Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 3/7/2021 at 9:39 PM, urosg3 said:

Da da,zlobnici bi rekli otkad je stigla sloboda, ruku na srce moram da priznam. Na žalost Jugoslavija nije uspela da se urbanizuje, osim glavnih gradova jedva još ponešto. Obzirom da znamo mi nas slika je ili iz Srbije, ili BiH ili CG ili Makedonija. Ovo nisi mogao da sretneš po Hrvatskoj ili Sloveniji, ljudi tamo imaju neke navike urođene.
Recimo meni je Novi Pazar i dalje enigma urbanistički, kako je moguće...

Da , pogotovu Hrvatska. Bas ti je to neka model-drzava.

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Da , pogotovu Hrvatska. Bas ti je to neka model-drzava.

Nije model nego pričamo o urbanizaciji. Ta vrsta reda se tamo bolje zapatila, na primer Zagreb nema naselja kao što je Kaluđerica u Bgd.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Nije model nego pričamo o urbanizaciji. Ta vrsta reda se tamo bolje zapatila, na primer Zagreb nema naselja kao što je Kaluđerica u Bgd.

 

I ja bih Hrvatsku prebacila s one tvoje prve liste na drugu. Tako da ti na prvoj ostaje samo Slovenija, koja je uvek bila ispeglana, umivena i ocesljana, za razliku od svih ostalih delova ex-yu.

Zagreb ima svoje bisere, ali su daleko manji od Kaludjerice jer je i grad manji. Osim toga, i navala na njega nije tolika jer je Hrvatska manje centralizovana od Srbije. Citava jadranska obala je generalno pozeljnije mesto za zivot od Zagreba.

A onda dodjes do Splita i shvatis puno znacenje pojma urbanisticki haos. Vec na prilazu, dok prolazis kroz Kastela, ne mozes da verujes sta gledas. Kuce kojima su prozori udaljeni pola metra od susedne kuce, a onda sledeca parcela zarasla u trnje, pa napustena fabrika, pa neki plato s davno ispucalim betonom iz kojeg isto raste trava i trnje... U samom gradu poludovrsene kuce, koje cekaju turiste da ”investiraju” u zavrsetak gradnje, cuveni balkoni sa saksijama umesto ograde, zatvoreni prolazi izmedju kuca, nepostojeci ili neprohodni trotoari... Tacno je da nema djubreta na sve strane, a nema ni blata, jer nema ni zemlje koja bi ga pravila. Ali ima u trnje zaraslih parcela, kuca do kojih se moze samo helikopterom, nikad zavrsenih fasada, nevidjenih kombinacija stilova i materijala, zakrcenja saobracaja, nema cega nema. Mozda to ne izgleda jadno kao u sirotoj Petrinji koju zemljotres osrednje jacine sravni sa zemljom, ali da ima velikih urbanistickih problema, ima. 

A to sto se oko kuca ne cuvaju kokoske i ne gaji paradajz, nego se primaju turisti na crno u podrume i nezavrsene tavane, to stvar ne cini nimalo boljom. Vise je to neki nas refleks da blatnjava sela i prigradska naselja u Srbiji gledamo jednim ocima, a jednako neuredjena i infrastrukturno problematicna naselja u Hrvatskoj - drugim. I sama tako reagujem na ove na prvi pogled razlicite situacije. Ali kad bolje razmislim, nema bitne razlike.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

 

I ja bih Hrvatsku prebacila s one tvoje prve liste na drugu. Tako da ti na prvoj ostaje samo Slovenija, koja je uvek bila ispeglana, umivena i ocesljana, za razliku od svih ostalih delova ex-yu.

Zagreb ima svoje bisere, ali su daleko manji od Kaludjerice jer je i grad manji. Osim toga, i navala na njega nije tolika jer je Hrvatska manje centralizovana od Srbije. Citava jadranska obala je generalno pozeljnije mesto za zivot od Zagreba.

