Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, RatzenStadt said:

 

Kako bi ti nazvao kineski model? 

Da li se uopste moze klasifikovati koristeci standardne metode "uokviravanja"?

 

Kineski ekonomski model ne spada u postojeće sisteme koje je nauka skoro u potpunosti objasnila (anglosaksonski, evropski, azijski model i sovjetska komandna ekonomija) već se interpretira kao tržišni socijalizam. To je sistem koji kombinuje društvenu svojinu, kao i državno vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju sa tržišnom alokacijom. Ustavni amandman iz 1999. ističe da će ''narodna demokratska diktatura razvijati socijalističku tržišnu ekonomiju''. Vlasništvo ne mora nužno da bude državno jer je ogroman broj firmi privatan ali najznačajnija sredstva proizvodnje (strateška i kapitalna) pripadaju državi. Tržište se razvija prema sopstvenim potrebama tj. alocira robu široke potrošnje dok se sistemska državna kontrola sprovodi nad proizvodnjom kapitalnih dobara. Ključno za razumevanje kineskog ekonomskog uspona jeste da se sprovodi autoritaran režim ali na osnovama potpune regionalne decentralizacije u ukupnoj ekonomiji. Ova regionalizacija poseban je fenomen jer niko ne bi očekivao da 'diktatura proleterijata' dozvoli bilo kakav stepen slobodnog odlučivanja van centra, ali to je posebna priča. Recimo, sam Peking rangiran je kao posebna ekonomska provincija, uz još neke veće gradove (megapolise), pošto su regioni zamišljeni tako da se međusobno takmiče i na taj način doprinose sveopštem rastu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nonick said:


Meni u celoj stvari nije jasno sta rade za sta platu primaju intelligence sluzbe na zapadu. 
 

Ovo je bilo sumnjivo relativno inteligentnoj osobi jos u to vreme. Mene sustinski brine podcenjivanje ovoga na zapadu, fokus na politicki aspekt. I casual odnos prema medicinskom.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Plavi Golub said:


Meni u celoj stvari nije jasno sta rade za sta platu primaju intelligence sluzbe na zapadu. 
 

Ovo je bilo sumnjivo relativno inteligentnoj osobi jos u to vreme. Mene sustinski brine podcenjivanje ovoga na zapadu, fokus na politicki aspekt. I casual odnos prema medicinskom.

 

Insinuiraš da su Kinezi šibnuli ovaj virus celom svetu, namerno? Ili nisam dobro razumeo.

 

Ako sam dobro razumeo, da pitam u čemu se onda razlikuje ovaj narativ u odnosu na one maloumnosti sa 1389/1244/Srbin.info i ostalih opskurnih nacionalističkih kanala, gde su englezi napravili virus i poslali ga Kinezima?

 

 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

 

Insinuiraš da su Kinezi šibnuli ovaj virus celom svetu, namerno? Ili nisam dobro razumeo.

 

Ako sam dobro razumeo, da pitam u čemu se onda razlikuje ovaj narativ u odnosu na one maloumnosti sa 1389/1244/Srbin.info i ostalih opskurnih nacionalističkih kanala, gde su englezi napravili virus i poslali ga Kinezima?

 

 

Ma, mislim da je Plavi golub mislila na podatke, informacije koje Kinezi objavljuju. prikrivanje, šminkanje., ne na puštanje cirusa iz laboratorije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Div said:

Ma, mislim da je Plavi golub mislila na podatke, informacije koje Kinezi objavljuju. prikrivanje, šminkanje., ne na puštanje cirusa iz laboratorije.

 

to je onda ok, tu dileme nema.

 

Samo sam mislio drugacije jer pominje inteligence sluzbe sa zapada pa ako mi znamo da kina krije podatke, znaju i oni....nego sam mislio da se odnosi na nesto drugo. Ako nisam u pravu, izvinjavam se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, NMX said:

 

Insinuiraš da su Kinezi šibnuli ovaj virus celom svetu, namerno? Ili nisam dobro razumeo.

 

Ako sam dobro razumeo, da pitam u čemu se onda razlikuje ovaj narativ u odnosu na one maloumnosti sa 1389/1244/Srbin.info i ostalih opskurnih nacionalističkih kanala, gde su englezi napravili virus i poslali ga Kinezima?

