Jump to content

ABA liga 2024/2025. - "Jer nama Bliski istok, nikad nije bio blize"


Kooineeperk

Recommended Posts

Aba liga je bolja od Kls čak i utoliko što blizanci bar nemaju svoje navijače koji popunjavaju 95% hale gde god da gostuju, kao što bi imali u KLS. To što Kari Pešić priča su samo njegove želje i snovi a potpuno daleko od bilo kakve mogućnosti realizacije. Sve što Aba ligu deli od vrlo respektabilnog takmičenja jeste da Hrvati malo povuku sa bar 2, 3 solidna kluba jer su im svi klubovi trenutno na istorijskom minimumu. Po meni je to realnije da se desi jer je reč o klubovima sa tradicijom i gradovima u kojima se ipak živi bolje nego u većini Srbije nego da sad odjednom dobijemo 2, 3 nova Hemofarma.

 

Ja navijam za Zvezdu ali pobeda Dubaija je dobra za ligu. Pri čemu pričamo o Dubaiju koji je popunjeniji Sfrj igračima nego recimo Partizan i koji je po svemu sudeći sklopljen dosta planski iako sa prilično ograničenim budžetom.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Moja tvrdnja je da bi KLS-12 bio priblizno kvalitetan kao ova ABA-16. Mozemo i da probamo, da procenimo kvalitete timova u ovogodisnjoj ABA-16 i hipotetickog KLS-12. 

 

 

 

Ja mislim da si u krivu i da je razlika puno veća nego što misliš. Jedini kls ekvivalent aba ligi od 16 klubova je da isti ima 8 timova. S time da bi i tamo bio veći jaz između blizanaca i svih ostalih, ali donji dom bi bio negdje u razini Krke i Mornara. Verzija s 10 klubova je već dosta slabija, to bi značilo da su tu neki rubni aba2 klubovi  za koje su jedan Borac ili Split dvije dimenzije više. 12 klubova bi bilo negledljivo i daleko od kvalitete sadašnje regionalne lige. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa ta metodologija ti je skroz pogresna. Favorizujes ABA tako sto izaberes 5-6 najboljih ne-srpskih a zanemaris Krku, Cibonu, Mornar koji spustaju prosek kvaliteta ABA lige. 

 

I ta KLS ne bi imala 9-10 ekipa, nego bar 14. I isto bi imala neke ekipe iz donjeg doma, koje su u ovom trenutku na nivou druge rumunske lige i koje su bukvalno 3 puta lošije od Krke recimo.

 

Da li si svestan da pričaš o ekipama gde igrači igraju za tipa 700-800 evra mesečno? Koji je to nivo amaterizma?

Budžet Zadra je 600k evra neto samo za igrače, sa porezima i ostalim troškovima je verovatno preko milion. Ako izuzmemo Vošu, cela KLS ne vredi toliko.

 

Iskreno ne verujem šta pišeš. Evo lakše bi mi sada palo da mi kažeš "ej realni, ložim te sve vreme", nego da prihvatim da jedna normalna osoba kao što si ti, stvarno poredi 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stvarno mi nije jasno kako nekom prosto sabiranje i mnozenje moze predstavljati toliki problem za razumevanje. 

 

U ABA-16 imas 15 gostovanja, od cega su 5 u zemlji i 10 u inostranstvu (ok, 9, jer je Dubai placen).

 

I onda to treba da uporedis sa 11 gostovanja u zemlji (KLS-12).

 

Da pojednostavim - sta je skuplje, 6 gostovanja u zemlji ili 9 u inostranstvu? 

 

Pa cak i da je trokruzni sistem u KLS, imas onda 16-17 gostovanja u zemlji u poredjenju sa 5 domacih i 9 inostranih; Sta je veci trosak 11-12 domacih gostovanja ili 9 inostranih? 

 

Elementarno. 

 

 

Moze se diskutovati koliko je to % u odnosu na budzete. Ali da bi o tome diskutovali treba znati u kom % se uzimaju i nocenja na inostranim gostovanjima koje je dodatni trosak, i koliko su zapravo ti svi troskovi. Pa onda uzeti u obzir i nefinansijske efekte - gubici u vremenu za treninge, dodatno zamaranje igraca po aerodrumima, avionima, autobusima na duzim relacijama, itd. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hk1 said:

odlicna utakmica i atmosfera u dubaiu

 

ali nista je to kako bi gorela dinamik arena pred 10 000 dinamikovih fanova da danas umesto ovog gledamo dinamik-zvezda u nacionalnoj ligi 🙂

 

Ma da, Dubai je poznat po tradiciji, ipak je to košarkaški grad xD 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sharp said:

 

 

Ja mislim da si u krivu i da je razlika puno veća nego što misliš. Jedini kls ekvivalent aba ligi od 16 klubova je da isti ima 8 timova. S time da bi i tamo bio veći jaz između blizanaca i svih ostalih, ali donji dom bi bio negdje u razini Krke i Mornara.

