Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Bio je i OTO - Opstetehnicko obrazovanje.  Tu se dosta radilo sa shper- plocama. Pribor smo kupovali u knjizarama: imali smo neke testerice kojima smo sekli te sper ploce i neke turpijice kojima smo ravnali isecene povrsine. Nije bila bas lagana rabota jer one testerice su ili cesto pucale ili sekle nakrivo - ako se nije pravilno rukovalo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Bio je i OTO - Opstetehnicko obrazovanje.  Tu se dosta radilo sa shper- plocama. Pribor smo kupovali u knjizarama: imali smo neke testerice kojima smo sekli te sper ploce i neke turpijice kojima smo ravnali isecene povrsine. Nije bila bas lagana rabota jer one testerice su ili cesto pucale ili sekle nakrivo - ako se nije pravilno rukovalo. 

 

Nema više OTO?

 

Tek kada sam otišao u JNA video sam koliko ljudi ne ide dalje od osnovne škole. Za njih, sa sela od kosovskih do slovenačkih bespuća,  je to obrazovanje bilo dizajnirano, da nešto nauče. Nama da ga volimo ili ne volimo a njima sve što su u životu mogli da nauče. A i kako su učili, bolela ih racika.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ZnajJova said:

 

Bila je slobodnija od svih drzava pod cizmom SSSRa i  slobodoumnija od barem polovine Zapadnog sveta...ako treba da navedem primere, nije problem. Sve to bez visestranacja, demokratije i ostalih blagodeti druge polovine 20.veka. Sa sve redovima za secer i kafu, bila je ideal za narode koje su anglosaksonska djubrad prodala za tepsiju ribe drugu Staljinu. Veca je sloboda stajati u redu za secer jedne propale ekonomije, nego ulaziti na zadnja vrata autobusa zbog boje koze u zemljama gde je svaka druga cigla u svakom zidu zaradjena odsecanjem ruku i nogu po Afrikama, ropskim radom i ostalim bedastocama. Kada jednu grupu naroda prodas u roblje , moras da budes veliko govno od coveka da im se smejes za sve sto im se u tom ropstvu dogodilo. Kada to pricas kao covek koji je ziveo to vreme, onda si samo sitna dusa i licemer.

 

ZnajJovo, iako si banovan. Ako si vec kritikovao  politiku zapadnih zemalja (Britanije i SAD) pri kraju drugog svetskog rata prema istocnoj Evropi trebalo je da naglasis i stavis akcenat na vlast. Da si rekao tadasnja djubrad iz politicke oligarhije ili da si Cercila nazvao djubretom verujem da ne bi bio trajno banovan. Takodje mi nije jasno u tvom postu na koga si mislio kad si rekao "veliko govno". Kad si rekao "anglosaksonska djubrad" to je protumacena kao generalizacija svih Engleza i Amerikanaca cak i da nisi to mislio. 

30 minutes ago, Eddard said:


Zbogom.

 

Eddarde i ostatak moderacije. Ne sporim da je ono sto je ZnajJova rekao za trajni ban po pravilniku. Pre svega sintagma "anglosaksonska djubrad" i dalje izvodjenje iz toga da se ta "djubrad" smeju onima koje su porobili. Nadam se da se slazes da je period kolonizacije Afrike i Azije jedan mracan period gde su pocinjeni brojni zlocini nad domacim stanovnistvom. Gde su ljudi odvodjeni masovno u roblje. I smatram da je apsolutno ispravno kritikovati taj period. Ali zar nije slicno kad drugi forumas kaze da je Kina imala nekoliko hiljada godina ljudozderstva i divljastva. Iako ja nista protiv Kinika nemam. Samo mi deluje da je princip razlicit. Ovde je ZnajJova napravio nekoliko jako ruznih generalizacija i ceo anglosaksonski svet poistovetio sa kolonizacijom, zlocinima koji su se tada desili, politikom koja se moze kritikovati. I to je verovatno razlog trajnog bana. Ne znam. Mozda bi ban od 30-60 dana doprineo da ZnajJova shvati gresku u svom postu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GlennGould said:

Mene, nikada nisu drzali vezanih ruku, polivali hladnom vodom, suzavcem i jurili pendrecima na ulicima BGD-a nikakvi drugi narodi & narodnosti, ali Srbi mi nikada nisu oprostili sto nisam kao oni nikada bio, a koliko vidim ni ostao. Tako treba.

