Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 hours ago, Selina said:

 

Kao sto vidis ima neka tajna veza. 

 

Vrlo cudna etnicka grupa. Jezik uopste nije sporan, najcesce je ruski  jedini jezik koji znaju i pored toga sto zive decenijama na Zapadu, a prilicno su odvojeni i od lokalnih jevrejskih zajednica, druze se uglavnom medjusobno, verovatno zbog jezicke barijere. To vazi za celu populaciju iz Ex- SSSR-a, svima im je ruski zajednicki jezik, Hibru 99% ne ume ni da bekne. Od ljubavi prema Rusiji im je najcesce ostao caj, ostatak je prica o teskom zivot i diskriminaciji od koje su pobegli. To je barem moj utisak, da ne trolujem vise, jer nije bas tema.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DJORDJE said:

Vrlo cudna etnicka grupa. Jezik uopste nije sporan, najcesce je ruski  jedini jezik koji znaju i pored toga sto zive decenijama na Zapadu, a prilicno su odvojeni i od lokalnih jevrejskih zajednica, druze se uglavnom medjusobno, verovatno zbog jezicke barijere. To vazi za celu populaciju iz Ex- SSSR-a, svima im je ruski zajednicki jezik, Hibru 99% ne ume ni da bekne. Od ljubavi prema Rusiji im je najcesce ostao caj, ostatak je prica o teskom zivot i diskriminaciji od koje su pobegli. To je barem moj utisak, da ne trolujem vise, jer nije bas tema.

 

Pa dobro znanje hebrejskog nije bas neki parametar, do skoro se i u Izraelu retko koristio u komunikaciji unutar zajednica i bilo je mnogo ljudi koji ga ne znaju. Nisu ruski Jevreji neki izuzetak sto se toga tice. Posebno sto je u SSSRu hebrejski jezik bio sustavno potiskivan kao jezik vise klase, burzoazije. Zato ruski Jevreji u velikom broju znaju jidis, koji je bio podstican za vreme SSSRa, a koji i jeste maternji jezik velikom broju ruskih Jevreja. 

 

E sad medju njima ima i solidan broj koji uopste nisu Jevreji i govore samo ruski. Oni se i najteze uklapaju u danasnje izraelsko drustvo. 

 

Mladje generacije koje su prosle skolski sistem u Izraelu, pricaju hebrejski i to polako dolazi na svoje. 

 

Edit.

 

Deo Jevreja iz bivseg SSSRa, pa i iz same Rusije nisu Askenazi i kod njih je drugacija situacija u pogledu jezika. 

 

A i tzv Litvanci se razlikuju, deo ex SSSR Jevreja pripada i ovoj grupi, najvise iz nekadasnjih baltickih republika i Belorusije. Njima ruski jezik nije maternji, mada ga Litvanci iz exSSSRa uglavnom znaju (vecina Litvanaca je iz Poljske). 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Ursula von der Leyen:

Quote

Cutting off men, women, children of water, electricity and heating with winter coming - these are acts of pure terror.

 

Ali pre godinu dana, drugim povodom. Sad joj ne pada na pamet da ponovi tu izjavu.

 

Spoiler

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, erwin said:

Ursula von der Leyen:

 

Ali pre godinu dana, drugim povodom. Sad joj ne pada na pamet da ponovi tu izjavu.

 

  Reveal hidden contents

 

 

Nesto nisam primetio da je Izrael bombardovao elektranu u Gazu.

 

Inace je uobicajeno da drzavi sa kojom si u ratu izvozis struju, vodu i gorivo. Kako da ne... 

Edited by A sad
  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Državi. Lol. Izrael ratuje protiv pobune na teritoriji koju drži pod okupacijom, ne postoji nikakva država Gaza ili Palestina.

 

"Samo" su zabranili da Egipat dostavi gorivo pretnjom da će gađati kamione i isključivanjem struje onemogućili Palestince da u svojim postrojenjima za desalinizaciju prave vodu za piće.

 

Što je naravno ratni zločin protiv 2 i kusur miliona ljudi (od kojih skoro polovinu čine deca) koji su zatvoreni u tom najvećem zatvoru na otvorenom na svetu.

 

Quote

 

‘The law of the Geneva Conventions requires both attacking and defending forces to take all feasible precautions to protect the civilian population, but in a siege civilians are trapped in the battlespace,’ said Ceasefire’s Executive Director Mark Lattimer. ‘Their treatment under siege is unbearable – and frequently unlawful.’

