Jump to content

(Ne)sportski komentatori


zoe Bg

Recommended Posts

Hm, nemam pojma, verovatno imate pravo... Ali, ako stvari postavim ko mi vise smeta, nadobudni / tupavi / maliciozni / nekulturni teniser ili takav novinar - uvek cu reci novinar, i to za par redova velicine. Verovatno jer imam zastareo, romanticarski pogled na novinarsku delatnost s jedne strane, a inteligentni, reciti sportista je jos uvek nesto sto me odusevljava. Ima i do toga da su mi politicka korektnost i marketinski odgovori teniser malo dozlogrdili. Nekad jednostavno go*no treba nazvati go*nom 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je bilo skroz super kako je reagovao na Ubaldovo objasnjenje, a posebno posle na nastavak, kad se salio kako ne zna da li sme da mu oda tajnu koje su slabosti Sinera.

Ali ako odgovara tako na svako pitanje i ako svako pitanje predstavlja kao glupost, onda ide u drugu krajnost.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Geronimo said:

Hm, nemam pojma, verovatno imate pravo... Ali, ako stvari postavim ko mi vise smeta, nadobudni / tupavi / maliciozni / nekulturni teniser ili takav novinar - uvek cu reci novinar, i to za par redova velicine. Verovatno jer imam zastareo, romanticarski pogled na novinarsku delatnost s jedne strane, a inteligentni, reciti sportista je jos uvek nesto sto me odusevljava. Ima i do toga da su mi politicka korektnost i marketinski odgovori teniser malo dozlogrdili. Nekad jednostavno go*no treba nazvati go*nom 🙂

 

moram da prokomentarisem nekoliko stvari u tvom postu.

 

Pa da pocnem od pojma "politicka korektnost". Ti ocigledno pod tim podrazumevas svaki nekonfliktni odgovor, koji je s stanovista PR savrsen (tj. ciji je cilj da "ne talasa"). A to "politicka korektnost" kao pojam nije. Pod tim se podrazumeva da ne mozes nekog da vredjas po rasnoj, nacionalnoj, polnoj, verskoj, seksualnoj itd. osnovi. Pa ne mozes npr. da pljujes po Sereni jer je pripadnik Jehovinih svedoka, po Dzumhuru jer je musliman, ali mozes i po jednom i po drugom da opletes ako se ponasaju kao razmazena derista (cuveni Serenini ispadi na USO, Dzumhurovo recimo ponasanje od pre neki dan). Ne mozes da kazes za Kiriosa da je prljavi insonezijski majmun i crnja, ali moze da kazes da je neotesano i nevaspitano deriste i siledzija koje je dobilo pare i misli da moze da se zbog toga ponasa kako hoce (slicno vazi za Tomica).

 

Npr. cuvena Novakova tirada u post-mec intervjuu na USO (bese 2009-te) o Rodiku i njegovom ismevanju Novakovog zdravstvenog stanja ne spada u "politicki nekorektne" tirade, vec u Novakove PR katastrofe.

Rafino poredjenje zenskih i muskih manekena i njihovih zarada i u tom smislu argumentacija o razlicitoj placenosti tenisera i teniserki ne spada u "politicki nekorektne" (ma sta mi mislili o isptavnosti njegovog poredjenja), ali Tipsin komentar iz neke 2007-2008-me o tome da je zenama dosta da im se plati karta za odlazak na turnir, sta ce im vise para (dok on kao muskarac mora da bude vise placen) spada u "politicki nekorektne" tj. mizogine.

Rafino prozivanje "srpskih navijaca" na proslom ATP Cupu kao onih iz nacija koje nemaju pojma o pravilima tako nobl sporta kao sto je tenis spada u "politicki nekorektne" tj. shovinisticke izjave.

Kao uostalom i svako poistovecivanje Novakovih navijaca s (iskljucivo) Srbima (kad se za navijace u publici kaze da su "po definiciji" Srbi ako navijaju za Novaka, ali nikad se ne kaze da su Spanci ili Svajcarci ako navijaju za Rafu ili Feda). To ima korene u jos uvek zivecoj hladnoratovskoj politici (za sve sto dolazi iza ranije "gvozdene zavese" + onog sto se percipira da je (bilo) iza te zavese), ali i jos uvek zivecim naci idejama da su Sloveni kao grupacija narodi nize "rase" u odnosu na razna  "germansko-anglo-saksonska plemena" iliti da nisu Arijevci.

 

Nadobudni / tupavi / maliciozni / nekulturni i  teniser/sportista i novinar su losa stvar (oboje). Doduse, mozda polazis od toga da teniseri/sportisti ne moraju da imaju neko obrazivanje, pa im se ova tupavost i moze oprostiti, ali da za novinarski poziv neko mora da zavrsi i neke skole, pa bi po toj logii trebalo da malo i zna sta radi i kako se ponasa. No, ako jedan Bernard Tomic (ili Benoa Per) krene da mase svojim bankovnim kontom pred licem novinara i da se ponasa kao da je on time sto vise zaradjuje od doticnog novinara vrednija individua - to je takodje apsolutno pogresno (doduse, nema veze s politickom nekorektnoscu, vec s obicnim dziberstvom, neotesanoscu i nekulturom).

