Jump to content

Super liga Srbije


Drug Crni

Recommended Posts

13 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Ne pricam ja samo o konkretnom slucaju.

I nama su u finalu kupa jedan gol Šerifa poništili zbog ofsajda koji je praktično bio iz prethodbog napada.

To ubija fudbal.

VAR treba da deluje kada je kontakt strelca ili eventualno zadnji pas. Sve drugo, nikako.

Ako ces iskreno, najsrecniji bih bio da VAR ni ne postoji. Po meni je suludo ovo ponistavanje golova. Covece, igraci daju gol, raduju se, pogotovo u ovako bitnim momentima pred kraj utakmice, i onda im neko to oduzme. Pa kako to utice na njihovu psihu? Da li mogu u momentu tako brzo da se resetuju i nastave tamo gde su stali pre citave situacije? Ili sta, da ni ne slave golove jer nikad ne znaju sta VAR moze da izvuce? Po meni to nije normalno. Da ne pricam o nekim penalima i ofsajdima koje niko zivi ni ne primeti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, СтелаРоса said:

Ako ces iskreno, najsrecniji bih bio da VAR ni ne postoji. Po meni je suludo ovo ponistavanje golova. Covece, igraci daju gol, raduju se, pogotovo u ovako bitnim momentima pred kraj utakmice, i onda im neko to oduzme. Pa kako to utice na njihovu psihu? Da li mogu u momentu tako brzo da se resetuju i nastave tamo gde su stali pre citave situacije? Ili sta, da ni ne slave golove jer nikad ne znaju sta VAR moze da izvuce? Po meni to nije normalno. Da ne pricam o nekim penalima i ofsajdima koje niko zivi ni ne primeti. 

 

Ne mislim da je VAR kao ideja loša stvar.

 

Ali mora da postoje određena ograničenja. Prvo, moraju da se ubrzaju odlule VAR sobe, svedoci smo da se tempo utakmice guši nekim odlulama koje traju po tri do pet minuta. Potom, i samo dejstvo VAR tehnologije mora da se ograniči, kao što sam napisao, na delovanje samog strelca ili zadnje dodavanje pre gola. Ne može da se gleda 15-20 sekundi unazad, da li je mali aut, da li je faul ili igra rukom. Ukoliko sudija, pomoćni ili glavni, to u lajv igri vidi, OK, digne zastavicu ili poništi gol. Ali ako ne vide, i puste dalje igru, onda ako se iz takvog nekog napada desi gol, taj gol ne treba poništavati. Iskreno, to što je Marković očito igrao rukom trebalo je ili videtu u lajvu ili ništa. Naknadno poništavati gol je bezveze.

 

Ali VAR sam po sebi treba da postoji, uz, kažem, određene korekcije da bi se sprečila manipulacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svi argumenti koje navodite su mi slabiji od činjenice da se varom poboljšava pravednost. Nema sto procena po meču pa da ubija utakmicu a nemam problem ni sa tim da se gleda cela akcija.

 

Oni što jeste provlem je što se sudije sada lagodnije ponašaju jer znaju da imaju zaleđinu u varu, pa propuštaju da vide neke očigledne stvari kao ova igranja rukom. Da je tad zaustavio meč, ne bi došlo do poništavanja gola kasnije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Slažem se da se poboljšava pravednost.

 

Sa druge strane nije garantovana pravednost jer i dalje glavni sudija može da NE GLEDA snimak ako je siguran u tu odluku. Naša nacionalna ekipa je zbog toga pokradena protiv Švajcaraca, 2022, na svetskom prvenstvu. Ili 2018... 

 

VAR je dobar kao ideja, ali ima manjkavosti koje se moraju popraviti. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Slažem se da se poboljšava pravednost.

 

Sa druge strane nije garantovana pravednost jer i dalje glavni sudija može da NE GLEDA snimak ako je siguran u tu odluku. Naša nacionalna ekipa je zbog toga pokradena protiv Švajcaraca, 2022, na svetskom prvenstvu. Ili 2018... 

 

VAR je dobar kao ideja, ali ima manjkavosti koje se moraju popraviti. 

Slažem se da treba razmišljati u pravcu poboljšanja jer ima prostora za to. S druge strane, u ovoj fazi ni ne očekujem 100% pravednost jer ipak sudija ima glavnu reč. Čak i kad pogleda snimak može da ostane pri svovoj odluci. Ponekad je pravednost nemoguće postići jer će pet sudija videti događaj na različite načine.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih uveo samo automatsku ofsajd detekciju (mislim da se vec aktivno radi na toj tehnoloziji) jer je ofsajd ofsajd. Isto kao za goal line technology, ili je presla ili nije. A sve ostalo da li neko igrao rukom, da li je bio faul itd., tu ce cesto kod iste situacjie neko da kaze da je penal a drugi da nije. Gde je tu smisao VARa da pogleda pet minuta situacjiu gde na kraju opet dobar deo nece biti zadovoljan. Tako da po meni ofsajd detekcija + goal line technology bi imao skoro isti efekat kao trenutni VAR, a ne gubis vreme za gledanje VARa i emocija posle gola je prisutna kao u vreme pre VARa.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Barkley#34 said:

S druge strane, u ovoj fazi ni ne očekujem 100% pravednost jer ipak sudija ima glavnu reč.