In addition to banning attacks that target civilians, indiscriminate attacks, and the terrorizing of the civilian population – all of which are war crimes if done intentionally – [international humanitarian law] IHL prohibits the starvation of the civilian population as a method of warfare and places an obligation on parties to conflict to allow humanitarian relief, including the provision of food and water, medical assistance and the evacuation of casualties and other vulnerable civilians. Evacuation should always be voluntary and both those evacuated and those left behind continue to benefit from the right to protection.

 

https://reliefweb.int/report/world/protecting-civilians-siege-warfare-constraints-military-action

Edited by erwin
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, erwin said:

Ursula von der Leyen:

 

Ali pre godinu dana, drugim povodom. Sad joj ne pada na pamet da ponovi tu izjavu.

 

  Hide contents

 

Bukvalno ista situacija, ako ne i gora jer ovi ljudi nemaju ni teoretsku sansu da pobegnu. 

Licemerje na nivou ako se sada ne oglasava, ali nista sto se nije znalo i ranije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja bih i dalje voleo da mi neko objasni, posto niko jos uvek nije, zasto Egipat ima trampovski zid prema Gazi i zasto ne pusta izbeglice na svoju teritoriju?

 

Takodje bih voleo da mi neko objasni zasto je sam Mahmud Abas branio podizanje tog zida.

 

I na kraju bih voleo da mi se objasni koliko je te "dece" odnosno maloletnika pravilo rakete i ispaljivali ih na Izrael? Koliko njih je pravilo krivicna dela, eto neka procena, od milion ljudi tamo koliko ima kriminalaca, a koliko terorista sa krvlju na rukama?

 

 

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pa dobro znanje hebrejskog nije bas neki parametar, do skoro se i u Izraelu retko koristio u komunikaciji unutar zajednica i bilo je mnogo ljudi koji ga ne znaju. Nisu ruski Jevreji neki izuzetak sto se toga tice. Posebno sto je u SSSRu hebrejski jezik bio sustavno potiskivan kao jezik vise klase, burzoazije. Zato ruski Jevreji u velikom broju znaju jidis, koji je bio podstican za vreme SSSRa, a koji i jeste maternji jezik velikom broju ruskih Jevreja. 

 

E sad medju njima ima i solidan broj koji uopste nisu Jevreji i govore samo ruski. Oni se i najteze uklapaju u danasnje izraelsko drustvo. 

 

Mladje generacije koje su prosle skolski sistem u Izraelu, pricaju hebrejski i to polako dolazi na svoje. 

 

Edit.

 

Deo Jevreja iz bivseg SSSRa, pa i iz same Rusije nisu Askenazi i kod njih je drugacija situacija u pogledu jezika. 

 

A i tzv Litvanci se razlikuju, deo ex SSSR Jevreja pripada i ovoj grupi, najvise iz nekadasnjih baltickih republika i Belorusije. Njima ruski jezik nije maternji, mada ga Litvanci iz exSSSRa uglavnom znaju (vecina Litvanaca je iz Poljske). 

Ja sam govorio o jevrejskim doseljenicima u Kanadi i Americi. Poznajem dosta njih iz Ukrajine, Belorusije, Moldavije , Uzbekistana i naravno Rusije. Do sada nisam upoznao nekog od njih ko zna jidis, a sto je cudno niko ne govori ni ostale manjinske jezike, ocigledno se ruski jezik potencirao, cak i u zajednicama gde je vecina govorila drugi jezik. Nisam sreo jevrejske emigrante iz baltickih republika, ako ih ovde ima, onda nisu brojna grupa.

25 minutes ago, McLeod said:

Ja bih i dalje voleo da mi neko objasni, posto niko jos uvek nije, zasto Egipat ima trampovski zid prema Gazi i zasto ne pusta izbeglice na svoju teritoriju?

 

Takodje bih voleo da mi neko objasni zasto je sam Mahmud Abas branio podizanje tog zida.

 

I na kraju bih voleo da mi se objasni koliko je te "dece" odnosno maloletnika pravilo rakete i ispaljivali ih na Izrael? Koliko njih je pravilo krivicna dela, eto neka procena, od milion ljudi tamo koliko ima kriminalaca, a koliko terorista sa krvlju na rukama?

 

 

Zato sto imaju dovoljno domaceg terorizma , ne treba im uvozni.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cavani said:

Bukvalno ista situacija, ako ne i gora jer ovi ljudi nemaju ni teoretsku sansu da pobegnu. 

Pa nije isto, Ukrajina nije napala Rusiju i pobila civile. 

 

1 hour ago, Cavani said:

Licemerje na nivou ako se sada ne oglasava, ali nista sto se nije znalo i ranije.

