Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 hour ago, wwww said:

pitali demokratsku kongresmenku Alexandria Ocasio-Cortez kakav je odgovor Izraela trebalo da bude posle masakra 1300 njihovih ljudi i kidnapovanja 199.

koga zanima sta je odgovorila moze da pogleda u spojleru, tesko je sumirati.

 

  Hide contents

 

 

 

Ispadne izgleda cim se ne vice "napred Izrael" da su svi ostali podrzavaoci terorista. 

 

Zena je rekla da Izrael ima pravo da se brani, sa naglaskom na brani, pogotovo posle ovakvog napada, ali treba da se razluci gde je granica odbrane, gde napada i da cilj treba da im bude odbrana i u krajnjem slucaju mir... i da Hamas treba biti neutralizovan. Blokiranje vode i hrane ne spada u odbranu.  (ukratko). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Norveški savet za izbeglice koji ima ljude na terenu u Gazi:

Quote

Izraelsko bombardovanje uništilo je oko 25% stambenih stambenih jedinica u Gazi u poslednjih 10 dana, stvarajući neviđene i hitne potrebe za kompletima posteljine, kompletima za dostojanstvo [s ulošcima za žene] i higijenskim potrepštinama za 700.000 interno raseljenih lica

Izvor: twitter.com/NRC_MiddleEast/status/1714225273267183998

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Rekla žena da je potrebno naći način da se Hamas neutrališe bez primene kolektivne odmazde.

e sad onako razradi tacku po tacku kako to tacno uraditi u ovom slucaju. bas me onako zivo zanima. dakle, ne zanima me sta NE raditi, vec sta konkretno raditi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dok je situacija u Ukrajini kristalno jasna, ocigledno je da se ni u Izraelu (a izgleda ni na Kosovu) "zasluge" za situaciju ne mogu pripisati samo jednoj strani. U zavisnosti koje izvore i koju logiku neko prati moze se doci, na osnovu istih podataka do sasvim suprotnih zakljucaka (ko je ovde trazio objektivno, neutralno izvestavanje?).

I niko ovde nece promeniti svoje misljenje (kao i veru) zbog argumenata "druge strane".

 

1. hamas je ocigledno brutalna teroristicka banda, kojoj je jedini cilj unistenje Izraela i sirenje "islama", ne prezajuci ni od ubijanja, mucenja i uzimanja za taoce i same Palestince i trovanja novih generacija mrznjom

2. Izrael je braneci svoje pravo na egzistenciju, usput uspeo da podjarmi, ubije i protera Palestince sa nekih teritorija na kojima su ziveli (slicno onome sto se desava na Kosovu) i da rukovodjen demokratski izabranim ekstremistima ustanovi lagano izvesnu vrstu aparthejda

3. Iran & Co zele da uniste Izrael i Palestinci im dobro dodju kao orudje tih namera

4. USA & Co zele da zastiti Izrael

 

Kad sam bio mladji uvek sam se pitao (bez udubljivanja u temu), zasto na tom Bliskom Istoku vecno ratuju.

Da su ta sredstva koja su ulozili u destrukciju, ulozili u izgradnju, sada bi ziveli dobro. Svi.

Sada su mi poznate istorijske cinjenice, razlozi za jedno i drugo vidjenje, ali kao sto vec neko rece - resenja nema na vidiku.

Mlado, barbarsko covecanstvo uzima danak i zrtvuje svoju decu na oltarima egoizma.

 

Resenja nema i nece ga biti skoro, zato sto je za njega potrebno dovoljno ljudi i sa jedne i sa druge strane kojima je mir i zivot, vazniji od uobrazene vere u boga, u naciju, u pleme ... vise od ljudi, koji noseci vec u sebi nasilje, misle da ce nasiljem doci do resenja problema i mira.

Formalno, medjunarodna zajednica daje smernice za resenje sukoba, ali i sama ta zajednica je puna protivrecnosti, licemerja, skrivenih interesa i istih egoizama, tako da ni to ne moze da funkcionise.

 

Pravi i jedini problem na Bliskom Istoku je da je malo pravih ljudi tamo (ovo naravno zahteva preciznije objasnjenje, zasto nisu svi ljudi "pravi ljudi", ali o tome nekom drugom prilikom) i da ne mogu doci do izrazaja od ostalih (sto ne znaci da ne saosecam sa svim tim zrtvama tamo, zrtvama situacije u kojoj su se nasli i delimicno vlastitog (ne)delovanja).

