Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

On 10/15/2023 at 4:22 PM, HAMMER said:

pokusavas da dokazes nedokazivo. kao sto prirodne nauke mogu biti izmerene i izrazene mernim jedinicama tako i drustvene nauke pa i moralnost odluke, coveka, naroda moze biti izmerena i predstavljena nekim drugim jedinicama. ceo koncept kvalitativnog pristupa je baziran na tome a moralnost kao socioloska i antropoloska kategorija je duboko usadjena u svakodnevni zivot, pa i u sam prekrsajni pa i u krivicni zakon. kao sto ne mozes da levitiras jer je gravitacija na zemlji tolika da privlaci svako telo sa masom tako i konfrontacija opste prihvacenim moralnim normama ce prouzrokovati sankcije verovao ti u njih ili ne. znaci kao sto je i gravitacija "zakon" na zemlji tako je i moralnost "zakonska" kategorija. (ne ubi, ne kradi, ne jedi pokvarenu hranu...)

 

Ljudi koji su uspesno levitirali do sada nema (osim ako se ne racunaju trikovi iluzionista), a ljudi koji su tokom istorije, a i sada ubijali ili krali, a da nisu sankcionisani ima i to jako mnogo. Tako da ti je poredjenje potpuno promaseno.

 

Sustina koja stoji je da je i sekularni humanizam zasnovan na verovanju (kao i moralne vrednosti zasnovane na religijskim spisima) u neke postulate koje moraju da se prihvate zdravo za gotovo i u njih ne sme da se sumnja. Jer, ako se sumnja, nema toliko jaku osnovu da ga podrzi, dok, da bi odbacio otkrica prirodnih nauka ti moras da ukines postulat koji ima cvrst temelj - da fizicki svet zapravo postoji i da nije samo obmana demona ili simulacija.

 

Sto se tice nastavka ove diskusije, mozda bi bilo bolje da se odvoji u posebnu temu, jer nema mnogo veze sa politikom ni sa Bliskim istokom.

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mare80 said:

 

Nije taj odnos Iran-Arapski svet sveden samo na podelu šiiti - suniti, malo je to kompleksnije, Iranci se generalno nikada nisu npr. do kraja odrekli te svoje predislamske tradicije i istorije (dobro,Arapi i nisu imali neku upečatljivu predislamsku civilizaciju,njima je realno islam kao religije i omogućio nacionalnu homogenizaciju i ogroman kulturni skok )...

Ja opet, ako me neko pita koja bi to BI zemlja mogla da ima neki društveni napredak i transformaciju u nešto iole približno onome što imamo u Evropi a da to nije nametnuto avionskim bombama i tenkovima već proizvod same težnje lokalnog društva, iz prve bi odgovorio Iran (ma koliko to čudno zvučalo sa današnjim bradonjama na njegovom čelu) ... za bilo koju Arapsku zemlju nisam siguran da je tako nešto moguće ...

Tako da po meni oni jesu na neki način posebni u odnosu na okruženje ....

Što se tiče islamskog jedinstva to je mit koji je razbijen prvog dana posle Muhamedove smrti (ili uzdizanja na nebo,u zavisnosti od ugla gledanja 🙂 )... utopija koja se nije dogodila ni kada su istorijske prilike za to bile mnogo povoljnije ...

 

Ne razumem boldovano, teokratska drzava da plasira "ono sto imamo u Evropi"? 

Te iranske mule, imami, sta god da su, sa njihovim srednjevekovnim, anticivilizacijskim nacelima su mi ogadili sve sto mi je bilo lepo, pametno, uzviseno u persijskoj kulturi, uneli mi strah u kosti od svega sto ima turban na glavi i bradetinu do pupka, ubili u meni i humanizam i renesansu, ubili veru u jednakost, bratstvo i slobodu ljudskog roda, postali u mojim ocima olicenje uzasa. Da mogu, izbrisala bi ih sa svih geografskih karata, da takava zatucanost, surovost ne zagadjuje svet. 

