Jump to content

Borilački sportovi (Boks, Tekvondo, Džudo, Rvanje)


Recommended Posts

1 hour ago, Don Juan said:

Piše Kurir, Italijnka htela da poavwti medalju pokojnom ocu, a postavili snimak gde ona pokazuje oca sa kojim razgovara preko skypa i koji maše. Baš živahan za pokojnika 🤣.

 

 

Screenshot_20240801-233848_Chrome.jpg

 

 

Otac joj je umro 2021. par dana nakon njenog debija na OI u Tokiju. Htela je da odustane od boksa. Teska prica... nije poenta sada.

 

Poenta je da ovo nije Skype ili WA/Viber/Facetime/whatever vec se jasno vidi da je snimak koji nosi u telefonu (ispod se vidi timeline videa, klasican za galery app nekog Android telefona). 

 

Jeste Kurir najvece smece ali ne treba im bas svasta prepisivati po default-u. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ters said:

 

Koliko od tih smrtnih slucajeva u boksu su prouzrokovale zene sa razlicitim nivoom hormona?

Pa da zene sa razlicitim nivooom hormona su ultra cesta pojava, pa je samim njihov  uzorak ogroman?

Nisi mi rekao koliko J.Sudanaca je juce nastradalo i koliko njih ce da ima dugotrajne posledice zato sto su igrali protiv Amera koji su par cm visi? Neca valjda Partizan da ostane bez pleja?

 Znas gde je uzorak ogroman kada se boris protiv dopingovanog borca  koji ima povisen testosteron pa ostanes bez oka (kao Bisping) ili u 50 ne mozes da sastavis recenicu zbog silnih udaraca u glavu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je ova stvar oko Imane Khelif, cini mi se, prilicno jasna. 

 

Rodila se sa XY (muskim) hromozomima i sa DSD-em odnosno poremecajem u razvoju pola (to su uglavnom navodi u ozbiljnijim izvorima - hajde da verujemo da je bas tako). E sad, koji nivo DSD-a je u pitanju, ne znam, i to je svakako osetljiv licni podatak koji i ne bi smeo biti javno dostupan. Ali vazno je razumeti da kod DSD-a postoje razliciti poremecaji i razliciti nivoi istog. Tu se sad stvar prilicno komplikuje jer pravi se puno varijanti.

 

Neki internet izvori kazu da je celog zivota odgajana kao devojcica i identifikuje se kao zena (a verovatno su joj i genitalije vise nalik zenskim). Verujem da ni njoj nije lako zbog svega sto se dogadja i da oseca puno mrznje, koju nekim velikim delom i ne zasluzuje. Nije birala kako ce se roditi i sa kojim hromozomima i poremecajima, niti je birala kako ce biti odgajana. Ali bira kako ce se ponasati sada, a ponasa se onako kako joj je dozvoljeno... treba se malo staviti i u njen polozaj.

 

 

E sad, prisustvo XY hromozoma joj povecava nivo testosterona, da kazemo, prirodno. Dakle ne nekim medikamentima, tretmanima. A nivo testosterona je jedan pokazatelj fizicke prednosti koju jedna ljudska jedinka moze imati u poredjenju sa drugom.

 

 

Moj rezon je da iako ona moze nekom da lici na zenu, i da (prirodno) ima genitalije koje vise lice na zenske usled DSD-a (na primer jedna varijanta poremecaja je da iako sa XY hromozomima ne dodje do razvijanja penisa i testisa vec nesto nalik na klitoris i jajnike), ona je u sustini muskarac (zbog XY hromozoma) sa poremecajem. 

 

Dakle ako bas moramo ovo da predstavimo kao crno-belo, bez sivog izmedju, zbog XY hromozoma ona je po mom misljenju muskarac i ne bi trebalo da se takmici u zenskoj kategoriji. 

 

Sad se postavlja pitanje a sta ako imamo zenu sa XX hromozomom i DSD-em koji joj takodje dize nivo testosterona? Da li njoj treba dozvoliti da se takmici u zenskoj kategoriji? Verovatno da, jer ta razlika ne moze biti bas toliko velika i nastaje da kazemo prirodnim putem. 

 

Varijante sa terapijom i hirurskom promenom pola svakako nisu prirodne i tu mislim da ne treba dozvoljavati da osoba koja je rodjena kao bioloski muskarac nastupa u zenskoj kategoriji (i obrnuto, mada toga nema u sportu). 

 

Negde granica treba da se povuce i po meni to je tip hromozoma. Ili povuci vise granica i napraviti vise kategorija.

 

Da parafraziram nesto sto sam negde cuo: za 1000 godina kada joj iskopaju kosti, i urade DNK analizu, svi naucnici bi rekli da su iskopali skelet muskarca. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Don Juan said:

Nije muškarac, još jednom da probam. Neka ona piše šta hoće.

