Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

31 minutes ago, Dzoni_m said:

Iako mi je jasno da predsednik ima legitiman instrument, meni se cini da je taj instrument jedno obicno sranje. Ako ce rezultat protesta biti taj da se taj clan izbaci, onda im zelim svaku srecu. Licno ne volim nijedan metod gde neko moze da donese zakon van parlamenta. Kakav je taj parlament, da li je namera dobra ili losa itd su nesto drugo. Ako vecina kaze necemo to, moze da bude 1000 puta dobro za sve, mora se postovati.

Neysnam, ja bih lično prije ovakvih smatranja pročitao nešto na temu stava 3 člana 49 ustava Pete Republike iz 1958. godine, ali ko mi je kriv za to...

Link to comment
Share on other sites

Na sta konkretno mislis? Ja pricam o samom konceptu, ne pravnoj implementaciji u FRA ustavu, cak se i ne ogranicavam na Francusku. Pricam uopsteno. Vecina hoce nesto (ili nece), ti imas nacin da zaobidjes tu volju. Ja tu vidim problem. 

Edited by Dzoni_m
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dzoni_m said:

Na sta konkretno mislis? Ja pricam o samom konceptu, ne pravnoj implementaciji u FRA ustavu, cak se i ne ogranicavam na Francusku. Pricam uopsteno. Vecina hoce nesto (ili nece), ti imas nacin da zaobidjes tu volju. Ja tu vidim problem. 

 

Šta fali konceptu? Evo wiki stranice na engleskom posvećene članu 49, pogledaj taman dok ja mučim neku djecu u tunelima ispod Jelisejske palate za adrenohrom gospođi Brigitte za vikend, pa ćemo prodiskutovati kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

 

Šta fali konceptu? Evo wiki stranice na engleskom posvećene članu 49, pogledaj taman dok ja mučim neku djecu u tunelima ispod Jelisejske palate za adrenohrom gospođi Brigitte za vikend, pa ćemo prodiskutovati kasnije.

Fali to sto u rukama nedovoljno zrelog politicara moze postati vrlo opasno oruzje za postizanje licnih ciljeva koji nisu po volji onih koji su ga birali.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Fali to sto u rukama nedovoljno zrelog politicara moze postati vrlo opasno oruzje za postizanje licnih ciljeva koji nisu po volji onih koji su ga birali.

Vidi, svejedno mi je za ove forumske parolaše udarnike, ali ti vala znaš malo bolje od toga.

Da si pročitao o čemu se radi vidio bi da ovaj mehanizam jeste vrlo moćan, ali nikako nije atomsko oružje, jer njegovo korišćenje automatski povlači mogućnost da se glasa o povjerenju vladi koja ga koristi, i to za pokretanje glasanja treba prikupiti potpise samo 10% poslanika. Znači opozicija koja misli da je to opasno ponašanje može da ga spriječi, dosnosno, opozicija koja ga ne sprečava implicitno priznaje da ta bitka nije vrijedna obaranja vlade. Pritom je ovo normalna država u čijem parlamentu nemaš radikale sa dvotrećinskom većinom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Vidi, svejedno mi je za ove forumske parolaše udarnike, ali ti vala znaš malo bolje od toga.

Da si pročitao o čemu se radi vidio bi da ovaj mehanizam jeste vrlo moćan, ali nikako nije atomsko oružje, jer njegovo korišćenje automatski povlači mogućnost da se glasa o povjerenju vladi koja ga koristi, i to za pokretanje glasanja treba prikupiti potpise samo 10% poslanika. Znači opozicija koja misli da je to opasno ponašanje može da ga spriječi, dosnosno, opozicija koja ga ne sprečava implicitno priznaje da ta bitka nije vrijedna obaranja vlade. Pritom je ovo normalna država u čijem parlamentu nemaš radikale sa dvotrećinskom većinom.

Ne mozes da ignorises protestante koji legitimno protestvuju protiv takve upotrebe prava.

Jbg. i Luj XVI je vladao u okviru tadasnjeg Zakona, pa mu to nije pomoglo kad su mu radili traheotomiju giljotinom.

Bez podrske naroda ne biva - ma kako to zvucalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

i Luj XVI je vladao u okviru tadasnjeg Zakona

Jeste, uz malu razliku da je Luj bio autokrata koji je taj zakon dopisivao, tumačio i primjenjivao po sopstvenom nahođenju, a ovdje Elisabeth Borne primjenjuje zakon koji je napisao Šarl de Gol prije 65 godina, do sada korišćen više od sto puta, bez lamentiranja o gaženju demokratije.