A zasto sve to? Zato sto sam, pre par godina, naletela na snimak sledece sadrzine: grad, veliki trg sa avenijama koje se na njemu srecu, iz jednog pravca se pojavljuje zena u beloj dzelabi, ona panicno trci, iz istog pravca se pojavljuje horda muskaraca, nju jure, stizu je, bacaju na asfalt i otsecaju joj glavu! Na ulici, po suncanom danu. Na ocigled gradjana, jednom od njih ni ruka nije zadrhtala dok je snimao.

Ja ne zelim da zivim u takvom svetu. 

Ratno pravo je civilizacijska tekovina i ko god ga krsi mora da bude sankcionisan, Hamas, Izrael, marim ja, na sud bato!

E, sad, sto se medjunarodna zajednica pretvorila u prciju bankara, proizvodjaca oruzja, prodavaca istog i politicara kojima je hobi merenje patke, sta da vam kazem, dobro dosli u vrli, novi svet...

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

ma nikakve...

 

Jesus (c. 6 to 4 BC – AD 30 or 33), also referred to as Jesus Christ,[e] Jesus of Nazareth, and many other names and titles, was a first-century Jewish preacher and religious leader. He is the central figure of Christianity, the world's largest religion.

Born: c. 6 to 4 BC, Herodian kingdom, Roman Empire

Died: AD 29 or 33 (aged 33–38) Jerusalem, Judaea, Roman Empire

Cause of death: Crucifixion

Known for: Central figure of Christianity, Penultimate Prophet in Islam

Parents: Mary, Joseph

 

Moses is considered the most important prophet in Judaism and one of the most important prophets in Christianity, Islam, the Druze faith, the Baháʼí Faith, and other Abrahamic religions. According to both the Bible and the Quran, Moses was the leader of the Israelites and lawgiver to whom the authorship, or "acquisition from heaven", of the Torah (the first five books of the Bible) is attributed.

Born: Goshen, Lower Egypt, Ancient Egypt

Died: Mount Nebo, Moab, Transjordan

Religion: see Abrahamic religions section

Nationality: Egyptian, Israelite

Spouse: Zipporah/Cushite woman

Children: Gershom, Eliezer

Parents: Amram (father), Jochebed (mother), Pharaoh's daughter (adoptive mother)

Known for: Prophet, Delivering the Ten Commandments to the Israelites

Relatives: Levi (great-grandfather), Aaron (brother), Miriam (sister)

 

800px-Palestine_in_the_time_of_Jesus.jpg

Judea, Galilee and neighboring areas at the time of Jesus

 

The Gospels say that Jesus was betrayed to the authorities by a disciple, and many scholars consider this report to be highly reliable. He was executed on the orders of Pontius Pilate, the Roman prefect of Judaea.

 

Postoji li, sem Biblije, neki verodostojniji dokaz postojanja?

Egipcani, Rimljani, Persijci... niko od naroda ciji istorijski zapisi i danas postoje ih nigde ne spominju.

:default_coffee:

 

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Utralci. Sa izuzetkom wwww koja se cini da je licno pogodjena ovim pa da razumem ostrascenost. 

Borba Jevreja za svoju drzavu je jednako pravedna kao i borba svakog drugog naroda za istu: Srba za Srbiju, Kurda za Kurdistan, itd... narodi su bivali manje ili vise uspesni u tome tako sto su uspevali da predvide i iskoriste konkretne istorijske prilike za svoje interese. Sto se tice Jevreja i njihove drzave, ona je nastala kao potreba da se ima mesto na kom ce biti bezbedni jer oni kao narod su bili manje ili vise proterivani u Evropi ceo srednji vek. Kljucno ime je Teodor Hercl koji je predvideo propadanje Otomanske imperije i slabost AH carstva i nasao podrsku u Britancima i cuvena Balforova deklaracija koja je sa 60ak recenica dala pravo Jevrejima da se nasele tamo. I to je momenat koji je zalio ako ne posadio zlo koje se i danas uspesno plodi. Ne zbog toga sto je dato pravo Jevrejima na Izrael (ja licno mislim da su ga zasluzili svim onim progonima od kojih je Holokaust najveci) vec zato sto nije uzimano u obzir da neko vec zivi tu sa nekim svojim interesima. ZBog toga je pozivanje na vreme Isusa Hrista kao nesto sta daje pravo Jevrejima na Izrael u najmanju ruku bezobrazno jer potpuno negira da je neko tu ziveo 2000 godina posle tog dogadjaja (btw Jevreji su se odrekli tog istog coveka, so...). 

