Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

14 minutes ago, Nicklord said:

Porast AfDa u onim delovima Nemačke gde ima najmanje migranata. Biće da je pre do ljudi koji žive tamo i njihovog pogleda na svet

 

Sacekacemo, pa cemo videti kako se situacija razvija i u ovim drugim delovima

 

Edit: videli smo sta se desilo u NL - nisu ti novi Wildersovi glasaci dosli, odjednom, odnekud

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sacekacemo, pa cemo videti kako se situacija razvija i u ovim drugim delovima

 

Edit: videli smo sta se desilo u NL - nisu ti novi Wildersovi glasaci dosli, odjednom, odnekud

 

 

Ja cu ti reci kako bi se razvijala da se ovih dana politicari nisu dozvali pameti i shvatili da je vrag odneo shalu.

Da nije bilo ove katastrofe na izborima u ovde dve pokrajine i dalje bi islo "wir schaffen das".

U pokrajini Hessen ( gde i ja zivim) prosle su godine bili izbori i AFD je postigao rezultat od skoro 19%

sto je nezampaceno jer je Hessen uvek bio "crven", ali je SPD sada na izdisaju svuda, CDU moze da dobaci

do 30%, ali nema vise s kim da pravi koalicije.

 

Link to comment
Share on other sites

Political correctness je super stvar, ali nekad moramo i primetiti da je elephant in the room.

 

Nesto se dogodilo, da je glasace okrenulo ka desnicarskim strankama. Sad, mozemo drvlje i kamenje na te glasace, ali ne mozemo/ne smemo ignorisati razlog koji je doveo do te promene.

 

Ja sam na integracionom kursu 2007. imala jednu zenicu iz Avganistana, 27 godina, vec je imala 4 dece. Muz je radio neki slabije placen posao, ona sama je rekla da nece nikad raditi, znaci neko mora izdrzavati tu petoclanu porodicu, njihovo zdravstveno, stan....to sve otac sa svojom platom ne moze da izdrzi. A takvih, u ovih milion izbeglica ima mnogo. 

I ko to placa? Ljudi koji rade.

 

Meni je plata prosle godine povecana 1.7 %!! A zvanicna inflacija za 2023. bila 5.9 %

 

Budzet sve prazniji, mora se nekako popuniti.

Moje zdravstveno skoro 750 eura mesecno!

 

Onaj gore pimenuti tata, ako radi za 2000 e, njemu je zdravstveno osiguranje ca. 400 eura, ali on ima 5 clanova porodice na tih 400 eura, ja sama 750 eura, a svi dobijamo istu uslugu - i oni sa 80 eura po clanu, i ja sa 750 eura.

 

U NL svi odrasli placaju oko 130-150 eura mesecno, deca imaju ukljuceno u roditeljsko osiguranje.

 

Ovo pismo od Landratsamta u kom traze "jos jedan papir" posle one kile dokumenata, me definitivno probudilo i sad se okrecem ka prelasku u NL

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Political correctness je super stvar, ali nekad moramo i primetiti da je elephant in the room.

 

Nesto se dogodilo, da je glasace okrenulo ka desnicarskim strankama. Sad, mozemo drvlje i kamenje na te glasace, ali ne mozemo/ne smemo ignorisati razlog koji je doveo do te promene.

 

Ja sam na integracionom kursu 2007. imala jednu zenicu iz Avganistana, 27 godina, vec je imala 4 dece. Muz je radio neki slabije placen posao, ona sama je rekla da nece nikad raditi, znaci neko mora izdrzavati tu petoclanu porodicu, njihovo zdravstveno, stan....to sve otac sa svojom platom ne moze da izdrzi. A takvih, u ovih milion izbeglica ima mnogo. 

I ko to placa? Ljudi koji rade.

 

Meni je plata prosle godine povecana 1.7 %!! A zvanicna inflacija za 2023. bila 5.9 %

 

Budzet sve prazniji, mora se nekako popuniti.

Moje zdravstveno skoro 750 eura mesecno!

 

Onaj gore pimenuti tata, ako radi za 2000 e, njemu je zdravstveno osiguranje ca. 400 eura, ali on ima 5 clanova porodice na tih 400 eura, dravs, a svi dobijamo istu uslugu - i oni sa 80 eura po clanu, i ja sa 750 eura.

 

U NL svi odrasli placaju oko 130-150 eura mesecno, deca imaju ukljuceno u roditeljsko osiguranje.

