Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Ali predsednik ima pravo da to uradi u Francuskoj i Francuska koliko ja znam ima hibridni sistem koji je blizi predsednickom nego parlamentarnom sistemu. Sad, da li je to ok ili nije ok je stvar za raspravu, ali nije nelegitimno.

Link to comment
Share on other sites

Pa to i jeste problem. Taj 49.3 postoji takoreci oduvek u ustavu ali je u principu predvidjen za neke izuzetne slucajeve hitne i slicno, a Macron je poceo da ga koristi non stop, mislim da mu je ovo 11 put u godinu dana sto naravno francuzi mrze. I demonstracije su zakonom dozvoljene ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ciao said:

Pa upravo to i pokusavam da objasnim, ta pré-retraite nece biti moguca pre 64 a do sada je moglo sa 62.

Pré-retraite omogućuje da se poslednje 3 godine prije roka za punu penziju radi na društveno korisnim projektima (recimo bivši kolega trenutno obavlja društveno korisnu aktivnost trenirajući klince stoni-tenis 😂 ) i da se to broji u redovan staž kod dotadašnjeg poslodavca (ljudi moraju da se odreknu diiela plate u tom periodu, doduše), znači do sada je moglo sa 59, sad će moći sa 61. Prosto strašno šta im uradi Macron.

 

JEDINA stavka za koju su u pravu ovi koji se bune protiv reforme je pénibilité, odnosno to što opšti režim ne uzima dovoljno u obzir razliku između fizički zahtjevnih profesija i nas mastiljara, koje bih, polazeći od sebe, natjerao da radimo bar do 70 godina.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To se valjda kod nas zove prevremena penzija, u svakom slucaju nije da se u Francuskoj odlazi u penziju ni sa 62 ni sa 64 godine kao sto se svuda pise, u penziju se odlazi sa 67 (sad sam proverila). Svuda postoji nesto kao - teski uslovi za rad, petoro dece, itd itd pa se to snizava.

7 minutes ago, Beonegro said:

 Prosto strašno šta im uradi Macron.

 

 

Pa meni jeste strasno to sto se sprda sa demokratijom i sto je uzeo vlast u svoje ruke.

I silno se nerviram sto se ne osecam dobro i nisam trenutno u "setnji" sa svim mojim kolegama

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Belper said:

Ima clanaka na tu temu name ja prvenstveno pricam iz iskustva razgovora sa Alzircima I Marokancima koji mi otvoreno pricaju na tu temu. Oni to I ne kriju cak naprotiv. Imam prijatelja iz Marseja koji zivi blizu mene I grupu koja igra fudbal I imali smo turnir gdje smo imali grupu drugih francuza I ovi ladno nece da igraju sa njima iako su iz istog grada I otvoreno kazu. Jel ti zivis u francuskoj I kakva su tvoja iskustva. Ovo se desilo vise puta. Jel ovo izolovani incident mozda

Pazi, ti anegdotski dokazi su prilično zajebana stvar. Evo recimo meni je šefica od 2018. do 2021. bila žena čiji su roditelji imigrirali iz Maroka, pa sam prošle godine promijenio poslodavca, pa mi je sad šef lik čiji su roditelji imigrirali iz Alžira. Ona je udata za Francuza, on je bio oženjen Italijankom, i jedno i drugo vole popit', vole zagalamit', da ne kažem da se opterećuju islamom koliko i ja. 'Nachee, da se poslužim tvojom metodologijom, zaključio bih da su potomci imigranata iz Magreba listom uspješni, emancipovani i super likovi.

 

Istina je ipak negdje između to dvoje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ciao said:

Pa meni jeste strasno to sto se sprda sa demokratijom i sto je uzeo vlast u svoje ruke.

Ne sprda se sa demokratijom, nego nema drugi način da se izbori sa dugoročno pogubnom opstrukcijom koja je motivisana isključivo kratkovidošću, sebičlukom i samoživljem, pošto se ne sjećam da su isti protestvovali kada je njegova vlada prije nešto više od pola godine podjednako antidemokratski natjerala EdF da ograniči cijene struje iako je isti u tom trenutku bio komercijalna kompanija kotirana na berzi.

Edited by Beonegro
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ciao said:

Pa bas on jedini da to shvati - cemu onda izbori za assemblee generale i cemu skupstina i parlament ?

mislim da mozemo ovako do prekosutra ja necu vise ti pisi sta hoces

Pa recimo da lijevi (Melenchon, Roussel) i desni (Le Pen, Zemour) populisti istovaraju svoja sranja o trošku nas manjine koji plaćamo porez na dohodak.

 

EDIT: uzgred budi rečeno, ovo bacanje verbalnih termonuklearki tipa Macron je zgazio demokratiju u diskusiji koja se u suštini svodi na rešavanje jednog problema iz predmeta državno računovodstvo je:

1) prikrivanje činjenice da se na zadatu temu nema reći mnogo toga pametnog, i

2) nešto što će se Francuskoj obiti o glavu jednog dana kada zaista bude trebala da riješi neki od svojih suštinskih društvenih problema, po sistemu čobanina koji je zajebavao ostale seljane vičući "vuk! vuk!".

