Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

@Selina ok, i šta sad? Da raspustimo Hag? I ako ne, kako bi taj sud trebao da funkcioniše?

 

Što se tiče jurisdikcije, nema je ni u Rusiji što nije smetalo da se Putin nađe na listi (opravdano, naravno). Btw za Bibija još nije podignut zvanični nalog, čeka se odluka panela. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darko said:

@Selina ok, i šta sad? Da raspustimo Hag? I ako ne, kako bi taj sud trebao da funkcioniše?

 

Što se tiče jurisdikcije, nema je ni u Rusiji što nije smetalo da se Putin nađe na listi (opravdano, naravno). Btw za Bibija još nije podignut zvanični nalog, čeka se odluka panela. 

Verovatno ce ga raspustiti i oni koju su ga osmislili.

 

Tuzilac u nekom intervjuu kaze da mu je neki vazan politicar rekao da je sud samo za Afriku i Putina, nikako za fine i lepe

sa Zapada. Sad se tu nasao Izrael i Amerikanci ne mogu da dodju k sebi od cudjenja.

 

https://x.com/RnaudBertrand/status/1792748783996207206

 

 

Link to comment
Share on other sites

John Bolton ( pre 5-6 godina):

 

"If the court comes after us, Israel or other US allies, we will not sit quietly," Bolton said.

He said the US was prepared to slap financial sanctions and criminal charges on officials of the court if they proceed against any Americans.

"We will ban its judges and prosecutors from entering the United States. We will sanction their funds in the US financial system, and we will prosecute them in the US criminal system," he said.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

John Bolton ( pre 5-6 godina):

 

"If the court comes after us, Israel or other US allies, we will not sit quietly," Bolton said.

He said the US was prepared to slap financial sanctions and criminal charges on officials of the court if they proceed against any Americans.

"We will ban its judges and prosecutors from entering the United States. We will sanction their funds in the US financial system, and we will prosecute them in the US criminal system," he said.

Pa kakav bio to sud bio da je tako?

 

Vrhunac licemerstva. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darko said:

Pa kakav bio to sud bio da je tako?

 

Vrhunac licemerstva. 

Tako je Darko, nazalost.

 

International Criminal Court officials sanctioned by US

 

 

The US has imposed sanctions on senior officials in the International Criminal Court (ICC), including chief prosecutor Fatou Bensouda.

Secretary of State Mike Pompeo accused the court of "illegitimate attempts to subject Americans to its jurisdiction".

The Hague-based ICC is currently investigating whether US forces committed war crimes in Afghanistan.

The US has criticised the court since its foundation and is one of a dozen states which have not signed up.

 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54003527

 

 

Boldovana gospodja je prethodnica sadasnjeg sefa suda.

 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darko said:

Ako pročitaš detalje optužnice videćeš da Hamas i Bibi nisu za isto optuženi. Tako ne, nije izjednačavanje.

 

Zaista je za neverovanje da jedan i ne samo jedan clan foruma ovako razume pojam izjednacavanje, a drugi usamljeni clan razume tacno kako treba. 

 

Bas me zanima sta to tako frapantno nije bilo jasno Darku a sto je jasno Selini? Po mom misljenju ne bi trebalo na silu nesto pisati, ako ne ide - ne ide. Cisto zato da se ne bi stvarale nepotrebne polemike i objasnjenja. No kao sto kazem, a kazem `po mom misljenju`, naravno da ce svako po svom `svetonazoru` smisljati nova vidjenja obicnih reci kao sto je rec Izjednacavanje.

 

... i sada bas paralelno gledam priopcenje WH, u kome se kaze upravo ono sto sam napisala juce, a nasem clanu se pricinilo da izjednacavam optuznice(!!!)

 

mozda ovo ispod pomogne a sigurna sam da hoce jer daleko jasnije obrazlazu od mene:

 

America rejects the request of the chief prosecutor of the International Criminal Court (ICC) to issue an arrest warrant for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and the leader of the Palestinian organization Hamas, US Secretary of State Antony Blinken said today.