 

U drugoj recenici vec pominjes inteligentnog, recitog sportistu i poredis ga s nadobudnim / tupavim / malicioznim / nekulturnim novinarem. Naravno da je u ovakvom poredjenju logicno na cijoj "strani" bi trebalo da smo.

 

Link to comment
Share on other sites

@wwww
Hm, nemam sta da oponiram, sustina onog sto si napisala stoji, vec samo da dodam. Mislim da treba imati na umu da termin "politicka korektnost" moze imati i pezorativno znacenje (kako sada, a imalo je i kroz istoriju), ma kako je sustinski jednak sa "kucnim vaspitanjem i postovanjem i razumevanjem razlika" za mnoge stvari. Ja sam ga ovde koristio u tom smislu. Za to su odgovorni i oponenti ovog koncepta, radikali i red neck-ovi, ali i oni koji preozbiljno i preterano "korektnost" dozivljavaju. Ajd sto za crnca ne smes reci da je crn, ali osudise Pepe le tvora, majku mu 🙂 , a u tenisu prica o jednakosti zarada je toliko osetljiva da... necu dalje. Po tvom pisanju meni je 100% jasno da nisi deo ni jedne od ovih grupa, a pretpostavljam da je i tebi da nisam ni ja, tako da ne vidim sustinsko neslaganje. Ipak, ono gde se ne gadjamo je to da je meni muka od upeglanog PR, bez supstsance iza. Kao sto i kad cujem "asertivni stil komunikacije" od onih za koje znam da imaju skrivene lose namere, ne bude mi dobro par minuta...

 

Ustvari, mozda i imam gde da oponiram - a to je da je nekonfliktni odgovor savrsen PR. Pa nije, realno, narocito u borilackim sportovima (Mekgregor, Mejveder), u fudbalu (Ibrahimovic), u muzici (razni reperi i sl.), ranije Barkli za Najk kaze "I am not a role model"... Mozda su pobrojani sportovi za sire narodne mase pa je konflikt potreban i pozeljan, ali tu je Kirgios, ciji tvit u proseku kontam iskrenijim nego recimo Federerov, a PR mu je cesto percipiran boljim od Noletovog (ok, tu nastupa tvoja prica hladnoratovska prica, sa kojom se u nacelu slazem, mada kao neko ko zivi u Srbiji mozda i nemam valjanu percepciju). Mislim, njegov PR radi... Dobar PR se u mnogome svodi na tajming i davanje publici ono sto ona zeli od onoga ko joj se obraca. Ali najbolje bi bilo da je to autenticno, jer se smooth PR provali, pre ili kasnije. A malo konflikta i talasa? Pa sto da ne 😉

 

I hvala na podsecanju za Rafine nastupe iskrenosti 🙂 .

 

I da, sto se poslednje dela posta tice, polazim od toga sta je za novinara primarno, a sta za sportistu. Naravno da se slazem sa tobom da je nadobudni / tupavi / maliciozni / nekulturni lose po default-u ko god to bio, ali lose ima stepene gradacije. Sportisti to u nekoj meri mogu oprostiti, zazmuriti na jedno oko (ok, do odredjene mere, ofc), a novinaru ne mogu. Sportista, u proseku (znam, generalizujem, ali radi poente), je slabije obrazovan, ima izrazen takmicarski/borilacki duh, novac mu je dosao naglo i ima vise potencijala da ga iskvari. I primarno mu je da se bavi sportom (Barkli i I am not a role model). A novinari... pa oni (opet generalizacija) sami svoju profesiju urusavaju. Uvek je postojao vinjak-novinara i "novinar" koji ce za 100 maraka napisati sta god treba, ali sve ovo se otelo kontroli i debelo prevazislo moje granice tolerancije. Festival senzacionalizma, nestrucnosti, ostrascenosti... Sad da li cemo pricati o tenisu, medicini ili Vucic-politici, poenta ostaje ista. A moj prag tolerancije debelo prekoracen.

Link to comment
Share on other sites

Pa u sustini se razumemo, samo me je na komentar potaklo pominjanje politicke korektnosti u pezorativnom smislu, sto se cesto cini u poslednje vreme upravo iz razloga koje si naveo: mnogi zloupotrebljavaju taj pojam i za stvari koje to nisu. Pa tako imamo Serenu koja izjavljuje da joj je Karlos Ramos dodelio one opomene jer je ona zena (da navedemo teniski primercic) i jos mnogo stosta. Znaci, cuveno: vuci, vuci, pomagajte ljudi.

