Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

13 hours ago, Stiletto said:

 

 

 

 

 

Jedna zanimljivost: kad su izraelski generali na frontu, Hajim Bar Lev i David Elazar hteli da brzo nešto iskomuniciraju na borbenim linijama, bez gubljenja vremena na šifrovanje i dešifrovanje, a da arapske trupe ne otkriju šta se dogovaraju, razgovarali su između sebe na srpskohrvatskom :classic_smile:. (Gazda Kronos kao vezista će ovo znati da ceni :classic_biggrin:.)

 

Bar Lev je rođen u Beču, ali je osnovnu školu i gimnaziju završio u Zagrebu. Elazar je rođen u Sarajevu, gde je takođe završio osnovnu školu i gimnaziju. Obojica su posle gimnazije otišli u Izrael da se priključe borbama i dogurali su do čina generala.

 

Intervju generala Hajima Bar Leva koji je dao Radio Beogradu 1989. godine novinaru Dragoslavu Simiću uz pomoć ličnog generalovog prijatelja, glumca Eugena Verbera na relativno dobrom srpskohrvatskom možete da poslušate ovde. Sam Bar Lev pominje komunikaciju na srpskohrvatskom na bojištu u prvih par minuta intervjua.

Odslusah ja ceo intervju i klanjam se coveku do poda. Koji zivot, koja volja, koja ljubav prema Izraelu, njegova je prica zrela za jedan

fin roman. On odlicno govori srpskohrvatski, neodoljivo je kad sam sebe ispravlja nekoliko puta kada kaze da je otisao u Palestini i

onda to odmah ispravi u Palestinu.On je dvadesetak godina bio i poslanik u Knesetu, generalni sekretar Radnicke Partije, ministar

kod Golde Meir, pred kraj zivota ambasador u Moskvi gde je i umro sa sedamdeset godina zivota. Njegov je sin dostojan naslednik oca.

 

A tebi jedno veliko♥️ za ovaj intervju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Bolje da su ćutali, mi mislili da su ih oni skoro sve poobarali. Po zadnjim izveštajima 9 raketa je na kraju pogodilo svoje mete. 5 raketa je palo na aerodrom Nevatim, oštećen je jedan transportni avion C-130, jedna od pista i jedan magacin. 4 rakete su pogodile aerodrom Negev bez značajnije štete.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

BTW veceras se ocekivao odgovor Izraela na Iranski napad, kako sam sumnjala nije se desio. Ali moguce da hoce. 

Ja sam sigurna da hoce i da cekaju neki "momentum" koji ce iznenaditi Iran, ali  i da se vode  razgovori izveceri

u tajnosti sa jastrebovima u Bajdenovoj administraciji, a nije da ih nema. Bolton juce rece da nikada nece biti

boljeg momenta jer su Rusi "zauzeti" sa Ukrajinom pa nece moci nikakvo orudje i oruzje da im daju, prodaju,

saveznike Iran nema. 

Link to comment
Share on other sites

Jasno je da Rusija nema previše kapaciteta da stane uz bok Iranu ako bi se konflikt sa Izraelom proširio, budući da su i sami iznureni, dok bi se Kina tradicionalno držala po strani uz eventualno slanje nekakve pomoći preko trećih zemalja.

 

Zato iranski napad i jeste neočekivan jer bi u širem konfliktu Iran ipak bio sam, kao što je neočekivano i da je ipak nekolicina raketa pogodilo svoje ciljeve, uprkos vrhunskim PVO sistemima kojima Izrael raspolaže.

 

To je pre svega posledica prenapregnutosti protivvazdušne odbrane, koja se prvo izmori jeftinijim dronovima i početnim baražima koji stižu sa nekoliko različitih mesta, u konkretnom slučaju iz Irana, Libana i Jemena, pa se neke hipersonične rakete na kraju i provuku između svih tih strela, kupola i davidovih praćki. 

