Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

42 minutes ago, koca popovic said:

Mislim da se ta novcanica zvala 100 hiljada.Onaj 1 dinar metalni  se zvao stodinara pocetkom sedamdesetih(kod nas u BiH).

 

Kad dodas dvije nule dobijes stare dinare, znaci 100 00, tj deset hiljada, dinar se zvao stoja. Interesantno je da se to preracunavanje u stare dinare koristilo sve do konvertibilnog dinara Ante Markovica.

 

Poznavao sam jednog momka koji je poslije tragicno nastradao pocetkom osamdesetih koga su zvali Stoja i raja su mislila da ga tako zovu jer je zicao pare, pa pitao imas li stoju i jednom mi kaze, nije to nego se prezivam Stojanovic :s_w:

Link to comment
Share on other sites

Bas tako, 1965 ( od prilike) je izvrsena devalvacija dinara, tako sto su skinute dvije nule. A narod ko narod i dalje koristio stare izraze. Ima onaj film Hiljadarka se zove. Malo slikovitije prikazan taj prelaz sa 100 na 1.
Ja se ne sećam toga, iz opravdanih razloga, a inače se to zove denominacija. Od 1992-1994. su više puta skidane nule, a poslednja, pod Deda Avramom, je ustoliličila konvertibilan dinar koji je vredeo 1=1 sa dojče markom.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Div said:

Negde, početkom šesdesetih sam se osećao moćno kad dobijem:

 

yugoslavia-5-dinara-1953.jpg  yugoslavia-5-dinara-1953-1.jpg
 

Bilo je za baklavu, limunadu i kusur.

 

Ja sam se kao mali igrao da stavim kovanicu ispod papira i onda olovkom saras i napravis kao otisak. :classic_rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daju mi onu braon novcanicu od 10 dinara da platim taxi koji pozovu da me odveze kod bakute, a njoj jave da stizem. Ona uvek milo i nasmejano saceka isped kapije, plati taxi a za onih mojih 10 dinara mi kaze da kupim nesto sebi. Onda ja odem u radnju na cosku i kupim slatkise svima sa kojima se igram. Sledeci put kad odem sa decom do coska, kupim Zivotinjsko carstvo na veresiju (znaju cija sam unuka) a od koradzije pored izickamo kore  da zvacemo. Od bakute se uvek vratim kuci sa vise para nego sto sam imala na pocetku avanture. Decja radost.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 7:56 PM, Div said:

Crvena je konj. 

Kad se pojavila vredela e mnogo, na slici vidim da je iz 1986 a hiljadarka som, ako dobro vidim iz 1981, za pedeset takvih sam 1980 kupio novog fiću.

 

 

Secam se da je da je hiljadarka bila som. Interesantno je to sa ribljim nazivima. U Svedskoj  je hiljadu kruna - losos.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 dinar - kinta. Između dva rata u Beogradu je bilo dosta prosjaka, Roma i Albanaca, koji su molili prolaznike za "qintar" (na albanskom "para"). Izraz ostao u slengu za sitan novac. 

 

10 dinara - banka. Po velikom natpisu na novčanici od 10 dinara Kraljevine SHS

 

products-35165.jpg

 

 

Sad prelazimo period prvih novčanica posle II svetskog rata. 

 

100 dinara - glava. Očigledno:

 

5e9b6803b40be6.26670414-original.jpg

 

 

1000 dinara - som. Zbog naočara na čelu, "buljav kao som". 

5fb0000b8b91a7.12459707-original.jpg

 

 

10000 dinara - konj. Takođe očigledno:

 

10000-Dinara-1963.jpg

 

Treba napomenuti da je denominacijom "glava" postao jedan dinar, a "konj" 100 dinara, pa su se ti izrazi koristili i za taj iznos "u novim dinarima". 

 

I na kraju jedan milion starih dinara, popularno "cigla", sto crvenih novčanica u paketu izgledom podseća na pravu ciglu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...