 

 

 

Nisi dobro razumeo, ali si potrcao da me svrstas medju te debile. Lepo je sto si se izvinio. Nemoj da se ljutis, ja u principu volim da citam tvoje postove . Duhoviti su. However, deo vas je ponekad revolverski raspolozeni u raspravi, ucitavate drugima mnogo, poneki put imam utisak kao da se obracate kako da kazem debilima. Moze biti da je generacijski jaz, jer sam to srela medju nasima i napolju. Jbt i pre vas je neko skolu zavrsio, nesto radio i video sveta i ima neki argument za to sto pise.

 

Nisam mislila na to sto ti pises, vec da obavestajne sluzbe koliko ja laicki znam ne vrse monitoring samo top seret stvari, vec pre svega svakodnevnog zivota. A masovna epidemija ovog tipa ne prolazi nezapazeno. Mislim tj nekako sam sigurna da su znali sta se desava, ali su se kockali ala ono srpski "nece valjda", a i ako hoce nece bas toliko. Zadnjih godina se vise bave kako da zastite prljav ves politicara, obezbede izborne pobede  nego bezbednosti zemalja ili blokova. Dakle znali su, a znale su i neke naucne institucije, pa su iskulirane u svojim zemljama od politicara. Kritika je ZAPADNIH tajnih sluzbi i njima nadredjenih politicara na ZAPADU, a ne Kineza. Kinezi su gledali da zastite svoj interes, mada ja mislim da bi ga bolje zastitili da su bili posteni na vreme. Ali ko mene pita.

 

I da dodam ja sa Kinezima radim godinama na zajednickim projektima znam mnogo sto sta i pozitivno i negativno. I kad pisem, pisem o sistemu. Ono sto sam pisala jeste da su smandrljali i otegli da upozore na ozbiljnost situacije kao sto jesu. jer je ovo tamo pocelo krajem novembra. Ali nisu jedini. Bozic i kineska NG su ovo doveli u stanje kakvo jeste u Evropi. A prema broju onih koji zive u okolini Milana i broj turista samo u toj zoni, oni najvise i treba da pomognu Italiji da se iskobelja iz ovoga.

 

Dakle ja kad pisem, ne pisem politicku propagandu, ne kandidujem se ni za kakve izbore, niti me mozes tako odokativno gurnuti u ideoloski blok. Valjda sam se odvikla nacina kako se tu komunicira.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Insinuiraš da su Kinezi šibnuli ovaj virus celom svetu, namerno? Ili nisam dobro razumeo.

 

Ako sam dobro razumeo, da pitam u čemu se onda razlikuje ovaj narativ u odnosu na one maloumnosti sa 1389/1244/Srbin.info i ostalih opskurnih nacionalističkih kanala, gde su englezi napravili virus i poslali ga Kinezima?

 

 

 

Razlika je u tome sto se od cele Kine epidemija razvila u vrlo "egzoticnom" gradu poznatom po malo cemu - osim po najvecoj kineskoj virusnoj laboratoriji koja je nastala posle SARSa i sto su Kinezi upozoravani od eminentnih americkih strucnjaka bukvalno - da ce im virus pobeci.

 

Da li je to dovoljno za teoriju zavere - jeste ... i vise nego dovoljno.

 

Da li neko tvrdi da je zaraza tako i tamo nastala - ne tvrdi niko, jer bi to bilo neozbiljno.

 

Da li neko sasvim logicno moze da ostavi prostor za sumnju da je taj scenario u zemlji u kojoj ljudski zivot (1 ili 1000 ili 1000000 nebitno) vredi bukvalno nula - moguc? Naravno da moze.

 

Takva mashina za laganje kao sto je komunjarska partija Kine nije vidjena jos od Hitlera i Staljina, pa sa istorijom "pravljenja beba" i ostalim nepodopshtinama ....... nije valjda da bi trebalo da se stidim sto dozvoljavam da je sve moguce. :s_d: Uprkos njihovog "briljantnog rekorda demokratske nevinosti i transparentnosti".

