Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

13 minutes ago, alberto.ascari said:

 

 

........mogao bih da uzmem x drugih zanimljivijih i boljih automobila nego što je bezlični dosadni Superb za dede.

 

Toyotu ne bih uzeo nikada. Honda ista prica. Ne zato sto im nesto fali, dapace, smatram ih jednim od najkvalitetnijih automobila na trzistu. Problem je sto su kao i prinac/zelena salata. Hranljivo, zdravo, nije tesko po probavni sistem, univerzalno. Samo dosadno i bezukusno u p. materinu. Odmah da se ogradim, ni Mazda, pogotvu SUV, nije ni bilizu nekom zanimljivom autu, ali prvo dizjanerski je top. Enterijer je klasika, sveden, kvalitetan....ne kao da su se deca igrala dizajna. Jedini razlog zasto sam progutao SUV je to sto se CX-5 vozi fantasticno. Jebiga firma koja pravi MX-5 ne moze da napravi losu sasiju i trim. Ipak, problem je fizika. Mozes da sminkas svinju do sutra, ostaje svinja. Sedis ko na klonji i tu spasa nema. Visoko, visoko visoko, dzabaaaa. VIkendom kada sednem u zenin e88 cabrio dodje mi da placem. Matori malisa sabija. A ja vozim kamionce. 

 

Zato, ni SUV ne dolazi u obzir. Rekao bih da gledas nesto sto i ja, sveo sam odprilike pricu na dva konja: Ford Focus ST karavan (imam samo jos ovu godinu sansu, Ford ubija Focus od 2025) ili Cupra Leon sporturer (necu Oktaviju RS, Leon ima 310ks, skoda "samo" 245). Mozda ti to bude interesantno. BMW serije 3.....meh motor koji hocu mi je van budzeta, C-klasa nope, hebo ih hibrid, a i tu mi je motor van domasaja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, robespierre said:

 

Da nije običan hibrid, koji nije ni mild ni PHEV? Meni se čini da su ti mild hibridi daleko najgora solucija, imaš zajebanciju sa tim elektromotorm, a emisije maltene kao kod sus motora. Ne znam kakav je leasing bio u pitanju, ali sam prilično siguran da banke koje se lože na to da imaju zeleni portfolio neće da finansiraju kredite za mild hibride.

 

Mislim da se to zove full hybrid kod Toyote, ne znam tačno, nikad me nije interesovalo, nemoj da me hvataš za reč. Ali znam da ovde ima milion Toyota na taxiju i car sharingu u hybridu, sve leasing.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Toyotu ne bih uzeo nikada. Honda ista prica. Ne zato sto im nesto fali, dapace, smatram ih jednim od najkvalitetnijih automobila na trzistu. Problem je sto su kao i prinac/zelena salata. Hranljivo, zdravo, nije tesko po probavni sistem, univerzalno. Samo dosadno i bezukusno u p. materinu. Odmah da se ogradim, ni Mazda, pogotvu SUV, nije ni bilizu nekom zanimljivom autu, ali prvo dizjanerski je top. Enterijer je klasika, sveden, kvalitetan....ne kao da su se deca igrala dizajna. Jedini razlog zasto sam progutao SUV je to sto se CX-5 vozi fantasticno. Jebiga firma koja pravi MX-5 ne moze da napravi losu sasiju i trim. Ipak, problem je fizika. Mozes da sminkas svinju do sutra, ostaje svinja. Sedis ko na klonji i tu spasa nema. Visoko, visoko visoko, dzabaaaa. VIkendom kada sednem u zenin e88 cabrio dodje mi da placem. Matori malisa sabija. A ja vozim kamionce. 

 

Zato, ni SUV ne dolazi u obzir. Rekao bih da gledas nesto sto i ja, sveo sam odprilike pricu na dva konja: Ford Focus ST karavan (imam samo jos ovu godinu sansu, Ford ubija Focus od 2025) ili Cupra Leon sporturer (necu Oktaviju RS, Leon ima 310ks, skoda "samo" 245). Mozda ti to bude interesantno. BMW serije 3.....meh motor koji hocu mi je van budzeta, C-klasa nope, hebo ih hibrid, a i tu mi je motor van domasaja.

 

 

 

 

To mi je sve malo. Ja najviše volim liftback a danas više nemaš u tom segmentu auto na tržištu. Mondeo ni Insignia se više ne pravi, ostaje samo Superb ili Arteon. Imao sam do prošle godine 508 drugu generaciju, ali to je auto manje od Octavie. Za skijanje sam morao da menjam auto sa kolegom, u 508 se nismo spakovali. Za vožnju fantastičan, 190 konja u benzinu, osmibrzinac automat, ali auto za qratz, totalno nepraktičan. 

