Jump to content

Super liga Srbije


Drug Crni

Recommended Posts

On 7/24/2022 at 9:57 PM, dali_man said:

Upravo na Netflixu gledam dokumentarni serijal Bad Sport, gde je jedna od epizoda posvecena direktoru Juventusa Lucijanu Mogliju koji je tamo neke 2005-06 godine "osiguravao" titulu Juventusu van terena, zbog cega usledio Kalcopoli a Juve (sa jos par klubova) izbacen u seriju B. Na prvi pogled se vidi da je sve ono pi*kin dim u odnosu na to sta se ovde radi. Kao primer medijskog pritiska na sudije su iscupali neku emisiju gde je voditelj malo "pecnuo" sudiju koji se usudio da ponisti gol Juventusu zbog ofsajda.

 

Al dobro, ko ih yebe, Juve je ionako nebitan tim iz neke vukojebine. Mislim, ono, ne navija 90% stanovnistva za njega pa da mu se moze...

Jel valja? Nagledao sam se tih sportskih dokumentaraca, i dok serijala o sportu, a pola ih je bilo smeće. Od 1-10, kolko bi mu dao,?

Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2022 at 7:29 PM, Perkos2 said:

Kakva privatizacija u fudbalskoj Srbiji? To neće biti ni u narednih 20 godina najmanje. Nema uslova a ni intetesivanja za privatizaciju.

Možda neće biti privatizacije, ali ni Nijemci nemaju privatizirane klubove. Osim Leipziga i Hoffenheima, čini mi se. Ali kada uđete u EU neke stvari će se promjeniti, jbg. Tamo je zabranjeno da država daje plaću Kangi, Borjanu, Kataiju, Ricardu ili Natchu. Kao i Punteru, Exumu, Markoviću Hollandu ili Petruševu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ko je ono bese pisao da je Kolubara ubedljivo najslabija ekipa u ligi? Ljudi nastavljaju sa dobrim rezultatima, nakon pobede protiv Mladosti i remija sa Radnikom (sve sa igracem manje), sada su uspeli da iscupaju 2:2 protiv Vojvodine.

Bledo izdanje kluba iz NS, pozitivno za njih je sto su uspeli da preokrenu rezultat, ali sve ostalo je za zaborav. Nakon odlaganja meca sa Crvenom zvezdom i ovog sada nemaju oni tezak raspored (tri kod kuce, Mladost, Radnicki i Vozdovac, gostovanje u Surdulici), ali sve su to nezgodne i izjednacene ekipe, sve sa potencijalom da postanu novi Spartak i odigraju na nulu.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Bugl Khan said:

Možda neće biti privatizacije, ali ni Nijemci nemaju privatizirane klubove. Osim Leipziga i Hoffenheima, čini mi se. Ali kada uđete u EU neke stvari će se promjeniti, jbg. Tamo je zabranjeno da država daje plaću Kangi, Borjanu, Kataiju, Ricardu ili Natchu. Kao i Punteru, Exumu, Markoviću Hollandu ili Petruševu.

 

On 7/25/2022 at 7:29 PM, Perkos2 said:

To neće biti ni u narednih 20 godina najmanje. Nema uslova a ni interesovanja. 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

De jure, država nije titular Crvene zvezde i Partizana, već su to udruženja građana.

 

A u fudbalu je ubedjivi većinski finanisijer ta dva kluba UEFA, ma koliko to bilo čudno nekome ko je slabije upoznat sa predmetnom situacijom. Naročito je UEFA, a ne država, monumentalni sponzor Crvene zvezde, koja je inkasirala desetine miliona evra zahvaljujući plasmanima u grupe LŠ i LE, što je novac koji, na žalost, zbirno Srbija ne može ni da sanja kada je reč o kontinuiranim izdavanjima za vrhunski sport.

