Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

34 minutes ago, Beonegro said:

Jebote, tebe život baš nije mazio 😥

Vidi mogu ja tebi da ispricam veselu pricu o tome kako donese mama novogodisnje paketice, a mi najradosniji, delimo one cokolade po dva tri meseca - eto moji su imali novogodisnje paketice - ima dece koja nisu, pa da onda veselo razmenjujemo nostalgicna secanja kako nam je bilo lepo.... 

Kad ono realno sagledas da je to bilo samo pravljenje najboljeg od onog sto je realno bio tezak zivot, i da to nije bila svakodnevica.

Ne mislim da me zivot mazio, ali isto tako ne mislim da sam ja bila neki specijalni slucaj, tj znam da nisam. 

 

 

Ako mislis da sam ja u tom periodu kontala da to i nije "normalan" zivot, nisam. Spoznavanje se desavalo tokom godina

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Zivot u SFRJ je bio bolji nego zivot sada u novonastalim drzavama, ljudi su bili zadovoljniji.

 

 

 

To je vec neka druga tema. Nekom je bolje, nekom je gore, ali to sto si pored loseg zivota u SFRJ stavio losiji zivot u novim "nezavisnim" banana drzavama, ne cini onaj zivot u SFRJ dobrim. On i dalje ostaje los, samo na drugi nacin.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

To je vec neka druga tema. Nekom je bolje, nekom je gore, ali to sto si pored loseg zivota u SFRJ stavio losiji zivot u novim "nezavisnim" banana drzavama, ne cini onaj zivot u SFRJ dobrim. On i dalje ostaje los, samo na drugi nacin.

 

 

Interesantno, ja se ne secam da je bilo ko poredio ovo sad i ono, a oni samo o tome pisu 😎.

 

Da su me pitali ja bih rekao: ne zna se sta je gore. Otkad Ameri vise ne daju socijalu nema buducnosti. :roflmao:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...

 

Bolje ziveli nekada?

 

>> ... Top 5 zemalja u koje putuju turisti iz Srbije
Građani Srbije putuju sve više, a protekle letnje sezone su u inostranstvu potrošili čak 14,5 odsto više novca nego lane!

Prema podacima Narodne banke Srbije, turisti iz naše zemlje su u inostranstvu potrošili 1.063 miliona evra. Dakle, beogradski Sajam turizma je, definitivno, prvo i pravo mesto na kojem domaće turističke agencije i izlagači iz inostranstva treba da predstave svoju ponudu.

 

Najviše novca, 392 miliona evra, turisti iz Srbije potrošili su u grčkim letovalištima na Egejskom moru. Turska rivijera, a naročito Antalija, ponovo se nalaze na drugom mestu najpopularnijih odredišta srpskih turista, jer su turski turistički radnici zaradili čak 125 miliona evra.

 

Da srpski turisti vole „siti brejk“ destinacije potvrđuje podatak da su u Nemačkoj potrošili 65 miliona evra. U ovoj zemlji srpski turisti su provodili novogodišnje i božićne praznike, ali i prvomajske i uskršnje, jer su najviše novca potrošili upravo u januaru i maju mesecu.

 

Na četvrtom mestu najpopularnijih odredišta je Italija, gde su srpski gosti „ostavili“ 62 miliona evra. Ova zemlja nudi kombinovani odmor, pa je najviše novca potrošeno u aprilu, odnosno maju i julu, u vreme letnjeg odmora.

 

Crna Gora se nalazi na petom mestu sa prihodom od 50 miliona evra, a zanimljiv je podatak da srpski gosti na Jadranskom primorju najviše letuju u avgustu, dok je u junu njihov broj upola manji. ... <<

 

Zar ovo moze da se poredi sa 'paradajs turizmom na Makarskoj rivijeri' i odlasku na selo kod rodjaka?

Samo da napomenem da ukupan utrzak od turizma u Ex)Yu nikako nije moga da preskoci magicnih milijardu $.

:wicked:

 

No sta da se radi - sada se zivi mnogo losije!

U masti nostalgicarskih valjatora secernih EX_Yu tabli.

 

...

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kinik said:

...

 

Bolje ziveli nekada?

 

>> ... Top 5 zemalja u koje putuju turisti iz Srbije
Građani Srbije putuju sve više, a protekle letnje sezone su u inostranstvu potrošili čak 14,5 odsto više novca nego lane!

