Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

To je zabluda.

 

Ono što se fundamentalno ne razume, jeste da bi izrael uradio opet isto to nakon 7.10, u suprotnom izrael ne postoji, kod god da je na mestu premijera. Makar to bio naj-missjuniverzijaški naj-woke levičar.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Мџе said:

Izrael je isto strana koja odbija bilo kakve pregovore/kompromise a sposobniji je od Palestinaca da kreira bilo šta. Sutra da iznese neki ozbiljan plan za rešavanje krize, verujem da bi ih cela medjunarodna zajednica podržala zajedno sa Arapima. Insistiranje na prošlosti i ta nesrećna paralela sa Nemcima ne stoje. Samo udaljava od stvarnog problema koji taj deo Levanta ima i vrti priču u krug.

 

Iskreno se nadam u Izraelce i da će posle mučnog Netanjahua doći neko normalan. Taj narod ima unutrašnje snage da iznese to. 

Šta bi bio kompromis sa "Palestina od reke do mora", što podrazumeva da svi Izraelci, odnosno Jevreji,  budu što pobijeni,  što proterani, što porobljeni? Da ih bude 50% pobijeno, proterano i porobljeno? Ili da budu "samo" porobljeni? Nijedna relevantna Palestinska  organizacija nije se odrekla ideje "jedinstvene Palestine" što podrazumeva da država Izrael prestane da postoji kao nezavisna država, a da Jevreji, u najboljem slučaju,  postani građani "drugog reda" u nekakvoj jedinstvenoj Palestinskoj "državi". 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Šta bi bio kompromis sa "Palestina od reke do mora", što podrazumeva da svi Izraelci, odnosno Jevreji,  budu što pobijeni,  što proterani, što porobljeni? Da ih bude 50% pobijeno, proterano i porobljeno?

 

Dobar kompromis po ukusu fripalestajnera:

 

50% pobijeno

50% proterano

50% porobljeno.

 

Pa onda da pregovaramo o teritoriji :default_coffee:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Dobar kompromis po ukusu fripalestajnera:

 

50% pobijeno

50% proterano

50% porobljeno.

 

Pa onda da pregovaramo o teritoriji :default_coffee:

 

Dobar kompromis po ukusu pro-Izrael ekipice:

  • 50% stanovnika Gaze raseljeno
  • desetine hiljada pobijeno i ranjeno
  • upotreba izgladnjivanja, prekida struje i interneta, nestašice vode i sprečavanja humanitarne pomoći kao oružja u "ratu"
  • uništavanje kulturnih dobara 
  • dehumanizacija Palestinaca u Izraelu i na Zapadnoj Obali, učenje izraelske dece da su Palestinci = životinje te da su svi (potencijalni) teroristi
  • obavezno uključiti priču kako je Izrael na braniku civilizacije, to mnogo moćno zvuči
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Мџе said:

Izrael je isto strana koja odbija bilo kakve pregovore/kompromise a sposobniji je od Palestinaca da kreira bilo šta. Sutra da iznese neki ozbiljan plan za rešavanje krize, verujem da bi ih cela medjunarodna zajednica podržala zajedno sa Arapima. Insistiranje na prošlosti i ta nesrećna paralela sa Nemcima ne stoje. Samo udaljava od stvarnog problema koji taj deo Levanta ima i vrti priču u krug.

 

Iskreno se nadam u Izraelce i da će posle mučnog Netanjahua doći neko normalan. Taj narod ima unutrašnje snage da iznese to. 

Izrael je bio jedna strana koja je uvek bila otvorena za razgovore. Samo nije htela da se samo-ubije. To je samo jedan stav na koji nisu pristali, sve ostalo su probali. 

 

Edit: slovna greska

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

 

Dobar kompromis po ukusu pro-Izrael ekipice:

  • 50% stanovnika Gaze raseljeno
  • desetine hiljada pobijeno i ranjeno
  • upotreba izgladnjivanja, prekida struje i interneta, nestašice vode i sprečavanja humanitarne pomoći kao oružja u "ratu"
  • uništavanje kulturnih dobara 
  • dehumanizacija Palestinaca u Izraelu i na Zapadnoj Obali, učenje izraelske dece da su Palestinci = životinje te da su svi (potencijalni) teroristi
  • obavezno uključiti priču kako je Izrael na braniku civilizacije, to mnogo moćno zvuči

U Izraelu zivi 2 mil arapa/palestinaca koji su ravnopravni gradjani izraela, u palestinskim teritorijama zivi 0 jevreja I 0 hriscana. U izraelu je kosher biti gej, abortus je dozvoljen, a zrtve silovanja imaju zastitu, u Palestinskim teritorijama se te grupacije bacaju sa zgrada, I ubijaju.