Britanci se u vreme uprave Palestinom nisu ponasali kao mirotvorci vec su davali prvenstveno vremena (a i oruzja) Jevrejima da se organizuju. To je prvo bila Haganah (sa svojim teroristickim delom zvanim Irgun) koja je posle prvog rata 1948 prerasla u ovo sto danas zovemo IDF.  Ovo daleko od toga da je bilo crno belo vreme... niti su se svi Arapi protivili naseljavanju Jevreja prvenstveno jer su videli Britance kao neprijatelje. Drugo posle 1939 kada Britanci zaustavljaju naseljavanje Palestine Jevrejima, imali smo i Jevrejsku pobunu protiv Britanaca (i potapanje SS Patria npr). 

Dve stvari ne treba smetnuti s uma. Prva je da su Arapi pokusavali da isteraju Jevreje odatle a drugo je da su Jevreji cinili grozne zlocine vec i tada koji su imali za cilj ne odbranu vec sirenje. Dakle ako to nije bilo etnicko ciscenje sa elementima genocida, ja ne znam sta jeste. 

Kljucni momenat je 1948 i rat Arapa protiv Izraela koji je dobio drzavu posle povelje UN. Izrael biva napadnut sa svih strana, medjutim prvenstveno zbog Arapskog nejedinstva - jer svaka od okolnih zemalja je imala svoje interese i zbog prekaljenosti IDF, oni gube rat. Izraelci tada odlucuju da seize the moment i imamo prvu Nakbah gde IDF ide po kucama, ubija civile i proteruje sta moze, nasilno se naseljuje u Arapskim naseljima a ono Arapa sto ostaje biva duboko obespravljeno. Dakle ja ovde vidim 1-1 vezu sa Srebrenicom i otuda gore napisano o tvorevini nastaloj na genocidu (sto vazi za gomilu zemalja). 

I za kraj posto se ovde prica sa podsmehom o "teorijama zavere", Balofor je svoju deklaraciju poslao pismo lordu Rotsildu. Dakle od tih vremena datira bezrezervna i bezuslovna podrska USA Izraelu. Nisu to nikakve teorije zavere vec fakti u koje svako bira koliko ce da veruje. Isto kao sto su mudroscu Jevreji dobili drzavu, tako su je mudroscu i sacuvali. I da ponovim niko ne spori njihovo pravo na drzavu, ali isto ne sme da se spori ni Palestincima, a posebno je bezobrazno uskracivati im pravo na drzavu zbog Hamasa. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Ne razumem boldovano, teokratska drzava da plasira "ono sto imamo u Evropi"? 

Te iranske mule, imami, sta god da su, sa njihovim srednjevekovnim, anticivilizacijskim nacelima su mi ogadili sve sto mi je bilo lepo, pametno, uzviseno u persijskoj kulturi, uneli mi strah u kosti od svega sto ima turban na glavi i bradetinu do pupka, ubili u meni i humanizam i renesansu, ubili veru u jednakost, bratstvo i slobodu ljudskog roda, postali u mojim ocima olicenje uzasa. Da mogu, izbrisala bi ih sa svih geografskih karata, da takava zatucanost, surovost ne zagadjuje svet. 

A zasto sve to? Zato sto sam, pre par godina, naletela na snimak sledece sadrzine: grad, veliki trg sa avenijama koje se na njemu srecu, iz jednog pravca se pojavljuje zena u beloj dzelabi, ona panicno trci, iz istog pravca se pojavljuje horda muskaraca, nju jure, stizu je, bacaju na asfalt i otsecaju joj glavu! Na ulici, po suncanom danu. Na ocigled gradjana, jednom od njih ni ruka nije zadrhtala dok je snimao.

Ja ne zelim da zivim u takvom svetu. 