Iako nije ista situacija, jeste licemerje ako se ne oglasi. 

 

Stvar je ista u tome da i u jednom i u drugom slucaju stradaju civili (Ruski napadi na elektrane i civilne ciljeve vs Izraelsko iskljucivanje vode i struje i gadjanje ciljeva bez obzira na gusto naseljene civile koji nemaju gde da pobegnu). Gomile civila. I zato je licemerje ne oglasiti se... 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

 

Pa dobro znanje hebrejskog nije bas neki parametar, do skoro se i u Izraelu retko koristio u komunikaciji unutar zajednica i bilo je mnogo ljudi koji ga ne znaju. Nisu ruski Jevreji neki izuzetak sto se toga tice. Posebno sto je u SSSRu hebrejski jezik bio sustavno potiskivan kao jezik vise klase, burzoazije. Zato ruski Jevreji u velikom broju znaju jidis, koji je bio podstican za vreme SSSRa, a koji i jeste maternji jezik velikom broju ruskih Jevreja. 

 

E sad medju njima ima i solidan broj koji uopste nisu Jevreji i govore samo ruski. Oni se i najteze uklapaju u danasnje izraelsko drustvo. 

 

Mladje generacije koje su prosle skolski sistem u Izraelu, pricaju hebrejski i to polako dolazi na svoje. 

 

Edit.

 

Deo Jevreja iz bivseg SSSRa, pa i iz same Rusije nisu Askenazi i kod njih je drugacija situacija u pogledu jezika. 

 

A i tzv Litvanci se razlikuju, deo ex SSSR Jevreja pripada i ovoj grupi, najvise iz nekadasnjih baltickih republika i Belorusije. Njima ruski jezik nije maternji, mada ga Litvanci iz exSSSRa uglavnom znaju (vecina Litvanaca je iz Poljske). 

 

Koliko je Yiddish uopce slican danasnjem njemackom? Posto koristim njemacki u svakodnevnom zivotu, ovako laicki na prvu mi djeluje da postoji slicnost.

 

Takodjer ako bi nasao vremena zanimalo bi me kakvo je tvoje misljenje o tome kako ce ovaj, slobodno vec mozemo reci, rat uticati na trenutnu vladu Izraela. Procitao sam tekstove Haaretza i Times of Israel gdje se poziva na odgovornost Bibija i trenutne vlade za sam napad te da bi ista trebala pasti. Ako bi doslo do pada vlade i novih izbora, kakva je mogucnost da se nakon Hamasovog napada ove ekstremno desne stranke koje trenutno cine vladu sa Likudom dobiju jos vecu popularnost.   

Link to comment
Share on other sites

JBG, uništenje ee sistema i sprečavanje dotoka goriva su dve "malo" različite stvari.  Mi sad možemo da seirimo ovde 100 godina o gorivu itd ali što @McLeod kaže, neka Egipat otvori granicu za izbeglice. 

 

Posle 4 dana bombardovanja, broj poginulih je i dalje veći u Izraelu nego u Gazi (IL: 1200, GAZA oko 1000 po trenutnim brojkama) a hamas je imao 12h da to uradi. IDF baca bombe kao konfete a hamas je išao od kuće do kuće, ubijao ručnim oružjem. JBG, nisu isti, koliko god Izraelce bolelo uvo za Palestince i koliko god moroni kao oni sa klipa isto žele ovim drugima što i drugi njima.

 

Kako mislimo da se uništi Hamas (da li ima neko ko smatra da ne treba da nestane takva teroristička organizacija) a da se ne uprljaju ruke?  Nisam video ni jedan predlog šta sad da se radi. Realan predlog a ne miss universe spisak želja.

 

Ja stvarno ne bih voleo da palestinska deca i žene stradaju. Opet, nemam ideju kako da se rešiš hamasa a bez toga nema mira tamo. Zid ne pomaže, oni kopaju tunele, prave rakete, planiraju i vežbaju upade (jbt, koristili su paraglajdere!!!), finansira ih Iran i obučava.

 

Šta bi neko od vas, da je na mestu BN, kao šef države uradido, sada, posle 7.10?

 

Nije pitanje šta je trebalo da uradi, to je jasno, trebalo je da ode u zatvor zbog korupcije a pre toga je trebalo da ode u zatvor jer je doveo svojim potezima do toga da hamas ojača a da ne pričamo o teorijama da li je znao za pripremu napada. To je sad prošlo. Izraelci će imati vremena kasnije da se pozabave tom temom. 

