Jump to content

Opšte diskusije


Borko

Recommended Posts

Stav da je Federer dominirao nad "buljasima", a Novak nad Federerom i Nadalom je sličan stavu da je Novak dominirao nad prematorelim Fedalom, a oni dominirali nad njim dok su bili u prajmu, samo što je ovaj drugi mnogo potkovaniji i odgovara činjenicama.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Pa na primer, takodje finale slema I dva SF, kao I 7 (to je vise nego 4) cetvrtfinala slema.

Procenat pobeda na slemu Gonzo: 74:40, Raonic 87:32 za sada. 

Raonic ima fise finala I polufinala mastersa, nebrojeno mnogo vise pobeda protiv top 10 igraca,

a ima jos da igra tenis, mozda bocne neku titulu.

 Tako da odnos ukupnih titula od 11-8 u korist Gonzaleza je mala kompenzacija, jer ce Milos zveknuti jos par turnira I prestici ga I tu.

 

Sve ostalo je samo diskutantsko-romanticarski pristup.

 

Pa, sta ce pokazati ili dokazati neki procenti? Gonzalez je zbog povreda prakticno zavrsio sa ozbiljnom teniskom karijerom u godinama u kojima je sada Raonic. Procenti su potpuno irelevantni u siroj slici. Vjerujem da si i ti svjestan da je Gonzalez, igracki, za klasu iznad Raonic. Mozes i obici druga mjesta, forume i sumnjam da ces igdje naci vecinu za koju je Raonic bolji igrac od Gonzaleza.

 

 

 

4 minutes ago, Green23 said:

Čoveče, upoređuješ osvajanje GS-a protiv Gonzalesa sa osvajanjem protiv Federera, Nadala, Đokovića, Vavrinke, Mareja itd. 

 

O cemu ti pricas? Zaista bi ponekad mogao i da razmislis prije nego sto izadjes sa zakljuccima, jer cesto uleces u diskusiju na osnovu nekih pogresnih tumacenja. Ja apsolutno nigdje nisam poredio Gonzaleza sa Federerom. Gonzaleza, kao i neke druge igrace, spomenuo sam samo u kontekstu besmislene price da je Federer osvajao titule samo zato sto nije imao konkurenciju. Gonzaleza, bas kao i neke druge igrace, spomenuo sam jer mi djeluje besmisleno da neko tvrdi da su David Ferrer i slicni igraci bili tezi protivnici. Klasicna besmislica koju moze iznijeti samo neko ko nije gledao kakav se tenis igrao u toj "slaboj eri". Gonzalez nije u Federerovom rangu i to niko nije ni tvrdio, ali nije ni slabiji od Ferrera, Wawrinke(sjecam se da sam svojevremeno na kladionici odigrao i pao samo na Wawrinki upravo protiv Gonzaleza na Roland Garrosu...Gonza okrenuo 0:2 i bukvalno ga gazio), itd.... Bas kao sto od ovih igraca nisu slabiji ni Roddick ni Safin ni Hewitt ni Haas... Stavise, u toj "slaboj Federerovoj eri", brutalni udaraci poput Agustina Calleria i Igora Andreeva nisu uspijevali uci u Top 10, a danas bi vjerovatno u zubima nosili vecinu igraca koji kruze oko Top 10. Jesi li nekad odgledao neki Calleriev mec? Ako nisi, onda odgledaj i iskreno reci da li zaista smatras da je jedan takav igrac odraz slabe ere i da ne bi imao sansu u danasnjoj konkurenciji!? Pa, covjek je vjerovatno jedan od najboljih igraca u poslednjih 20 godina koji nisu usli u Top 10. Takodje, Andreev je redovno derao Ferrera dok nisu poceli da ga muce hronicni problemi sa povredama (zbog cega je rano zavrsio karijeru) i vjerovatno je mogao da ima i bolje rezultate. Ako je ta Fedova era bila toliko slaba, zasto onda Ferrer nije dominirao u njoj na nacin na koji je dominirao u ovoj "nikad jacoj" eri. Ja se sjecam da se prije 10-ak godina i Ruben Ramirez Hidalgo, igrac bez servisa i bez ijednog ozbiljnog udarca, posprdao s Ferrerom na Roland Garrosu i odradio ga u 3 seta. Ferrer u skoro svim setovima imao brejk prednosti, a ovaj ekspresno preokretao. Svega ovoga se sjecam jer sam upravo tada oko Davida Ferrera i citao, a kasnije i imao jednu diskusiju na stranom forumu, kada su uglavnom isli veoma negativni komentari o njemu, a ja ga branio. Ferrera niko nikada nije smatrao nekim bas top igracem i uglavnom je ljudima bio i naporan za gledanje.  Takodje, Mariano Zabaleta je bio ultrazabavan igrac, agresivan, prasinar koji je znao da oduva protivnike kada zategne...Ne ocekujem da ovaj trol sto rece ce se upiskiti shvati napisano, jer ga ocigledno nikada nije ni gledao, a moguce da nije ni cuo za njega. Na stranu to da nije ni shvatio da je Zabaleta spomenut u kontekstu kvaliteta igraca koji su nekada obitavali, u odnosu na ove danasnje, jer konkurencija i kvalitet ere se ne svodi samo na Top 3 igraca. Isti ulet je imao i nedavno na moj komentar o Radonjicu, pa se ispostavilo da je Radonjic pedaliran veoma brzo nakon toga. Ironija je da sve to dolazi od lika koji pise budalastine o Nadalu.