 

Pa pazi, faza VARa je već poodmakla, nisu više dečije bolesti, trebalo bi to da šljaka efikasno do sad.

 

5 minutes ago, Barkley#34 said:

Čak i kad pogleda snimak može da ostane pri svovoj odluci.

 

U teoriji da, ali ja to nisam video do sad, ili se ne sećam. Kad god je otišao da gleda, to je usvojena odluka VAR sobe.

 

3 minutes ago, Milko Miller said:

Ja bih uveo samo automatsku ofsajd detekciju (mislim da se vec aktivno radi na toj tehnoloziji) jer je ofsajd ofsajd. Isto kao za goal line technology, ili je presla ili nije. A sve ostalo da li neko igrao rukom, da li je bio faul itd., tu ce cesto kod iste situacjie neko da kaze da je penal a drugi da nije. Gde je tu smisao VARa da pogleda pet minuta situacjiu gde na kraju opet dobar deo nece biti zadovoljan. Tako da po meni ofsajd detekcija + goal line technology bi imao skoro isti efekat kao trenutni VAR, a ne gubis vreme za gledanje VARa i emocija posle gola je prisutna kao u vreme pre VARa.

 

Ta detekcija ofsajda je najgori deo VAR-a, ja mislim da je baš to najveći problem. Faulovi i igranje rukom mi je ok da se detektuje, ali to da li je nekom mudna dlaka ili nokat u ofsajdu, to mi je baš onako saergent buzzkill što se sporta tiče.

Link to comment
Share on other sites

Da ne postoji VAR tek bi ste videli papzjaniju od fudbala, golovi priznati iz ofsajdi, zatim ponisteni regularni golovi itd itd

 

Da nema VARa, Danska bi vodila protiv Nemacke u 1/8, a umesto toga VAR je ponistio gol jer je bio ofsajd i to za pola nokta, a odmah kasnije primaju gol iz penala koji UPRAVO Var dosudjuje , glavni sudija nije video igranje rukom. 

 

Hocu da kazem da bez VARa fudbal nije isti kao i sa VARom, dva razlicita sporta u smislu prevednosti odluka i sudijskog impakta ne samo na ishod utakmica, vec i na ishode citavih liga i velikih takmicenja. 

 

Opet, onaj gol protiv Danske NIKADA ne bih ponistio bez ozbira na nokat ofsajd, jer covek nikakvu prednost nije time stekao, em je strelac gola bio statican tj nije bio u pokretu pa da stekne prednost trcanjem, em tom nogom cini mi se da nije cak ni zabio gol. Znaci, ti ofsajdi od nokat i dlaku su smejurija i to treba da se modifikuje. 

 

Pre VARA postojalo je pravilo da milimetarski ofsajdi i oni koje tesko sudija moze da vidi golim okom, da se ne sude i da prednost ima napad, tako da sa te strane gol Danske bi bio regularan cak i da nema VARa, pa sve i da je bio nokat ofsajd. 

 

 

Edited by Ljubitelj baklave
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Juan Pablo Montoya said:

U teoriji da, ali ja to nisam video do sad, ili se ne sećam. Kad god je otišao da gleda, to je usvojena odluka VAR sobe.

Bilo je, retko ali se desilo.

 

5 hours ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Ta detekcija ofsajda je najgori deo VAR-a, ja mislim da je baš to najveći problem. Faulovi i igranje rukom mi je ok da se detektuje, ali to da li je nekom mudna dlaka ili nokat u ofsajdu, to mi je baš onako saergent buzzkill što se sporta tiče.

Jbg, ilimetar je milimetar i za gol i za aut i za ofsajd. Da nije tako strogo određivanje granice tek onda se ne bi znalo kad jeste a kada nije napravljena prednost. Šta je ispravno, pet cm, deset, stopalo, glava, pola tela...? Da li je razlika kada napadač ulazi u prostor a odbrana izlazi ili obrnuto. Ili kada stoje pri centaršutu... Mnogo bi se tek tada pitanja postavilo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ofsajd treba da bude kao u hokeju, kad citavim telom bude ispred odbrane, ili bar da bude grudima napred, onda cak i ako bude milimetarski ofsajd, nema sta da se buni iko, jer je vec citavo telo ili grudi u ofsajdu, a ovako bude recimo vrh kopacke i ponistavaju gol, iako naravno sa tim vrhom kopacke nikakvu prednost nije stekao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za mene je VAR los dok god moze da utice na psihu igraca. Ekipa koja je u naletu postize gol u npr 80-om minutu, proslavlja ga i potom joj se isti ponistava. Da li bi joj u nastavku utakmice mentalno bilo lakse da nije ni postigla gol? Po meni da. 
 

