Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Naravno da Adidas nije bio jugoslovenska kompanija, ali da su adidaske koje su pravljene u to vreme, ne znam tačno, možda čak i negde kod nas, gde bile odlične u to vreme. Znam da su kupovane u Planici, ili Planika, trgovačka firma tada.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Janne240 said:

Naravno da Adidas nije bio jugoslovenska kompanija, ali da su adidaske koje su pravljene u to vreme, ne znam tačno, možda čak i negde kod nas, gde bile odlične u to vreme. Znam da su kupovane u Planici, ili Planika, trgovačka firma tada.

 

Kupovao sam ih i ja u SlovenijaSportu. Lepili smo ih mi, danas Bangladesh, Kina, jednog dana ce ih lepiti u Keniji i Nigeriji ...... biznis ko biznis.

 

Danas su 10 puta udobnije, tacno krace traju, ima i onih koje su manje udobne, "kozne", za one kojima je to najvaznije.

 

Svejedno, nemaju bas nikakve veze sa Jugoslavijom.

 

Jugoslovenske patike su Startas-Borovo i Komuna-Prizren. To niko nije nosio/kupovao, osim u planinskim krajevima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Postade i Adidas jugoslovenska kompanija.

 

Vidim, jos malo pa ce i Microsoft.

Lose mu je ime, da je Gigasoft, pa da smo ga pravili, ali ovako micro, to je moglo samo u Sloveniji, kao casopis MojMicro. :)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Kupovao sam ih i ja u SlovenijaSportu. Lepili smo ih mi, danas Bangladesh, Kina, jednog dana ce ih lepiti u Keniji i Nigeriji ...... biznis ko biznis.

 

Danas su 10 puta udobnije, tacno krace traju, ima i onih koje su manje udobne, "kozne", za one kojima je to najvaznije.

 

Svejedno, nemaju bas nikakve veze sa Jugoslavijom.

 

Jugoslovenske patike su Startas-Borovo i Komuna-Prizren. To niko nije nosio/kupovao, osim u planinskim krajevima.

Zar nije Yassa pravila patike?

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Pominjali smo Startas ranije, dobre su to patike bile, ali mislim da je proizvodjača patika u jugoslaviji bilo više od dve firme, možda nisu bile znamenite sportske marke ali dve jesu to su pre svih SPORT i YASSA.

 

...stampa nije klasican  proizvod, ali bilo je sjajnih listova, pocev s Džuboksom, preko ROCK-a itd.

 

al bacate hejt na tene 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

Zavisi šta ko preferira, sve gume se mogu izbušiti, pa i Dunlop.  Ja skrpio četiri različite i Siguru i Debicu, i ko zna koje sve  samo da imam komplet zimskih i letnjih.

E, sad ti je jasno zasto je exYU bila dobra. Sve je bilo skrpljeno. Zivoti ljudi su bili zakrpljeni i pocepani, ali su neki eto bili zadovoljni sa sve 4 razlicite gume, zbog toga nam je i auto exYU tako isla kako je isla. 

Na zalost ti ne razumes sta sam ja ovde napisao, tako da nije ni bitno da odgovaras. :)

Link to comment
Share on other sites

Yassa (Varazdin) je pravila trenirke, sportske suskavce i skijaske jakne (pernatice). ako se dobro sjecam, Yassa je oblacila jugoslavenske reprezentacije. hmmm... ili bijase Arena, jbg. zaboravio sam. nebitno, vjerovali ili ne, jednu Yassa ski jaknu jos uvijek imam (smota se u vrecu) i ponekad ponesem u planine (rano proljece / kasna jesen). sta je ta jakna i kuda sve sa mnom prosla, huh. a eno je u ormaru, ocuvana, nema jedne rupice, i jos uvijek lijepo "dise" (dakle ne znojis se u njoj kad planinaris). al bila je skupa ko vrag (koncem osamdesetih).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

_?  Ne kapiram zaista, šta ti poentiraš ovde u topiku al ne moraš više da se trudiš.

