Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Bukvalno je Francuska u jednom trenutku 1994. odlučila da prepolovi kurs tog CFA franka koji se koristi u 14 afričkih zemalja. Toliko o suverenosti.

 

Quote

In 1994, France devalued the CFA franc, raising the parity rate from 50 CFA francs per French franc to 100 CFA francs per French franc. CFA member countries’ governments imposed wage freezes and layoffs in the wake of the CFA devaluation, leading to widespread unrest over inaccessible goods for consumers and unmanageable price controls for suppliers.

https://www.brookings.edu/opinions/how-the-france-backed-african-cfa-franc-works-as-an-enabler-and-barrier-to-development/

 

Evo naslova nekih članaka o CFA franku na sajtovima prilično uglednih institucija:

 

London School of Economics - Blogs - 12.7.2017.

Quote

The CFA Franc: French Monetary Imperialism in Africa

https://blogs.lse.ac.uk/africaatlse/2017/07/12/the-cfa-franc-french-monetary-imperialism-in-africa/

 

Brookings - 7.12.2019.

Quote

How the France-backed African CFA franc works as an enabler and barrier to development

https://www.brookings.edu/opinions/how-the-france-backed-african-cfa-franc-works-as-an-enabler-and-barrier-to-development/

 

Foreign Policy - 3.8.2021.

Quote

Macron Isn’t So Post-Colonial After All
National sovereignty is one thing. Monetary sovereignty is another.

https://foreignpolicy.com/2021/08/03/macron-france-cfa-franc-eco-west-central-africa-colonialism-monetary-policy-bitcoin/

 

Harvard International Review - 18.3.2022.

Quote

True Sovereignty? The CFA Franc and French Influence in West and Central Africa

https://hir.harvard.edu/true-sovereignty-the-cfa-franc-and-french-influence-in-west-and-central-africa/

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

@Beonegro ti beše pričao nedavno o tome? Šta kažeš na ove tvrdnje?

Ovo je skandalozno, ali ne i neočekivano, jer se radi o nastavku anti-francuske propagande koju je još u prethodnom mandatu gurao Salvini.

 

Što se tiče francuskog monopola na resurse Burkina Faso (i frankofone Afrike uopšte), eto baš je na primjeru Burkine i zlata najlakše pokazati koliko je to zaumna priča. Burkina Faso od resursa ima praktično samo zlato, zlato donosi 87% prihoda od izvoza. Zlato se u Burkini Faso (i u Africi generalno) vadi na dva načina: tradicionalno rudarenje sa malim podzemnim rudnicima gdje se gotovo sve radi ručno i, od 2000. naovamo, industrijski, na velikim otvorenim kopovima sa ozbiljnom mehanizacijom i sopstvenom energetskom infrastrukturom (uzgred budi rečeno, po lokalnom zakonu o rudnicima, u svakom od industrijskih rudnika vlada Burkine Faso ima učešće u vlasništvu - samim tim i u dobiti - od 10%).

 

Vlasnici tradicionalnih rudnika su lokalci (i, u poslednjih nekoliko godina, lokalni islamistički pokreti, za koje su ti rudnici ozbiljan izvor finansiranja). Vlasnici industrijskih rudnika zlata u Burkini Faso su Endeavour Mining, IAMGOLD (i jedni i drugi izvorno Kanađani, budući da je Toronto svjetska prestonica za biznis rudarenja plemenitih metala, praktično sve rudarske kompanije sa fokusom na plemenite metale se kotiraju na TSX) i Royal Gold (Indijci). Francuzi nisu vlasnici nijednog rudnika zlata u Burkini Faso. Da bi fešta bila potpuna, treba reći i da je najveći pojedinačni akcionar Endeavor Mining-a, koji je u 10 najvećih proizvođača zlata na svijetu, Nagib Saviris, Egipćanin, da ne kažem AFRIKANAC.

 

Da li onda zlato iz Burkine Faso završava u Francuskoj na neki drugi način? Ne, jer su najveće izvozne destinacije Švajcarska sa 76% i Indija sa 6%, zato što zlato ide u rafinerije da bi se dovelo na commercial grade čistoću od 99,99%, a najbolje rafinerije na svijetu su u Švajcarskoj (plus Royal Gold koji zlato iz BF šalje u svoju rafineriju u Indiji).