 

Pa država ne može ni seljacima da plati suncokret, rizikuljući da joj demonstranti parkiraju traktore u kancelarije Vlade, a kamoli da plati Bukarija, Kangvu, Mitrovića, Pešića i Ada, ali je zato, kada je trebalo, na druge načine koristila meki uticaj, poput slučaja sa Agrobankom. A za meki uticaj ne postoji pravna regulacija te vrste u sportskim forumima i zakonima EU (jer da postoji, PSŽ bi, primera radi, davno bio izbrisan s fudbalske mape zbog direktnog mešanja katarskih vlastodržaca u finansije kluba, i ne bi bio jedini).
 

Čak i novac koji stigne od države i koji je, kada je reč o FKCZ, mnogo manji od Gaspromovog i naročito Uefinog sponzorstva, stiže od sponzorskih ugovora sa javnim kompanijama.

 

Što znači da, ukoliko se FKCZ plasira ove i sledeće sezone u LŠ, sada preko Makabija i naredne sezone kao prvak Srbije koji direktno ide u grupe, te ako prejektovani dobitak bude oko 80 miliona evra samo na osnovu plasmana, Gasproma i prodatih karata u LŠ, čak i da se ne proda neki igrač, novac koji će stići iz javnih kompanija u tom periodu biće ne ni desetina, već tek dvadeseti deo Zvezdine prihodne strane.

 

Tako da evroskeptici ne treba da uzimaju u razmatranje i bojazan po kojoj će se sve raspasti kao mehur od sapunice kad uđemo u EU, jer bi Kanga bio tu gde jeste i da je Srbija u EU, budući da ga država sigurno ne bi plaćala. I Borjan, naravno...

 

A i Kataji.

 

Što se pak košarke tiče, tu je tek prava papazjanija širom Evrope, koja uključuje pranje para, mahinacije sa porezom i finansijske nepodobštine svake vrste svojstvene neprofitnoj aktivnosti koja barata velikim novcem. Pri tome su i iznosi manji nego u fudbalu, pa nam svako ko se krije iza izgovora da neće da finansira u klupsku košarku jer mu to EU ne dozvoljava, u stvari poručuje da ga to - ne zanima, Jer da ga zanima, našao bi način da premosti sredstva, što bi bilo mnogo blaže od onoga što inače rade evropski finansijeri u košarku.

 

Iz tog razloga ni navijači KKP ne treba da brinu da li će im Panter zavisiti od ulaska Srbije u EU.

 

Jer neće zavisiti, naravno. Plaćali bi ga kao i do sada, i to veoma jednostavno, tako što bi, ako ništa drugo, našli posrednika između državnih, odnosno javnih kompanija i krajnjeg korisnika

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Drzava Srbija ne daje direktno neke velike pare ali zato stvara ambijent da određene firme daju pare u FKCZ. Nije valjda da neko veruje da su Gasprom, Telekom, EPS i još ko zna ko dali Zvezdi pare zato što im se dopada rad Terzića i Mrkele. Zna se gde se svaka odluka u Srbiji aminuje i nemojmo gurati glavu u pesak. I da ne napravi neki rezultat u Evropi neće FKCZ propasti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pola te priče je potencijal, tj. gledanje u budućnost i šbbkbb. Drugo, očigledno je da ne znaš kako funkcionišu stvari u malo uređenijim sistemima.

 

Država jeste najveći finansijer klubova. Još uvek. Postoji velika mogućnost da Uefa uzme primat kad je FKCZ u pitanju, što ćemo vrlo brzo saznati, ali sad je ovako. 

 

Finansiranje države najčešće nije direktno nego indirektno, a deo si pomenuo - sređivanje dela dugova, javna preduzeća, državno ugovoreni sponzori sa strane. Lavovski deo finansiranja je takođe posredan - tolerisanje ogromnog duga godinama. Deo tog duga je prema državi i javnim preduzećima a pored toga i ostali poverioci mogu da se uhvate za uši jer nemaju zaštitu od te iste države da naplate svoje pare.

 

Dakle, nisu to uobičajeni dugovi koje imaju klubovi u inostranstvu, dugoročni, sa utvrđenim rokovima isplate i pokriveni obezbeđenjem nego dugovi kojima je odavno bilo vreme da se plate.