1) Ne trudim se s'obzirom da si zapenio kao dete kad mu neko uzme cokoladicu Zivotinsko Carstvo

2) Poenta je da exYU nije bila nikakva "sila" kako je ovde pojedinci nazivaju, vec mesto za pljacku vrednih i podizjanje ega bednih.

3) Industrija koju vi ovde pominjete, nije bila nista drugo do sala. Naveo sam vam Suzuki, Kawaski, kompanije koje su pocele iz garaze i razvile svoje motore na 12k+ obrtaja motora, a ti mi dosao sa filozofijom da je to vrhunska nauka. Zbog toga to ne pije vodu.

4) Tvoja izjava da si na sva cetiri tocka stavio razlicite gume i smatras da je to u redu je samo jos jedna poenta nenaucene zivotne bezbednosti.

Postoji ona stara Komunisticka pesma:

"Ko ima para vozi se u vozu, a ko nema jase belu kozu!"

Eto to smo naucili u industrijskoj sili exYU. Nas zivot nista ne znaci.

Over.

Ditto

Link to comment
Share on other sites

...

 

Kaze lik - 'nema nas ni na spenadli po znacaju!'

Kako nema? A Hag?
:puke:

A to sto su se proizvodile neke jadne patike, par skalamerija od 'bele tehnike', onaj monstruozni namestaj koji je bilo sramota uneti u stan i jos par trakalica - to nije bilo nikakvo dostignuce. To je bilo sve fantasticno mrsomudjenje, da bi se desetine i stotine hiljada polupismenih vukojebinaca doveli sa planine u varosi, pozaposljavali u 'gigantima industrije' koji su imali prvenstveni cilj da izdrzavaju 'politicku nadgradnju' a sve to preskupo trebao je da plati 'radni covek', raznim kreditima i cekanjem u nekim redovima. Kad proizvoda nije bilo - pa su se grabili za bilo sta, samim time ovi po fabrikama nisu ni morali mnogo da brinu o kvalitetu - razgrabice se! Likovi koji su otisli u pecalbu, tek tamo su imali priliku da se upoznaju sa nekim stvarima, steknu pravi uvid, no su se vlasti brzo dosetile, pa pocele da ih kao stoku pasu u 'klubovima jugoslovena', koje je kontrolisala 'sluzba'.

 

Normalno, da sam se povelikim zadovoljstvom gledao kako nestaju 'giganti', a protiv nekih sam zaista bio nabiflan - debilne vojske, samoupravljacke bagre, losih skalamerija - auta, frizidera, bojlera, TV i ostalog njesra. Zatvorili ti fabriku - ma zabole me!
Generalno - nikada mi nisu ni trebali, jer je posedovanje bilo ziva muka. Poznat je onaj witz - covek na Zapadu se izmuci dok namakne pare, kupi sta je hteo i onda uziva, dok je ovde suprotno - pare / kredit se lako nadju, a zatim nastaje mucenje!

Zamisli lik kaze - 'patike mu trajale'! Zaista? Pa onda su stvari pravljene da potraju, a sada da se trose. Ako nekome cipele / patike traju 10 godina - ko ce da kupi druge?

 

I sad, zbog dve domace osvezavajuce pijače, jednog zacina i nekih tena, da ne govorim o nepotrebnom razbacivanju novca na opancarske cizmase i njihove militaristicke vlazne snove - da svi drugi zive i hvale izmastano ludilo? Rece neki generalski lik - namerno nismo gradili 'poprecne veze, tj. puteve / prugu da povezemo neke delove zemlje - zbog strateskih vojno-odbrambenih razloga!' Ti mater degenerisanu - da normalne ljude drzis decenijama u nekom nepristupacnom krsu, da bi sirio seljacku guzicu po dedinjskim vilama!? Pas ti mater, nakazo!

 

I to se onda prodaje kao 'dostignuce'? 
Nije ni cudno sto je ta skalamerija tako brzo ljosnula - a mislim da je to potrajalo mnogo duze, nego je trebalo. Negde sredina 60-ih je bila sasvim dovoljna da nestane zauvek.