 

 

Kakvi su to Srbi, hoćeš li nam objasniti?

 

A posle toga se i banovati za generalizaciju, i zašto ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Mora da se zayebavate?! Ali i nije vam neka zayebancija.

 

Pa i nije.

 

GlenGould:

Mene, nikada nisu drzali vezanih ruku, polivali hladnom vodom, suzavcem i jurili pendrecima na ulicima BGD-a nikakvi drugi narodi & narodnosti, ali Srbi mi nikada nisu oprostili sto nisam kao oni nikada bio, a koliko vidim ni ostao. Tako treba.

 

Nije to nešto što običan forumaš kaže ali jeste bitno kada to  Mod kaže. Isteruje svoju ličnu frku, nikada nije ni od koga bio izglasan za Moda a zvecka banovima. Maltene kao vojna hunta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

 

Pa i nije.

 

GlenGould:

Mene, nikada nisu drzali vezanih ruku, polivali hladnom vodom, suzavcem i jurili pendrecima na ulicima BGD-a nikakvi drugi narodi & narodnosti, ali Srbi mi nikada nisu oprostili sto nisam kao oni nikada bio, a koliko vidim ni ostao. Tako treba.

 

Nije to nešto što običan forumaš kaže ali jeste bitno kada to  Mod kaže. Isteruje svoju ličnu frku, nikada nije ni od koga bio izglasan za Moda a zvecka banovima. Maltene kao vojna hunta.

 

To sto ti mislis da je njegova licna frka bi trebalo da bude obelezavano kao nacionalni dan secanja na zlocine koje smo pocinili nad samim sobom. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

 

Nema više OTO?

 

 

Ima jos uvek OTO, i to ucenici iz os idu npr u hrv na neki sajam tehnike, robotike, i tamo su pravili male "robote" lemili diode na stampane ploce, pa kad se stavi baterija da svetle kao oci, i tako. Pohvala za to.

 

Mi smo od sperploce pravili kucice za ptice, male avione, itd, itd

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

edit2: @Angelia koga briga za adidas patike? ili 15 dana mora? ja sam ih imao, na more nisam hteo da idem, a i sad kad imam mnogo vise, ne nosim adidas patike, na more kad idem 10 dana to je smaranje zadnjih par dana. Ne pati svako od markirane robe i 15 dana odlazka na more.

U vezi berbe kukuruza sam napisao gore, ne vidim nista lose u tome.

Pa ne znam koga je briga za adidas patike, ja se nikad nisam nesto lozila na brandove, ali je to pomenuto ovde kao primer lepog standarda u SFRJ.

Kao i sto to sto ti ne volis odlazak na more nije problem, taj odlazak na more je bio metafora za odmor i zabavu. kopanje kukuruza koliko god ti smatrali da u stvari i nije bilo tako strasno, definitivno nije metafora za normalan, bezbrizan zivot klinaca u SFRJ.

Nismo mi kopali kukuruz iz zabave.

 

 

7 hours ago, Doc Holiday said:

sto se tvrdnje da smo za garderobu isli u Trsti....  i to je samo delimicno tacno... Islo se za farmerke i  slicno... Ali u Jugoslaviji se proizvodila pooprilicno kvalitetna garderoba,  o obuci da i ne govorimo... bilo je tu i adidas patika po licenci itd..  danas kad odem u AVIV u Pancevu , ne mogu naci kvalitetne cipele... sve bofl teski a cene svemirske...  raspadnu se pre kraja sezone... nikakva razlika izmedju tih i onih iz kineskih radnji...   One nekadasnje, Borovo, Pancevacke fabrike obuce, Solid Subotica i mnogih drugih si mogao da nosis bezmalo i deceniju...

