Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Vidimo ovih dana najave o proširenju EU na zemlje Z. Balkana, Ukrajinu, Moldaviju, Gruziju. Govori se o nekim izmenjenim uslovima, ubrzano, takoreći po nekom skraćenom postupku. Čitao sam samo neke prepričane izjave EU zvaničnika, veruje da jesu rezultat nekog dogovora o izmenjenim uslovima pristupa, ali ne videh šta se drugo menja. Kolikogod želim da Srbija uđe u EU, naravno i druge zemlje, već se pokazalo da širenje zajednice i funkcionisanje na osnovama lepih želja slabi zajednicu, kompromituje jednu epohalnu ideju. Zajednica zemalja sa nejednakom ekonomskom snagom, različiti spojnopolitičkim interesima ili željama, neuporedivim stepenom razvoja ljudskih, političkih, medijskih, nacionalnih i verskih sloboda ne može da se zasniva na jednakosti svih u odlučivanju, naprimer u sprovođenju spoljne politike, proširenju. I sadašnjm načinom odlučivanja i sprovođenja zajedničke politike EU više gubi na ugledu, uticaju i moći nego što dobija. Za sve zemlje bi bilo bolje da EU nema zusaglašenu spoljnu politiku nego da, kao ima, a da Slovačka i Mađarska, recimo, može da prema Ukrajini, odnosno ratu u krajini ima svoj odnos, da ne želi da ispunjava već data obečanja.

Reformom unutršnjeg ustrojstva, odnosa Unije prema članicama i članica prema Uniji, može da se održi i jedna heterogena, politički neusaglašena celina, ali to ne bi bila Unijani blizu onakva kakvom je zamišljena. Bolje je imati manje oblasti u kojima se politika usaglašava a da usaglašeni stavovi budu obavezni za sprovođenje u svim članicama. Proširenjem na još 9 zemalja koje su, uglavnom, daleko od ispunjenja standarda i izjednačavanjem tih zemalja u pravima na odlučivanje sa Nemačkom i Francusko, npr, Unija bi dalje slabila, gubila autoritet i bivala sve manje privlačna za, pre svega, svoje građanje, jačale bi centrifugalne snage, kompikovali politički odnosu među članicama i unutar članica.

Moje mišljene, možda ne dovoljno utemeljeno, je da zemlje koje nisu dostigle dogovorene standarde moraju prihvatiti da sprovode odluke EK, da evropsko zakonodavstvo ima primat nad nacionalnom, da sredstva koja zajednica izdvaja za investicije u razvoj, zajednica direktno i ulaže, odnosno potpuno kontroliše, jednostavnije, zemlja članica ili kandidat se odriče dela suvereniteta, stiče postepeno prava u odlučivanju srazmerno stepenu dostignutih standarda, a delom i srazmerno učešću u finansiranju unije.

Znajući kako sporo ide usaglašavanje i donošenje odluka, neka nova reforma bi opet uzela mnogo vremena, ali bi, verujem mogla da se ubrza dobro i precizno postavljanje ciljeva, usaglašavanjem prava i obaveza.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Kolikogod želim da Srbija uđe u EU

 

U Srbiji vecina ljudi ne zeli u EU, dobro im je ovako i uvek ces cuti istu pricu ( koju ti sada ovde ponavljas) po sistemu

da,ali. EU se u dogledno vreme nece siriti ( sa Srbijom to nema veze), iduce su godine EU izbori, verovatno ce desnicarske partije

dobiti ihihihi glasova, a Ukrajina je trla baba lan da joj prodje dan. Ziv covek ne moze ni da zamisli da oni budu clanica.

Bliski Istok je sada sve planove silno poremetio, a radi se o tektonskom poremecaju.

Uskoro ce biti i glasno receno da Izrael treba primiti u EU, a po meni i u NATO samo NATO ima frku da se bavi ozbiljnim

stvarima. Ko zeli u EU mora prvo u NATO , a Ukrajina recimo tu nece moci.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Selina said:

da,ali. 

 

U Srbiji ne postoji stabilna većina ni za koju opciju, ne samo u odnosu na Eu već i na druge teme, ekonomske, socijalne, nacionalne...

Od devedesetih naovamo, sve izbore su dobijale stranke koje zagovaraju približavanje Evropi, švetski standard, savezništvo u dva svetska rata i još koješta, birači pristanu, prihvate da je to dobar put, posle se stranke predomišljaju, pa birači sami odu u EU.

