Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

22 hours ago, Koca Popovic said:

Dragi @Klotzen  bas bih volio da vidim napad Irana na Izrael. Pa da vidimo gdje  je Iran kao vojna sila. Po mom misljenu isto kao Rusija. Sila na papiru.

Svi su sila na papiru. Kako objektivno oceniti ko je u stvari "stvarna sila" ? 

Inače, vojni vrh Irana se povukao u podzemne bunkere....

22 hours ago, Klotzen said:

 

Pretpostavlja se da će biti Šahid dronovima.

 

Imaju i široku paletu raketa srednjeg dometa

Sajdžil, Šahab 1,2 i 3, Fadžr, Ašura, Gadr....i kako tvrde, izbegavaju uspešno radare.

 

Ostaje nam da se nadamo da će prsti ostati mirni.

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

A Tramp je tacno sto bitan u ovom momentu? Inace, rekao je da Izrael mora da zavrsi to sto je poceo - brzo, a ne da zavrsi rat. 

Izrael ne vodi u Gazi rat tako da je Trampova recenica savrseno u redu.

3 hours ago, Constantin said:

Svi su sila na papiru. Kako objektivno oceniti ko je u stvari "stvarna sila" ? 

Inače, vojni vrh Irana se povukao u podzemne bunkere....

 

 

Ostaje nam da se nadamo da će prsti ostati mirni.

Iran ne zeli nikakve direkte ratove, prete izraelskim ambasadama po muslimanskom svetu, ali ce i ostati na pretnji.

Stvarna je sila samo USA, drugih sila nema, hvala Bogu.

NATO je bez USA jedno veliko nista.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Selina said:

NATO je bez USA jedno veliko nista.

NATO je, i sa USA, jedno veliko NISTA - gomila clanica koje se nadaju da ce ih Veliki Brat stititi kad god ih neko napadne.

To je jedna od stvari gde je Tramp u pravu: Preti Vam opasnost? Platite zasttu ili budite sposobni da se sami branite..

:default_coffee:

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Trenutno totalno nebitna, jer nema nikakvu funkciju. 

Bitna je koliko je bitno i misljenje forumasa sa ovih prostora - i raseljenih i domicilnih.

Samo su misljenja drugacija, a i tu se tezi da se, prividno i prisilno, ujednace.

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

To je jedna od stvari gde je Tramp u pravu: Preti Vam opasnost? Platite zasttu ili budite sposobni da se sami branite..

:default_coffee:

Nije tema, ali Trump ovde apsolutno nije u pravu. Naprotiv, ovo je kljucna greska svakog lokalnog kabadahije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

Nije tema, ali Trump ovde apsolutno nije u pravu. Naprotiv, ovo je kljucna greska svakog lokalnog kabadahije.

Trump je buduci US kandidat za Predsednika i moguci pobednik izbora - od njega su i ocekivane ovakve izjave.

Veci problem je misljenje ovih iz kibuca sa ovdasnjih prostora koji su veci Jevreji od onih koji tamo zive generacijama da ne kazem vekovima.

Izasli su sa ovih prostora, no je problem sto ovi prostori ne izadjose iz njih i sve bi silom resavali - a to ne donosi rezultata ni kroz istoriju, a ni sada.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Constantin said:

Svi su sila na papiru. Kako objektivno oceniti ko je u stvari "stvarna sila" ? 

Inače, vojni vrh Irana se povukao u podzemne bunkere....

 

Imaju i široku paletu raketa srednjeg dometa

Sajdžil, Šahab 1,2 i 3, Fadžr, Ašura, Gadr....i kako tvrde, izbegavaju uspešno radare.

 

Ostaje nam da se nadamo da će prsti ostati mirni.