 

Tako da Zvezda ni Partizan ne bi ni došli u poziciju da zarađuju od Uefe i transfera da se nije zažmurilo na oba oka. Naravno, takva zaštita košta, pa su dripci delegirani u oba kluba na kreativne načine izvukli dobar deo prihoda koji se sliva iz legalnih izvora i podelili sa onima koji pružaju zaštitu, tako da država gubi po oba osnova, a i sami klubovi.

 

Malčice su drugačija pravila igre kada se uđe u EU - traže se čistiji i javni papiri javnih preduzeća, tako da teško da bi mogli da sipaju kao sad ili da tolerišu neplaćanje npr. komunalija, a da ne pričam o tome da bi jedan deo njih bio izložen konkurenciji pa bi pre svega morao da se bori za opstanak a ne da se rasipa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Barkley#34 said:

Malčice su drugačija pravila igre kada se uđe u EU - traže se čistiji i javni papiri javnih preduzeća, tako da teško da bi mogli da sipaju kao sad ili da tolerišu neplaćanje npr. komunalija, a da ne pričam o tome da bi jedan deo njih bio izložen konkurenciji pa bi pre svega morao da se bori za opstanak a ne da se rasipa.

 

Ali s druge strane, to takođe znači da postoje mnogo veće šanse da lopurde kao što je npr. Goran Vesić završe na robiji, a ne da, nakon uništavanja jednog KK, dobiju šansu da unište i FK, pa se onda vrate na uništavanje Grada Beograda. Ili slučajevi da nekad Partizan, a sad Zvezda, prihoduju 50.000.000 evra u sezoni, a pare samo nestanu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slažem se u teoriji. Samo što smo mi ipak društvo koje je bliže rumunskom ili bugarskom (bez Laure Koveši, nažalost) nego npr. holandskom ili nemačkom. Zato bi u toj hipotetičkoj situaciji ulaska u EU ili makar dostizanja minimalnih standarda dobili pravila koja moramo da poštujemo (kao recimo u vezi papira javnih preduzeća i finansiranja klubova), ali bi sportom i dalje vladali mufljuzi pa bi bile veće šanse da nam klubovi propadnu kao rumunski iako je u jednom trenutku delovalo da izlaze na zelenu granu. A pare su opet nestale.

 

Naravno, to je realna opasnost a ne i 1/1 budućnost. Ostaje i dalje nada da su toga svesni ljudi koji su više uključeni od nas pa da će se jednom sklopiti kockice tako da se u potpunosti iskoristi potencijal koji svi vidimo.

Link to comment
Share on other sites

Razlika je samo u terminologiji, budući da imamo izdvojene termine tipa "meki uticaj" i "indirektno finansiranje", a u stvari manje-više pominjemo istu svar kada je reč o uticaju države prilikom otpisa nekih dugova, prolongiranja plaćanja poreza i drugih obaveza na koje država može da reaguje.

 

A zbog "mekog uticaja" i "indirektnog finansiranja" niko u EU nije suspendovan... Pri tome, činjenica je da država više ne može preko javnih preduzeća ni da sanja da bude direktni većinski sponzor Crvene zvezde. Ona je to mogla kada je budžet bio desetak miliona, pa milion i po od Telekoma, milion od grada, od Saveza novac za licencu, igranka s porezom, tamo-ovamo.

 

Ali sad ako uđe osamdesetak miliona evra od Lige šampiona za dve sezone, država može samo da konstatuje da je ultramanjinski finansijer sa svojim telekomovima i sličnim sponzorima, i da joj još padne teret obaveze sa leđa budući da je preko udruženja građana prikriveni titular koji ne mora iz vlastitih realnih izvora da finansira novonastale ogromne apetite, jer će samo od prodatih karata prihodna strana Crvene zvezde biti ozbiljno veća u odnosu na sponzorstvo javnih firmi.