Zvuci ekstremno, ali mislim da nije daleko od istine. Zato ce i dalje tamo da vazi "oko za oko, zub za zub" i patnja ce se nastaviti,

mozda cak jos stotine godina. :(

 

PS

Nikada se na svetu mržnja ne završava mržnjom. Mržnja se završava ljubavlju.

Buddha

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ispadne izgleda cim se ne vice "napred Izrael" da su svi ostali podrzavaoci terorista. 

 

Zena je rekla da Izrael ima pravo da se brani, sa naglaskom na brani, pogotovo posle ovakvog napada, ali treba da se razluci gde je granica odbrane, gde napada i da cilj treba da im bude odbrana i u krajnjem slucaju mir... i da Hamas treba biti neutralizovan. Blokiranje vode i hrane ne spada u odbranu.  (ukratko). 

 

 

da li je to spremala govor za Mis USA?

 

Znaci, Izraelci kad sahrane svih 1300 masakriranih da sede u sigurnim sobama, vrte palce i cekaju dok Hamas ne poispaljuje sve rakete (dok im ne doture novu transu) ili ne organizuje novi upad na teritoriiju Izraela da pobiju jos izraelskih civila. U medjuvremenu Izrael da lepo salje hranu i vodu da slucajno ovi u Gazi ne osete neki diskomfort.

Onda ce se Hamas nekako sam od sebe neutralizovati (pretpostavljam da ce se samo dezintegrisati, mozda eventualno da im neko pusta preo  razglasa  Slim Whitman's yodeling on "Indian Love Call")

I na kraju da svi srecni i veseli se ispozdravljaju malim prstom kao kad smo bili deca i kazu:

Mir, mir, mir Nitko nije kriv

Ava, ava, ava Niko nije krava,

kupus i pecenje slatko pomirenje.

 

da. mislim da ce taj plan da upali.👏

Osario za Nobelovu nagradu za mir!

Nadajmo se da je Bajden tim povodom u Izraelu: da izlozi ovaj njen plan Izraelskim generalima.

☮️✌️💪

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je istraživanje palestinskog javnog mnjenja iz septembra, jedino bivši lider vojnog krila Fataha Barguti, koji je u izraelskom zatvoru na doživotnoj robiji, pobeđuje lidera Hamasa. Ovaj Štaje što se spominje je premijer, Abas je predsednik.

 

Spoiler
Legislative and presidential elections:

 

  • If new presidential elections were held today and only two candidates, Mahmoud Abbas and Ismail Haniyeh, the voter turnout would be only 42%, and among those who would participate, Abbas would receive 37% of the vote and Haniyeh 58% (compared to 56% for Haniyeh and 33% for Abbas three months ago). In the Gaza Strip, the vote for Abbas stands at 33% and for Haniyeh at 64%, while in the West Bank Abbas receives 43% and Haniyeh 50%. If the competition is between Marwan Barghouti and Haniyeh, participation would rise to 59% and among those voting, Barghouti receives 60% and Haniyeh 37%. If the competition were between Mohammad Shtayyeh and Ismail Haniyeh, participation would drop to only 41%, with Shtayyeh receiving 33% and Haniyeh receiving 62%.
  • In a closed question, we asked the public to select the person they prefer to see as President Abbas's successor. The largest percentage (34%) said they prefer Marwan Barghouti; 17% preferred Ismail Haniyeh; 6% preferred Mohammed Dahlan, 5% preferred Khaled Meshaal, 3% preferred Yahya al-Sinwar, Muhammad Shtayyeh, and Hussein al-Sheikh, and 30% said they did not know or chose someone else.
  • Level of satisfaction with the performance of president Abbas stands at 22% and dissatisfaction at 76%. Satisfaction with Abbas stands at 21% in the West Bank and 24% in the Gaza Strip.  Three months ago, satisfaction with Abbas stood at 17% and dissatisfaction at 80%. 78% want Abbas to resign while 19% want him to remain in office. Three months ago, 80% said they want Abbas to resign. Demand for Abbas' resignation stands at 78% in the West Bank and 79% in the Gaza Strip.
  • If new parliamentary elections were held today with the participation of all political forces that participated in the 2006 elections, 64% say they would participate in them, and among these participants, Fateh receives 36%, Hamas' Change and Reform 34%, all other lists combined 9%, and 21% say they have not yet decided whom they will vote for. Three months ago, vote for Hamas stood at 34% and Fatah at 33%. Vote for Hamas in the Gaza Strip stands today at 44% (compared to 44% three months ago) and for Fateh at 32% (compared to 28% three months ago). In the West Bank, vote for Hamas stands at 24% (compared to 25% three months ago) and Fatah at 40% (compared to 34% three months ago).
  • 27% believe that Hamas is the most deserving of representing and leading the Palestinian people today while 24% believe that Fateh under the leadership of Abbas is more deserving; 44% believe both are unworthy of representation and leadership. Three months ago, 31% said Hamas is the most deserving, 21% said Fateh led by Abbas is the most deserving, and 43% said both are unworthy of representation and leadership.
  • https://www.pcpsr.org/en/node/951

