Jump to content

O serijama


dali_man

Recommended Posts

Pokusao sam da gledam ovde hvaljenu Person of interest, ali posle prve dve epizode jednostavno nisam mogao da se nateram da gledam dalje, ono je jako mucno iskustvo i ne vidim kako moze imati takvu ocenu (iako je glupo suditi na osnovu samo dve epizode ali sam razvoj radnje i kako ih glavni glumac nalazi i dolazi bas u pravi cas da spasi mi je jako los kao i cinjenica da ih mlati sve 1v5 ala Stiven Sigal). 

S druge strane, krenuo sam sa Mad Men i posle skoro 2 sezone prilicno sam zadovoljan, drzi paznju i nadam se da ce biti jos bolje kako bude odmicalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2023 at 9:46 PM, Knipex said:

Jel gleda neko Derila Diksona? Ne mogu da kažem da je spin off jer se dešava u nastavku The Walking Dead? Danas sam odgledao prve dve epizode i bilo je skroz ok. Bolje nego Dead City. Za sada deluje mnogo zanimljivije. Deril se nekako obreo u Francuskoj. Pojavljuju se neke nove vrste zombija...

 

Btw, odgledao sam drugu sezonu Wheel of time i nije toliko loše koliko se priča. Ide jbg što bi rekao onaj čobanin. Može da se gleda a da ne smori. Nastaviću i dalje sigurno.

Doban je spin, nema toliko borbe sa zombijima ali valjda je to vreme proslo.Ko je voleo Derila ovo ce mu bas leci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2023 at 5:32 PM, dali_man said:

Twisted Metal

 

Vrlo zanimljiva apokalipsticna komedija, o propasti sveta nakon sto su, iznenada i bez najave, nestali struja i internet.  Na neki nacin omaz blokbasterima iz tog zanra (Mad Max, The Walking Dead...). Epizode traju oko pola sata, neopterecujuce za gledanje.

 

Od mene preporuka

Radjena po istoimenoj igrici.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

season-1

 

El Cid (2020-)

 

Vrlo dobra serija. Serija je na španskom što je dobra odluka jer utiče na atmosferu obzirom da je to njihova serija. Prati Rodriga Vivara, poznatijeg kao El-Sid ili Rui koji je jedna od najzanimljivijih ličnosti u istoriji starog kontinenta. Ja sam gledao stari film još kao dete pa otprilike znam šta će sve da se desi sa njim ali neću ići u detalje jer je njegova sudbina tema serije. Preko njegove sudbine pratimo i istoriju španskih država i njihovog odonosa prema južnom delu Iberijskog poluostrva gde su dugo vladali Mavri. Glumačka ekipa je vrlo dobra, rekao bih da je pola uloga odlično odrađeno dok su neki malo lošiji pa zato skidam malo ocenu. Tempo je relativno brz, kažem relativno jer se nekad bespotrebno upetljavaju u spletke koje dobiju bespotrebno mnogo vremena. Za sada imamo 2 serijala po 5 epizoda a u februaru bi trebalo da krene 3. sezona. Ovo je serija koja će sigurno imati još nekoliko sezona pa ko ne voli sezonu po sezonu da gleda može da odmori još par godina.

 

Inače El Sid je jedan od najpopularnijih španskih nacionalnih junaka iz istorije, dobar deo njegovog života je verovatno i friziran, za neke delove života istoričari nemaju čvrste dokaze no to seriji ostavlja prazan prostor da to iskoriste za što bolju dramatizaciju.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

odgledah POI do kraja pa da se pospem s nesto pepela ali ne i previse i da dam nesto ali ne i sasvim drugaciji komentar
serija zaista postaje drugacija, bolja i zanimljivija iz sezone u sezonu ali neke manjkavosti ostaju

 

LIKOVI
sto se likova tice, ostajem pri tome da su riz i so karikature, narocito trigger-happy so cija je jedina funkcija da imamo dobru ribu medju glavnim likovima, kako se obradjuje lik sa poremecajem koji ona ima pogledati pod svedsko-danski "bron/broen"

riz je smesan sa onim svojim istim tihim, rapavim jednolicnim glasom bez obzira na situaciju i kontekst (ovde su umeli da se nasale na svoj racun kada seprtljasti sluzbenik koji sanja da bude heroj kao riz pita riza - how do you do that with your voice?)
a onda naspram njega imamo zabavnu ali istovremeno iritantnu rut koja preglumljuje
zoe morgan je najzanimljiviji zenski lik i mnogo bi bilo bolje da se pojavljivala vise

 

razvoj likova (rut je izuzetak) i njihovih odnosa do kraja ostaje slab
npr riz i karter

Spoiler

nigde mi ne vidimo cak ni posredno da su toliko bliski da on tesko ranjen i onoliko izbezumljen baulja ulicama zedan osvete, prestaje da veruje u svrhu, "daje otkaz"
svrha onog poljupca ubacenog na silu i niotkuda je da objasni intenzitet rizove odmazde, ocigledno nisu imali pojma kuda tacno idu sa likovima i odnosima pa su na brzinu morali da se snalaze

