Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 hours ago, Selina said:

Slusala sam upravo nekog profesora za "spijunazu", Izraelac je, i on kaze da su ove sifrirane pejdzere imali samo malo visi cinovnici

u Hezbolah, ne i medicinske sestre ili neki civili. Ovo je kupljeno pre dcesetak dana i doslo je iz Irana, usput povredjen je i iranski

ambasador u Libanu.

 

A ovo boldovano nazalost je tako, ali to nema konkretno veze sa Mosadom.

 

Upravo zato i jeste možda i najveći personalizovani napad, ili barem među najvećim svih vremena.

 

Znali su najverovatnije većinu imena i prezimena nastradalih, mrtvih i ranjenih, odnosno ko će biti meta kada pejdžeri istovremeno eksplodiraju, što ako se uzme u obzir obim akcije, nikada nije izvedeno na takav način. Ma ni blizu,

 

I ne samo da je Hezbolah pretrpeo ozbiljan gubitak, nego nemaju pojma ni šta ih je snašlo, a i kako je to uopšte moguće izvesti.

 

Jer ako su pejdžeri nabavljeni u Iranu, to im je ne samo mozgalica, već majndbloving. Nekima i u bukvalnom smislu, koji su danas izginuli. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Da ne editujem prethodni post, zaboravio sam da pomenem da je Izrael flešovao obe strane bezbednosne medalje u veoma kratkom vremenu, ne dajući za pravo ni onima koji su potencirali njihove propuste povodom napada Hamasa, kao ni onima koji glorifikuju njihove bezbednosne službe.

 

Jer, iako su očigledni i jasni propusti kada se teroristička organizacija infiltrira toliko u deo teritorije da ubija neke ljude na koncertu, po ulicama i kućama, te otima koga stigne, postignuto na drugoj strani je do juče bilo skoro pa nezamislivo.

 

Prvo operacija kojom je je neutralisan lider Hamasa Ismail Hanije bombom postavljenom u diplomatskoj sigurnoj kući u Teheranu, za koju bi neko relkao da je vrhunac izrugavanja iranskim službama i flešovanje kohonesa na koje bi se teško neka druga služba odvažila... 

 

A onda, kada se Hezbolah počeo oslanjati na pejdžere, a ne na modernije komunikacione tehnologije, jer se smatralo da su bezbedne od izraelskog elektronskog prisluškivanja koji je među najsofisticiranijim na svetu, došlo je do ogromne ironije plaćene glavama oficira Hezbolaha.

 

Jer, kad se učinilo da se Hezbolah prilagodio izraelskom prisluškivanju, prilagodili su se i Izraelci.

 

Pa iako još nema nikakve potvrde o umešanosti Izraela u ono što je neimenovani zvaničnik Hezbolaha ocenio kao jedan od najvecćih bezbednosnih proboja u njihov sistem, jasno je da ih je Izrael u poslednje vreme učio koja čarapa ide na koju nogu. 

 

Svi se sećamo da je u julu Izrael preuzeo odgovornost za uspešno gađanje vrhunskog operativca Hezbolaha Fuada Šukra, u predgrađu Bejruta. Smatran desnom rukom vođe terorističke grupe Hasana Nasralaha, da ne zaboravimo i da je Šukr takođe bio jedan od glavnih počinilaca bombaškog napada na kasarne marinaca 1983. godine, u kojem je ubijen 241 pripadnik američke službe. 

 

Šukr je dobio telefonski poziv, verovatno od osobe u Hezbolahovoj orbiti koju je okrenula izraelska obaveštajna služba ili direktno povezana sa izraelskim bezbednosnim službama, i uputila ga da se uputi do sedmog sprata zgrade gde je odseo. I gde su ga Izraelci zatim obrisali gumicom,

 

Šukr i Hanija teško da su jedini operativci koje podržava Iran i koji su se našli na nišanu Izraela. Još 2020. godine, najistaknutiji iranski nuklearni naučnik i član Korpusa islamske revolucionarne garde Mohsen Fakhrizadeh, ubijen je mitraljezom na daljinsko upravljanje uz pomoć veštačke inteligencije. Tako je barem BBC opisao taj slučaj, a izvođenje atentata na tako hirurški način protiv pokretne mete bez civilnih žrtava zahteva obaveštajne podatke na terenu u realnom vremenu.

 

Fakhrizadeh je bio jedan od pet iranskih nuklearnih istraživača koji su ubijeni u poslednjoj deceniji u sofisticiranim tajnim operacijama, a kada Izrael ne degradira nuklearne kapacitete Irana ubijanjem njegovog osoblja, on ponižava Islamsku Republiku izvodeći mudaške racije unutar Irana.

 

Operacija iz 2018. godine, u kojoj su izraelski agenti sišli u skladište u Teheranu, onesposobili alarme, razvalili vrata, presekli sefove i nabavili iranske nuklearne dokumente samo je jedan od tih spektakularnih podviga.