 

I još će država iskoristiti momenat da se kao manjinski finansijer većinski pohvali kada je reč o klupskim rezultatima na evrosceni, plus da iskoristi Uefin novac kako bi izdejstvovala da se barem deo poreza podmiri, što su najavili sami njeni funkcioneri koji su javno potegli kartu poreza kako bi izvukli neki novac na toj strani, a ne samo da bi trli lan da im prođe dan.

 

I to su jednostavne činjenice, kao što je i činjenica da je država pre toga, "mekim uticajem" ili "indirektnim finansiranjem", sondirala teren za aktuelna dešavanja koja dozvoljavaju menadžmentu FKCZ da razmišlja o budžetu u iznosu od 50 miliona evra, popunjenom mahom Uefinim parama.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Veći problem od zanimljivog ili nezanimljivog prvenstva, što smo elaborirali pominjući nemačko, hrvatsko, grčko, ukrajinsko ili austrijsko prvenstvo, gde se takođe godinama unazad skoro i zna prvak maltene pre početka, jeste činjenica po kojoj srpski fudbal ne poznaje regionalni osećaj pripadnosti klubu, sem u retkim slučajevima poput Novog Sada, Pazara, Niša ili Kragujevca, gde neki broj ljudi, doduše mali, ipak navija za lokalni klub.

 

Pa su tako u svakom kutku Srbije u ogromnom broju navijači Crvene zvezde i Partizana... I kad njih nema u nekom gradu - nema ni posete.

 

Prema procenama, čak više od devedest posto stanovnka ove zemlje koji navijaju za nekoga, navijaju za Zvezdu ili za Partizan... Pa kako onda da očekujemo publiku na utakmici između Lučana i Kolubare, kad to zanima - nikoga??!

 

Ali kad Zvezda i Partizan dođu u Lučane, stadion je maltene pun, i to upravo zbog toga što u tom delu Srbije svi navijaju za neki od ta dva kluba. A isto je i na drugim stadionima, što se može jasno uočiti samo letimičnim pogledom na posetu na prvenstvenim utakmicama.

 

I to je problem, a ne ono da je nekada Partizan bio godinama uzastopni šampion, a sada Crvena zvezda, jer, primera radi, u Nemačkoj imamo izraženu tu regionlnu pripadnost, pa iako je Bajern konstatntni prvak, narod tradicionalno ide da gleda svoje klubove i da za njih navija bez obzira koje mesto zauzimaju na tabeli.

 

Ovde to jednostavno ne može da bude slučaj, jer za većinu klupske scene nema ko da navija.

 

Što se, logično je, reflektuje i na finansije klubova jer izostaje novac od posete, nema para od marketinga, prodaja dresova ne postoji kao stavka, a ne postoji ni sve ostalo što bi moglo da dopuni klupsku kasu, a stiže iz navijačke baze.

 

I to je prava činjenica, a potreba da se za užasno mali broj gledalaca na utakmici Lučani - Kolubara okrivi Partizan zato što je nekada bio uzastopni prvak, ili sada Crvena zvezda, čista je opscena i reakcija navijačke ozlojeđenosti.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nek grmi jako said:

Prema procenama, čak više od devedest posto stanovnka ove zemlje koji navijaju za nekoga, navijaju za Zvezdu ili za Partizan... Pa kako onda da očekujemo publiku na utakmici između Lučana i Kolubare, kad to zanima - nikoga??!

 

Što će reći da i oni koji upravljaju tim klubovima navijaju za vječite, uglavnom Zvezdu. Ja mislim da je najveći problem u tome.

Edited by Radoznalko
Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da u toj konstataciji provejava upravo navijačka ozlojeđenost zbog trenutne podele moći na srpskoj fudbalskoj sceni, i uopšte ne zameram na tome.

 

Naprotiv, takva reakcija je ljudska, a sve što je ljudski - nije mi strano... Ali, ako ostrašćenost sklonimo po strani, zar ne misliš da je za tvrdnju po kojoj oni koji upravljaju klubovima uglavnom navijaju za Zvezdu, što posledično ukazuje da joj se i sklanjaju i puštaju je da bude šampion, potreban neki dokaz kako bismo je ozbiljno uzeli u razmatranje?