“We reject equating Israel with Hamas. “The decision on the ICC’s arrest warrants will jeopardize efforts to reach an agreement on a ceasefire, the release of hostages and an increase in humanitarian aid to Gaza,” Blinken stressed.

 

Pa onda da se vise ne zbunjujemo oko optuznice jer i samo nesagledavanje o kakvom izjednacavanjju se radi znaci izjednacavanje drzave i teroristicke org.

 

Link to comment
Share on other sites

Bukvalno je svima jasno da se radi o izjednacavanju na moralnom nivou. Ali nekima ok da se prave toshe, pa kao tehnicki....pa vidimo reakcije u svetu koji se bune oko izjednacavanja.

 

Cisto politicki potez, posto jel da taj sud nema jurisdikciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mama_mia said:

 

Zaista je za neverovanje da jedan i ne samo jedan clan foruma ovako razume pojam izjednacavanje, a drugi usamljeni clan razume tacno kako treba. 

 

Bas me zanima sta to tako frapantno nije bilo jasno Darku a sto je jasno Selini? Po mom misljenju ne bi trebalo na silu nesto pisati, ako ne ide - ne ide. Cisto zato da se ne bi stvarale nepotrebne polemike i objasnjenja. No kao sto kazem, a kazem `po mom misljenju`, naravno da ce svako po svom `svetonazoru` smisljati nova vidjenja obicnih reci kao sto je rec Izjednacavanje.

 

... i sada bas paralelno gledam priopcenje WH, u kome se kaze upravo ono sto sam napisala juce, a nasem clanu se pricinilo da izjednacavam optuznice(!!!)

 

mozda ovo ispod pomogne a sigurna sam da hoce jer daleko jasnije obrazlazu od mene:

 

America rejects the request of the chief prosecutor of the International Criminal Court (ICC) to issue an arrest warrant for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and the leader of the Palestinian organization Hamas, US Secretary of State Antony Blinken said today.

“We reject equating Israel with Hamas. “The decision on the ICC’s arrest warrants will jeopardize efforts to reach an agreement on a ceasefire, the release of hostages and an increase in humanitarian aid to Gaza,” Blinken stressed.

 

Pa onda da se vise ne zbunjujemo oko optuznice jer i samo nesagledavanje o kakvom izjednacavanjju se radi znaci izjednacavanje drzave i teroristicke org.

 

Kao što reče Angelia pre neki dan, ne trebamo uzimati izjave političara kao istinite jel imaju motiv da se šlihtaju glasačima zar ne?

 

U svakom slučaju, sud radi svoje. Vidim da si malo nervozna i da se plašiš da pogledaš istinu u oči pa ti sada ni ICC ne valjda. Tipična paranoja. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Kao što reče Angelia pre neki dan, ne trebamo uzimati izjave političara kao istinite jel imaju motiv da se šlihtaju glasačima zar ne?

 

U svakom slučaju, sud radi svoje. Vidim da si malo nervozna i da se plašiš da pogledaš istinu u oči pa ti sada ni ICC ne valjda. Tipična paranoja. 

ICC nikad nije valjao, jer je impotentan I politicki motivisan od strane odredjenih zemalja. Ko je prihvatio jurisdikciju, taj to mora ili ne mora da trpi. Onaj ko nije, ne mora uopste. Napravili su presedan, I to svi strucnjaci tvrde.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
20 minutes ago, Angelia said:

ICC nikad nije valjao, jer je impotentan I politicki motivisan od strane odredjenih zemalja. Ko je prihvatio jurisdikciju, taj to mora ili ne mora da trpi. Onaj ko nije, ne mora uopste. Napravili su presedan, I to svi strucnjaci tvrde.

Znam da nisi takva ali ovo zvuči kao izgovor onih koji su se protivili izručenjima ratnih zločinaca na Balkanu. A ima i onih kojima je tada ICC valjao a sada odjednom ne valja. 