 

Ali sve to na stranu, i dalje sam u neverici da se Iran odlučio na ofanzivna dejstva, bez obzira na uzorak i nivo načinjene štete Izraelu. Imali su svoje proksi grupe koje su ionako držale Izrael konstantno na petama, stvarno ne znam koji im je đavo....

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nek grmi jako said:

Jasno je da Rusija nema previše kapaciteta da stane uz bok Iranu ako bi se konflikt sa Izraelom proširio, budući da su i sami iznureni, dok bi se Kina tradicionalno držala po strani uz eventualno slanje nekakve pomoći preko trećih zemalja.

 

Zato iranski napad i jeste neočekivan jer bi u širem konfliktu Iran ipak bio sam, kao što je neočekivano i da je ipak nekolicina raketa pogodilo svoje ciljeve, uprkos vrhunskim PVO sistemima kojima Izrael raspolaže.

 

To je pre svega posledica prenapregnutosti protivvazdušne odbrane, koja se prvo izmori jeftinijim dronovima i početnim baražima koji stižu sa nekoliko različitih mesta, u konkretnom slučaju iz Irana, Libana i Jemena, pa se neke hipersonične rakete na kraju i provuku između svih tih strela, kupola i davidovih praćki. 

 

Ali sve to na stranu, i dalje sam u neverici da se Iran odlučio na ofanzivna dejstva, bez obzira na uzorak i nivo načinjene štete Izraelu. Imali su svoje proksi grupe koje su ionako držale Izrael konstantno na petama, stvarno ne znam koji im je đavo....

 

 

Mozda ce Izrael odluciti da ne idu konkretno na Iran nego da se jednom za svagda rese proxi boraca iz Libana.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da ii sam već pominjao na temi da sam proveo jedan manji deo mladosti, po povratku iz vojske, u Siriji, u doba Hafeza el Asada, Bašarovog oca.

 

Moji su hteli da me sklone daleko od rata devedesetih, pa su me poslali u Homs, gde sam živeo sa sirijskom porodicom sa kojom smo odavno drugovali. Tokom tog mog boravka, a pre odlaska na fakultet, bio sam i u Jordanu i u Libanu, a to se sve dešavalo u doba možda i najmirnijih godina u pomenutim državama.

 

I da me je tada neko pitao, mogao bih da se kladim u život da u Siriji neće biti nikakvog rata osim ako ih ne napadne Izrael, uveren u kohezivni element partije BAAS koji drži taj narod i tu državu na okupu... A sve to je proizilazilo iz razgovora sa studentima u Damasku, sa poslovnim ljudima koji su imali svoje firme i zaposlenja u, recimo, Kuvajtu, pa čak i sa jednom afroameričkom porodicom čiji je otac bio inženjer na gradilištima po regionu...

 

Muslimanske braće već odavno tamo nije bilo, pomenute države su krenule da se malo po malo "zapadnjače" i uticaj zapada bivao je sve veći i veći u običnom puku.

 

Koliko sam zapravo bio u mladalačkoj zabludi pokazao mi je užasan detalj iz Alepa, koji sam nekada veoma voleo, gde je ta mirna, srdačna, prostodušna i gostoljubiva sredina nekoliko decenija kasnije iznedrila javna odsecanja glava ljudima... Na istom onom trgu gde sam nekoliko puta sedeo na zidiću sa lokalnim mladićima, pričajući im o svojoj zemlji koja je most između istoka i zapada...

 

Sada znam da me je Bliski istok tada prevario, kao što me vara i danas. Bliskom istoku ne treba verovati, polagati nade u njega niti masirati mozak u vezi sa nekakvim rešenjima...

 

Jer, rešenja nema sve dok neko nekome može da odseče glavu na tom mom trgu u Alepu. Sa tom spoznajom, više od moje malenkosti nema biranja strana kada je reč o Bliskom istoku, nema simpatija i nema naklonosti prema nekome i nečemu. 

