Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

3 minutes ago, Angelia said:

@Selina Naravno da nece u Liban ulaziti kopneno. A za taoce tesko da su ovakve akcije moguce ponovo, znamo da taoce pomeraju. A neki su u tunelima. Isto tako se zna da oni koji ih cuvaju imaju nalog da ih ubiju ako se pokusa spasavanje. I ovo je bila herojska akcija. Jedino ako imaju informacije koje mi nemamo a ovde se pokazalo da su imali.

Samo kopneno ( tako  kazu).

 

a ova akcija sa taocima nesto je cega nema ni u Dzems Bond filmovima.

Mali prepric:

 

Imali su neku informaciju u kom delu grada su taoci smesteni, ali su tu zgrade i ulice, a nisu tacno znali u kojoj ulici i

kojoj zgradi su taoci. Tri nedelje pre same akcije dolaze zene ( vojnici, spijunke, kakogod) sa nekim izdrdandim automobilima

na kojima su spakovani madraci, duseci, serpe lonci, one odevene u chadore, arapski im je i maternji jezik i predstavljaju

se kao izbeglice sa Severa, traze stan i iznajmljuju poveci stan u jednoj od zgrada u ulici u kojoj su i taoci i onda se tu useljavaju

i ostali vojnici, svi od reda savsreno znaju arapski, odlaze da pazare na pijacu i na kraju shvataju gde su taoci, oslobadjaju

ovu devojku za pet minuta, ali picvajz nastaje sa oslobadjanjem tri taoca jer u toj zgradi ( novinar Al Jazire vlasnik) zive i borave

silni HAMAS ratnici i njih ( valjda i triedesetak Hamas ljudi) ova mala grupa ljudi zatice u zgradi. Glavni oficir biva smrtno ranjen,

nekako oslobadjaju taoce, automobil kojim kao beze, staje pokvaren  i onda oni traze pojacanje koje je u prvoj liniji u obliku "neutralisanja",

onda dolazi helikopter, ali je ovo "neutralisanje" kostalo zivota stotinak ljudi, a i nije bilo izvesno da ce taoci prezivetii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Meni se cini, a znam da nisi pitala mene, nego @tomas.hokenberi , da se Izrael sprema da u povoljnom trenutku napravi parking od juznog Libana.

 

To nema veze, nas kolega hokenberi je bio tada prisutan pa sam ga zbog toga pitala ali svi odgovaramo na svako pitanje ako imamo sta da odgovorimo bez presije.

 

To sto kazes `parking` moze da izazove pravednicke emocije kod npr. gospodina Nasralaha koji bez prestanka preti...Pa dobro nije mu lako. U svakom slucaju, parking ce postati parking samo u krajnjem slucaju, jer Izrael postuje lepotu Libanona u celosti i stvarno je prava steta sto je Iranu dopusteno da se ovako rasiri sa svojom paukovom mrezom islamskog dzihada koji se istini za volju ne moze unistiti dok je Irana u ovom obliku vlasti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad pricam o parkingu govorim o vazdusnom napadu na jug Libana, tamo gde je Hezbollah najprisutnija. Kopnena invazija bi dosla mnogo kasnije. Poenta napada bi bila da se Hezbollah destabilizuje I da izgubi podrsku u Libanu, pre nego da se vojno unisti. Politicka situacija u Libanu je komplexna I ne podrzavaju bas svi to sto ih iranski proxi drzi kao taoce.

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2024 at 9:14 PM, Helena said:

Pa vidim

Dve tri nuklearke-tesržtiranje i vojna upotreba oružja nije isto, a što su ljudi blesavi pa "testiraju na 64 milje" od nečega govori mnogo.

 

 I dalje ne razumes napisano. Vidim to je tako i u pokusajime polemike sa drugime a ne samo samnom. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Selina said:

 

a ova akcija sa taocima nesto je cega nema ni u Dzems Bond filmovima.

 

Ako su uspeli Entebbe, onda ni ova akcija ne iznenadjuje, iako je bila mozda I vise herojska, jer su usli u kompletno neprijateljsko okruzenje.