 

 

 

Humanizam, kao što mu samo ime kaže je izmišljen za ljude, a ne za nedovršenu protoplazmu i ramapitekuse iz hamasa, uključujući tu i njihove finansijere i podstrekače iz Irana, Arabije, Rusije i ko zna odakle. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

 

Postoji li, sem Biblije, neki verodostojniji dokaz postojanja?

Egipcani, Rimljani, Persijci... niko od naroda ciji istorijski zapisi i danas postoje ih nigde ne spominju.

:default_coffee:

 

nisi mogao da smislis neki pametniji komentar?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

nisi mogao da smislis neki pametniji komentar?

Kako drugacije komentarisati istorijsko argumentovanje mitovima?

Stari Egipcani zapisase i imena sefova smene na piramidama ali Mojsija ne zapisase nigde a odgajen na faraonovom dvoru?

Ostao bi uklesan makar na nekoj steli, ploci, obelisku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Kako drugacije komentarisati istorijsko argumentovanje mitovima?

Stari Egipcani zapisase i imena sefova smene na piramidama ali Mojsija ne zapisase nigde a odgajen na faraonovom dvoru?

Ostao bi uklesan makar na nekoj steli, ploci, obelisku...

ma, jok bre, to se zli Izraelci, Zionisti, Mosad (i Soros, da ne zaboravimo njega kao standardnu mirodjiju svim teorijama zavere) tu negde 1940tih vratili 2000 godina kroz vreme, pa falsifikovali 3 najvece svetske religije i ubacili tako neke delove i likove koji su Jevreji, neke oblasti koje se tako zovu Judeje itd., a sve da bi mogli da tvrde kako su eto na tim prostorima ziveli Jevreji, te im treba dati drzavu.

No, Kronosu treba neki dokaz uklesan u kamenu da je tu negde bilo nekih Jevreja. Necete vi prevariti cika Kronosa! Ne, ne!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

ma, jok bre, to se zli Izraelci, Zionisti, Mosad (i Soros, da ne zaboravimo njega kao standardnu mirodjiju svim teorijama zavere)

 

Rotšilda, Rokfelera, Kisindžera, Goldman Saksa, tzv. protokole sionskih mudraca (falsifikat KGB... ovaj Ohrane)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, FrediB said:

Rotšilda, Rokfelera, Kisindžera, Goldman Saksa, tzv. protokole sionskih mudraca (falsifikat KGB... ovaj Ohrane)....

a zamisli, jos se i odvratni Montipajtonovci pridruzili zaveri, pa u laganoj varijati (da se narod ne doseti i da prevare Kronosa, poznatog saljivdziju, dok ispija kaficu:default_coffee:) snimali tako neke filmice, komedijice u kojima takodje pominju (na sebi svojstven nacin) tako neke toponimcice i likove...

naravno, to nije nikakav dokaz o postojanju Jevreja "od davnina", to mora biti uklesano u nekoj steni tamo oko Jerusalima (ili makar na nekoj mapi), ali je dokaz o tome kolko je duboka ta zavera Cionista.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

a zamisli, jos se i odvratni Montipajtonovci pridruzili zaveri, pa u laganoj varijati (da se narod ne doseti i da prevare Kronosa, poznatog saljivdziju, dok ispija kaficu:default_coffee:) snimali tako neke filmice, komedijice u kojima takodje pominju (na sebi svojstven nacin) tako neke toponimcice i likove...
naravno, to nije nikakav dokaz o postojanju Jevreja "od davnina", to mora biti uklesano u nekoj steni tamo oko Jerusalima (ili makar na nekoj mapi), ali je dokaz o tome kolko je duboka ta zavera Cionista.
Na stranu priča o sadašnjem ratu, uz rizik da me se smatra drvenim advokatom, moram reci da se slažem sa @Kronostime oko iznošenja dokaza o postojanju mr. Isusa od Nazareta. Slažem u smislu sumnje. Ne bih da rasprava preraste u pravo Jevreja na državu nego samo oko pitanja da li je Isus zaista istorijski lik. Mislim, nije ni za ovu temu.
Dokazi (zapisi o njemu) nisu baš 100% a nije i da ih nema iz perioda blisko njegovoj smrti.
50/50.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, wwww said:

a zamisli, jos se i odvratni Montipajtonovci pridruzili zaveri, pa u laganoj varijati (da se narod ne doseti i da prevare Kronosa, poznatog saljivdziju, dok ispija kaficu:default_coffee:) snimali tako neke filmice, komedijice u kojima takodje pominju (na sebi svojstven nacin) tako neke toponimcice i likove...

