Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Pricam o tome kako danas izgledaju - da neko ne moze za 50 godina da sredi sopstveni stan

Nevezano za temu, u  zgradi u kojoj majka zivi te stvari obavlja Gradsko stambeno, naravno to se placa mesecno valjda , ali barem neko menja sijalice po hodnicima, cisti , itd. Kakva god bila ova sadasnja vlast zadnjih desetak godina su uradjene mnoge stvari, ne samo po zgradama vec i na  igralistu, popravljene su ulice, itd.

Link to comment
Share on other sites

Evo ovo je sustina u tim pricama o Jugoslaviji

 

Quote

Boris Dežulović:

 

Mene, naravno, Jugoslavija ne zanima. Ne zanima me ni Austrougarska, ne
zanimaju me ni Hrvatska i Srbija. Boli me kurac za Hrvatsku i Srbiju. Mene zanimajui živi ljudi. A ono što izgleda kao njihova patetična i gotovo patološka opsjednutost

Jugoslavijom – što se onda ceremonijalno manifestira o danima republ ike, Titovim
rođendanima i drugim historijskim datumima – mnogo više govori o životima tih malih
živih ljudi, njihovu očaju i očaju njihovih malih, bijednih i propalih državica, nego što
govori o prirodnim i društvenim ljepotama Jugoslavije.

 

Nema bolje i preciznije mjere dubine tog očaja od činjenice da njima danas, trideset ili 
četrdeset godina kasnije, čak i takva jedna siva država – koja je proganjala slobodne
intelektualce, zabranjivala knjige i umjetnike zatvarala na višegodišnje robije – izgleda
kao tematski park Zemlje čuda u Diznilendu – kaže Dežulović u nastavku intervjua

 

Uz dodatak,  ako su "slobodni intelektualci" koji su bili proganjani bili  od one fele od koje su danas vecina doktora i filozofa ciji se broj stalno uvecava, i koji nista drugo ne rade osim sto "slobodno misle" o tome kako ce siriti mrznju prema civilizaciji, a razlog zbog koga to rade je poznat, da bi oni i dalje mogli da muzu drzavnu sisu i da jedu, jedu, jedu... onda takvi treba da zapale svecu od 50 metara, i da se zahvale Jugoslaviji i jugoslovenskim komunistima sto su takve samo proganjali, jer bi im sto reko Cercil neki na brzinu sudili, pa bi ih sve pove...zli u kampove za vezbanje koncentracije, da se malo srede, jer su ocigledno potpuno izbezumljeni od tog silnog misljenja.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Evo ovo je sustina u tim pricama o Jugoslaviji

 

Nema bolje i preciznije mjere dubine tog očaja od činjenice da njima danas, trideset ili 
četrdeset godina kasnije, čak i takva jedna siva država – koja je proganjala slobodne
intelektualce, zabranjivala knjige i umjetnike zatvarala na višegodišnje robije – izgleda
kao tematski park Zemlje čuda u Diznilendu
– kaže Dežulović u nastavku intervjua

 

Uz dodatak,  ako su "slobodni intelektualci" koji su bili proganjani bili  od one fele od koje su danas vecina doktora i filozofa ciji se broj stalno uvecava, i koji nista drugo ne rade osim sto "slobodno misle" o tome kako ce siriti mrznju prema civilizaciji, a razlog zbog koga to rade je poznat, da bi oni i dalje mogli da muzu drzavnu sisu i da jedu, jedu, jedu... onda takvi treba da zapale svecu od 50 metara, i da se zahvale Jugoslaviji i jugoslovenskim komunistima sto su takve samo proganjali, jer bi im sto reko Cercil neki na brzinu sudili, pa bi ih sve pove...zli u kampove za vezbanje koncentracije, da se malo srede, jer su ocigledno potpuno izbezumljeni od tog silnog misljenja.

 

To upravo celo vreme govorim, da je jedna takva drzava sa svim svojim manama, imala progresivnije drustvo nego sto je sada.

Tu je sva poenta mojih lepih secanja, jer su bila lepa i u jednoj takvoj drzavi iz koja ja nisam imao zelju da se ikada iselim, a koja opet bila i naopaka, ali jebo drzavu, ljudi su vazni i oni su tada bili drugaciji, kulturniji, moralniji, jezik mrznje se kaznjavao, nesto sto je sada opste prisutnu u svakom segmentu drustva, ne samo izmedju nacionalnosti, nego u bilo cemu.