Edited by Angelia
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DameTime said:

 

Dobar kompromis po ukusu pro-Izrael ekipice:

  • 50% stanovnika Gaze raseljeno
  • desetine hiljada pobijeno i ranjeno
  • upotreba izgladnjivanja, prekida struje i interneta, nestašice vode i sprečavanja humanitarne pomoći kao oružja u "ratu"
  • uništavanje kulturnih dobara 
  • dehumanizacija Palestinaca u Izraelu i na Zapadnoj Obali, učenje izraelske dece da su Palestinci = životinje te da su svi (potencijalni) teroristi
  • obavezno uključiti priču kako je Izrael na braniku civilizacije, to mnogo moćno zvuči

"Malo" si pomešala činjenice. Posebno ko dehumanizuje drugu stranu i uči decu su drugi zivotinje: to rade upravo Palestinci.

"Građani" Gaze su do 7.10. imali autonomiju, palestinsku upravu (Hamas), nijedan Izraelski vojnik nije bio u Gazi. Vlast Hamasa su sami izabrali. Međunarodnu pomoć su decenijama investirali u hamasove tunele i naoruzanje. Decu i omladinu (finansirano od UNRWA) uce da svi Izraelci zlikovci i da ih treba sve pobiti i da je zrtvovanje zivota za borbu protiv Izraela najsvetija duznost svakog palestinskog muskarca, zene i deteta. 

Btw, što se tiče, struje vode i interneta svesna si da ih je Izrael besplatno obezbeđivao Gazi, iako to nije njihova obaveza pošto Gaza nije deo Izraela? Da su umesto u tunele i naoruzavanje terorista Hamasa ulagali stranu pomoć u infrastrukturu imali bi svoju struju, vodu i interenet. Ali da su to radili ne bi mogli da finasiraju terorističke napade na Izrael. Nije ih Izrael u tome sprečavao već njihov mentalitet "žrtve"  i fiksacija na uništenje Izraela.

 

I naravno da 7.10. nisu izveli gnusni teroristički napad, čiji je cilj bio ubijanje civila žena i dece sad bi mirno ziveli u svojim domovima u Gazi. Nisu teroristi 7.10. napali IDF već civile u njihovim domovima gde su ih solovali, streljali, klali i ubijali na sve moguće načine sa ciljem da izazovu reakciju Izraela. A "građani" Gaze su to sa oduševljenjem proslavljali na ulicama Gaze.

 

Suviše naivno veruješ palestinskoj propagandi i narativima. Blago rečeno.

 

2 hours ago, Patrik Hoksteter said:

• Prihvatiti predlog onoga iz Blackwater, ne znam kako se sad zove - potopiti te podzemne kanale pa hvatati kao zečeve kad počnu da izlaze.

Izrael je to moẓ̌da mogao da učini, nisam siguran koliko je to tehnički izvodljivo, ali to je moglo, potencijalno da dovede do smrti talaca, a Izrael, za razliku od palestinaca, vodi računa o ẓ̌ivotima svojih građana.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da li je PR i sledeći citat:

 

42 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Građani" Gaze su do 7.10. imali autonomiju, palestinsku upravu (Hamas), nijedan Izraelski vojnik nije bio u Gazi. Vlast Hamasa su sami izabrali. Međunarodnu pomoć su decenijama investirali u hamasove tunele i naoruzanje. Decu i omladinu (finansirano od UNRWA) uce da svi Izraelci zlikovci i da ih treba sve pobiti i da je zrtvovanje zivota za borbu protiv Izraela najsvetija duznost svakog palestinskog muskarca, zene i deteta. 