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

pitali demokratsku kongresmenku Alexandria Ocasio-Cortez kakav je odgovor Izraela trebalo da bude posle masakra 1300 njihovih ljudi i kidnapovanja 199.

koga zanima sta je odgovorila moze da pogleda u spojleru, tesko je sumirati.

 

  Reveal hidden contents

 

 

Ima ona gomilu bisera, nista novo. I Marjorie Greene je pre par dana nesto nalupetala, tako da se po tom pitanju US Congress ne razlikuje mnogo od Skupstine Srbije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, wwww said:

da li je to spremala govor za Mis USA?

 

Znaci, Izraelci kad sahrane svih 1300 masakriranih da sede u sigurnim sobama, vrte palce i cekaju dok Hamas ne poispaljuje sve rakete (dok im ne doture novu transu) ili ne organizuje novi upad na teritoriiju Izraela da pobiju jos izraelskih civila. U medjuvremenu Izrael da lepo salje hranu i vodu da slucajno ovi u Gazi ne osete neki diskomfort.

Onda ce se Hamas nekako sam od sebe neutralizovati (pretpostavljam da ce se samo dezintegrisati, mozda eventualno da im neko pusta preo  razglasa  Slim Whitman's yodeling on "Indian Love Call")

I na kraju da svi srecni i veseli se ispozdravljaju malim prstom kao kad smo bili deca i kazu:

Mir, mir, mir Nitko nije kriv

Ava, ava, ava Niko nije krava,

kupus i pecenje slatko pomirenje.

 

da. mislim da ce taj plan da upali.👏

Osario za Nobelovu nagradu za mir!

Nadajmo se da je Bajden tim povodom u Izraelu: da izlozi ovaj njen plan Izraelskim generalima.

☮️✌️💪

 

Iskreno, u ovakvim stavovima mi je bolji govor miss usa nego govor milosevica "100 za 1." 

 

Da li si spremna da se sravni Gaza, pa zatim i West Bank sa sve Palestincima kako bi se eliminisao Hamas, pa da se povampire ostale muslimanske zemlje raseljene svuda po Evropi i Americi? 

Ili mozda drugi scenario, kad Izrael sravni sve sto mrda, da se svi ostali okrenu protiv njih zauzimajuci polozaj (koji vec polako pocinje da promalja po raznim politickim strujama u zemljama sirom sveta) da se vrse ratni zlocini i zlocini protiv humanosti. Hoce oni biti u boljem polozaju tada? 

 

Neko je ovde postavio dobro pitanje na koje mislim da nije dobio odgovor 

 

On 10/13/2023 at 11:22 AM, suptil said:

Meni je kljucno pitanje - Koja obavestajna sluzba je navukla Hamas na ovakav pitez? To je kljuc. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa pobiti sve palestince. Nama palestinaca, nema hamasa... simple as that. 

znaci ima samo dve opcije: cvece ili napalm.

Pri cemu lepa Osorio bira cvece, normalno, kao jedino moralno i ispravno, a istovremeno i tako ubojito resenje. (da nije ona dobila neku informaciju da su svi Hamasovci veoma alergicni na polen od nekog specificnog cveca? posto bi to zapravo i moglo da unese neki smisao u ovaj njen predlog 🤔 : posalju im Izraelci cvece, oni krenu da kijaju, pa da kijaju, pa krenu da im iskacu plihovi po kozi, pa onda oni rastu, rastu, rastu, dok ne puknu na kraju i puf!💥 eto! dok si rekao "keks" dezintegrisali se i neutralisovali Hamasovci!)

