Jump to content

Da se ne zaboravi


Ne sam Safete

Recommended Posts

Na današnji dan 1989.godine Skupština Socijalističke republike Srbije je,nakon uličnih orgijanja po Kosovu i Vojvodini,praktično ukinula autonomiju svojim pokrajinama. Tako je Srbija počela institucionalno rušenje SFRJ.
 
Pevalo se:
"Oj Srbijo iz tri dela
 Ponovo ćeš biti cela"

:roflmao::18:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na danasnji dan 1941. je zlo u svom cistom izvornom obliku organizovalo NDH i krenulo u pokolje stotina hiljada Srba, Jevreja i Roma. Da se ne zaboravi i jos vaznije - da se ne ponovi.

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Danas se navršava 25 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije.

11. aprila 1999. godine sa 17 metaka ubijen je ispred zgrade u kojoj je stanovao.

 

 

 

17 metaka i 25 godina kasnije, Vučić, Dačić i Šešelj su i dalje tu: Ćuruvije nema, pravde nema, a gde smo mi?

 

https://nova.rs/vesti/politika/17-metaka-i-25-godina-kasnije-vucic-dacic-i-seselj-su-i-dalje-tu-curuvije-nema-pravde-nema-a-gde-smo-mi/

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Tijekom rata, džamija je djelomično bila uništena eksplozivom 7. svibnja 1993. godine od srpskih ekstremista potpomaganih od vlasti bh. entiteta Republika Srpska, kao dio sprovođenja politike etničkog čišćenja Bošnjaka. Nakon prvog rušenja, vlasti bh. entiteta Republika Srpska su organizirale potpuno rušenje i čišćenje terena na kojem se nalazio cjelokupni kompleks džamije. Ostaci ruševina su odvezeni na gradski deponij, gdje je tadašnja vlast odvozila povijesno naslijeđe grada. Kratko nakon rušenja Ferhadije srušena je i obližnja sahat-kula. Ferhadija je bila jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci tijekom srbijanske agresije koja je trajala u RBiH od 1992. do 1995. Dan rušenja Ferhadije - 7. svibnja - proglašen je za Dan džamija u Bosni i Hercegovini odlukom Rijaseta Rijaseta Islamske zajednice s ciljem da simbolički podsjeća na stradanje, potpuno rušenje ili oštećenje velikog broja džamija, mesdžida i drugih vakufskih objekata tijekom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

Nije samo Banovina i Duvanište...ja sam tada živeo iza kafane Zona...i čitav taj kraj do Kliničkog centra i Hitne pomoći je bio zasut kasetnim bombama. Ne postoji gušće naseljena mesta u Nišu, a u blizini nije bilo ni jednog vojnog objekta.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Constantin said:

Nije samo Banovina i Duvanište...ja sam tada živeo iza kafane Zona...i čitav taj kraj do Kliničkog centra i Hitne pomoći je bio zasut kasetnim bombama. Ne postoji gušće naseljena mesta u Nišu, a u blizini nije bilo ni jednog vojnog objekta.

Pricali mi iz naše firme, koja je tada bila blizu Banovine, da su na stepeništu skupljali gelere od kasetnih bombi. Mene navatali pozivari još u aprilu, tako da nisam bio tu.

Da, nije nigde bilo vojske u blizini, ali ce ti usa fanatici reći da je moralo tako, da je to kolateral.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, berti said:

Pricali mi iz naše firme, koja je tada bila blizu Banovine, da su na stepeništu skupljali gelere od kasetnih bombi. Mene navatali pozivari još u aprilu, tako da nisam bio tu.

Da, nije nigde bilo vojske u blizini, ali ce ti usa fanatici reći da je moralo tako, da je to kolateral.

Mene je policija sprovodila od pijace B.Buha do zgrade gde sam živeo u ul.21. Maja. To je nekih "dobrih" 700-800 metara. Kasetne su već bile označene u dobrom broju.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Constantin said:

Mene je policija sprovodila od pijace B.Buha do zgrade gde sam živeo u ul.21. Maja. To je nekih "dobrih" 700-800 metara. Kasetne su već bile označene u dobrom broju.

Jos uvek nije sav teren ociscen. Pre desetak godina je covek poginuo od kasetne, mislim na onim livadama u Duvaništu ka Nišavi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, berti said:

Jos uvek nije sav teren ociscen. Pre desetak godina je covek poginuo od kasetne, mislim na onim livadama u Duvaništu ka Nišavi.

Da...imao je neku bašticu u blizini Nišave....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, berti said:

ali ce ti usa fanatici reći da je moralo tako, da je to kolateral.

 

Da se nepozvan prozovem 😑

 

Niko normalan neće reći da je tako moralo jer nije. Ja nemam pojma zašto se to desilo, ali volim da verujem da je bio propust/greška, a ne namerna akcija. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:

 

Da se nepozvan prozovem 😑

 

Niko normalan neće reći da je tako moralo jer nije. Ja nemam pojma zašto se to desilo, ali volim da verujem da je bio propust/greška, a ne namerna akcija. 