Btw, što se tiče, struje vode i interneta svesna si da ih je Izrael besplatno obezbeđivao Gazi, iako to nije njihova obaveza pošto Gaza nije deo Izraela? Da su umesto u tunele i naoruzavanje terorista Hamasa ulagali stranu pomoć u infrastrukturu imali bi svoju struju, vodu i interenet. Ali da su to radili ne bi mogli da finasiraju terorističke napade na Izrael. 

...

 

...ili u Komitetu nisu još odlučili kako da reaguju? :classic_huh:

 

....

Mala istorijska perspektiva s ovih prostora: 

Stara garda Yu komunista socijalističkih samoupravljača odrastala je na bornom pokliču "Nema bune, nema rata bez Jasera Arafata" dok za sve to vreme Jugoslavija nije imala diplomatske odnose sa Izraelom.

Gajilo se to po školama mladih samoupravljača i kroz formalno obrazovanje pod budnim okom Partije.

I tako je to ovde ostalo kao neki generacijski muscle memory i nije čudo što se prenosilo na pokoljenja... Retko je ko to uspevao da prevaziđe.

 

Saterani u ugao činjenicama, odgovor koji su davali je uvek bio jedan - Ua kapitalizam, dole imperijalizam!

Dok su svoju decu slali u kapitalizam na školovanje i laktali se za funkcije u konzulatima po istom. Kapitalizmu.

 

Fast forward na Plitvice 31.3.1991. i u konačnom ishodu neuspeli tadašnji 7.10.23 - samo zameniti par kjučnih pojmova, narativ je isti - Goloruki narod, naoružane falange, starci i nejač... Plus usual suspects: Amerika, (mitski) Zapad... i naravno, prijatelji su uvek na Istoku.

 

Nije ni čudo što je ovaj naš brlog idealno toplo leglo i sigurna kuća za fripalestajnere.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DameTime said:

Ulogu večite žrtve ima samo Izrael, nije fer da im se oduzimaju godine truda i rada na PR-u.

Zanimljiva mi je ta kognitivna disonanca mnogih ljudi , koji inace deluju inteligentno, koji uspevaju da ignorisu činjenice i stvaraju potpuno fiktivnu sliku upravo "Palestinaca" kao vecite zrtve, zlih "imperijalista" i "kolonijalista" koji  hoće da ih porobe, uz ignorisanje činjenice da su taj višedecenijski sukob započeli upravo Arapi iz Palestine i okruženja. I da im je i 1948 i 1967 i 2023 i sada uvek primarni cilj bio fizičko uništenje Izraela.

 

Namerno ne koristim termin Palestinci, pošto "Palestinci" sebe tada (1947/8) nisu nazivali Palestincima,to je bila isključivo geografska odrednica. Taj naziv koriste od sredine 1960-ih, kada ih je KGB podučio da tako mogu da izokrenu sliku "Davida" i "Golijata", odnosno da prikriju sliku da par miliona Izraelaca ima protiv sebe stotine miliona Arapa i da to predstave kao sukob "Palestinaca" i Izraela umesto Arapa i Izraela.

 

NIsam siguran u @fancy jevu tezu da je to, u bivšoj Jugoslaviji,  posledica podrške "nesvrstanoj braći" Palestincima u SFRJ i iddeološke indoktrinacije. Ja sam odrastao u tom sistemu i na mene nije isto uticalo, a znam dosta onih rodjenih od 1990-ih i kasnije koji su zestoko anti-Izrael i pro-Palestina.

 

Zanimljivo je da je FNRJ  bila jedna od prvih država koje su priznale Izrael (4 dana posle SAD, a par godina pre mnogih evropskih država kao što je Belgija) i pomagala je Izraelsku borbu za nezavisnost. Odnosi su prekinuti  1967 (zanimljivo u isto doba kada je KGB "stvorio Palestince" i kada su odnosi  SFRJ sa SSSR (koji je prekinuo diplomatske odnose sa Izraelom 1953) ponovo postali srdačni i kada je SFRJ pokušavala da se nametne kao jedna od najznačajnijih članica pokreta nesvrstanih, što je podrazumevalo prijateljske odnose sa arapskim državama (i lukrativni izvoz naoružanja istim)). Čak ni u doba SFRJ se nije koristila sadašnja terminologija "aparthejd država", "genocid nad palestincima" i slično. Uglavnom je bila "pravedna borba nesvrstanog palestinskog naroda".