 

Pričam o daljim potezima. Čuje se samo šta ne treba da urade (da ne pobiju sve u Gazi -  hvala bogu slažemo se svi).

 

 

 

17 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Koliko je Yiddish uopce slican danasnjem njemackom? Posto koristim njemacki u svakodnevnom zivotu, ovako laicki na prvu mi djeluje da postoji slicnost.

 

Takodjer ako bi nasao vremena zanimalo bi me kakvo je tvoje misljenje o tome kako ce ovaj, slobodno vec mozemo reci, rat uticati na trenutnu vladu Izraela. Procitao sam tekstove Haaretza i Times of Israel gdje se poziva na odgovornost Bibija i trenutne vlade za sam napad te da bi ista trebala pasti. Ako bi doslo do pada vlade i novih izbora, kakva je mogucnost da se nakon Hamasovog napada ove ekstremno desne stranke koje trenutno cine vladu sa Likudom dobiju jos vecu popularnost.   

 

Izrael je u ratu, napravili su ratni kabinet. TO je to.

 

Sad kad bi bili izbori, oni naci-izraelci bi dobili 80%, mogu da se kladim.

 

Zato po meni, izbore mora organizovati kad se rat završi pa posle jedno 6 meseci min. ako se vidi da opstaje mir, primirje, šta god.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Izrael je u ratu, napravili su ratni kabinet. TO je to.

 

Sad kad bi bili izbori, oni naci-izraelci bi dobili 80%, mogu da se kladim.

 

Zato po meni, izbore mora organizovati kad se rat završi pa posle jedno 6 meseci min. ako se vidi da opstaje mir, primirje, šta god.

 

Ma da, jasno je da u ratu nema nikakvih izbora i promjena vlasti. Prvo rijesiti problem Hamasa pa onda se pozabaviti unutrasnjim problemima. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, shonke said:

Kako mislimo da se uništi Hamas (da li ima neko ko smatra da ne treba da nestane takva teroristička organizacija) a da se ne uprljaju ruke?  Nisam video ni jedan predlog šta sad da se radi. Realan predlog a ne miss universe spisak želja.

Možemo da postavimo i slično pitanje - šta znači uprljati ruke u ovom konkretnom slučaju? Jel to znači genocid, etničko čišćenje i mnoštvo ratnih zločina? Jezik koji neki političari i ministri iz Izraela koriste kada pričaju o Palestincima ide u dehumanizaciju, genocidni jezik već viđen mnogo puta u istoriji. 

 

Lepo reče jedan čova: an eye for an eye makes the world go blind. Ima i ona: two wrongs don't make a right. 

Edited by Darko
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To je nekako isto pitanje kao ono šta uraditi. Da nema civila tamo, bilo bi lako. 

Da ne diraš ništa, samo si podstakao nove akcije a sopstvenom narodu poslao poruku "prepušteni ste sami sebi, mi ne možemo ni da vas odbranimo ni da vas osvetimo".

Prljanje ruku je i genocid i ubijanje civila i zatvaranje vode, goriva...

 

Dakle, moje pitanje i dalje stoji.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, shonke said:

To je nekako isto pitanje kao ono šta uraditi. Da nema civila tamo, bilo bi lako. 

Da ne diraš ništa, samo si podstakao nove akcije a sopstvenom narodu poslao poruku "prepušteni ste sami sebi, mi ne možemo ni da vas odbranimo ni da vas osvetimo".

Prljanje ruku je i genocid i ubijanje civila i zatvaranje vode, goriva...

 

Dakle, moje pitanje i dalje stoji.

Evo kako ja mislim - strpljiv i multi-faceted approach uništavanja Hamasa, početi od lidera koji se kurče u Kataru i drugim zemljama. Borba protiv finansiranja istog. Okrenuti se prema Palestinian Authority, koje je Netanyahu namerno pokušavao da odstrani uz indirektnu pomoć Hamasa (koliko sam čitao). Plaćanje špijuna za lociranje pripadnika Hamasa u Gazi, komando misije za oslobađanje taoca. Dronovi protiv pripadnika Hamasa, sličan način na kojeg su sjebali onog Iranskog generala. Takođe, human pristup prema Palenstinskom narodu, pokušati ih okrenuti protiv Hamasa (teško) ili bar da se smanji ekstremizam - pogledaj kako se Izraelci sada osećanju a većini nije ubijen neko bližnji. Ako padnu na desetine ili stotine hiljada žrtava u Gazi, dodaj i barem toliko ekstremista u budućnosti. Naravno, vraćanje struje i vode, dozvoljavanje humanitarne pomoći u Gazi. 