 

Imam ja sličnu zujalicu kao ST, A4 DTM, 280 konja, ali i to je samo za zajebanciju ili ako idem negde sam na tri dana. Ako je malo veća kupovina u Lidlu, ne može da stane u auto 😁 Tako da računam da potrošim ovog Superba, pa da poručim novog kad počnu da primaju porudžbine za liftback benzin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alberto.ascari said:

 

Mislim da se to zove full hybrid kod Toyote, ne znam tačno, nikad me nije interesovalo, nemoj da me hvataš za reč. Ali znam da ovde ima milion Toyota na taxiju i car sharingu u hybridu, sve leasing.

 

Da, full hybrid. Kod hibrida elektromotor može da ti pokrene auto, dok kod mild hibrida ne može, već otvara i zatvara prozore, pokreće multimediju i slično. Mene automobili generalno ne interesuju osim profesionalno 🙂, a skoro sam čitao neku Grutter studiju (oni su tate što se tiče clean transporta) koja ta mild hybrid vozila praktično ni ne smatra za hibridna (ne uzima ih u analizu).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Dzoni_m said:

 

Toyotu ne bih uzeo nikada. 

 

 

 

Ma uzeo bih ja 86/BRZ, išao sam sa drugom u D pre mesec dana da doveze auto za kupca. 3 meseca star, prešao 800km, bio u salonu za demontracije. 230 KS na 1300kg žive vage, manuelni menjač, samo kad ga zgaziš mnogo preskočiu limiter, ali neverovatna zabava. Cijena, prava sitnica, 37000 ojrića.

Link to comment
Share on other sites

Za Mercedes je EQ priča...propast. Za EQS i EQE niko ni da pita. Mislim da su to najpromašeniji automobili koje je Štutgart napravio.

Nije bila potrebna neka duboka analiza pa da zaključe da su se zajebali.

Da li je SUS motor rešenje?

Mislim da nije. Koliki god petrolhead bio, tehnologija mora ići napred, inače bi mamuzali konje i dalje a dopisivali se glinenim pločicama.

EV je svakako međukorak, verovatno ćorsokak i primenljiv za vrlo usko polje eksploatacije.

Naivno je bilo verovati da će EV zameniti ICE vozila "glava za glavu".

Tu zabludu će verovatno neko platiti i glavom, ne mislim samo na sirote ljude po rudnicima i na posledice enormnog lokalnog zagađenja, nego i na etablirane proizvođače vozila.

Nemojte se čuditi da se probudite u svetu za 40 godina gde ne postoji Mercedes. Ili gde je sveden na ono što je danas Bentli ili RR.

Ne bi me iznenadilo.

Automobilska industrija se "namešta" i ko bude rešio "kvaku 22" koja će podići energetsku efikasnost do visina EV sa praktičnošću ICE, pitaće pošto je svet.

Mada, rešenje najkomplikovanijih zagonetki je uvek najjednostavnija stvar.

Treba pogledati samo čega najviše ima u prirodi i to je to...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2024 at 8:21 AM, DASUBO said:

Nemojte se čuditi da se probudite u svetu za 40 godina gde ne postoji Mercedes. Ili gde je sveden na ono što je danas Bentli ili RR.

 

Nek se budim i za 40 godina pa ću da vozim šta god... 😅

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2024 at 8:21 AM, DASUBO said:

 

Mada, rešenje najkomplikovanijih zagonetki je uvek najjednostavnija stvar.

Treba pogledati samo čega najviše ima u prirodi i to je to...

 

Mislis na vodonik? To nije slobodan element. Treba da se proizvodi. Tu je problem ulozena energija. Opet, da ima pameti to ne bi trebao biti problem. Nuklearna energija je resenje, ali imate zelene koji ne znaju sta hoce. Oni su antivakseri ekologije.  Mozda ima nekih posledica ali je *u ovom trenutku* to najbolje po okolinu. Napravis nuklearki koliko mozes. Onda te bas briga koliko kosta struja i koliko je trosis (relativno gledano) da pravis neko drugo gorivo. E onda cela ona prica sa e-fules je prava stvar. Co2 iz vazduha (bukvalno scrubbing) i struja i pravimo benzin ili dizel. CO2 smo neutralni a opet stara vozila su ekoloski cista, pa onda zurbe nema. Nova vozila gorivna celija (sagorevanje vodonika u SUS motoru nije bas ekoloski, resava CO2 ali ne i NOx sto je problem) pa lagano menjas kada dodje vreme. I ja sam misljenja da je baterija corsokak.

