Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Kinik said:

...

 

Ovo oko raznih 'kviskoteka', casopisa, omiljenih filmova, zezalica-grickalica - samo potvrdjuje da se moze ziveti u jednoj istoj zemlji i imati sopstveni, sasvim drugi svet.

 

 

...

Naravno da moze, Mrd je potpuno u pravu, samo zal' za mlados', nista tu nije nesto kvalitetno ili odlicno, nego to smo imali pa za bolje nismo ni znali.

Pa sad pricaju se legende, valjda nam je existencija nakon SFRJ postala toliko ogavna da nam ono pre izgleda daleko bolje nego sto je bilo.

 

Ko jos velica Eurokrem nakon sto je probao belgijske cokolade? Osim ako nece da se tesi ....

 

8 hours ago, Vjekoslav said:

 

pa sigurno da takav obrazac zivota siromasne i neobrazovane raje nije pao s Marsa. nemas nista,  pa se onda sjecas starih dobrih vremena i starih dobrih stvari koje u biti nikad i nisi imao. od Kosova, preko Austrougarske, do Titove Jugoslavije. ako pak imas, a to obicno bude s ovima koji su otisli na Zapad, onda te jebe cinjenica da  to sto imas ovima na Zapadu nista ne znaci. i onda ide ona Matanova prica o belom merdzi, odnosno bijelom konju Kraljevica Marka.

 

 

Jel mozes da pojasnis ovo, posto mi nije jasno.  Mozda sam trebala da pogledam taj video ali me mrzelo.

Jednom sam procitala jako optimistican clanak u BGu o carima plaze na Savi, najlepsa plaza na svetu..... to mi onako bas bilo smesno, posto sam ja u tu vodu usla dvaput - jednom pod uticajem hmmm zurke (da ne kazem alkohola) :classic_smile: kad nisam osetila koliko to smrdi, i drugi put bez uticaja, nikad vise.

 

Nekako mi je delovalo kao da opisujes u ovima na zapadu, upravo one sa gipsanim lavovima i mercedesima. Nisam u SR ali mi se cini da tih sve manje vidjamo, barem u okruzenju mojih roditelja.

Link to comment
Share on other sites

"National Geographic ..."

Pa bila je recimo "Galaksija" (mislim da i sada izlazi?) - casopis za popularizaciju nauke. 

Tu je bilo svega - od biotehnologije do astronautike. I uglavnom se pisalo o najsavremenijim naucnim dostignucima iz svih oblasti. Moja ljubav prema nauci je potekla citajuci taj casopis. Prosto sam "gutao" clanke iz astronautike - u to vreme "svemirske trke " izmedju SAD i SSSR-a: pa na jednoj stranici clanak o najnovijoj misiji Space Shuttle, a odmah na drugoj Sojuz - Saljut! To je bilo interesantno u p. m!!!

Pa Politikin Zabavnik! Casopis za sve uzraste od 7 do 77 godina!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, e4_guy said:

Ajd, onako ljudski i pošteno kako samo ti znaš, kaži koliko kazana rakije si ispekao u životu ?:s_d:

Nekad, jako davno, za vrijeme kraljevine i K&K okupacije, rakija se pekla otprilike jačine 24 do 28%.

 

Pa sad ono kada smo kod pitanja, sam si se namestio. Koliko si ti kazana ispekao u K&K?:classic_smile:

 

2 hours ago, e4_guy said:

 

Pa ti nemaš pojma na kakvim skalamerijama se rakija pekla, još i danas se ponegdje da naći u pogonu, sa sve cijevima pravljenih od pocinčanih oluka i drvenom kacom umjesto kondenzatora.

Inače, rakija se nekad, u krizna vremena, pekla ne samo od kukuruza,

 

Sto se raznijh skalamerija tice , ja sam cak ucestvovao u pravljenju bakarnih kazana. Onaj ko zna kako da ga napravi, moze za jedan dan da sklepa ceo kazan od bakarnih limova i cevi. Nego jel' kod vas bilo dozvoljeno pecenje od zitarica? Mozda se varam, ali mislim da u Srbiji nije bilo dozvoljeno.