 

Šta ti misliš?

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I da, nastavak pregovoranja sa arapskim državama oko priznanja Izraela. Ako svi priznaju, Palestinci će pre ili kasnije shvatiti da nemaju izbora i da ih terorizam neće odvesti nikuda. Dugoročno će to mnogo značiti za normalizaciju odnosa.

 

Ako se sada Gaza razruši i desi se humanitarna katastrofa i ratni zločini, teško će se to desiti. Takođe ne treba zaboraviti da arapski diktatori tipa Al Sisi ne stoje na čvrstim nogama, vrebaju islamisti iza ćoska  i u slučaju preterane odmazde Izraela, lako se može desiti da izgube moć u nekakvom puču i da se završi još gore po Izrael. 

 

Zato treba polako i pametno, po meni. U svakom slučaju, nema lakih odluka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo, ja bih isto to što si naveo. I to bi bilo super kad bi bilo realno. Ali jbg, na žalost nije mnogo toga realno za izvesti.

 

Ove u Kataru ne možeš (nije da nisu radili slično ali je ovo već malo van domašaja), u Gazi ih ima na hiljade a možda i desetine hiljada (mi još nemamo predstavu koliko ih je upalo u subotu, a pobili su ih 1500 na svojoj teritoriji).

Upad komandosa zbog talaca... Mislim da Izraelci nemaju pojma gde se nalaze ti oteti ljudi a ni koliko ih je a samo im fali da ekipa koja ide u misiju spasavanja (i to više ekipa), koja je praktično samoubilačka, zaglavi u rukama hamasa pa da ih ovi vucaraju po ulicama Gaze sve u live prenosu.

 

Nemam pojma šta bih odgovorio na ono moje pitanje osim što sam siguran da mi ni jednog hamasovca neće biti ni malo žao.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Da se razumemo, ja bih isto to što si naveo. I to bi bilo super kad bi bilo realno. Ali jbg, na žalost nije mnogo toga realno za izvesti.

 

Ove u Kataru ne možeš (nije da nisu radili slično ali je ovo već malo van domašaja), u Gazi ih ima na hiljade a možda i desetine hiljada (mi još nemamo predstavu koliko ih je upalo u subotu, a pobili su ih 1500 na svojoj teritoriji).

Upad komandosa zbog talaca... Mislim da Izraelci nemaju pojma gde se nalaze ti oteti ljudi a ni koliko ih je a samo im fali da ekipa koja ide u misiju spasavanja (i to više ekipa), koja je praktično samoubilačka, zaglavi u rukama hamasa pa da ih ovi vucaraju po ulicama Gaze sve u live prenosu.

 

Nemam pojma šta bih odgovorio na ono moje pitanje osim što sam siguran da mi ni jednog hamasovca neće biti ni malo žao.

Nisam u armiji niti u obaveštajnoj službi, ali sem možda napada komandosa na Hamas ostatak mi izgleda realan. Za boldovano, pa dobro, ako ne možeš da odgovoriš, nemoj kritikovati druge ako i oni to ne urade. Oni bar znaju šta ne podržavaju. 

Link to comment
Share on other sites

Sada se postavlja pitanje kako drugacije resiti ovo sa hamasom... Sta je sa mirnom reintegracijom, da li se ona pokusala i zasto nije uspela. Zasto se doslo do ovoga, pa nije valjda da je stpostotna krivica na palestinskoj strani. Ako ima gresaka Izralea, zasto su to uradili, zasto to ne isprave.

Šta cemo sa tim da treba postovati realno stanje na terenu i da tih par miliona Palestinaca apsolutno ne želi da živi pod izraelskom vlascu i da zeli da ima svoju nezavisnu drzavu. Nece dobiti drzavu nikada? Ok, onda ce dok je veka i sveta biti ovakvo stanje. Izrael moze sa pobije apsolitno sve clanove hamasa i opet nece da resi problem. Ta deca danas ce da odrastu i iz njihovih redova ce da niknu jos radikalniji borci. I tako u nedogled. A narocito ce resiti problem zavrtanjem struje i vode milionima ljudi. Ubijanje bombama, stvaranje nehumanih uslova za život koje pogoduje boleštinama... Divota.

Strašno je što je u velikom delu kod nas sada primarna emocija i dalje vodi time ko se kako ponasao prema nama. Pa se analizira ko je u Bosni bio mudzahedin, sta je Dzejms Rubin i slicno. To je uzasno rezonovanje

Spirala nasilja ce se samo nastaviti još jače. Nekome to i odgovara sigurno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...