Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

On 3/30/2020 at 4:35 PM, Yoyogi said:

 

Pa sigurno neće ostati kao što je bilo pre 3 meseca. Umesto da se Kina zove diktaturom, pravilniji bi bio naziv "Politički kapitalizam". Centralna uprava za zemlju mnogoljudniju od drugih kontinenata dok se razvija i izvlači ljude iz bede (tu su smanjili svetsku bedu na 12%) nije ništa loše na dugoročnom planu.

 

Kina je diktatura, možemo to zvati i nigdjezemska ali ostaje diktatura

Nisu oni nikog izvukli iz bede, nego je to učinilo slobodno tržište.

 

On 3/30/2020 at 11:01 AM, Darth Bane said:

Mislim da nisi u pravu. Kina takva kakva jeste, moze u svoju orbitu da privuce veci deo Azije ( jedno 2/3), gotovo sasvim sigurno citavu Afriku, dobar deo Juzne Amerika i po koju evropsku zemlju. Dovoljno da se formira jedan solidan blok.

Drogo, ovaj korona virus bi mogao izazvati tektonske poremecaje na svetskoj geo- politickoj sceni. 

 

Stvaranje blokova u svijetu gdje su ti glavna izvozna tržišta USA i EU, bila bi za Kinu pogubna, baš kao i za USA i EU.

Samo sa USA imaju 332 milijarde dolara suficita, bilo kakvo zatvaranje slobodnog tržišta, znači ekonomski kolaps, pogotovo Kine, koja još uvijek nema razvijenu vlastitu potrošnju kao USA i EU.

 

5 hours ago, Constantin said:

 

...ili još nešto ?   Reakcija država, koje su najviše pogođene virusom, Španije, Italije i Francuske je bio totalno anti-jebavajući i posledice su, suštinski, nastupile zbog njihovog odnosa prema virusu. Informaciju o virusu, načinu delovanja su imali na vreme, pogotovu Španija....

 

Njihov odnos prema virusu je uvijetovan informacijama iz Kine.

Pošto je Kina hapsila doktore i zataškavala pandemiju skoro 2mj i pustila da pandemija uđe u Kinesku novu godinu, gdje milijuni Kineza putuje po državi i svijetu, zapečatilo je sudbinu svih ostalih.

A tako je to sa totalitarnim režimima, na dugoročnom planu ništa loše, kako kaže yoyogi...zar ne?

 

Ili svi skupa ne poznajete razliku između demokraskih društava i totalitarnog režima, možda to?

Edited by demag
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Pa jeste jedan region ali i Italija je 90% mrtvih imala u dva regiona sa severa a računamo joj na celu teritoriju i ukupan broj stanovnika. Inače da, ta cifra od 42k mrtvih zvuči više nego realno, što će značiti da su slagali nekih 10-15 puta. 

U svakom slucaju su dugo lagali, i sprecavali da stvarna situacija izadje. Mozda bi reakcija ostalih zemalja bila drugacija da su informacije bile dostupne.

Pa cak i da su imali preko CIA, BIA i MI6 informacije, tako nesto ne bi bilo moguce preneti javnosti, koja je vec zamisljala SARS scenario.

Da ne pominjemo da takav scenario izolovanja sa vojskom i policijom i represijom nije ni bio moguc u zapadnim zemljama.

 

Italija iako uzmes vecu smrtnost po broju stanovnika, ima drugo objasnjenje za to, kao sto je starost populacije.

Ali nema sta da se raspravlja, Kina jeste kriva za pandemiju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, demag said:

 

Ili svi skupa ne poznajete razliku između demokraskih društava i totalitarnog režima, možda to?

Naravno da ne znam razliku, jer ne znam šta je to demokratija. Rođen i živim u totalitarnom režimu i drugi ne poznajem i on je meni najbolji.

 

U Italiji i Španiji su se smejali na pomen virusa, kao što ovaj naš kreten što reče "najsmešniji virus u istoriji"....rezltate toga vidimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

U svakom slucaju su dugo lagali, i sprecavali da stvarna situacija izadje. Mozda bi reakcija ostalih zemalja bila drugacija da su informacije bile dostupne.

Pa cak i da su imali preko CIA, BIA i MI6 informacije, tako nesto ne bi bilo moguce preneti javnosti, koja je vec zamisljala SARS scenario.

Da ne pominjemo da takav scenario izolovanja sa vojskom i policijom i represijom nije ni bio moguc u zapadnim zemljama.

 

Italija iako uzmes vecu smrtnost po broju stanovnika, ima drugo objasnjenje za to, kao sto je starost populacije.