 

Elem, da se vratim ozbiljnijoj prici. Bez obzira sta pojedini ovde mislili od Benu Shapiro-u (nepoznat mi prethodni rad), ono sto sam ja od njega cula u nekoliko video komentara je milijardu puta i smislenije i realisticnije (ma koliko bruralno) od ovog lupetanja mis Osario.

Covek je rekao da za Izrael ne postoji dobra opcija. Ako ne odgovore (nego "cekaju da prodje", kako lepa Osorio zahteva) onda ce ih koliko sutra napasti Hezbolah, a bez Amera ukotvljenih u istocnom mediteranu ce ih onda Iran dokusuriti.

Ako odgovore znaju dobro da ce Hamas postavljati civile kao zive stitove i od zrtava onda praviti medijski cirkus namenjen izazivanju simpatija kod zapadnog javnog mnenja (da li je zaista potrebno da se nekom ovde objasnjava da se Hamas krije iza svojih civila i da ih koristi kao zivi stit?). Oni ne mogu unisitit Hamas "iz daljine", vec moraju uci pesadijom u Gazu, pa jos pod zemlju, a onda je to borba u lavirintima tunela koje Hamasoci naravno bolje poznaju i gde ce ogroman broj Izraelaca poginuti. Ali ce neki i preziveti.

Dakle, opcije Izraelcima su: da ih susedi istrebe, ili da jedan deo stanovnistva prezivi. Svaka zajednica (osim Hamasa) bi izabrala ovu drugu opciju. Po cenu da ih po SM razne Osario razvlace i optuzuju za retne zlocine.

Da nije tako ne bi bilo Dana D, bombardovanja Drezdena&Co i mapa Evrope kakvu je sada znamo bi bila malo drugacija.

 

Spoiler

btw. pre nekoliko meseci su u mom komsiluku otkrili jednu bombu zaostalu od bombardovanja s kraja WWII. Gradili su novu zgradu, pa je bager "udario" u nesto. Odmah su obustavljeni radovi, pozvane specijalne jedinice, pripremljen plan deaktiviranja. Potom su okolnim ulicama, u radijusu od oko 500m recimo, isla policijska kola i razglasom obavestavala stanovnistvo da mora da napusti stanove. Organizovana su mesta okupljanja, cekanje po skolama i crkvama van propisanog radijusa dok se bomba ne deaktivira i ne ukloni. Policija je isla od stana do stana da proveri da li su svi napustili oblast. Posle deaktivacije, proglasen je prekid opasnosti i onda smo se vratili kucama u krevet.

I ovo nije prva bomba iz WWII na koju se nailazi pri kopanju, u proseku svakih mesec-dva se procita da je negde otkrivena neka nova, pa se ljudi evakuisu dok se opasnons ne neutralise.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

pitali demokratsku kongresmenku Alexandria Ocasio-Cortez kakav je odgovor Izraela trebalo da bude posle masakra 1300 njihovih ljudi i kidnapovanja 199.

koga zanima sta je odgovorila moze da pogleda u spojleru, tesko je sumirati.

 

  Reveal hidden contents

 

 

Ta maloumna osoba je plakala pre par godina kada se u američkom Kongresu glasalo o Gvozdenoj kupoli, jer je velika nepravda da se Jevreji tako dobro brane. Podrška palestinskom terorizmu i nasilju (kao žiži "svetske revolucije") - na apsolutno isti način* - je jedna od fokalnih tačaka političke borbe njenih istomišljenika od 1956. godine. Njena krovna partijska organizacija, "demokratski socijalisti" (u Njujorku), u svome upitniku za kandidate ima posebno izdvojen segment o Izraelu (iako se radi o kandidatima za lokalne izbore!), gde se od "drugova" zahteva da se obavežu da će podržati bojkot Izraela, da neće putovati u ovu zemlju itd. Oni su prošli vikend prvi u Americi izašli da proslave ubijanje Jevreja, dok su deca u južnom Izraelu još bila lovljena po svojim sobama. Dobro je dok ne dovodi drugove iz Hamasa i Hezbolaha da gostuju u Kongresu, kao što je to radio Korbin u Engleskoj (nazivajući ih,

verbatim, "drugovima"). 