Javno mnjenje se ispituje da bi se menjalo ako je u interesu gela društva koji ume da utiče na masu i da stvori većinu.

Priča o nekom bržem širenju, promeni odnosa prema kandidatima, neki prijem korak po korak dolazi iz EU, ne od nekog slobodnog strelca, ne znam baš koliko relevantnog pojedinca odnosno grupacije. Osvajanje većeg kolača vlasti od strane desnice, je, opet, kao i uvek, naša šansa, reći će neki AV, a drugo to je klatno koje se decenijama ljulja levo desno, obično trendovi ne traju dugo.

Fokus na BI, takođe, ne mora da traje, BI je nestabilan od kraja II svetskog rata, može se brzo primiriti, doduše, bojim se i da može do dođe i do tektonskih poremećaja, ako se aktivno uključe Iran i USA odnosno NATO, a da sve arapske zemlje i Turska stanu uz Iran, što nije baš mnogo verovatno.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Div said:

 

 

Fokus na BI, takođe, ne mora da traje, BI je nestabilan od kraja II svetskog rata, može se brzo primiriti, doduše, bojim se i da može do dođe i do tektonskih poremećaja, ako se aktivno uključe Iran i USA odnosno NATO, a da sve arapske zemlje i Turska stanu uz Iran, što nije baš mnogo verovatno.

 

Dosla je muslimanska maca na vratanca u EU , bila je tu, ali se zajednica uvecala za mnogo miliona ljudi zadnjih godina,

sada su se osokolili, oni pokusavaju da diktiraju i namecu svoj way of life i imamo situaciju da evropski politicari ( i politriucarke)

nemaju mi snage ni hrabrosti da kazu jasno i glasno u kom grmu lezi zec nego lupetaju o ljudskim pravima, NVO o humanosti, pominju

se neke povelje, Zenevske deklaracije, ali je djavo dosao po svoje.

Link to comment
Share on other sites

U Nemačkoj je promena zakona o državljanstvu, kojom se, između ostalog, lakše i za kraće vreme stiže do istog, a omogućava se i dvojno državljanstvo za sve... A koju sam ja čekao kao ozeblo sunce, da podnesem zahtev... Stavljena na stand by na neodređeno, zbog situacije na BI.

Razlog - FDP ne želi porast antisemitizma koji bi se ovim (a samim tim i porastom broja nemačkih državljana muslimanske veroispovesti) verovatno desio. Fridrih Merz, šef CDU, zahteva da svako ko želi da dobije državljanstvo, mora da potpiše izjavu kojom potvrđuje pravo Izraela na postojanje.

Mislim, mogu da razumem, ali me nervira. Taman kad je trebalo da uđe u parlament.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:

Razlog - FDP ne želi porast semitizma koji bi se ovim (a samim tim i porastom broja nemačkih državljana muslimanske veroispovesti) verovatno desio. Fridrih Merz, šef CDU, zahteva da svako ko želi da dobije državljanstvo, mora da potpiše izjavu kojom potvrđuje pravo Izraela na postojanje.

 

A šta bi sprečilo novopečene državljane da to potpišu i da se istovremeno bune protiv Izraela? Mogu oni da i javno kažu da Izrael ima pravo da postoji, ali i da se istovremeno zalažu za bilo koju vrstu akcije protiv Izraela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Nemačkoj je promena zakona o državljanstvu, kojom se, između ostalog, lakše i za kraće vreme stiže do istog, a omogućava se i dvojno državljanstvo za sve... A koju sam ja čekao kao ozeblo sunce, da podnesem zahtev... Stavljena na stand by na neodređeno, zbog situacije na BI.

Razlog - FDP ne želi porast semitizma koji bi se ovim (a samim tim i porastom broja nemačkih državljana muslimanske veroispovesti) verovatno desio. Fridrih Merz, šef CDU, zahteva da svako ko želi da dobije državljanstvo, mora da potpiše izjavu kojom potvrđuje pravo Izraela na postojanje.

Mislim, mogu da razumem, ali me nervira. Taman kad je trebalo da uđe u parlament.

U istom smo sosu. Taman ispunjavam uslov od sledece godine, ali corak. Isti odnos imam, krivo mi je, ali sa druge strane podrzavam.