 

Opet sve se vrti oko elektricne energije kako je dobiti ekoloski prihvatljivo ali u ogromnim kolicinama i na "dugme" cim zatreba, a ne da cekamo suncan dan i da dune povetarac, ali nikako jaci jer opet ne valja. Mi, civilizacija, ne znamo da to uradimo bolje od koriscenja nuklearki.  Mozemo se lazemo do sutra, to je prvi i osnovni korak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Drugari, s obzirom kakva je situacija u svetu polovnjaka i kako su vlasnici placeva krajnje bezobrazni, resih ja da kupim nov auto. Trenutno vozim 208-u prve generacije, 1.2/82ks. Svidja mi se ovaj Captur i nekako cu se uklopiti finansijski s obzirom da daju ovaj beskamatni kredit do 10 soma i neki sajamski popust. Trenutno samo benzince imaju u ponudi pa se odlucih za ovaj 1.3/140ks u techno paketu. Da li neko ima neko misljenje o istom? U dilemi sam da li manuelca ili automatik? Automatik je skuplji za 1700e pa bi bilo malo natezanja. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Alek The Great said:

Pa bas tesko, s obzirom da cu morati i za paket navigacije da doplatim. Iskreno, nikada nisam vozio automatik, pa bas nesto i nisam zagrejan. Ali novac je pre svega ogranicavajuci faktor. 

 

Navigacija ti ne treba ako auto ima Apple Car/Play, kako li se zove ili AndroidAuto. A automat je dobra stvar, pogotovo ako voziš puno po gradu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hertzog said:

Plus sto su te auto navigacije upitne, tj zavisi od drzave ro drzave, nije bas da se azuriraju toliko cesto kao nor google map i slicne stvari na telefonu

 

Pa da. Meni se desilo, doduše negde 2015. ili 16., da sam Superbom prešao iz Italije u Sloveniju, display pobeleo. Jbg, pokvarilo se, prebacio na radio i nisam ni uključivao dok nisam došao kući. Odem posle da reklamiram u Škodu a oni mi kažu, ali vi to niste ni kupili, taj set mapa, imate samo zapadnu Evropu. Često se dešava da tu in built aktualizaciju moraš i da kupiš. Google maps su zakon.

Link to comment
Share on other sites

To je vec do tebe. Meni licno ne odgovaraju ti veliki ekrani, nocu svetli u kolima previse i meni smeta. Kod mene u Mazdi je onaj ekran na sredini i nocu prebacim na night mod navigaciju jer je previse belo i nervira me. A opet kad je na automatskom podesavanju nervira me jer predvece prebaci u nocni rezim pa se slabo vidi. Ono, lepo izgleda al meni je to previse, plus sto vise volim fizicke dugmice, touch screen je komplikovaniji za upotrebu. Procitah nedavno da dosta proizvodjaca razmislja o izbacivanju tih ekrana i vracanje dugmica. 
 

Navigacija po gradovima je uglavnom OK, al nedavno sam isao u Madjarsku i bilo je delova autoputa kojih nije bilo na mapi pa preusmerava ma lokalne puteve iako su mape azurirane. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Alek The Great said:

Ma ima sasvim dovoljno fizickih dugmica. Jedino volume je preko taca, ali ima i fizicki na volanu. Sutra bi trebalo ga odem do Reno Sava (najblizi mi) da vidim kakvu ce mi ponudu dati. 

 

Napiši kako si prošao.

Link to comment
Share on other sites

 

On 3/16/2024 at 8:36 PM, Alek The Great said:

Drugari, s obzirom kakva je situacija u svetu polovnjaka i kako su vlasnici placeva krajnje bezobrazni, resih ja da kupim nov auto. Trenutno vozim 208-u prve generacije, 1.2/82ks. Svidja mi se ovaj Captur i nekako cu se uklopiti finansijski s obzirom da daju ovaj beskamatni kredit do 10 soma i neki sajamski popust. Trenutno samo benzince imaju u ponudi pa se odlucih za ovaj 1.3/140ks u techno paketu. Da li neko ima neko misljenje o istom? U dilemi sam da li manuelca ili automatik? Automatik je skuplji za 1700e pa bi bilo malo natezanja. 