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

Ulogu večite žrtve ima samo Izrael, nije fer da im se oduzimaju godine truda i rada na PR-u.

"Vecita zrtva" je imala 6 miliona ubijenih, vise od polovine stanovnistva u to vreme, dok su palestinci 10x povecali svoje stanovnistvo I kukaju kako se sprovodi genocid. Tako da, ko je tu "vecita zrtva"?

 

 

Edit: sad vidim da je forumasica banovana privremeno, tako da je odgovor besmislen.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ja sam odrastao u tom sistemu i na mene nije isto uticalo, a znam dosta onih rodjenih od 1990-ih i kasnije koji su zestoko anti-Izrael i pro-Palestina.

 

I ja sam, i nije uticalo, ali gledam većinu.

Isto kao što se nisam primio ni na Miloševićeve naci priče i 90ih bio u debeloj manjini dok se nacionalizam širio kao korov...

 

Za ove 90ih, mislim da sam bio jasan - opšti antizapadni sentiment tog vremena je s roditelja direktno prenešen na decu.

I taj večiti kompleks žrtve i neke nepravde plus naravno i 1999. I sve to bez ikakve svesti i ideje o dijapazonu "svojih" zločina i delovanja od Hrvatske preko Bosne, do Kosova.

Otud i sramno likovanje kad se dogodio 9/11.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam kako u sve upetate Tita i partiju, bukvalno.

Titoj kriv štoj živ.

Opšti utisak (a rečenica je namerno tako konstruisana) je da je neraspoloženje prema Izraelu nikad niže, a to je neko već primetio na temi.

Izraelku su izviždali kao nikad nikog na ES, samo za primer.

A glede Tita i Jugoslavije, ja sam prošla mladost u toj državi i bukvalno nikad čula za rata i Arafata.

Bila sam pametna.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Zanimljivo je da je FNRJ  bila jedna od prvih država koje su priznale Izrael (4 dana posle SAD, a par godina pre mnogih evropskih država kao što je Belgija) i pomagala je Izraelsku borbu za nezavisnost. Odnosi su prekinuti  1967 (zanimljivo u isto doba kada je KGB "stvorio Palestince" i kada su odnosi  SFRJ sa SSSR (koji je prekinuo diplomatske odnose sa Izraelom 1953) ponovo postali srdačni i kada je SFRJ pokušavala da se nametne kao jedna od najznačajnijih članica pokreta nesvrstanih, što je podrazumevalo prijateljske odnose sa arapskim državama (i lukrativni izvoz naoružanja istim)). Čak ni u doba SFRJ se nije koristila sadašnja terminologija "aparthejd država", "genocid nad palestincima" i slično. Uglavnom je bila "pravedna borba nesvrstanog palestinskog naroda".

 

 

Geopolitika i interes.

 

CCCP je mislim prvi od bitnih drzava ako ne i prva drzava koja je priznala Izrael a zanimljivo da Staljin nije imao neki pik na Izreal cak je nudio i deo CCCP za formiranje jevrejske drzave kao opciju. Mozemo reci da je zahladjenje odnosa izmedju Izraela i CCCP krenulo tek sa znatnim jacanjem tvrdolinijasa tj sa slanjem Hruscova u penziju i odlukom tvrde linije da CCCP se okrenu trockizmu ili bolje reci fidelizmu tj da siri revoluciju tj bori se protiv kapitalista svuda po svetu,

 

U SFRJ se nije koristio termin genocid kao i ostatku sveta jer je tada bilo vrlo jasno sta je genocid, ali onda 1990tih se termin genocida menja pa ovo danas u Gazi jeste genocid po modernom pravu i vrlo je moguce da ako se ovo ne smiri to dolaska Donija na vlast da ce medjunarodni sud podici optuznicu za genocid protiv Bibija i kabineta mu jer se ocekuje da ce dolaskom Trumpa biti:

 

rokaj-samo-rokaj-samo-rokaj.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

U SFRJ se nije koristio termin genocid kao i ostatku sveta jer je tada bilo vrlo jasno sta je genocid, ali onda 1990tih se termin genocida menja pa ovo danas u Gazi jeste genocid po modernom pravu i vrlo je moguce da ako se ovo ne smiri to dolaska Donija na vlast da ce medjunarodni sud podici optuznicu za genocid protiv Bibija i kabineta mu jer se ocekuje da ce dolaskom Trumpa biti:

 

 

Molim vas da se ne gadjamo terminom genocid za dogadjaje za koje jos ne postoje presude, jer svedoci smo poslednjih godina proliferacije upotrebe ovog termina cime se njemu konsekventno umanjuje vrednost.