 

I sve ovo da bi se reklo "pa i nije bilo tako strasno, prezivljavali smo". posto je ane vidim sta je ovo nego objasnjenje o prezivljavanju. Sigurno nije, normalan lep zivot.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zaboravio da pomenem, da smo imali i Goli Otok. Mesta kao taj, Goli Otok su neophodna za nivelisanje standarda u jednoj demokratskoj, naprednoj, poštenoj zemlji!

Pravo blagostanje, tako da nije tačno da nije moglo da se plati more, to bilo džaba!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Darth Bane said:

Onda bi trebalo otvoriti novu temu , pod  naslovom ... mozda "Uspomene I secanja iz zivota u bivsoj SFRJ" - ali I tada ce se javiti ljudi sa traumaticnim iskustvima iz iste koji ce zestoko kritikovati, istresti svoju bedu I jad , secajuci se svog mizernog zivota u tom kazamatu, I to ce opet razbiti vasu idilu? Razumes? Nece svi pisati samo lepe stvari. 

Naravno i ne treba da pisu samo lepe stvari, nije to poenta.

 

Pisanje o zivotu ne mora da nosi tako patetican naziv dovoljan je i ovaj i samorazumljiv. Sto se mene tice, ja cu u svom duhu i pisati o zivotu u tom vremenu.

 

Malo je ovde ljudi koji su ziveli mizeran zivot u kazamatu, zapravo nema nijednog (ili su mu memoari vec zaboravljeni). Potpisujem 

 

Utisak o tom vremenu je nesto drugo.

 

Meni su Bitlsi bili i ostali inspiracija kao i casopis ROCK 82, recimo, u to vreme socrealizma, Dzuboks, veliki magazin ROCK.  Kao i odlasci na Novogodisnje vasare...proslaci ispod starog avalskog tornja.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mrd said:

Ja sam zaboravio da pomenem, da smo imali i Goli Otok. Mesta kao taj, Goli Otok su neophodna za nivelisanje standarda u jednoj demokratskoj, naprednoj, poštenoj zemlji!

Pravo blagostanje, tako da nije tačno da nije moglo da se plati more, to bilo džaba!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Mesta kao Goli otok su imala svoje vreme i mesto, nijedna drzava nije postojala bez takvih stvari, pocev od teorijskih zamisli i realih država iz antičkih vremena do modernih država. Epinomos.

 

To nije bio ni gulag, ni koncentracioni logor a znalo se zasto i kako se odlazilo i naravno ima veze sa vlascu i njenim odnosom prema onima koji nisu bili "revolucionarni" okret od Staljina prihvatali, njihova pravovernost u ideoloskom smislu je postena ali u politickom smislu nažalost, pogresna. To je tako.

 

Moj omiljeni profesor sa studija, gospodin dr Dragoljub Micunovic, svedok je tog doba.

 

 

3 minutes ago, mrd said:

Sto vas volim indoktrinirane. :roflmao:

Nije bilo na prvom casu, vec drugom. 

Cuti pokri se usima, kad ne razlikujes socijalizam i kapitalizam, nisi Srbiju znao da lociras u drustvenoekonomskoj formaciji.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

Cuti pokri se usima, kad ne razlikujes socijalizam i kapitalizam, nisi Srbiju znao da lociras u drustvenoekonomskoj formaciji.

:baby: Bubba, meni je drago da sam Srbiju ostavio u tako sposobnim rukama, kao tvojim.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

:baby: Bubba, meni je drago da sam Srbiju ostavio u tako sposobnim rukama, kao tvojim.

 

nije moja pasevina...obrni okreni ispadas.

5 hours ago, Darth Bane said:

Bio je i OTO - Opstetehnicko obrazovanje.  Tu se dosta radilo sa shper- plocama. Pribor smo kupovali u knjizarama: imali smo neke testerice kojima smo sekli te sper ploce i neke turpijice kojima smo ravnali isecene povrsine. Nije bila bas lagana rabota jer one testerice su ili cesto pucale ili sekle nakrivo - ako se nije pravilno rukovalo. 

