Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, ali moras da priznas i da se ti stalno fokusiras samo na negativne stvari. Bilo je valjda i nesto dobro :classic_smile:

Aha, ja bila mladja, i moji roditelji i neki dragi ljudi bili zivi :classic_biggrin: a kad za Novu Godinu dobijemo paketice...sreci nikad kraja. Ne fokusiram se ja na negativno, nego pricam o standardu. Ja naravno imam mnogo srecnih secanja. A i nisam nesto mnogo zahtevna za srecne momente. Rad u njivi, i materijalno stanje nisu razlog za srecu, na to gledam potpuno objektivno.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Jel` ti stari pričao priča sa Sinaja o zastavniku iz voznog parka i kamili?

 

Ne sjecam se da mi je to pricao. Imao je dva odmora, bilo je planirano da jednom ide u Bejrut, a drugi put u Kairo, medjutim oba puta je isao u Kairo.

On je tamo bio vozac, pricao mi je da su imali neke americke dzemsove iz drugog svjetskog rata koje su vozili, i da je igrao odbojku za vojnu ekipu Jugoslavije.

Mislim da je bilo u tom odlasku oko 800 vojinika iz Jugoslavije, ali nisam siguran. Spominjao je nekog oficira sa kojim je bio dobar, ali ne sjecam se imena. 

Moj stari nije vise sa nama, pitacu majku mozda ona zna ime tog oficira.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Ne sjecam se da mi je to pricao. Imao je dva odmora, bilo je planirano da jednom ide u Bejrut, a drugi put u Kairo, medjutim oba puta je isao u Kairo.

On je tamo bio vozac, pricao mi je da su imali neke americke dzemsove iz drugog svjetskog rata koje su vozili, i da je igrao odbojku za vojnu ekipu Jugoslavije.

Mislim da je bilo u tom odlasku oko 800 vojinika iz Jugoslavije, ali nisam siguran. Spominjao je nekog oficira sa kojim je bio dobar, ali ne sjecam se imena. 

Moj stari nije vise sa nama, pitacu majku mozda ona zna ime tog oficira.

 

Priča ide ovako:

Dolazi zastavnik da smeni kolegu zastavnika koji se brine o voznom parku, baš tim Džemsovima benzincima, i primi ga stari zastavnik, krenu u obilazak baze, te "tu su kamioni, ovde radionica, skladište bezina, delova", i sve tako u pratnji starog vojnika. I u jednom šatoru - kamila.
Šta će tu kamila, pita naš zastavnik:

"e vidiš, ovde smo daleko od grada, ljudi su bez žena, pa kad nekom od vojnika ili oficira prigusti - kamila" a onaj vojnik mu namihne i osmehne se.

Misli se naš zastavnik, ma šta kamila, ali kad je takav običaj da ne menjamo, potpiše zapisnik, preuzme sve pa i kamilu...

Prolaze meseci, ovom našem zastavniku prigusti, ali jebote kamila. Kako sa kamilom? Misli se koji dan nedelju, ali stislo baš, a mladi su, jedne noći uvuče se u šator kod kamile...

Pozove sutra onog starog vojnika, pa pita:
"jel` bre šta vi radite sa ovom kamilom? Ja sinoć odem, zadignem rep, gledam, probam ali nikako ne ide. Kako vi to radite?"
Kaže mu vojnik: "ma šta radimo? Uzmem civilku, sednem na kamilu pa u grad u kupleraj!

Malo JNA humora 🙂"

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Seca li se neko ovog lepotana sa kraja  60tih? Danas sam gledao neku emisiju na Nova, pa sam se setio da je moj rodjak imao istog. Sto bi se reklo luksuzan Fica, sa robusnim motorom od 35 KS.  

Mi smo ga "proizvodili " tako sto je stizao u delimicno sklopljen iz Italije. Unutra je imao mnogo vise prostora od Fice, a imao je i sedista od skaja, sto je tada bio luksuz.:classic_biggrin:

 

spacer.png

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

FKQ0msxXEAMl6Ry?format=jpg&name=medium

Zakljucavanje brojcanika na telefonu ?

To smo zaobilazili tipkanjem broja na dugmetu za prekidanje veze....Jednom kad uhvatis ritam, ide bez problema... Tu i tamo pogresna veza...