 

Inače mislim da je dobro što ICC postoji. Što više potencijalnih ratnih zločina istražuje, tim bolje. Zato je i važno da taj sud bude nezavisan koliko god može, a ne da selektivno žmuri pred zlodelima. Ako ništa drugo, pravi se pritisak na one koji su osumnjičeni za ratne zločine. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Znam da nisi takva ali ovo zvuči kao izgovor onih koji su se protivili izručenjima ratnih zločinaca na Balkanu. A ima i onih kojima je tada ICC valjao a sada odjednom ne valja. 

 

Inače mislim da je dobro što ICC postoji. Što više potencijalnih ratnih zločina istražuje, tim bolje. Zato je i važno da taj sud bude nezavisan koliko god može, a ne da selektivno žmuri pred zlodelima. Ako ništa drugo, pravi se pritisak na one koji su osumnjičeni za zlodela. 

Ratnim zlocincima sa Balkana nije bilo moguce suditi u domicilnim zemljama jer su korumpirane. Sto se tice zemalja koje to mogu, taj sud ili nije relevantan jer mu ne priznaju jurisdikciju, ili nece optuzivati nikoga iz demokratskih zemalja da im se ne zamere. 

Nesto moze biti dobro u odredjenim okvirima a lose u drugim.  Piti vodu je dobro za tvoje zdravlje, ali nije kad se u njoj davis. 

Taj sud nije nezavistan, I naravno da selektivno zmure, ili kao ovde vode politiku. Optuziti teroriste (koje ne mogu da hapse) I vodjstvo drzave koja se brani od terorizma u toku ratnih dejstava za neke nedokazive zlocine, je politicki stunt.

 

Procitaj malo sta kazu pravni strucnjaci, manje-vise ovo nazivaju budalastinom, ako ne I direktnim napadom na Izrael, I moralno izjednachavanje. Izrael sam istrazuje 55 slucajeva gde postoje sumnje o zlocinu, optuziti vodjstvo drzave bez bilo kakvih dokaza o komandnoj odgovornosti je glupiranje. 

Link to comment
Share on other sites

BTW da ne pominjemo da je tom sudu trebalo 7 meseci da optuzi stvarne zlocince za masakr 7og oktobra. I za sta su optuzili Bibija I Gallanta? Za izgladnjivanje I ciljan napad na civile, za to nema ich dokaza. Znaci politicki motivisano da se stavi "=" izmedju zlocinca I zrtve. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Helena said:

Pa ko radi u tom sudu, pravni nestručnjaci?

Postavljeni od svojih vlada, jedna od organizacija UN. Prethodno su vec odbili zalbu za zlocine protiv muslimanske manjine u Kini, na osnovu da nemaju jurisdikciju. A ovde potezu optuznicu protiv Izraela iako nemaju jurisdikciju. 

To ti sve govori 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
24 minutes ago, Angelia said:

Postavljeni od svojih vlada, jedna od organizacija UN. Prethodno su vec odbili zalbu za zlocine protiv muslimanske manjine u Kini, na osnovu da nemaju jurisdikciju. A ovde potezu optuznicu protiv Izraela iako nemaju jurisdikciju. 

To ti sve govori 

Netačno. Imaju jurisdikciju jer je Palestina članica UN i prihvatila jurisdikciju ICC na svojoj teritoriji. Isti razlog zašto je i Putin na listi, Ukrajina je prihvatila jurisdikciju ICC-a na svojoj teritoriji. Tako sa legalne strane, sve je OK. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Helena said:

Jel imaju ili nemaju stručno znanje i obrazovanje, dakle da li su stručni, to pitam.

Pomenula si pravne stručnjake.

 

 

Advokati su, znaci imaju obrazovanje, koliko su strucni je vec drugo pitanje. Nije svaki advokat pravni strucnjak u medjunarodnom zakonu

8 minutes ago, Darko said:

Netačno. Imaju jurisdikciju jer je Palestina članica UN i prihvatila jurisdikciju ICC na svojoj teritoriji. Isti razlog zašto je i Putin na listi, Ukrajina je prihvatila jurisdikciju ICC-a na svojoj teritoriji. Tako sa legalne strane, sve je OK. 

