Jump to content

FORMULA 1 QATAR AIRWAYS AUSTRIAN GRAND PRIX 2024


Recommended Posts

Sto se tice ove sezone - dosta sam gledao.

 

Nema ovde sta vise da se gleda. Ej 10 sekundi kazne a covek izbacio direktnog konkurenta prakticno povecavajuci bodovnu prednost.

 

Neka direkcija trke slobodno sama gleda ovu lakrdiju koju rezira. Ja sam dosta gubio vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je bas falilo F1! Nje sportski ovo sto je uradio Max ali je ispravno (mada ne i u skladu sa pravilima). Lepota trkanja i jeste u tome da ne dozvolis protivniku da te obidje po svaku cenu. Ja sam cak i imao opkaldu da Lando pobedjuje, ali ne mogu da se ljutim na Maxa sto je bio Max i zbog cega je i postao svetski prvak. Moras imati tu krvnicku crtu ako hoces dominaciju.

Link to comment
Share on other sites

Šta svi dramite 😄Zatvaranje vrata ispred nosa drugima na ovako ružan način se dešavalo 100 puta. 99 puta se ne desi ništa posle ovakvih stvari, i sad je bilo blizu toga ali je Maksu odmah pukla guma posle malog kontakta. Bez toga čak ne bi ni izašli sa staze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romantik said:

 Lepota trkanja i jeste u tome da ne dozvolis protivniku da te obidje po svaku cenu.

 

Nema u tome nikakve lepote a ne zahteva ni bogznakakvu vestinu. Svako moze tako da brani poziciju navrtanjem volana. Ako ovo postane prihvatljiv model ponasanja necemo vise nikada videti nijedno preticanje u F1.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa da Max dva puta nije izbegao divebomb završilo bi se ovo još gore po obojicu. Norris jednostavno ne može da prihvati da ne ume da pretekne Maxa. Ona slučajna pobeda u Majamiju mu je ušla u glavu, ali ponovo se pokazalo da nije ni blizu Maxu. Max jeste pogrešio kod kontakta, ali to je i suštini bezazlen dodir koji se nesrećno završio i nije ugrozio nijendnog ni drugog. Noris sa druge strane je izlazio sa staze levo i desno i trebalo je da bude kažnjen mnogo ranije nego kad je objavljeno.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jurgen said:

Pa da Max dva puta nije izbegao divebomb završilo bi se ovo još gore po obojicu. Norris jednostavno ne može da prihvati da ne ume da pretekne Maxa. Ona slučajna pobeda u Majamiju mu je ušla u glavu, ali ponovo se pokazalo da nije ni blizu Maxu. Max jeste pogrešio kod kontakta, ali to je i suštini bezazlen dodir koji se nesrećno završio i nije ugrozio nijendnog ni drugog. Noris sa druge strane je izlazio sa staze levo i desno i trebalo je da bude kažnjen mnogo ranije nego kad je objavljeno.

 

Izvini, postovanje prema tebi postoji, ali masis poentu. Poenta je da Maxa ne mozes ni preteci a da ne dozivis udes, jer covek ne razume da postoje granice normalnog ponasanja.

 

EDIT: I da, kakav bezazlen kontakt. Prvo ga je dva puta udario, pa probao da izgura sa staze, pa sa probusenom gumom probao da izbaci Landa na travu. Covek nije pri sebi. A to da je bolji vozac stoji, ali je isto tako pod velikim znakom pitanja sta je dobar vozac ako ne znas da se ponasas. Ne moze svaka da se pobedi i po svaku cenu.

Edited by Juan Pablo Montoya
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Izvini, postovanje prema tebi postoji, ali masis poentu. Poenta je da Maxa ne mozes ni preteci a da ne dozivis udes, jer covek ne razume da postoje granice normalnog ponasanja.

 

EDIT: I da, kakav bezazlen kontakt. Prvo ga je dva puta udario, pa probao da izgura sa staze, pa sa probusenom gumom probao da izbaci Landa na travu. Covek nije pri sebi. A to da je bolji vozac stoji, ali je isto tako pod velikim znakom pitanja sta je dobar vozac ako ne znas da se ponasas. Ne moze svaka da se pobedi i po svaku cenu.