Kazu nije bilo kafe povremeno, ali sada zato imamo redovno drogu ispred skolskih dvorista, nema nestasice, saradnja u tom pogledu je savrsena, Crna Gora, Kosovo, Albanija, Srbija, Bosna, Hrvatska, Makedonija, a verujem da su ti i Zmajceci, je fenomenalna.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Kazu nije bilo kafe povremeno, ali sada zato imamo redovno drogu ispred skolskih dvorista, nema nestasice, saradnja u tom pogledu je savrsena, Crna Gora, Kosovo, Albanija, Srbija, Bosna, Hrvatska, Makedonija, a verujem da su ti i Zmajceci, je fenomenalna.

 

Nije bilo kafe povremeno? Zvuci stvarno razmazeno. Ali nije bilo kafe, brasna, secera, ulja, praska za ves...secam se babe koja je ponovo otkrila kako da kuva sapun iz WW2. 

 

Stvarno nije fer to porediti sa drogom. Mozda si propustio to vreme, ali to nije fer.   Iskreno receno, to je sramota sta govoris, dok su ljudi stajali u redovima za hranu koja je bilo nuzno potrebna, ti to poredis sa drogom. Mi smo jeli kukuruzni hleb a tebi je to kao da smo hteli drogu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Nije bilo kafe povremeno? Zvuci stvarno razmazeno. Ali nije bilo kafe, brasna, secera, ulja, praska za ves...secam se babe koja je ponovo otkrila kako da kuva sapun iz WW2. 

 

Stvarno nije fer to porediti sa drogom. Mozda si propustio to vreme, ali to nije fer.   Iskreno receno, to je sramota sta govoris, dok su ljudi stajali u redovima za hranu koja je bilo nuzno potrebna, ti to poredis sa drogom. Mi smo jeli kukuruzni hleb a tebi je to kao da smo hteli drogu. 

 

Pa ne poredi on hleb sa drogom, nego ondasnje vreme sa danasnjim vremenom. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Mi smo jeli kukuruzni hleb a tebi je to kao da smo hteli drogu. 

 

Jesi li imala cipele? Izvini, ali moram da budem sarkastican, kada toliko spominjes to siromastvo, u koje je iskren da budem ne verujem, jer ta tvoja prica je totalno nelogicna. Kada kazes da su ti radili i otac i majka, jos ti otac isao da radi u Nemacku i da sa te dve plate niste mogli da jedete obican hleb, koji je uvek bio jeftin, ili makar da kupite psenicno brasno, nego ste morali da jedete kukuruzu, tu se nekako kockice ne slazu.

Da ne spominjem nemogucnost da se kupi sapun, nego se pravio. Pravila je i moja baba u Hercegovini sapun, ne sto nije mogla da kupi, nego sto je tako htela. Tamo je uvek bio tezak zivot, pa su ljudi malo skrtiji, pa da se kao ustedi.

 

Ja ne verujem da sam ja imao ista vise para od tebe.

 

Droga je spomenuta, jer je i to valjda deo zivota. Nekada je to bilo tu i tamo, manje vise svi koji su se drogirali, od kojih je 90% bilo Miki Maus narkomani, gutali su tablete, artane i perkopane, po neko je pusio hasis, ozbiljnije droge su bile retke. Ja sam se kretao i u tom miljeu, sarajevska diskoteka Kaktus i par kafica, a tada je bio i cuveni inspektor Amir, zaduzen za narkotike, koji je tamo dolazio, svako ga je znao i on je sve te ljude znao po imenu, dok je sada doslo do toga da se slobodno dila pred skolama.

Svako ima svoj deo, od onog sitnog preprodavaca pa do samog vrha vlasti.

