Jump to content

Bivši Partizanovci u Evropi i NBA


Nelson Bighetti

Recommended Posts

To je jako čest slučaj. Ne mora biti bakica, može biti i neka prosečna porodica, isto je. Recimo u NS, bar u polovini, a tvrdim i više od pola tih kuća, unutra vlada teško siromaštvo. Budu otvoreni prozori, unutra vidiš mračne sobe sa praistorijskim nameštajem... Sledeći najčešći primer je varijanta sa 50 naslednika, što je tek teško za rešavanje.

 

Ovo za pomoć države jednostavno ne razumem. Čak i da je neka prosečna porodica, teško da može da priušti sređivanje takvog objekta. Kolika onda treba da bude pomož države, 90%?

I koja je logika da se tolike pare ulože da bi neko sutra živeo u vili u centru grada, a mogao si za te pare da napraviš nešto za mnogo više ljudi.

 

I da, jako ti je glupo ovo "nisu se desile", pričam o konkretnom slučaju sa kojim sa upoznat, mogu i fotke da zakačim, a ne "pričao mi drug da mu je pričao drug".

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

Ok, sori, malo sam grublje reagovao. Cesto vidjam da se nekim veoma retkim primerima brani neki princip, pa sam se trigerovao.

 

Moja poenta je bila da ako drustvo zaista smatra da te kuce imaju vrednost, treba i da pomogne pri odrzavanju. Jer je to onda nesto od opsteg znacaja.

Naravno, tu je jako tesko naci neki balans, neko ima para da odrzava a neko nema. Nemam ni ja konkretan predlog kako se to resava ali sam siguran da prosto prepustanje nevidljivoj ruci trzista nije dovoljno dobro.

 

Sto se tice ove gradnje na Vracar historical, momci su verovatno imali dobru nameru u smislu da pare uloze u konkretan biznis, pogotovo sto ne deluju kao prevaranti. A nije za svakoga vocarstvo, rakije i sl kao sto rade Krle, Kosta, Tripko & co.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ništa onda, ostaviti ovu straćaru desno tu zauvek zbog nostaligije i to je to.

Vidi se po prozorima i zavesama da tu žive neki dobrostojeći ljudi koji samo čekaju da im država subvencioniše renoviranje od 50k eura za 20% pa da reše to.

 

 

1659352654-Gugl-750x394.png

 

 

Po meni je neuporedivo logičnije napraviti plan, standard kako god, po kojem će se graditi objekti, pa da se napravi sistem da nove zgrade moraju da imaju neki sličan tonalitet po pitanju boja, dizajna i ostalog, nego čuvanje ovih straćara i bajki o renoviranju od strane države.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedno ne iskljucuje drugo. Jezivo je sto po Vracaru, Zvezdari, Zemunu i sl. nicu zgrade sa po 6-7 spratova tamo gde ulica nema ni 10m sirine. Dakle neko umerenije resenje sa 3-4 sprata max bi bilo mnogo bolje imajuci u vidu infrasutrkturu.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da li u BG-u postoji nesto kao neighborhood character? Nesto sto bi dobilo dozvolu za gradnju bi prvo trebalo da ima odobren arhitektonski plan? Meni je to toliko cudno kako moze na mjestu gdje postoji nesto heritage da se pusti niz vodu i napravi neka "moderna" skalamerija.

 

U Aus ako je nesto pod zastitom se smije rusiti, ali se mora ostaviti prednja fasada (i restaurirati). Nesto ovako.

Edited by Princeton
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako se lagano 3 prilično različite stvari i koncepta lako uvežu u jedan, manje- više nepostojeći. Da probam da objasnim.