Palestina je nepostojeci entitet. I potpisnik za to je Fatah, koji nije na vlasti u Gazi. Izrael nije prihvatio jurisdikciju, tako da mrka kapa za to. Mozes ti teatralno da optuzis Putina, ali to je samo to, pozoriste

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
22 minutes ago, Angelia said:

Advokati su, znaci imaju obrazovanje, koliko su strucni je vec drugo pitanje. Nije svaki advokat pravni strucnjak u medjunarodnom zakonu

Palestina je nepostojeci entitet. I potpisnik za to je Fatah, koji nije na vlasti u Gazi. Izrael nije prihvatio jurisdikciju, tako da mrka kapa za to. Mozes ti teatralno da optuzis Putina, ali to je samo to, pozoriste

Za prvi bold, nije u UN.

 

Za drugi, nije baš teatralno jer zemlje koje uvažavaju sud moraju da uhapse i isporuče osumnjičene. Tako da Putin ne može da ide gde mu se ćefne.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
5 hours ago, Darko said:

Znam da nisi takva ali ovo zvuči kao izgovor onih koji su se protivili izručenjima ratnih zločinaca na Balkanu. A ima i onih kojima je tada ICC valjao a sada odjednom ne valja. 

 

Inače mislim da je dobro što ICC postoji. Što više potencijalnih ratnih zločina istražuje, tim bolje. Zato je i važno da taj sud bude nezavisan koliko god može, a ne da selektivno žmuri pred zlodelima. Ako ništa drugo, pravi se pritisak na one koji su osumnjičeni za ratne zločine. 

 

Svaka institucija koja bar malo moze otezati zivot zlikovcima poput Sinwara, Putina i slicnih je pozitivna i dobra stvar. Vecinu nece uhapsiti, ali ce ih bar drzati daleko od civilizaovanog dijela svijeta, u vukojebinama kakve su sami sebi stvorili i u kojima ce im isti takvi kao oni nekada eventualno doci glave. Nisam ocekivao optuzbu protiv Netanyahu-a i mislim da je vrlo klimava, ali bez obzira sto Izrael ima potpuno pravo na odbranu, ukoliko je prekrsio neki od medjunarodnih zakona i za to postoje dokazi - neka se suoci i sa dokazima i sa posljedicama. 

Edited by ters
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

Pa ko radi u tom sudu, pravni nestručnjaci?

Mene nesto nije mrzelo ( povod za moje ronjanje bio je komentar na glavnog tuzioca iz Haga) da pogledam njegovu biografiju.

Tu oko obrazovanja stoje cudne stvari, na nemackoj Viki da je studirao, predavao Islam, ali u UK se Pravo nekako cudno studra,

ne kao po Evropi pa je mozda to i normalno tako.

Jedino vazno zvanje i odlikovanje mu je da je pocasni doktor Univerziteta Tirana i Univerziteta Pristina.

Onda me je i taj segment zanimao pa sam videla da se taj cuveni sud bavio i pitanjima Albanaca koji su

posle WWII ( mozda i za vreme trajanje rata) proterivani iz Grcke. Meni to nekako nije normalno, barem ne za taj sud.

Na kraju sam sve to razumela tako da oni sellektivno odlucuju ( ili neko u njihovo ime) cime ce se baviti, a pri tome

nikako ne mislim na rat u Gazi nego na njihove preokupacije, ambicije, ali i strucnost. Njegova je prethodnica bila

muslimanka iz africke drzave Gambije i vidi cuda bas ona pokrece pitanje genocida nad muslimanskom manjinom

u Burmi.

Ja bih stvarno uzela ljude sa Tajlanda, iz Japana, Koreje, pa i Juzne Amerike da rukovode tim sudovima.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Helena said:

Jel imaju ili nemaju stručno znanje i obrazovanje, dakle da li su stručni, to pitam.

Pomenula si pravne stručnjake.

 

 

Zašto misliš da su te odluke bazirane na struci? To su političke odluke.

Malo sam "na preskok" pratio temu pa nemam pojma da li je neko već postovao ovo dole:

https://vreme.com/svet/izrael-nije-aparthejd-drzava/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...