naravno, to nije nikakav dokaz o postojanju Jevreja "od davnina", to mora biti uklesano u nekoj steni tamo oko Jerusalima (ili makar na nekoj mapi), ali je dokaz o tome kolko je duboka ta zavera Cionista.

Egipcani imaju prilicno dokumentovanu istoriju sukoba sa Hetitima i Asircima, trgovina sa Fenicanima je opste poznata i istorijski dokumentovana, u Avganistan se islo po lapis lazuli, a u Jemen po tamjan. Kako svima promace da zabeleze mocno Judejsko kraljevstvo?

Do postavljanja Antipatera od strane Cezara za namesnika Judeje i njegovog sina Heroda Velikog, koji je izgradio i prosirio dotadasnji Hram i osnovao Cezareju na obali Mediterana, nemas nekih pomena o Judeji sem biblijskih zapisa.

Do isterivanja Jevreja iz Judeje je doslo nakon neuspelog ustanka Simona bar Kohbe  135 g.n.e koju su Rimljani brutalno ugusili i tada je unisten Hram u Jerusalimu.

Istorija nije samo ono sto pise u tzv. svetim spisima - ima nesto i u spomenicima i dokumentima po muzejima i cime se bave istoricari i arheolozi.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Smrtokapa said:

Ceo taj argument sa Ješuom iz Nazareta (od svih ljudi) je promašen, ako zbog toga što je on tamo živeo Izrael ima neka dodatna prava u godini 2023, onda predlažem da se pošalje jedan kontigent vojske iz Rima da uspostavi red.

Isus iz Nazareta nije isto sto i Isus Navin koji je, po Starom Zavetu, doveo Jevreje koji su krenuli za Mojsijem iz Egipta u Hanan.

Zajednicko za obojicu je da su, bar za sada, mitske licnosti.

Hriscani su se u pocetku nazivali Nazarenima i njihovo odvajanje od Judaizma je pocelo nakon sloma ustanka Simona bar Kohbe i represije Rimljana koja je potom usledila.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, shonke said:

Na stranu priča o sadašnjem ratu, uz rizik da me se smatra drvenim advokatom, moram reci da se slažem sa @Kronostime oko iznošenja dokaza o postojanju mr. Isusa od Nazareta. Slažem u smislu sumnje. Ne bih da rasprava preraste u pravo Jevreja na državu nego samo oko pitanja da li je Isus zaista istorijski lik. Mislim, nije ni za ovu temu.
Dokazi (zapisi o njemu) nisu baš 100% a nije i da ih nema iz perioda blisko njegovoj smrti.
50/50.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

poenta nije bila da se konkretno govori o postojanju konkretne osobe po kojoj je "napisana" Biblija i ostale knjige vezano za dve religije. Poenta je da sve tri religije, kakve god da fiktivne dogadjaje i likove kao pojedince pominju, uvek pominju postojanje Jevreja u toj oblasti. Nisu pominjali Kriptonce, niti one s planete Vulkan sve s Spokom, niti Vukije niti ostale likove iz SF.

I sad mi tu treba da dokazujemo nesto da li ima nekakvih istorijskih razloga da se eto bas tu napravi drzava za Jevreje. Pa nisu ih posadili u sred Amazonije ili na Papua Novu Gvineju!