@DJ_Vasa, ne znam tacno, ali ako to potpisu i koriste pravo da imaju dvojno drzavljanstvo, nemacko ce izgubiti odmah ukoliko ne postuju to sto su potpisali.

Za one koji se odreknu maticnog drzavljanstva, pod a) to je kao i sada i pod b) ti sigurno ne zele da imaju nista sa maticom.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A šta bi sprečilo novopečene državljane da to potpišu i da se istovremeno bune protiv Izraela? Mogu oni da i javno kažu da Izrael ima pravo da postoji, ali i da se istovremeno zalažu za bilo koju vrstu akcije protiv Izraela.

 

Pa kontam da mogu da ga izgube ako ih uhvate na antisemitiskim protestima ili izjavama i sl. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dzoni_m said:



@DJ_Vasa, ne znam tacno, ali ako to potpisu i koriste pravo da imaju dvojno drzavljanstvo, nemacko ce izgubiti odmah ukoliko ne postuju to sto su potpisali.

Za one koji se odreknu maticnog drzavljanstva, pod a) to je kao i sada i pod b) ti sigurno ne zele da imaju nista sa maticom.
 

 

13 minutes ago, Eddard said:

 

Pa kontam da mogu da ga izgube ako ih uhvate na antisemitiskim protestima ili izjavama i sl. 

 

Ja već vidim pravne rupe i mogućnosti da se to zaobiđe. Ako neko potpiše da priznaje pravo Izraela da postoji, može slobodno da ide na demonstracije protiv civilnih žrtava u Palestini, na kojima se traže prava za Palestince, da uplati novac za humanitarnu pmoć koja može da završi u rukama Hamasa (npr. od betona se mogu praviti i zgrade i bunkeri) i da ni jednom jedinom rečju ne kaže nešto protiv Izraela. Ne znam detalje nemačke političke scene, ali mi deluje da naprosto ne žele da dele državljanstva i da im se ova situacija potrefila kao kec na jedanaest.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvobitno sam pomislila isto što i DJ Vasa, mislim ti možeš istovremeno da priznaješ postojanje Izraela (što je i logično) i da kritikuješ neke postupke državnog vrha Izraela. Ali onda se setih da je to Nemačka i zbog čega oni moraju biti dodatno osetljivi i obazrivi oko tih stvari... Jebiga. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

U Nemačkoj je promena zakona o državljanstvu, kojom se, između ostalog, lakše i za kraće vreme stiže do istog, a omogućava se i dvojno državljanstvo za sve... A koju sam ja čekao kao ozeblo sunce, da podnesem zahtev... Stavljena na stand by na neodređeno, zbog situacije na BI.

Razlog - FDP ne želi porast semitizma koji bi se ovim (a samim tim i porastom broja nemačkih državljana muslimanske veroispovesti) verovatno desio. Fridrih Merz, šef CDU, zahteva da svako ko želi da dobije državljanstvo, mora da potpiše izjavu kojom potvrđuje pravo Izraela na postojanje.

Mislim, mogu da razumem, ali me nervira. Taman kad je trebalo da uđe u parlament.

 

Mislis antisemitizma?

 

Meni je taj uslov besmislen, pogotovo za demokratsku zemlju kao sto je Nemacka. To bi bilo kao da je uslov za zadrzavanje nemackog drzavljanstva potpisana izjava kojom se osoba distancira od nemackog nacionalizma. Mislim, taj neko ce ti to potpisati i onda ce da pravi nered, a neko drugi nece potpisati, ali je miran i samo ima taj neki svoj stav jer je naucen da je Palestina zemlja predvidjena za Arape.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DameTime said:

Prvobitno sam pomislila isto što i DJ Vasa, mislim ti možeš istovremeno da priznaješ postojanje Izraela (što je i logično) i da kritikuješ neke postupke državnog vrha Izraela. Ali onda se setih da je to Nemačka i zbog čega oni moraju biti dodatno osetljivi i obazrivi oko tih stvari... Jebiga. 

 

Bez obzira što su Nemci, ili upravo zato, iznositi ovakve političe zahteve pred aplikanta za dravljanstvo ne verujem da je motivisano željom da se smanji antisemitizam, pre će biti da je odraz ksenofobije, anti islamizma i to onog koji je protiv svakom pripadnika islamske religije.