 

Ne može Noris, jer ne ume. Lekler ga je 3 puta obišao na ovoj stazi

 

Sudarili su se jednom, nakon toga Max ima probušenu gumu, i nema potpunu kontrolu nad bolid, plus je ispred Norisa, ne znam kako je mogao da ga udari još jednom?!

Link to comment
Share on other sites

Komentatori F1 TV-a su bili “on point” za sve oko incidenta nakon trke, jedino je Brundle-ov sin probao da opravda Maksa, kao kako on misli da Maks nije video i nije namerno isao na Landa. 
 

A lose su pokrili taj detalj, trebali su da puste uporedo helikpterski snimak i iz Maksovog kokpita gde se vidi kako gleda 500m pre krivine, i kako pravi korekciju u levo, u kljucnom momentu da jos vise “squeez-uje” Landa. 
 

Da je Maks protiv Hamiltona imao ovoliko respekta i pokusaja fer trkanja kao sto Lando ima prema Maksu, ovaj ne bi bio nikada sampion.
 

Nazalost, F1 je takav sport gde bezobrazni i bezobzirni postaju sampioni.

 

Svakako zanimljivo i hvala Landu sto uspeva da izazove Maksa, da mozemo da uzivamo u trkanju!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Maharaja said:

A ako Meklaren nastavi ovaj razvoj, sa ovim dvojcem biće premoćni.

 

Nece biti nekog bitnog razvoja, ovo su bolidi i za narednu sezonu. Svima je fokus vec na 2026. i cim FIA izbaci konacna pravila (ovo do sada je samo okvirni koncept) niko vise ni minut nece potrositi na rad na ovim bolidima.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romantik said:

Ovo je bas falilo F1!

Da. Bas sada kada smo konacno dobili nekoga ko moze da se u drugom bolidu bori za prvu poziciju na legit brzinu, govnarskimetar kod sampiona se odvrne na Max...

 

Razbuca glavnog konkurenta i trku zavrsi sa jos vecom bodovnom prednoscu iako je u potpunosti kriv za udes. Od kazne dobije preki pogled direkcije trke...

 

Bas nam je to trebalo! Jeeeej!

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da prespavam pa da napišem šta zaista mislim, hladne glave.

Međutim, glava je i dalje vruća.

Tako da, ko ga jebe, here we go.

U nekom idealnom svetu, Max bi bio pozvan na razgovor kod tipova koji upravljaju F1 i dobio po pičci. Dečku bi objasnili da F1 treba legenda a ne sebični seronja koji namotava volan u drugog čoveka čim ima šanse da izgubi vodeću poziciju.

Ako to nije u stanju, a čisto vozački je itekako u stanju samo ga jebe psiha& karakter, onda će da popije suspenziju na jednu trku, pa za sledeće sranje na tri trke i tako redom.

Mislio sam da je odrastao, da je savladao demone u sebi, ali nije. I dalje je pizda.

 

Ni za kurac nam ne treba u Mercedesu takav.

Makar džabe došao i sve trke pobeđivao.

 

Sram ga bilo.

 

Ladno je opet ispao naivan i potvrdio sumnje koje sam imao u pogledu njegovih kvaliteta. Jbg, simpa momak ali ipak suvi prosek.

 

Svaka čast Džordž. Bravo Sainc.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@DASUBO Sve potpisujem, nazalost i ovaj deo za Landa. Covek jeste naivan, fura neko prijateljstvo sa ovom bitangom koje moze da traje samo dok je bitanga dominantan.

 

Ovo ne treba Formuli 1. Isto kao sto joj ne trebaju Okon i Gasli, dva roga u vreci.

 

Formuli 1 trebaju opasni takmicari mamojebci ali ljudi koji postuju sport, nadmetanje i svoje kolege. U sportu gde ti je (jos uvek) svakog vikenda glava u torbi, MORAS da postujes kolege, jer njihov zivot pomalo i od tebe zavisi.

 

Ako ovog lika ne mozes preteci jer ce da se zabije u tebe, koja je poenta? I dokle vise ovakvo gledanje kroz prste.