 

 

Znaci ovde nije po sredi odbrana Izraela i zabrane govora ''pravog stanja stvari''. Ne kazem da Izrael nije pocinio genocid, ili da do kraja ovog sranja nece pociniti, ali nije na nama da gledamo tviter i donosimo takve zakljucke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, 033zero330 said:

To je zabluda.

 

Ono što se fundamentalno ne razume, jeste da bi izrael uradio opet isto to nakon 7.10, u suprotnom izrael ne postoji, kod god da je na mestu premijera. Makar to bio naj-missjuniverzijaški naj-woke levičar.

 

...pa da, ali ne vredi ponavljati, jer bas to sam napisala nekoliko puta u raznim oblicima kao i mnogo toga sto se iznova povlaci i vrti u krug, ali izgleda da mora u krug jer neko nesto kaze iz povrsnosti i bez uvida u minimum minimuma problematike i tako pravi lazni zaplet. 

 

Pa bre ovde imamo misljenja koja su u neskladu sa celom vasionom, a ne parcetom pustinje na ME....imamo da se neko smeje antivakseru a drugi ga podrzava, imamo da se komentarise Izrael podsmehujuci tome da ta drzava uopste postoji. I dalje ne verujem da postoji iko, bilo ko, da ne zna ili gura pod tepih cinjenicu da su jevreji posli u Izrael srecni sto imaju svoju sigurnu kucu kako bi izbegli progon koji dozivljavaju u svojim maticnim zemljama koje ih NIKADA nisu zastitile od zla antisemitizma. Ne samo verbalnog, jer verbalno se pretvorilo fizicko. To ako se neko, iko, pita zasto se forsira rec `antisemitizam`. Forsira se jer je opasna po zivot.

 

Ne moze ni da se kaze ono vec uobicajeno - nisam antisemita ali ne priznajem ratnu izraelsku vlast jer ta vlast bilo koja vlast mora da se ponasa onako kako je jedino moguce da se ponasa vlast u Izraelu posebno ako je napadnut. Izrael koji je opkoljen milionima arapa i njihovim drzavama, plus Iran. Pa i to je bilo pitanje na koje odgovor normalni ne daju jer je suvise ocigledan, a nenormalni preskacu da odgovore jer ne ide u prilog nihovoj porvrsnoj i antisemtiskoj retorici. 

 

A pitanje je bilo - Koliko jevrejskih drzava znate i koliko znate muslimanskih? (Nekome zbog ovog pitanja moze da se slosi jer imaju na umu da ovi sa tom jednom `bednom`jevrejskom drzavicom ovako gnjece tolike arape i persijanere....) Ono, nije da nisu u pravu. Te milijarde ljudi samo protestuju po svojim i tudjinskim drzavama ali niko da dodje u Gazu da pomogne. Oni igraju na strategiju da je mnogo jace navuci svetski bes na Izrael, pa ce onda taj svet oduzeti Izraelu i dati Palestini....Arapi umiru na putu za Meku, a ne za Gazu....toliko o tome koliko su zainteresovani osim u teriji.

 

....Onda grupa odabranih kretena iz Gaze zapocne pokolj i ocekuje da budu podrzani sa svih strana kojima je Izrael opkoljen. Sasvim logicno da budu podrzani kao `njihovi`. A onda se pojave uplakani zastitari dece i zena i konacno imaju razlog da izgovore ono sto ih zaista oduvek tisti a to je postojanje Izraela. Naravno uvijeno ali jasno. To zvuci ovako - samo da nema Netanjahua Izrael bi nestao i ustupio mesto Palestini. Tako da se vracamo na pocetak, a to je da bilo koja vlast ima obavezu da brani ovu jednu jedinu drzavu koju imaju. Zao mi je sto su je hamas napravio onaj pokolj, ali i to je pitanje bilo postavljano samo sa moje strane sedam miliona puta - Sta ste, hamasovci i gazini civili ocekivali da se Izrael da vam radi posle toga? Zar Gazini civili nemaju nikakvu moc nad teroristima takodje u civilu? 