Prema podacima Narodne banke Srbije, turisti iz naše zemlje su u inostranstvu potrošili 1.063 miliona evra. Dakle, beogradski Sajam turizma je, definitivno, prvo i pravo mesto na kojem domaće turističke agencije i izlagači iz inostranstva treba da predstave svoju ponudu.

 

Najviše novca, 392 miliona evra, turisti iz Srbije potrošili su u grčkim letovalištima na Egejskom moru. Turska rivijera, a naročito Antalija, ponovo se nalaze na drugom mestu najpopularnijih odredišta srpskih turista, jer su turski turistički radnici zaradili čak 125 miliona evra.

 

Da srpski turisti vole „siti brejk“ destinacije potvrđuje podatak da su u Nemačkoj potrošili 65 miliona evra. U ovoj zemlji srpski turisti su provodili novogodišnje i božićne praznike, ali i prvomajske i uskršnje, jer su najviše novca potrošili upravo u januaru i maju mesecu.

 

Na četvrtom mestu najpopularnijih odredišta je Italija, gde su srpski gosti „ostavili“ 62 miliona evra. Ova zemlja nudi kombinovani odmor, pa je najviše novca potrošeno u aprilu, odnosno maju i julu, u vreme letnjeg odmora.

 

Crna Gora se nalazi na petom mestu sa prihodom od 50 miliona evra, a zanimljiv je podatak da srpski gosti na Jadranskom primorju najviše letuju u avgustu, dok je u junu njihov broj upola manji. ... <<

 

Zar ovo moze da se poredi sa 'paradajs turizmom na Makarskoj rivijeri' i odlasku na selo kod rodjaka?

Samo da napomenem da ukupan utrzak od turizma u Ex)Yu nikako nije moga da preskoci magicnih milijardu $.

:wicked:

 

No sta da se radi - sada se zivi mnogo losije!

U masti nostalgicarskih valjatora secernih EX_Yu tabli.

 

...

...

U to vreme Spanija je imala 7 milijardi od turizma.

Srbija danas od turizma ima? (Gucu i Exit, nemoj reci)

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Janne240 said:

 

Srbija danas od turizma ima? (Gucu i Exit, nemoj reci)

 

Pa ANUS je planirao da Srbija izadje na dobar deo Jadranske obale, ali Dobrica se nesto izjeb'o u "akademskoj" racunici :roflmao:

 

Uvek je to tako kad komunjare izaberu akademike ....... opancare :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kinik said:

 

 

Za 'bolji zivot' - ti to ne znas. Samo spekulises.

Nagledao si se one TV serije.

Gde je sve bila neutemeljena fantazija i masta.

 

...

Privuklo mi paznju, secam se kako su svi gledali tu seriju kao da je sapunica a meni bila studija koliko smo ocajni.

U stvari, mislim da je dosta uticala da skontam da nema tu boljeg zivota.

Izuzetno me nervirala i ostala kao sinonim za sminkanje realnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Janne240 said:

... u to vreme Spanija je imala 7 milijardi od turizma ... 

 

Spanija, iako siromasna posleratna evropska zemlja - izasla iz gradjanskog rata i neuspesnog staljinistickog prevrata, na svoju srecu nije se opredelila za 'soc.samoupravljanje, i slicni ideoloski galimatijas, da bi danas nekolicina zamlata drombuljala 'kako je nekada bilo bolje', vec se opredelila za demokratiju i ubrzano se razvijala, bez obzira na sve pratece pfrobleme.

Jer njeni problemi su bili opsteevropski, demokratski problemi.

 

Ex_Yu pomijara se duboko zakopala u svoja 'soc.samoupravna' hovna i tako je i zavrsila. U ratovima, krvi razaranju, zlocinima.

:puke:

Ko bi dolazio u takvu zemlju osim ljubitelja emocionalnog ekstrema.

Zamisli, mozes da posetis mesta gda je hiljade ljudi baceno niz reku, mesta koja su popaljena, stanovnici pobijeni.

Perverzni likovi vole takva 'uzbudjenja'.

To ih pali.

 

...

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Interesantno, ja se ne secam da je bilo ko poredio ovo sad i ono, a oni samo o tome pisu 😎.

 

Ti ne pises apsolutno ni o cemu, Angelia makar pise da je okopavala kukuruz, Kinik radio, zaradio i uzivao posle na moru.

Jest da u jednom postu pise kako mu je bilo dobro, a u drugom kuka :roflmao:ali opet nesto napise, a ti jarane bas nista, osim praznih reci, ni traga tvojoj muci. U stvari, izvini opet, gresim, napisao si da si bio neshvacena dusa :classic_unsure: ali i to je u stvari jedno veliko nista, tj suplja prica.