Na stranu to sto su mnoge od raznoraznih drzava na severu Afrike i Bliskom Istoku nastale tek raspadom kolonijalnog sistema. Pre toga nije bilo u kontinuitetu takvih drzava. Ali sad se samo Izraelu spocitava pravo na postojanje. Arapima nije dovoljan onoliko prostor od Atlantika do Indijskog Okeana da nadju neko parce zemlje da zive, vec im je zapelo da i bas ovaj poslednji komad bude njihov! A gde onda, gospodo, da Jevreji naprave svoju drzavu, koja ce se postarati da im se ne desi jos jedan holokaust? Ima neko neki predlog? Ili da ih iselimo na Mars? No onda bi se sigurno nasao neko ko bi i to osporavao, jer... siroti Marsijanci...

56 minutes ago, Kronostime said:

Egipcani imaju prilicno dokumentovanu istoriju sukoba sa Hetitima i Asircima, trgovina sa Fenicanima je opste poznata i istorijski dokumentovana, u Avganistan se islo po lapis lazuli, a u Jemen po tamjan. Kako svima promace da zabeleze mocno Judejsko kraljevstvo?

Do postavljanja Antipatera od strane Cezara za namesnika Judeje i njegovog sina Heroda Velikog, koji je izgradio i prosirio dotadasnji Hram i osnovao Cezareju na obali Mediterana, nemas nekih pomena o Judeji sem biblijskih zapisa.

Do isterivanja Jevreja iz Judeje je doslo nakon neuspelog ustanka Simona bar Kohbe  135 g.n.e koju su Rimljani brutalno ugusili i tada je unisten Hram u Jerusalimu.

Istorija nije samo ono sto pise u tzv. svetim spisima - ima nesto i u spomenicima i dokumentima po muzejima i cime se bave istoricari i arheolozi.

 

 

ma, jok, brate, nije tu nikada bilo Jevreja, kao ni u ostatku sveta. To se samo svima oduvek prividjalo. Oni su dosli na svemirskom brodu iz sazvezdja Andromeda i mi sad tu ostro treba da se suprotstavimo kolonijalizaciji vanzemaljaca na planetu Zemlju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Kronostime said:

Istorija nije samo ono sto pise u tzv. svetim spisima - ima nesto i u spomenicima i dokumentima po muzejima i cime se bave istoricari i arheolozi.

evo, vidimo sad kako se u Tunisu staraju da se spomenici koji dokazuju postojanje Jevreja na toj teritoriji, onako sistematski unistavaju i spaljuju. I onda: puj pike ne vazi! Nije tu nikada bilo nikakvih Jevreja! Ko im je kriv kad nisu sacuvali te neke stvari uklesane u kamen!

 

Mislim, cela ova prica ovde na forumu oko dokazivanja prava Jevreja da imaju drzavu Izrael je... nemam reci!

Mislim, 'ocete neki dokument? Eno vam onaj koji su Britanci ostavili posle zavrsetka okupacije Bliskog Istoka! No to sad za legaliste takodje nije dovoljno, sad trebaju neke mape i knjige iz prethodnih 100 godina! Uvek nesto.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Dzistrou said:

Prebacivanje fokusa sa humanitarne katastrofe koju režiraju Bibi i ekipa na brzopleto objavljenu (i još brže povučenu) vest iz tendencioznog palestinskog izvora. Vrlo dobar četiri minus za spinovanje, može to još bolje. 

 

 

evo ga, jos jedan borac za ljudska prava.

za sve je kriv "Bibi i ekipa". Hajde mi da se lepo skoncentrisemo na prva Hamasa da iz naseljenih podrucja onako slobodarski, iz frustracije zbog 75 godisnjeg aparhejda, gadja tamo neku ekipu oko Bibija, a sve krijuci se iza 200 kidnapovanih talaca (dece, zena, staraca i mozda jos po nekog zivog uskarca, ako je koji ostao posle odsecanja galva na ulicama Gaze). To sto se sad malo Hamas i njihova PR masina zaigrao i jedna od njihovih lazi je vrlo brzo razotkrivena - 'ajde to da gurnemo pod tepih. I da i u buduce verujemo sta god nam Ministarstvo za Istinu Hamasa saopsti o zbivanjima tamo. 500, 700, 800 (ko da vise) mrtvih na onom parkingu i bar jos toliko povredjenih? Nema problema! Sve se to moze lepo upakovati i prezentovati za konzumaciju tv auditorijumu sirom sveta koji onako udobno sedi u fotelji, gricka kokice i navija da Hamas razvali "Bibija i ekipu".