 

 

FO5NVBKF36FETHT.LARGE.jpg.5415cbf8449caba4055283e429e83fe7.jpg 

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Ponekad mi stvarno nije jasno kako ljudi razmisljaju. Hvalis recimo deciji program kao najbolji na svetu. Pri cemu nemas predstavu blagu o tome kakav su deciji program imali Rumuni. Italijani ili Svedjani.  Ajde vazi, za nas je bio najbolji. Ali onda se prisetis da je na taj program presudno uticao lik …… Englez, koji se ozenio u Srbiji :classic_biggrin:. Ne bih ulazio u to koliko je on bio originalan, a koliko je preneo britanski deciji program na RTB, jer ja to naravno ne znam, ali se onda vracamo na prvu recenicu, sta je vama referenca za dobar deciji program? Yugo bi bio najbolji svetski auto …... da nismo videli ostale automobile, zar ne? Ali ybg … videli smo I tu smo se razocarali.  Za ostalo smo manje-vise utvrdili da je sve bilo licencno.

 

I ako je nostalgija u pitanju, pa opet je to u redu ……. mislim, ja sam u zivotu sretao bukvalno ljude iz najvecih svetskih vukojebina koji su vrlo nostalgicni u toj meri da sam zakljucio bez ikakve dileme - sto je veca vukoyebina - veca je i nostalgija i obratno …… sasvim je moguce da kada neki Berlinac ode u London da bude malo nostalgican, to je normalno ……. vrlo malo. :classic_biggrin: Mislim da on ipak uopste ne ide u pravcu razmisljanja kako je nemacki deciji program superiorno bolji od engleskog ili da je uopste bolji od nekog drugog. 

 

Mnogi mladi Kanadjani odu u Australiju pa nece da se vrate. Toronto je pun Iraca, iz nekog razloga mnogo im se svidja ovde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa bilo je i stranih emisija na decijem programu RTB-a: recimo serijal "Opstanak" je bio prevod sa engleskog. Cak i moja baba je to obozavala da gleda - iako je bila strana emisija. Pa cuveni David Bellamy! 

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Naravno da moze, Mrd je potpuno u pravu, samo zal' za mlados', nista tu nije nesto kvalitetno ili odlicno, nego to smo imali pa za bolje nismo ni znali.

Pa sad pricaju se legende, valjda nam je existencija nakon SFRJ postala toliko ogavna da nam ono pre izgleda daleko bolje nego sto je bilo.

 

Ko jos velica Eurokrem nakon sto je probao belgijske cokolade? Osim ako nece da se tesi ....

 

Jel mozes da pojasnis ovo, posto mi nije jasno.  Mozda sam trebala da pogledam taj video ali me mrzelo.

Jednom sam procitala jako optimistican clanak u BGu o carima plaze na Savi, najlepsa plaza na svetu..... to mi onako bas bilo smesno, posto sam ja u tu vodu usla dvaput - jednom pod uticajem hmmm zurke (da ne kazem alkohola) :classic_smile: kad nisam osetila koliko to smrdi, i drugi put bez uticaja, nikad vise.

 

Nekako mi je delovalo kao da opisujes u ovima na zapadu, upravo one sa gipsanim lavovima i mercedesima. Nisam u SR ali mi se cini da tih sve manje vidjamo, barem u okruzenju mojih roditelja.

 

E sto ga trolujete svaka vam cast :girl:

Sad smo presli i na kvalitet plaze na Savi 🤪 pored poredjenja Eurokrema sa belgijskom cokoladom.:default_coffee: Da je makar sa Nutelom :smiley33:

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

Poanta je da je bilo i kvalitetnih stvari u toj bivsoj Jugi. Ali to sto je bilo kvalitetno je uglavnom dolazilo sa Zapada, ili je radjeno pod uticajem i po uzoru na zapadne standarde! U tome je poanta.

Naravno da je bilo dobrih stvari koje su ubijene da bi pojedinci mogli da kradu sakom i kapom. Ovo je topik posrnule mladosti, koja sada rezimira, u stilu:"Al'se nekad dobro jelo."