 

 

* evo, npr, kako je se jugoslovenski tiranin Broz oglašavao povodom masakra izraelskih olimijaca 1972 godine (!):

 

Vidjeli ste šta se dogodilo u Nemačkoj na Olimpijadi u Minhenu. Ubijeno je 11 izraelskih sportista. Poginula su dva Njemca… Zbog toga su već mogli da dignu avione i bombarduju žene i djecu u Libanonu i Siriji. Ja lično, kao i čitav naš narod, apsolutno sam protiv onoga što su komandosi napravili u Minhenu. da li su oni bili svjesno ili nesvjesno nečije oruđe (cionista, koga drugog, prim. bohumilo), ne znam. Ali mi smo protiv terora uopšte. No, dajte da se malo razmisli – kakvih sve terora ima. Šta je sa onim terorom kada se svakodnevno bacaju hiljade i hiljade tona ekspolziva, kada se bombama ruši i sve živo ubija. Je li to teror? To je najgori teror. Prema tome, neka se sada izvuku pouke iz onoga što se dogodilo u Minhenu, pa da se jedanput kroz Ujedinjene nacije, učini nešto kako terorizam u svetskim razmerama više ne bi mogao pojavljivati. A to se može ostvariti… To što sada Izrael čini ne čini sam, on ima dobru podršku izvana. Zbog toga je jako opasno. I taj teroristički poduhvat u Minhenu ima jednu vrlo paklenu nameru. Da se sva mržnja čovječanstva, okrene protiv Arapa. Maltene, trebalo bi sve Arape likvidirati. Razume se, mi se moramo boriti protiv toga da se sada baci krivica na te narode, na čitave zemlje”, rekao je Tito u Sarajevu...

 

 

-----------------------------------------------------------------------------
Izrael je danas likvidirao do sada najviše rangiranog komandanta Hamasa. Na frontu, u borbi? Pa ne, krio se u izbegličkom kampu - da se izvuče pa da opet organizuje kasapljenje jevrejske dece, a Palestinci su dobili novog mučenika:

Problem Izraela, zbog akutnog antisemitizma i dvostrukih standarda "međunarodne zajednica", je da ima PREVIŠE skrupula kada se radi o izbegavanju kolateralnih žrtava antiterorističke borbe - što dugoročno dovodi do agregiranja VEĆEG broja civilnih žrtava, jer kako kaže jedan od osnovnih ekonomskih postulata: "incentives matter". IDF zove ljude telefonom, najavljuje im vreme napada, baca letke, upozorava da se sklone, kuca na prozore itd...što dovodi ne samo do toga da se teroristi lakše izvlače i perpetuiraju svoje zlikovačke aktivnosti, nego i do toga da i sami civili nemaju neki poseban razlog da se paze u čijem se okruženju nalaze, da se malo uklone, izdvoje, distanciraju od terorista (čak i kada ih podržavaju) jer se nadaju da će im IDF najaviti napad i da će biti vremena da se sklone...a incentives matter...


Druga stvar, danas sam video vest da teroristi nude vraćanje svih talaca u zamenu za prekid napada. A budući da su islamo-teroristi do sada uvek tražili da zamene otetog Jevreja za mnogo više zarobljenih terorista, to deluje kao da ovo delovanje IDF-a daje rezultate...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Iskreno, u ovakvim stavovima mi je bolji govor miss usa nego govor milosevica "100 za 1." 

 

Da li si spremna da se sravni Gaza, pa zatim i West Bank sa sve Palestincima kako bi se eliminisao Hamas, pa da se povampire ostale muslimanske zemlje raseljene svuda po Evropi i Americi? 

Ili mozda drugi scenario, kad Izrael sravni sve sto mrda, da se svi ostali okrenu protiv njih zauzimajuci polozaj (koji vec polako pocinje da promalja po raznim politickim strujama u zemljama sirom sveta) da se vrse ratni zlocini i zlocini protiv humanosti. Hoce oni biti u boljem polozaju tada? 

 

Neko je ovde postavio dobro pitanje na koje mislim da nije dobio odgovor 

 

 

Malo si pobrkala loncice. 100 za 1 su Nemci streljali po Sumadiji.

No, ja predlazem da posaljemo najnoviju Mis Univerzuma u Gazu da pregovara o miru. Verujem da ce she/her biti veoma uspes(a)n(a).