Svako ko je mogao da ostvari svoj parcijalni interes preko 'komiteja' isao je po citavoj zemlji i nametao svoje. 
(samo da podsetim na ono debilno nametanje 'adidasa' reprezentaciji, samo zato sto je slovenacka firma imala sporazum, ili slucaj sa onim 'iskrinim' centralama 'Metakonta' koje su jednostavno jednog dana izneli na otpad. Ili kako je ljosnuo onaj 'gigant racunarstva 'Bull_Honeywell', gde su opremu iz firmi iznosili na otpad. 'Linijski stampac' od dve tone i 'disketna jedinica' valjda manje od 200K, a preko 50 kg? Slovenci umislili da su geniji marketinga i proizvodnje; 'rvacka kukumavka oko 'vlastite lisnice i strojnice o ramenu' je svima dojadila; srBsko herojsko urchenje (vecita 'bezanija') je tek bila degutantna; oni iz_bosne u vecitom tamnom vilajetu, a ovi drugi, tek statisticka greska / prisipetlje. 

Lepo sam nekima rekao - hocete da budete veliki - bez brige, svako ce pokazati svoju velicinu. Sto se i dogodilo.

 

I uvek jedno isto pitanje za kraj - ako je bilo tako dobro kako neki i dalje fantaziraju - pa sto nije potrajalo?
Kako se tako iznenada strovalilo?
(nadam se zauvek)
:64:

 

PS.
Ne treba mnogo vriskati, ni kukati - moze se pogledati ekonomska stastistika razvoja Portugalije, Spanije i Grcke tokom '50-'60-ih godina, a i 'istocnog bloka' posle pada Berlinskog zida.
Nisti sve 'samoupravne' lazi i fantazije.

 

...

Edited by Eddard
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sve cetiri gume su po propisu samo je besparica ta koja me je naterala da kupim različite marke-proizvodjače, )165x65x14 po pristupačnim cenama, normalno. Mogu ti prodati ako hoces polovne Nisu nebezbedne, nisu ćelave i nije kontekst za takav "argument"-o nebezbednosti, baš naprotiv. Kupljene su nove zarad bezbednosti i zimska oprema uz njih ne zbog propisa nego iz istog razloga.

 

U SFRJ nije bilo blagostanje, niti iko o tome govori nego se pominje da je imala standard i merila koja su relativno bila uspešna i dovoljna za to vreme...

 

Nisam zapenio i molim da se ne vodi takav dijalog jer i moderatori imaju svoje strpljenje, nego se krećem u granicama teme.

 

Kinik postavlja pitanja za večne teme- sto nije potrajalo i sto se strovalilo...ne bih ulazio u tu raspravu, gubljenje vremena.

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Janne240 said:

Sve cetiri gume su po propisu samo je besparica ta koja me je naterala da kupim različite po pristupačnim cenama, normalno. Nisu nebezbedne, nisu ćelave i nije kontekst za takav "argument". U SFRJ nije bilo blagostanje, niti iko o tome govori nego se pominje da je imala standard i merila koja su relativno bila uspešna i dovoljna za to vreme...

 

Nisam zapenio i molim da se ne vodi takav dijalog jer i moderatori imaju svoje strpljenje, nego se krećem u granicama teme.

 

Kinik postavlja pitanja za večne teme- sto nije potrajalo i sto se strovalilo...ne bih ulazio u tu raspravu, gubljenje vremena.

Procitaj ti ponovo prethodne postove i razmisli.

Upravo sam i napomenuo o standardima u nekim glavama gde je ok biti nebezbedan, ako se eto nema para.

Da te poducim nesto o voznji, auto ima 4 tocka i kao takav je simetricno prevozno sredstvo, a kada su gume razlicite ta se simetrija narusava, sto znaci da kad kocis jedna strana koci  bolje od druge. Kad dajes gas jedna strana daje jacu silu potiska na put. U oba slucaja vozilo ne ide pravo. Znaci standard koji je exYU trebala da napravi bi bio da ako je nesto nebezbedno onda idemo peske, a ne da ugrozavamo sebe i ostale ljude oko nas. Izgleda da nam je exYU satandard i razvijena indrustrija rekla da niko drugi nije bitan, samo ono sto je nama drago. :)

Razumes li sada o cemu se radi.