 

Koncept 1: novogradnja u Beogradu (a pre svega na Vračaru i Zvezdari) se poslednjih, da ne preteram, dvadeset godina odvija na nivou kriminala - GUPovi i ostali urbanistički planovi su doveli i dovode do potpune arhitektonske i urbanističke devastacije sa ciljem da se naprave sa jedne strane "ekskluzivni" projekti, poput one aberacije u Sava Mali, ili, što je 80% slučajeva, da se nagura što više stanova u zgrade bez lifta kako bi svi Beograđani mogli da žive u Beogradu. Pa je tako Freethrow pre jedno 7,8 godina umesto pogleda na Zvezdaru dobio pogled na bulju poznatog narodnog pevača sa jednocca 25m udaljenosti. Zaključak - zidanje u Beogradu danas, a pričamo o ozbiljnim stambenim kompleksima sa hiljadama kvadrata - je apsolutno nemoguće bez zdušne podrške i zadovoljavanja posebnih potreba Šupića, ranije Vesića, Doktora Malog i ostalih. Ruku na srce, nije ni u vreme Edipa na Zvezdari bilo mnogo bolje, ali kao i sve ostalo, esesovci su sve vidove korupcije i lopovluka institucionalizovali i industrijalizovali, a ovo pogotovo. Ulagati baš tu i sada krvavo stečene novce mi je, ponavljam, bedno. Beograd se svakako poslednjih godina, kao u onoj šaljivoj pesmi postepeno pretvara u neki miks Marakeša i Bangladeša, otkupljuju se jeftino zgrade poput BIGZove (a može i ovako: https://pirellihangarbicocca.org/en/history-of-the-building/) , itd. Bedno.

 

Koncept 2: Čuvanje ili rušenje objekata bi trebalo da bude odluka doneta na nivou Grada, Udruženja i srodnih institucija za procenu vrednosti (kultrne, arhitektonske i slično) a one bi trebalo da budu nezavisne od "prilika za biznis". Uopšte ne ulazim u to da li zgrada treba da se ruši ili ne. Kao što ne ulazim u to kada je zgodno da se negde pojavi ili desi požar ili eksplozija. Ukoliko se nešto proglašava za spomenik kulture ili arhitekture onda to povlači određene korake što neko reče, brigu o tome i obeštećivanje vlasnika. Da, da. Ukoliko nije pod zaštitom, vlasnici mogu i sami da nađu investitora i da naprave poslovno stambeni kompleks i nešto ne verujem da će tražiti kapital baš od Partizanovog dvojca košarkaškog? Možda, ali nešto ne verujem.

 

Koncept 3: Kakve veze ima da li baba živi u 250 kvadrata ili 30 kvadrata? Ukoliko su ljudi vlasnici nekretnine oni su vlasnici nečega što valjda ima neku vrednost. Ukoliko ja uzmem i sazidam kisk sa viršlama nekome u automobilu, onda taj automobil gubi vrednost? Ako neće da proda nekretninu jer ne želi da je proda, neka se smrzava ili neka je naslednici - staratelji proglase za neuračunljivu i neka sami urade šta se mora uraditi: prodati nekretninu, bakicu zbrinuti, novac joj staviti na račun. E ali ukoliko je slučaj o kojem Realni priča, da se nekretnina ne može prodati jer je pod zaštitom, onda je neko tu opasno zajebao - ako je pod zaštitom onda je jebeno štiti: i nekretninu (građevisnkim radovima i održavanjem, uz precizno poštovanje duha i estetike i uključivanje pravih arhitekata) a bakicu kintom koju će da dobije time što će morati da napusti objekat velike vrednosti. BTW dokle smo stigli sa restitucijom? A da... 

 

Posebno sam osetljiv na ovakve "korisne idiote" da se poslućim precednikovim maloumnogovorom. Oni čak i imaju neku kintu, ali već vidim naslove za par godina kako se pravdaju da ih je neko izradio. Goveda matora. Ako nazivaš firmu Huventud onda pravi firmu Španiji, tamo si zaradio kintu, tamo ćeš (valjda) umeti i da je investiraš.

 

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, freethrow said:

Ukoliko nije pod zaštitom, vlasnici mogu i sami da nađu investitora i da naprave poslovno stambeni kompleks i nešto ne verujem da će tražiti kapital baš od Partizanovog dvojca košarkaškog? Možda, ali nešto ne verujem.

 

Pa možda je bila tako neka varijanta. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Princeton said:

Da li u BG-u postoji nesto kao neighborhood character?

 

Postoji sigurno, samo što se ne poštuje ili se namesti tako da se "ispoštuje". 