 

Bliski istok i ja sad idemo u različitim pravcima, a moj pravac čak više i nema intenciju da ga spozna i razume. I za takav rasplet  ne krivim sebe, To jednostavno više nije onaj deo sveta koji sam u mladosti prihvatio i naivno prigrlio. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Selina said:

Ja sam sigurna da hoce i da cekaju neki "momentum" koji ce iznenaditi Iran, ali  i da se vode  razgovori izveceri

u tajnosti sa jastrebovima u Bajdenovoj administraciji, a nije da ih nema. Bolton juce rece da nikada nece biti

boljeg momenta jer su Rusi "zauzeti" sa Ukrajinom pa nece moci nikakvo orudje i oruzje da im daju, prodaju,

saveznike Iran nema. 

Ne sumnjam da hoce, nego sam sumnjala da ce tako brzo. Moje razmisljanje je bilo da ce pustiti Iran da se preznojava jedno dve nedelje.

@Klotzen @Nek grmi jako neke rakete su prosto pustili da padnu jer su padale u nenaseljenom podrucju pa nije imalo smisla obarati ih. Nema to veze sa prenapregnutosti sa dronovima, dronovi su obarani jednim sistemom, a balisticke drugim. Sve sto je napravilo stetu je bilo od odpada kad se projektil raspadne u vazduhu.

Poverenje u IDF je bilo poljuljano sa 7mim oktobrom, i ovim su povratili poverenje. Nijedna drzava nema ovakve kapacitete odbrane. US i UK sad tvrde kako su pomogli, ali jedva da je i po njima to bilo oko 20% oborenih dronova.

Link to comment
Share on other sites

U svakoj državi vlast na duže staze uvek gubi podršku i posle određenog vremena mora da padne. Razlike su do samog uređenja. Ako državu gledamo kao ekspres lonac sa vodom koji je na tihoj vatri u demokratijama kada krene da pišti dođe do zamene vode (vlasti) i lonac ponovo može da se vrati na tihu vatru. Kod diktatura lonac pišti dok ne eksplodira, to se desilo u Siriji to se desi u svakoj diktaturi. Neke završe u građanskom ratu neke u nemirima a neke imaju sreće da diktator umre i dođe do promene bez ekplozije lonca. Ne može se predvideti kada će lonac pući jer merač za pritisak ne radi. Nažalost sirijski lonac je samo zakrpljen i vraćen na vatru dok opet ne eksplodira ili dođe do nekog boljeg scenarija po taj tamo narod.

Link to comment
Share on other sites

Uveren sam da ce u slucaju eskalacije izmedju Irana i izraela, Rusija staviti Iran pod svoj nuklearni stit (kisobran). Mozda sam naivan ali meni se cini da sve ide prema tom scenariju. Dakle kad vec Izrael ima sponzora u SAD, iran ce ga i formalno dobiti u Moskvi kroz taj "bezbedonosni kisobran".

Link to comment
Share on other sites

Izrael ce napasti Iran, ali "samo" vojne ciljeve. Upravo je to najavio izraelski ambasador u Nemackoj.

Kada, ne zna se, ali sam sigurna da ce biti vrlo brzo.

1 hour ago, suptil said:

Uveren sam da ce u slucaju eskalacije izmedju Irana i izraela, Rusija staviti Iran pod svoj nuklearni stit (kisobran). Mozda sam naivan ali meni se cini da sve ide prema tom scenariju. Dakle kad vec Izrael ima sponzora u SAD, iran ce ga i formalno dobiti u Moskvi kroz taj "bezbedonosni kisobran".

A sto bi to Rusi radili? Kakvu vajdu mogu da imaju od toga?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Selina said:

Izrael ce napasti Iran, ali "samo" vojne ciljeve. Upravo je to najavio izraelski ambasador u Nemackoj.

Kada, ne zna se, ali sam sigurna da ce biti vrlo brzo.

A sto bi to Rusi radili? Kakvu vajdu mogu da imaju od toga?