Ma mogu i ja da smislim onako divan plan (prosto "nebeski"), jos lepsi (i "stariji") od ovog lepe Osorio, sa sve leptiricima, jednorozima i zvezdicama, ali to nece da funkcionise.

 

A Palestinci u West Bank nemaju veze s Hamasom, cak su protivnici. A kao sto vidimo ni ostali Arapi se ne ubise u spasavanju Palestinskih civila. Da si procitala analizu one Afrikanke koja je napustila islam koju sam postavila na prethodnoj strani, shvatila bi da je ovo sto sad pokusava da uradi Izrael jedina opcija koja postoji. I potrebno je mnogo balansa, vaganja, koordinisanja da sve ne isklizne iz ruku i ode do djavola. U sto se balansa tice mozemo se samo uzdati u Izrael, nikako u tako "trustworthy" Hamas

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, bohumilo said:

Ta maloumna osoba je plakala pre par godina kada se u američkom Kongresu glasalo o Gvozdenoj kupoli, jer je velika nepravda da se Jevreji tako dobro brane. Podrška palestinskom terorizmu i nasilju (kao žiži "svetske revolucije") - na apsolutno isti način* - je jedna od fokalnih tačaka političke borbe njenih istomišljenika od 1956. godine. Njena krovna partijska organizacija, "demokratski socijalisti" (u Njujorku), u svome upitniku za kandidate ima posebno izdvojen segment o Izraelu (iako se radi o kandidatima za lokalne izbore!), gde se od "drugova" zahteva da se obavežu da će podržati bojkot Izraela, da neće putovati u ovu zemlju itd. Oni su prošli vikend prvi u Americi izašli da proslave ubijanje Jevreja, dok su deca u južnom Izraelu još bila lovljena po svojim sobama. Dobro je dok ne dovodi drugove iz Hamasa i Hezbolaha da gostuju u Kongresu, kao što je to radio Korbin u Engleskoj (nazivajući ih,

verbatim, "drugovima"). 

 

 

* evo, npr, kako je se jugoslovenski tiranin Broz oglašavao povodom masakra izraelskih olimijaca 1972 godine (!):

 

Vidjeli ste šta se dogodilo u Nemačkoj na Olimpijadi u Minhenu. Ubijeno je 11 izraelskih sportista. Poginula su dva Njemca… Zbog toga su već mogli da dignu avione i bombarduju žene i djecu u Libanonu i Siriji. Ja lično, kao i čitav naš narod, apsolutno sam protiv onoga što su komandosi napravili u Minhenu. da li su oni bili svjesno ili nesvjesno nečije oruđe (cionista, koga drugog, prim. bohumilo), ne znam. Ali mi smo protiv terora uopšte. No, dajte da se malo razmisli – kakvih sve terora ima. Šta je sa onim terorom kada se svakodnevno bacaju hiljade i hiljade tona ekspolziva, kada se bombama ruši i sve živo ubija. Je li to teror? To je najgori teror. Prema tome, neka se sada izvuku pouke iz onoga što se dogodilo u Minhenu, pa da se jedanput kroz Ujedinjene nacije, učini nešto kako terorizam u svetskim razmerama više ne bi mogao pojavljivati. A to se može ostvariti… To što sada Izrael čini ne čini sam, on ima dobru podršku izvana. Zbog toga je jako opasno. I taj teroristički poduhvat u Minhenu ima jednu vrlo paklenu nameru. Da se sva mržnja čovječanstva, okrene protiv Arapa. Maltene, trebalo bi sve Arape likvidirati. Razume se, mi se moramo boriti protiv toga da se sada baci krivica na te narode, na čitave zemlje”, rekao je Tito u Sarajevu...

 

 

-----------------------------------------------------------------------------
Izrael je danas likvidirao do sada najviše rangiranog komandanta Hamasa. Na frontu, u borbi? Pa ne, krio se u izbegličkom kampu - da se izvuče pa da opet organizuje kasapljenje jevrejske dece, a Palestinci su dobili novog mučenika:

Problem Izraela, zbog akutnog antisemitizma i dvostrukih standarda "međunarodne zajednica", je da ima PREVIŠE skrupula kada se radi o izbegavanju kolateralnih žrtava antiterorističke borbe - što dugoročno dovodi do agregiranja VEĆEG broja civilnih žrtava, jer kako kaže jedan od osnovnih ekonomskih postulata: "incentives matter". IDF zove ljude telefonom, najavljuje im vreme napada, baca letke, upozorava da se sklone, kuca na prozore itd...što dovodi ne samo do toga da se teroristi lakše izvlače i perpetuiraju svoje zlikovačke aktivnosti, nego i do toga da i sami civili nemaju neki poseban razlog da se paze u čijem se okruženju nalaze, da se malo uklone, izdvoje, distanciraju od terorista (čak i kada ih podržavaju) jer se nadaju da će im IDF najaviti napad i da će biti vremena da se sklone...a incentives matter...