 

Što se tiče ropskog rada* i rada djece u rudnicima, to sigurno postoji, uglavnom u tradicionalnim rudnicima, iz prostog razloga što veliki mehanizovani rudnici ipak imaju potrebu za kvalifikovanijom radnom snagom. Pritom, neću da glumim vevericu, sigurno postoje slučajevi djece i robova koji rade u industrijskim rudnicima, a postoji i uvijek otvoreno pitanje da li industrijski rudnici otkupljuju nerafinirano zlato iz okolnih tradicionalnih rudnika i prodaju ga kao dio svoje proizvodnje, i u kojoj mjeri to rade. Međutim, ono što je bitno za ovu priču je da fotografija koju Giorgia Meloni pokazuje ne može biti iz industrijskog rudnika koji je u vlasništvu stranaca. To je potpuno isključeno zbog činjenice da u BF ne postoji nijedan veliki podzemni rudnik u vlasništvu neke strane korporacije, odnosno, fotografija je iz tradicionalnog rudnika u vlasništvu lokalaca, i pritom dijete ne slici bukvalno može da bude i dijete vlasnika rudnika.

 

*- generalno govoreći, Sahel je jedno od najgorih područja na svijetu što se tiče robovlasništva, to postoji u lokalnoj kulturi (Mauritanija je valjda poslednja država na svijetu u kojoj i dalje nije protivzakonito da držiš robove) i vrlo se teško iskorjenjuje. Takođe su u pitanju kulture u kojima su muškarci ekstremno dominantni (što je dodatno pogoršano radikalnim interpretacijama islama koje su tamo sve popularnije) tako da žene moraju da rade teške fizičke poslove, uključujući i kopanje zlata, i onda ne mogu drugačije da paze na djecu nego da ih vode sa sobom da rade.

 

Za CFA franak i ulogu francuske centralne banke sam već pisao detaljno, kome nije jasno koliko je francuska garancija konvertibilnosti lokalne valute velika usluga tim zemljama jednostavno nema predstave o životu i tu nema šta da se diskutuje.

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

Bukvalno je Francuska u jednom trenutku 1994. odlučila da prepolovi kurs tog CFA franka koji se koristi u 14 afričkih zemalja. Toliko o suverenosti.

Erwine, nije ga devalvirala zato što joj je dunulo, nego zato što devizne rezerve tih zemalja (zemlje u sistemu oba CFA franka imaju zajedničke devizne rezerve na nivou njihove monetarne unije, unija centralne Afrike u Banci Država Centralne Afrike, na francuskom BEAC, a unija zapadne Afrike u Centralnoj Banci Država Zapadne Afrike, na fracuskom BCEAO) nisu bile adekvatne da podrže prethodni paritet, a do toga je doveo period ekstremno niskih cijena commodities od kojih se sastoji njihov izvoz, i samim time veoma slab priliv deviza.

 

Kad imaš tako precijenjenu lokalnu valutu, kratkoročna posledica je dalje produbljivanje negativne eksterne pozicije (jer je tvoj izvoz zbog precijenjenog novca komparativno skup, a istovremeno tuđi izvoz postaje jeftiniji, što je incentive da više uvoziš, često i na štetu lokalne proizvodnje), a na duži rok je to pojavljivanje paralelnog kursa ("devize, devize!"), gubitak povjerenja u finansijski sistem i hiperinflacija. Da bi to izbjegao, devalvacija je jedino rešenje, i to nije nikakav eksperiment, francuska centralna banka je to rešenje primijenila na sebi mnogo puta prije devalvacije CFA franka.

 

Što se tiče ovih kritika koje si citirao, sve se svode na isto - 1) države koje su u sistemu CFA franka ne mogu da vode samostalnu monetarnu politiku*, već prate monetarnu politiku Evropske Centralne Banke, koja je optimizovana za mnogo razvijenje zemlje (ovo je čest anti-euro argument od populista u perifernim državama EU, i premda teoretski nije bez veze sa stvarnošću, nikada nije ni testiran u stvarnosti) i 2) države koje su u sistemu CFA franka nemaju taj prihod od monetarne kreacije.

 

Problem ovakvih kritika je što se sve baziraju na pretpostavci da bi ta autonomna monetarna politika bila savršeno odgovorna i disciplinovana, što je krajnje problematična pretpostavka kad pogledamo šta se dešava sa valutama država regije koje nisu u sistemu CFA franka, konkretno ganjanskim sedijem i nigerijskom nairom, obje među najgorim performerima na svijetu od početka ove krize.