Slozices se sa mnom da je proizvodnja i obrazovanje, koje ocigledno nije bilo na visokom nivou u proseku. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Janne240 said:

... Kinik postavlja pitanja za večne teme- sto nije potrajalo i sto se strovalilo...ne bih ulazio u tu raspravu, gubljenje vremena.

 

Apsolutno je nebitno sta se nekada proizvodilo, a tim pre je nebitno sto neki pokusavaju da na tome grade vezu sa prosloscu.

To je proslo i to je propalo, samim time je gubljenje vremena..

 

Mislim, 'nostalgija' je roba koja se ovde (na ovim prostorima) vrlo uspesno namece i valja, ali to samo svedoci o potpunoj sterilnosti / nesposobnosti da se stvari sagledaju na pravi nacin i krene napred.

 

Vec sam pisao - skoro bese neki sastanak / tribina 'ekonomista' - pa to se sve razbilo od kukumavki sprocut 'zlog kapitalizma'! A to nisu bilo kakvi likovi - sve neki 'profesori BU' ili 'publicisti'. Pa ako je ta bagra zaglavljena u proslosti - sta ocekivati od nesretnika koji 'u pelenama rade za 200 evritja'?

:classic_biggrin:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Zar nije Yassa pravila patike?

 

Secam se komplet sportske opreme. Ne secam se da je pravila patike.

 

1 hour ago, Janne240 said:

 

...stampa nije klasican  proizvod, ali bilo je sjajnih listova, pocev s Džuboksom, preko ROCK-a itd.

 

al bacate hejt na tene 😄

 

Ja ne bacam hejt na nista iz YU,  samo pokusavam da budem objektivan. Uvek kazem cuti, moglo je i gore (Rusi). Mnogo, mnogo gore 

 

E sad, sto smo omatorili pa nam se prividja neko sjajno drustvo, drzava, proizodnja, zabava, skolstvo, zdravstvo ..... a sve "besplatno" ...... pa dobro, nema u tome nista lose. Prirodan proces samo mene nesto slabo 'vata 🙂

 

Jeste, svi smo kupovali dzuboks .... sta kupovao?! Cekao da otvore trafiku da kupim 😂 ......

 

Pa jeste nama bio najbolji.....  Ali budi realan, otkud mi znamo kakvi su bili grcki ili svedski casopisi za rok muziku? :classic_biggrin:

 

Bio je to Bambiland, s tim se slazem. Ni brige, ni pameti - to je bio zivotni stil.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

A Alan Ford ? To definitivno niko drugi nije imao (zbog prevoda).

 

Kinik je u pravu - SFRJ jednostavna nije imala proizvod, ma kako kompleksan (ili čak prost) bio, a da je kvalitetom bio saobrazan uloženim sredstvima&trudu. 

Ni čelik, ni papir ni tekstil ništa.

Ono što je u stvari tačno - sistem je bio manje porozan i smeće nije moglo dospjeti na police, osim po direktivi partije. 

 

Jer, ... raspolagati tuđom mukom nije mala zajebancija ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Procitaj ti ponovo prethodne postove i razmisli.

Upravo sam i napomenuo o standardima u nekim glavama gde je ok biti nebezbedan, ako se eto nema para.

Da te poducim nesto o voznji, auto ima 4 tocka i kao takav je simetricno prevozno sredstvo, a kada su gume razlicite ta se simetrija narusava, sto znaci da kad kocis jedna strana koci  bolje od druge. Kad dajes gas jedna strana daje jacu silu potiska na put. U oba slucaja vozilo ne ide pravo. Znaci standard koji je exYU trebala da napravi bi bio da ako je nesto nebezbedno onda idemo peske, a ne da ugrozavamo sebe i ostale ljude oko nas. Izgleda da nam je exYU satandard i razvijena indrustrija rekla da niko drugi nije bitan, samo ono sto je nama drago. 🙂

Razumes li sada o cemu se radi.