Uf, pa nije bas tako. Evo razmisli. Prosecni kvalitet te tvoje KLS-8 (u kojoj su istih ovih 6 iz ABA-16 i 2 ABA2 ligasa iz Srbije) ne moze nikako biti na ekvivalentnom nivou prosecnog kvaliteta ABA-16. Vojvodina, Vrsac, Zlatibor su vec sada iznad nivoa Mornara, Cibone, Krke... vidi, matematika je egzaktna nauka, srednja vrednost se lako izracuna, samo treba proceniti kvalitete pojedinacnih timova 🙂 

 

7 minutes ago, Sharp said:

Verzija s 10 klubova je već dosta slabija, to bi značilo da su tu neki rubni aba2 klubovi  za koje su jedan Borac ili Split dvije dimenzije više. 12 klubova bi bilo negledljivo i daleko od kvalitete sadašnje regionalne lige. 

 

Kako mislis "rubni ABA2 klubovi" kad za KLS-10 treba da imas pored 3 ABA2 ligasa jos samo jednog iz sadasnjeg KLS? 

Vojvodina i Zlatibor su sve samo ne "rubni ABA2 klubovi". Za Vrsac cemo videti, ali i za njih ocekujem da nece biti u donjem domu jer su u KLS bili bukvalno tik iza Vojvodine i Spartaka, a egal sa Zlatiborom. Na to dodaj Slobodu iz Uzica koja je malo kaskala za Zlatiborom.

 

 

Ne znam... ne kazem da imam tacan broj, cifru, ali barem imam jasnu metodologiju kojom se vodim. I koja je prosto logicna 🙂 

 

Ako se vodimo onim "koliko para toliko muzike" pa da se kvalitet predstavi budzetom, mozemo o hipotetickim budzetima u KLS-8 (ili u KLS-12) i uporedimo sa ovom ABA-16 🙂 ali to je sada preterivanje.

 

 

 

 

6 minutes ago, realno *w said:

 

I ta KLS ne bi imala 9-10 ekipa, nego bar 14. I isto bi imala neke ekipe iz donjeg doma, koje su u ovom trenutku na nivou druge rumunske lige i koje su bukvalno 3 puta lošije od Krke recimo.

 

Da li si svestan da pričaš o ekipama gde igrači igraju za tipa 700-800 evra mesečno? Koji je to nivo amaterizma?

Budžet Zadra je 600k evra neto samo za igrače, sa porezima i ostalim troškovima je verovatno preko milion. Ako izuzmemo Vošu, cela KLS ne vredi toliko.

 

Iskreno ne verujem šta pišeš. Evo lakše bi mi sada palo da mi kažeš "ej realni, ložim te sve vreme", nego da prihvatim da jedna normalna osoba kao što si ti, stvarno poredi 

 

Ja ne pricam niti zelim KLS sa 14 ekipa. Ni to nema smisla. 12 je ok mera. 

 

Ne znam kolike su plate u ostalim klubovima (osim sto znam sto sta o Zvezdi i Partizanu), mogu samo da nagadjam. Ali opet ponavljam, ne treba porediti ovo sada sa onim sto bi bilo kad bi svi igrali ligu istog nivoa. Sponzoru nije isto da li ulaze u klub koji ce igrati u istom rangu sa KKP i KKCZ, a od sponzora zavisi i budzet. Prihod kluba od karata nije isti kada taj klub igra protiv KKP i KKCZ i kada ne igra. Ovi manji, jednim gostovanjem vecitih prihoduju verovatno koliko inace za celu sezonu. 

 

Bukvalno se sve moze staviti na papir. 

 

A i ne mora. 

 

Moze da se empirijski dokaze (ili ne), jednim trogodisnjim periodom. 

 

  

3 minutes ago, Mairosu said:

čekajte sad, FMP je povukao 24-0 seriju protiv Cibone, nakon toplog jadranskog popodneva palo je vruće nacionalno veče, molim vas da čujemo koga ukidamo sada.