 

Evo bas juce citam kako je kineska "sis-mis zena" iznenadjena otkud korona tamo gde slepih miseva - predmeta njenih istrazivanja - takoreci nema. Wuhan bi joj, kaze zena strucnjak - poslednji pao na pamet.

 

Pa ja stvarno ne znam ...... ja nisam specijalista zoolog za zoonoze. Jesi li ti strucan? Cime se bavis?

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Da ne bude zabune, odnosno zlobnih tumacenja ...... nisam cuo da postoji bilo ko ko misli da su to uradili namerno, naravno.

 

Neki misle da su brljali oko necega za sta nisu sposobni i da su zajebali stvar. Zaigrali se.

 

Sanse da se to ispita i utvrdi su realno nikakve.

 

Uostalom, ko bi rizikovao zivot?

 

 

Politicari su po default-u djubrad, jednostavno na nizem nivou su cutali i pokusali da sakriju da se odmah reagovalo ko zna da li bi svet bio u problemu ko sad ali opet to ne skida odgovornost sa drugih zemalja ciji su se vodeci politicari ponasali ko teletabisi.

 

Ono sto je jedino dobro u celoj prici sto u Kini za ovakve svinjarije moze da ode glava. Ne bi me cudilo da skrate za glavu neke nize funkcionere partije, a ko zna mozda i nekog visokog koji nije ove ispod kontrolisao.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Koliko ja znam u takvim lefticarskim satrapijama glava obicno ide onima koji talasaju, a ne krivcima.

 

 

 

Pa ne bas, imas primere da su se obracunavali sa krivcima za znatno manja sranja, obicno smena i zatvor ali ne tako retko i metak. Videcemo ali mi deluje da tako nesto moraju da urade jer ovo je vec ozbiljno sranje jos jednom ovako nesto i ima da svet izgradi kineski zid oko Kine.

 

Inace ne znam sto non stop tupite da je Kina nekakva levicarska drzava, daleko su ono od levice. Kanada je za njih marks na kub, neki delovi Amerike su marks na kvadrat.

 

To sto je Kina diktatura ne znaci da su lefticari!? Pa majku mu AOC i slicni u Kini zavrse verovatno u nekim nudlama.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

 

Pa ne bas, imas primere da su se obracunavali sa krivcima za znatno manja sranja, obicno smena i zatvor ali ne tako retko i metak. Videcemo ali mi deluje da tako nesto moraju da urade jer ovo je vec ozbiljno sranje jos jednom ovako nesto i ima da svet izgradi kineski zid oko Kine.

 

Inace ne znam sto non stop tupite da je Kina nekakva levicarska drzava, daleko su ono od levice. Kanada je za njih marks na kub, neki delovi Amerike su marks na kvadrat.

 

To sto je Kina diktatura ne znaci da su lefticari!? Pa majku mu AOC i slicni u Kini zavrse verovatno u nekim nudlama.

 

 

 

pa dobro su se obracunavali sa doktorom  whistleblowerom. Covek je umro dva puta za jedan dan.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Razlika je u tome sto se od cele Kine epidemija razvila u vrlo "egzoticnom" gradu poznatom po malo cemu - osim po najvecoj kineskoj virusnoj laboratoriji koja je nastala posle SARSa i sto su Kinezi upozoravani od eminentnih americkih strucnjaka bukvalno - da ce im virus pobeci.

 

Da li je to dovoljno za teoriju zavere - jeste ... i vise nego dovoljno.

 

Izvini, ne mogu da diskutujem sa ovakvim stvarima. Ovo je rang engleska poslala virus kinezima. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nonick said:

 

pa dobro su se obracunavali sa doktorom  whistleblowerom. Covek je umro dva puta za jedan dan.

 

 

Kod njih su teorije zavere zvanicna politika ... https://www.theglobeandmail.com/world/article-chinese-official-promoting-unfounded-theory-that-coronavirus-has-roots/

 

34 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

 

Pa ne bas, imas primere da su se obracunavali sa krivcima za znatno manja sranja, obicno smena i zatvor ali ne tako retko i metak. Videcemo ali mi deluje da tako nesto moraju da urade jer ovo je vec ozbiljno sranje jos jednom ovako nesto i ima da svet izgradi kineski zid oko Kine.