Edited by ters
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, DJORDJE said:

Seca li se neko ovog lepotana sa kraja  60tih? Danas sam gledao neku emisiju na Nova, pa sam se setio da je moj rodjak imao istog. Sto bi se reklo luksuzan Fica, sa robusnim motorom od 35 KS.  

Mi smo ga "proizvodili " tako sto je stizao u delimicno sklopljen iz Italije. Unutra je imao mnogo vise prostora od Fice, a imao je i sedista od skaja, sto je tada bio luksuz.:classic_biggrin:

 

 

 

A, tek ovaj, sportska verzija, nismo ga proizvodili ali smo uzdisali za njim:
 

fiat-850-sport-coupe-1969.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Zakljucavanje brojcanika na telefonu ?

To smo zaobilazili tipkanjem broja na dugmetu za prekidanje veze....Jednom kad uhvatis ritam, ide bez problema... Tu i tamo pogresna veza...

 

Jedne godine drugarica i ja zavrsimo u nekoj kuci na Hvaru, bilo jedno 5 soba i dole u natkrovljenom dvoristu improvizovana soba, tj. krevet u kavezu ispod stepenica. Tu su ostajali samo na noc jer je bas bilo bezveze, pa ko bas nema gde eto prespava. Gazda zakljuca telefon i negde ispari. Mi ostali iznajmljivali tu improvizovanu sobu i ja im pokazem da znam da lupkam po prekidacu. Naredna tri dana se samo telefoniralo, mora videla nisam, nisu me pustali iz kuce da izadjem... Zvalo se svuda po svetu. 

Gazdu vise ne videh, bio odsutan vise od dve nedelje, otisli smo pre nego sto se vratio, cisto da vidim sok na telefonski racun 😄 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Seca li se neko ovog lepotana sa kraja  60tih? Danas sam gledao neku emisiju na Nova, pa sam se setio da je moj rodjak imao istog. Sto bi se reklo luksuzan Fica, sa robusnim motorom od 35 KS.  
Mi smo ga "proizvodili " tako sto je stizao u delimicno sklopljen iz Italije. Unutra je imao mnogo vise prostora od Fice, a imao je i sedista od skaja, sto je tada bio luksuz.:classic_biggrin:
 
3031e9b0ee3fc4ba1545a5cb579f5f1e.jpg
Moja tetka imala u bež boji.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

:smiley33:

Kada su se te Alfe pojavile kod nas vec sam imao vozacku i uvek sam sebe zamisljao kako vozim jednu, samo sto im je cena tada bila misaona imenica za vecinu ljudi. Neko je u mom kraju imao crvenu, crna sedista, drvena rucka na menjacu, trazio sam razlog da prodjem pored nje kada bi je video na parkingu i balavio tih par sekundi kao ker oko koske . Mislim da nijedan auto me nije toliko u zivotu privlacio kao taj model, posto su za mene automobili sredstvo koje mi sluze da dodjem od tacke A do tacke B i tada sam govorio da ako ikada dodjem do nekih para ima da kupim jednu pa koliko god da kosta. Onda odem za Kanadu i tamo i  nije bilo osim neki 164 i to u promilima.

Jednom dodjem  u Beograd i pita me rodjak da idem sa njim u kupovinu automobila, cisto da vidimo sta ima na placevima. Naletimo na jednu u gotovo idealnom stanju, prosto neverovatno kako je dobro ocuvana, osim ako neko nije radio restauraciju. Vec sam poceo da kalkulisem u glavi koliko bi me kostalo da je donesem ovde kada mi ovaj razori sve ideje sa opaskom " budalo da ti crkne i  najmanji deo trebace ti godinu dana da je popravis".

To je bilo otreznjenje kao i kada sam video Tanju na Kalenic pijaci.:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj sastav,ovo obraćanje nije moje i ja se od istog najstože ogradjujem.Ipak nalazim za potrebno da se nadje ovde.Autor je anonimni korisnik

foruma pa autorstvo nije moguce navesti.

 

"Sve vise nekih likova sa srpovima i cekicima i dedom iz OZNE...