 

*- valja imati na umu i da su BEAC i BCEAO samostalne u pogledu određivanja referentnih kamatnih stopa (evo konkretno u ovoj godini su mnogo konzervativiji od FED-a i ECB i proporcionalno su manje podigli referentne stope jer smatraju da visoke stope rasta koje ekonomije zemalja članica i dalje imaju omogućuju da svare veću inflaciju bez previpe posledica, i da zato još nema potrebe da budu ektremno restriktivni), odnosno, nisu puka lokalna ekspozitura ECB koja sprovodi direktive iz centrale.

Edited by Beonegro
  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, erwin said:

Bukvalno je Francuska u jednom trenutku 1994. odlučila da prepolovi kurs tog CFA franka koji se koristi u 14 afričkih zemalja. Toliko o suverenosti.

To NIJE odlučila Francuska nego zemlje CFA zone (jednoglasno) na sastanku u Senegelu januara 1994. godine, nakon dugogodišnjih saveta i instrukcija MMF-a i inostranih kreditora usled velikih ekonomskih nedaća, recesije, pada trgovine, izvoza i efektivnih plata od 40%, rasta duga, rasta crnog tržišta itd, koje su zadesile zonu od sredine 80ih do 1993. godine, usled promašenih ekonomskih politika lokalnih vlada ali i ogromnog rasta francuskog franka u odnosu na dolar nakon Plaza Accorda - a CFA je bio nominalno vezan za franak. Nakon više neuspešnih pokušaja da se CFA franak devalvira, jedina razumna preostala opcija je bila da se devalvira nominalna veza za francuski franak - i to je imalo pozitivnog odraza na lokalne ekonomije. Umereno pozitivnog, jer, stabilna valuta je neophodan ali ne i dovoljan uslov za veliki ekonomski uspeh - ultimativno nema ništa bez vlasničkih prava, naučnog racionalizma, finansijskih tržišta itd...

Novi paritet jeste, kao i stari, nastavio da garantuje Francuski Trezor kroz razne mehanizme - i on jeste tehnički promenio kurs, ali su tu odluku ultimativno donele afričke zemlje.

Glede monetarne suverenosti, samo ću reći da građani Senegala, Srbije, Crne Gore, Bosne - ili Italije treba svaki dan po 5 puta da zahvale Alahu na tome što njihove vlade ne vode "suvereno" monetarnu politiku, jer bi se to sve brzo strmopizdilo u zimbabveanski, venecuelanski, jugoslovenski ili turski "monetarni scenario".


A performans gospođe Đorđe, sa sve slikom deteta i gomilom neistina i poluistina, je ekselentan egzemplar čistokrvong populizma koji je lepo doziran da zaseni npr, samoupravljačku publiku emisije Ćirilca, koja o svetu zna ono što je pisalo u crvenim radnim sveskama i koja nema nikakav mehanizam da se odbrani od ovoga. Zaista zadivljujuće! Da, gospođo Đorđa, taj papir štampa Francuska banka, ali o njegovoj količini i emisiji odlučuju lokalne centralne banke. Ne gospođo Đorđa, niko ne zahteva da 50% IZVOZA završi u francuskom trezoru, nego da lokalne centralne banke čuvaju bar 50% deviznih rezervi na računu u Francuskom trezoru - što je upravo mehanizam kojim se garantuje kurs - ali to NISU sredstva francuskog trezora (oni naplaćuju proviziju za održavanje računa) nego njima slobodno raspolažu lokalne centralne banke. Ti računi mogu da idu i u minus , što je veliki izvor sigurnosti za centralne banke CFA zone, itd, isl...

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Najtragičnije od svega je što je jednom ovako plasiranu netačnu tvrdnju skoro nemoguće demantovati. Jer puk nije u stanju da razume ova dva posta iznad, njemu je mnogo lakše da razume povike - francuska KrAdE oD svOJiH biVšiH KolonIJa!

 

Možeš da se ubiješ posle objašnjavajući, ali - rekla italijanska premijerka! Ne vredi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Za CFA franak i ulogu francuske centralne banke sam već pisao detaljno, kome nije jasno koliko je francuska garancija konvertibilnosti lokalne valute velika usluga tim zemljama jednostavno nema predstave o životu i tu nema šta da se diskutuje.