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

Mozda je razlika u tome sto sam ja francuskinja a ti si ovde ako dobro razumem poduze ali na privremenom radu na neki nacin, jednostavno drugi nacin razmisljanja da ne shvatis pogresno ni ti ni bilo ko drugi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Mozda je razlika u tome sto sam ja francuskinja a ti si ovde ako dobro razumem poduze ali na privremenom radu na neki nacin, jednostavno drugi nacin razmisljanja da ne shvatis pogresno ni ti ni bilo ko drugi

Vjerujem da nije namjera, ali djeluje kao pokušaj diskvalifikacije baziran na mjestu rođenja 😉

Edited by Beonegro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe da polemišete oko mesta rođenja, budući da vas tamošnji establišment posmatra istovetno - baš ih briga za vaš glas bez obzira gde ste rođeni.

 

Još veći problem je što nema ni u najavi neko ili nešto što će promeniti situaciju. Levica ne zna kuda će i delom se pretvorla u neoliberale, ostavljajući tradicionalne glasače bez uporišta kojim su se nekada dičili francuski levičari, desnica ne može da si izdigne jer su oni koji je oličavaju udarili u plafon, centar je mehčina...

 

I kad bih bio crn i tmuran kao Krleža, napisao bih: a pištolja - nema.

 

U stvari, nekog novog De Gola nema, a aktuelni pretendenti na vlast jednostavno nisu taj kalibar .da dovedu Francusku na zelenu granu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nek grmi jako said:

Nema potrebe da polemišete oko mesta rođenja, budući da vas tamošnji establišment posmatra istovetno

Naravno da posmatra, istovjetan tretman svih svojih građana je jedan od osnovnih postulata republikanske ideje, polemika je samo moje podsjećanje francuskinje ciao na tu činjenicu.

 

Što se ostatka posta tiče:

- problem francuske ljevice nije pretvaranje u neoliberale, niti je do toga došlo, problem je što su se - već odavno - pretvorili u karikaturu samih sebe;

- De Gaulle je upravo oličenje te Francuske koja živi u deluziji sebe kao prvorazredne svjetske sile i bavi se pitanjima za koja objektivno nema kapacitet. Jedan takav vođa bi danas bio poguban za Francusku.

- udaranje u plafon je sasvim otrežnjujuća aktivnost i s vremena na vrijeme je krajnje preporučljiva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Beonegro said:

Pa to ja pretovaram u Macronov podrum kad Afrikanci dovezu po pun kamion keša, kao pravi janjičar

 

Ako vam ikad Marokanci
Upadnu u podrum, a glume da su Španci
Uzmu vam sve pare i stave nož na grlo
Nek ga puše Indijanci, važno da nisu murija! (pa-pa-pa, e)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Onaj ko voli da putuje i da, poput dela iz govora Andrića u Stokholmu na dodeli Nobelove nagrade, ponovo upoznaje ljude i predele koje je ranije upoznao čitajući o tim zemljama, voli mahom svaku zemlju u kojoj je boravio, ali moja malenkost ima izraženiju emociju kada je reč o putovanjima u Francusku.

 

Bio sam tamo kao dete 80-ih godina prošlog veka, zatim kao student deceniju kasnije, onda sa devojkom koja mi je kasnije postala supruga, pa i sa porodicom. Prvo sa starijim detetom, a onda i sa mlađim.

 

Deo te privrženosti svakako ide na to da moja supruga vodi poreklo od francuskog vojnika koji je nakon mira u Požunu stigao sa Napoleonom u Hrvatsku, pa se, umišljeno ili ne, ona izuzetno prijatno oseća u Provansi verujući da je u pitanju neka povezanost prema poreklu, dok je u mom slučaju reč o spoznaji da se svaka poseta Francuskoj pretvara u deo nečeg, kako bih rekao, velikog u mom životu.

 

Nas dvoje takođe godinama sarađujemo sa francuskom kompanijom koja posluje širom sveta, pa imamo i poslovnu povezanost zbog koje putujemo na njihove godišnjice, svečanosti i tim bildinge koji okupljaju afilacije odasvud, a i oni dolaze kod nas u Srbiju... Pa smo tako u mogućnosti da pričamo sa njima o tome kako oni vide svoju zemlju.

 

I razlika je primetna jer su od nekadašnje, hajde to da nazovemo, gordosti i tradicionalnog šmeka gledanja nekako s visine i ekcepcionalnosti, koja nekome možda i smeta ali meni ne jer smatram da je bila zaslužena, sve više počeli da pričaju kako je nekada bilo. Sa setom, naravno.

 

I tu dolazimo do De Gola, to jest do vremena kada je Francuska zaista bila svetska sila koja se u tom svom zanosu samobitnosti odupirala mnogim udarima, bez obzira iz kog centa su stizali i sa koje strane mape sveta, sa istoka ili zapada...