Sto navodi na pitanje ali samo uz iskren odgovor - Da li bi bilo ko od nas na celom svetu odlucio da zrtvuje svoje civile umesto da zaustavi pogibiju vracanjem preostalih talaca?

Naravno da bismo vratili sve sto nam traze samo da neko nas vise ne gine. Ali nije to njihova poenta. Njihova je nazalost poenta da se gine za suludi issue, za  zemlju bez Izraela koju bi kada bi Izrael zaista otisao sa tog podrucja, Arapi najzad pretvorili u pustinju kakva je i bila pre Izraela. Jer pre Izraela nicega nije bilo osim beduina iz Sirije, Libana, Jordana, Egipta  i njihovih domacih zivotinja koje su grickale pesak i kopale kakvo izvoriste neke bajate vode.

 

Umesto normalnog neki ljudi su skloni da uvek izaberu nenormalno. Naravno ne samo ovi sa ME, vec sire, mnogo sire.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

Ja ne znam kako u sve upetate Tita i partiju, bukvalno.

Titoj kriv štoj živ.

Opšti utisak (a rečenica je namerno tako konstruisana) je da je neraspoloženje prema Izraelu nikad niže, a to je neko već primetio na temi.

Izraelku su izviždali kao nikad nikog na ES, samo za primer.

A glede Tita i Jugoslavije, ja sam prošla mladost u toj državi i bukvalno nikad čula za rata i Arafata.

Bila sam pametna.

To sto se svaki anti-semita podigao da uzvikuje svoje misljenje o jevrejima, nije "greska" Izraela, nego nas koji smo dozvolili da se to zapati. Sto rece Douglas Murray, jednom u dugom periodu se desi da se iznenada ukljuci svetlo u mraku, i u tom trenutku vidimo sta je ko radio,ili gde je dok svetla nije bilo. Sa Izraelom se to desilo 7og oktobra. Ili u prevodu "ne pada sneg da pokrije breg, nego da svaka zverka otkrije trag". Tako da sada vidimo koliko se anti-semitizma zapatilo dok nismo gledali.

Toliko, da se zamera Izraelu sto spasava svoje taoce. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 40Wins said:

 

Molim vas da se ne gadjamo terminom genocid za dogadjaje za koje jos ne postoje presude, jer svedoci smo poslednjih godina proliferacije upotrebe ovog termina cime se njemu konsekventno umanjuje vrednost.

 

 

Znaci ovde nije po sredi odbrana Izraela i zabrane govora ''pravog stanja stvari''. Ne kazem da Izrael nije pocinio genocid, ili da do kraja ovog sranja nece pociniti, ali nije na nama da gledamo tviter i donosimo takve zakljucke. 

 

Slazem se sa tobom samo navodim da po modernom pravu genocid nije isti zlocin ko u eri hladnog rata. Tad je genocid bio masovno ubijanje cele populacije danas genocid moze biti i znatno manji "zlocin" a koji ima za cilj da se odredjena etnicka zajednica protera.

 

To inace pominjem jer se na temi cesto pominje da IDF mogao da pobije mnogo vise civila za mnogo krace vreme da hoce pa posto to ne cini onda nije to genocid ali to nije tako po modernom pravu.

 

Nego da se vratimo temi, jel neko moze da postavi izjavu potparola IDF-a, cuh jutros na TV da je receno nesto u stilu da hamas ne mogu da neutralisu? Pa me zanima tacna izjava.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Nego da se vratimo temi, jel neko moze da postavi izjavu potparola IDF-a, cuh jutros na TV da je receno nesto u stilu da hamas ne mogu da neutralisu? Pa me zanima tacna izjava.

 

 

Izvolte:

 

"Hamas is an idea, Hamas is a party. It's rooted in the hearts of the people — whoever thinks we can eliminate Hamas is wrong." 