Ako ti nije mrsko, molim te link do tih postova, vidim da je i bohumilo pisao dole vise, ali svakako bih procitao i to. Hvala!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Eddard said:

Najtragičnije od svega je što je jednom ovako plasiranu netačnu tvrdnju skoro nemoguće demantovati. Jer puk nije u stanju da razume ova dva posta iznad, njemu je mnogo lakše da razume povike - francuska KrAdE oD svOJiH biVšiH KolonIJa!

 

Možeš da se ubiješ posle objašnjavajući, ali - rekla italijanska premijerka! Ne vredi.

 

To sam ja napisao....doduše, malo pismenije. Ali cenim da ovakvi fontovi idu "omiljenom" delu populacije u Srbiji.....pa neka ti...:s_d:

 

Pozvao sam se na članak DW i još neke, manje kredibilne, verujem. Napisao sam i to, nakon "intervencije" @Beonegro da verujem da on bolje zna, i da nemam razloga da sumnjam, što se tiče "kolonijalnih taksi".....čak i to da je medjunarodnim konvencijama zabranjeno takvo što, a znamo koliko se "neke" medjunarodne konvencije, odluke, dogovori poštuju. Francuska je ozbiljna država i želim da verujem da je tako.

Dobio sam suptilno vredjanje i ponižavanje, a ti si evo nastavio.

 

Što se tiče pljačke "ondašnje" .... objašnjenje je bilo da su "Francuzi" opljačkali "Osmanskog kolonizatora" koji je to pokrao od Alžiraca, pa "kao" nema veze, jel. Možda previše uprošćavam, ali....ako tebi npr. @Beonegro mazne neke pare, koje su tvoje, de facto, a ja posle maznem njemu, beeg deal......to je i onako već ukradeno.

 

Vive le France.....!!!!

 

P.S. Kad već ne možemo da budemo k'o Švedjani, bar da budemo ko Francuzi......baš sam ozbiljan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dosta ljudi iz tih kolonija su nasli lep i dobar zivot u Fra ili bar neku nadu za bolje sutra. Razne drzave su imale losu proslost, ali napredovali.

 

Dok mi..Rusi npr, veze nemamo gde smo gresili i pokusavamo biti sve gori.

 

EU je nasa buducnost, ali mi nismo buducnost EU. Srbi prave rostilj i druze se ponekad..sto u Evropi ne postoji..

Link to comment
Share on other sites



 
To sam ja napisao....doduše, malo pismenije. Ali cenim da ovakvi fontovi idu "omiljenom" delu populacije u Srbiji.....pa neka ti...:s_d:

Dobio sam suptilno vredjanje i ponižavanje, a ti si evo nastavio.
 


Uopšte, ali uopšte mi ti nisi bio u glavi kad sam to pisao, niti bilo ko sa ovog foruma, već onako uopšteno.

Izvini ako si se našao uvređenim, nije bilo tebi upućeno.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
10 minutes ago, Constantin said:

Rekoh ja to u februaru, a bejah stavljen na stub srama i regrutovan, po automatizmu, u red "neutralnih".

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

 

Mislim da nam se razlikuje znacenje "privesti kraju" - ja sam u vidu imao potpunu izolaciju Rusije i slanje pomoci napadnutoj Ukrajini vec tada. Ne devet paketa sankcija 8 godina kasinije, mic po mic, nego jedan jedini  i to odmah 2014 - granica sa Rusijom potpuno zatvorena i za svu  robu i za sve ljude, kao i potpuni prekid  internet, radio, telefonskog saobracaja sa Rusijom dok Putin ne povuce okupacione "zelene" ljude u Rusiju vec 2014... A za zemlje koje bi odobrile tranzit ruske robe i ljudi, ukidanje svih viznih i tarifnih olaksica... 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ters said:

 

Mislim da nam se razlikuje znacenje "privesti kraju" - ja sam u vidu imao potpunu izolaciju Rusije i slanje pomoci napadnutoj Ukrajini vec tada. Ne devet paketa sankcija 8 godina kasinije, mic po mic, nego jedan jedini  i to odmah 2014 - granica sa Rusijom potpuno zatvorena i za svu  robu i za sve ljude, kao i potpuni prekid  internet, radio, telefonskog saobracaja sa Rusijom dok Putin ne povuce okupacione "zelene" ljude u Rusiju vec 2014... A za zemlje koje bi odobrile tranzit ruske robe i ljudi, ukidanje svih viznih i tarifnih olaksica... 