 

Inace ne znam sto non stop tupite da je Kina nekakva levicarska drzava, daleko su ono od levice. Kanada je za njih marks na kub, neki delovi Amerike su marks na kvadrat.

 

To sto je Kina diktatura ne znaci da su lefticari!? Pa majku mu AOC i slicni u Kini zavrse verovatno u nekim nudlama.

 

 

 

Kina je robovlasnicka drzava, ali je rukovodstvo komunisticko, a ekonomija je do sada nepoznati mutant. Sve u svemu prilicno komplikovano i endemski.

 

Sto se "skidanja glava" tice posao si od pogresnog ubedjenja da tako nesto treba da se dogadja. Nama ne trebaju nicije glave, samo nam treba sta se stvarno dogodilo kako bi znali i za sada, a i za ubuduce.

 

To nazalost od ovih konzumera kucnih ljubimaca necemo saznati.

 

Treba ih izolovati.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Boli me Covid-19 za tvoju napaljenost.

 

Sine Denise, šta ti pričaš :lol_2:

 

Kreneš sa teorijama zavere kao da si gost kod Teše Tešanovića,  pa završiš sa napaljenošću..brate mili... Al obećah da o ovoj temi ne mogu više sa tobom, premalo znanja, previše frustracija i predrasuda. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Tacno to je maslo lokalnih mocnika kojima sad ne bih bio u kozi, naravno ako je vrh partije pametan.

 

 

 

Znaci vrh partije indirektno naredi apparatchick-u (lokalni mocnik) da zataska doktora - da potpise fictional dokument a mozda i nesto stroze (ne zna se 100% samo da je umro, pa nije pa opet) i onda vrh likvidira apparatcheka/mocnika. Pa to nema ni kod mafije - ali nista vise ne mrzim od mafije/sljam - mozda samo ovo.

Edited by nonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

Treba ih izolovati.

 

To bi svet morao da im postavi ko uslov, dakle zatvaranje tih pijaca i medjunarodna kontrola u samoj Kini. Pa nek biraju. Problem je sto su toliko se povezali sa drugima ekonomski da sem Donija niko nije smeo ista da im kaze. A sad Doni ima prece brige da resava.

 

@nonick

 

Ma jok mislim da su lokalci na svoju ruku vukli poteze. Npr ko Cernobil, gde su lokalni funkcioneri lagali o opasnosti i ubedjivali vlast da jezgro je sasvim okej.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Sine Denise, šta ti pričaš :lol_2:

 

Kreneš sa teorijama zavere kao da si gost kod Teše Tešanovića,  pa završiš sa napaljenošću..brate mili... Al obećah da o ovoj temi ne mogu više sa tobom, premalo znanja, previše frustracija i predrasuda. 

 

Biokontaminacija nije isto sto i bioinzenjering, jedno je incident, drugo namera ..... sto je tebi naravno nejasno, jer ti nemas pojma o cemu govoris, iskreno ne znas ni sta je virus, niti ti je poznata istorija curenja virusa iz laboratorija koja se desavala na svih 5 kontinenata i nije nikakva teorija zavere. Ona to postaje samo kada se o tome laze, pa kad se kineske mreze usijaju od "glasina" da je nulti pacijent zena istrazivac iz jedine laboratorije nivoa 4 u Kini, bas u tom Wuhanu, koja nikada nije krocila na sis-mis-kucici-macici pijacu, onda to prenese i Asia Times.

 

Svejedno, razumem da sa poteskocama pratis sve ovo i da si isti kalibar kao i taj gospodin koga pominjes, a za koga nisam nikada cuo u zivotu.

 

Na ovom virusu po recima jednog od najuglednijih US virologa nema znakova bioinzenjeringa, pa o tome niko i ne prica. Istog onog koji ih je upozorio da nisu sposobni da se bave virusima na ovom nivou i da ne znaju s cime se igraju.

 

E sad kakve veze imaju taj neki tvoj tesa tesanovic i recimo francuski profesori sa Pasterovog instituta koji su jos pre 7 godina upozoravali da su kineska veterinarska ukrstanja virusa skandalozna i opasnost po ceo svet ....... u to ne bih ulazio ...... jer bih usao na kurir-informer srbsku teritoriju, a tu si ti svecki strucnjak za viruse. :roflmao:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...