 

Kampanja bombardovanjem pejdžerima u tom smislu jeste još jedna neverovatna akcija. Ali dok je onesposobljavanje neizrecivog broja operativaca Hezbolaha izuzetno, ono je takođe zloslutno. 

 

Ove nedelje, izraelski ministar odbrane Joav Galant rekao je da se bliži čas kada će izraelske snage morati da se direktno suprotstave iranskom proksiju u južnom Libanu, pa današnja operacija iz tog ugla može biti uvod u sledeću fazu rata. 

 

Mislim, zar vam se ne čini da je  istovremena, koordinisana detonacija bombi u džepovima boraca Hezbolaha zapravo mini državni udar...

 

Mpžda se to nekome učini kao preteška kvalifikacija, ali stepen do kojeg je izraelska obaveštajna služba prodrla u iranske bezbednosne službe i u njihove proksije je stvarno da se čovek zapita da li je to moguće... I teoretski može da ima takav efekat da iranski režim povuče ručnu. 

 

Ali Hezbolah svakako neće biti ostavljen na miru, čak i ako Iran odluči da se povuče u defanzivu. 

 

Današnja zvonjava pejdžera samo je uvodna salva opasnijeg sukoba, koji se sada čini skoro neizbežnim.

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Povredjenih ima 2700, 200 su u teskom stanju, 8 mrtvih ( tako kaze ministrastvo zdravlja u Libanu).

 

Prestali su da koriste mobilne da ih Izrael ne bi prisluskivao i kupili su ove pejdzere, prodavac ih je prepario,

od baterija ne mogu da budu ovakve povrede, samo od eksploziva. Imali su ih naravno samo muskarci, a nosili

su ih u dzepu od pantalona. Najvise je povredjenih u tim delovima.

Ako im je Izrael ovo prodao ( a ko bi drugi) onda je ovó akcija stoleca.

Povredjenih po zadnjim izvestajima ima 4,000 od kojih 400 kriticno, i 11 poginulih. Naravno radi se o ljudima koji su imali razloga da stite komunikaciju pa zato i senior.

 

A za iranskog ambasadora, izgleda je njegov telohranitelj, jer eto nemaju veze sa Hezbollahom :classic_biggrin:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Skoro se povela prica da li kad igras Career mode na FC24 treba teziti realnosti kod dovodjenja igraca jer Mesi u stvarnom zivotu ne moze zavrsiti u nekom Elceu. Medjutim, eno Osimen ode u Galatasaraj, pa se pokaza da je ipak sve moguce. Tako je i sa ovim genijalnim napadom Izraelaca. Ovo ni u filmovima o Bondu ili Bornu nije vidjeno, cak bi i za njih ovo bila naucna fantastika, ali ipak - evo desilo se, i stvarno za ove dve poslednje akcije, a narocito za ovo s pejdzerima, treba skinuti kapu Mosadu. "Genijalno" je blaga rec. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

Sad će morati da komuniciraju dimnim signalima. Vratili ih ovi u rodovsku zajednicu.

Plasticna casa I konac, iako....I uredjaji su bili kodirani, znaci nisu deljeni civilima nego upravo visem eshalonu terorista, kojima je trebala kodirana komunikacija. Izrael se naravno ne oglasava. Jasno je da je morala biti izmena, vidi se iz snimaka da ne moze biti explozija baterije a pogotovo ne koordinisano. Proizvodjac iz Taiwana tvrdi da nije njihova proizvodnja, vec licencirana u Evropi.  

Izrael se ocekivano sprema na odgovor. Ovo ce uci u istoriju. Meni ne bi ni palo na pamet da neko koristi pejdzere.  

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fancy said:

 

 

🤣 memes su sulude. Od poruke na pejdzerima sa "shalom" do 72 device sa teroristom bez, ovaj delova, gde se obicno drzi pejdzer, sorry momci na grafickom opisu.

A kazu I da je neki ruski propagandista koji je pao prethodno na Eli Copter, sad pao na agenta Makhshir Kesher (na hebrejskom "dvosmerni radio").

A prijatelj mi danas odreagovao na "plastic cup and wire" sa "zice znaju da dave".

 

A sad ozbiljno, bez zezanja da je ovo katastrofalni dogadjaj za Hezbollah, pitanje je sta ovo znaci za odgovor. Necu da krijem da mislim da se nije moglo desiti boljim ljudima nego teroristickoj organizaciji, ali moze da pokrene novi rat.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

🤣 memes su sulude. Od poruke na pejdzerima sa "shalom" do 72 device sa teroristom bez, ovaj delova, gde se obicno drzi pejdzer, sorry momci na grafickom opisu.

 

:lol_2:

 

Pišu da dobar deo terorista ima problema sa vidom, usled pogleda u pejdžer, baš pre eksplozije. Da ne spominjemo ogromnu količinu obaveštajnih podataka koji se dobila pejdžerom i naknadno ovim događajem.