Sta si se stisno, reci da si kopao kanale ili tako nesto, zuljeviti prsti, koncert trocinski :cigar:

 

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Da su me pitali ja bih rekao: ne zna se sta je gore. Otkad Ameri vise ne daju socijalu nema buducnosti. :roflmao:

 

Ipak se zna sta je gore, sada je gore, jer da nije ne bi pobegao 1999, nego 1989, ko covek bez viza i zajebancije.

30 minutes ago, Angelia said:

Privuklo mi paznju, secam se kako su svi gledali tu seriju kao da je sapunica a meni bila studija koliko smo ocajni.

U stvari, mislim da je dosta uticala da skontam da nema tu boljeg zivota.

Izuzetno me nervirala i ostala kao sinonim za sminkanje realnosti.

 

Dobro je da si gledala, sad mi je laknulo, mislio sam nisi ni imala tv u kuci, koliko opsijues da je to bio los zivot.

Nego ne odgovori, koliko si imala godina kada si okopavala cuveni kukuruz?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kinik said:

...

 

Bolje ziveli nekada?

 

>> ... Top 5 zemalja u koje putuju turisti iz Srbije
Građani Srbije putuju sve više, a protekle letnje sezone su u inostranstvu potrošili čak 14,5 odsto više novca nego lane!

Prema podacima Narodne banke Srbije, turisti iz naše zemlje su u inostranstvu potrošili 1.063 miliona evra. Dakle, beogradski Sajam turizma je, definitivno, prvo i pravo mesto na kojem domaće turističke agencije i izlagači iz inostranstva treba da predstave svoju ponudu.

 

Najviše novca, 392 miliona evra, turisti iz Srbije potrošili su u grčkim letovalištima na Egejskom moru. Turska rivijera, a naročito Antalija, ponovo se nalaze na drugom mestu najpopularnijih odredišta srpskih turista, jer su turski turistički radnici zaradili čak 125 miliona evra.

 

Da srpski turisti vole „siti brejk“ destinacije potvrđuje podatak da su u Nemačkoj potrošili 65 miliona evra. U ovoj zemlji srpski turisti su provodili novogodišnje i božićne praznike, ali i prvomajske i uskršnje, jer su najviše novca potrošili upravo u januaru i maju mesecu.

 

Na četvrtom mestu najpopularnijih odredišta je Italija, gde su srpski gosti „ostavili“ 62 miliona evra. Ova zemlja nudi kombinovani odmor, pa je najviše novca potrošeno u aprilu, odnosno maju i julu, u vreme letnjeg odmora.

 

Crna Gora se nalazi na petom mestu sa prihodom od 50 miliona evra, a zanimljiv je podatak da srpski gosti na Jadranskom primorju najviše letuju u avgustu, dok je u junu njihov broj upola manji. ... <<

 

Zar ovo moze da se poredi sa 'paradajs turizmom na Makarskoj rivijeri' i odlasku na selo kod rodjaka?

Samo da napomenem da ukupan utrzak od turizma u Ex)Yu nikako nije moga da preskoci magicnih milijardu $.

:wicked:

 

No sta da se radi - sada se zivi mnogo losije!

U masti nostalgicarskih valjatora secernih EX_Yu tabli.

 

...

...

Pod Vucicem - nikad nije bilo gore!!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, djole said:

 

Ne radi se uopšte o tome. Poenta je da je na generalizacije @ZnajJova-e odgovorio otprilike na isti način, drugom generalizacijom. Onda kreće uvijanje i krivudanje, društvene matrice i slično, da bi izbegao da odgovori na prvo rečeno - Srbi mi nikada nisu oprostili što ja nisam kao oni, odnosno kakvi su to Srbi.

 

E sad, ja nisam nikakav čistunac, niti ću se vređati na svaku glupost, ali samo treba uspostaviti neki kriterijum i njega se držati, a ne izmišljati neke semantičke vratolomije da bi se izbeglo ono reći ono što se stvarno misli.

 

Osim ako ovde ne postoje neke undeniable truths za čije kršenje se dobijaju trajni banovi, pa je ban po tom osnovu.


Poenta je da postavljaš retorička pitanja; da te suštinski odgovor ne interesuje; da si ovde pogrešio adresu jer se žališ na ban koji ne znam čime smatraš da nije zaslužen (deniable truths!?) i da meni učitavaš nekakvu generalizaciju da bi onaj nasilnički idiotluk nekako opravdao (ništa novo). 