Druga stvar, danas sam video vest da teroristi nude vraćanje svih talaca u zamenu za prekid napada. A budući da su islamo-teroristi do sada uvek tražili da zamene otetog Jevreja za mnogo više zarobljenih terorista, to deluje kao da ovo delovanje IDF-a daje rezultate...

ja videh da su objavili snimak neke zarobljene francuske Jevrejke, gde je kao Hamasov lekar previja i vida joj ranjenu ruku, pa onda kao ona nesto prica (pretpostavljam da kaze kako je dobro, inace je ne bi snimali i objavljivali video). Moze biti da je cilj da se malo smeksa francusko javno mnenje posle onog napada prosli petak i zabrane protesta. Mozda se kupuje vreme za ko zna sta. “Ne veruj Danajcima ni kad darove nose!"

 

Spoiler

Inace, ovo je strahota na sta lici politicka scena u USA!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

e sad onako razradi tacku po tacku kako to tacno uraditi u ovom slucaju. bas me onako zivo zanima. dakle, ne zanima me sta NE raditi, vec sta konkretno raditi.

Ja nemam potrebna znanja ni ekspertizu da ovo uradim, da imam možda bih bio savetnik u izraelskom ministarstvu odbrane ili tako nešto. Btw, nema ni kongresmenka sa snimka.

 

Od Izraela se traži da vodi računa o civilima i da pažljivo sprovodi svoju operaciju, i ja zaista ne vidim šta je tu sporno. Pa valjda smo već apsolvirali da se ne bira između nule i jedinice, da nije izbor između potpune pasivnosti i istrebljenja svih ljudi u Gazi, nego postoje i neke nijanse. Npr. mogu se usporiti operacije kako bi se smanjile žrtve. Eto, u tom smislu, Izrael je dao vreme i koridore za evakuaciju civila iz oblasti koje namerava da cilja, dakle Izrael već radi nešto od toga - ono što je pitanje je da li je to dovoljno i da li može bolje (i koja je vojna cena toga).

 

Uostalom, jedan od interesa Izraela jeste da ne okrene svetsko javno mnjenje protiv sebe i da ne budu percipirani kao neki genocidaši.

36 minutes ago, wwww said:

Covek je rekao da za Izrael ne postoji dobra opcija. Ako ne odgovore (nego "cekaju da prodje", kako lepa Osorio zahteva) onda ce ih koliko sutra napasti Hezbolah, a bez Amera ukotvljenih u istocnom mediteranu ce ih onda Iran dokusuriti.

Izvini, ali ovo, kako je prezentovano, meni ne pije vodu. Odlaganje/usporavanje koje je ovde u pitanju tiče se dana, eventualno nedelja, a ne godina i godina tokom kojih će Iran da dođe u priliku da uništi Izrael. Uostalom, kada bi Iran imao plan da sada napadne Izrael, pa njima bi u interesu bilo da izraelska vojska upadne all-out u Gazu i tamo se zaglavi u nekoj urbanoj borbi tako da ne može da reaguje na drugoj strani.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

U medjuvremenu Izrael da lepo salje hranu i vodu da slucajno ovi u Gazi ne osete neki diskomfort.

 

Ovaj, ako si se danas probudila iz zimskog sna, da te obavestim Izrael sprečava da bilo kakva pomoć od bilo koga uđe u Gazu.

 

Pritom su obećali da će pustiti vodu južnom delu Pojasa Gaze, što se još nije desilo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Mogući snimak:

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

Šansa da je bolnicu pogodila raketa iz Gaze koja je pala sa neba je blizu nuli. Od tolikog prostora gde može da padne raketa, baš u bolnicu će da zvekne. Važi. P.S. ovo se odnosi na medije koji tako izveštavaju, ne na tebe.