 

https://www.abc.net.au/news/2024-06-20/idf-daniel-hagari-hamas-cannot-be-eliminated-gaza-netanyahu/104001430

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MeanMachine said:

To inace pominjem jer se na temi cesto pominje da IDF mogao da pobije mnogo vise civila za mnogo krace vreme da hoce pa posto to ne cini onda nije to genocid ali to nije tako po modernom pravu.

Postojanje civilnih žrtava, čak i velikog broja, ne implicira genocid. Da bi nešto bilo genocid mora da postoji i biti dokazana namera, odnosno da su civilne žrtve podledica ciljanog istrebljenja određene grupe/populacije a ne "kolateralna šteta" ili posledica nehata kod upotrebe sile. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

A glede Tita i Jugoslavije, ja sam prošla mladost u toj državi i bukvalno nikad čula za rata i Arafata.

Bila sam pametna.

Kako iz toga sto si provela mladost u SFRJ i nikada nisi cula za Jasera Arafata proizilazi da si "bila pametna"? Ne nisi bila pametna vec:

  • Neinformisana?
  • Nezainteresovana za dogadjaje u svetu?
  • Zatvorena u svoj mali svet?

Svako ko je rodjen do 1980-ih, u SFRJ, morao je da makar jednom cuje za Jasera Arafata i PLO.  Jedino ako si u to doba citala samo ljubavne vikend romane i gledala samo crtani film u 19:15, a nikada nisi citala dnevnu stampu ili gledala dnevnik ili slusala radio stanice koje imaju bilo kakve vesti.

 

  • Like 7
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Slazem se sa tobom samo navodim da po modernom pravu genocid nije isti zlocin ko u eri hladnog rata. Tad je genocid bio masovno ubijanje cele populacije danas genocid moze biti i znatno manji "zlocin" a koji ima za cilj da se odredjena etnicka zajednica protera.

 

To inace pominjem jer se na temi cesto pominje da IDF mogao da pobije mnogo vise civila za mnogo krace vreme da hoce pa posto to ne cini onda nije to genocid ali to nije tako po modernom pravu.

 

Nego da se vratimo temi, jel neko moze da postavi izjavu potparola IDF-a, cuh jutros na TV da je receno nesto u stilu da hamas ne mogu da neutralisu? Pa me zanima tacna izjava.

 

 

Pogresno si razumeo razlog za pominjanje da je IDF mogao da pobije vise civila. To nije zato sto neko misli da je veci broj zrtava potreban da bi to bio genocid, nego zato sto bi to dokazalo da postoji namera za etnicko ciscenje. Kopneni ulazak vojske bi bio nepotreban. 

Znaci da je namera bila da se pocini genocid, izabrali su jako neefikasan nacin. A za genocid mora da postoji namera.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Angelia said:

Pogresno si razumeo razlog za pominjanje da je IDF mogao da pobije vise civila. To nije zato sto neko misli da je veci broj zrtava potreban da bi to bio genocid, nego zato sto bi to dokazalo da postoji namera za etnicko ciscenje. Kopneni ulazak vojske bi bio nepotreban. 

Znaci da je namera bila da se pocini genocid, izabrali su jako neefikasan nacin. A za genocid mora da postoji namera.

 

 

 

I sad ti zamisljas npr da napalmom bombarduju Gazu i ceo svet bude okej, no problemo? Ne ide to tako. Sto se tice namere pa ni Tudjman javno nikad nije pricao da je oluja plan etnickog ciscenja, a iz transkripata se lepo videlo da jeste. Isto ko sto ni Sloba nije javno pricao da ce da cisti Kosovo a cak ni u transkriptima toga nema ali na terenu kad je krenulo bombardovanje rekao bih da se to radilo bez nekakvog tajnog plana ...Jednostavno docekali su razlog i to je to.

 

Ocekivati da ce neko u Izraelu da bude ko Ratko pa u kameru kaze sta ce da rade je glupo, doduse Bibi je imao neke izjave koje bi mogle se tumaciti slicno a verovatno ima jos nekih zvanicnika doduse niko od njih nije bio jasan ko Ratko. Ali sutra neki sud moze i te izjave da tumaci ko priznanje da je poenta operacije genocid...

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...