Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

36 minutes ago, Amigo said:

 

Saberi broj stanovnika u drzavama spanskog govornog podrucja u Srednjoj i Juznoj Americi. Citaj malo pazljivije.

 

Ne bih se bavio sabiranjem, radije potrazim kredibilan izvor, a ovaj u WP iz Univerziteta u Dizeldorfu mi deluje tako i tu je stvar malo obrnuta od Wikipedia ....... pogledati ovde pod broj 2. Razlika je "samo" 200 miliona.

 

https://www.google.com/amp/s/www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/04/23/the-worlds-languages-in-7-maps-and-charts/%3foutputType=amp

 

Chinese has more native speakers than any other language, followed by Hindi and Urdu, which have the same linguistic origins in northern India. English comes next with 527 million native speakers. Arabic is used by nearly 100 million more native speakers than Spanish.

 

ili ni Svabe nisu vise sto su nekad bile. 

 

u svakom slucaju nijedan jezik nece nikada postati sluzbeni jezik u 55 zemalja, kao sto je engleski.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kinik said:

...

Ne mogu da zamislim da neka parcela od 0,5 pa do 3 hektara svega i svacega moze da prehrani neku porodicu, ako ne koristi ropski rad domacih.

...

Naravno

 

54 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ne pratis na casu. 🙂 nije to sada, vise ne drzimo stoku, i nemamo vise zemlju. To je bilo tamo 80ih.

Ma , nista lepse nego iz Apatinske pivare naruciti nekoliko tona jecmenog slada, i sa time hraniti bikove. Jest da su malo pijani u pocetku ali kasnije se naviknu, a i kilaza im brzo raste. 🙂

Stvarno ne znas nista o poljoprivredi i stocarstvu.

A ti se razumes, svaka cast, po tvojoj matematici agronomija u SR cveta. Jesi malo procunjao po Sumadiji, i potrazio ta krda goveda koje seljaci kriju?

Ako bi se tako lepo zaradjivalo sto li su sela sada prazna ..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne bih se bavio sabiranjem, radije potrazim kredibilan izvor, a ovaj u WP iz Univerziteta u Dizeldorfu mi deluje tako i tu je stvar malo obrnuta od Wikipedia ....... pogledati ovde pod broj 2. Razlika je "samo" 200 miliona.

 

https://www.google.com/amp/s/www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/04/23/the-worlds-languages-in-7-maps-and-charts/%3foutputType=amp

 

Chinese has more native speakers than any other language, followed by Hindi and Urdu, which have the same linguistic origins in northern India. English comes next with 527 million native speakers. Arabic is used by nearly 100 million more native speakers than Spanish.

 

ili ni Svabe nisu vise sto su nekad bile. 

 

u svakom slucaju nijedan jezik nece nikada postati sluzbeni jezik u 55 zemalja, kao sto je engleski.

 

 

Jasharevicu, otisao si daleko od poente, a to je da je Spanija bila kolonijalna velesila vijekovima. Da li je tvoj podatak koji si iskopao, tacan ili nije, manje je bitno.

Ako ti to pricinjava neko posebno zadovoljstvo eto priznajem da je engleski maternji jezik za vise ljudi od spanskog. Jebo wiki i sve slicne izvore, ako nije univerzitet iz Dizeldorfa :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Dok su spanski staljinisti pojacani internacionalnim teroristickim brigadama sa glavnim komandatom cika Brkom iz Moskve samo hteli da demokratsko-levicarski razmene misljenja. 😁

Da, a ovo je klasična relativizacija fašističkih zločina, i zaista dno svakog dna. Nisu nacionalisti streljali samo komuniste, nego su te masovne grobnice punili sistematski sa civilnim stanovnistvom. Je l' i Lorka bio Staljinista? Je l' bio možda terorista? Bilo je naravno staljinista, ali sa druge strane je bilo mnogo više fašista, i španskih, i nemačkih i italijanskih.