Sve sto je moglo da bude dobro ubijeno je da se, kako neki rekose zaposli raja, kako se nebi bunila zbog bedaka u kome zivi. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...i kako je bilo živjeti u exYU od svojeg rada,odnosno od svoje plaće.Pokušati ću vam to

ukratko opisati,kako sam ja i moja obitelj živjela.Ipak sam ja veći dio svog života proživio

u tom razdoblju.

Osnovno nam je bilo pretvoriti višak dinara u devize,koji puta išlli smoi i od 30 do

40 posto iznad službenog kursa.Sve se to isplatilo zbog dvocifrene inflacije.

Najmanje jednom mjesečno išlo se u Austriju,do Bad Radkesburga,po špeceraj.

Kod nas je uvijek vladala neka nestašica,ne samo ulje,kave ili deterđenta.Ovo se

moglo sjesti u auto nakon posla i obaviti jer do Bad Radkesburga ima sat vremena

vožnje.Ako se krenulo u kupovinu krpica ili nečeg drugog onda smo otišli do Graza

na čitav dan.Tek tamo se moglo vidjeti svo siromaštvo naše ponude u trgovinama.

Jednom kad uđeš u takovu kolotečinu onda ti sve to postane normalno i ne osječaš to

kao opterečenje.

Nakon par godina odlučili smo riješiti si kvalitetnije stanbeno pitanje.Imali smo nešto ušteđevine

ženini su dali gradilište,digli smo kredit i krenuli u izgradnju.E to me je koštalo živaca.

Te nema cementa,te nema cigle,crijepa itd.Praktično sam trčao od trgovine do trgovine,

praktično dežurao ispred njih.Htio sam izgraditi kuću u jednoj godini,jer je to u principu

najjeftije.Nakon sve te gnjavaže neka vrst satisfakcije mi je bila da sam nakon par godina

vratio kredit jer je kredit ostao isti a plaća je rasla,kao i inflacija,po dvocifrenoj stopi.

U tom vremenu vrijedila je neka vrsta autocenzura.Pazilo se i što pričaš i pred kim

pričaš.Npr. jedan prijatelj mojeg starog baš nije pazio pred kim je ispričao vic o JBT pa

je otišao na 6 mjeseci na"službeni put"

Rekao bih da smo živjeli u nekoj vrsti potrošačkog boljševizma.

E da,odlazili smo i do Mađarske,tu smo odlazili obično na provod.Znali smo na crno 

kupiti relativno jeftino forinte.

ExJU je bila nekako između Austrije i Mađarske.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Ovo je topik posrnule mladosti, koja sada rezimira, u stilu:"Al'se nekad dobro jelo."

 

 Neko opet navija iz petnih žila "Jel da da se nisam zajebo"...pa nisi mrd-e, fino si prošao, ali dozvoli da je neko imao možda niže kriterijume i bilo mu je lepo ovde. Eto, ja sam bio zadovoljan tristaćem, nije mi za sreću bio potreban Ševi 😉

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

Stvarno te ne razumem. ajd pojasni mi da ne lupam mnogo, da li na iste stvari mislimo. Na kakvu trgovinu konkretno misliš ?

Pa prodavnica gde se kupuju namirnice! Postojao je samo Centroistok? 

Ako me secanje ne vara ....

Link to comment
Share on other sites

...

 

Beograd ne treba racunati.

Svaki manji grad je imao 'svog' glavnog snabdevaca, neko lokalno preduzece, a 'RK Beograd' su bile 'izlog' u veliki svet.

Druge republike su imale svoje firme, no po istom principu.

 

A da si svuda mogao da kupis tzv. 'jugoslovenski proizvod', ako si hteo - to nije islo.

Opet, u Bgd. je bilo drugacije.  Izbor je bio mnogo veci, a i mnoge firme su imale svoje prodavnice.

 

Cinjenica je - daleko je to bilo od mnogo hvaljenog 'jugoslovenskog trzista' - svako se drzao svog 'republickog' cepenka.

Posto se svime rukovodilo po direktivama 'iz centra', svejedno - bilo republickog, pokrajinskog ili gradskog, ni neke dublje ekonomske veze se nisu mogle uspostaviti, pa je i krah / razlaz bio, takorekuc, neminovan.