 

GXtGU9VXwAAPbib?format=jpg&name=900x900

 

GXtBJv7bIAAqb47?format=jpg&name=large

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 033zero330 said:

 

:lol_2:

 

Pišu da dobar deo terorista ima problema sa vidom, usled pogleda u pejdžer, baš pre eksplozije. Da ne spominjemo ogromnu količinu obaveštajnih podataka koji se dobila pejdžerom i naknadno ovim događajem.

 

GXtGU9VXwAAPbib?format=jpg&name=900x900

 

GXtBJv7bIAAqb47?format=jpg&name=large

Da bas to, bila sam umorna sinoc da trazim. 

Na snimcima deluje da je poslata poruka, pre aktivacije, tako da je moguce da mnogi imaju problem sa vidom.

 

@Selinavidim na par mesta da je ambassador izgubio oko.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ters said:

Ovaj napad jeste ingeniozan, i predstavlja prije svega udar na moral i infrastrukturu Hezbolaha sto je u redu, ali je u isto vrijeme i jasno krsenje medjunarodnog prava jer je medju povrijedjenima  i jedan broj civila i medicinskog osoblja koje je koristilo istu infrastrukturu. 

Koliko znam, ekplodirali su pejdžeri koji su bili namenjeni Hezbolah-u. Ako je tako (nadam se da jeste), onda je valjda većina poginulih i povređenih deo te terorističke organizacije. E sada, ako je samo jedan deo tih pejdžea bio namenjen njima a ostali završili u rukama civila ... tu imamo problem. 

 

Bilo kako bilo, mnogo bolje nego ono što se dešava u Gazi. Veoma impresivna operacija. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Koliko znam, ekplodirali su pejdžeri koji su bili namenjeni Hezbolah-u. Ako je tako (nadam se da jeste), onda je valjda većina poginulih i povređenih deo te terorističke organizacije. E sada, ako je samo jedan deo tih pejdžea bio namenjen njima a ostali završili u rukama civila ... tu imamo problem. 

 

Bilo kako bilo, mnogo bolje nego ono što se dešava u Gazi. Veoma impresivna operacija. 

Koliko sam pratila i koliko su sve informacije tacne jesu bili namenjeni nekim vaznijim likovima, a bilo je ukupno

5000 tih sifrovanih pejdzera. Ne treba smetnuti s uma da su vazni likovi ne samo u vojsci nego je Hizbola i politicka,

socijalna, verska institucija tako da i medju njima ima povredjenih kao sto je to slucaj sa recimo iranskim ambasadorom.

Navodno je njegov security imao taj pejdzer pa je eksplozija i njega pogodila. Sta ce iranskoj ambasadi ti sifrovani

pejdzeri? Sigurno je da su nastradali i neki civili, verovatno i deca.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Čitam sad zagrebački Jutarnji list, u kome su danas u 13.49 pustili tekst koji objašnjava šta se desilo pripadnicima Hezbolaha, pola dana, pa čak i više, nakon što smo mi ovde detaljno celu arhitekturu tog slučaja obradili do izvrtanja na postavu.

 

Zaključak se, dakle, nameće sam po sebi - bravo mi.

 

Tako zapravo mejnstrim mediji gube bitku u informisanju, a obaška to što im sve manje i manje ljudi veruje. I onda još hoče da nas zabrane, odnosno da nam ne dozvole da pišemo po internetu o osetljivim temama i dešavanjima širom sveta??!?

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nek grmi jako said:
  Hide contents

Čitam sad zagrebački Jutarnji list, u kome su danas u 13.49 pustili tekst koji objašnjava šta se desilo pripadnicima Hezbolaha, pola dana, pa čak i više, nakon što smo mi ovde detaljno celu arhitekturu tog slučaja obradili do izvrtanja na postavu.

 

Zaključak se, dakle, nameće sam po sebi - bravo mi.

 

Tako zapravo mejnstrim mediji gube bitku u informisanju, a obaška to što im sve manje i manje ljudi veruje. I onda još hoče da nas zabrane, odnosno da nam ne dozvole da pišemo po internetu o osetljivim temama i dešavanjima širom sveta??!?

 

 

AFP News Agency

@AFP

#BREAKING Walkie talkies explode in Hezbollah's Beirut stronghold: source close to group, rescuers

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Selina said:

 

AFP News Agency

@AFP

#BREAKING Walkie talkies explode in Hezbollah's Beirut stronghold: source close to group, rescuers

 

Da ovo se sad pretvara u komediju. Kupili su otprilike u isto vreme...koje budale...sad imaju jos oko 100 povredjenih. 

 

Onaj komentar sa plasticnom casom I zicom je lepo ostario... 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Da ovo se sad pretvara u komediju. Kupili su otprilike u isto vreme...koje budale...sad imaju jos oko 100 povredjenih. 

 

Onaj komentar sa plasticnom casom I zicom je lepo ostario... 

Ne znam, ja da sam na njihovom mestu ne bih sad smela ni ladno pivo iz frizidera da uzmem😁

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...