A ovo je klasičan primer kako se zbog ideologije može naći opravdanje za sve, pa i za fašističke zločine, kako se lagano može relativizovati svaki zločin, ako je potrebno braniti ideologiju. Relativizacija bez premca i davno nisam ovo pročitao na nekom forumu, mada sam siguran da ovoga ima puno na raznim nacističkim portalima i forumima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DonJuan said:

Da, a ovo je klasična relativizacija fašističkih zločina, i zaista dno svakog dna. Nisu nacionalisti streljali samo komuniste, nego su te masovne grobnice punili sistematski sa civilnim stanovnistvom. Je l' i Lorka bio Staljinista? Je l' bio možda terorista? Bilo je naravno staljinista, ali sa druge strane je bilo mnogo više fašista, i španskih, i nemačkih i italijanskih.

A ovo je klasičan primer kako se zbog ideologije može naći opravdanje za sve, pa i za fašističke zločine, kako se lagano može relativizovati svaki zločin, ako je potrebno braniti ideologiju. Relativizacija bez premca i davno nisam ovo pročitao na nekom forumu, mada sam siguran da ovoga ima puno na raznim nacističkim portalima i forumima.

 

Pikaso naslikao Gerniku, a sad Srbin se nasao da to osporava.

 

Guernica-canvas-Pablo-Picasso-Madrid-Mus

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Amigo said:

 

Jasharevicu, otisao si daleko od poente, a to je da je Spanija bila kolonijalna velesila vijekovima. Da li je tvoj podatak koji si iskopao, tacan ili nije, manje je bitno.

Ako ti to pricinjava neko posebno zadovoljstvo eto priznajem da je engleski maternji jezik za vise ljudi od spanskog. Jebo wiki i sve slicne izvore, ako nije univerzitet iz Dizeldorfa :lol_2:

 

 Sad vise nisi ti bitan, sad mene zanima koliko ih stvarno ima dole.

 

Uostalom, okacih onomad na 'Sta citate' da sam kupio audible i poceo da ucim spanski. Bio sam i prosle godine u Playa Del Carmen, proveo se ko zmaj, ali zna biti i zayebano, inace ne bih razmisljao za stare dane.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DonJuan said:

Da, a ovo je klasična relativizacija fašističkih zločina, i zaista dno svakog dna. Nisu nacionalisti streljali samo komuniste, nego su te masovne grobnice punili sistematski sa civilnim stanovnistvom. Je l' i Lorka bio Staljinista? Je l' bio možda terorista? Bilo je naravno staljinista, ali sa druge strane je bilo mnogo više fašista, i španskih, i nemačkih i italijanskih.

A ovo je klasičan primer kako se zbog ideologije može naći opravdanje za sve, pa i za fašističke zločine, kako se lagano može relativizovati svaki zločin, ako je potrebno braniti ideologiju. Relativizacija bez premca i davno nisam ovo pročitao na nekom forumu, mada sam siguran da ovoga ima puno na raznim nacističkim portalima i forumima.

 

Samo sam cekao ko ce prvi da se zaleti. Ja sam postavio jasno pitanje: odobravate li Spancima da se secaju tako slatko fasizma, kao vi sto uzdisete za komunizmom ovde? Jedan se javio i rekao zasto da ne. Drugi se nisu izjasnjavali.  I sta kazes ...... bilo je naravno staljinista ....... jesi ih izbrojao? Mala grupica. Pa evo da te ispravim ...... svi su bili staljinisti. 

 

Stalin encouraged the Comintern to organise the formation of International Brigades. He also sent Alexander Orlov of the NKVD to advise the Popular Front government. Orlov supervised a large-scale guerrilla operation behind Nationalist lines. He later claimed that around 14,000 people had been trained for this work by 1938.

 

 

also used NKVD agents to deal with left-wing opponents of the Communists in Republican held areas. This included the arrest and execution of leaders of the Worker's Party (POUM), National Confederation of Trabajo (CNT) and the Federación Anarquista Ibérica (FAI).