A to da svi govore arapski, ili da izgledaju kao arapi, nije neobicno, dosta Izraelaca su poreklom iz arapskih zemalja (oni kojima su roditelji I babe/dede proterani iz arapskih zemalja) tako da cesto nauce arapski od malih nogu, drugo zive u zemlji zajedno sa 2 mill arapa. Sve putne oznake u Izraelu su na hebrejskom, arapskom I engleskom. A za jedinice koje operisu u tim uslovima se biraju oni koji govore arapski. 

Zato je I vecita glupost pro-palestinskih aktivista koji propagiraju pricu o Izraelu kao belim kolonizatorima. Za nas kao outsajdere, neces primetiti cesto bilo kakvu razliku, vidljivu hocu da kazem. Jednom mi je objasnjeno da izraelci mogu da primete razliku izmedju njih I ljudi iz Gaze I WB po akcentu kako pricaju hebrejski.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... e bas je bitno sta o boji koze jevreja misle recimo arapi koji imaju istu ili slicnu boju... To je primitivno razmisljanje. Hocu da kazem koga briga...ali ako vec hocu da kazem i ako uopste ima nekog smisla to reci -  meni su jevreji vecinom maslinasti. Mnogo vazno :lol_2:

 

Ali zato Iran....kakve god da je boje nije moguce da se ne zapitamo, ne o boji iranaca, nego o tome kako je taj pojam `ljudski stit` sada postao `drzavni stit`. Proxiji su taj stit iza koga se krije Iran. Upravo onako kako se na pojedinacnom nivou hamas krije ispod svojih civila tako huti, smuti, hezbe i humusi stite Iran. Nesto da se desi, stradace ove teroristicke grupe koje su inace strasno ponosne na svoja stradanja, a nece stradati Iran koji ce se iscudjavati naivan i nevin u celoj prici....

 

Npr. Hezbollah using Beirut airport to store Iranian arms....

Da li je ovo istina koju glavni akteri naravno poricu, a javna je tajna da je ovo tacno, ipak saznacemo tek ako Izrael bude bombardovao taj aerodrom....Iran ce se cuditi i krstiti...pa ce onda kao da se razbesni na Izrael dok u katakombi, kakav preziveli strucnjak ubrzano radi na onome sto jedino moze da im ulepsa dan....Znamo i sta je to pa da ne ponavljam. Ali da kazem da mi je najiskrenije zao strucnjaka u iranu, jer su u odsudnom trenutku i svakako necim izazvani - meta izraela...

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Mama_mia said:

... e bas je bitno sta o boji koze jevreja misle recimo arapi koji imaju istu ili slicnu boju... To je primitivno razmisljanje. Hocu da kazem koga briga...ali ako vec hocu da kazem i ako uopste ima nekog smisla to reci -  meni su jevreji vecinom maslinasti. Mnogo vazno :lol_2:

 

 

Primitivno je naravno, ali eto dokle smo dosli. Izraelci su uglavnom maslinasti kako ti reche, jevreji u evropi I US su uglavnom beli, odatle ta zabluda da su Izraelci beli.  

Link to comment
Share on other sites

Oko 40-45% Izraelskih jevreja su Mizrahi (u koje spadaju I Sefardi) to su uglavnom ljudi poreklom sa BI, ukljucujuci Izrael, nesto mediterana I Severne Afrike, ili u prevodu na prost jezik, maslinasti. Oko 32% su Ashkenazi, koji su bez boljeg izraza, beli. Uglavnom istocna evropa poreklom ili bivsi SSSR. Pa imas etiopiju I eritreju (crni). Pa onda dodju arapi, druzi, beduini (uglavnom maslinasti), malo mi smesno da koristim taj izraz, ali nisu beli. Oko 50% brakova u Izraelu su mesoviti po toj skali, poreklom. Imas I mali procenat iz Juzne Amerike. 

Ali, da ne bih Izrael nikad nazvala belom zemljom. Vise su paleta, a naginju ka maslinastom.