A onda dodjes do Splita i shvatis puno znacenje pojma urbanisticki haos. Vec na prilazu, dok prolazis kroz Kastela, ne mozes da verujes sta gledas. Kuce kojima su prozori udaljeni pola metra od susedne kuce, a onda sledeca parcela zarasla u trnje, pa napustena fabrika, pa neki plato s davno ispucalim betonom iz kojeg isto raste trava i trnje... U samom gradu poludovrsene kuce, koje cekaju turiste da ”investiraju” u zavrsetak gradnje, cuveni balkoni sa saksijama umesto ograde, zatvoreni prolazi izmedju kuca, nepostojeci ili neprohodni trotoari... Tacno je da nema djubreta na sve strane, a nema ni blata, jer nema ni zemlje koja bi ga pravila. Ali ima u trnje zaraslih parcela, kuca do kojih se moze samo helikopterom, nikad zavrsenih fasada, nevidjenih kombinacija stilova i materijala, zakrcenja saobracaja, nema cega nema. Mozda to ne izgleda jadno kao u sirotoj Petrinji koju zemljotres osrednje jacine sravni sa zemljom, ali da ima velikih urbanistickih problema, ima. 

A to sto se oko kuca ne cuvaju kokoske i ne gaji paradajz, nego se primaju turisti na crno u podrume i nezavrsene tavane, to stvar ne cini nimalo boljom. Vise je to neki nas refleks da blatnjava sela i prigradska naselja u Srbiji gledamo jednim ocima, a jednako neuredjena i infrastrukturno problematicna naselja u Hrvatskoj - drugim. I sama tako reagujem na ove na prvi pogled razlicite situacije. Ali kad bolje razmislim, nema bitne razlike.

Pa nema, turisticki sto juznije to tuznije...CG.

Link to comment
Share on other sites

Kad me vec krenulo, podelicu ovde i nesto licno. Ima veze s urbanizmom i arhitekturom, posebno s nekad i sad na ex-yu prostoru, ali ima veze i sa mnom i mojim secanjima.

Na ovoj dole slici sa neta je ulica u Splitu u kojoj sam zivela od 1975 kada je izgradjena, do 1991:

 

36732-E59-4-E4-F-41-B6-876-F-A28-B297732

 

U to vreme, i sve do kraja osamdesetih, za ovu tendu sto se vidi desno na slici je trebalo pribaviti posebnu dozvolu, a sama tenda je morala da ispunjava gomilu uslova po pitanju boje, materijala, dizajna, konstrukcije. Nista improvizacija i kome sta padne na ludu pamet.

 

Ovu dole sliku sam snimila licno 2017 godine, kada sam bila u Splitu po prvi put nakon 26 godina:

 

7-E3-CC5-B9-CBD4-489-C-8-B1-A-B09-B35339

 

Pre nego sto sam krenula na taj izlet u sopstvenu proslost, spremila sam se za osecanja ljutnje, besa, zelje za osvetom, sve ono sto bi valjda trebalo da osecam posto odlazak odatle 1991 nije bio dobrovoljan. Ali nista od toga. Samo mi se srce pocepalo kad sam videla na sta to sada lici. Radi se o istoj zgradi kao na slici gore, samo severna strana.  Neodrzavana, propala fasada i zastakljeni balkoni medju kojima ne postoje dva ista. Pitam se cemu, kad znam da su na toj strani svi stanovi prostrani, tro- i cetvorosobni. Ako na tim balkonima ne cuvaju kokoske i kiseli kupus, onda stvarno ne znam cemu to sluzi. Jos manje mi je jasno ko je to dozvolio i kome je uopste palo na pamet da tako naruzi nekadasnji ponos yu arhitekture. Evo i prigodnog clanka o tom cudesnom mestu: https://www.sacg.me/cijeli-svijet-se-divio-kompleksu-split-3/

O tome sta se tu samo 15 godina nakon useljenja prvih stanara desilo, svedoci spomenik nekim hosovcima na samom dnu ulice, sa sve ”za dom spremni”. Bio je to juris za oslobadjanje stanova, vrlo slican jurisu oslobodilaca televizora i bele tehnike po Slavoniji istih tih groznih godina. Cak ni na na te hosovce nisam mogla da budem ljuta, jos manje na one neduzne, obicne ljude koji sada zive u mojoj nekadasnjoj ulici i koji su svoje stanove posle svega i ogromnom vecinom ipak posteno kupili i od njih napravili ono sto je njima lepo. Samo mi je sve to uzasno tuzno, stvarno porazavajuce za drustvo koje je sedamdesetih moglo da napravi to o cemu je, bez ikakvog preterivanja, svet pricao. I da ga posle pretvori u onakvo cudoviste, zalosnu sliku post-yu prostakluka, za koji ne znam ima li mu pandana bilo gde u svetu.