Link to comment
Share on other sites

Ako je parlament "normalne drzave" onda zasto je problem diskutovati i staviti zakon pred glasanje? 

 

Ja @Beonegro razumem u smislu politicke odbrane postupaka vlade i toga da to nije presedan, da postoji mehanizam, da je korisceno XYZ puta itd. Sve je to u redu. 

 

Opet ne menja cinjenicu da ljudima to smeta i da zele diskusiju o tome u parlamentu. Ne znam zasto je to tesko prihvatiti kao cinjenicu. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Dzoni_m said:

Konceptu fali upravo ono sto sam napisao: Vecina hoce nesto (ili nece), ti imas nacin da zaobidjes tu volju. 

 

 

 

Većina u Vukovaru je podržavala ukidanje ćirilice. Da li je onda HRV vlada trebala da se složi sa tim i poništi svoje zakone ? Nekada jednostavno ne sme da se izlazi masi u susret. FRA je demokratska država on će da istrpi političku štetu za taj zakon ako bude istrajao na njemu i to je to. Ovi nezadovoljni neka glasaju za nekog ko će im obećati da će vratiti zakon na staro.

 

Prilično sam siguran da Makron ne donosi taj zakon drage volje nego zato što nema izbora. I prilično sam siguran da sa njim kasne već 10 godina jer takvi zakoni se obično donose u minut do 12 u svakoj zemlji.

 

Zamislite da sad povuče zakon i nakon dve godine kaže "E dragi moji Francuzi mi smo bankrotirali". Misliš da bi mu oprostili jer ih je slušao ? Ili da bi istorija bila blaga prema njemu zato što je poslušao narod.

Link to comment
Share on other sites

Meni je potpuno jasno da oni nemaju izbora i da moraju da donesu taj zakon. Ja licno mislim da je taj zakon dobra stvar, da ne idemo u detalje zasto. Neophodno je. 

 

Opet, ako zakon bude u odbijen u parlamentu, onda lepo izadjes i kazes bankrotirali smo za par godina. Zivite sa svojom odlukom. A moze i da podnese ostavku ako ne prodje. Jednostavno: raspravljajte o tome gde treba (parlament) i neka se se glasa. 

 

To, neka ga neko drugi ponisti i vrati, sta ce se desiti? Gadjanje go*nima i zloupotreba bas ona o kojoj smo pricali. Onda ce svako da "ispravlja greske predhodnika" a to je recept za neuspeh pravne drzave i zdravog drustva. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dzoni_m said:

Opet mudre upadice....Umesto kada si vec citirao ne odgovoris na to. Zasto je problem to uraditi? 

Zato što sam trenutno zauzet isprobavanjem koncepata koje je u svojoj knjizi Moderno ratovanje razvio pukovnik Roger Trinquier, konkretno poglavlja Parice od poljskog telefona i skrotumi mojih neistomišljenika - match made in heaven.

Link to comment
Share on other sites

Član 49.3 nije sam po sebi sporan, legitiman je i može da se koristi u slučajevima u kojima je iskorišćen.

 

Probelm je, pretpostavljam, druge prirode, budući da običan čovek počinje da oseća da mu se smanjuje manevarski prostor u političkom životu i da mu se sputavaju njegovi takođe zakonom garantovani instituti.

 

I prema definiciji vaninstitucionalne političke borbe, grupa takvih pojedinaca zatim izađe na ulice da na tom mestu zatraži pravdu koja im je, kako smatraju, oduzeta višom silom.

 

Inače, u postdemokratskom vremenu, kakvim ga već duže vreme nazivaju pojedini teoretičari, nadinstitucionalni oblik vladavine sve više je zastupljen... Naravno, na uštrb institucija koje neretko samo ratifikuju ono što je dogovoreno na višem nivou.

 

I ljudi se bune osećajući to. Ali u nedovoljnom broju i intezitetu pobune da bi bilo šta promenili. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mnogo mi je krivo zbog tih "teoreticara" koji se brinu za status demokratije u zemljama sa dugom demokratskom tradicijom, a zlocinacke autokratije, poput recimo Rusije i Kine su im ok, jer eto to je istorijski tako njima odgovara takav sistem vladavine i sta sad.

 

Kao sto je legitimno da svako izrazi svoje nezadovoljstvo svakom odlukom, isto tako je pravo onog drugog da izrazi svoje misljenje o tom izlivu, u ovom slucaju, teskih gluposti.

 

Sve demokratski.