 

Ja, recimo, nemam blage veze za koga navijaju upravljači Voždovcem, ali znam da je taj klub stao na belegu Crvenoj zvezdi i sprečio je da onomad uzme tutulu....

 

I sam bih sebi bio čudan ako bih makar i pomislio, a kamoli ovde napisao da ti ljudi navijaju za Partizan samo zato što su odigrali muški protiv Zvezde kada joj je pobeda najviše trebala. Zašto čudan? Pa zato što ne poznajem dotične osobe i nemam nikakav dokaz o njihovoj navijačkoj pripadnosti.

 

Možda neko na ovom forumu poznaje sve predsednike klubova, pa tako i podatak za koga navijaju... Ali onda treba, na osnovu tih multiplikovanih poznanstava sa čelnicima srpskog klupskog fudbala, da dokaže tu tvrdnju, pa da to uzmemo u obzir kao nešto ozbiljno o čemu vredi polemisati.

 

Ovako, sve ostaje u domenu internet bukača, lažnih proroka i digitalnih kera što laju po digitalnom selu, a nemaju apsolutno niti jedan jedini dokaz za svoje tvrdnje, na osnovu kojih putem raznih načina monetizuju vlastitu participaciju na vebu.

 

Ali moja malenkost smatra da su članovi ovog foruma mahom dostojanstveniji od takvih individua, te da neće upirati prstom ni u koga bez da za to nemaju čvrste dokaze.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nek grmi jako said:

Čini mi se da u toj konstataciji provejava upravo navijačka ozlojeđenost zbog trenutne podele moći na srpskoj fudbalskoj sceni, i uopšte ne zameram na tome.

 

Naprotiv, takva reakcija je ljudska, a sve što je ljudski - nije mi strano... Ali, ako ostrašćenost sklonimo po strani, zar ne misliš da je za tvrdnju po kojoj oni koji upravljaju klubovima uglavnom navijaju za Zvezdu, potreban neki dokaz kako bismo je ozbiljno uzeli u razmaranje?

 

Ja, recimo, nemam blage veze za koga navijaju upravljači Voždovcem, ali znam da je taj klub stao na belegu Crvenoj zvezdi i sprečio je da onomad uzme tutulu....

 

I sam bih sebi bio čudan ako bih makar i pomislio da ti ljudi navijaju za Partizan samo zato što su odigrali muški protiv Zvezde kada joj je pobeda najviše trebala. Zašto čudan? Pa zato što ne poznajem dotične osobe i nemam nikakav dokaz o njihovoj navijačkoj pripadnosti.

 

Možda neko na ovom forumu poznaje sve predsednike klubova, pa tako i podatak za koga navijaju... Ali onda treba da dokaže tu tvrdnju, pa da to uzmemo u obzir kao nešto ozbiljno o čemu vredi polemisati.

 

Ako sam te dobro shvatio, ti misliš da sam ja navijač Partizana 🤣. Dragi moj mladiću, ja sam u SFRJ navijao za Velež iz Mostara, možda si čuo za taj klub, imali su jako puno dobrih igrača odgojenih u vlastitoj školi fudbala, a 2. klub po simpatijama mi je bio majstor s mora - Hajduk. Zvuči čudno, s obzirom da sam Srbin, priznajem. I priznajem od malena ne gajim simpatije prema klubovima kao što su Dinamo i Zvezda, jer su to bili klubovi za koje se navijalo ako želiš da dokažeš da si veliki pripadnik svoje nacije (bar tamo iz krajeva iz kojih sam ja). Ali sam svim srcem navijao za Zvezdu kad je igrala u Bariju i to u sredini koja je bila vrlo neprijateljski raspoložena prema toj vrsti aktivnosti. Sad nemam klub za koji zvanično navijam, zgadili su mi se svi posle svega šta se desilo na ovim prostorima.