Slozices se sa mnom da je proizvodnja i obrazovanje, koje ocigledno nije bilo na visokom nivou u proseku. 🙂

Smesno mi je zaista šta pišeš o autu...haha crtaj mi.

 

Lupas, uglavnom o simetriji i tockovima, valjda je mehanika bitnija nego klizna povrsina -trenja, nije ni ona nebitna, uglavnom su te gume po standardu 165x65x14 valjda je jasno da su iste da je vesanje, osovine i opterecenje isto na sva cetiri tocka. A odakle posle izvlačiš analogije je potpuno bezveze.

 

Necu se složiti, šta da ti kažem, već sam pisao, počni da gledaš drugačije na ono što se postizalo nekada, ako nećeš ne moraš, ne radi se o tu o besplatnom obrazovanju ili jednostavno proseku, već o tome da je bilo u svoje vreme sasvim zadovoljavajuće a danas si prinudjen da se za mnoge stvari sam snalaziš i što je još gore radiš za mnogo mizernije plate i uslove školovanja nego nekad. No sve ima svoje, neko se danas bolje snalazi, nisu "lopovi" samo u prošlim vremenima.

 

Kinik sad si nešto malo bliže temi, pojednostavio si i krenuo u boljem pravcu za razumevanje.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, e4_guy said:

A Alan Ford ? To definitivno niko drugi nije imao (zbog prevoda).

 

Kinik je u pravu - SFRJ jednostavna nije imala proizvod, ma kako kompleksan (ili čak prost) bio, a da je kvalitetom bio saobrazan uloženim sredstvima&trudu. 

Ni čelik, ni papir ni tekstil ništa.

Ono što je u stvari tačno - sistem je bio manje porozan i smeće nije moglo dospjeti na police, osim po direktivi partije. 

 

Jer, ... raspolagati tuđom mukom nije mala zajebancija ....

 

Ne mogu da tvrdim zaista, ne znam, ali mislim da je bilo itekako kvalitetnih proizvoda baš u oblastima koje si naveo, čelik, tekstil i papir.

 

Zaista mi je neverovatno da ovo čitam što pišete ali postojao je i YUS standard kvaliteta, nismo prednjačili u svemu , tačno je da je tu dosta propagande ali gotovo sam siguran da je bilo i kvaliteta i dobrog kvantiteta...da bih te stvari navodio morao bih da čitam i citiram izvore ali nemam želju da se bavim takvim detaljima i dokazima.

 

Alan Ford je bio strip italijanskih autora, Max Bunker i ne sećam se imena drugog, a serija LUN-ov Magnus Strip takodje je bila strana ali štampana i prevedena kod nas.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

Ne mogu da tvrdim zaista, ne znam, ali mislim da je bilo itekako kvalitetnih proizvoda baš u oblastima koje si naveo, čelik, tekstil i papir.

 

Na primjer,  koji ? 

1 minute ago, Janne240 said:

 

Zaista mi je neverovatno da ovo čitam što pišete ali postojao je i YUS standard kvaliteta, nismo prednjačili u svemu , tačno je da je tu dosta propagande ali gotovo sam siguran da je bilo i kvaliteta i dobrog kvantiteta...da bih te stvari navodio morao bih da čitam i citiram izvore ali nemam želju da se bavim takvim detaljima i dokazima.

Kako rekoh, sistem (kontrole) je bio manje porozan i birokratija je bila efikasnija, nije se na policama moglo naći nešto a da ne prođe kontrolu.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

@Darth Bane tema nije o tome da je SFRJ bila neka vojna sila, faktor niti neki drugi racku. To ovde jos nije niko rekao, nego je jednostavna, lagana tema sta smo sve pravili u toj zemlji.

Nesto dobro, nesto lose, nije bitno.

Ako je poenta da se dokaze da smo bili govna i da se poseremo na svoje zivote u toj drzavi, onda sam za to da se otvori i takva tema, pa neka se ljudi izivljavaju koliko hoce, nemam nista protiv.