 

1280px-Ain_al-Assad_air_base,_8_jan_2020

 

Američka baza u Iraku koju su gađali kao odgovor na ubistvo Sulejmanija. Napad je diplomatskim kanalima najavljen par sati ranije. Korišćene su iranske rakete srednjeg dometa ispaljene iz podzemnih raketnih baza:

 

561e684c9dd7cc22008c1b53?width=700&forma

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2024 at 1:08 AM, DameTime said:

a. 🤪 

 

 

Vrati se par stranica unazad pa ćeš imati pojam. Naravno da imam izvor, ali pošto ste tada iskulirali moj upis (ne uklapa se u percepciju Izraela kao predstavnika civilizacije), ja ga neću paste-ovati ponovo da bih tebi dala izvor.

 

Vrlo si aktivna na temi, stvarno je čudno da baš to nisi upratila.

Da ti olakšam, nalazi se na 214. strani topika.

Aha, navela si synopsis knjige zene koja je aktivista, ja ono ocekivala izvore, neka istrazivanja, neki watchdog izvestaj, cak ni u tom sinopsisu se ne navodi da su "palestinci prikazani kao zivotinje" vec da se Jevreji prikazuju kao indigenous, sto je cinjenica, jer je jevrejsko kraljevstvo postojalo na tom prostoru daleko pre nego sto su arapi dosli. Nigde u tom sinopsisu ne pise da knjige tvrde da arape treba pobiti. Sto je totalno u suprotnosti sa onim sta palestinci uce u knjigama.  

 

A inace sorry, ne citam bas svaki upis, nemam vremena, to sto sam u jednom periodu imala vremena da ubacim par updejta ne znaci da pazljivo pratim vase upise. 

On 4/4/2024 at 4:03 AM, Darko said:

Izvini, ali ovo mi se čini kao projekcija. Ajde nađi mi gde sam insinuirao, slobodno kvotuj. Sumnju naravno imam, ima materijala za ispitivanje i imam utisak da nije slučajno - činjenice me na to navode, valjda imam pravo na svoje mišljenje. Ali nigde nisam odgovorno tvrdio da je namerno, kao što ti tvrdiš da je slučajno. 

 

On 4/2/2024 at 10:06 AM, Darko said:

Imam utisak da ovo nije slučajno, poslata je poruka da nema bezbednosti za nikoga u Gazi, a ovim napadom povećavaju pritisak na Hamas preko povećavanja blokade humanitarne pomoći palestinskog stanovištva. Ima materijala za Hag ovde, 3 vozila su uništena na različitim mestima, 2.5 kilometra razdaljine.

 

 

 

On 4/3/2024 at 7:42 AM, Darko said:

3 puta. Tri humanitarna vozila su uništena i nisu bila u istom mestu nego u razmaku od 2.5 kilometra.

Imas utisak da nije slucajno, 3 puta, ima materijala za Hag. Znaci insinuiras. Poslata je poruka...

I naravno da imas pravo na svoje misljenje, samo sam rekla da ti misljenje nije bas objektivno. Rekla sam ti, verovatnoca da je u pitanju greska je daleko veca nego da je namerno, osim ako u startu ne zakljucis da je verovatnoca da IDF pocini zlocin veca. Zasto taj zakljucak, je vec neko drugo pitanje. 

Ne kazes cekaj da vidimo. Tragicni slucajevi u kojima poginu neki nevini, od novinara do humanitaraca, ili prosto nevinih civila, nisu nesto nevidjeno. Rat je, greske se desavaju. IDF je izuzetno pazljiv da se to ne desi, jer im je jasno da ce biti ocenjivani po nerealnim standardima. I da mogu da izgube javnu podrsku zbog pa "zli jevreji". 

Mozemo da se slozimo da sigurno nisu hteli da ubiju 3 taoca, zar ne? Pa se desilo. I bukvalno, u svakom ratu je bilo vise sr...a od strane vojnika nego kod IDFa. Ne znaci da se ne desava, ali obicno se radi o retkim slucajevima. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Imas utisak da nije slucajno, 3 puta, ima materijala za Hag. Znaci insinuiras. Poslata je poruka...

Ne insinuiram da se desilo. To je tvoja percepcija, uzela si moje reči i prevrtila si ih u ono što TI misliš da ja mislim. Klasično učitavanje. 