 
OMAZI
kul su mi dilandogolike reference na manje ili vise poznate filmove npt istvudov gauntlet, odlicni film noar D.O.A, prisluskivanje, prozor u dvoriste, kaprin it's a wonderful life (ovo su primeri epizoda gde je ceo zaplet referenca a sitnih referenci po pojedinacnim scenama tek ima gomila)
od nefilmskih referenci najvise mi se svidelo referenciranje cicada 3301 zagonetki
takodje mogle su se nauciti neke pametne stvari poput djuieve decimalne klasifikacije ili bongardovih problema

 

SCENARIO
scenario su pisali ocigledno jako pametni i talentovani ljudi pa mi tako nije jasno kako su dopustili da im dijalozi variraju od ocaja do sjaja i nazad i da ekspozicija na momente bude toliko jadna
npr

Spoiler

4.sezona, epizoda u kojoj saznajemo da je onaj dominikov debeli vojnik zapravo sam dominik, scena ide ovako - uhvacena korumpirana pandurka koja je pokusala da pobegne sa parama kaze - sve cu objasniti, gde vam je sef? debeli je upuca i kaze - upravo si ga upoznala. znaci od tog trenutka je i najglupljima medju nama jasno da je debeli u stvari dominik. dominik i link onda nastavljaju razgovor da bi mu se link pred kraj razgovora obratio eksplicitno i krajnje neprirodno imenom dominik, znaci u fazonu za svaki slucaj ako neko nije razumeo ko je dominik da budemo sigurni

takvih primera ima u svakoj epizodi, to je nepostovanje gledalaca i to su osobine jeftinih filler tv serija

a da umeju mnogo bolje vidi se npr u tome kako je lepo diskretno u flesbekovima objasnjeno zasto finc za pseudonime uzima nazive
ptica

 

vigilance

Spoiler

odlican je twist da su oni zapravo bili izmanipulisana alatka, tu su me izvacarili mada je bilo ocigledno po tome koliko je grir bio spokojan na "sudjenju"


MUZIKA
pink floyd - welcome my son, welcome to the machine  :Hail:  pitam se da li je ova pesma inicijalno bila razlog da finc svoju AI zove masinom
nin - day the world went away, ista prica, ovo se verovatno imalo na umu od samog pocetka


ZAKLJUCAK
zanimljiva serija sa fenomenalnom premisom, uvukla me da odgledam progutam sa velikim interesovanjem do kraja ali razrada ipak nije dosegla nivo premise
voleo bih da je akcenat bio na etickim i drustvenim implikacijama postojanja takve(ih) AI (dobronamerna AI je mnogo zanimljivija tema od zlonamerne), na datoj ideji da ce AI biti onakva kakva je osoba koja je iskodira i "istrenira" kao sto su i deca slika roditelja i okruzenja u kojem odrastaju, da su se vise bavili vigilance-om koji su najzanimljivija interesna grupa

da su te teme bile kicma price umesto case of the week procedural pristupa, da je bilo duplo manje epizoda, manje pucanja i akcije, par drugih glumaca - imali bismo remek delo umesto vrlo dobrog/zamalo odlicnog uratka


ps  
stric nolan je jedna skroz zanimljiva njuska
ima tu fon sidou/ricard haris/dzon hert/dzonatan prajs/kristofer li/carls dens/skot glen/edvard fox :classic_biggrin: harizmu
kako to da nije napravio vecu karijeru? radio uglavnom u pozoristu?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2023 at 11:58 PM, woolgatherer said:

pink floyd - welcome my son, welcome to the machine  :Hail:  pitam se da li je ova pesma inicijalno bila razlog da finc svoju AI zove masinom

:classic_love:

Jedan od najdirljivijih momenata u seriji definitivno, plus moj omiljeni album :heart:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/14/2023 at 9:00 PM, DJORDJE said:

Odgleda sve cetiri sezone Succession. Definitivno vredi pogledati, odlicna gluma, dobar zaplet, rekao bih da im je Murdoch bio inspiracija. Cudi me da su zavrsili nakon samo 4 sezone, prica je imala potencijala za jos.

 

spacer.png

Došao sam da napišem upravo ovo 🙂.

Gledamo trenutno drugu sezonu i zanimljivo je, ako volite malo intriga, interesantne likove.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/26/2023 at 6:15 AM, fancy said:

Gledam Upright.

Remek-jebeno-delo.

 

Tim i Rhaenyra na epskom putovanju kroz pustaru Australije - what's not to like? :classic_love:

 

034477575e7ad0ee629be2c293501968a543b9c1

Odgledao sam sve epizode za dva dana. Hvala, baš mi je dobro legla, trebalo mi je ovako nešto za razbibrigu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guglam sad nesto i naidjem na to da Your Honor ima drugu sezonu koja se emitovala pocetkom prosle godine. 😮   

 

Jel gledao to neko? Secam se da nisam bio bas odusevljen prvom sezonom ali sam je odgledao zbog Bryana Cranstona. Mislim da serija i nije imala dobru prodju, pa me je zato jos vise zacudila druga sezona. Plus sto je kraj prve delovao kao da je zaokruzena prica. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...