 

Moj teča je imao problem kada je gradio  novu kuću u Futogu, na mestu stare. Pošto je građevinski inženjer, hteo je da to bude sve kako treba, pa je prijavio projekat i sve ostalo što treba, ali su ga nekoliko puta odbijali jer nije ispoštovao trenutni izgled ulice, tako nešto. Izgled ulice u kojoj 50% kuća nije okrečeno, nemaju dovršen sprat, terasu i ostalo... 

 

Još ispade budala što je prijavio projekat... 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, uini said:

@Princeton, valjda ti je jasno da ovde pravna drzava uglavnom ne postoji

 

isto je na nivou grada ili kako vec

 

Razumijem to, da se za neki cash ispod stola sve moze srediti.. ali kako na sve to gleda ostatak populacije, mediji, generalni utisak gradjana? Ima li primjera da je neko ulozio pare da bi restaurirao neke od ovih heritage gradjevina? - Siguran sam da bi se tako nesto docekalo sa puno vecim odusevljenjem, i ta kompanija bi gradila ime na tim projektima (i ostavljala iza sebe neki legacy)?

 

Evo recimo ovi Huventud gradjevinari, kada bi nasminkali prednju fasadu, a pozadi odradili extension/dogradnju na vise spratova koja bi imala slican karakter, siguran sam da bi investitori radije ulozili pare u taj projekat, nego u neku staklenu skalameriju.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, realno *w said:

To je jako čest slučaj. Ne mora biti bakica, može biti i neka prosečna porodica, isto je. Recimo u NS, bar u polovini, a tvrdim i više od pola tih kuća, unutra vlada teško siromaštvo. Budu otvoreni prozori, unutra vidiš mračne sobe sa praistorijskim nameštajem... Sledeći najčešći primer je varijanta sa 50 naslednika, što je tek teško za rešavanje.

 

Ovo za pomoć države jednostavno ne razumem. Čak i da je neka prosečna porodica, teško da može da priušti sređivanje takvog objekta. Kolika onda treba da bude pomož države, 90%?

I koja je logika da se tolike pare ulože da bi neko sutra živeo u vili u centru grada, a mogao si za te pare da napraviš nešto za mnogo više ljudi.

 

I da, jako ti je glupo ovo "nisu se desile", pričam o konkretnom slučaju sa kojim sa upoznat, mogu i fotke da zakačim, a ne "pričao mi drug da mu je pričao drug".

Meni je ovo pogrešno razmišljanje na otprilike svim nivoima.

 

Kao prvo, nije u pitanju nostalgija nego razumevanje da grad ima kakvu-takvu istoriju vrednu čuvanja i prenošenja dalje. Nije pre toga bila pustinja pa da se pravi Dubai koji fascinira ove sns šabane. Na kraju krajeva, ta istorija je i deo turističke ponude. Ceo evropski turizam, a i ne samo evropski počivaju na tome.

 

Dalje, zašto bi se po svaku cenu pravilo nešto za više ljudi? To nas i dovodi do natrpavanja hiljada ljudi u prostor koji za to nikada nije bio predviđen i tu masu ne može da podnese. Uostalom, zašto ne srušite onu katedralu na Trgu, gradsku kuću i SNP, kakav bi tu tek kompleks mogao da se napravi? :classic_biggrin:

 

Treće, jedan od razloga zašto niko to ne kupuje je upravo to da se svaka ta zgrada/kuća posmatra kao potencijal za gradnju hiljada kvadrata a ne kao mesto za život. Pa tako u Pančevu ne možeš da kupiš kuću jer nijedna kuća nije kuća nego je plac za buduće petospratnice. Kada bi se planom definisalo da na mestu kuće te bake mora da ostane kuća pala bi i cena pa bi se našao se i neko da je kupi jer baš želi da živi u kući koja ima istorijski izgled i vrednost, a da je iznutra namesti kao svemirski brod. I u Evropi ljudi kupuju stare kuće ili čak dvorce i preuređuju ih, baš zato što imaju šmek. Da ne pričam o našim novopečenim bogatašima koji čak kupuju stare porodične slike i izmišljaju pretke, ovo bi im došlo kao poručeno. Ali, dokle god se takva mesta posmatraju samo kao prilika za biznis, imaćemo ovo što imamo - s jedne strane ruine a s druge preglomazne zgrade, često upitnog kvaliteta.