Pokojni Ipe Ivandic, bubnjar Bijelog Dugmeta je uhapsen i drakonski kaznjen samo za posedovanje nekog pokvarenog hasisa, kao primer. Sada Sarica ne mogu da presude za 7-8 godina, pa ga pustaju, koji se bavi veleprodajom, uvozi kokain na tone i nista :s_w:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Amigo said:

 

Jesi li imala cipele? Izvini, ali moram da budem sarkastican, kada toliko spominjes to siromastvo, u koje je iskren da budem ne verujem, jer ta tvoja prica je totalno nelogicna. Kada kazes da su ti radili i otac i majka, jos ti otac isao da radi u Nemacku i da sa te dve plate niste mogli da jedete obican hleb, koji je uvek bio jeftin, ili makar da kupite psenicno brasno, nego ste morali da jedete kukuruzu, tu se nekako kockice ne slazu.

Da ne spominjem nemogucnost da se kupi sapun, nego se pravio. Pravila je i moja baba u Hercegovini sapun, ne sto nije mogla da kupi, nego sto je tako htela. Tamo je uvek bio tezak zivot, pa su ljudi malo skrtiji, pa da se kao ustedi.

Aha, jedne cipele dok se ne raspadnu. I moj otac nikad nije video Nemacku. 

Ti naravno ne razumes da su bile nestasice - nego se pravis kao da se nije desilo.

 

30 minutes ago, Amigo said:

Ja ne verujem da sam ja imao ista vise para od tebe.

 

Vlada je vodila politiku stabilizacije i smanjenja vanjskog duga, koja se u praksi sastojala od teških mjera štednje – tzv. šok tretmana. Uvoz je ograničavan stvarajući nestašice potrošnih dobara, koje se pamte kao uvođenje ograničenja goriva (40 litara po vozilu mjesečno – bonovi), ograničenje korištenja automobila do šest dana u tjednu na osnovu zadnjeg broja na registracijskoj pločici (par-nepar sustav), teška ograničenja na uvoz robe i plaćanje depozita po izlasku iz zemlje. Bilo je nestašice kave, čokolade (koju je zamijenila šećerna tabla) i deterdženta za pranje. Tijekom nekoliko suhih ljeta, Vlada, nesposobna za uvoz električne energije, bila je prisiljena uvesti restrikcije.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/bankrot-jugoslavije-2-od-devalvacije-do-raspada-958474 - www.vecernji.hr

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Vlada je vodila politiku stabilizacije i smanjenja vanjskog duga, koja se u praksi sastojala od teških mjera štednje – tzv. šok tretmana. Uvoz je ograničavan stvarajući nestašice potrošnih dobara, koje se pamte kao uvođenje ograničenja goriva (40 litara po vozilu mjesečno – bonovi), ograničenje korištenja automobila do šest dana u tjednu na osnovu zadnjeg broja na registracijskoj pločici (par-nepar sustav), teška ograničenja na uvoz robe i plaćanje depozita po izlasku iz zemlje. Bilo je nestašice kave, čokolade (koju je zamijenila šećerna tabla) i deterdženta za pranje. Tijekom nekoliko suhih ljeta, Vlada, nesposobna za uvoz električne energije, bila je prisiljena uvesti restrikcije.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/bankrot-jugoslavije-2-od-devalvacije-do-raspada-958474 - www.vecernji.hr

 

 

 

Procitao sam clanak, nista posebno nije tu napisano, par-nepar je bio ranije 1979 za vreme globalne naftne krize (https://en.wikipedia.org/wiki/1979_oil_crisis), bonovi za gorivo su bili 1982 godina, secam se kada sam se vratio iz vojske, sretnem jednog tipa iz osnovne skole, nabacio neke tetovaze i one me pita trebali ti bonova za benzin.

Ja ga gledam i kazem, Mile nemama ja auto, ne treba mi. Moj stari je imao tada neku staru Dijanu 6, ali je isao peske na posao, jer mu je trebalo max 10 minuta, tako da je benzin trosio samo da dodju do baste koju su imali u jednom prigradskom naselju . Tu je to negde i prestalo.