Meni smeta što se vi Zvezdaši, čast izuzecima, zavaravate da ste vi sportska priča, kad je jasno ko vas je pogurao i ko vam pruža logistiku. Svaka čast za 2:0 protiv Liverpoola, to je najveći uspjeh Zvezde posle Barija i Tokija, ali kao i Partizan imali ste mnogo sreće u Evropi kada ste ulazili u grupnu fazu (Partizan sa Anderlehtom, a vi sa Krasnodarom bi i Salzburgom).

Ja nisam opterećen navijačkim strastima da ne vidim neke stvari, i s obzirom da sam već odavno građanin Srbije, radujem se nekom fiktivnom budućem događaju u kom će vječiti rivali poštovati zakon i po tom osnovu krenuti putem Glasgow Rangersa - onda ću znati da živim u pravnoj državi. Ne radujem se tome iz neke zluradosti (navijam ja u Evropi i za FKP i FKCZ), već zbog nade da će moja djeca živjeti u boljoj državi.

Ovo za uprave i navijačke orijentacije - od jednog dobrog prijatelja koji je neka faca među normalnim navijačima Vojvodine sam čuo da su prethodne uprave mahom navijale za večite, uglavnom Zvezdu, za ovu trenutnu ne znam. A Vojvodina je jedini klub koji bi eventualno mogao da u poštenijim uslovima parira BG blizancima.

Ovime ću prekinuti svaku raspravu na ovu temu, jer me to ne zanima - rekao sam šta mislim, objasnio iz koje perspektive posmatram stvari i to je to. Nisam lud da se sa navijačima prepirem. Ako vam se moje mišljenje ne dopada, imate Ignore dugme, pa bujrum.

Link to comment
Share on other sites

@Nek grmi jako U citavoj Evropi samo Srbija i Crna Gora direktno finansiraju svoje kosarkaske klubove (CG nesto manje, ali finansira). I to je cinjenica.

 

Druga cinjenica je da u uredjenoj zemlji drzava nece kupovati Partizanu Puntere i Exume - ona to nije nikada ni radila do sada. Tek sa ovom najnovijom progresijom naprednjackog ludila su dva kluba poceli da imaju sastave kao da su prosecan evroligas.

Sto se tice fudbala, u svim zemljama u okruzenju imas nekog velikana koji je propao. I osim ako necemo da tvrdimo kako su Crvena zvezda/Partizan nesto posebno u odnosu na ove druge klubove, to se itekako moze desiti i njima. Zato navijaci Partizana i pominju kako ce se svesti na Hajduk - sto bi zapravo bilo i dobro jer bi konacno dobili svoj Osijek (a ne neki seoski TSC) i svoju Rijeku (na primer, Radnicki ili Vojvodinu).

Recimo, u Rumuniji postoji klub koji je osvojio LS, jedini sa ovih prostora osim Crvene zvezde. Taj isti klub je u rasulu - nije pretplacen na titule, uzurpiran je od strane jednog mafijasa - ludaka i, sto je najgore, morao je da promeni ime u FCSB jer je vojska polagala pravo na klubove iz SD Steaua.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kojih ste godina ali do pre nekih 20 godina postojali su i regionalni derbiji. Bio prisutan u KG kad gostuje Smederevo i na tribinama 20000 navijača oba kluba. Uvek se navijalo za lokalni klub i u Čačku, Pazaru, Zrenjaninu, Leskovcu ali je sistematskim urušavanjem došlo do toga da niko neće na stadion. Kragujevac kad ih je Čapljić uveo u prvu ligu imao je 10000 ljudi svaki meč a i na gostovanjima na stotine svojih navijača. Onda se desio slučaj Kostić i bukvalno izbacivanje iz lige. U međuvremenu forsirani su klubovi poput vozdovca, čuje, neki NS fantomi, surdulica, javor i lučani. Naravno lakše je njih kontrolisati. Sad u prvoj ligi imamo klubove koje vode navijači vodećeg kluba super lige sa maximalnom logistikom iz saveza. 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

Što se, logično je, reflektuje i na finansije klubova jer izostaje novac od posete, nema para od marketinga, prodaja dresova ne postoji kao stavka, a ne postoji ni sve ostalo što bi moglo da dopuni klupsku kasu, a stiže iz navijačke baze.