 

Koliko je samo bilo iritantno iskustvi kupovine u 'RK Beograd', kada gledas onu rulju neradnika koji veze nemaju sa prodajom, nego su dovedeni po nekim rodjackim vezama, gde su cene abnormalno visoke, izbor sve slabiji, a kako je vreme proticalo - police sve praznije, a odeljenja se zatvaraju jedno po jedno. Na kraju, ako ti se bas posreci - prodavac / prodavacica ti uvali neki telefon da nazoves lika koji slucajno ima bas taj deo! Normalno za vece pare. Secam se da sam isao kroz odeljenja i u sebi mislio - kako ce vi da zavrsite lose - niste toga ni svesni. I onda se to dogodilo.

Prvo neprimetno, a onda - odjednom!

:64:

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I takav kraj je zaista pravedan! Sto rece ona narodna: kako sejes tako ces i da zanjes.

Ja se secam , bio sam klinac i iritiran neposlovnoscu jednog prodavca - rekoh "idem ja kod konkurencije" ( ps jos uvek su to bile "zlatne 80-te!). Na sta je moja majka , pomalo zabrinuto rekla " cuti sine, to ne vazi ovde, ovo nije kapitalizam"! 

Zaista, verovatno je u Beogradu bilo malo drugacije. Ne secam se ni sta je bio taj Centroistok - verovatno sto Kinik rece - neki lokalni snabdevac. Mrzi me sad da googlam - a i besmisleno bi bilo! Bilo pa proslo. Verovatno je svaki region imao neku firmu koja se drugacije zvala , ali se sve svodilo na isto. 

Danas treba otici u S. Koreju, da bi se vratili unazad u to vreme, da bismo videli svoje ogledalo iz proslosti!

Jer, tendencija je da se ljudi secaju samo lepih stvari. Ono lose zaborave. Primer su recimo vojnicki dani! Koja je to muka bila!!! A danas se secam samo nekih smesnih momenata! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Poanta je da je bilo i kvalitetnih stvari u toj bivsoj Jugi. Ali to sto je bilo kvalitetno je uglavnom dolazilo sa Zapada, ili je radjeno pod uticajem i po uzoru na zapadne standarde! U tome je poanta.

Nista lose u tome ne vidim, radjeno je u to vreme u Jugoslaviji.

 

Nismo mi jugonostalgicni zato sto je svako od nas ubedjen da je to bilo najbolje, naprotiv, znalo se i tada da to nije svetski...u mnogo cemu je pitanje naseg mentaliteta, mi smo vrlo skloni da svojatamo i proglasavamo nesto nase da je najbolje na svetu ili nekog naseg u bilo cemu...

 

Naravno da se i u to vreme zelelo van zeleo se gledati svet i ne ostati zatucan u svom vremenu i prostoru.

 

Sto se drugih nacija tice, pa ni njih mozda mnogo nije zanimalo sta se desava van njihovih granica, mozda je i sada tako, zavisi od ljudi.

Cesto sam cuo da u Italiji nisu ni ucili istorije ili pratili sta se desava van granica njihove drzave i da naravno kao i u USA za Srbiju ne znaju nista posebno osim par imena sportista ili auta..

 

Bez obzira kakav nas odnos bio prema bivsoj SFRJ, zajednicko je to neko kolektivno secanje i iskustvo koje ovde podstice raspravu a samo je deo opsteg secanja svih ljudi sa ovih prostora i mali uzorak onog sto se zbiva u nasim glavama kada su razna politicka, kulturna, sportska, i svaka druga desavanja u regionu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...nisam u prethodnom postu napisao da je svaka obitelj imala bar jednu škrinju za duboko 

zamrzavanje.Kupiš svinju negdje na selu,gazda ti ga sredi tako da stavljaš samo u škrinju.

Ako se ukaže prilika,i ako se složi ekipa na isti način se kupi tele ili june i sve škrinju.Kako 

dolazi koje povrće opet u škrinju.Isto tako 10,20 pilića.

Danas mi ne pada niti u primislima da imam škrinju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...