Zažto ne bi jednostavno zapisali u Utav da svaki državljanin Nemačke bezuslovno podržava svaku akciju Izraela. Suština je ista kao u vremenu kad je svaki jevrejin bio osuđen na smrt sami svojim postojanjem.

Kako će Nemačka izaći na kraj sa rastom agresivnog islamizma, kako će se nositi sa ekstremnim stavovima bilo koje grupacije državljana ili kandidata za državljanstvo jeste složeno pitanje, najgore rešenje je jačanje ekstremizma sa druge strane. Isto važi i za druge Evropske zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kao sto vec rekoh, ovaj zakon menja dosta stvari, ali ni po sadasnjem niko ne brani uzimanje drzavljanstva ako se odreknes maticnog (naravno ne pricam za EU drzavljane). Sta se menja, je da non-EU moze da ima dva pasosa. Zasto ti ljudi sada ne uzmu nemacki pasos? Po meni (sudeci po mojim kolegama u timu, i generalno price sa ljudima iz tog podrucija) problem je sto u vecini islamskih zemalja, odricanjem od drzavljanstva, nemate nikakva vise prava. Ne mozete da nasledjujete, ne mozete da imate imovinu itd. E zato oni ne uzimaju nemacke pasose, vec imaju PR (permanent residence) koji generalno, osim glasanja (lokalno i to mozete), vam je dovoljan da ostvarite sva prava u Nemackoj. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dzoni_m said:

Kao sto vec rekoh, ovaj zakon menja dosta stvari, ali ni po sadasnjem niko ne brani uzimanje drzavljanstva ako se odreknes maticnog (naravno ne pricam za EU drzavljane). Sta se menja, je da non-EU moze da ima dva pasosa. Zasto ti ljudi sada ne uzmu nemacki pasos? Po meni (sudeci po mojim kolegama u timu, i generalno price sa ljudima iz tog podrucija) problem je sto u vecini islamskih zemalja, odricanjem od drzavljanstva, nemate nikakva vise prava. Ne mozete da nasledjujete, ne mozete da imate imovinu itd. E zato oni ne uzimaju nemacke pasose, vec imaju PR (permanent residence) koji generalno, osim glasanja (lokalno i to mozete), vam je dovoljan da ostvarite sva prava u Nemackoj. 

 

Moj je neki utisak da je taj zakon ( koji jos nije stupio na snagu) sada mrtvo slovo na papiru.

Zeleni i socijalisti zeleli su da dobiju sveze biracko telo , ali su pravili racun bez krcmara.

Verovatno ce ostati stari zakon po kome moras da se odreknes svog maticnog drzavljanstva

da bi dobio nemacko. Ovo o priznavanju drzave Izrael cisto je mlacenje prazne slame i sa 

antisemitizmom nema nikakve veze. To je onomad kancelarka lupila u Knesetu i sadasnji kancelar

to ponavlja, a Jevreji se pitaju sta taj "Staatsräson" zapravo znaci i niko ne zna odgovor,

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Bez obzira što su Nemci, ili upravo zato, iznositi ovakve političe zahteve pred aplikanta za dravljanstvo ne verujem da je motivisano željom da se smanji antisemitizam, pre će biti da je odraz ksenofobije, anti islamizma i to onog koji je protiv svakom pripadnika islamske religije.

Zažto ne bi jednostavno zapisali u Utav da svaki državljanin Nemačke bezuslovno podržava svaku akciju Izraela. Suština je ista kao u vremenu kad je svaki jevrejin bio osuđen na smrt sami svojim postojanjem.

Kako će Nemačka izaći na kraj sa rastom agresivnog islamizma, kako će se nositi sa ekstremnim stavovima bilo koje grupacije državljana ili kandidata za državljanstvo jeste složeno pitanje, najgore rešenje je jačanje ekstremizma sa druge strane. Isto važi i za druge Evropske zemlje.

Ja bih (Ustavi se ne menjaju kao donji ves) donela zakone po kojima je iskazivanje religije po ulicama i javnim mestima zabranjeno.

Samo u bogomoljama i po kucama. Verska nastava po skoloma, yok. Nosenje kipe ( doduse njih ima 1000) i zabradjivanje

zenske celjadi strogo zabranjeno jer bi vera u ovom veku trebalo stvarno da bude strogo privatna stvar coveka.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Selina said:

Ja bih (Ustavi se ne menjaju kao donji ves) donela zakone po kojima je iskazivanje religije po ulicama i javnim mestima zabranjeno.