Ali nema sta da se raspravlja, Kina jeste kriva za pandemiju.

 

Ovo nije bio predmet diskusije nego broj mrtvih na milion stanovnika. Inače se slažem. 

Link to comment
Share on other sites




U Italiji i Španiji su se smejali na pomen virusa, kao što ovaj naš kreten što reče "najsmešniji virus u istoriji"....rezltate toga vidimo.


Misliš li da bi se smejali i sprdali se da je Kina od samog početka iznosila transparentno sve cifre, a ne samo pohvale o sebi kako su uspešno suzbili infekciju?
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Ovo nije bio predmet diskusije nego broj mrtvih na milion stanovnika. Inače se slažem. 

Broj mrtvim po milionu stanovnika ima neke druge faktore koji uticu. Od opremljenosti zdravstvo, do zdravlja populacije, demografije, pa i do gustine populacije, nije za dzabe ovo sto se desava u NYC.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Iz Kine, po medijima koji su to preneli.

 

A medij je ona Slobodna Azija, tako nešto?

Meni to više deluje kao pokušaj da zapad opravda svoje stanje. 

 

A stvar je daleko prostija - na zapadu nisu provaljivali u stanove i zavarivali zgrade sa zaraženima.

 

 

Ne vidim kako bi mogli da se sakriju oboleli - vidimo da Italija prosto ne može da obuzda stanje.

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sasa965 said:

Pobogu ljudi  zar iko može bilo kome da veruje na ,,majke mi".

Hoćete da kažete da su lažljivi Kinezi izradili lakoverni zapad.

Moguće.

 

 

Nisu Kinezi lažljivi, to vrijeđa vrijedne Kineske doktore, koji su pokušali upozoriti na opasnost novog SARS-a a neki od njih su preminuli od posljedica zaraze.

Takav je sistem

Jednako kao bivši SSSR, kada je roknuo Černobil

 

Nitko ne bi niti znao da je roknuo reaktor, da 1500km dalekim Šveđanima nisu bili čudni oblaci pa išli ispitivati.

Edited by demag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako je Kina od ovog virusa izgubila samo 3k ljudi onda će to da bude osnova neke buduće teorije da je Kina ovo izrežirala da bi zarazila ceo svet. Pošto slabo verujem u takve teorije više sam sklon verovanju da su umanjili svoje brojke jedno 10 puta da bi sakrili to od svetske i svoje javnosti.

 

Izvor za 42k je bio na temi o koroni linkovan. U pitanju je neka analiza koja je analizirala razne cifre koje su objavljivane u kineskim medijima i prosto ih sabrala na kraju. Ima dosta i pretpostavki u toj analizi ali tako je to kada se analizira bilo koja diktatorska zemlja.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

A medij je ona Slobodna Azija, tako nešto?

Meni to više deluje kao pokušaj da zapad opravda svoje stanje. 

 

A stvar je daleko prostija - na zapadu nisu provaljivali u stanove i zavarivali zgrade sa zaraženima.

 

 

Ne vidim kako bi mogli da se sakriju oboleli - vidimo da Italija prosto ne može da obuzda stanje.

Ne ulazim u raspravu,ali bez obzira sto je Kina preduzela drasticne mere po izbijanju epidemije ipak se ona sirila po Vuhanu nedeljama pre toga...

Ovih dana broj smrtnih slucajeva u nekim drzavama vrti se oko 1000 dnevno,pa mi jednostavno zvuci nerealno da su Kinezi uspeli da se zaustave na oko 3000 mrtvih i da tako naglo sprece sirenje zaraze koliko god da su mere bile drasticne...

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:


 

 


Misliš li da bi se smejali i sprdali se da je Kina od samog početka iznosila transparentno sve cifre, a ne samo pohvale o sebi kako su uspešno suzbili infekciju?

 

Podaci su transparentni.....12.02. Kina je prijavila preko 14 000 novih slučajeva zaraženih virusom uz preko 140 mrtvih. U Italiji je odigrana fudbalska utakmica 19.02. Atalanta-Valensija pred 45 000 gledalaca i svi su se, ispostavilo se kasnije, zarazili virusom. Utakmica je odigrana i pored upozorenja da virus ni malo nije bezazlen. Evo šta je rekao kapiten Atalante:

Quote

 

Gomez veruje da bi situacija u Bergamu bila bolja da 19. februara nije bilo publike na utakmici protiv Valensije u Ligi šampiona. Atalanta je svoje utakmice u Ligi šampiona igrala u Milanu, a na "San Siru" je meč uživo gledalo 45.000 ljudi.