 

Reklo bi se u pravom momentu za dalju diskusiju 😄 

 

Otresao FMP ovu Cedevitu... To se nisam nado.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da od onog pada kada je White polomio ruku na pripremama, nisam video stravicniji pad. Ovo je zapravo jos strasnije, jer su u pitanju vrat, glava, kicma. White je imao srece da su bili samo slepoocnica i ruka. 

 

Nadam se da ce biti sve ok i da su nosila samo kao predostroznost. Brz oporavak!

Link to comment
Share on other sites

dance-dancing.gif

 

Ispratio sam mec i na kraju ugasio zadovoljan kada je CMM promasio trojku. Svaki poraz "napadamo F4 EL i A licencu" u ABA ligi je melem za dusu.

 

Ono sto mi se mnogo vise dopalo je sama koncepcija tima Dubai - ovako bi i KKP i KKCZ trebalo da izgledaju, budzet taman za EC ili dno EL (dobro, to ako bi se pojacali), grupica evropskih igraca uz 2,3 Amera. KKCZ je bukvalno gomilanje ogromnih ugovora igraca od 30+ godina, ali to smo vec prosli.

 

Cedevita nastavlja po starom jer nemaju nikakav skauting. Doveli su trenera i krilnog centra, ali ovi Amerikanci na 1 i 2 - surprise surprise - ne prave nikakvu razliku. Dizem ruke od njih, neka oni lepo izgube u 2. i 6. kolu, neka ne smetaju nadama da ce BUD ili DUB zavrsiti u TOP2 ABA lige.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj pad ovog momka Žige je nešto slično kako sam nakon kucanja mogao i sam da završim, ali sam se nekako okrenuo okrenut licem i završio (samo) sa duplim prelomom ruke. Nekada mi se kod ovakvih padova u hali čini da ne oslikava adekvatno koliko ti padovi mogu biti stravični, ja sam doduše pao na beton ali u pitanju je ozbiljna visina kada je telo van balansa i potencijalno strašno opasno. Nadam se da je sve u redu i da će brzo nazad.

 

3 minutes ago, bergkamp bcd said:

Ono sto mi se mnogo vise dopalo je sama koncepcija tima Dubai - ovako bi i KKP i KKCZ trebalo da izgledaju, budzet taman za EC ili dno EL (dobro, to ako bi se pojacali), grupica evropskih igraca uz 2,3 Amera. KKCZ je bukvalno gomilanje ogromnih ugovora igraca od 30+ godina, ali to smo vec prosli.

 

 

Kako ti se čini kompozicija KKP-a ove godine goldberže?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bergkamp bcd said:

 

Napisao sam na 4. stranici teme, valjda cu imati vremena da predstavim i preostalih 11 klubova (+EC koji je prioritet).

 

Okej, mislio sam više igrački/profilno gledano, pre nego "sprcanih 20 meleona za zabavu srbske sirotilje" i to 😄 Nema veze. Naleteh na ovo:

 

On 9/21/2024 at 11:51 PM, bergkamp bcd said:

Pa ta Vojvodina igra u stali, ima predsednika koji opusteno dolazi da gleda KK Partizan u EL, njihove navijace kosarka ne zanima jer Vojvodina nema tradiciju u tom sportu. O cemu dalje da pricamo?

 

Ne menja nešto suštinu upisa, ali valja pomenuti da je Rebrača došao na jednu EL utakmicu, nakon čega je krenula hajka Firmaša i morao je da se izvinjava što je došao na utakmicu i zapevao himnu, čak je isticao kako poštuje Partizan ali je Vojvodina njegov klub i tako to... 😄 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Molina23 said:

Kari Pešić ispade teški nacionalista, overio sve epohe košarke od 70-ih na ovamo, radio u svim top ligama i odgovorno tvrdi da nam treba jaka domaća liga. Ne idiotski KLS svinjac koji svi potežu kao strašilo, samo normalna liga koja bi se ugledala na Nemačku, Endesu i slične. Čak i jedna mikro Litvanija se trudi da ima domaćicu i ako je probala i regionalku.

 

Ne moze da se pravi normalna liga u zemlji u kojoj je sve podredjeno iskljucivo interesima dva kluba i masama za ta dva kluba navijaju.

 

Cemu bi sluzio taj Metalac od milion evra? Da docekuje KKCZ i KKP u svojoj stali od hale bez ikakvog smisla, mogucnosti ili vizije napretka? Ili Vrsac, da ne govorimo o Megi koja je na politickom nivou kao Ugljanin ili Pastor, gledaju svoje interese i ni za 100 godina ne mogu da budu konkurenti projektima, odnosno SNS u slucaju politike. Pritom, Misku odgovara da saradjuje sa projektima, malo se pokaci, ali sve je to biznis.

