Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

Zanimljivo da je Guzijan Jeremic prihvatljiviji da mu se udeli spasonosni glas od nekoga ko se zove jasno i glasno i konacno - Srbija na Zapadu. 

 

To je hrabra odluka u Srbiji tako se zvati na nekim izborima, ali biti jasan i glasan i odlucan jeste jedina alternativa. Zar je moguce da svi redom moraju da budu ljigavci da bi bili prihvatljivi? 

Ovi smutjivci koji se ne izjasnjavaju po kljucnim pitanjima tipa kuda ide Srbija, nego se lose pretvaraju da su i riba i devojka i vucic i antivucic - mene to kao glasaca ne bi interesovalo  sto bi rekao onaj kolega iznad - ne bi me interesovalo da s takvima idem istom str. ulice a ne da rusim vucica, ovo je parafraza nisam tacno citirala ali otprilike je tako.

 

Ako stignem ili budem u prilici da sedamnaestog decembra rusim vucica, ima da ga rusim hrabro a ne kao zec, ili riba ili devojka...sta ce Srbiji antizapadnjaci?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo kako mi, u nasem kvartu, rusimo drzavu:

Komsinica sa sprata iznad mog:"Draga komsinice, moja rodjaka vas poznaje, zna vasa opredeljenja, pita da li bi bili kontrolor kod njih, oni su deo koalicije Srbija protiv nasilja?". 

"Mila moja, rado ali, obecala sam prijateljima iz DS da cu biti kontrolor kod njih. Uzgred, sto vi ne budete njihov kontrolor?"

"Ah, draga, ne mogu, znate vec, morala sam, bila sam na prethodnim izborima kontorlor za SNS".

'Ma sta kazete, nikad ne bih rekla...a suprug?"

"I on je morao".

"Tja, a da pitamo komsiku do mene, mlada je, sama, ima vremena?"

"Pitla sam je prosli put, ona kontrolise za rumnunsku manjinsku stranku i sada ce".

" A Rada iz prizemlja?"

"Ta shuruje sa madjaronima, zet joj je Madar".

"Sazaljevam slucaj draga, razumem. Mogu da pitam skolsku da kontrolise za vasu rodjaku ako nemate nista protiv?"

"Nikako, draga moja, zapisite ovaj broj telefona, ako se odluci, neka im se javi ali molim vas, ne spominjite moje ime, znate vec zasto"

"Naravno draga moja, diskrecija zagarantovana".

" Morate da probate tortu koju sam napravila za Mitrovdan, nasu slavu, sad ce mala da vam donese, ljubim vas i svako dobro".

"Hvala, niste trebali, na dijeti sam...."

"Vidimo se..."

"Vidimo se...."

 

I tako, ako mi mirni i tunjavi a iz Banata ne smrsimo konce ovoj vlasti, niko nece.

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ali uzimati iole ozbiljno listu koju podržava 1 Basara, voditelj Kurir TV-a i kolumnista Kurira i probrana ekipica miloljubaca koja je zajedno sa Silajdžićem, Mesićem i Vlasijem potpisivala proglas u kome stoji da je Srbija okupirala Crnu Goru 1918. je vrh.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, erwin said:

Glasaj slobodno za besmislenu listu koja će dobiti jedan posto, ako i toliko, kao ona sa Čomićkom 2020, ko ti brani.

 

Ne glasam, sto je bilo sasvim nebitno. A bitno je bilo videti kako se opstruise sve sto se zove `na Zapadu` dok se podrska dodeljuje svemu sto nosi antizapadni sentiment....Guzijan je opcija bez greske i iscudjavajucih komentara. Uz odobravanje je takodje i ono - ma necu da rusim vucica cak ni ako hocu a sve zbog neslaganja sa eventualnim rusiocima na temi BI...itd.

:lol_2:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imajte u vidu da svi glasovi ispod cenzusa idu na Vucicev racun, imace vise poslanika u parlamentu.Ne bacajte glas na bezvezne stranke i koalicije.

Dec 17 se ne glasa za i protiv ulaska u NATO, priznavanje Kosova i bla, bla, bla..

Glasa se za smenjljivost vlasti.

Jednostavno je.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Samo sačekajte nova istraživanja da vidimo da li je NS uopšte blizu cenzusa. Po onom Vukadinovićevom istraživanju oni su pali na 0,5% dok je Aleksić na 5,5% . 