 

Na kraju, nije Srbija prva zemlja koja se suočila sa tim problemom da ljudi koji žive u kući pod zaštitom nemaju para za renoviranje tako da sigurno postoje načini da se to sredi ili pomogne da svima bude dobro. Ne moramo da izmišljamo toplu vodu, siguran sam.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Barkley#34 said:

Meni je ovo pogrešno razmišljanje na otprilike svim nivoima.

 

Kao prvo, nije u pitanju nostalgija nego razumevanje da grad ima kakvu-takvu istoriju vrednu čuvanja i prenošenja dalje. Nije pre toga bila pustinja pa da se pravi Dubai koji fascinira ove sns šabane. Na kraju krajeva, ta istorija je i deo turističke ponude. Ceo evropski turizam, a i ne samo evropski počivaju na tome.

 

Ovo je ta nostalgija o kojoj pričam, bez ikakve potpore. Jedna straćara u kojoj živi neka sirotinja ne čini istoriju grada. I nijedan turista neće doći to da vidi. Za takve stvari je bitno održati neke objekte kao što je bila Železnička i slično, sve se to radi pogrešno, ali to nema veze sa ovakvim slučajevima.

 

 

17 minutes ago, Barkley#34 said:

Dalje, zašto bi se po svaku cenu pravilo nešto za više ljudi? To nas i dovodi do natrpavanja hiljada ljudi u prostor koji za to nikada nije bio predviđen i tu masu ne može da podnese. Uostalom, zašto ne srušite onu katedralu na Trgu, gradsku kuću i SNP, kakav bi tu tek kompleks mogao da se napravi? :classic_biggrin:

 

Ovo je već druga tema i tu se delom slažemo, osim druge rečenice, ni kao šala nema veze ni sa čim. To je ono što sam rekao, donesi dobar prostorni plan, stavi tipa max 2+1 u tom delu i to je to. Ta infrastruktura je samo stvar dobrog prostornog plana i primoravanja investitora da ulože i u to koliko je moguće.

 

24 minutes ago, Barkley#34 said:

Treće, jedan od razloga zašto niko to ne kupuje je upravo to da se svaka ta zgrada/kuća posmatra kao potencijal za gradnju hiljada kvadrata a ne kao mesto za život. Pa tako u Pančevu ne možeš da kupiš kuću jer nijedna kuća nije kuća nego je plac za buduće petospratnice. Kada bi se planom definisalo da na mestu kuće te bake mora da ostane kuća pala bi i cena pa bi se našao se i neko da je kupi jer baš želi da živi u kući koja ima istorijski izgled i vrednost, a da je iznutra namesti kao svemirski brod. I u Evropi ljudi kupuju stare kuće ili čak dvorce i preuređuju ih, baš zato što imaju šmek. Da ne pričam o našim novopečenim bogatašima koji čak kupuju stare porodične slike i izmišljaju pretke, ovo bi im došlo kao poručeno. Ali, dokle god se takva mesta posmatraju samo kao prilika za biznis, imaćemo ovo što imamo - s jedne strane ruine a s druge preglomazne zgrade, često upitnog kvaliteta.

 

Na kraju, nije Srbija prva zemlja koja se suočila sa tim problemom da ljudi koji žive u kući pod zaštitom nemaju para za renoviranje tako da sigurno postoje načini da se to sredi ili pomogne da svima bude dobro. Ne moramo da izmišljamo toplu vodu, siguran sam.

 

Pa nema smisla da propišeš da tu mora da bude kuća, ako je po planu tu odvuek bila dozvoljena gradnja recimo 3+1 i sve oko su zgrade koje postoje po 50 godina. Ovo da će neko to da kupi i sredi je utopija koja će se desiti jednom u 100 slučajeva, jer je jednostavno odnos uloženog i onog što se dobije u ogromnoj disproporciji. 

 

I onda se opet vratimo na "mora da postoji način" a bez ideje kako, osim da država plati renoviranje nečije privatne kuće. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, freethrow said:

Verovatno da. Ali znaš...

 

Kapiram sta si hteo da kazes. Ocigledno je da njih dvojica nemaju dovoljnu drustvenu svest o tome da ucestvuju u urbicidu (a mozda svesno mozda nesvesno ucestvuju i u korupciji, posto ko moze da dobije gradjevinsku dozvolu bez toga?).