Da...ja sam mislio da nije trebalo dozvoliti početak agresije Rusije. Mislim da je pobedila, u toj varijanti, pogrešna kalkulacija "Evrope". Kako god da bude završeno, previše je koštalo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Mislim da nam se razlikuje znacenje "privesti kraju" - ja sam u vidu imao potpunu izolaciju Rusije i slanje pomoci napadnutoj Ukrajini vec tada. Ne devet paketa sankcija 8 godina kasinije, mic po mic, nego jedan jedini  i to odmah 2014 - granica sa Rusijom potpuno zatvorena i za svu  robu i za sve ljude, kao i potpuni prekid  internet, radio, telefonskog saobracaja sa Rusijom dok Putin ne povuce okupacione "zelene" ljude u Rusiju vec 2014... A za zemlje koje bi odobrile tranzit ruske robe i ljudi, ukidanje svih viznih i tarifnih olaksica... 

 

Onda je tvoja izjava da je potpuno u pravu pogresna ili neiskrena.

Ona misli dijametralno suprotno od tebe.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Onda je tvoja izjava da je potpuno u pravu pogresna ili neiskrena.

Ona misli dijametralno suprotno od tebe.

Ne znam sta misli - znam sta je rekla:

 

the worst is yet to come so said the IMF in October    - istina

Europe's economies have been decimated by sanctions -  nije istina ali dozvoljavam "umjetnicku slobodu" , jer GDP u Evropi i dalje raste, kao i zaposlenost, ali postoje price da je nekim kompanijama teze nego prije z-likovacke agresije na Ukrajinu

Milions of Europeans will need to decide between heating and eating this winter - istina - od kako je svijeta i vijeka svake godine  milioni ljudi u Evropi donose istu odluku

people in Poland are burning rubish to keep warm - puno gradova se zagrijava paljenjem smeca i u Poljskoj i u sirom Evrope. U Vankuveru se pravi incinerator upravo u tu svrhu - zagrijavanja kuca

and the lights are winking out in German industry -sigurno  postoje firme koje gase svjetla i zatvaraju se, mada je GDP i u Njemackoj u porastu

Russians are laughing at us    - to vidimo svakodnevno i svjedoci o njihovom odnosu prema Evropi

The American's are laughing at us and I would not  blame them - naravno da se smiju kada je Evropa prodala principe za par centi jeftiniji gas i onda ostala i bez principa i mora placati skuplji gas...

because when the Europe decided to go to war it ended by cutting its own throat - ovo je djelomicno istina jer Evropa nije usla u rat i pomaze Ukrajinu sa zadrskom i jos uvijek nije 100% svjesna da ce joj rat uci na vrata ukoliko se Putin ne vrati u granice Rusije

we have an inflation reduction act as coup de grace to the Europe from US that it knows its bleeding  - niko ne brani Evropi da podrzai svoje proizvodjace

so much for or like-minded partners - istina, partneri su prema tebi takvi kakav si ti prema njima

they are doing what they always do by putting America first - that;s the business they are in - istina

what is the response of EU - nothing we are too busy shooting ourselves in both feet failing to secure the end to the war -  istina, da je EU odlucna i da je bez promisljanja reagovala na prvi znak agresije sve bi bilo drugacije. Da su na svaku granatu koju su Rusi ispalili, evropske zemlje poslale haubicu ili raketni sistem Ukrajini da se brani, rat bi bio priveden kraju davno.

while the US charges us 4 times the price for energy -  naplacuju onoliko koliko mogu po zakonima ponude i potraznje - potraznja je velika jer evropske zemlje nisu imale strategiju kojom bi obezbijedile diversifikaciju energetskog snabdijevanja

having made us dependent - ovo nije istina, jer Evropu nije niko napravio zavisnom - sama se napravila zavisnom prvo od Putina, potom od Amerike

in the modern war the only winner is the global capital, ordinary people always lose - istina

we should remember the next time we talk about peace being treason - istina, sve uvijek treba imati u vidu 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

because when the Europe decided to go to war it ended by cutting its own throat - ovo je djelomicno istina jer Evropa nije usla u rat i pomaze Ukrajinu sa zadrskom i jos uvijek nije 100% svjesna da ce joj rat uci na vrata ukoliko se Putin ne vrati u granice Rusije

 

Ona sasvim sigurno nije da Evropa udje u rat sa Rusijom i ovo tvoje tumacenje je najobicnije izvrtanje tudjih rijeci, kao i sve ostalo sto si napisao.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ona sasvim sigurno nije da Evropa udje u rat sa Rusijom i ovo tvoje tumacenje je najobicnije izvrtanje tudjih rijeci, kao i sve ostalo sto si napisao.