Dok se na primer Partizan i Zvezda finansiraju od posete i marketinga.

 

U zemlji je sve brutalno centralizovano, pa se to odražava i na sport jer je lakše tako kontrolisati tokove. Deset godina pusti ulaganje u različite klubove i dobićeš klince koje će zanimati samo Radnički, Voša, Napredak ili ko već. 

 

Relativno je skoro bio primer u košarci sa KG Radničkim koji je bio gledan i ljudi su navijali za njega i protiv blizanaca. A sećam se devedesetih kad je Profikolor bio aktuelan, osim nas psihopata zaraženih crveno i crno-belom bojom najveći deo hale je zdušno navijao za lokalni tim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Perkos2 said:

Drzava Srbija ne daje direktno neke velike pare ali zato stvara ambijent da određene firme daju pare u FKCZ. Nije valjda da neko veruje da su Gasprom, Telekom, EPS i još ko zna ko dali Zvezdi pare zato što im se dopada rad Terzića i Mrkele. Zna se gde se svaka odluka u Srbiji aminuje i nemojmo gurati glavu u pesak. I da ne napravi neki rezultat u Evropi neće FKCZ propasti.

Gasprom se usr'o od drzave Srbije, pa brze bolje daje pare Zvezdi, jer ako se drzava Srbija naljuti...

Link to comment
Share on other sites

@Radoznalko

Nema potrebe da se ljutiš i pominješ dugme za ignor, relaksirano komuniciramo, razmenjujemo mišljenja i delimo informacije, poput ove koju si izvoleo izneti pred nas, a u vezi sa onim što si čuo od nekog navijača Vojvodine, a što je opet on čuo od nekoga drugog.

 

I, izvini što je tako, ali taj izvor ne mogu da posmatram kao legitiman oblik relevantnosti neke informacije, zato koristim svoje forumaško pravo da moju malenkost izvučem iz dalje polemike o predmetnoj stvari, te da ti poželim sve najbolje, kao i tvojoj porodici, kojoj želim i da počne bolje da živi ne čekajući da Partizan i Zvezda dožive sudbinu Rendžersa. 

 

@goldberg

Otišli smo predaleko ako se uzme u obzir činjenica da se početak polemike odnosio na to da li bi Partizan mogao da plaća Pantera, a Zvezda Kangu da je Srbija u EU. Ja smaram da bi mogli, što je ionako na dugačkom štapu, budući da niko ne zna da li ćemo uopšte i ući u EU, a pogotovo ne kada, jer taj datum uopšte nije blizu. 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Barkley#34 said:

Dok se na primer Partizan i Zvezda finansiraju od posete i marketinga.

 

 

 

Tokom poslednjeg učešća u Ligi šampiona, Crvena vezda je prihodovala oko pet miliona evra samo od prodaje karata, što je još i manje od projektovane zarade, jer su u klubu pre početka prodaje karata objavili procenu, sa sve grafikonima, koja je stizala sve do, čini mi se, osam i po miliona evra.

 

Pa ako pet miliona prihoda od karata nije finansiranje kluba, ja stvarno ne znam šta jeste.

 

Istina je, međutim, da Zvezda i Partizan manje prihoduju od prodaje suvenira i dresova nego što bi trebalo, ali to nije problem njihove navijačke baze koja kupuje dresove širom sveta, i kupovala bi i više da im se ponudi. A to što im se češće nudi preko posrednika i što klubovi nisu kadri da naplate vlastitu popularnost, tema je za neku drugu raspravu.

 

Evo, sada Zvezda ima akciju dolazaka u dresovima na utakmice, a te dresove navijači nisu našli na grani... I sama akcija je kao odgovor na činjenicu da u tom segmentu FKCZ i FKP moraju da rade mnogo bolje nego do sada.

 

A da li možemo, pri tome, vezano za neke pređašnje navode da zamislimo šta bi bilo kada bi Lučani poručili svojim gledaocima da dođu sa dresovima na stadion? Koliko bi od njih 570, koji dolaze na utakmice kada u Lučanima ne igra Zvezda i Partizan, došlo u dresovima?