 

Pogledaću nova istraživanja kada ih neki od medija objave ili ako objavi Vukadinović. Ali... nije mi jasno ovo boldovano. Miki Aleksić je u koaliciji Srbija protiv nasilja. Njegov Narodni pokret ne izlazi samostalno na izbore. 

 

Koji procenat onda imaju SSP, DS i ostale stranke opozicije?  Ne razumem ovo istraživanje, priznajem.  

 

 

4 hours ago, Pletilja said:

Imajte u vidu da svi glasovi ispod cenzusa idu na Vucicev racun, imace vise poslanika u parlamentu.Ne bacajte glas na bezvezne stranke i koalicije.

Dec 17 se ne glasa za i protiv ulaska u NATO, priznavanje Kosova i bla, bla, bla..

Glasa se za smenjljivost vlasti.

Jednostavno je.

 

 

Potpuno Vas razumem.  Ali.. jedno ALI sve kvari..

 

Potpuno sam objektivna.

 

Nijedna stranka, nijedna koalicija stranaka opozicije ne može sama da sruši ovaj režim.

 

Ne mogu da sruše ni desno orijentisane stranke ni proevropske stranke. 

 

Mislim da je danas mnogo, mnogo teže srušiti AV nego što smo devedesetih rušili SM. 

 

Tokom 90-tih SPS je išao na rušenje biračkih mesta i na ponavljanje izbora i imali su bugarski voz.

 

Danas AV kupuje glasove. I preko E-uprave i aplikacije za birački spisak mogu da ubace mnogo, mnogo novih birača iz Rep Srpske npr. 

 

Ima medije iza sebe i ima, nažalost starih ljudi koji ga vole više od rođenih unuka 😞 

 

Mislim da ovi izbori donose ogromnu neizvesnost, a usput me nervira što nigde nisam pročitala da se neko iz opozicije nije pobunio zbog te aplikacije na sajtu E uprave.

 

 

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Esli said:

Ne radi tu niko za SNS. Jednostavno su to svi koji su ispali iz velikih koalicionih kombinacija i sada se bore za cenzus kako znaju i umeju. Indirektno rade za SNS samo time što je SNS smislio cenzus od 3% da takav privuče na izborne liste, prvo za bojkot 2020, a i nakon toga, samo da otkine koji procenat od glavnih opozicionih lista i unesu dodatnu konfuziju.

 

Njihova prica je oduvek bila "ako cemo da Vucica rusimo sa ljudima koji ce da nastavljaju Tadicevu politiku i Rusija i EU i Kosovo u Srbiji i NATO onda bolje da Vucic ostane na vlasti". Zapravo, vecina njih nemaju neke emocije prema onome sto pricaju, ali neki potencijalni biraci imaju i na to racunaju i oni i Vucic.

 

U sustini, Vucic je sam sebe postavio u centar politickih zbivanja i uspeva da ubedi jedan deo ljudi da on nije najvece zlo na politickoj sceni. Ako naginjete desnici, ako osecaj inata raste u vama kad god se spomene NATO, ako ste mnogo konzervativni, nemate sta da brinete - ili glasajte za SNS ili nemojte glasati ili glasajte za neku malu desnicarsku stranku (tipa SRS) i znajte da, ako nista drugo, "vece zlo" u vidu ostataka DS nece doci na vlast. Mozda ne zelite da se u Srbiji opet pitaju desnicari i rusofili? Mozda ih ne zelite uopste u parlamentu? Super, glasajte za SNS ili za GDF ili nemojte uopste glasati, zavalite se i navijajte da neki muceni Radulovic ili Obradovic ostane ispod cenzusa i popijte sampanjac jer "bolje i da Vucic ostane, nego da ga ovi nazadni smene".

 

Imali smo tu pricu vec 2014. kada se desila ona katastrofa sa ogromnim brojem stranaka koje su otisle ispod censuza pa je SNS+ lista sama imala jedno 160 poslanika. Jedni su slavili jer su i SRS (koji je tada jos bio opozicija) i Dveri i DSS ostali ispod cenzusa, drugi su nazdravljali jer su propali LDP (koji je tada jos bio opozicija) i Dinkicev URS, a Vucic je slavio jer je znao da je taj dan bio dan kada je umrla demokratija u Srbiji.