 

A Francuska je i danas velika, samo su njeni građani i naročito njene vlasti to zaboravili. 

 

  

Edited by Nek grmi jako
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Naravno da posmatra, istovjetan tretman svih svojih građana je jedan od osnovnih postulata republikanske ideje, polemika je samo moje podsjećanje francuskinje ciao na tu činjenicu.

 

 

Izvinjavam se ako tako zvuci mislim da sam naglasila da to ne mislim, valjda nisam bila dovoljno eksplicitna.

Ideja mi je bila donekle emotivna u smislu da ja kao francuskinja volim Francusku a ti si se vec izjasnjavao kako je ne volis, ne prija ti, spremas se da se iselis ne secam se gde itd.

Sto se Makrona tice on je stigao do ispod 30% podrske u Francuskoj sto dovoljno govori o misljenju francuza o njemu. To sto nismo imali boljeg kandidata kad su bili izbori nego smo glasali protiv protiv kandidata tj protivkandidatkinje to je nas problem, to stoji. I nju je ovog puta jedva pobedio sto je posebna bruka i toga se i plasim za sledece izbore. Vec tri puta je u predsednickim izborima u drugom krugu pobedio onaj koji je bio protiv LePen zato sto je nasuprot LePen a ne zato sto se navijalo za drugog kandidata a plasi me sta ce biti cetvrti put ako do toga dodje.

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Moje skromno mišljenje je da ne moraš da se sekiraš zbog Marin Le Pen jer je ona dohvatila zenit, koji nije bio dovoljan da postane šefica države.

 

Ona će svakako nastaviti da populistički dira u tanana osećanja onih Francuza koji žele da im se njihova država vrati u obliku kakav su nekada ponosno isticali, ali to neće biti dovoljno budući da nema potreban koalicioni kapacitet, niti pozicije u EU koje će stati uz nju.

 

Takav politički kurs mogao bi možda da pobedi kao deo talasa sličnih zbivanja u zemljama okruženja, naročito u Nemačkoj, ali to se neće dogoditi.  

 

Zato sam ti, negde u ovo vreme prošle godine kada smo na ovom mestu komentarisali političku situaciju u Francuskoj, napisao da je strah od Marin le Pen u meri u kojoj je bio aktivan verovatno u budućnosti neopravdan, ali strah od onoga što stiže posle nje možda i nije.

 

Tada sam to zasnivao na projekcijama Šantal Muf, koja je smatrala da pupulizam i antisistemsko delovanje u stvari popunjavaju prazninu nastalu približavanjem tradicionalne levice prostoru desno od centra i bezmalo spajanjem sa desnicom u neoliberalnom kolopletu. Ona to naziva postdemokratskom politikom u kojoj se razlika između mejnstrim partija svodi na razliku u biranju između pljeskavice i ćevapa, iako je u oba slučaja reč o mlevenom mesu.

 

I tako je, prema njenim navodima, popularnost Marin le Pen u stvari vapaj dela Francuza protiv suštinskog nedostatka izbora, zbog čega se došlo do kolosalnih skretanja u glasačkom tkivu.

 

Međutim, Le Pen nije pobedila, a videćemo kakvu će sreću imati neko ko će je naslediti u tom delu političkog spektra.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Ideja mi je bila donekle emotivna u smislu da ja kao francuskinja volim Francusku a ti si se vec izjasnjavao kako je ne volis, ne prija ti, spremas se da se iselis ne secam se gde itd.

A gdje sam se ja to izjašnjavao da ne volim Francusku, da mi ne prija i da se spremam da se iselim?

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, McLeod said:

Ali predsednik ima pravo da to uradi u Francuskoj i Francuska koliko ja znam ima hibridni sistem koji je blizi predsednickom nego parlamentarnom sistemu. Sad, da li je to ok ili nije ok je stvar za raspravu, ali nije nelegitimno.

 

Od uspostavljanja ovog mehanizma ustavom iz 1958., upotrebljen je nešto više od 100 puta. Od toga ga je Michel Rocard, kao premijer od 1988. do 1991., upotrebio 28 puta. Rocard je baj d vej bio iz Francuske Socijalističke Partije, kao i tadašnji predsjednik François Mitterand.

No to nema nikakve veze u odnosu na činjenicu da je Macron zgazijo demokratiu 😭

Edited by Beonegro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Iako mi je jasno da predsednik ima legitiman instrument, meni se cini da je taj instrument jedno obicno sranje. Ako ce rezultat protesta biti taj da se taj clan izbaci, onda im zelim svaku srecu. Licno ne volim nijedan metod gde neko moze da donese zakon van parlamenta. Kakav je taj parlament, da li je namera dobra ili losa itd su nesto drugo. Ako vecina kaze necemo to, moze da bude 1000 puta dobro za sve, mora se postovati.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...