Vidis meni ne trebaju novine, niti da mi neko objasnjava kako je bilo, ja se toga svega secam i prosao sam kroz to doba, vec kao odrastao covek, dok si se ti igrala u pesku i sada zelis meni da objasnis kako se zivelo :lol_2:

Imao sam je tako i jednu raspravu sa svojim rodjakom rodjenim 1983 koji mi je slicno hteo da objasni, kako je meni bilo, dok je on igrao klikera :roflmao: pa posle citao neke politicke analiste, koji pisu normalno za pare i po narudzbi, inace ne bi imali sta da jedu.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je mozda interesatno 1984 godine su se mogla kupiti kola za devize i onda ti drzava plati porez u dinarima. Mi smo tada kupili novi Reno 4 GTL, mali div. 🙂

1985-Renault-4-GTL.jpg

Sve je islo preko Ljubljanske banke. Otisli smo tu i doneli cini mi se nekih 6000 maraka u raznim valutama, nesto se skupilo, nesto se posudilo, prodali smo Dijanu za tisucu i u banci uplatimo Reno, a oni nama daju kes u dinarima sa cim smo platitili porez. Ne secam se koliki je to bio iznos, ali znam da su nam to isplatili tacno u dinar koliko je bilo potrebno.

Kada je sve bilo zavrseno pozovu nas da uzmemo auto i odemo na tu lokaciju, bilo je nesto na Kosevu, i kada smo dosli, predali papire i kaze nam tu lik, eto birajte koji cete. Bilo je negde oko 20-tak novih automobila, sve ista boja, neka bez i hajd izaberemo jedan, ali izgleda da nismo najbolje potrefili, stalno je poslije zezao karburator. Stari ga je prodao negde oko 2000-te i kupio Golfa dvicu iz 1989, sta drugo :classic_biggrin:

 

Slican program je bio i za Zastavine automobile, otac mog kuma je tada kupio stojadina sa dvoja vrata, ali ne znam detalje, osim da je cena bila slicna.

 

Edited by Amigo
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci, u SFRJ je bilo svima, onako kako i tebi. Svi su imali dianu 6 i isli peske na posao posto su radili tu blizu do kuce. 

Individualna iskustva su dobra, ali nikako nisu pravila. Ubedjen sam da je bilo mnogo onih kojima su trebali bonovi za benzin da bi isli na posao. Posebno 80-ih koje si proveo kao odrastao covek OMFG.

Cak su djaci morali da placaju kartu za javni prevoz. Doduse sa popustom, ali su placali, koliko je bilo blagostanje. Izvinjavam se auditorijumu, pisem o nacinu zivota u BG, posto je on ocigledno drugaciji od ovih razvijenijih i socijalno svesnijih kajeva, gde nije bilo droge oko skola. 

Nije to sve tako sjajno bilo. Ocigledno inace bi ljudi hteli da zadrze to.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Znaci, u SFRJ je bilo svima, onako kako i tebi. Svi su imali dianu 6 i isli peske na posao posto su radili tu blizu do kuce. 

 

Ja to nisam nikada napisao, samo pisem svoja iskustva, a to sto pojedini pogresno zakljucuju, sta je tu mogu.

 

Quote

Individualna iskustva su dobra, ali nikako nisu pravila. Ubedjen sam da je bilo mnogo onih kojima su trebali bonovi za benzin da bi isli na posao. Posebno 80-ih koje si proveo kao odrastao covek OMFG.

Cak su djaci morali da placaju kartu za javni prevoz. Doduse sa popustom, ali su placali, koliko je bilo blagostanje.

 

Mesecne djacke karte za javni prevoz, lepo sto si to pomenuo, su bile badava (dirt cheap) i svi su ih imali, pa i ja kada sam posao u srednju skolu, a karta mi je trebala i za druge stvari, izlaske i slicno. Bilo je super imati tu kartu, vozis se neograniceno gde hoces, tramvaj, trola, autobus...

Nego gde se to ne placa javni prevoz?

 

Quote

Izvinjavam se auditorijumu, pisem o nacinu zivota u BG, posto je on ocigledno drugaciji od ovih razvijenijih i socijalno svesnijih kajeva, gde nije bilo droge oko skola. 

Nije to sve tako sjajno bilo. Ocigledno inace bi ljudi hteli da zadrze to.

 

Eto sada je bolje, nema problema.

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Nego gde se to ne placa javni prevoz?

Da li da ti navedem imena gradova ovde kod mene u okolini, ili je dovoljno da kazem, da djaci dobijaju dzabe karte za javni prevoz uz potvrdu da su upisani u skolu. 