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dzistrou said:

Prebacivanje fokusa sa humanitarne katastrofe koju režiraju Bibi i ekipa na brzopleto objavljenu (i još brže povučenu) vest iz tendencioznog palestinskog izvora. Vrlo dobar četiri minus za spinovanje, može to još bolje. 

 

 

 

Ta vest je prouzrokovala demonstracije sirom sveta, spaljivanje sinagoga a da u Tunisu npr ima Jevreja i njih bi spaljivali.

 

Muslimani sirom sveta su zabrinuti za situaciju u Gazi, humanitarnu katastrofu....Ni jedna od tih zemalja se nije ponudila da prihvati Palestince. Ni jedan apel od tih istih da se oslobode taoci.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, wwww said:

poenta nije bila da se konkretno govori o postojanju konkretne osobe po kojoj je "napisana" Biblija i ostale knjige vezano za dve religije. Poenta je da sve tri religije, kakve god da fiktivne dogadjaje i likove kao pojedince pominju, uvek pominju postojanje Jevreja u toj oblasti. Nisu pominjali Kriptonce, niti one s planete Vulkan sve s Spokom, niti Vukije niti ostale likove iz SF.

I sad mi tu treba da dokazujemo nesto da li ima nekakvih istorijskih razloga da se eto bas tu napravi drzava za Jevreje. Pa nisu ih posadili u sred Amazonije ili na Papua Novu Gvineju!

Na stranu to sto su mnoge od raznoraznih drzava na severu Afrike i Bliskom Istoku nastale tek raspadom kolonijalnog sistema. Pre toga nije bilo u kontinuitetu takvih drzava. Ali sad se samo Izraelu spocitava pravo na postojanje. Arapima nije dovoljan onoliko prostor od Atlantika do Indijskog Okeana da nadju neko parce zemlje da zive, vec im je zapelo da i bas ovaj poslednji komad bude njihov! A gde onda, gospodo, da Jevreji naprave svoju drzavu, koja ce se postarati da im se ne desi jos jedan holokaust? Ima neko neki predlog? Ili da ih iselimo na Mars? No onda bi se sigurno nasao neko ko bi i to osporavao, jer... siroti Marsijanci...

ma, jok, brate, nije tu nikada bilo Jevreja, kao ni u ostatku sveta. To se samo svima oduvek prividjalo. Oni su dosli na svemirskom brodu iz sazvezdja Andromeda i mi sad tu ostro treba da se suprotstavimo kolonijalizaciji vanzemaljaca na planetu Zemlju.

 

10 minutes ago, wwww said:

evo, vidimo sad kako se u Tunisu staraju da se spomenici koji dokazuju postojanje Jevreja na toj teritoriji, onako sistematski unistavaju i spaljuju. I onda: puj pike ne vazi! Nije tu nikada bilo nikakvih Jevreja! Ko im je kriv kad nisu sacuvali te neke stvari uklesane u kamen!

 

Mislim, cela ova prica ovde na forumu oko dokazivanja prava Jevreja da imaju drzavu Izrael je... nemam reci!

Mislim, 'ocete neki dokument? Eno vam onaj koji su Britanci ostavili posle zavrsetka okupacije Bliskog Istoka! No to sad za legaliste takodje nije dovoljno, sad trebaju neke mape i knjige iz prethodnih 100 godina! Uvek nesto.

 

Niko ne spori postojanje Jevreja kroz istoriju. Problem je sto se istorija tumaci i falsifikuje onako kako se kome prohte a ne kako je bilo.

Sto se tice spomenika - imas u Rimu trijumfalnu kapiju Tita Flavija Vespazijana nakon ugusenja bune u Judeji 62-70 g.n.e (Prvi rimsko-jevrejski rat) na kojoj je ovekoveceno gusenje te bune. Tom prilikom je zauzeta Masada koja je smatrana neosvojivom ali je ipak osvojise.

Stoji na Forumu i danas.

250px-Arch_of_Titus_(Roma).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...