 

Ovo pismo od Landratsamta u kom traze "jos jedan papir" posle one kile dokumenata, me definitivno probudilo i sad se okrecem ka prelasku u NL

 

 

Zdravstveno osiguranje stvarno je katastrofa, em je uzasno skupo, em ti sleduje ista procedura kao i nekom beskucniku jer

"solidarnost". Inace, budi strpljiva, progutaj knedlu pa im salji te papire, sve ces to morati ispocetka u Holandiji, a ovde

si vec sve privela kraju.

 

Inace jeste jako ruzno nazivati ljude koji glasaju za AFD glupima, nepismenima, ali to je trend u zvanicnim medijima, retko

ko se usudjuje da se pobuni, a ovi ljudi sa Istoka imaju valjda hrabrosti jer su jako dugo ziveli u diktaturi koja im je odredjivala

kako da misle i objasnjavala na vestima kako je ispravno misliti i glasati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da se dopunim - jesam za to da se ljudima na pocetku pomogne, ne mogu se "s vrata" ukljuciti u sve drustvene aktivnosti.

 

Doduse, mi nismo imali tu opciju kad smo otisli za US - morali smo potpisati da 2 godine ne smemo da trazimo socijalnu pomoc. A to je znacilo, drugi dan po dolasku na FL, sedi u bus, vozaj se po velikom  nepoznatom gradu i trazi posao po restoranima i hotelima. Moj muz, magistar nauke u svojoj struci,  prvi posao u 7 Eleven - niko srecniji, imacemo za kiriju!

 

Vrlo brzo smo se snasli, na svu srecu, ali pitanje je da li bismo, da nam je drzava obezbedila da plandujemo par godina...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Selina said:

Inace, budi strpljiva, progutaj knedlu pa im salji te papire, sve ces to morati ispocetka u Holandiji, a ovde

si vec sve privela kraju.

 

Imam u NL boravisnu/radnu preko muza, imam trajnu nemacku, americki i srpski pasos....nije mi nemacki pasos bas tolika nuzda

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ovako i treba da bude.

 

Slazem se!

 

Vracam se na clanak u Focusu - ne zelim da moj novac leci takve, koji su spaseni time sto su prihvaceni u DE...i sta oni, zauzvrat, rade?!

 

Hiljade i hiljads izbeglica iz BiH i Hrvatske su dosle u US posle 1995. Vecina njih je bila izbegla u Nemacku, koja im je, kad je rat zavrsen, uskratila gostoprimstvo.

 

Sad, imamo azilante iz silnih drzava, gde cak nema ni rata, pa jadna Nemacka ne moze da ih vrati odakle su dosli, cak i kad im odbije zahtev.

 

Pre samo 20-ak godina su, itekako, mogli!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Hiljade i hiljads izbeglica iz BiH i Hrvatske su dosle u US posle 1995. Vecina njih je bila izbegla u Nemacku, koja im je, kad je rat zavrsen, uskratila gostoprimstvo.

 

320.000 ljudi ( uglavnom BiH) su dosli, porodice sa malom decom, obrazovani, skolovani, svi su zavrsili neke skole, zanate,

preduzimljivi, ali no way. Od tih 320.000 ostalo je samo 10%, ostali su se ili vratili ili su odlazili dalje ( uglav nom USA i Kanada).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Selina said:

Zdravstveno osiguranje stvarno je katastrofa, em je uzasno skupo, em ti sleduje ista procedura kao i nekom beskucniku jer

"solidarnost". Inace, budi strpljiva, progutaj knedlu pa im salji te papire, sve ces to morati ispocetka u Holandiji, a ovde

si vec sve privela kraju.

 

Inace jeste jako ruzno nazivati ljude koji glasaju za AFD glupima, nepismenima, ali to je trend u zvanicnim medijima, retko

ko se usudjuje da se pobuni, a ovi ljudi sa Istoka imaju valjda hrabrosti jer su jako dugo ziveli u diktaturi koja im je odredjivala

kako da misle i objasnjavala na vestima kako je ispravno misliti i glasati.

Zašto ne mogu ljude koji glasaju AFD sa svim svojim raznim nacističkim ispadima da nazivam debilima?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, skarabudži said:

Jel ti imaš pravo glasa tamo? Ja, hebrejin, bi glaso za te desničare, samo da se skinu s krastavca ti tobož zeleni... 

Tebi pripada drzavljanstvo bez da trepnes Glup si ako ga jos nemas.