 

Evo sad citam komentar "uglednog" teniskog novinara (pa jos i media direktora na Kvinsu) koji brani onaj skandalozni tekst Brigsa time sto se eto kao Brigs zalaze za ravnopravnost zena i muskaraca (equality) time sto trazi da obe kategorije, i zene i muskarci, na GS-ovima prvu sedmicu igraju Bo3, a drugu Bo5! Posle onakvog eksplicitnog naslova! :twak::puke:  Kao: nije on to mislio kad je napisao (za Feda i Endija) vec ovo drugo! Iliti: kad te uhvate u gluposti probaj da se sakrijes iza equality posto je to sad no-no tema gde niko ne sme da ti se suprotstavi ako prvi uzviknes da je to sto trabunjas u ime equality! Iliti: etiketa "equality" je sad utociste hulja kad pokusavaju da se izvuku, a uhvaceni su s rukom u tegli dzema.

 

Naravno, ovo (equality) nije ni jedina tema niti jedina oblast (tenis), gde se zlopupotrebljava nesto sto je u sustini ispravno, a da se pokriju sopstvene brljotine. No na ovom pdf se zadrzavam na prici o tenisu.

 

A slazem se i sto se tice drugog dela price, oko ustirkanog PR imidza. Trebalo bi da sport (u ovom slucaju tenis) dozvoli postojanje citavog spektra sportistkih karaktera, od Lajovica, Gofana i Keija do Juznog, Bagdatisa (da ne kazem Fonjinija, posto je ovaj imao i rasisticke ispade). Trenutno stanje u tenisu je da ako PR nije ustirkan ko Fedov odmah je igrac villian. Zabranjeno je razbijanje reketa u besu jer to Rafa nikada nije uradio! I slican rad "policije" za primereno vladanje i ponasanje koja odmah krene u coporima da maltretira svakog ko i malo krene da strci iz ove Fedal PR konstrukcije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ide prilog o Sereni na ES1 i priča Ričard na W kako su stigli iz geta dotle a ovaj prevodi da je to mogla biti "skripta" za film. 

Posle prevede borbu za ravnopravnost polova kao borbu protiv ravnopravnosti :frusty:

Razumem da se greške prave u prenosu uživo, ali za ovakve stvari bi mogao neko da sedne i prvo da pročita taj tekst sa malo razumevanja pre nego što ga nekom prosledi da izbifla papagajski, to je par minuta posla.

Link to comment
Share on other sites

Pa idioti.

 

A da vidis drugi tekst o mecu gde su ubacili i pasus o bivsoj devojci koja se porodila, pa sad na instagramu pise kako se oseca:

Quote

Via Instagram gewährt Brenda Patea derzeit tiefe Einblicke in ihr Seelenleben. Zwei Wochen nach der Geburt von Baby Mayla beschreibt sie „Erschöpfungszustände, tiefe Traurigkeit und Schlaflosigkeit“ im Wochenbett, aber „da müssen alle Mamas durch“. Nach anstrengenden Tagen gehe es ihr mittlerweile besser, aber „wer weiß, warum ich jede 5 Minuten geweint habe?“ Wohl nicht um den Vater des Kindes: Alexander Zverev soll nach Pateas Wunsch vom Sorgerecht ausgeschlossen werden, dafür habe sie triftige Gründe, sagte sie in einem RTL-Interview.

 

Quote

Brenda Patea is currently giving deep insights into her soul life via Instagram. Two weeks after the birth of Baby Mayla, she describes “states of exhaustion, deep sadness and insomnia” in the puerperium, but “all mothers have to go through that”. After exhausting days she is now better, but “who knows why I cried every 5 minutes?” Probably not about the child's father: Patea wanted Alexander Zverev to be excluded from custody, she said in an RTL interview.

onda sledi malo opis toka meca, pa zavrsava sledecim:

 

Quote

Zverev äußerte sich nach der Niederlage nicht, fast fluchtartig verließ er das Hard Rock Stadium, in dem er 2018 erst im Finale gegen John Isner (USA) verloren hatte. Wo Zverev in die Sandplatzsaison startet, ist offen, zur Auswahl stehen ab dem 5. April die Turniere in Marrakesch/Marokko, Marbella/Spanien und Cagliari/Italien.

ovo fluchtartig  znaci u stilu pobegao je

Quote

Zverev did not comment after the defeat, almost in a hurry, he left the Hard Rock Stadium, where he only lost in the final against John Isner (USA) in 2018. Where Zverev starts the clay court season is open, the tournaments in Marrakech / Morocco, Marbella / Spain and Cagliari / Italy will be available from April 5th.

ovaj pasus sam videla na jos par mesta s istom greskom: Marrakesh se ne igra, a tacno se zna gde Zverev pocinje sezonu sljake: u MC.

 

(neko je ranije pitao kakav je status Zvereva u Nemackoj)

 

doduse, ozbiljne novine (Spiegel, RP, Zeit) daju normalni izvestaj, bez tabloidnog ubacivanja svega i svacega.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Boxy said:

 

Aha, Krajinovic im je gost, pa ga slusam, imao je neke bas problematicne izjave.

Evo, kako moram da radim pa nemam kad da gledam mečeve pustila sam ovo od početka. Stigla sam do El Ajnauija :smiley5:

Ali najbolji komentar dosad mu je, ja ovo vama govorim u poverenju i ne bih hteo da se to sad nešto širi :roflmao:

 

Edit: u stvari možda je trebalo ovo da stavim na Filipovu temu...

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...