Jasno mi je da izvan Izraela ljudi uglavnom nailaze na bele Jevreje, pa se tripuju da je Izrael "bela kolonija". Cak i izraelci prave razliku da druge Jevreje zovu "jevreji", nikad Izraelci.  Dosta ljudi nemaju pojma da ima crnih izraelaca.

 

Jedini nacin na koji je ovo bitno, je da je Izrael ustvari najmesovitija zemlja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Izraelci su belci. I izraelski jevreji i izraelski Arapi su belci uz odredjene izuzetke. 

Belci su i Arapi, Iranci, Avganistanci, besmisleno je pricati o "rasama" jer na primer Angelia

navodi i Druze kao "maslinaste", a recimo Amal Kluni je Druzijka.

Druzi si inace lojalni gradjani drzave Izrael.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2024 at 11:45 PM, Angelia said:

Ako su uspeli Entebbe, onda ni ova akcija ne iznenadjuje, iako je bila mozda I vise herojska,

Ova sada akcija je nekako avanturisticka, ali je bila potrebna da bi Izrael pokazao i dokazao da sve moze.

Zaista je mnogo ljudi poginulo, sigurna sam da nece to ponavljati.

 

U akciji Entebbe i oslobadjanju taoca poginuo je Bibijev  stariji brat, Johnatan, sa svojih 30 godina zivota.

 

Danas je Ustavni sud ( to se zove tamo Visok sud, ali viseg nema pa je zato Ustavni) doneo presudu

da u vojsku moraju i ultraortodoksni Jevreji i tu ce verovatno biti i kraj vladajuce koalcije.

Link to comment
Share on other sites

Podvlacenje boje koze nekog naroda je uvek politicko. Ako zelim da se `uvucem` belcima podvlacim crnu boju koze nekih zlikovaca...i obrnuto. Dok u stvarnom, koliko-toliko normalnom svetu, boja koze moze da bude pitanje samo ako kupujes kozmetiku pa se onda konsultujes sa prodavacicom da li boja karmina ili senke za oci ili pudera, bolje stoji na crnoj boji kozi, maslinastoj, zutoj ili beloj....Cak ne moras ni da konsultujes prodavce, na samoj ambalazi pise da je preporucljivo za crnu ili neku drugu boju tena.

 

Sve ostalo oko boje koze od BLM do WS je politika za prosecne. Jer podvlacenjem boje koze najbolje dopires do nepismenih.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, A sad said:

Izraelci su belci. I izraelski jevreji i izraelski Arapi su belci uz odredjene izuzetke. 

U tom slucaju su I svi arapi beli, uz odredjene izuzetke. To I hocu da kazem. Nema tu podele. Zato I ne kontam kako su svrstali izraelce u bele kolonizatore kao da su drugaciji, a nisu

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2024 at 10:23 PM, Helena said:

Objasni mi, jel isto-testiranje i upotreba oružja, naročito za masovno uništenje, a ja ću ti drugu rečenicu već oprostiti.

 

Marko: "Pera nije trebao samo da opljacka te ljude nego da ih pobije na spavanju."

 

Janko: "Da je pera masovni ubica on ne bi samo opljackao tu porodicu nego bi ih sve pobio na spavanju jer je imao tu mogucnost a nije uradio nista od toga."

 

Neko od ove dvojice uvodi glagol pobiti na nacin da je to za svaku osudu a drugi ne. Prvi ispred glagola pobiyi stavlja kondicional i on ispituje nameru doticnog Pere, drugi ispred glagola pobiti stavlja imperativ i zbog toga je njegov stav za svaku osudu. Razumes li sada koliko si promasila u oceni i osudi Tomasovog posta?

Link to comment
Share on other sites

Neke zemlje pozivaju svoje gradjane da napuste Liban. Izmedju ostalih i Kuvajt, ali i Severna Makedonija. Za Nemacku, Holandiju i Kanadu mogu da pretpostavim da uvek ima posla i da tamo rade ali sta u Libanu radi neki Kuvajcanin posebno dok je napetosti sa Izraelom...za Sev. Mak. se isto pitam u smislu male su te dve zemlje pa koliko to njihovih gradjana moze biti tamo ....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...