Partizani, Sovjeti, skojevci, brdsko-planinski oslobodioci Vracara i Dedinja, kuriri i partizanke, mitraljesci, Nikoletne, bombasi, ilegalci, krivonogi sibirski hrtovi, pojedinci u cokulama civilne zastite, deco palih boraca, pioniri i pionirke, polaznici partijske skole, proleteri, radnici i seljaci, postena inteligencijo, nastavnici odbrane i zastite, vojna i civilna lica na radu u JNA, vojni penzioneri, narodna milicijo, udbasi, debelguzi oficiri, komandiri brigada i korpusa, bezbednjaci, saradnici Sluzbe, milicajske kurave, semenkari, stanovnici "stanova solidarnosti", stanovnici vojnih naselja i oficirskih blokova na Novom Beogradu, posetioci vojnih odmaralista, sluzbenici konzulata, podrumasi, nosioci crnine jos od 4. Maja 1980, diplomci defektoloskog fakulteta, ucesnici Rankoviceve pratnje '83, ljubitelji lika i dela druga Krcuna, pucaci na mladost Beograda, kacketasi, golootocani i pazani, crnogorski generali, boljsevici, prijatelji Jovanke Budisavljevic, omladinci i omladinke, avangardo radnicke klase, teoreticari Pokreta, svi sto su nekad imali sliku druga Sloba, sivi mantilasi i kozni kaputasi, Mashinke i Staljinke, Iljici-Karlosi i ostali teroristi, trockisti, maoisti, menjsevici, samoupravljaci, predsednici kucnih saveta, delegati u "mjesnoj" zajednici, Krkote i Cabarkape na radu u strukturama bezbednosti, Subnorovci, radni ljudi i gradjani, licka i ina sirotinjo, spanski borci, sedmojulci, stanari u tudjim kucama, Kozomore, Ubiparipi, udarnici, borci protiv velikosrpske hegemonije, radnici Sigurimija i KOS-a, komesari, nocni cuvari ambasada, seoski ucitelji, osnivaci JUL-a u Sapcu i Rumi, deco partijskih sekretara, narodni heroji, aktivisti, pregaoci, trinaestojulci, radnici saveznog sekretarijata za unutrasnje poslove, clanovi saveta Federacije, sefovi kabineta druga Spiljka, drugovi i drugarice, deco predsednika sindikata, clanovi radnicke kontrole, fabricko obezbedjenje, zadrugari, kolhoznici, sovhoznici, predratni komunisti, banijska kolono, 5. kozarska najezdo, drniski taljigasi, napredni omladinci, kordunaski oslobodioci Sumadije, deco kordunaskih oslobodioca Sumadije, osoblje sa "Galeba", Dobrice i Dedijeri, posetioci Muzeja Revolucije, boracke porodice iz 6 Kaplara, revidirci i rehabilitovani, socijalisti sa ljudskim likom, slusaoci Titovog govora u Splitu '63, drugovi sto kazu "neshta" i "oklen", paprikari, pravoslavni Hrvati, internacionalisti, Stevani Mirkovici, stipendisti JUL-a, Delte i Karici, govornici od 24. decembra 1996, kolonisti iz Backe Palanke, brkate Crnogorke, mahaci plavome vozu, komunisticke sudije, borci, penzioneri, socijalni slucajevi, hrkljusi, potomstvo 6. licke proleterske brigade, vojni atasei, piljari iz Rusnja, novobeogradski nesrbi, ljubitelji institucija sistema, pijanci oko plota, budni gradjani, cokulasi, stafetasi, polaznici skole RO u Bileci, rezervni majori, inspektori, dousnici, "liberali" od 1971, tasteri, pozornici, revnosne komsije, nosioci spomenice, pitomci policijske akademije '55, diplomci sestomesecnih kurseva bezbednosti, profesori marksizma, sekretari partijskih organizacija, ZUR-ovci, predlagaci amandmana, idejni radnici i deco vojnih lica...

proslo je vase."

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Daniel Den said:


proslo je vase.

Pozdravi autora i prenesi mu pitanje, ukoliko si u prilici:
Naše je prošlo, lepo si primetio, doduše pre 30 godina, ali je prošlo - nepovratno. Sad je došlo vaše. Pogledaj kroz prozor, pogledaj po internetu, po medijima to vaše, pa mi odgovori na pitanja:
Jel` to vaše bolje? Jel` ste zadovoljni?  Ima li pravde? Socijalne, pravne, bilo kakve? Jeste ispravili sve nepravde našeg, popravili ih u pravedno vaše? Ima li, iznad svega, nade za vaše?
I zašto je Dobrica naš - zar nije vaš?