 

Btw, sada zivim u jednom od stockholmskih predgradja na losem glasu, slucajno gradjenom iste te 1975 godine. I u tom naselju, bas kao i Splitu 3, danas zive ljudi vecinom bitno drugaciji od prvih stanovnika naselja, jasno je po cemu. Ipak, samo naselje izgleda bolje nego sto je izgledalo kad je bilo novo. Fasade redovno odrzavane, staze, klupe i decja igralista isto tako, plus sve oplemenjeno zelenilom koje je u medjuvremenu poraslo i humanizovalo nekadasnje betonske spavaonice. Znaci, moze se i tako, ne mora onako ni nakon skoro 50 godina.

 

Edited by vilhelmina
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

...inače,volim čitati vili,ali,ovaj puta je dosta toga napisala,onako otprilike,paušalno.

-recimo,o iznajmljivanju soba/apartmana na Jadranu.Npr. za jedan apartman od 4 ležaja plaća se godišnje 2000 kuna poreza(oko250 eura).To je sinblično,nitko se ne želi petljati sa turističkom inspekcijom i praktično više skoro da nema iznajmljivanje soba/apartmana na crno.Inače,u Hrvatskoj ima više od 100000 privatnih iznajmljivača.Vezano uz to,vjerujte mi ja u Dalmaciji  skoro da nisam čuo da neka kuća ima podrum,pa čak niti to da je netko adaptirao tavan za stanovanje.Vjerojatno je Vili ostala po tom pitanju još u onim predratnim vremenima.Napominjem da turistička inspekcija djeluje,da je izuzetno stroga,i da se nikome zbog ovog,ipak simboličkog poreza ne isplati petljati sa inspekcijom.

-znam da je Vili emotivno vezana za određeni grad,ulicu ili zgradu.No,kako sada stoje stvari vlasništvo osim prava povlači i obaveze.Izmađu ostalog i fasade zgrade.U ovom slučaju stari,vlasnici stanova,a onda i zgrade su odgovorni  za vanjski izgled zgrade.Tu bi trebalo spomenuti i upravitelje .Gledam i ovdje kod mene ima zgrada,krasno sređenih a ima i ruina.Znam da za kojekakve radove u i oko zgrade treba suglasnost svih stanara.Danas je bar što se tiće vanjskog izgleda zgrada, mogućnost relativno jednostavna.Naime,pod firmom toplinske zaštite moguće je povući i do 90% sredatava iz EU fondova.Zapravo sve ovisi od sloge vlasnika stanova i upravitelja.

-Prošle godine sam dosta vremena proveo u Kaštelima,ali ja,ono što piše Vili nisam vidio.Čak bih mogao reći da je ona pisala o osmom Kaštelu.

.na Jadranu je bilo puno devastacije prostora,divlje gradnje,ali to je u većem dijelu iz perioda prije devedesetih.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Janne240 said:

27:43, e gde su ta vremena...kad su cure trazile intelekt. Inace, dobar dokumentarac ako ga ima na YT bio bi o beogradskoj kulturnoj sceni...listu NON i slicnim npr.

 

Kad nije bilo silikona i Zadruge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:


Jak identitet... videli smo kuda su ti “sa identitetom” odveli tako divnu zemlju 90ih...

Nidje veze. 90tih sam i ja bio u toj zemlji upravo sa tim identitetom. Sada gledaj profile iz devedesetih.

A evo me tu i danas u svojim 50tim/ nema promene identiteta.

Nikud u propast nismo vodili, Dzoni bi rekao kreature koje danas vladaju vodile su i tada, a na sceni su profili tora...