Geopolitika. Bili su u Afganistanu i nisu se lepo proveli. Sad bi bili u "mirnodopskim uslovima" u Iranu. Meni cela igra na to mirise.

Ako Izrael bilo sta napadne u Iranu sledi odgovor i  dalja konfrotacija. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, suptil said:

Geopolitika. Bili su u Afganistanu i nisu se lepo proveli. Sad bi bili u "mirnodopskim uslovima" u Iranu. Meni cela igra na to mirise.

Ako Izrael bilo sta napadne u Iranu sledi odgovor i  dalja konfrotacija. 

Nece biti nikakvog direktnog odgovora od Irana, a Rusima je picvajz tamo dobrodosao jer ce paznja biti usredsredjena na 

taj deo sveta.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Selina said:

Izrael ce napasti Iran, ali "samo" vojne ciljeve. Upravo je to najavio izraelski ambasador u Nemackoj.

Kada, ne zna se, ali sam sigurna da ce biti vrlo brzo.

A sto bi to Rusi radili? Kakvu vajdu mogu da imaju od toga?

I dalje stoji sa cim ce oni da odgovore. Taj strasni Iran rokne cca 300 necega i nista. Jbte kako to oni misle da ratuju. Je li ono i dalje milion vojnika dobija protiv 5000. Po meni oni mogu da napadnu ali onda su ga zavrsili. Citam ova dva dana da se sve vrti oko toga. Jadan ne bio oni samo prde.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, suptil said:

Geopolitika. Bili su u Afganistanu i nisu se lepo proveli. Sad bi bili u "mirnodopskim uslovima" u Iranu. Meni cela igra na to mirise.

Ako Izrael bilo sta napadne u Iranu sledi odgovor i  dalja konfrotacija. 

E ne mogu da ne odgovorim. Koji kurcev odgovor oni mogu da posalju. Sta  to Iran ima da moze da kaki po BI. Jos jednom aj nam kazi. Sta to "velesila" Iran ima sto mnogi drugi nemaju. Bas  sam mslio da si ozbiljan sagovornik.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Koca Popovic said:

E ne mogu da ne odgovorim. Koji kurcev odgovor oni mogu da posalju. Sta  to Iran ima da moze da kaki po BI. Jos jednom aj nam kazi. Sta to "velesila" Iran ima sto mnogi drugi nemaju. Bas  sam mslio da si ozbiljan sagovornik.

Pa vec su odgovorili zar ne? Ako ti mislis da ne mogu ok. Sta imaju od arsenala pitaj nekog ko to prati pomnije. Moj ugao gledanja je takav da ce ici konfrotacija. Prvo to odgovara neodgoornom predsedniku vlade Izraela. Drugo Iran da nema dil dublji strateski sa  Rusijom ne bi ovo uradio sto je uradio. Moja teza je da ce Rusija zastiti Iran stavljajuci ga pod  balisticki kisobran. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji oružje koje garantuje odbranu. Ako se pošalje dovoljan broj raketa probija se svaka PVO, pitanje je samo koliko raketa će se probiti. takođe vidimo da ni sama Rusija nema odbranu od stelt raketa kojima ih Ukrajinci gađaju na Krimu tako da očekivati nešto tako u Iranu nije realno. Imaćemo razmenu napada između Irana i Izraela dok to u budućnosti ne preraste u rat. Bibiju to odgovara jer će biti manji pritisak na Izrael. Za to vreme Izrael je pojačao svoje jedinice u Gazi za dve brigade, verovatno će obnoviti napade tamo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Imaćemo razmenu napada između Irana i Izraela dok to u budućnosti ne preraste u rat. Bibiju to odgovara jer će biti manji pritisak na Izrael.

 

Pretpostavljam da misliš na to da Bibiju ovo lično odgovara.