Mislim vise puta si napomenuo da ne pisemo o zapadu, posto je zapad nesto posebno, a SFRJ nesto drugo posebno. 🙂 

Necemo sad truli zapad da velicamo valjda u odnosu na SFRJ gde je bilo blagostanje za tebe.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

 

Procitao sam clanak, nista posebno nije tu napisano, par-nepar je bio ranije 1979 za vreme globalne naftne krize

 

Ja ti nisam pricala o gorivu, nego o namirnicama. Jel ti sad jasno zasto se pravio sapun? Jer nije bilo da se kupi. I redovi za ulje. Nije bilo brasna jer nije bilo goriva.

Ali to tebi u to vreme nije bilo bitno, nisi imao decu da prehranis, pa se onda pravis kao da se nije desilo. Pa jos restrikcije struje, ono ponekad po dva dana nismo imali pa sam domaci radila uz svece - jbga najlakse iskljucis onima koji ne mogu da se bune.

Imas dovoljno materijala iz tog vremena da nadjes na netu, slike redova. Svi ti ljudi imaju drugacije iskustvo od tebe, i ne secaju se rado tog perioda.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Da li da ti navedem imena gradova ovde kod mene u okolini, ili je dovoljno da kazem, da djaci dobijaju dzabe karte za javni prevoz uz potvrdu da su upisani u skolu. 

 

Koji javni prevoz :lol_2: Osim toga ti znas da nema nista dzaba, jel tako? Nego ti si negde spomenu kako si vozao auto sa 15-16 godina, sto je znak loseg zivota. 

 

1 hour ago, mrd said:

Mislim vise puta si napomenuo da ne pisemo o zapadu, posto je zapad nesto posebno, a SFRJ nesto drugo posebno. 🙂 

Necemo sad truli zapad da velicamo valjda u odnosu na SFRJ gde je bilo blagostanje za tebe.

 

Ma pisi sta hoces.

 

50 minutes ago, Angelia said:

Ja ti nisam pricala o gorivu, nego o namirnicama.

 

Pa postavila si clanak i citirala kako je bio par-nepar, a sad nisi pricala o gorivu. Jel tako?

 

50 minutes ago, Angelia said:

Jel ti sad jasno zasto se pravio sapun? Jer nije bilo da se kupi.

 

Da nije bilo povremeno deterdzenta to znam, ali da nije bilo sapuna, to vec nije tacno i pravio ga je samo onaj ko nije hteo da trosi pare, pa je stedio.

Ti nisi u stanju da napises nikakvo relevantno vlastito iskustvo, ni o nestasicama, ni o bilo cemu. Sve sto smo procitali je da niste imali vodu, struju, hranu, cipele, niste nigde putovali, sto je jos gore, jer nisi nista videla dalje od te osnovne skole i sada me ubedjujes da se tako patila vecina ljudi, dok ja samo pisem svoja iskustva, koja su u sustini nista narocito, a ti na to gledas kao da sam ja bio neki bogatas, i kako neko rece imao neki povlasten status, sto je totalni non-sense.

 

50 minutes ago, Angelia said:

I redovi za ulje. Nije bilo brasna jer nije bilo goriva.

Ali to tebi u to vreme nije bilo bitno, nisi imao decu da prehranis, pa se onda pravis kao da se nije desilo. Pa jos restrikcije struje, ono ponekad po dva dana nismo imali pa sam domaci radila uz svece - jbga najlakse iskljucis onima koji ne mogu da se bune.

Imas dovoljno materijala iz tog vremena da nadjes na netu, slike redova. Svi ti ljudi imaju drugacije iskustvo od tebe, i ne secaju se rado tog perioda.

 

Ti opet o netu, to isto da ti ja kazem hajde vidi na netu kako se zivi u Filadelfiji.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

Nego ti si negde spomenu kako si vozao auto sa 15-16 godina, sto je znak loseg zivota. 

 

Ja ni jednom nisam rekao da sam ja lose ziveo! Samo ti kazem da je bilo ljudi i to vise onih koji nisu dobro ziveli. Mnogi su ziveli bolje, ali to samo zato sto su sa brda sisli u gradove. To stvarno nema veze sa SFRJ.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Amigo said:

 

 

Pa postavila si clanak i citirala kako je bio par-nepar, a sad nisi pricala o gorivu. Jel tako?