I ja glasam za desnicare samo zbog Zelenih. To su nekada bili stvarno Zeleni, revolucionari, protiv ratova, oruzja,

za mir, mir, niko nije kriv i sada su odjednom za atomske bombe, ali sto je nsjstrasnije i protiv Izraela u smislu da

bi mrtvi ladni zazmurili na propast Izraela. Sad, to nije bas otvoreno jer je u nemackoj to nemoguce, ali podrzavaju

hiljade grupacija i NVO koje i glasno pevaju from the river to the sea.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Porast AfDa u onim delovima Nemačke gde ima najmanje migranata. Biće da je pre do ljudi koji žive tamo i njihovog pogleda na svet

 

To su i najsiromasniji delovi Nemacke, najslabije industrijalizovani.

Nije prisustvo/blizina migranata, i njihov brojni rast, to sto isticu kao (glavni) problem, vec ekonomsko zanemarivanje. 

Ogromne cifre se trose na obskrbljivanje i udomljavanje migranata, koji cesto ne doprinose razvoju, i nikada ne vrate ulozeno, niti se integrisu, niti dolaze iz podrucja zahvacenih ratom. Gotovo da drzava favorizuje ilegalne migrante u ime nekakve solidarnosti i korektnosti, na ustrb svojih gradjana.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Beze ljudi od rata....fair enough, validan razlog.

Rata nema ni u S. Makedoniji, ni u Bugarskoj, ni u Albaniji, ni u Srbiji, ni u Slovackoj, ni u Hrvatskoj....

 

Al' ne - to zapelo u Nemacku, jer sto da ne, kad mogu!

 

Sto ne ostanu u Srbiji, kad vec stignu do nje? Kud ce dalje? I ako znamo odgovor kud ce dalje, pitam:" A zasto bas tamo? Dopada im se klima u Nemackoj? Vole arhitekturu Minhena? Znaju nemacki, pa im najjednostavnije?"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedna lepa prica o decaku koji je iz Bosne devedesetih dosao u Nemacku.

Decak je imao 14 godina, iz mesta je naucio nemacki , isao u gimnaziju, a njegov je profesor

nemackog primetio da je decak jako talentovan za pisanje, dobijao je i neke nagrade za svoje

kratke price, studirao je slavistiku, kasnije i nemacku knjizevnost, sve je vreme pisao i objavljivao

i sa svojih dvadesetak i kusur godina svake godine dobija nagrade, u medjuvremenu je jedna njegova

prica usla i u obaveznu lektiru kod nemackih djaka.

 

Sasha Stanisic, Poreklo

 

Topao, setan, duhovit i vrlo živopisan, ovaj roman je očarao nemačku publiku i dobio najznačajniju nemačku književnu nagradu „Deutscher Buchpreis“ za 2019. godinu. Porijeklo je vanserijsko delo koje će vas osvojiti na prvo, drugo i treće čitanje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pisao sam na drugoj temi o svom putu u Skandinaviju, prvom posle rođenja drugog deteta koje sada ima 11 godina.

 

To se toliko promenilo da su mi pojedine situacije dovedene do neprepoznatljivosti, ali bih se zadržao na svedočenju jednog konobara, Hrvata iz Slunja, koji mi je detaljno pojasnio zašto će se pred zimu vratiti u domovinu.

 

Veli on, više će zaraditi u Hrvatskoj koja kuburi sa radnom snagom u ugostiteljstvu (uz dodatak da tamo danas konobar u restoranu pored plate može da ostvari i odnos sa bakšišem u razmeri evro na evro), jer u Švedskoj samo za stan, koji je sedam kilometara udaljen od centra, izdvaja 700 evra mesečno, dok kod kuće ne bi imao takve troškove. Rast cena i troškova života, kao i tenzije oko migranata samo su još više podstakli tu odluku da se nakon decenije i kusur vrati odakle je i došao.

 

Pošto nisam dobro čuo iz prve koliki je taj stan, ja probah da ponovim - za 30 kvadrata plaćaš 700 evra kirije i dažbina?! A on će - nemoj mi dodavati kvadrat, stan ima 29 kvadrata... Znaš li šta ovde znači taj jedan kvadrat...

 

Pitam ga ja da li je u razgovoru sa ljudima saznao možda da bi i migranti iz nekih drugih zemalja, koji su još od avganistanske krize i događaja u Siriji nagrnuli u Švedsku, napustili tu zemlju i otišli kući, a on kaže - nema šanse. Kaže, Hrvat, Poljak ili Srbin će se možda vratiti, ali Sirijac neće i ne pada mu ta pomisao na pamet jer je tu pustio korenje koje se ne može ni bagerom izvaliti.

 

Onda smo se zajedno smejali od muke kad smo se prisetili onog štosa iz Top liste nadrealista, kada reporter dolazi u sarajevsku poslastičarnicu koju drži Albanac sa Kosova i u kojoj rade Šveđani - izbeglice. Koji su izbegli zbog nereda i narastujućeg nasilja...