 

Evo malo stručnije analize na tu temu, koga ne mrzi da čita:

 

 

Quote

The issue for sports is that athletes with the XY DSD 5-alpha reductase deficiency (5-ARD), may be socialized as female, may be legally female, and may live and identify as female; but they are male.

 

Neobična i retka pojava, ali definitivno ide iznad proste podele, tj. priče muško / žensko / trans / rođen-a ovako, sad je onako, itd... U "običnom" životu zapravo ne pravi nikakvu dramu, ali za sport, pogotovo borilački, daje nefer prednost i obavezu da se pravila još jednom pretresu kako ne bi dolazilo do situacija kao u najpoznatijem boks meču ove olimpijade.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odlicno objasnjeno, @fancy.

 

10 hours ago, ters said:

 

Zabraniti kosarkasima visim od prosjeka da igraju kosarku jer imaju biolosku prednost ?

Ovu Alzirku je na prosloj OI pobijedila Irkinja u 1/4 finalu i tada je valjda bilo fer?

 

Procitaj ovo sto je fancy izbacio iznad. Nesto slicno ali iseckano sam i ja citao. Dakle, genitalije joj vise lice na zenske pa se "na oko" ocenjuje kao zena, ali je muskarac, imao je prednost nakon sto je prosao pubertet. 

Lepo je napisala ova zena koju je linkovao fancy, tim ljudima treba pruziti podrsku, ne diskriminaciju, ali kada su u pitanju kompetitivni sportovi kod kojih fizicka dominacija predstavlja znacajan faktor, a boks je definitivno to, onda je ovo nefer i neravnopravno prema ostalim ucesnicima.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Don Juan said:

Piše Kurir, Italijnka htela da poavwti medalju pokojnom ocu, a postavili snimak gde ona pokazuje oca sa kojim razgovara preko skypa i koji maše. Baš živahan za pokojnika 🤣.

 

Slika je arhivska, od pre nekoliko godina, mada se jeste izblamirao Kurir ovime, ako se oni mogu izblamirati uopste. A i vidi se po Italijanki da je mladja/drugacija na toj slici nego li sad.

Link to comment
Share on other sites

Otac lepe Barbare seksulano napostvovao neku devojku u dvorani dok je Barbaba osvaja zlatnu madalju. Kakav bolid majko mila, ćerka ti proslavlja najveći uspeh a ti vrebaš nedužne devojke. Juče ga priveli u Parizu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Seoi otoši kombinovano bacanje, sa kolena, obe ruke na istoj strani tela protivnika (seoi nage), pa preko kuka (tai otoši). Italijanka pala na rame za wazaari, a onda joj u parteru Milica zakucala rame za podlogu još 10 sekundi za drugi wazaari i pobedu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ispratio priču oko ove Alžirke, u pitanju je biološka žena, sa ženskim polnim i reproduktivnim organom. Ima višak nekih hormona koji su muški ali to je ne čini muškarcem. Dakle, biološka a ne "psihološka" žena, kao što je slučaj sa trans osobama. Biološke žene moraju da imaju mogućnost da se takmiče sa ženama, trans osobe ne jer su u pitanju biološki muškarci. Pučanstvo je kao po starom dobrom srednjevekovnom običaju odmah skočilo da spaljuje veštice. A kome smeta kad ga biju trebalo je da izabere neki drugi, a ne borilački sport. U borilačkom sportu se podrazumeva da možeš da popiješ batine, tako da mi je ova Italijanka ispala baš patetična a i pola sveta sa njom. Kako li je ovoj mučenici iz Alžira to se niko ne pita.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Slika je arhivska, od pre nekoliko godina, mada se jeste izblamirao Kurir ovime, ako se oni mogu izblamirati uopste. A i vidi se po Italijanki da je mladja/drugacija na toj slici nego li sad.

Mislim da je slika od pre par meseci kad je ispunila kvotu za OI. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

Koliko sam ispratio priču oko ove Alžirke, u pitanju je biološka žena, sa ženskim polnim i reproduktivnim organom. Ima višak nekih hormona koji su muški ali to je ne čini muškarcem. Dakle, biološka a ne "psihološka" žena, kao što je slučaj sa trans osobama. Biološke žene moraju da imaju mogućnost da se takmiče sa ženama, trans osobe ne jer su u pitanju biološki muškarci. Pučanstvo je kao po starom dobrom srednjevekovnom običaju odmah skočilo da spaljuje veštice. A kome smeta kad ga biju trebalo je da izabere neki drugi, a ne borilački sport. U borilačkom sportu se podrazumeva da možeš da popiješ batine, tako da mi je ova Italijanka ispala baš patetična a i pola sveta sa njom.

Muskarcem je cini XY hromozom za koji kazu da joj je dokazano da ima. 