 

Na ovim izborima treba se ponasati pragmaticno i glasati za liste za koje postoji sansa da nece uci u koaliciju sa SNS ili nece postavljati nenormalne uslove samo da bi proizveli nove izbore. Svako za sebe treba da razmisli i da proceni ko je to ko ce vlastiti politicki interes staviti ispred sluzenja Vucicevom rezimu. Da su biraci u Srbiji trezveniji mozda bi i mogla da se pravi jedna lista, ali onda bi zbog svake stranke u koaliciji otpalo po jedno 20 hiljada biraca i SNS bi lagano dobio izbore.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To je bilo istraživanje koje je rađeno baš kada se NS raspao, zato sam i čekao novo istraživanje jer je to najgori trenutak za takav vid ispitivanja. Inače Vukadinović ispituje rejting stranaka pojedinačno bez obzira na koalicije. Tu jedino treba imati na umu da što je manji procenat to je mogućnost greške veća i da je to istraživanje sa 1000 ispitanika što je minimum.

 

Evo zadnjih rezultata objavljenih 22.10. da ne pričamo više u prošlom vremenu :

 

image.thumb.png.3fa00c44d90305274a6ddc64b0eb29da.png

 

Otprilike su poravnati NS i NPS, interesantno i jedni i drugi iznad cenzusa. Isto interesantno da je DS iznad cenzusa posle dužeg vremena a da su Zeleni ispod. No verovatno će ti procenti ići još gore kada se oni što ne znaju za koga opredele a verovatno će i deo ovih što ne planiraju na kraju izaći no od tih će deo i vlast uzeti.

 

Sad sam proverio ipak nije vukadinovićevo istraživanje ono što kaže da NSP ima 5,5 a NS 0,5% . To je agencija Stata radila baš kada su se raspadali. 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Otprilike su poravnati NS i NPS, interesantno i jedni i drugi iznad cenzusa. Isto interesantno da je DS iznad cenzusa posle dužeg vremena a da su Zeleni ispod. No verovatno će ti procenti ići još gore kada se oni što ne znaju za koga opredele a verovatno će i deo ovih što ne planiraju na kraju izaći no od tih će deo i vlast uzeti.

 

Iznad cenzusa ako se uzme da uzorak reprezentuje birački spisak, matematički je jasno da na spisku postoji 20%, bar, onih koji prirodno ne mogu da glasaju, ako ipak "glasaju" jasno je kome idu njihovi glasovi. Utoliko veći problem za stranke koje su i ovom matematikom ispod censusa.

Još gor ako 20% nije približno tačan broj, ako je manje onih koji ne mogu da glasaju, nisu živi ili ne žive više u RS, a ima više onih koji su dodati na spisak da bi glasali, oni već bitno utiču na promenu volje birača.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

 

Iznad cenzusa ako se uzme da uzorak reprezentuje birački spisak, matematički je jasno da na spisku postoji 20%, bar, onih koji prirodno ne mogu da glasaju, ako ipak "glasaju" jasno je kome idu njihovi glasovi. Utoliko veći problem za stranke koje su i ovom matematikom ispod censusa.

Još gor ako 20% nije približno tačan broj, ako je manje onih koji ne mogu da glasaju, nisu živi ili ne žive više u RS, a ima više onih koji su dodati na spisak da bi glasali, oni već bitno utiču na promenu volje birača.

 

Obzirom da je ovo telefonski rađeno i da se uzorak pažljivo bira ovo su realni ljudi koji svi imaju pravo glasa. Ti što ih ti spominješ nisu u ovom istraživanju i zato mi imamo preko 40% ljudi koji ne izlaze jer nam je birački spisak netačan. Ovi iz RS su više bitni za lokalne izbore jer njih nema mnogo. Pre par godina ih je bilo oko 10k. A što se tiče lopovluka to je prisutno na svim izborima, tu se jednostavno treba pomiriti da vlast uvek ukrade par 100k glasova jer u tim manjim mestima je nemoguće kontrolisati brojanje jer retko kada u nekom selu imate nekog ko je die hard za opoziciju i spreman da se suprotstavi lopovluku po svaku cenu.