 

The Soviet Union were the main suppliers of military aid to the Republican Army. This included 1,000 aircraft, 900 tanks, 1,500 artillery pieces, 300 armoured cars, 15,000 machine-guns, 30,000 automatic firearms, 30,000 mortars, 500,000 riles and 30,000 tons of ammunition.

 

Alo? Hiljadu aviona im dao najveci zlikovac svih vremena? A ti meni Lorku podmeces.

 

I na sta ti ja licim? Na nekoga ko ce da podrzava staljinizam? 

Ostavicu to vama. Vama to lepo ide, a lepo vam i stoji.

 

Sto se ideologija tice ja vec 12 godina na forumu(ima) tvrdim da su te 2 iste.

 

Uostalom to se samo malo kasnije i potvrdilo hitler-staljin bratimljenjem. Ista gomna.

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sam pises te postove i trazis da ti dajemo objasnjenja, zasto?

Samo petljas neke price s temom sta se s cim slaze a sta ne, ne bi li nas zamajavao.

Ko ce da ti odgovara na takve relativizacije? Odbrana i poslednji dani. U ovoj temi nije bitna ideoloska nastrojenost niti treba da se naglasava osim ukoliko neko to sam ne zeli a ne treba od drugog da trazi isto.

 

Odvukao si daleko od teme par stranica, ne mogu da se nacitam sta ste sve nalepili.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kinik said:

 

Moram da priznam da te najsikrenijew zalim!

Toliko neko da hvali mizernu sirotinju - to je porazavajuce.

 

Pa nemas ti farmu kunica, nego 'krupne rogate stoke'! To jede kao mecava.

I sta - svi da se prehranjujete od 3ha?

Vecu drljavinu nisam odavno citao - prevazisao si i 'pecinara'!

:smiley5:

 

PS.

>>  ... Ovo je tema o zivotu i standardu  u SFRJ, ne o sadasnjim aktuelnostima. trulujes  ... <<

 

Nije tacno!

Naveo sam primer 'izuvanja cipela na kucnom pragu', tj. palanackog seljakluka.

A koliko vidim i citava tema je o tome. Kad su se neki likovi uskopistili sto im vise ne daju da 'pljuju u zapecak' ko Pepo Bandic.

 

 

 

Zaobidji me sa papanskim  segama. Ja sa takvima nista u zivotu nisam imao.

Btw, Ex_Yu je propala zbog papana, koji sustinski i jesu grabljivice sto otimaju tudje.

 

...

 

Molim bez vređanja pošto sam siguran da se ovo na mene odnosi.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče SFRJ, pričali na rahmetli forumu o tome kako nije bilo šećera, kafe, zejtina... Teja, God Bless her heart što bi rekli u Teksasu (ko zna šta ovo u stvari znači dobije napolitanke od mene) kaže “pa šta, kad nestane kafe odeš u Trst pa doneseš”. 😂. E to je bila SFRJ, zemlja protivrečnosti. Ili kako je to rekla Amerikanka koja se zadesila Beogradu u filmu “Nešto izmedju”: “Ne možeš ni predsednika da ubiješ jer ih ima osmoro”.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kinik said:

 

Moram da priznam da te najsikrenijew zalim!

Toliko neko da hvali mizernu sirotinju - to je porazavajuce.

 

Pa nemas ti farmu kunica, nego 'krupne rogate stoke'! To jede kao mecava.

I sta - svi da se prehranjujete od 3ha?

Vecu drljavinu nisam odavno citao - prevazisao si i 'pecinara'!

:smiley5:

 

 

 

...

Pa vidis da covek proda jedno tele pa kupi 3 :classic_smile:

To mu neko super-tele.

I kakvu bre farmu, to imali ljudi kravu ili dve, to tele obicno zavrsi u stomaku u toku zime. ili plati za setvu.