 

Jaka KLS je zapravo jos nekoliko miliona evra za KKP i KKCZ u vidu finansiranja karikatura od klubova da glume ikebane u takmicenju. Svi znamo sta navijaci FKP misle o fudbalskoj Superligi, a to je klub koji trosi deset miliona evra+ po sezoni (lupio sam, u svakom slucaju imaju veliki budzet). Zasto bi navijacima Vojvodine, Mege, Radnickog, Vrsca, Metalca, Sloge, OKK Beograda odgovaralo da vecno izigravaju besmislene filijale bez ikakvog identiteta i zasto bi ih interesovali takvi klubovi, gde je tu mogucnost za radost, ponos, srecu, nadu, sve ono sto dobijaju navijaci dva kluba? Ah da, niko ne navija za ove klubove koje sam pomenuo? Super, onda Srbija treba da ima samo dva profi kluba. U Nemackoj, Litvaniji i Spaniji je drugacija situacija, tamo se na mecu Bamberg - Bayern ne navija za Bayern.

 

3 hours ago, Kooineeperk said:

Ovo je validan argument. I tacan.

 

Ipak, taj problem je marginalizovan time sto Buducnost i Cedevita ne predstavljaju neki znacajan problem vecitima jos od kad su oba blizanca u EL. I to je prosto normalno, ocekivano, s obzirom na nivoe takmicenja koji se igraju. Tako je i u Grckoj. Tamo, u poslednjih 20 godina, finale nisu igrali Oly i PAO samo kad je Oly kaznjen/izbacen iz lige. I ko se tamo buni?

 

Zapravo se svi bune, samo sto su klubovi privatni i sta onda mogu da urade navijaci?

 

Neka lepo i u Srbiji klubovi postanu privatni, pa cemo imati ili mnogo manja ulaganja ili samo dva kluba (jer niko nije lud da ulozi u bilo kog drugog, ovde nemas PAOK ili Aris koji su popularni) i onda cemo imati normalno stanje, a ne bajku o Ivici, Marici i njihova tri poslusna praseta koji su zadovoljni otpacima koje im gospodari daju.

10 minutes ago, Charles De Ketelaere said:

Okej, mislio sam više igrački/profilno gledano, pre nego "sprcanih 20 meleona za zabavu srbske sirotilje" i to 😄 Nema veze. Naleteh na ovo:

 

To mogu na KKP temi kada bude pocela EL. Nisam pratio meceve, samo ovaj poslednji protiv Panatinaikosa.

 

10 minutes ago, Charles De Ketelaere said:

Ne menja nešto suštinu upisa, ali valja pomenuti da je Rebrača došao na jednu EL utakmicu, nakon čega je krenula hajka Firmaša i morao je da se izvinjava što je došao na utakmicu i zapevao himnu, čak je isticao kako poštuje Partizan ali je Vojvodina njegov klub i tako to... 😄 

 

Sta mislis kakva bi reakcija navijaca Partizana bila da je neki igrac, trener ili funkcioner KKP vidjen kako podrzava KKCZ u EL?

A ako ces da odgovoris kako to nije isto, super, zato je i "jaka domaca liga" jedna besmislena ideja.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

Sta mi kao navijaci iz regiona zapravo hocemo? Hocemo li zaista kvalitetnu regionalnu ligu sacinjenu od kvalitetnih regionalnih klubova gde se razlika u budzetu nije u razmeri 1:10? Ili nam je ok to da imamo 1:10 + kojekakve padobrance koji narusavaju sportsku logiku i sprdaju se sa svim onima koji igraju ABA2 i bore se da udju u ABA1. 

 

Sta hocemo?

 

 

Ovo su dobra pitanja, pa da se odgovori i na njih (mada bi mozda mogla da se otvori neka nova tema tipa KLS vs. ABA za ove price, a da ova tema sluzi za ono za sta bi i trebalo da sluzi, samo za ABA ligu i desavanja u njoj).

 

Evo recimo, ja hocu da gledam takmicenje koje makar lici na normalno sportsko takmicenje. Kao sto u kvalifikacijama za SP i EP u fudbalu sve reprezentacije imaju san da se nadju na glavnom turniru i u Gruziji, Moldaviji, Boliviji ili Venecueli se navija za svoje reprezentacije, a ne za Messija ili Ronalda kad im dodju Argentina ili Portugal. Ili kao sto na Wimbledonu svaki od 128 tenisera iz glavnog zreba zele da odu sto dalje i ne opterecuju se da li je preko puta Djokovic, Nadal ili Mannarino.