 

Renault Captur koji gledaš ima  H5Ht motor koji u Mercedesu nosi oznaku M282. Zajedno su ga razvijali Mercedes i Renault grupacija i u eksploataciji se pokazao ok. Menač je bitna stavka za ovaj motor, ja imam samo iskustva sa kombinacijom M282 + 724 (motor + DCT menjač) u Mercedesu, ne znam kakav je Renault double clutch u Capturu.

 

Dilema manuelni menjač ili automatik, u kolima za svaki dan, uvek automatik. Skakanje po kvačilu po gradu je sport za koji nemam živaca ako baš baš ne moram.

 

Prijateljski savet, ako nude, uzmi produženu garanciju. Takođe, ispregovaraj garantovani buyback vozila posle nekog vremena. Tako štitiš inicijalnu investiciju i uvek voziš relativno nov auto. Može biti finasijski izazovno za prvi tako kupljen auto, ali nakon trećeg će benefit u sačuvanim parama i živcima biti očigledan.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa sad imaju gratis produzenu garanciju 5 godina ili 100k km. I plus taj sajamski popust od 1000e. Zato je tesko i da se pregovara sa prodavcima. Danas sam bio u jednoj kuci i pozvao njih 10. Ima nesto malo na lageru, ali ili je slabiji motor ili je boja koju ne preferiram. Tako da ako radim neku svoju konfiguraciju cu se verovatno nacekati dok ne stigne, a rekose mi da se ceka bar 3 meseca. Ali nije mi hica.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Alek The Great said:

Pa sad imaju gratis produzenu garanciju 5 godina ili 100k km. I plus taj sajamski popust od 1000e. Zato je tesko i da se pregovara sa prodavcima. Danas sam bio u jednoj kuci i pozvao njih 10. Ima nesto malo na lageru, ali ili je slabiji motor ili je boja koju ne preferiram. Tako da ako radim neku svoju konfiguraciju cu se verovatno nacekati dok ne stigne, a rekose mi da se ceka bar 3 meseca. Ali nije mi hica.

Čuo sam da je taj motor od 999 ccm. živi kurton, kao i kod Forda....kažem čuo sam. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alek The Great said:

Pa sad imaju gratis produzenu garanciju 5 godina ili 100k km. I plus taj sajamski popust od 1000e. Zato je tesko i da se pregovara sa prodavcima. Danas sam bio u jednoj kuci i pozvao njih 10. Ima nesto malo na lageru, ali ili je slabiji motor ili je boja koju ne preferiram. Tako da ako radim neku svoju konfiguraciju cu se verovatno nacekati dok ne stigne, a rekose mi da se ceka bar 3 meseca. Ali nije mi hica.

 

3 meseca mi zvuči kao dobar rok, kod nas se čeka od 6 do 15 meseci, zavisno od modela, najviše na top seling auta. Octaviu čekao kolega 16 meseci, novog Superba prodaju za sada samo kao karavan i čeka se 9 do 12 meseci. Za Liftback još ne primaju porudžbine.

 

Stock auta obično idu sa dodatnim popustom, pa ako ožališ farbu mogao bi da dobiješ i par ojrića dodatno.

Link to comment
Share on other sites

Ja i ne gledam nova nova vozila. Samo sta je u salonu. Boja, sad me vise ne zanima. Imao sam sve boje auta osim zelenu. Da i zutu 🙂. Zelenu niko ne nudi, tako da me bas onda i briga koja bi bila. Krecem da overavam prodavnice od Maja. Inace, Focus ST otpao, menjac uglavnom, Cupra Leon ST VZ dobila konkurenciju al’ iz maticne kuce, Formentor VZ. Seo, moze mnogo nisko, tako da upada. Stidljivo se pojavilo i 2-3 BMW-a M340i par meseci matorih sa jedva 4-5k km, tako da i to moram da pogledam. 

 

Areteon R shooting brake i Tiguan R su na zalasku karijere, ima zanimljivih ponuda. Uglavnom, osim BMW, svi imaju istu mehaniku, DSG i EA888, tako da mnogo i ne mogu da omanem. 

Link to comment
Share on other sites

Ma Captur uopste nema jednolitarski motor u ponudi. Ne bi ga ni uzimao u razmatranje. A gledao i neke alternative i sve su skuplje. Npr, najjeftiniji T-cross ima jednolitarski i cenu od 23k. Racunam da ako stavljaju ovaj 1.3 na teze i vece automobile (Kadjar, Qashqai, Grand Scenic) bice dobar i na Capturu. Mislim to je taj motor sa dodatim malim elektroagregatom, vise zbog reklame nego zbog nekog uticaja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...