Uh, zaista nikada ne bih ni pomoslio na tebe kao nekog ko bi branio to sto su tada uradili.

Vrlo su male sanse da je greska. Pre toga su savrseno precizno, sto bi se reklo hirurški, pogodili zgradu komande u centru. Okolo su sve civilne zgrade koje nisu ni okrzli. Ono je bilo perfektno.

Za kasetne je isla prica da je osveta za stvarno pogodjene avione prethodne noći. Da li je to ili psiholoski potez kojim su hteli da pokažu šta sve moze da se desi. Nesto kao preteca Ahtisarijevog objasnjenja o Bgd kao ravnoj tepsiji ako Milosevic ne popusti.

Kako god bilo, da se ne zaboravi, ali najbitnije da se nikada ne ponovi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Uh, zaista nikada ne bih ni pomoslio na tebe kao nekog ko bi branio to sto su tada uradili.

 

Znam, bez brige. 

 

3 minutes ago, berti said:

Vrlo su male sanse da je greska. Pre toga su savrseno precizno, sto bi se reklo hirurški, pogodili zgradu komande u centru. 

 

Ne znam, i kod nas u Somboru su zveknuli nekih par kuća u mojoj blizini, skrenula raketa sa puta, nemam pojma, namera nije bila sigurno. Ok, drugačije stvari, ali opet. 

 

3 minutes ago, berti said:

Kako god bilo, da se ne zaboravi, ali najbitnije da se nikada ne ponovi.

 

Apsolutno. Samo ti znaš da ja na prvom mestu za sve to krivim tadašnju srpsku vlast. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da se sjetim, ali cini mi se da sam pisao ranije. Da li su bile greske ili namjere u bombardovanju ne mogu da komentarisem. Jednostavno to ne znam a isto tako bilo ko. Ali, glavni i odgovorni krivac je SM. Mislio je da je neki q...tz(a  bio je za vase zivote) pa se kur..o. I nije on dobio po pi..i nego narod po glavama i svojim zivotima. Na zalost. I sto je jos veca zalost brojevi mrtvih u bombardovanju je neki politicki faktor. A broj poginulih se koristi u politicke svrhe.Bijedno da ne moze bijednije.A onda u dodatku ogromna vecina isto tako razmislja. @Eddard spomeno to i onda ga prozvase da on odobrava bombardovanje Srbije.Da se razumijemo bilo ko da kaze nesto slicno kao @Eddard on je neprijatelj Srbije po nazovi patriotima serbskim. Grozno da groznije ne moze biti. Da ne obilazim ko kisa oko Kragujevca to je rekao @berti. Covjece kako mozes tako da kazes covjeku koji je protiv svakog nasilja. A inace da dodam, gledao sam na NRK (norveska drzavna TV) dokumentarnu emisiju o bombardovanju Srbije. Bili Klinton,Bler,Klark,Marti i mnogi drugi koji su bili u cijeloj toj prici. Morao bi ponovo da pogledam emisiju da bih se prisjetio svega. Ali poenta je da je nekoliko dana pred onaj cuveni dogovor u Kumanovu ( po SM veliku pobjedu SRJ) Marti bio u Beogradu i rekao "velemajstoru" za ubijanje bespomocnih, da ako ne potpisu primirje (predaju) ide mnogo zesce bombardovanje (mislim da je spomenuto tepih bombardovanje) a onda kopnene trupe. Necovjek je potpisao sve sto se trazilo u tom trenutku.Ne mogu da shvatim da se tupi ista prica 25 godina.Da dodam par sitnica. Poslali me u rat u Hrvatsku. Niko od komsija primirisao rat.Cuveni ratnici nece da idu u rat dok im ne dodju pred kucu. Da ne kakim to mi rekle komsije a ja druge nacinalnosti isao da branim Srbe. Nidje veze. Za vrijeme bombardovanja sam bio u Norveskoj ali su mi DJECA i SUPRUGA bili u Srbiji. Cuo se sa njima svaki dan. Legnem uvece i sanjam da li cu ih cuti sljedeci dan. Leb te jebo (sto rek"o @Eddard) bilo mi je "super" .Kad cujem neke price.... Ne znam koji mi je q...tz da pricam sve ovo kad ovo razumije veoma mali broj ljudi u Srbiji. Neko rece ranije ispod 3% razumije sve ovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koča naravno ništa niije razumeo, ja Eddardu nista nisam rekao loše, niti sam ga svrstao negde, niti mi je to uopste bilo na pameti.

A sto se tice bombardovanja, ovde se konkretno govori o ratnom zločinu bacanja kasetnih bombi po centru grada gde nije bilo nikalvih vojnih ciljeva. Ne govori se o opravdanosti bombardovanja, vec o konkretnoj stvari. Ne znam šta tebi smeta pominjanje ovog događaja.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...