...koristio se sapun za te testerice, leptir srafovi za zatezanje. Koriste se i danas u osnovnim skolama.

 

Imao sam dva nastavnika, Tanju i Bocka, ovaj drugi je lepio samare smatrajući da predaje vrlo ozbiljan predmet. Crtanje i praktican rad su bili zanimljivi i na tom casu smo imali prilike vise da saradjujemo nego inace...nažalost žamor i graja koji su nastajali na tim dvočasima često su iritirali dokone profesore koji su sedeli kao mumije za katedrom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa ne znam koga je briga za adidas patike, ja se nikad nisam nesto lozila na brandove, ali je to pomenuto ovde kao primer lepog standarda u SFRJ.

Kao i sto to sto ti ne volis odlazak na more nije problem, taj odlazak na more je bio metafora za odmor i zabavu. kopanje kukuruza koliko god ti smatrali da u stvari i nije bilo tako strasno, definitivno nije metafora za normalan, bezbrizan zivot klinaca u SFRJ.

Nismo mi kopali kukuruz iz zabave.

 

 

I sve ovo da bi se reklo "pa i nije bilo tako strasno, prezivljavali smo". posto je ane vidim sta je ovo nego objasnjenje o prezivljavanju. Sigurno nije, normalan lep zivot.

 

koje crno prezivljavanje ???  naspram ovog danas , vecina obicnih ljudi, radnika je zivela ko gospoda...  Da ... dok smo bili "drugovi i drugarice"  smo ziveli ko gospoda....  ovo danas je prezivljavanje...

 

Ponovicu...   nekad smo u Evropi bili negde na sredini po standardu..  daleko iznad celog istocnog bloka i cak i jaci od ponekih sa zapadne strane...   dok smo danas bukvalno na samom dnu...   za pametnog je ta cinjenica sasvim dovoljna...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...

To kako je neko ziveo, kakve patike nosio, koju muziku slusao - to me apsolutno ne zanima, a nije ni tema topika, zato sto pojedinacni slucajevi nisu reprezantivni.

Otvorite na drustvu 'spomenar' pa valjajte slicice od secernih tabli.

 

Pre svega, ja sam bio malo stariji, radio i sudarao se sa RL. Mene nisu izdrzavali roditelji (vrlo rano sam ziveo samostalno) niti mi je glavna preokupacija bilo 'zajebade i provod'.

 

Kad ti imas jedan socium gde su sve demokratske opcije blokirane, a namece se neka ideoloska shitina, to samo moze da vodi u zlo. Mnogi, pretpostavljam, nisu hteli da se urche, obezbedjuju sudijama / tuziocima stan, a sebi 4-5 godina robije i status drustvenog parije - ni posla, ni pasosa, ni perspektive - pa su radije cutali, gutali knedle i mrmljali u bradu - cekaj, cekaj, ima da vam se ... sve po spisku! 
Sto se i dogodilo.

 

Ali ne zbog 'nacionalizma', vez obicnog ljudskog otpora. 'Nacionalizam', tj. neko 'voljenje' svoje republike / nacije / jezika je bio jedini legitimni nacin otpora zvanicnoj ideologiji. Sto je bila rigidnija, to je otpor bio jaci.

 

Imao si onu debilnu partiju, koja se na spoljnom planu borila protiv 'internacionalizma', za pravo svake drzave na sopstveno misljenje, na sopstveni put. i Imao si na unutrasnjem planu sve suprotno od toga - prisila, 'bratstvo-jebinstvo', vecite cistke, afere i harange - sto nije moglo proci bez posledica. Nije ni cudo sto su partijski neistomisljenici bili najsuroviji protivnici rezima koji je propadao.E, sad - srastanje noca i vlasti, to je bila nuzna posledica. Jednostavno, posto se vlasti nisu hteli odreci ni pod razno i vecito pretili krvoprolicem i ratom, krimosi su im rekli - vlast za pare. A kad su dosli do vlasti - i sve pare su bile njihove, kao i kod prethodnika.