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Pozdravi autora i prenesi mu pitanje, ukoliko si u prilici:
Naše je prošlo, lepo si primetio, doduše pre 30 godina, ali je prošlo - nepovratno. Sad je došlo vaše. Pogledaj kroz prozor, pogledaj po internetu, po medijima to vaše, pa mi odgovori na pitanja:
Jel` to vaše bolje? Jel` ste zadovoljni?  Ima li pravde? Socijalne, pravne, bilo kakve? Jeste ispravili sve nepravde našeg, popravili ih u pravedno vaše? Ima li, iznad svega, nade za vaše?
I zašto je Dobrica naš - zar nije vaš?

 

A dobro Urke,dok si čitao ovo nabrajanje sigurno si se prepoznao nekoliko puta  .Ako u ni čemu drugom drugom  onda u  onom "nosilac crnine od 4 maja 1980" :05:                               

Edited by Daniel Den
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Daniel Den said:

 

A dobro Urke,dok si čitao ovo nabrajanje sigurno si se prepoznao nekoliko puta  .Ako ništa onda po onom "nosilac crnine od 4 maja 1980" :05:                               

Pa baš po tome i nisam 🙂 Među nama (a ne moraš da preneseš autoru) taj 4.Maj 1980. sam poprilično ravnodušno doživeo, malo mi bilo krivo što se prekunula tekma sa Hajdukom na Poljudu. Raspoloženje mi je popravio prvi školski dan, to beše 5.5. kad su objavili da se ne ide u školu do idućeg ponedeljka, i tad sam znao da cenim neidenje u školu. Ako hoćete možemo da seciramo post, ima opštih mesta, ima preterivanja, ali ima, kao i sve u životu - dovoljno istine da obratim pažnju.
Sve to, naravno, ne umanjuje vrednost i emociju iza posta, i zaslužuje odgovore na ona pitanja.
Jasno mi je da naše ne valja, nije mi jasno zašto vaše nije bolje, ukratko. I tu moje mišljenje da je naše bolje ne igra bitnu ulogu. Zašto vaše nije bolje?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Daniel Den said:

 

A dobro Urke,dok si čitao ovo nabrajanje sigurno si se prepoznao nekoliko puta  .Ako u ni čemu drugom drugom  onda u  onom "nosilac crnine od 4 maja 1980" :05:                               

Pa to bre svi, bas ga je preterao. Sta sam mu ja kriva sto sam sa 7 bila pionirka? Sta je to "nase"? I taj autor verovatno moze da se prepozna u vise kategorija kad bi otvorio oci....osim nekih "specijalnih" koji su mozda iz specijalnih razloga bili na "sluzbenom putu" ili "privremenom radu". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Pa to bre svi, bas ga je preterao. Sta sam mu ja kriva sto sam sa 7 bila pionirka? Sta je to "nase"? I taj autor verovatno moze da se prepozna u vise kategorija kad bi otvorio oci....osim nekih "specijalnih" koji su mozda iz specijalnih razloga bili na "sluzbenom putu" ili "privremenom radu". 

Ma nije čak ni u tome problem. Zvuči da je to "naše" nešto što je toliko loše, i da je hvalabogu prošlo, a mi iz gorenavenedenih kategorija, a ima me u nekoliko, smo toliko pokvareni i bezobzirni pa nismo primetili da je to naše prošlo.
Jasno je kad skratiš razlomak da je jedino tačno da je prošlo. Nismo baš toliko pokvareni da ne vidimo da je prošlo, eventualno nam se može zameriti da nam se ne dopada "vaše". E pa dragi moji prijatelji, nedopadanje vašeg nije stvar kućnog vaspitanja ono je moralna i etička obaveza. Dno u kojem se danas nalazimo kao društvo i pojedinci u kojem je mainstream povlađivati Vođi, društvo koje ima ovakve etičke vrednosti (ili ih nema) društvo bahatih bliskih dvoru, i društvo podaničkog mentaliteta.
Razumem autoru da mu se ne dopada naše, ali ne razumem kako mu se dopada "vaše".