"U početku je bilo puno dezinformacija, svi smo olako shvatili ovaj virus. Mislili smo da je to grip pa smo nastavili voditi normalan život. Pogrešili smo. Kada su ljudi oko nas počeli umirati, osetili smo strah. Neko je tog dana na "San Siru" bio zaražen. Mislim da današnja situacija u Bergamu ima veze sa utakmicom Lige šampiona na "San Siru". Igranje tih utakmica je bilo grozno. U Valensiji na revanšu nas niko nije proverio, sve je bilo opušteno."

 

 

Da dodam, revanš je odigran na Mestalji, Valensija, pred praznim tribinama, sredinom marta...beše 10.03. ili 11.03.

 

Mi smo oko Nove godine već imali informacije, u našim medijima da se tamo dešava nešto, nalik gripu, a da Kinezi još uvek istražuju o čemu se radi. Kako se broj zaraženih rapidno uvećavao u Vuhanu, stizale su i informacije i upozorenja. Na žalost "slepi miševi" i 5G mreža su dominirali i u mnogome odvlačili priču na krivu stranu, pa i ne čudi rekacija navedenih država.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, demag said:

Nisu Kinezi lažljivi

Nisam ja ni mislio na doktore već na sistem koji je poznat i predvidljiv.

Ne mogu da razumem kako pravdate zapad za neprimerenu reakciju.

Imali su slike ,informacije sa terena i uspeli su da urane ništa.

Nema opravdanja za zakasnelu reakciju.

4 minutes ago, demag said:

Nitko ne bi niti znao da je roknuo reaktor, da 1500km dalekim Šveđanima nisu bili čudni oblaci pa išči ispitivati.

Uppsala ulivezitet

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CheshireCat said:

 

A medij je ona Slobodna Azija, tako nešto?

Meni to više deluje kao pokušaj da zapad opravda svoje stanje. 

 

A stvar je daleko prostija - na zapadu nisu provaljivali u stanove i zavarivali zgrade sa zaraženima.

 

 

Ne vidim kako bi mogli da se sakriju oboleli - vidimo da Italija prosto ne može da obuzda stanje.

WSJ, Time, Washington Examiner, Newsweek ....

i veoma lako, promenis kriterijume, i voila - umro covek od srcanog udara a ne od korone.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, sasa965 said:

Nisam ja ni mislio na doktore već na sistem koji je poznat i predvidljiv.

Ne mogu da razumem kako pravdate zapad za neprimerenu reakciju.

Imali su slike ,informacije sa terena i uspeli su da urane ništa.

Nema opravdanja za zakasnelu reakciju.

Uppsala ulivezitet

 

Ne može zapad reagirati na isti način, kao totalitarna država.

To su velike razlike. 

U sistemu gdje ljudi nemaju prava, niti imaju slobodu govora, možeš reagirati kako želiš.

Na zapadu ipak moraš dobro paziti, što radiš i kako to radiš. Ograničiti slobodu kretanja je problematična stavka.

 

Da je doktor Li živio u demokratskom društvu, 01.11.2019god bi kolegama iz kompletnog svijeta, podijelio saznanje o novom SARS-u i nultom prijenosniku.

 

 

 

 

 

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

WSJ, Time, Washington Examiner, Newsweek ....

i veoma lako, promenis kriterijume, i voila - umro covek od srcanog udara a ne od korone.

 

Da, to je moguće (i zbog zatvorenosti kineskog društva), ali ne mora da znači.

 

U Wuhanu je bilo 68k zaraženih, otprilike koliko i do ovog utorka u Nemačkoj (otkrivenih 66885, umrlih: 645). To bi moglo da se fituje u te Wuhanske brojeve.

 

Ja mislim da im desilo da im se epidemija na početku otme kontroli ne bi uspeli da je zaustave (jer je do neke sredine marta zaustavljena, bar su bili izveštaji).

Mislim da u trenutku locka u Wuhanu zaista nije bilo previše obolelih.

 

 

Na kraju ja bih sumnjao u sve brojeve. Jer ni u jednoj zemlji ne možemo pričati o broju ukupnom zaraženih ni preminulih.

Samo o otkrivenim slučajevima. Nema šanse da je broj umrlih u Italiji stvaran nego samo veći od otkrivenog jer sigurno nisu svi stigli da se konstatuju niti da dođu do bolnice.

 

A na kraju - ni otkriveni i prezentovani slučajevi ne moraju biti iste brojke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ali nema sta da se raspravlja, Kina jeste kriva za pandemiju.