 

Uvijek je lako biti cinican, zar ne? Jer, uvijek mozemo reci i da je Djokoviceva dominacija pocela odlaskom Safina, Roddicka, Gonzaleza, odlaskom Haasa na ko zna koju operaciju, odlaskom poslednjih "ostataka" te "nikad slabije generacije", odnosno odlaskom igraca protiv kojih je Djokovic imao ogromne probleme. Tada je i Ferrer istupio, bas kao i neki drugi igraci. Ucinak na terenu(a uzorak je poveci) "govori" da Djokovic bas i nije pokazao da je bio dominantan u odnosu na njih, odnosno ni u jednom trenutku nije konkretno dokazano da ima imalo istine u ovim tvrdnjama o razlici u kvalitetu izmedju 2 ere. Jer, u direktnim duelima protiv tih igraca nije se vidjela nikakva razlika.

 

Uostalom, nema ni potrebe da se porede ere, jer jos uvijek imamo veoma aktivnog Federera koji igra i u ovoj sadasnjoj eri i koji je ispratio 3 generacije igraca. Covjek na samom kraju svoje karijere, u 39. godini zivota, u "nikad jacoj" eri, ima 58-11 u poslednjih 12 mjeseci, uz 4 ATP titule. Covjek koji je sa svojih 35-36 godina osvojio Australian Open, pa Wimbledon, pa opet Australian Open i nesrecno izgubio jos jednu titulu na Wimbledonu, pri cemu se uspio vratiti i na 1. mjesto na ATP listi, i u kratkom roku 3 puta savladao Nadala u velikim finalima. Dakle, nema ni potrebe da se razlike u erama gledaju kroz prizmu drugih igraca, kada Federer, prakticno iz "penzionerske fotelje", pokazuje da li je rijec u (ne)nekvalitetu ere ili njegovom sopstvenom kvalitetu. Takodje, Federer je na svom pravom vrhuncu bio jos prije 14-15 godina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vamos Laki said:

Pa najjace da cu da citam tihi don na forumu.

Sve moze da se napise konciznije i konkretnije, a pre svega krace. 😂

Propustio si pricu da je era bila toliko jaka da zbog toga jedan razarac kao sto je Agustin Kaljeri (imam njegov mec sa Koriom iz finala Hamburga 2003.) nije mogao da udje u top10. Nije navedeno da taj specijalista za sljaku zahvaljujuci najjacoj eri ikada nije zbog takve konkurencije uspeo da ode dalje osim tog finala Hamburga dalje od 3. kola nikada nigde drugde. Jbg. Jaka era. Danas svaka susa moze da prodje trece kolo bilo cega.

Link to comment
Share on other sites

Sada i nije zlatna era. Zlatna era je 8-16...Danas Vavrinka nije ni blizu kao sto je nekada bio, Marej pred penzijom. 

 

Kada se govori cija je era jaca, veoma je bitno napomenuti ko ti je bio konkurent za slemove? A ne u kom vremenu je bio jaci TOP15 igrac..

 

I ta tvrdnja da Marej ni u jednoj eri ne bi osvojio slem. Na to bi se smehotresno nasmejala BIG3 😄

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Borko said:

Propustio si pricu da je era bila toliko jaka da zbog toga jedan razarac kao sto je Agustin Kaljeri (imam njegov mec sa Koriom iz finala Hamburga 2003.) nije mogao da udje u top10. Nije navedeno da taj specijalista za sljaku zahvaljujuci najjacoj eri ikada nije zbog takve konkurencije uspeo da ode dalje osim tog finala Hamburga dalje od 3. kola nikada nigde drugde. Jbg. Jaka era. Danas svaka susa moze da prodje trece kolo bilo cega.

A tek jedan Igor Andreev?!

Pazi, ne znam da li se secas Krisa Gucionea, on bi sada bio top 10 igrac 😂

Link to comment
Share on other sites

Sta bi na kraju bila poenta. Protivljenje omalovazavanju Fedovih rezultata se pretvorilo u omalovazavanje Novakovih uspeha.