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Makron ima i dodatni da kazem minus zbog kog ga zovu "predsednikom bogatasa"  jer kad je dosao na vlast prva stvar koju je uradio je da je ukinuo porez za posebno bogate (uveden od strane Oland-a) i tako je dobio nadimak da je predsednik bogatasa a cinjenica je i da je pre nego sto je postao predsednik Francuske radio za Rotshilda tako da brani interese izuzetno bogatih - kazu. Sada je u prici naravno i da je ukidanje tog poreza na izuzetna bogatstva koji je ukinut napravio dodatnu rupu u budzetu koja treba da se zakrpi od strane naroda

Sada je u modi voleti Makrona kod onih koji pretenduju da su  bogatasi tj finansijska elita koja jeste sada u modi i zamenila nekada priznatu intelektualnu elitu - i udarnike kako me lepo etiketirao  @Beonegro hvala za etiketu btw :classic_biggrin: nekako me podmladjuje :thumbup:

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To je istina što pominje McLeod.

 

Moja generacija rasla je u SFRJ na Robespjeru kao nedosanjanom snu, a ne na Brežnjevu. I uvek smo znali šta je prava strana za ljudske slobode i demokratiju, kao i da prepoznamo jasnu liniju razgraničenja.

 

Međutim, sada smo zbunjeni jer ta linija postaje nekako blurovana. Demokratska društva počinju da implementiraju neke autokratske metode onih država i sistema kojih smo se plašili i zbog kojih smo gledali na Zapad kao na pijemont pravde i blagostanja, sa tendecijom neobaziranja na instiucije sistema, demokratske tekovine, međunarodno pravo... 

 

I Makron svakako nije onaj Robespjer iz naših snova.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ciao said:

Makron ima i dodatni da kazem minus zbog kog ga zovu "predsednikom bogatasa"  jer kad je dosao na vlast prva stvar koju je uradio je da je ukinuo porez za posebno bogate (uveden od strane Oland-a) i tako je dobio nadimak da je predsednik bogatasa a cinjenica je i da je pre nego sto je postao predsednik Francuske radio za Rotshilda tako da brani interese izuzetno bogatih - kazu. Sada je u prici naravno i da je ukidanje tog poreza na izuzetna bogatstva koji je ukinut napravio dodatnu rupu u budzetu koja treba da se zakrpi od strane naroda

Sada je u modi voleti Makrona kod onih koji pretenduju da su  bogatasi tj finansijska elita koja jeste sada u modi i zamenila nekada priznatu intelektualnu elitu - i udarnike kako me lepo etiketirao  @Beonegro hvala za etiketu btw :classic_biggrin: nekako me podmladjuje :thumbup:

 Kad me već stalkuješ - budući da se moj post nije odnosio na tebe - onda bar citiraj tačno šta sam napisao, a napisao sam udarnici parolaši, što nema veze sa udarnicima tipa Stahanova ili Sirotanovića, niti sa proletarijatom.

Uzgred budi rečeno, politiku posmatraš kroz voljenje i nevoljenje, zato i ne dobacuješ do poente.

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Zaziranje od Marin le Pen ima smisla ako se uzme u obzir da je ona izgubljeni top koji može da zapuca na bilo koju stranu, ali ona je već sada mnogo manji problem u odnosu na slabosti Francuske i nemoć da zaštiti nekadašnje pozicije, što se očituje i u najširoj geopolitičkoj slici.

 

Konkretno, gubitak statusa u Africi i ispadanje iz neokolonijalne kombinatorike utiče, svakako, na ekonomski bilans same Francuske, ali i na ostatak sveta koji gleda na kakve se sve načine na tom kontinentu stvari menjaju iz korena. I kada pre nekoliko dana Makron kaže u Librevilu da je prošla era francuskog mešanja u Africi i da je sada Francuska "neutralni sagovornik" na tom kontinentu, odbijajući svako mešanje u unutrašnje stvari, to objektivno stvara zabrinutost jer se na tom prostoru pojavljuje neko ko ne da nije neutralni sagovornik, već tu novonastalu rupu popunjava snažnom političkom i ekonomskom ofanzivom.

 

Naravno, reč je o Kini koja vršlja po Africi uzduž i popreko kreditirajući tamošnje režime, gradeći luke, autoputeve, energetske sisteme i ostalu infrastrukturu, podižući na taj način svoj uticaj do nivoa koji nikako ne može da se svidi delu sveta koji u tome vidi realnu opasnost. 