Pa zato su odmah potrčali da "pomažu" po svetu, zato što znaju da su krivi. Kad sve prođe, možda treba malo da se razmotri disciplinovanje toga. Ipak na strani "good guys" postoji prednost od 3 puta više borbenih aviona nego svi ostali na svetu zajedno. A ovi odavno nisu gazili CDove buldožerima na trgovima. Mozda treba da obnove gradivo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Pa zato su odmah potrčali da "pomažu" po svetu, zato što znaju da su krivi. Kad sve prođe, možda treba malo da se razmotri disciplinovanje toga. Ipak na strani "good guys" postoji prednost od 3 puta više borbenih aviona nego svi ostali na svetu zajedno. A ovi odavno nisu gazili CDove buldožerima na trgovima. Mozda treba da obnove gradivo.

 

Samo da ne pogode proizvodne pogone koje su šibnuli u Kinu i u kojima im rade bat eaters samo da bi oni imali više kubika u novom benzu :kece:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CheshireCat said:

 

Da, to je moguće (i zbog zatvorenosti kineskog društva), ali ne mora da znači.

 

U Wuhanu je bilo 68k zaraženih, otprilike koliko i do ovog utorka u Nemačkoj (otkrivenih 66885, umrlih: 645). To bi moglo da se fituje u te Wuhanske brojeve.

 

Ja mislim da im desilo da im se epidemija na početku otme kontroli ne bi uspeli da je zaustave (jer je do neke sredine marta zaustavljena, bar su bili izveštaji).

Mislim da u trenutku locka u Wuhanu zaista nije bilo previše obolelih.

 

 

Na kraju ja bih sumnjao u sve brojeve. Jer ni u jednoj zemlji ne možemo pričati o broju ukupnom zaraženih ni preminulih.

Samo o otkrivenim slučajevima. Nema šanse da je broj umrlih u Italiji stvaran nego samo veći od otkrivenog jer sigurno nisu svi stigli da se konstatuju niti da dođu do bolnice.

 

A na kraju - ni otkriveni i prezentovani slučajevi ne moraju biti iste brojke.

Pa sami Kinezi to prijavljuju po drustvenim mrezama, a Time je neke intervjuisao.

Bloomberg prijavio kako je CIA prijavljivala nedeljama da cifre iz Kine nisu tacne, a nisu mogli da dodju to tacnih jer je cela malverzacija bila na nivou birokratije u Wuhanu, da ne bi neki apartchik nestao jer je dao loshe cifre.

A edpidemija im se definitivno otela kontroli kad je ovako masovno izasla u svet. Ni zarazenih ni umrlih nije bilo koliko prijavljuju. Kinezi prijavljuju da je epidemija postojala vise od dva meseca pre nego sto su izasli u javnost, a vidimo sta ova epidemija moze da uradi za dva meseca. Postavlja se i pitanje, koliko je virus vec postojao dok nisu posumnjali na epidemiju.

 

U periodu pre zabrane putovanja, u US je iz Kine uslo 750k ljudi, od pocetka gde se znalo za novi virus. Da ne pominjemo jos koliko iz Italije i slicno gde se vec rasirilo.

 

Meni je logicno da su oni od slucaja SARSa naucili pogresnu lekciju, i umesto da se reaguje odmah, kako je bilo u slucaju SARSa, oni su imali stete zbog toga, i ovaj put odlucili da prikriju.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Angelia said:

Bloomberg prijavio kako je CIA prijavljivala nedeljama da cifre iz Kine nisu tacne,

Uz to gledaš odsečene gradove , snimke ljudi koji padaju po ulucama.

Tad je gorelo crveno svetlo za uzbunu .

Samo trebalo je braniti berzu , turizam i tako to .

Posle je bilo kasno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, demag said:

Ne može zapad reagirati na isti način, kao totalitarna država.

To su velike razlike. 

 

 

Ko je zapadu branio da ozbiljno shvati opasnost?

 

,,U sistemu gdje ljudi nemaju prava, niti imaju slobodu govora, možeš reagirati kako želiš.

Na zapadu ipak moraš dobro paziti, što radiš i kako to radiš. Ograničiti slobodu kretanja je problematična stavka".

 

Tačno ,samo tu slobodu nekad treba platiti životima.

Kad su životi tuđi i daleko od kuće onda nije veliki problem.

Problem je danas , kad je smrt došla po nas?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, sasa965 said:

Uz to gledaš odsečene gradove , snimke ljudi koji padaju po ulucama.

Tad je gorelo crveno svetlo za uzbunu .

Samo trebalo je braniti berzu , turizam i tako to .

Posle je bilo kasno.

Samo sto nemas informacije, pa ne mozes ni da reagujes.

Da su izasli i rekli Kinezi lazu, vecina bi ih optuzila za rasizam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...