 

2 hours ago, Angelia said:

Rekla sam ti, verovatnoca da je u pitanju greska je daleko veca nego da je namerno, osim ako u startu ne zakljucis da je verovatnoca da IDF pocini zlocin veca. Zasto taj zakljucak, je vec neko drugo pitanje. 

Meni je negde oko 50/50. Ima dosta materijala za sumnju i potrebna je nevazisna istraga. 

Link to comment
Share on other sites

Ireland will soon formally recognise state of Palestine, Tánaiste tells Dáil

Ireland and some other EU states to announce formal recognition of Palestine once peace initiative is underway

 

https://www.irishtimes.com/politics/2024/04/09/ireland-will-soon-formally-recognise-state-of-palestine-tanaiste-tells-dail/

 

Ove some others su Spanija, Slovenija i jos neka iz EU.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Stiletto said:

Od 193 članice UN, Palestinu priznaju 140, među njima i Srbija.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/International_recognition_of_the_State_of_Palestine

 

Od "jačih" država, još uvek ih ne priznaju SAD, Kanada, Velika Britanija, zemlje EU, Japan i Australija.

Nisu clanica UNO, ne pevaju na Evroviziju i ne igraju fudbal.

Palestinci nemaju pasose, vode ih kao gradjane bez drzave.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Selina said:

Nisu clanica UNO, ne pevaju na Evroviziju i ne igraju fudbal.

Palestinci nemaju pasose, vode ih kao gradjane bez drzave.

 

Nisu članica UN jer SAD udara veto "sve dok Izrael i Palestina ne potpišu mirovni sporazum" i prete da će uskratiti finansiranje UN od strane SAD. Evo 18. aprila, za nedelju dana, se opet planira glasanje u Savetu bezbednosti o punopravnom članstvu Palestine u UN, ali bez saglasnosti Amera to neće biti. Imaš više o tome ovde.

 

Na Evroviziji ih nema, to si u pravu, ali fudbal igraju. Evo ih na tabeli grupe I drugog kruga azijskih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026.

 

Grupa-I.jpg

 

A i na Olimpijskim igrama se pod svojom zastavom takmiče od 1996. Izvor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tri sina vođe Hamasa Ismaila Haniyeha ubijena su u Gazi u izraelskom zračnom napadu, objavili su mediji kojima rukovodi Hamas. U napadu je ubijeno i više unuka vođe Hamasa, javlja BBC.

- Neka im bog olakša put. Krv moje djece nije vrjednija od krvi druge palestinske djece. Svi palestinski mučenici su moja djeca. - kazao je Haniyeh koji živi u Kataru, piše Al Jazeera. Dodao je kako je od početka rata ubijeno 60 članova njegove obitelji.

Link to comment
Share on other sites

Olbrajtova onomad rece da je akcija u Iraku takva da je vredelo pola miliona umrle iračke dece. Njihovim štićenicima Izraelu tolika mrtva palestinska deca takodje ne znače ni pišljiva boba...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, berti said:

Olbrajtova onomad rece da je akcija u Iraku takva da je vredelo pola miliona umrle iračke dece. Njihovim štićenicima Izraelu tolika mrtva palestinska deca takodje ne znače ni pišljiva boba...

Ti savrseno dobro znas sta je bio povod i razlog za ova izraelska "orgijanja".

A organizator je bas tatko i djed ovoj ubijenoj deci. Deca ovih sinova nisu bebe nego su imala

po 16-18 godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Selina said:

Ti savrseno dobro znas sta je bio povod i razlog za ova izraelska "orgijanja".

A organizator je bas tatko i djed ovoj ubijenoj deci. Deca ovih sinova nisu bebe nego su imala

po 16-18 godina.

Znaci, moze Izrael da pobije bukvalno sve stanovnike Gaze i nema problema jer je tu povod. Jer bebe ce porasti, pa ce pozeleti osvetu... Da se to na vreme spreči.