 

Izrael je zemlja bez strateške dubine, takvoj državi rekao bih nikako ne odgovara prolongirani sukob / sukob na više frontova / nedajbože oba. To je hod po tankoj žici, a cena greške može biti jako velika.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Klotzen said:

Ne postoji oružje koje garantuje odbranu. Ako se pošalje dovoljan broj raketa probija se svaka PVO, pitanje je samo koliko raketa će se probiti. takođe vidimo da ni sama Rusija nema odbranu od stelt raketa kojima ih Ukrajinci gađaju na Krimu tako da očekivati nešto tako u Iranu nije realno. Imaćemo razmenu napada između Irana i Izraela dok to u budućnosti ne preraste u rat. Bibiju to odgovara jer će biti manji pritisak na Izrael. Za to vreme Izrael je pojačao svoje jedinice u Gazi za dve brigade, verovatno će obnoviti napade tamo.

 

Zaboravio si jednu "sitnicu". Izrael je demokratska država i Bibi može da bude smenjen na prvim sledećim izborima. Šta ćemo onda?

 

Lako je sa Iranom ili Rusijom. Mule i Putin su tu dok ne odapnu od starosti. Šta kad neko drugi prekosutra bude premijer Izraela i Bibi bude imao vlasti u Izraelu isto koliko i ti ili ja?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, suptil said:

Pa vec su odgovorili zar ne? Ako ti mislis da ne mogu ok. Sta imaju od arsenala pitaj nekog ko to prati pomnije. Moj ugao gledanja je takav da ce ici konfrotacija. Prvo to odgovara neodgoornom predsedniku vlade Izraela. Drugo Iran da nema dil dublji strateski sa  Rusijom ne bi ovo uradio sto je uradio. Moja teza je da ce Rusija zastiti Iran stavljajuci ga pod  balisticki kisobran. 

Kao prvo izvinjavam se na onako grub odgovor. Nij mi namjera da se svadjam sa bilo kim ovdje pa ni sa tobom🙂. Ja samo mislim da su ovi iz Irana tutumraci koji nemaju pojma o zivotu. Kao nesto SM u Srbiji. Zaigraju se ljudi pa misle da su neki q..tz u svijetu. Kad se malo zaborave dobiju po pi..ci onda idu ovi humanitarci sto zale tzv narod. Ne smijem dalje mogu da prodjem kao @Kronostime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma sta mislili o iranu tamo postoji bas sirok front koji je protiv ovih ludaka koji ih vode.  moje kolege iranci barataju sa cifrom od 70% sto mi je skroz nerealno da tako ubedljiva manjina moze da kontrolise vecinu ali imaju najave da bi usled konfrontacije verovatno vlast u iranu bila zbacena iznutra. ljudima prekipelo.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Ne postoji oružje koje garantuje odbranu. Ako se pošalje dovoljan broj raketa probija se svaka PVO, pitanje je samo koliko raketa će se probiti. takođe vidimo da ni sama Rusija nema odbranu od stelt raketa kojima ih Ukrajinci gađaju na Krimu tako da očekivati nešto tako u Iranu nije realno. Imaćemo razmenu napada između Irana i Izraela dok to u budućnosti ne preraste u rat. Bibiju to odgovara jer će biti manji pritisak na Izrael. Za to vreme Izrael je pojačao svoje jedinice u Gazi za dve brigade, verovatno će obnoviti napade tamo.

Bibi je premijer na jako klimavim nogama, a to znaci da ovo sve nije njegova licna volja.

Link to comment
Share on other sites

Nije sve rat na BI, trenutno postoje i poplave biblijskih razmera: 

 

Kažu da su se Saudijci malo zaigrali i roknuli 6 cloud seeding raketa u roku od 12 sati i napravili kataklizmu... Oni kao zvanično demantuju, ali...

 

- "stavi 6 za svaki slučaj da se malo rashladimo ubi ova hava"

- "razumem"

 

IMG-20240417-143026-645.jpg

 

Btw. prenosi ortak koji je tamo da je haos ...

I jeste imaju kišnu kanalizaciju, koja je inače puna peska ... Koji se sad zacementirao 😅

Edited by fancy
  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...