Samo u bogomoljama i po kucama. Verska nastava po skoloma, yok. Nosenje kipe ( doduse njih ima 1000) i zabradjivanje

zenske celjadi strogo zabranjeno jer bi vera u ovom veku trebalo stvarno da bude strogo privatna stvar coveka.

 

Malo je teže doneti zakone koji su u suprotnosti sa nekim ustavom. Čim postoji sloboda veroispovesti, onda se može automatski praktikovati i napolju, kao št je npr. proslava Božića ili nekog drugog praznika koji podrazumeva ritual na otvorenom. A ovo je samo jedan primer.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Malo je teže doneti zakone koji su u suprotnosti sa nekim ustavom. Čim postoji sloboda veroispovesti, onda se može automatski praktikovati i napolju, kao št je npr. proslava Božića ili nekog drugog praznika koji podrazumeva ritual na otvorenom. A ovo je samo jedan primer.

Sila zakon menja ( nema veze sa Ustavima), a odjednom je sila Islam pa onda imamo da roditelji muslimanske dece zahtevaju

da se u vrticima ne jede svinjsko meso ( kobasice) ili da se vrtic sa imenom Ana Frank preimenuje jer jel Ana Frank, a ime vrtic

( jes da je blesavo da vrtic ima takvo ime, ali ima) ima vec 60 godina. Ili da se Bozic vise za malu decu ne zove Bozic nego recimo

Dan svetlosti. I te ideje ne dolaze od nekog polupismenog Mustafe nego iz establishmenta koji je uspeo da se uglavi u medije,

politiku, raznorazne NVO.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Selina said:

Sila zakon menja ( nema veze sa Ustavima), a odjednom je sila Islam pa onda imamo da roditelji muslimanske dece zahtevaju

da se u vrticima ne jede svinjsko meso ( kobasice) ili da se vrtic sa imenom Ana Frank preimenuje jer jel Ana Frank, a ime vrtic

( jes da je blesavo da vrtic ima takvo ime, ali ima) ima vec 60 godina. Ili da se Bozic vise za malu decu ne zove Bozic nego recimo

Dan svetlosti. I te ideje ne dolaze od nekog polupismenog Mustafe nego iz establishmenta koji je uspeo da se uglavi u medije,

politiku, raznorazne NVO.

 

Pa mnoge od gluposti koje traže su upravo protiv više ustava. Ako je propisana sloboda veroispovesti, onda mogu da taj zahtev za preimenovanjem Božića stave tamo gde sunce ne sija. Naziv vrtića nema veze sa religijom jer nije naziv Sveti Milojko, Buda ili Višnu. Kome se ne sviđa, može da šalje decu u drugi vrtić. A kome se ne sviđa jelovnik, neka ide lepo u restoran pa neka bira. To što neke budale traže sve i svašta ne mora da znači da se to mora ispuniti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Selina said:

Ja bih (Ustavi se ne menjaju kao donji ves) donela zakone po kojima je iskazivanje religije po ulicama i javnim mestima zabranjeno.

Samo u bogomoljama i po kucama. Verska nastava po skoloma, yok. Nosenje kipe ( doduse njih ima 1000) i zabradjivanje

zenske celjadi strogo zabranjeno jer bi vera u ovom veku trebalo stvarno da bude strogo privatna stvar coveka.

Slazem se za izbacivanje relgije iz skola i praktikovanje iste na javnom mestu.

Sto se tice oblacenja - da li se u zabradjivanje racunaju i casne sestre? E, tu bi bilo zabavno kako to regulisati zakonima.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Slazem se za izbacivanje relgije iz skola i praktikovanje iste na javnom mestu.

Sto se tice oblacenja - da li se u zabradjivanje racunaju i casne sestre? E, tu bi bilo zabavno kako to regulisati zakonima.

:classic_biggrin:

Ne, 2 srpske kaludjerice i 3 casne sestre tu ne igraju nikakvu ulogu.

U Francuskoj je na primer zabranjeno da devojcice ulaze u skolu sa maramama i ne ulaze, skidaju odezdu pre ulaska

u ucionicu, ali to nije dovoljno, trebalo bi zabraniti svuda i na svakom mestu sve dok i poslednji "vernik" ne shvati

da je religija opijum za narod.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...