Bilo je povoda i za ono sto je Olbrajtova rekla da je vredelo. Je li tako?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iran nije vojna sila, ali je regionalno vojno najjača država kada se uzme u obzir broj stanovnika i ratna tehnika.

 

To čime oni sada raspolažu ne može da se poredi ni sa jednom zemljom Bliskog istoka i jedino Izrael može da im parira, ali samo uz američku pomoć ne samo u novcu i ratnom materijalu, nego i ljudstvom, dok bi da su samostalni bili osuđeni na propast.

 

Međutim, iako je najveća želja Izraela direktna konfrotacija SAD i Irana, Vašington se opredelio na sukob sa Hutima, dok očigledno izbegavaju direktnu frikciju sa Irancima. I tu se stvara začaran krug: Iran preko proksi grupacija nanosi štetu Izraelu bez želje da ratuje sa njima, Izrael se razračunava sa Palestincima i iranskim proksi grupacijama u Libanu, Iraku i Siriji, a SAD ima u Izraelu svog proksi igrača koji remeti Iran...

 

Uz sve to Iran vodi šatl diplomatiju sarađujući, posle niza sukoba i posle duže vremena, sa Saudijskom Arabijom, konektuje se sa Briksom, šuruje i vojno i ekonomski sa Kinom i Rusima, baca farove Egiptu...

 

I ne pada im na pamet veliki rat sa Izraelom i SAD... Kao što i Vašingtonu ne pada na pamet rat sa Iranom. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako se to desi, onda neko tamo nije normalan i treba da ga vežu i pošalju u ludnicu. To bi automatski značilo zaustavljanje razvoja Irana i vratilo bi ih psihološki maltene na period nakon iransko-iračkog rata.

 

edit

 

Prebacih na CNN, nešto se stvarno događa, samo ne znaju šta će da se desi.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Bilo je pitanje dana da uplatim put za Egipat u junu.

 

Ali ako Iran dodatno zakuva, nema šanse, Džabe gledanje hotela dok mi oči nisu ispale. Da sam sam i da sam mlađi, možda bi me bolelo dupe za ono što može da se desi, ali  da decu vodim tamo ako počnu Iran i Izrael da se gađaju raketama - hvala, preskačem.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

Iran nije vojna sila, ali je regionalno vojno najjača država kada se uzme u obzir broj stanovnika i ratna tehnika.

 

To čime oni sada raspolažu ne može da se poredi ni sa jednom zemljom Bliskog istoka i jedino Izrael može da im parira, ali samo uz američku pomoć ne samo u novcu i ratnom materijalu, nego i ljudstvom, dok bi da su samostalni bili osuđeni na propast.

 

Međutim, iako je najveća želja Izraela direktna konfrotacija SAD i Irana, Vašington se opredelio na sukob sa Hutima, dok očigledno izbegavaju direktnu frikciju sa Irancima. I tu se stvara začaran krug: Iran preko proksi grupacija nanosi štetu Izraelu bez želje da ratuje sa njima, Izrael se razračunava sa Palestincima i iranskim proksi grupacijama u Libanu, Iraku i Siriji, a SAD ima u Izraelu svog proksi igrača koji remeti Iran...

 

Uz sve to Iran vodi šatl diplomatiju sarađujući, posle niza sukoba i posle duže vremena, sa Saudijskom Arabijom, konektuje se sa Briksom, šuruje i vojno i ekonomski sa Kinom i Rusima, baca farove Egiptu...

 

I ne pada im na pamet veliki rat sa Izraelom i SAD... Kao što i Vašingtonu ne pada na pamet rat sa Iranom. 

 

Ne bih baš rekao imamo tu u regionu dosta jakih armija. Turska, Saudijska Arabija, Pakistan su verovatno jači od Irana. Čak je UAE od prilike u rangu Irana. Broj stanovnika nije više toliko bitan, kao što vidimo Rusija i Ukrajina ratuju sa armijama od po 500k ljudi iako bi o glavu mogli par miliona ljudi da regrutuju. Gleda se samo da li ekonomija može da opremi i snadbeva određen broj ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...