Da ja sam dete vojnog lica, da sam mogao da biram bio bih sin Rokfelera ali znate nekako se to ko ti je otac - ne bira. I nisam baš loše prošao, dovoljno da vidim da ovo danas ne valja i da znam kad će biti bolje. To je već bilo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ma nije čak ni u tome problem. Zvuči da je to "naše" nešto što je toliko loše, i da je hvalabogu prošlo, a mi iz gorenavenedenih kategorija, a ima me u nekoliko, smo toliko pokvareni i bezobzirni pa nismo primetili da je to naše prošlo.
Jasno je kad skratiš razlomak da je jedino tačno da je prošlo. Nismo baš toliko pokvareni da ne vidimo da je prošlo, eventualno nam se može zameriti da nam se ne dopada "vaše". E pa dragi moji prijatelji, nedopadanje vašeg nije stvar kućnog vaspitanja ono je moralna i etička obaveza. Dno u kojem se danas nalazimo kao društvo i pojedinci u kojem je mainstream povlađivati Vođi, društvo koje ima ovakve etičke vrednosti (ili ih nema) društvo bahatih bliskih dvoru, i društvo podaničkog mentaliteta.
Razumem autoru da mu se ne dopada naše, ali ne razumem kako mu se dopada "vaše".

Da ja sam dete vojnog lica, da sam mogao da biram bio bih sin Rokfelera ali znate nekako se to ko ti je otac - ne bira. I nisam baš loše prošao, dovoljno da vidim da ovo danas ne valja i da znam kad će biti bolje. To je već bilo.

Pa ima tu mnogo kategorija za koje ne kontam sta su skrivili da je to "nase" po svom slucaju bilo lose, a "njihovo" nije - sta god to znacilo.

A kad malo bolje pogledam listu...nesto mi zvuci da je kljucna stavka "borci protiv velikosrpske hegemonije", mislim da prepoznajem strukturu navedenih, taj pattern se ponavlja vise puta.

 

i koliko god ja bila protiv komunizma, i koliko god kritikovala ekonomiju SFRJ, ovi "njihovi" su mi mnogo gadniji. Tako da - njima se stvarno dopada njihovo jer pravda i nije bila poenta. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma to su bre gluposti. Na mrtvoga lava i zec patku šilji, posle 40 godina. Ovi što smišljaju te gluposti bolje da vide sa "svojima" zasto se "omladina" identifikuje sa anticivilizacijom, i šta kažu, kad će to u NATO, a ova buncanja nikoga ne zanimaju, jer ni tada nikoga nisu zanimala. Neka vide oni sta ce sa svojom psihozom zbog koje odbijaju sve vrednosti civilizovanog sveta i zbog koje ih niko nece, a hebes leseve od pre 40 godina. Da li su im ovi nabrojani rekli da po ceo dan buncaju o mrskom "zapadu", koji dok bejahu ovi sa spiska bese progresivnoj omladini ideal i smernica, a "njihovoj" su ideali mule, ajatolasi, vini pu, onaj sto jase medvede, razni travopasi i slicni, a vrednost im je da grupno siluju svakoga ko nije oni. More mrš u...

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

Pozdravi autora i prenesi mu pitanje, ukoliko si u prilici:
Naše je prošlo, lepo si primetio, doduše pre 30 godina, ali je prošlo - nepovratno. Sad je došlo vaše. Pogledaj kroz prozor, pogledaj po internetu, po medijima to vaše, pa mi odgovori na pitanja:
Jel` to vaše bolje? Jel` ste zadovoljni?  Ima li pravde? Socijalne, pravne, bilo kakve? Jeste ispravili sve nepravde našeg, popravili ih u pravedno vaše? Ima li, iznad svega, nade za vaše?
I zašto je Dobrica naš - zar nije vaš?

 

Taj što to piše verovatno veruje u onu mantru da su i dalje komunisti na vlasti samo sada preko svoje dece. Tako da oni i ovih 30 godina racunaju komunistima na racun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

 

Taj što to piše verovatno veruje u onu mantru da su i dalje komunisti na vlasti samo sada preko svoje dece. Tako da oni i ovih 30 godina racunaju komunistima na racun.

Tako bezveze pripisivati dece osobine roditelja. Šta  sad moja deca moraju da budu isto ja? Ma ne...

Link to comment
Share on other sites

Dobro sad kad smo se obračunali sa reakcijom, kontrarevolucijom i iredentistima - vedrije teme 🙂



Ovdje noći nisu tako plave
nigdje sunce nema takav sjaj
ovdje nisu takve trave
zemljo moja, zemljo moja


Kad peva boldovani deo pomislim e, a mogli smo budemo Holandija i te trave 🙂
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...