 

I tako smo stigli do činjenice da Kina, u okviru projekta Pojas i put, ima direktan ekonomsko-finanisjko-politički uticaj u 149 zemalja sveta... Što se Afrike tiče, Vašington nešto i pokušava kako bi je otrgnuo iz kandži Kine, ali EU tu gubi korak u odnosu na konkurente.

 

Posledično, verovali ili ne, Srbija je i u tom segmentu mirođija u čorbi budući da smo čuli i pročitali kako se sumnja da je proces otpriznavanja Kosova među afričkim državama koje su to učinile plod najdirektnijeg mešanja Kine u njihovu spoljnu politiku...

 

Ali bez obzira da li je to da je Kina držala dirigentsku palicu u otpriznavanju tačno ili nije, činjenica je da kad Gabon, Gvineja ili Burkina Faso otpriznaju Kosovo, to znači da su u direktnom nesuglasju sa Vašingtonom i Briselom kao projektantima nezavisnosti Kosova. Pa kako su ti afrički subjekti odjednom postali toliko kuražni i gde su odjednom pronašli kohones kako bi se postavili nasuprot SAD i EU?

 

I tu dolazimo do Kine... Ona im uliva nadu da će ih finansirati, što kroz infrastrukturu što kroz korupciju tamošnjih režima koji vole tuđe pare u svojim džepovima, te da nemaju šta da brinu dok su uz Peking...  A taj neprimereni uticaj vidljiv je i na Bliskom istoku i u Latinskojj Americi. Na kraju krajeva, vidimo ga vlastitim očima i kod nas, ovde u Srbiji...

 

To je jedan od razloga zbog kojeg je mnogo bolje imati jaku Francusku, nego onu koja nije jaka, i Francusku s liderom kome se veruje i koja ima snagu da se suoči s Kinezima makar u delu Afrike u kome je nekada bila dominantna.

 

Makron, kako je sam rekao u Librevilu, nije kadar da to učini i svesno ulazi u defanzivu na afričkom kontinentu.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nek grmi jako said:

Zaziranje od Marin le Pen ima smisla ako se uzme u obzir da je ona izgubljeni top koji može da zapuca na bilo koju stranu, ali ona je već sada mnogo manji problem u odnosu na slabosti Francuske i nemoć da zaštiti nekadašnje pozicije, što se očituje i u najširoj geopolitičko slici.

 

Konkretno, gubitak statusa u Africi i ispadanje iz neokolonijalne kombinatorike utiče, svakako, na ekonomski bilans same Francuske, ali i na ostatak sveta koji gleda na kakve se sve načine na tom kontinentu stvari menjaju iz korena. I kada pre nekoliko dana Makron kaže u Librevilu da je prošla era francuskog mešanja u Africi i da je sada Francuska "neutralni sagovornik" na tom kontinentu, odbijajući svako mešanje u unutrašnje stvari, to objektivno stvara zabrinutost jer se na tom prostoru pojavljuje neko ko ne da nije neutralni sagovornik, već tu novonastalu rupu popunjava snažnom političkom i ekonomskom ofanzivom.

 

Naravno, reč je o Kini koja vršlja po Africi uzduž i popreko kreditirajući tamošnje režime, gradeći luke, autoputeve, energetske sisteme i ostalu infrastrukturu, podižući na taj način svoj uticaj do nivoa koji nikako ne može da se svidi delu sveta koji u tome vidi realnu opasnost. 

 

I tako smo stigli do činjenice da Kina, u okviru projekta Pojas i put, ima direktan ekonomsko-finanisjko-politički uticaj u 149 zemalja sveta... Što se Afrike tiče, Vašington nešto i pokušava kako bi je otrgnuo iz kandži Kine, ali EU tu gubi korak u odnosu na konkurente.

 

Posledično, verovali ili ne, Srbija je i u tom segmentu mirođija u čorbi budući da smo čuli i pročitali kako se sumnja da je proces otpriznavanja Kosova među afričkim državama koje su to učinile plod najdirektnijeg mešanja Kine u njihovu spoljnu politiku...

 

Ali bez obzira da li je to da je Kina držala dirigentsku palicu u otpriznavanju tačno ili nije, činjenica je da kad Gabon, Gvineja ili Burkina Faso otpriznaju Kosovo, to znači da su u direktnom nesuglasju sa Vašingtonom i Briselom kao projektantima nezavisnosti Kosova. Pa kako su ti afrički subjekti odjednom postali toliko kuražni i gde su odjednom pronašli kohones kako bi se postavili nasuprot SAD i EU?