Ja sam glup što ti odgovaram (neću više). 
 

Koristim priliku da pozdravim ove što te bodre, skaču u vagon i mene optužuju za trolovanje teme, kršenje moderatorske funkcije, isleđivanje i teranje nekakve privatne agende (lud zbunjenog). 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djole

U pravu je Glenn. Srpsko drustvo funkcionise po principu neke velike "kasabe" - nesto kao neki dzinovski metafizicki organizam, koji odbacuje one koji strce! Bez obzira iako si Srbin, oni te odbacuju kao neko strano telo. Ponekad je to samo zato sto je neko drugaciji - dovoljno je recimo, da si jako posten covek! Ti njima vec smetas - jer ako neces da krades sa njima - koji ces im mandrak?!To je samo jedan banalan primer.

Ali znam neke ljude, koji su zavrsili jako lose - nisu bili ubijeni, pa cak ni proganjani, ali jednostavno na neki nacin izopsteni - uvek su bili nesrecni i na kraju umrli , u bedi i nemastini, jednostavno protracili svoj zivot! 

Ja se takodje osecam jednim od tih , slicno kao Glenn Gould, iako sam Srbin - i to srpski Srbin! 

Link to comment
Share on other sites

Paradajz turizam, pomenut nekoliko puta u značenju koje nije početno: taj izraz je smišljen da opiše Nemce koji su dolazili sa kamp prikolicama punim konzervi, suhomesnatog, sira, testenina, nikada išli u kafane i restorane. Sve što su trošili je bio na paradajz za salatu uz hranu koju su sami doneli.

Neko sa kamp prikolicom za porodicu i kolima dovoljno jakim da je vuku, može da bude štedljiv ili nepoverljiv prema lokalnoj ponudi ali nije beda u smislu u kojem se taj izraz danas koristi

 

Ko je video fantastične slike Bora Bora i Tahiti, to je prestonica paradajz turizma: masovno se savetuje po sajtovima, ko ide, neka ponese po 3 konzerve za dan, toliko je skupo.

 

 

Edited by Yoyogi
Razlog za elaboraciju "paradajz turizma"
Link to comment
Share on other sites

Paradajz turizam: taj izraz je smišljen da inicijalno opiše Nemce koji su dolazili sa kamp prikolicama punim konzervi, suhomesnatog, sira, testenina, nikada išli u kafane i restorane.
Sve što su trošili je bio na paradajz za salatu uz hranu koju su sami doneli.
 
Ko je video fantastične slike Bora Bora i Tahiti, to je prestonica paradajz turizma: masovno se savetuje po sajtovima, ko ide, neka ponese po 3 konzerve za dan, toliko je skupo.
 
 
A mene pitaš što hondin motor kod tomosa?
Ti si promašio topic, bubba!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Amigo said:

 

Dobro je da si gledala, sad mi je laknulo, mislio sam nisi ni imala tv u kuci, koliko opsijues da je to bio los zivot.

Nego ne odgovori, koliko si imala godina kada si okopavala cuveni kukuruz?

Ne podmeci, ja sam cak rekla da smo imali jedan od prvih televizora u kraju, i zamrzivac, posto je otac nabavio neki sa malom greskom na otplatu, ali to su vec detalji :classic_smile: I naravno cesto nismo mogli ni da gledamo, jer je struja bila monofazna, ili je nismo ni imali (period od negde 83-87), a do boljeg zivota smo imali i kolor TV. Sve sa onim zuto/belim stabilizatorom. 

A sto se tice okopavanja - islo se cim si mogao da drzis motiku, sto je bilo vec oko 8-9 godina, a ako nisi onda si nosio vodu za kopace. Dobila bih onu malu motiku, jer veliku nisam mogla da podignem. Do 12-13 bi diplomirali na regularnoj motici.

Jesi nekad balirao slamu? Ili brao kukuruz na vrucini, kad se obuces u dugacke rukave na vrucini, da te ne bi kukuruz isekao na froncle? Pa se vratis uvece sa suncanicom i hiljadu malih posekotina....

 

Skola u kojoj sam ja zavrsila osnovnu je renovirana, mislim krajem 90tih ili negde pocetkom 2000tih, mislim da sad imaju toalete. Poljska cesma jos uvek stoji iako sumnjam da se koristi, ah ionako sad imaju 3.5 deteta - znas zasto? Pa otisli svi :classic_smile:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Amigo bas voli bivsu Jugu ….