 

Imala ja skolskog, onako imucniji, u to vreme SFRJ imali farmu goveda, i islo sve kako je bilo, zeleni plan ovo ono, mashinerija da im pozavide Vojvodjani. Doslo vreme za placanje a nema vise zajmova....(radili ropski u tim shtalama)

Sad su svi negde u EU.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa vidis da covek proda jedno tele pa kupi 3 :classic_smile:
To mu neko super-tele.
I kakvu bre farmu, to imali ljudi kravu ili dve, to tele obicno zavrsi u stomaku u toku zime. ili plati za setvu.
 
Imala ja skolskog, onako imucniji, u to vreme SFRJ imali farmu goveda, i islo sve kako je bilo, zeleni plan ovo ono, mashinerija da im pozavide Vojvodjani. Doslo vreme za placanje a nema vise zajmova....(radili ropski u tim shtalama)
Sad su svi negde u EU.
Ti si to neke pasivne krajeve glegala. Na Zlatiboru bilo 7 krava i 2 vola

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Ti si to neke pasivne krajeve glegala. Na Zlatiboru bilo 7 krava i 2 vola

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Ja se u poljoprivredu razumem - zato sto sam morala, inace ne znam ni paradajz da posadim (sve sam expresno zaboravila cim sam okrenula ledja tim krajevima). Ali znam kako je bilo.

 

I bilo je ocajno, naravno to sa ove pozicije, tad mi bilo "business as usual". 

 

Dodje Draza Markovic za majske praznike, a mi se sve uredno pioniri poredjamo da recitujemo.... na kraju dana on sa Kikom ode u ladi, a mi ostanemo sa - navuci gumenjake i idi kuci.

 

1 hour ago, ObiW said:

Što se tiče SFRJ, pričali na rahmetli forumu o tome kako nije bilo šećera, kafe, zejtina... Teja, God Bless her heart što bi rekli u Teksasu (ko zna šta ovo u stvari znači dobije napolitanke od mene) kaže “pa šta, kad nestane kafe odeš u Trst pa doneseš”. 😂. E to je bila SFRJ, zemlja protivrečnosti. Ili kako je to rekla Amerikanka koja se zadesila Beogradu u filmu “Nešto izmedju”: “Ne možeš ni predsednika da ubiješ jer ih ima osmoro”.

E za napolitanke - necu :lol_2:

To je bio najodvratniji slatkis - koji je moja baba obozavala - "dodji sine da ti baba da napolitanku" :puke:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

... e za napolitanke - necu :lol_2: ... to je bio najodvratniji slatkis - koji je moja baba obozavala - "dodji sine da ti baba da napolitanku" ...

 

E, nisi ti imala srecu da budes u JNA - 'Lasta', Čapljina, napolitanke od limuna & karlovacko pivo u 'kantini'.

:smiley26:

 

...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kinik said:

 

E, nisi ti imala srecu da budes u JNA - 'Lasta', Čapljina, napolitanke od limuna & karlovacko pivo u 'kantini'.

:smiley26:

 

...

Znas sta je smesno, ogadilo mi sve sto je iole slicno, bas pre oko dve nedelje, ovde u US, prijatelj mi uzeo sladoled u kornetu - a onaj kornet meni ima isti ukus kao napolitanke. Poceo sladoled da curi kaze on, ma samo odgrizi ovde, a ja ne znam kako da mu objasnim da taj ukus mene uvek podseti na uzasne napolitanke i samo mi muka.

 

Ako ste na tome ziveli u JNA - dobro ste preziveli :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

E za napolitanke - necu [emoji38]_2:

To je bio najodvratniji slatkis - koji je moja baba obozavala - "dodji sine da ti baba da napolitanku" puke.gif

Obrati pažnju da su najveći zagovornici cele te sirotinje oni koji u životu motiku nisu videli, a o ćuskiji da ne govorim.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Poto smo imali raspravu o proseku, evo gde je većina živela!

tipovi-kuca-brvnare.png

Ne mogu da vidim link, ali ja nemam problem da prosetam ljude i upoznam ih sa mojom uciteljicom iz SFRJ, jos uvek je ziva.