 

Kakvo predviđanje i hot take koji je postao stvarnost kada su izbili nemiri u toj zemlji,

 

  

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ako nismo ranije, sigurno smo od rata u Siriji jos pre vise od deset godina pricali o problemu koji se sada pominje. Naravno da je svako mogao da anticipira taj problem jos u startu kada su se milioni raseljavali.  Jos tada smo se pitali zasto po cenu zivota zele u EU obavezno Nemacka i Svedska.....ah da, VB takodje....

 

To je epilog kada njihova sopstvena politicka glupost, koja se jos naziva politicka korektnost - dodje na naplatu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako sokantno sto bi se prosjecan poljski ili ex-yu migrant iz Svedske puno prije vratio u maticnu zemlju nego neko iz Sirije ili Afganistana. Bas me zanima sta je razlog tome, nesto mi je nerealno da je mogucnost koliko-toliko normalog zivota u Poljskoj ili Ex-Yu u odnosu na ratno stanje u Siriji il divljacki rezim u Afganistanu razlog tome.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 2:06 PM, Selina said:

Glasala sam za Sahru n a EU izborima, za AFD nisam jos, ali dan je jos dug.

Dan je dug, ali od lepe Sahre do AFD-a i ne bas tako dug.

Sta kaze Sahra, koliki deo Nemacke bi prepustila kameradu zlom gnomu ?

Prva ljubav zaborava nema.

 

PS

Interesantno je kako su brzo su se krajnja desnica (AFD i MAGAsi, jer stabilna budala zapravo nema ideologiju, osim obozavanja samog sebe) i krajnja levica (BSW - sto je isto u pitanju, a uz to i jedina veca partija koja nosi ime jednog politicara, sa sve prodajnim djindjuvama sa likom doticne) nasli u tome da treba pustiti da proguta Ukrajinu (sa svim posledicama - milionima izbeglica, deportacijama, ubistvima i torturom i u krajnjoj liniji zatiranjem jedne nacije i njene kulture).

 

Ah da, oni se bore za mir, respektivno za njihove poreske pare

 

 

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mama_mia said:

...ako nismo ranije, sigurno smo od rata u Siriji jos pre vise od deset godina pricali o problemu koji se sada pominje. Naravno da je svako mogao da anticipira taj problem jos u startu kada su se milioni raseljavali.  Jos tada smo se pitali zasto po cenu zivota zele u EU obavezno Nemacka i Svedska.....ah da, VB takodje....

 

To je epilog kada njihova sopstvena politicka glupost, koja se jos naziva politicka korektnost - dodje na naplatu. 

 

Ovaj lik iz Hrvatske i ima gde da se vrati.

 

Jer, konobari u dobrim restoranima širom obale i na ostrvima zarađuju više nego što  on zaradi u Švedskoj kada se uračuna sve, od prihoda do rashoda, pa se dodaju i bakšiši... A i poslodavcu je bolje da uzme iskusnog konobara Hrvata, koji zna da preporuči gostu koja lokalna riba ide sa kojim lokalnim vinom, da pruži savet šta turista može da obiđe i kako da mu boravak bude što prijatniji, za razliku od nekoga iz Nepala kome treba dosta vremena da sve to nauči i da pohvata konce.

 

Ali će, u slučaju da eks ju krene ka svojim domovima koje su napustili, kao i neki Mađari, Slovaci ili Poljaci, slika onoga što bi moglo da ostane u Švedskoj biti drugačija nego sada... A i sada je totalno drugačija nego pre desetak godina, što sam video svojim očima.

 

Da ne pominjem da je sad kad sam bio u Švedskoj bilo 27 stepeni... Ljudi se u drugoj nedelji septembra kupaju u moru (temperatura vode 21 stepen), idu goli po ulicama... A ja nisam poneo ni šorts ni papuče, pa sam išao na obalu u trenerci i patikama.

 

Sve se nekako okrenulo naopačke.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Uvek sam voleo te priče gastoza koji će da se vrate kući a nikad se ne vrate. Inače stanovi u Zagrebu se dele džabe, vidi kakvu lepotu možeš da imaš za samo 500 evrića https://www.njuskalo.hr/nekretnine/stan-zagreb-srednjaci-29.00-m2-oglas-44602829

Nigde nisu dzabe. ni u Zagrebu ni u Beogradu, samo je razlika sto ih tamo ima, a ovde se na jedan oglas javi njih 30.

Soba ( samo 1 soba) za studenta kosta 600 evra, 4-5 studenta iznajme veliki stan za 2500 do 3000 evra pa dele

troskove.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...