 

Kako čujem najlakše za krađu glasova su naši ljudi u inostranstvu, tu ko ne izađe može vrlo lako da se glasa umesto njega ali toga takođe nema mnogo pa ne igra veliku ulogu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

 

 

 

Kako čujem najlakše za krađu glasova su naši ljudi u inostranstvu, tu ko ne izađe može vrlo lako da se glasa umesto njega ali toga takođe nema mnogo pa ne igra veliku ulogu.

Konzulati i amabasade nemaju spiskove, oni pojma nemaju ni koliko srpskih drzavljana zivi u odredjenoj zemlji,

a ko zeli da glasa mora da se prijavi, onda ta prijava ide na njegovu maticnu adresu u Srbiji i otuda dobija glasacki listic

na osmnovu koga po drugi put putuje 200-300 km u konzulat da glasa. Otuda tako malo glasova iz inostranstva.

Glasacki listic tih ljudi zloupotrebljavaju se u Srbiji, na glasackim mestima.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

Tu se ne slažem sa tobom, nisu precizna to i sam kažem ali su najbolja kod nas u nedostatku boljih. Manje više uvek pogodi ove veće procente. Ovi što su ispod 5% to je teško pogoditi bez uzorka od bar 10k ali je on i tu dosta blizu.

 

Potpuno su neprecizna i nerelevantna, on nikada nije nista pogodio i tacno se vidi da mu je uzorak lose odradjen i "pumpa" nacionalisticke stranke.

 

Desnici u njegovim istrazivanjima pausalno uvek mozes da otkines cetvrtinu ako ne i trecinu glasova, SPS mu je uvek potcenjen, SNS takodje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Jedno pitanje, koje je poreklo ovog lepog nadimka?

 

Sećam se da ga je svojevremeno koristio kolumnista S.B. ali mi nije jasno u čemu je fora.

 

Sad zavisi kako gledas na stvar....Ali Guzijan je nadimak koji kada ga koristis u pisanoj reci ili govoru,

tacno objasnjava sta mislis o njegovoj politickoj osobenosti i tada ne moras mnogo da obrazlazes - odmah se zna. To je kao neka sifra za nesto sto ti je strano i nedopadljivo ili cija te politicka smatranja ich ne zanimaju ili ga smatras golom ambicijom bez ikakvog talenta za ono cime nasilno zeli da se bavi - to znaci biti guzijan.

 

Sad vrlo moguce da ima jos neki dodatak mom pojasnjenju ali to je vec telesne prirode, samo ako i to nije povezano sa glavom i necemu sto je u njoj...ali da ne nagadjam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  

4 hours ago, McLeod said:

Potpuno su neprecizna i nerelevantna, on nikada nije nista pogodio i tacno se vidi da mu je uzorak lose odradjen i "pumpa" nacionalisticke stranke.

 

Desnici u njegovim istrazivanjima pausalno uvek mozes da otkines cetvrtinu ako ne i trecinu glasova, SPS mu je uvek potcenjen, SNS takodje.

 

Vukadinović je za prošle izbore pogodio skoro sve liste koje su ušle u republičku i beogradsku skupštinu osim Dveri. Kod njih je omašio rekavši da ne ulaze, dok ni za koga nije rekao da ulazi, a da nije ušao.

 

Pritom mu je SNS bio precenjen u oba slučaja, a SPS u jednom precenjen, a u drugom potcenjen, tako da ne stoji to što govoriš.

 

Gore su beogradski, dole republički.

 

image.png.85d342cef53a2d7391cf70619af3736f.png

 

Izvori:

Spoiler

Beograd NSPM: http://www.nspm.rs/istrazivanja-javnog-mnjenja/beograd-1-8.-mart-2022.-godine.html

Beograd rezultati: https://n1info.rs/izbori-2022/beogradski-izbori/konacni-rezultati-izbora-beograd-sednica/

Srbija NSPM: http://www.nspm.rs/istrazivanja-javnog-mnjenja/srbija-mart-2022.-–-parlamentarni-izbori.html

Srbija rezultati: https://sr.wikipedia.org/wiki/Општи_избори_у_Србији_2022.#Резултати

 

Takođe, kada se uporedi s drugim agencijama, ubedljivo je bio najbliži stvarnom SNS-ovom rezultatu na republičkim, svi ostali su ga debelo precenili, za 5 do skoro 10 procentnih poena.

 

t34tm5r.png

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Општи_избори_у_Србији_2022.#Анкете

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...