 

Takođe, ne verujem da te improvizovane rakete imaju toliku moć da unište veliku zgradu kao što je bolnica i pobiju na stotine ljudi.

 

Ovo je ili bomba postavljena od Hamasa ili je pogođena od strane Izraela. Teško da je bilo šta drugo.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darko said:

Takođe, ne verujem da te improvizovane rakete imaju toliku moć da unište veliku zgradu kao što je bolnica i pobiju na stotine ljudi.

 

Nešto slično je rekao i BBC-jev novinar.

 

Spoiler

 

 

 

Netanjahu je lično optužio Hamas za napad.
 

Spoiler

 

 

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izraelski ministar nacionalne bezbednosti večeras: dok Hamas ne oslobodi taoce, jedina stvar koja treba da ulazi u Gazu su stotine tona bombi našeg ratnog vazduhoplovstva, ni gram humanitarne pomoći.

 

Spoiler

F8qjy9VWsAAFKKr?format=jpg&name=large

 

Original na: twitter.com/itamarbengvir/status/1714340519487176791

 

Netanjahu je sinoć objavio, a danas izbrisao ovaj tvit:

 

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, erwin said:

Nešto slično je rekao i BBC-jev novinar.

Da, u pravu je. Ako je izbor između Hamas rakete i Izraelske bombe, izabrati Hamas raketu mi je vređanje inteligencije.

 

Postoji i treća mogućnost. Da je Hamas ispaljivao rakete iz te bolnice i da je tu bilo neko skladište raketa ili municije ili oba. Pa se desila neka greška i ode bolnica u vazduh.

Link to comment
Share on other sites

Jordan otkazao sastanak na vrhu s Bajdenom na kome je trebalo da budu palestinski predsednik Abas, egipatski predsednik Sisi i jordanski kralj Abdula II, a koji je trebalo da se održi dan posle njegove posete Izraelu.

 

Protestanti su po večerašnjem napadu na bolnicu u glavnom gradu Jordana pokušali da zapale izraelsku ambasadu.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

 

 

18 minutes ago, erwin said:

 

Ovaj, ako si se danas probudila iz zimskog sna, da te obavestim Izrael sprečava da bilo kakva pomoć od bilo koga uđe u Gazu.

 

Pritom su obećali da će pustiti vodu južnom delu Pojasa Gaze, što se još nije desilo.

vodi se rasprava s Egiptom oko kontrole kamiona s pomoci i tu je zastoj. Izrael nece da dozvoli da nove kolicine oruzja udju u Gazu zamaskirane ispod humanitarne pomoci. Da li ima neko ovde ko nije cuo za svercovanje ilegalnih stvari u konvojima u kojima pise da je nesto sasvim drugo? Npr. droge, oruzja, ilegalaca i slicnih "potrepstina", a na deklaracijama pise nesto sasvim deseto. Ima neko? I da ovako nesto ne bi palo na pamet Hamasu? Pa meni je palo na pamet, a nece Hamasu.

 

nego, mozes li da mi objasnis kako to da Gaza nema apsolutno nikakve zalihe hrane (kukanje o umiranju od gladi je pocelo koliko prvi dan intervencije Izraela, pre nekih 8-9 dana)? Kako je inace islo to snadbevanje Gaze namirnicama, mislim logisticki? Jesu li to oni na dnevnoj bazi, svih 2 miliona, dobijali kamionske isporuke svakog dana za samo taj dan, pa sutradan nova kolona kamiona za taj dan, pa narednog nova... Kako je taj transport i raspodela potrepstina inace finkcionisao na dnevnoj bazi? Je li ono kao u davna vremena u Srbiji kada se cekalo za hleb, pa kad kamionet doveze  odredjeni broj korpi hleba a prodavci direktno iz kamiona razdeljuju po jedan svakom od kupaca koji ceka, i ne slazu ih u rafove prodavnice (seca se neko od mojih ispisnika?, ova omladina nema ni pojma o tome).

 

A i ova prica da ce pocrkati od zedji a koliko ono besse, 11% vode su dobijali od Izraela. Kako to da bas tih 11% je presudno da se umire od zedji? Verujem da se manjim racionalisanjem s ovih 89% sopstvenih izvora moglo spreciti da iko umre od zedji jer im odvratni Cionisti ne daju vode.

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...