Citirala sam clanak koji govori o nestasicama namirnica. A ti si odlucio da pomenes gorivo iz celog citata. Izmedju ostalog dosta toga je nedostajalo jer nije bilo goriva za poljoprivredu. Ali je tebi to vec visa matematika  

 

37 minutes ago, Amigo said:

 

Da nije bilo povremeno deterdzenta to znam, ali da nije bilo sapuna, to vec nije tacno i pravio ga je samo onaj ko nije hteo da trosi pare, pa je stedio.

😀 sapun se pravio da zameni deterdzent. Qq ll mora bas bukvalno da ti se napise, ne da se ustede pare nego zato sto deterdzenta nije bilo, kapish?

37 minutes ago, Amigo said:

Ti nisi u stanju da napises nikakvo relevantno vlastito iskustvo, ni o nestasicama, ni o bilo cemu. Sve sto smo procitali je da niste imali vodu, struju, hranu, cipele, niste nigde putovali, sto je jos gore, jer nisi nista videla dalje od te osnovne skole i sada me ubedjujes da se tako patila vecina ljudi, dok ja samo pisem svoja iskustva, koja su u sustini nista narocito, a ti na to gledas kao da sam ja bio neki bogatas, i kako neko rece imao neki povlasten status, sto je totalni non-sense.

 

Kako mislis nisam u stanju da napisem relevantno vlastito iskustvo? Pa sve to sto sam ti napisala ja sam I zivela, ali je izgleda tebi samo relevantno tvoje iskustvo.

I nijednom nisam rekla da si ti bio neki bogatas, cuj nisi ni ti tako to napisao. Samo da nisi bio prosek, jer je prosek bio mnogo nizi. A to se zakljucuje sa relevatnim podacima, a ne tvojim utiscima 

 

37 minutes ago, Amigo said:

Ti opet o netu, to isto da ti ja kazem hajde vidi na netu kako se zivi u Filadelfiji.

 

Na netu je zabelezena istorija, nisam valjda ja Isla I slikala redove da bi tebi to bio izvor 😳hoces da trazis licna iskustva za ww2? Tvoj stav je ovako "ja o tome nista ne znam, znaci nije se desilo". Zabelezeno je to lepo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2022 at 5:47 PM, Stiletto said:

 

 

 

Dok se kod mene u Beogradu kafa, šećer, deterdžent i zejtin kupovalo na bonove, a i to kad se nađe u prodavnici, pa kad se raščuje po komšiluku u tren oka se stvori kolona pred samiškom. 

 

Bilo je "nestašica" i nestašica. Kao kod Vojnovića "u prodavnici nema baš da se nešto kupi alisvi imaju sve". Ljudi su pravili zalihe pa je bilo nestašica. Ovi bonovi gore su bili sistem racionisanog snabdevanja gde je svaka porodica imala dovoljno za svoje potrebe ne za zalihe, naravno.
Koliko se sećam nismo baš išli prljavi jer nije bilo deterdženta 🙂
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Citirala sam clanak koji govori o nestasicama namirnica. A ti si odlucio da pomenes gorivo iz celog citata. Izmedju ostalog dosta toga je nedostajalo jer nije bilo goriva za poljoprivredu. Ali je tebi to vec visa matematika  

 

Ma nemas ti pojma o tim danima, kada se loz ulje sipalo u automobile.

 

9 minutes ago, Angelia said:

 

😀 sapun se pravio da zameni deterdzent. Qq ll mora bas bukvalno da ti se napise, ne da se ustede pare nego zato sto deterdzenta nije bilo, kapish?

 

Pa bilo je sapuna, nije se morao praviti..

 

9 minutes ago, Angelia said:

Kako mislis nisam u stanju da napisem relevantno vlastito iskustvo? Pa sve to sto sam ti napisala ja sam I zivela, ali je izgleda tebi samo relevantno tvoje iskustvo.