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Eddard said:

Jak identitet... videli smo kuda su ti “sa identitetom” odveli tako divnu zemlju 90ih...

 

Kolega, ovakav jedan komentar ja vidim kao jednu tesku generalizaciju svih nas.

Ako nije tako volio bih da pojasnis malo ovo detaljnije, sta je to negativno pokazao ovaj video o Zvecki?

Link to comment
Share on other sites




Nikud u propast nismo vodili, Dzoni bi rekao kreature koje danas vladaju vodile su i tada, a na sceni su profili tora...


U tome je i problem, uvek su vas neki drugi negde vodili, uvek su neki drugi ljudi krivi za sranja...

Uputiću na monolog Nikole Koja u LSLG, da ne citiram. Znaš na koji mislim.

Da ne bude zabune, ne prozivam nikog lično, već sve te generacije sa identitetom koje su tako lako taj identitet bacile u kantu i otišle da se kolju.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se kolju???, a generacije sa novim identitetom da se porobe u ruho novog doba. Mislim da (o)lako koristis tezu u pravcu rezona kojim se obrusava na tvorevine bivseg drustva i drzave, trebalo bi da pogledas lepo film ili da kulturoloske fenomene pazljivije odaberes kad se govori u prilog antijugostandarda.

 

ps: naravno, nije licno, ali moderator ne bi trebalo da diskvalifikatorski oponira sagovorniku na temi. Niko nas/mene nije nikud vodio.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne shvatam odakle to prisvajanje svega što je bilo dobro, a prebacivanje onog lošeg na druge. No dobro, ja sam odavno ovde diskvalifikovan, kao osoba koja je živela u nekom drugom, manje ružičastom svetu.
Nekako mi se čini da pisci odbijaju da razmotre mogućnost, da to možda nije bilo baš tako kako oni misle da se sećaju.
Tamo bio neki fića, pa se slučajno pomenula rupa, kasaba kroz koju je prolazio, odmah su pristigli komentari kako to eto nije exYu nego je provokacija.
To misto dođe kao tvrdnja da je Laban bio normalan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cuj prisvajanje svega sto je dobro, vec si sam uneo kvalitet u to sto vidis da je dobro, rupa, fica, kasaba sve je to ostalo u tom vremenu, sad i ne moze da se vidi, jer se suvise zauzeto izgradnjom superputeva, tehnologija 21.veka i svega sto ima koncept globalnog. Zapravo zabit ostaje gde jeste, provincija je stanje duha ali i realiteta.

 

Hvala Bogu da smo zapamtili Yugu po svim tim gudurama, gde god da bili dobro se osecali i druzili!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Janne240 said:

Kad se formirao kulturni i generacijski identitet.Ergo, sto je mene opredelilo studijama, stripu i medijima. Sada su ti drugi, profili..

 

2 hours ago, Janne240 said:

Nidje veze. 90tih sam i ja bio u toj zemlji upravo sa tim identitetom. Sada gledaj profile iz devedesetih.

A evo me tu i danas u svojim 50tim/ nema promene identiteta.

 

Ma jok, identitet i identifikacija sa necim nisu sinonimi. To u cemu si se zabagovao nije ono sto mislis. 😉 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Ja ne shvatam odakle to prisvajanje svega što je bilo dobro, a prebacivanje onog lošeg na druge. 

 

Prvo, ljepota je u oku posmatraca. Eto kod tebe i nekih drugih je nema, a kod nas nekih ima, individualna stvar.

Nije problem nikakav da pricas o losim stvarima, to niko ne spori da ih je bilo, ali kolega nemoj na sve sto jeste bilo pozitivno odmah da ides klizecim i podmeces nogu.

 

3 hours ago, Eddard said:

U tome je i problem, uvek su vas neki drugi negde vodili, uvek su neki drugi ljudi krivi za sranja...

 

Ja ne znam koliko imas godina i da li zaista pamtis tu drzavu kao odrastao covjek, jer to "vas" mi djeluje kao da sebe ne ubrajas u savremenike SFRJ, sto je jako vazno u jednoj ovakvoj raspravi.