 

I tu dolazimo do Kine... Ona im uliva nadu da će ih finansirati, što kroz infrastrukturu što kroz korupciju tamošnjih režima koji vole tuđe pare u svojim džepovima, te da nemaju šta da brinu dok su uz Peking...  A taj neprimereni uticaj vidljiv je i na Bliskom istoku i u Latinskojj Americi.

 

To je jedan od razloga zbog kojeg je mnogo bolje imati jaku Francusku, nego onu koja nije jaka, i Francusku s liderom kome se veruje i koja ima snagu da se suoči s Kinezima makar u delu Afrike u kome je nekada bila dominantna.

 

Makron, kako je sam rekao u Librevilu, nije kadar da to učini i svesno ulazi u defanzivu na afričkom kontinentu.

 

 

I jel bolje Afrikancima otkada su otisli ''zapadnjaci''  a dosli im ''braca'' Kinezi i Rusi? 

Nije, niti ce biti. 

Link to comment
Share on other sites

To se uopšte ne dovodi u pitanje sve dok su tamo na vlasti neverovatni režimi, pod kojima Afrikancima nikada neće biti bolje, a sada će još ući i u ekonomsko ropstvo u odnosu na Kinu.

 

Što je najbolje od svega, jedna od nekada upućivanih strelica Vašingtonu i Briselu po pitanju Afrike bla je i tolerantnonst u odnosu na lokalne režime, ali vidimo da su i Kinezi tolerantni u odnosu na njih, plus vrhunski preduzimljivi. Isto se, naravno, odnosi i na naprednjački režim kome daje forcu svako ko se iole pita za nešto, i levo i desno, i gore i dole, iako se i iz brzog voza vidi da je nedemokratski.

 

Pitanje je kako smo do toga uopšte stigli? Gde je ona Amerika koja je nekada branila svet od takvih režima? Gde je ona bajronovska Velika Britanija koja je odmah skakala na siledžiju koji ugnjetava slabijeg od sebe, ili ga kroz razne sporazume stavljala pod kontrolu po taktovima doktrine ser Gledstouna? Gde je Francuska kao pobednica u dva svetska rata? 

 

Dojče vele je imao svojevremeno seriju tekstova na tu temu, pa ako nekoga zanima kako Nemci gledaju na taj proces u Africi, neka potraži u arhivi.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ciao said:

Makron ima i dodatni da kazem minus zbog kog ga zovu "predsednikom bogatasa"  

 

Sramno, gledam prica o penzijama a na ruci blista skupoceni sat....na sta ovo lici, jos su i svi mediji to preneli -sta ce mladi komunisti reci?! Poludece.

 

A evo poludeo i Iran zbog takve i slicnih nepravdi:

 

TEHRAN (FNA)- Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian denounced the French police brutal crackdown on demonstrators during the pension reform rallies, and called on Paris to show respect for human rights and avoid violence against civilians.

 

 

Bolje da se sam macron skine sirotom narodu nego da ga ovako prozivaju cak i ajatolasi.

Mangup jedan stavio sat na ruku i trazi od naroda da rade dok ne popadaju. Vazno je da on ima sat - sto mu ne otkinu tu ruku....

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Mama_mia said:

Bolje da se sam macron skine sirotom narodu nego da ga ovako prozivaju cak i ajatolasi.

Mangup jedan stavio sat na ruku i trazi od naroda da rade dok ne popadaju. Vazno je da on ima sat - sto mu ne otkinu tu ruku....

 

Sto da Milo ima bolji sat od njega :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bi bilo zgoreg malo da se smanji s pecanjem na Putinove botove i navodni sat od 80.000 €, Makron ima sat koji košta 2400 evra.

 

https://www.liberation.fr/checknews/emmanuel-macron-portait-il-une-montre-a-80-000-euros-durant-son-interview-20230323_WA3VAUFOCVD5JJAF6TZUDYCW3M/

 

Ovde vam je taj snimak celog intervjua:

 

Ovo je slika s Instagrama iz oktobra:

zPttkhu.jpg

https://www.instagram.com/p/CkRKct9L7eQ/ (sa 5. slike u nizu, fotkano krajem oktobra, sat je iz posebne serije i ima dodatni grb predsednika, kako i piše u Liberasionovom članku)

 

A ovo je cena sata:

Fr5tGSuXoAElpKu?format=jpg&name=large

 

Na ovim sajtovima piše ko nosi koje satove od lidera, Makron nije poznat po preskupim.

https://iflwatches.com/blogs/celebrities/watches-of-world-leaders
https://luxurylondon.co.uk/style/watches-and-jewellery/watches/world-leaders-and-their-watches/

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...