Tehnologije je bilo jako mnogo, sada sto se prica gluhim, to je druga prica. Mislim pravili se avioni, kakvi god da su bili, pa nije bilo tehnologije, kakvi su to samo zakljucci.

Izgradjeno na stotine hiljada stanova, mostova, hidroelektrana i brana u SFRJ, a i u svetu, raznih postrojenja i slicno.

 

Ja bih se zadrzao i na sitnicama, kao sto su bile shibice, pro drvene, pa onda i one parafinske, jako lijepo dizajnirane za ono vreme.

 

Ja sada u Kanadi, jednoj od najbogatijih i razvijenijih drzava sveta, ne mogu da nadjem namesta ni blizu onoga sto se moglo kupiti u Lesnini ili Simpu, osim ako ne odem da kupujem nesto uvozno po basnoslovnim cenama.

Eto, od vojne sile sad se preslo na to da je bila industrijska sila! 

Sve mitovi do mitova! Po meni, jedina oblast u kojoj je ta zemlja ostvarila neki znacajniji uspeh su bili neki sportovi, kao kosarka i vaterpolo. Opet, ni tu nas u gimnastici i atletici nigde nije bilo. Kriket se opste nije ni igrao, a ragbi tek odnedavno! 

Glede standarda: prica mi nedavno majka, a po njenoj hronologiji to je bilo negde u prvoj polovini 60-tih: kaze- idu tri drugarice u poslasticaru/slasticarnicu

i sakupe pare ko koliko ima , pa kupe za te pare sta mogu- kolac ili dva i onda dele! A ovamo " to je bila Titina drzava blagostanja"!!! Zivelo se mozda malo bolje krajem 60-tih i do kraja 70-tih godina znaci to je svega 10-12 godina! A Svabe su nas i tada u svemu tukli - pa cak i u fudbalu!!! 

Link to comment
Share on other sites

Pa ne idemo u krajnost nije bila ni vojna ni industrijska sila, ali je imala svoje potencijale...realne domete, uspehe i neuspehe. Vojno je bila sigurno nadmoćnija nego što je to Srbija danas.

 

Ih sta ti je baba rekla...sigurno ces i ti kad budes deda da pricas kako si danas uživao i da šareniš pred decom.

Link to comment
Share on other sites

...YASSA-Jugoslavenski asortiman sportskih artikala-

Nosioc je bio VIS Varaždin a u konzorciju je bilo više firmi.

Jedan od manekena je bio i Bojan Križaj.Čini mi se,ali

nisam baš siguran,da je košarkaška reprezentacija exYU

na svjetskom prvenstvu u Argentini 1989 u potpunosti bila

opremljena proizvodima YASSA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Smesno mi je zaista šta pišeš o autu...haha crtaj mi.
 
Lupas, uglavnom o simetriji i tockovima, valjda je mehanika bitnija nego klizna povrsina -trenja, nije ni ona nebitna, uglavnom su te gume po standardu 165x65x14 valjda je jasno da su iste da je vesanje, osovine i opterecenje isto na sva cetiri tocka. A odakle posle izvlačiš analogije je potpuno bezveze.
 
Necu se složiti, šta da ti kažem, već sam pisao, počni da gledaš drugačije na ono što se postizalo nekada, ako nećeš ne moraš, ne radi se o tu o besplatnom obrazovanju ili jednostavno proseku, već o tome da je bilo u svoje vreme sasvim zadovoljavajuće a danas si prinudjen da se za mnoge stvari sam snalaziš i što je još gore radiš za mnogo mizernije plate i uslove školovanja nego nekad. No sve ima svoje, neko se danas bolje snalazi, nisu "lopovi" samo u prošlim vremenima.
 
Kinik sad si nešto malo bliže temi, pojednostavio si i krenuo u boljem pravcu za razumevanje.
 
Tako sam sa u JANA osećao. Ja kažem, neće te uhvatiti struja kad staneš na tramvajsku šinu, a oni mi se smeju. Ne zameri, nemoj brzo da voziš.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...