 

Quote

Da ne bude zabune, ne prozivam nikog lično, već sve te generacije sa identitetom koje su tako lako taj identitet bacile u kantu i otišle da se kolju.

 

Pa da je to lako baceno, jednostavno nije tacno. U Bosni i kada su vec poceli sukobi, ogromna vecina ljudi jos uvijek nije vjerovala da se to dogadja. Poslije vise nije bilo izbora, vazno je bilo sacuvati zivot i svo filozofiranje postaje beznacajno.

 

Prosta cinjenica da je Jugoslavija je bila najveci civilizacijski nivo u istoriji ovih prostora, koja je unistavana je od samog osnivanja i nakon 70 godina kada se konacno uspjelo u toj namjeri, mislim da je pretjerano reci da se to tako lako bacilo u kantu za smece.

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta si objasnio/la?>identifikacija sa necim, valjda je identifikacija proces izgradnje identiteta, a bitna stvar je da je identitet integrisan. To sto nosis kroz zivot nije puko identificiranje vec samosvest licnosti, njeno pamcenje, razmisljanje i trajanje kroz sazrevanje-odrastanje, stasavanje i zivot. To ima svako ljudsko bice kome emotivan, racionalan i ostvaren odnos sa okolinom, porodicom i sveukupnom kulturom koja ga okruzuje,namece ili podstice na saznanja o svom postojanju.

 

E, sad posle ovog ide sva prica o kulturoloskom, socioloskom i svakom drugom mestu i znacenju prostora jugoslovenskog drustva, cija se drzava rasturila (a drustvo raskrvarilo,raselilo itd) a cije drustveno vredovanje coveka imalo ideolosku i utopijsku, pragmatskopoliticku ravan ali i civilizacijsku uklopljenost u moderna drustva. Da ne idem dalje...

 

Kako je danas vrednovan covek???

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Nemam ništa protiv da postoji mišljenje da društveni sistem vrednosti u SFRJ nije valjao, da ga je oblikovao kult Tita i vlast jedne partije i ideologije. Nemam ništa protiv što su se narodni i narodnosti oslobodili tog jarma i razumeli da taj sistem vrednosti ne valja. Super, došla je sloboda.
Ono što me posebno brine je što nakon rušenja tog društvenog sistema, za koga smo se složili da ne valja nije uspostavljen novi sistem vrednosti. Pa sada umesto manjkavog sistema imamo ništa. Umesto ideologije imamo ništa. 
Slobodan sam da zaključim, a prihvatam svaki argument da je današnje ništa u stvari posledica oslobođenja duha i ostvarenje težnji ovog društva. Da je to ništa pobeda nad terorom ideologije, pa sad nemamo ni ideologiju ali imamo ništa.

Živela sloboda!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Nemam ništa protiv da postoji mišljenje da društveni sistem vrednosti u SFRJ nije valjao, da ga je oblikovao kult Tita i vlast jedne partije i ideologije. Nemam ništa protiv što su se narodni i narodnosti oslobodili tog jarma i razumeli da taj sistem vrednosti ne valja. Super, došla je sloboda.
Ono što me posebno brine je što nakon rušenja tog društvenog sistema, za koga smo se složili da ne valja nije uspostavljen novi sistem vrednosti. Pa sada umesto manjkavog sistema imamo ništa. Umesto ideologije imamo ništa. 
Slobodan sam da zaključim, a prihvatam svaki argument da je današnje ništa u stvari posledica oslobođenja duha i ostvarenje težnji ovog društva. Da je to ništa pobeda nad terorom ideologije, pa sad nemamo ni ideologiju ali imamo ništa.

Živela sloboda!

Tesko da imamo nista koje je sloboda...

 

Imamo hipertrofiju tzv konzumentske liberalne sarene laze potrosackog materijalizma i hibride ideoloskih kvazidemokratskih demagoskih oblandi koje apsolutno ne integrisu nikog u ista smisleno i opredeljeno, vec dopustaju sve.

 

Uopste obim propasti je tektonski a pukotine iz svih pravaca ispunjavaju drustvo i totalno inertnu masu za promene nesposobnu, dele i zatupljuju, ili podstrekuju na rusilastvo i nasilje.

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...