 

To je u regionalnoj ligi moguce, Buducnost je igrala EL jer je vlada tamo imala interes da igraju oni (pa sta god treba da se pogura pogurali su), a ne jedna od dve perjanice Srbije. Cedevita Olimpija ima dobre osobine i jednog i drugog svog dela, novac i podrsku navijaca. Hrvatski klubovi i njihovi navijaci su prirodno protiv klubova iz Srbije, postoji rivalitet i mecevi sa njima imaju znacaj (osim Cibone koja je zombi klub). Eto, tu je i taj Dubai od ove sezone, nisu oni sad neko resenje, ali su bolji od alternative. E sad, sta je alternativa?

 

Alternativa je gomila klubova iz Srbije kojima svima upravlja SNS (osim Mege koja uopste nije na istom nivou kao i ostali, to je kao da poredimo DS kao opoziciju i Ugljaninovu SDA, prosto ta Mega postoji u nekom paralelnom univerzumu i ima potpuno drugacije ciljeve od svih ostalih profi klubova). Zasto bi onda iko gledao meceve (eto, na TV, a i u halama) klubova koji nemaju nameru ni da za 20 godina ugroze KKP ili KKCZ niti to mogu jer nisu nezavisni od njih nego im je svima isti finansijer?

 

Meni je smesno (izvinjavam se, ali stvarno jeste) kada pominjanje naseg klupskog fudbala izazove reakcije "ah, to je fubdal, tu smo losi". Bukvalno svaka fudbalska liga, u svakoj zemlji osim u Srbiji, CG i Litvaniji je svemiriski brod u odnosu na papirne avione kakve su nacionalne kosarkaske lige. Pa i ta Turska i Grcka i Hrvatska i Italija i Spanija i Nemacka, u svim zemljama se mnogo vise novca vrti u klupskom fudbalu nego u klupskoj kosarci. Mene ovde uopste ne zanima reprezentacija niti razvoj mladih igraca, pricamo o nacionalnom takmicenju fudbalskih i kosarkaskih klubova.

 

I ako je vec sve tako, zasto onda za 2, 3 decenije ne postoji nijedan fudbalski klub u Srbiji (osim FKCZ, FKP i delimicno TSC) koji ima bar neke uslove da moze da ima kakvu takvu infrastrukturu, veliki broj gledalaca u proseku, da igra neke vece meceve? Odgovor je jasan, SNS je u svim tim klubovima (osim u TSC, tamo pare daje Orban), a SNS uprave u klubovima ne zanima prosperitet tih klubova, nego, eto, samo da tu postoje i da se preko njih neko tali, a ionako nikoga ne zanimaju, pa koga briga? Drugoplasirani i treceplasirani klub u SL Srbije u fudbalu nemaju zajedno 500 navijaca u celoj zemlji koji ih prate. 

 

U kosarci je samo jos gora situacija - tu su vec deceniju 3. i 4. klub drugi klub Nebojse Covica koji ne bi smeo ni da pomisli da se takmici u bilo kom takmicenju u kojem igra i KKCZ i pomenuti klub koji drzi menadzer. Ti i ostali koji pisete o "jakoj domacoj ligi" bi bili u pravu da svih ovih godina postoje 7, 8 ambicioznih klubova u Srbiji koji jedva cekaju da igraju jake meceve, ali ne, do skoro nije bilo NIJEDNOG. Zasto, ispod casti im je da igraju sa klubovima iz okolnih zemalja? Mrze te zemlje, pa nece da ulazu nista, nego bojkotuju kao Delije koje isto cekaju "nikad jacu nasu ligu"?

 

Sustina je u pitanju, ima li i jednog kosarkaskog kluba u Srbiji koji podsecaju na KKP ili KKCZ ne po budzetu, istoriji, trofejima, uticaju u savezu i svemu ostalom nego po postojanju svog identiteta kao sto gomila klubova po Italiji, Spaniji i Nemackoj postoje i takmice se, stalo im je da pobede najjace protivnike i imaju na tribinama ljude koji ce lepo ili lose da spavaju u slucaju pobede ili poraza svog kluba (nebitno protiv koga). I onda se ovde mrtvi ladni pominju Joker, Dinamik, Mega, OKK Beograd, Mladost, jos samo cekam da neko pomene Zitko Basket pa da parodija bude kompletna.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...