 

IdiJotizam tog zartipanskog otpada, nedostatak ideja, neznanje i civilizacijska neutemeljenost su bili neverovatni.

 

Kako su oni mislili da mogu da vladaju doveka izgradnjom fabrika-gubitasa, hovnjivom proizvodnjom i korumpiranjem plebsa zezalicama sa buvljaka / fri-shopova? Tu su svi stradali - i partijski likovi, i tzv. rokeri (odnelo ih belo) i ovi koji su se trsili da su se lepo provodili / zezali.

A ticalo se, I to jos kako. Samo nisu bili svesni kakva ce biti cena.

 

Ako se govorilo o mogucnosti rata medju republikama, jos posle propasti prve reforme - cemu cudjenje?

 

Ja nisam hteo da kacim pusku o rame, to nije u mom kinickom karakteru, no sam poprilicno spokojno gledao kako se krljaju i kako neki likovi nestaju. Od, kao, opsteg 'Yugo-pokreta' pa do umrlica, grobalja, kriminalne hronike, - do 'parova', 'svadbe', 'kuce i sl. Izgleda je svako zavrsio u 'rijalitiju' gde je pripadao.

 

Ovi koji su zdimili - kao utehu valjaju 'secerna vodica' uspomene, jer ne smeju sebi da priznaju istinu. Da su ih izradili kao volove. Izradili i isutirali u doope.

A to sto neki projektuju sav svoj zivot u 'naZiJonalizam' - pa to je njihov problem.
Ni to me se ne tice.

 

I drugi su se sudarali sa mnogim problemima, bilo je evropskih zemalja izaslih iz gradjanskog rata, diktatura isli - pa su uspeli da se izbore sa nasledjem. Normalno, ima i tvrdokornih koji bi i danas da dizu neke neo-staljinisticke revolucije, no to se suspreze demokratijom, a ne 'gazenjem & mamuzanjem'. Zato sto nema nikakve razlike kad to oni rade, i kad im to drugi rade.
A u danasnje vreme, u XXI veku, pozivati na tako nesto, to nije anahronizam - to je bolescina.

 

PS.
Na ime Ex_Yu sam se grozio - do povracanja, pa sam sa povecim zadovoljstvo gledao kako nestaju 'samoupravni giganti', jedan za drugim. Drzava, partija, vojska, privreda, pa i razni 'korifeji samoupravljanja', kad bi osinuli q. o ledinu.
Nisu mi trebale njihove ideoloske lazi, nisu mi trebale njihove 'statistike', 'uvod u mraksizam i soliologiju', 'uspesi', 'svetska priznanja' i slicne andramolje - jer to je bila priglupa, beskrajno primitivna laz vukojebinskih ideoloskih djilkosa.
Mozda mi samo bilo malo zao onih izginulih nesretnika koji su na silu, pa i nesvesno bili uvuceni u to ludilo, no ovih, koji su isli da brane - nije mi nimalo zao. Posto potekao - to i stekao!
A opet, kao matori, iskusni lik - bilo mi je jasno - to se vise nikada, ni u kom pogledu ne moze ponoviti.

 

Za postovaoce i propagatore tog propalog sistema jedan kara_na_oke:

 

 

... 

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Ja sam zaboravio da pomenem, da smo imali i Goli Otok. Mesta kao taj, Goli Otok su neophodna za nivelisanje standarda u jednoj demokratskoj, naprednoj, poštenoj zemlji!

Pravo blagostanje, tako da nije tačno da nije moglo da se plati more, to bilo džaba!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

goli otok  je bio produkt desavanja sa Staljinom... i u njega su trpani uglavnom staljinisti i naravno nacionalisti...  a iskreno ni jednih ni drugih mi nije ni najmanje zao...

  Uostalom i najdemokratskija zemlja sveta je imala takve logore....  za Japance i Guantanamo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...