 

Evropa sasvim sigurno nije usla u rat sa Rusijom - ne postoji niti jedna zemlja niti evropsko tijelo koje je takvu odluku donijelo, ali neodlucnost u pomoci Ukrajini jeste "cutting its own throat". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Amigo said:

Clare Daly, poslanica u Evropskom parlamentu iz Irske, zena koja hrabro iznosi svoje stavove, respect.

 

 

U ovom govoru samo još fale Jevreji koji vuku konce i upravljaju "globalnim kapitalom" pa da sve baze budu pokrivene.

 

Ova žene - i ovaj musavi bespirzornik što se sedi pored nje, Mik Valas - je onaj autentični hladnoratovski komunistički idiot, poput Džeremija Korbina, koji u ideološkoj zaslepljenosti podržavaju apsolutno svakog zločinca i ubicu kojeg mogu da nađu. Apsolutno svaka kućica je štiklirana, od Fidela Kastra i Huga Čaveza, preko Ortege, Putina, Lukašenka i ajatolaha do šiitskih milicija i antisemitskih terorističkih organizacija poput Hezbolaha i Hamas. Prosto je šteta što nisu rođeni 100 godina ranije - imali bi dobru šansu da budu sahranjeni u zidu Kremlja, poput američkog novinara Džona Rida, zbog zasluga za širenje zločinačke propagande.

 

Npr, dvojac u poseti iračko-iranskoj paramilitarnoj i terorističkoj organizaciji PMF (koji takođe, kako je to rekla Džudit Batler za Hamas i Hezbolah, moraju biti shvaćeni kao deo progresivne globalne levice?), usnimljen u promotivnom filmu ove organizacije:

spacer.png

 

 

Dakle divni jedni ljudi i pravi mirotvorci. Jedino nije prikazano da li su u okviru gostoprimstva bili počašćeni bacanjem nekog Jevreja ili homoseksualca sa krova, kao što je njihov ideološki saborac Edička, još jedan veliki mirotvorac, u poseti doktoru Dabiću, pored rakije, hleba i soli, dobio priliku da malo raspali iz mitrljeza po Sarajevu.

 

Nedavno su lelekali u EU parlamentu o strašnoj svetskoj zaveri protiv iranskog režima:

 

Mick Wallace criticises protests in Iran and ‘propaganda’ against regime

 

He said there had been a “campaign of propaganda and destabilisation” against Iran, echoing the regime’s view that the protests are engineered by its enemies to cause regime change.

 

Iran is under attack,” Mr Wallace said. “The media assault is intense.”

 

 

 

A evo i kako je pronicljivost gospođe Daly bljesnula u februaru, kada joj je odmah bilo jasno da je rusko gomilanje trupa na granici sa Ukrajinom - čista samoodbrana.

 

Russia’s mobilisation along Ukraine border is ‘clearly defensive’, Wallace and Daly say

 

However, Ms Daly, a Dublin MEP, has claimed there is “no evidence that Russia has any desire to invade Ukraine, it would be of no benefit to them”, adding that the Russian “mobilisation is clearly defensive”.

 

 

I zaista, govor u EU parlamentu zahteva ogromnu hrabrost, za razliku od govora na Kubi ili Venecueli kojima se ovi lumeni dive...

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

I zaista, govor u EU parlamentu zahteva ogromnu hrabrost, za razliku od govora na Kubi ili Venecueli kojima se ovi lumeni dive...

 

Gdje se dive Kubi i Venecueli? Mislim konkretno, gdje kazu da je na Kubi je super?

Na Kubi nije super iz dva razloga, jedan je sam rezim, a drugi su zlocinacke sankcije drzave trideset puta vece, koje vec 60 godina traju i koje pogadjaju iskljucivo gradjane na Kubi.

 

Ovaj tvoj komentar je klasika sadasnjeg vremena, ko god nije u liniji sta se predstavlja u mainstream medijima je neprijatelj po kome se onda agresivno raspaljuje svim mogucim sredstvima, tako da to jeste hrabrost.