Kako da ne voli kad nije morao ništa da radi, samo da se ne eksponira.

Čitam ove priče i slavospeve, pa se setim ćaletove filozofije jeftinih novih automobila. Biografija ide ovako:

1) opel olympia su mu 3 puta krali;

2) s'prinzom 1200c su studenti hteli da ga linčuju 68

3) moskviče, jugiće i tristaće niko nije gledao, mogao je otključane da ih ostavi i niko ne bi takao.

To samo ako si na kraju sveta živeo možeš da ne vidiše

Eno tamo se neko dotakao vremena Ante Markovića, tada se radilo i moglo je da se zaradi. Ali komuniste nisu hteli da rade, zato su to ukakili k'o pilići motku.

[emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Dobro je da si gledala, sad mi je laknulo, mislio sam nisi ni imala tv u kuci, koliko opsijues da je to bio los zivot.

Nego ne odgovori, koliko si imala godina kada si okopavala cuveni kukuruz?

BTW samo da pojasnim, do 7me godine nisam imala ni kucu, rodjena sam u Narodnog Fronta odakle su me odneli u sobu 3X3 sa zemljanim podom, gde sam zivela do 7me godine, dok moji nisu polusagradili kucu sa dve sobe.... U te dve sobe smo ziveli nas 5 kasnije 6.  Imala sam TV.

A moji su bili obicni radnici.

 

Mene nije sramota sto sam zivela u toj bedi, moji su uradili najbolje sto su mogli. napravili su neke izbore - takvo vreme bilo,

 

Samo nemoj da mi objasnjavas kako se lepo zivelo i islo na more.

 

1 hour ago, GlennGould said:

 

Koristim priliku da pozdravim ove što te bodre, skaču u vagon i mene optužuju za trolovanje teme, kršenje moderatorske funkcije, isleđivanje i teranje nekakve privatne agende (lud zbunjenog). 
 

Zasto se opravdavas? ja sam te razumela.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Interesantno, ja se ne secam da je bilo ko poredio ovo sad i ono, a oni samo o tome pisu 😎.

 

Da su me pitali ja bih rekao: ne zna se sta je gore. Otkad Ameri vise ne daju socijalu nema buducnosti. :roflmao:

 

 

 

A i ne treba da nam daju. Nismo mi prosjaci vec radan i vredan narod. 

Ne trebaju nam Ameri. Imamo Kineze da nam grade mostove, autoputeve, brze pruge. 

Svoju pamet i znanje. Nek Ameri resavaju pozar u svojim redovima u vidu Trampetala.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kinik said:

Samo da napomenem da ukupan utrzak od turizma u Ex)Yu nikako nije moga da preskoci magicnih milijardu $.

 

Nižemo rekorde, ali ovo je prava slika turizma: Hrvatska u 2016. po broju dolazaka stigla jugoslavensku Hrvatsku iz 1987.

 

Quote

U bivšoj državi najbolja joj je zarada od turizma (prema drukčijoj metodologiji izračuna) dosezala manje od tri milijarde dolara.

 

Uzgred, sama Crna Gora 1987. nije bila daleko od milijarde.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

A i ne treba da nam daju. Nismo mi prosjaci vec radan i vredan narod. 

Ne trebaju nam Ameri. Imamo Kineze da nam grade mostove, autoputeve, brze pruge. 

Svoju pamet i znanje. Nek Ameri resavaju pozar u svojim redovima u vidu Trampetala.

A ko je ugovorio sve to poslove?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kinik said:

:ajme:

 

Covece, u kojoj nedodji si ti ziveo?

Pa nema goreg posla od ljustenja kukuruza - za sat-dva oderes prste do zuljeva, krvi!

 

Jer neko tamo cuo za mehanicki krunjac na rucni pogon?

Pa to se jos proizvodilo pre WW II>

 

...

 

Ko je jos tako ljustio kukuruz? Mi smo imali "Siljak" bio je napravljen od dugackog eksera, oko kojeg je obmotana debela koza, i deo kroz koji se provuce srednji prst da siljak ne bi ispao iz ruke. Bila je milina ljustiti ili brat kukuruz sa siljkom.

 

Da culi smo za mehanicki krunjac na rucni pogon, imala ga je moja baka, a evo imaju ga i ovde u Francuskoj sada. Mi smo imali na struju, samo ubacujes kukuruz. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...