 

Sve sto pricam postoje svedoci, mozda jos kratko, ali sad jos uvek postoje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Znas sta je smesno, ogadilo mi sve sto je iole slicno, bas pre oko dve nedelje, ovde u US, prijatelj mi uzeo sladoled u kornetu - a onaj kornet meni ima isti ukus kao napolitanke. Poceo sladoled da curi kaze on, ma samo odgrizi ovde, a ja ne znam kako da mu objasnim da taj ukus mene uvek podseti na uzasne napolitanke i samo mi muka.

 

Ako ste na tome ziveli u JNA - dobro ste preziveli :classic_biggrin:

 

U 15 postova si pisala kako ti je bilo lose u SFRJ, kako ne valja ovo, ne valja ono da bi se na kraju otkrila kako ti je baba napolitanke davala. U pasivnim krajevima SFRJ slatkis su bile gurabije ili nesto jos gore. A dobro je sto si pokrenula temu napolitanki. 

Iako zbog linije ne jedem toliko slatkise, uvek sam voleo da probam razne slatkise, pa i cokolade iz inostranstva. Ipak nisam jos probao bolju cokoladu od "Najlepsih Zelja", a mislim da americka konditorska industrija moze samo da sanja da napravi nesto priblizno ukusu Plazma keksa ili napolitanki. U hercegovini su ljudi ziveli na kozjem mleku i malo kacamaka, a meso se jelo samo kad je slava ili Bozic a ti kukas zbog napolitanki. Ja da sam svaki dan jeo napolitanke postao bih predsednik Srbije do sad. I da ne zaboravimo, da je Takovo proizveo cuveni "Eurocrem" bez koga palacinke ne mogu da se jedu. Bolji, sladji i ukusniji od Nutelle. I da ne nabrajamo vise. Jer slatkisa je bilo koliko hoces u SFRJ. I svaki je imao ukusa i bio za klasu ili dve bolji od onih vasih "donuts-a" sto jedete tamo. 

 

A jedan od najboljih slatkiša u SFRJ je bio i čuveni

 

J00002009_1200_1200px.jpg

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

 

 

A ti se razumes, svaka cast, po tvojoj matematici agronomija u SR cveta. Jesi malo procunjao po Sumadiji, i potrazio ta krda goveda koje seljaci kriju?

Ako bi se tako lepo zaradjivalo sto li su sela sada prazna ..... 

 

Ja ne pisem kako je sada, ja pisem kako je bilo tamo 80ih. Sad je naravno gore sto se tice krda goveda.U tim 70-80im se moglo lepo ziveti ko. je imao 3-4-5 hektara zemlje, nesto stoke,...Sada je to teze, opstaju samo najveci zemljoposednici. Svakako je sada "meni" bolji standard, bolji nego sto su imali moji roditelji. 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

...

 

Vec se pisalo na 4umu - sve, ali apsolutno sve cime se ovde hvale kao nekim dostignucima, to je 'soc.samoupravna' kradja & prekradja tudjih ideja / proizvoda, za koje ih nekada nisu jurili, ali nisu dozvoljavali izvoz, a onda kad je puklo - ili ih zaravnali, ili ukinuli.

 

Bas su stari egipcani ili evropljani cekali da ih tamo neka firma iz pomijare upozna sa obicnim

 

>> ... Marshmallow (UK: /mɑːrʃˈmæl/, US: /ˈmɑːrʃmɛl, -mæl-/)[1] is a type of confectionery which is typically made from sugar, water and gelatin whipped to a squishy consistency. It's used as a filling in baking, or commonly molded into shapes and coated with corn starch. This is the modern version of a medicinal confection made from Althaea officinalis, (Beli slez), the marshmallow plant.[2] ... <<

 

Sve zamisljam domace opancare kako sede pred vatrom i na stapicu peku na vatri 'slastice', i seku ih ćakijom.

:smiley26:

PS.

A i Jaffa / Jaffo je 'rvacka provincija, gde je neki cudni lik -  Robert McVitie, dosao u Crvenku i jos 1927. zapoceo proizvodnju slastica.  

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...