Kako vreme prolazi  u EU sve vise se trazi da svi budu na istom kursu, istoj liniji, inace slede pritisci, kako bi ovde rekli pokusavaju se stisnuti za vec znas sta.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

 

Gdje se dive Kubi i Venecueli? Mislim konkretno, gdje kazu da je na Kubi je super?

Na Kubi nije super iz dva razloga, jedan je sam rezim, a drugi su zlocinacke sankcije drzave trideset puta vece, koje vec 60 godina traju i koje pogadjaju iskljucivo gradjane na Kubi.

 

Ovaj tvoj komentar je klasika sadasnjeg vremena, ko god nije u liniji sta se predstavlja u mainstream medijima je neprijatelj po kome se onda agresivno raspaljuje svim mogucim sredstvima, tako da to jeste hrabrost.

Kako vreme prolazi  u EU sve vise se trazi da svi budu na istom kursu, istoj liniji, inace slede pritisci, kako bi ovde rekli pokusavaju se stisnuti za vec znas sta.

 

 

 

There can be no ambivalence on the vicious imperialist assault on #Cuba. This is not a case of "both sides."

🇺🇸/🇪🇺 "humanitarians" have no interest in helping Cubans. For decades they have tried to strangle this socialist country with a criminal economic blockade. This has now been intensified during a pandemic.

They claim to want a "humanitarian intervention," but really they aim to wreck decades of   hard-won social progress.The Cuban revolution must be defended.

 

https://www.facebook.com/ClareDalyMEP/posts/4994529570562936/?locale=hi_IN

 

Opet citam samo ono sto je rekla bez osvrta na ostatak opusa  - decenije socijalnog progresa i revolucija koja se mora braniti.... 🤣🤣🤣

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Boze zasto podrzavate sankcije prema kubanskom narodu koje traju vec 60 godina? Sta vam je kriv taj narod?

Jel to uopste normalno da je Amerikancima zabranjeno cak i da putuju na Kubu, cega se boji velika Amerika od jedne male nacije od 10 miliona ljudi da je tako mrcvare decenijama?

Govorim o obicnim ljudima koji tamo zive. Na Kubi sam bio vise puta i jedva cekam da opet odem. Divni ljudi, apsolutno nikakve probleme nisam imao.

Isti su kao i ti Amerikanci koji im ne daju da zive normalno, isto se radjaju, isto umiru, samo eto su pod sankcijama 60 godina.

Ako je razlog sto tu vlada komunisticka partija, vladala je i u Poljskoj, i u Madjarskoj, Bugarskoj, Jugoslaviji,... pa ni jedna ta drzava nije bila pod sankcijama.

Da ne spominjem Kinu.

Sankcije su ucvrscivale rezim i patile narod, to je jedini rezultat toga.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

Boze zasto podrzavate sankcije prema kubanskom narodu koje traju vec 60 godina? Sta vam je kriv taj narod?

Jel to uopste normalno da je Amerikancima zabranjeno cak i da putuju na Kubu, cega se boji velika Amerika od jedne male nacije od 10 miliona ljudi da je tako mrcvare decenijama?

Govorim o obicnim ljudima koji tamo zive. Na Kubi sam bio vise puta i jedva cekam da opet odem. Divni ljudi, apsolutno nikakve probleme nisam imao.

Isti su kao i ti Amerikanci koji im ne daju da zive normalno, isto se radjaju, isto umiru, samo eto su pod sankcijama 60 godina.

Ako je razlog sto tu vlada komunisticka partija, vladala je i u Poljskoj, i u Madjarskoj, Bugarskoj, Jugoslaviji,... pa ni jedna ta drzava nije bila pod sankcijama.

Da ne spominjem Kinu.

Sankcije su ucvrscivale rezim i patile narod, to je jedini rezultat toga.

 

Ja ne podrzavam sankcije Kubi, i narod Kube mi nista nije kriv - zao mi ih je jer su uvijek tlaceni i izrabljivani od svih rezima koje su imali. Ukljucujuci i ovaj trenutni rezim koji ne da im nije donio "decenije socijalnog progresa" nego ih je utukao u pojam i koji treba srusiti a ne braniti kako rece ova koju si citirao. I isto tako mislim da Amerikanci imaju pravo birati sa kim ce trgovati i sa kim nece.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...