 

Sve u svemu od Milenka i mene to posebno boli, jer je delovao kao inteligentan i svestran momak. Ali sam isto tako sklon da mu oprostim, ne znam ni sam zasto, mozda jednostavno od sportista ne ocekujem tu vrstu drustvene svesti

Link to comment
Share on other sites

Čekaj malo, je l' u pitanju straćara ili stara kuća koja je nebrigom pretvorena u ruglo a koja bi renoviranjem mogla da povrati originalni sjaj? U prvom postu sam rekao, postoje stare kuće, blatuše, koje ne liče ni na šta i koje nije greh srušiti i na tom mestu napraviti nešto normalno. Ali, s druge strane imaš npr. u Resavskoj u BG-u kuću od dva-tri sprata kojoj je propala fasada, ali je nekada bila jako lepa i projektovao ju je Ilkić koji je projektovao Skupštinu. Naravno, skinuta je zaštita i srušena je pa niče objekat od 6-7 spratova, iste visine kao okolne zgrade. Ne prihvatam da nije mogla da ostane na tom mestu, bez obzira na visinu i moderniji izgled okolnih zgrada. Takva kuća, renovirana, je deo nasleđa i sređena bi samo ulepšala kraj, ne bi štrčala.

 

Dalje, imaš u Cara Dušana 10 najstariju (preživelu) kuću u BG. Ništa posebno ne izgleda ali je treba zadržati jer je 'beš ga uspela da pregura svašta i najstarija je.

 

U centru Pančeva se ruše nizovi starih porodičnih kuća, koje svaka za sebe nisu vau, ali čine ambijentalnu celinu stare vojvođanske ulice i duha grada kako je izgledao poslednjih 100-200 godina. Jbt, Poljaci su iz temelja izgradili centar Varšave i to isti kakav je bio, pre nego što je srušen od strane nacista, a mogli su lepo da opiče nešto što je u to doba (pedesetih) bilo moderno. A mi kao da svet počinje od nas...

 

Da, postoji način da se sredi. Uz neko partnerstvo, izdvajanje dela kuće za izdavanje ili prepis državi/investitoru da bi se pokrio trošak renoviranja, povoljni krediti uz uvođenje obaveze sređivanja fasade i još svašta nešto. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marvin said:

 

Kapiram sta si hteo da kazes. Ocigledno je da njih dvojica nemaju dovoljnu drustvenu svest o tome da ucestvuju u urbicidu (a mozda svesno mozda nesvesno ucestvuju i u korupciji, posto ko moze da dobije gradjevinsku dozvolu bez toga?).

 

Sve u svemu od Milenka i mene to posebno boli, jer je delovao kao inteligentan i svestran momak. Ali sam isto tako sklon da mu oprostim, ne znam ni sam zasto, mozda jednostavno od sportista ne ocekujem tu vrstu drustvene svesti

 

Vlasnik je samo 10% firme, tako da možeš malko da oprostiš.

Da ne ulazim u urbanističke planove BGa, jedino što ja ovde vidim kao problem je naravno prevelika spratnost za ulicu koja sprč.

Projekat koji su radili sigurno je u skladu sa usvojenim planom, koji je možda radjen direktno za njih ili je usvojen pre nego što se Huventud pojavio kao investitor.

Postoje neki osnovni parametri koji diktiraju spratnost, širina koridora definitivno jeste jedan od njih, da ne pričam o medjusobnoj udaljenosti susednih objekata koji su propisani republičkim zakonima.

Mnogo se napora ulaže da se Tepavicius opravda...

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

"12 navečer, fizioterapeut Amer iz reprezentacije mi kuca na vrata. Spavanje kod Duleta je najbitnije, ja otvaram i kao pravim se da spavam. Kaže da me Dule zove u sobu", priča Musa i nastavlja:

"Dolazim do sobe, ulazim i govorim 'izvolite coach'. On me gleda i pita me: Jesi li ti to neobrijan? Rekoh jesam. Kaže on. A imaš li bic? Odgovaram da nemam. Eh kaže super. Sutra do 7 ujutro da si obrijan. Ali, coach nemam bica, a on govori da je upravo u tome stvar".

 

 

  • Ha-ha 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...