A cinjenica je samo jedna. Tenis se strahovito menja. Ono sto je Fed pruzao je jedno vreme izgledalo kao savrsenstvo i nesto najbolje vidjeno. Onda je dosao Rafa i na kraju Novak. Posmatrajuci svakog od njih kada igra svoj najbolji tenis, vecina mora da se slozi da je Novakov nivo najveci. Novak je stekao renome kao igrac koji igra najbolje kada je najpotrebnije. Zato je sve ovo osvojio i zato ce i osvajati. A epski raspadi protivnika i ostale srece su najobicnije nebuloze.

Link to comment
Share on other sites

Popio sam koju a i procitao sta pise xo i opet me zabrinjava.Vidi se da brani Federerera koga ni Bog ne moze odbraniti od toga da je treci najbolji igrac svih vremena i da se to zadugo nece promjeniti.Mislim da to svak zna ko prati tenis bar od dvijehiljadite.Je li neko od vas cuo za Martina Verkereka a da ne pricam da su finale RG  2004 godine igrali Gaston Gaudio i Giljermo Koria.Klasicna blamaza,realno sada ne bi mogli igrati finale iz turnira 250.Montanjesov nivo,Almagro je za njih izmislio sljaku a oni igraju finale GS.MIslim smijesno,a inace da vam kazem ukoliko ne znate Djokovic je drugi najbolji igrac svih vremena na sljaci,znaci,najbolji na betonu,najbolji na travi i drugi najbolji na sljaci,malo li je.

Link to comment
Share on other sites

Apropo GOAT price probacu da napravim paralelu sa fudbalom. Kada godcse povede prica o najboljem fudbaleru svih vremena, najcesce se kaze PELE. Uneo je revoluciju u fudbal, postao prvi moderan fudbaler razbijac, ogroman talenat... Postao je ikona ne samo fudbala nego sporta uopste. Medjutim, govoriti o tome kako bi se on snasao pored Neste, Virdzila i ostalih azdaja je besmisleno. Posle Pelea su dolazili Krojf, Platini, Diego, Zidan... Nivo se podizao.

Fed je ucinio za tenis ono sto je Pele radio za fudbal. Uneo je revoluciju, postao ikona, mnogo doprineo na popularizaciji. Postao je pravi misionar tenisa. Ranije su govorili da hoce da igraju tenis da bi ziveli kao Borg, zbog Feda su poceli da igraju tenis da bi igrali kao on.

Fed je imao tu supljinu sa bekhendom i to je jedno vreme uspevao da pokriva. Ipak, pojavila su se dva terminatora protiv kojih to nije moglo da se prikrije. Paradoksalno je da bi Fed iz svog zlatnog perioda tamo negde sredinom decenije bio ultra lak plen Rafi i Novaku bas zbog tog bekhenda. Fed je uspeo mnogo da podigne taj svoj udarac i postao mnogo bolji igrac u poznijem periodu. Rafa i Novak su mnogo vise sustinski uticali na Feda nego on na njih. Fed je svoju igru menjao mnogo vise.

Dakle, svako vreme ima svoje najbolje. Tako ce i u nekom buducem periodu neko podici nivo na jos veci nivo od nivoa ove trojice iz najboljih dana. Naravno, univerzalne vrednosti ce uvek ostati ubelezene, upamcene i opste priznate.

Link to comment
Share on other sites

Nije ti dobra paralela, u tenisu ima mnogo vise objektivnih parametara, prema kojima je Federer nesumnjivo najbolji teniser svih vremena (jos uvek).

 

Kad zavrse karijere, moci cemo da pricamo o tom dojmu pod uslovom da ga neko prestigne. Onda ce, po tom dojmu, Federer mnogima biti i dalje GOAT, dok ce Nadal/Djokovic to biti samo statisticki. Kao i svako ko se pojavi posle.

 

Dzordan nije statisticki najuspesniji kosarkas. Ali zbog svoje pojave i onoga sto je uradio u kosarci zauzima prvo mesto i zauzimace sigurno jako dugo vremena. Isto je sa Federerom.

 

Inace, ni ova paralela sa Federerovim bekhendom ne stoji. Glavna prednost Federera u odnosu na sve je to oduzimanje vremena za reakciju. On je kao mladji to radio jos bolje, ne moze nikako u poznim godinama da bude bolji u tome. Popunjavanje rupa sto kazes je doslo kasnije, kada je usporio i kada vise nije imao toliku prednost tu.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, AgroLaki said:

Nemojte da se ljutite, jer se iskreno salim, ali palo mi je napamet danas, ko ce teze da dozivi sportsku penziju: Delgado Lebronovu, ili Boxy Federerovu? 😄

 

 

Ja ne znam kako cu to da prezivim :cry:

znam samo da vise nikad necu ovako da pratim nekog tenisera ili sportistu, previse je to emocija 

Link to comment
Share on other sites

  • zoe Bg locked this topic
  • zoe Bg unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...