 

Procitaj prethodne postove. 

 

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

Kako li je ovoj mučenici iz Alžira to se niko ne pita.

Pitaju se oni koji ne hejtuju po defaultu. Pa i na ovom forumu:

8 hours ago, Kooineeperk said:

Verujem da ni njoj nije lako zbog svega sto se dogadja i da oseca puno mrznje, koju nekim velikim delom i ne zasluzuje. Nije birala kako ce se roditi i sa kojim hromozomima i poremecajima, niti je birala kako ce biti odgajana. Ali bira kako ce se ponasati sada, a ponasa se onako kako joj je dozvoljeno... treba se malo staviti i u njen polozaj.

Link to comment
Share on other sites

 

11 minutes ago, Chaos Is Me said:

Koliko sam ispratio priču oko ove Alžirke, u pitanju je biološka žena, sa ženskim polnim i reproduktivnim organom. Ima višak nekih hormona koji su muški ali to je ne čini muškarcem. Dakle, biološka a ne "psihološka" žena, kao što je slučaj sa trans osobama. Biološke žene moraju da imaju mogućnost da se takmiče sa ženama, trans osobe ne jer su u pitanju biološki muškarci. Pučanstvo je kao po starom dobrom srednjevekovnom običaju odmah skočilo da spaljuje veštice. A kome smeta kad ga biju trebalo je da izabere neki drugi, a ne borilački sport. U borilačkom sportu se podrazumeva da možeš da popiješ batine, tako da mi je ova Italijanka ispala baš patetična a i pola sveta sa njom. Kako li je ovoj mučenici iz Alžira to se niko ne pita.

 

LINK

 

Ne. Muško sa polnim obeležjem koji više liči na ženske jer su nedovoljno razvijeni.

 

Naime, jajnici i testisi su pandan, kao i klitoris i glans.

 

U ovom slučaju, nedovoljno razvijeni polni organi, LIČE na ženske više, ali je i genetski i hormonalno muškarac.

 

Quote

These individuals are usually born with female-appearing genitalia, which can lead to being sexed as female. Here's why. 5-ARD is caused by a mutation in the gene that codes for the enzyme 5-alpha reductase, which converts testosterone into a more potent androgen, DHT. This androgen interacts with the androgen receptor, like testosterone, and is necessary for the typical development of male external genitalia (penis and scrotum) and the prostate. Without DHT, female-typical external genitalia develop. At the end of this monster post is a graphic of the relevant steroid production pathway, from my book T: The story of Testosterone.

 

14 minutes ago, Chaos Is Me said:

Kako li je ovoj mučenici iz Alžira to se niko ne pita.

 

A svima su nam usta puna jadarita...

 

ok ok idem sam...

Edited by Juan Pablo Montoya
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

Koliko sam ispratio priču oko ove Alžirke, u pitanju je biološka žena, sa ženskim polnim i reproduktivnim organom. Ima višak nekih hormona koji su muški ali to je ne čini muškarcem. Dakle, biološka a ne "psihološka" žena, kao što je slučaj sa trans osobama. Biološke žene moraju da imaju mogućnost da se takmiče sa ženama, trans osobe ne jer su u pitanju biološki muškarci. Pučanstvo je kao po starom dobrom srednjevekovnom običaju odmah skočilo da spaljuje veštice. A kome smeta kad ga biju trebalo je da izabere neki drugi, a ne borilački sport. U borilačkom sportu se podrazumeva da možeš da popiješ batine, tako da mi je ova Italijanka ispala baš patetična a i pola sveta sa njom. Kako li je ovoj mučenici iz Alžira to se niko ne pita.

Ima i muške hromozome i prošao je pubertet kao muškarac, to mu daje nefer prednost, ne treba banalizovati i svoditi priču na to što če neko da dobije batine.

To da li ima ženski polni organ ne znamo, uglavnom su u pitanju muškarci sa nerazvijenim penisom na rođenju koje greškom klasifikuju kao žene (flagrantan primjer je bio onaj austrijski skijaš kome je piša rasla ka unutra, pa su ga na rođenju upisali kao žensko i roditelji ga podigli kao ćerku, ali su 1968. na pregledu pred OI u Grenoblu shvatili da je u pitanju potpuno funkcionalan muškarac, koji se nakon toga operisao, oženio i ima biološku ćerku). Ženski reproduktivni organ sigurno nema, niti može da ovulira sa takvim hormonalnim statusom).

 

Uglavnom, objektivno dođe na isto kao i trans osobe, iako u nekim situacijama subjektivno nije isto, mada je i to pitanje, jer imaš primjer Kaster Semenje koji živi kao muškarac, oženjen je ženom i, koliko sam ja upoznat, sa tom ženom ima dvoje biološke djece, a hoće da se takmiči protiv žena.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...