 

Mislim, nije lako prodati dres ni nekome ko navija za tvoj klub, a prodati ga onome ko ne navija, skoro i da je nemoguće osim ako nije reč o poznatim svetskim sportskim brendovima, poput kačketa Njujork Jenkija koji nosi i farmer iz Šumadije, iako verovatno i nema pojma šta mu je na glavi.

 

E, upravo zato Crvena zvezda i Partizan u teoriji mogu da poboljšaju vlastite prihode i prodajom dresova, dok ogroman broj srpskih klubova to ne može čak ni teoretski, i to zbog jednostavne činjenice - nemaju kome da ih prodaju jer mnogo malo ljudi navija za njih.

 

I to je, valjda, svima jasno, a zato sam i pomenuo tu korelaciju u prethodnom postu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

 

@goldberg

Otišli smo predaleko ako se uzme u obzir činjenica da se početak polemike odnosio na to da li bi Partizan mogao da plaća Pantera, a Zvezda Kangu da je Srbija u EU. Ja smaram da bi mogli, što je ionako na dugačkom štapu, budući da niko ne zna da li ćemo uopšte i ući u EU, a pogotovo ne kada, jer taj datum uopšte nije blizu. 

 

 

Smatras da bi mogli ovako da se bahate, kao nikad do sada? I nije ti cudno sto samo klubovi iz dve zemlje u Evropi imaju ogromnu finansijsku podrsku drzave (naravno, samo odabrani, ostali mogu da propadnu).

Sto se tice prodaje dresova - pa toliko velikana u okruzenju je itekako moglo da zaradjuje od prodaje dresova, pa su propali (PAO, Levski, CSKA, Olimpija, Hajduk, FCSB, Dinamo B., pa tri turska giganta - svi su oni imali ili imaju finansijske probleme i svi su bili ili su jos uvek iza nekih mnogo manjih klubova). Fudbal jeste isplativ biznis, ali je fudbal i rizican jer trazi mnogo ulaganja za odredjen nivo takmicenja, pa onda i jos vise ulaganja ako se zeli preci na visi nivo.

Treba samo videti koliko je klubova u Italiji propalo, a svi su oni privatizovani - prosto je tesko odrzati neki nivo, jer nekad nema dobre prodaje, nekad nema zarade od UEFA, nekad se upadne u dugove.

Kod nas je, naravno, drugacije, drzava i drustvo su jasno stavili do znanja da ih zanimaju samo dva kluba, ostalo sluzi da igraci treniraju negde ako ne mogu da igraju u dva najveca. Zato drzava tako i prolazi i zato ce tek lose proci. 

Link to comment
Share on other sites

Na temi koja se tiče ulaganja u košarkaške klubove jasno sam napisao, na pitanje mog dugogodišnjeg forumskog poznanika Arsenija, da aktuelan model finansiranja nije moguć na duge staze, ali ne zbog EU, u kojoj nismo niti ćemo biti u dogledno vreme, nego zbog drugih postulata ekonomije u sportu.

 

A tih apokaliptičnih predviđanja o tome kako će neko završiti, naslušao sam se onoliko puta u životu, od onoga da će Srba biti tek da stanu pod jednu šljivu, pa sve do toga da Nemačka sada sigurno propada jer će se neki Nemci na zimu kolektivno grejati u Hanoveru...

 

Pa čak i to da će neko na kraju loše proći zapravo nije fenomenološki ništa novo. Naprotiv, istorija civilizacije je i istorija činjenice po kojoj ekstremna većina populacije najčešće prolazi loše u kriznim situacijama, a ekstremna manjina - jako dobro.

 

I ja tu, kao pojedinac, ne mogu ništa da uradim, osim da to sa žaljenjem konstatujem. A nekad i sa, priznaću, jakom dozom indignacije jer ne volim kada većina ljudi pati, a manjina profitira na uzrocima te patnje.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...