Neka modifikovana verzija VAR-a bi mozda i mogla da bude dobar izbor. Tu bih iskljucio faulove i igru rukom, ako sudija zajedno sa pomocnicima to nije video onda jbg. I sad se desava da ne vide faul i preko toga se prodje jer nije postignut gol. Penale bih takodje iskljucio iz price jer gledajuci silne penal situacije nisam uopste stekao utisak da se uvek donese ispravna odluka. Ofsajdi jesu nesto sto je najlakse za odluciti - ili jeste ili nije, ali to bi moralo da bude mnogo brze i da se ne dozvoli ono sto sam opisao u prvom pasusu. Ne znam koliko je moguce napraviti pametni VAR koji ce u najbrzem mogucem roku javljati sudiji da je ofsajd. 

Link to comment
Share on other sites

Bolje var da utiče jer pomaže da se približimo istini nego da budu psihički sjebani jer veruju da ih je sudija zajebao. Posebno u današnje doba kada za minut ovi na klupi mogu da vide snimak.

 

Ne proverava se var sto puta po nekoliko minuta na utakmici. Jednom do nijednom. Koliko puta se ubije ritam zbog povrede ili rasprave? 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Don Dusko said:

Stelarosa ti bi da se priznaju neregularni ili ostaju ne priznati regularni golovi?

 

VAR je tu da utvrdi to. E sad sto jos ima manjkavosti pa jbg...Svakako bolje da bude tu VAR nego da ga nema.

Ja čak sumnjam u poštenje pojedinih sudija koji dežuraju VAR sobi i da šteluju snimke kod ofsajda, kod izvlačenja onih linija.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Don Dusko said:

Stelarosa ti bi da se priznaju neregularni ili ostaju ne priznati regularni golovi?

 

VAR je tu da utvrdi to. E sad sto jos ima manjkavosti pa jbg...Svakako bolje da bude tu VAR nego da ga nema.

Pa vidi, ako moram birati izmedju ovoga sada i onoga sto je bilo pre uvodjenja vara, biram drugo. A najbolje bi bilo da se var modifikuje. 

Link to comment
Share on other sites

VAR kao ideja dobar, u praksi previše manjkavosti. Ne znam postoji li mogućnost veće automatizacije i digitalizacije cijelog procesa odlučivanja i donošenja odluka ali meni lično najviše smeta sporost u pojedinim situacijama kao i retroaktivno donošenje odluka. Što napisa neko juče, čini mi se @stelarosa, daš goL, raduješ se, skačeš, vrištiš, i onda ovi iz sobe zovnu, kažu sumnjivo nam, pa gledaju 5 minuta...Za to vrijeme, igrači dožive 77 psihičkih i fizičkih promjena, izgubi se momentum, mene kao gledaoca smore do jaja...Kontam da će to vremenom biti bolje pa su ovo neke boljke kroz koje se mora proći i  VAR kao ideja u kojoj se dostiže neka apsolutna pravda je potpuno ispravna. Ipak, kad bih morao vagati, trenutno je u meni veće nezadovoljstvo VARom baš zbog ovih dugih odlučivanja, vraćanja situacija unazad...Jednostavno mi je igra manje prirodna itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, imamo različite stavove, za mene je mnogo važniji smanjen broj kontroverzi oko sudijskih grešaka. 

 

Mislim da je sa današnjom tehnologijom bukvalno šala da se ubrza proces oko donošenja odluke u vezi ofsajda, da računar u trenutku izvuče liniju u trenutku kad se lopta odvojila od igrača koji je uputio pas. Čini mi se da je nešto tako rađeno na poslednjem EP. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa ovim senzorima u lopti koji registruju svaki dodir, a koje smo videli na EP, za kompjuter je prosta stvar da u milisekund nađe trenutak kad je upućen pas, zamrzne sliku u tom trenutku, izvuče linije i izračuna je li ofsajd ili ne. Ne verujem da pravom softveru treba više od sekund-dva za sve to plus da to dojavi sudiji na sat na ruci, slično kao što goal line tehnologija pokazuje da li je lopta celim obimom prešla crtu ili ne. Zašto im treba kamara vremena da VAR soba objavi je li ofsajd ili ne je van moje moći poimanja.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

I ja sam za to da se kod VAR-a smanji ljudski faktor sto je vise moguce. Mislim da cee biti sve bolji i bolji kako godine prolaze plus sa ukljucenjem vestacke inteligencije koja ce nam biti neminovna u svakom segmentu zivota, sto rekose kolege iznad bice potrebne sekunde da se donese prava odluka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...