I nijednom nisam rekla da si ti bio neki bogatas, cuj nisi ni ti tako to napisao. Samo da nisi bio prosek, jer je prosek bio mnogo nizi. A to se zakljucuje sa relevatnim podacima, a ne tvojim utiscima 

 

U svom okruzenju, u svom gradu, u svojoj republici, jer ja sam nisam isao samo na more, kako ti mislis, najmanje mesec dana svakog ljeta sam provodio na selu kod babe i dede, ja sam bio prosek. Sad ako ti to mozes da prihvatis, mozes, ako ne Boze moje, ima i vaznijih stvari u zivotu.

Ti si za razliku od mene bila daleko ispod proseka, mada priznajem da si bila prosek u tom tvom selu, za koje ne znam ni koje je.

To sto ti opisujes je teska sirotinja.

 

9 minutes ago, Angelia said:

Na netu je zabelezena istorija, nisam valjda ja Isla I slikala redove da bi tebi to bio izvor 😳hoces da trazis licna iskustva za ww2? Tvoj stav je ovako "ja o tome nista ne znam, znaci nije se desilo". Zabelezeno je to lepo.

 

I sta pokazes sliku nekog reda i onda ti to prihvatas da je bila svakodnevna pojava, koja je trajala deset godina. Pa necemo tako Dino. :classic_biggrin:

Evo i ove slike pokazuju da je bilo sve te robe, ali ograniceno, posto su ljudi voleli da prave zalihe, moralo se ponekad tako, dok ti mislis da je takva bila cela jedna decenija.

Ja se secam samo redova kada se kupovala karta subotom da se udje u Slogu kod Cicka :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Bilo je "nestašica" i nestašica. Kao kod Vojnovića "u prodavnici nema baš da se nešto kupi alisvi imaju sve". Ljudi su pravili zalihe pa je bilo nestašica. Ovi bonovi gore su bili sistem racionisanog snabdevanja gde je svaka porodica imala dovoljno za svoje potrebe ne za zalihe, naravno.
Koliko se sećam nismo baš išli prljavi jer nije bilo deterdženta 🙂
 

A Divka se pila zbog dozivljaja? Sve zavisi opet gde si ziveo, jer nisu svuda snabdevali bas da svako ima. I da li si imao vezu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

I sta pokazes sliku nekog reda i onda ti to prihvatas da je bila svakodnevna pojava, koja je trajala deset godina. Pa necemo tako Dino. :classic_biggrin:

Evo i ove slike pokazuju da je bilo sve te robe, ali ograniceno, posto su ljudi voleli da prave zalihe, moralo se ponekad tako, dok ti mislis da je takva bila cela jedna decenija.

Ja se secam samo redova kada se kupovala karta subotom da se udje u Slogu kod Cicka :classic_biggrin:

 

Ljudi su pravili zalihe, i kad je krenula nestašica panično stvarali zalihe, bez opravdanja. Ja sam se pitao koji će nam tolki detredžent i zejtin mislim da je keva navukla desetogodišnje zalihe.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

I sta pokazes sliku nekog reda i onda ti to prihvatas da je bila svakodnevna pojava, koja je trajala deset godina. Pa necemo tako Dino. :classic_biggrin:

Evo i ove slike pokazuju da je bilo sve te robe, ali ograniceno, posto su ljudi voleli da prave zalihe, moralo se ponekad tako, dok ti mislis da je takva bila cela jedna decenija.

Ja se secam samo redova kada se kupovala karta subotom da se udje u Slogu kod Cicka :classic_biggrin:

 

Amigo - smaras stvarno. Ja nisam nijednog trenutka rekla da je to trajalo 10 godina, valjda svi znaju kad je to bilo.

Nemam ja sta da mislim, ja sam taj period zivela, pa ne moras ti da mi objasnjavas kako mi je bilo zar ne? Te slike samo pokazuju redove za namirnice, mogao si ti da cekas u redu, i kad vise nema, samo viknu nema vise, i svi se razidju. 

Link to comment
Share on other sites

Bilo je redova i za kavu i za ulje i za detergente i za brasno. Butera nije bilo, ma daj da sada ne fantaziramo. To sto je neko vozio "kola" to ne znaci da je svako imao. Kad se skinu ruzicaste naocare, joj sto sam se zahe... pa sad moram da radim, a moj cale je do 9 ujutro pio kafu a posle isao na pijac do 1 i sve to pisao u radno vreme. Naravno da je bilo dobro, steta sto ne moze vecno da traje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...