Link to comment
Share on other sites

Nisam gledao trku zbog obavezna, ali video sam po vestima da se digla Velika prasina, pa rekoh da vidim na snimki o cemu se radi. Elem, razumem frustriranost Landovih navijaca i svima kojima je dosadila dominacija, ali, uz duzno postovanje, incident je bio potpuno benigni, Lando je imao veliku (razumljivo) zelju i bukvalno se bacio tamo gde nije mogao da prodje osim uz neku ludu srecu. Trkacki incident, ne prodje neka VN da ne vidimo mnogo gore stvari. Kao prosle godine u spa ono Hamiltonovo izguravanje Sainca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Juan Pablo Montoya said:

@DASUBO Sve potpisujem, nazalost i ovaj deo za Landa. Covek jeste naivan, fura neko prijateljstvo sa ovom bitangom koje moze da traje samo dok je bitanga dominantan.

 

Ovo ne treba Formuli 1. Isto kao sto joj ne trebaju Okon i Gasli, dva roga u vreci.

 

Formuli 1 trebaju opasni takmicari mamojebci ali ljudi koji postuju sport, nadmetanje i svoje kolege. U sportu gde ti je (jos uvek) svakog vikenda glava u torbi, MORAS da postujes kolege, jer njihov zivot pomalo i od tebe zavisi.

 

Ako ovog lika ne mozes preteci jer ce da se zabije u tebe, koja je poenta? I dokle vise ovakvo gledanje kroz prste.

 

A kad se tacno Max zabio u Landa?

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je Lando dobro odradio ovo i ne mislim da je bas toliko naivan kako izgleda. Neko je morao da saopsti Maxu da ako tako bude branio poziciju, nece zavrsavati trke; ako to direkcija trke nije u stanju da uradi, vozaci na stazi jesu, i trebali su odavno. Da Kimi u Madjarskoj nije popustio mozda se danas ovo ne bi desavalo. U ovoj trci je imao srece, u nekoj sledecoj nece.

Link to comment
Share on other sites

Lando je inače prošle nedelje izgurao Maksa skroz na travu jer je imao loš start, da Maks nije otišao na travu nego ostao na stazi napravili bi udes od 10 automobila ali pošto se ništa nije desilo to je samo ostalo na tome da Luis i Maks sprdaju Landa tokom intervjua posle trke 😄

 

Evo sad je bio mali sudar i Maksu pukla guma i odoše obojica, dešava se. Ovde sve ljudi sa stažom u F1 od 30+ godina i ne mogu da razumeju šta se desilo. Isto i na F1 TV je juče Will Buxton toliko podivljao da je morao da se izvinjava kolegama danas i kaže "to je samo banter". Razumem da Maks dominira kao što su i pre njega ali to ne znači da svi treba deca da postanete na temi. Evo npr ovako je izgledalo prošle godine i Maks nije požurio kao Lando ove godine i imao 3x bolji izlaz iz krivine zbog toga. Niko ne kaže "SAJNC U ZATVOR!!" zbog ovog npr

6mrgslk89r9d1.gif

 

Bukvalno ovo radite svaki put kad je neka drama

6bc.jpg

Edited by Nicklord
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sinoć kasno sam odgledao trku, prema mom mišljenju vrlo dobra trka, puno trkanja, preticanja, Austrija većinom ne omaši. 

 

Bilo bi o čemu da se piše, ali pošto se ceo ovaj thread vrti oko Maxa i Landa da dodam i ja 2¢. Sad sam pogledao jedno 10 puta snimak, ne razumem što ste (skoro) svi zapenili? Prvo što mislim da je greška što je besomučno pokušavao da obidje Maxa u T3 iako bi bilo mnogo bolje da ga tu pripremi pa da ga obidje u T4 - objasnio Oscar, ali dobro, nema veze. Max ga je čitao u svakom pokušaju a ako ne ideš ovde na laktove, onda tu nemaš šta da tražiš - pitaj Leclerca. Pre sudara ga je Max regularno zatvorio levo, ostavio mu je dosta mesta da ide na ivičnjak, ne ni na travu ni u šoder, ili da uspori i pusti ga da mu oped ode. Ovo je za Landa bilo potpuno nepotrebno. Ako neko piše ovde da ga je cimnuo i posle sudara, naka objasni kako da kontrolišeš bolid na tri točka u krivini pri brzini +100km/h.

 

Trka sasvim dobra, najbolji show Alpine za poslednje 2 godine, Leclerc upropastio trku greškom u kvalama, George uzeo ni kriv ni dužan, imam utisak da će Oscar biti ubrzo veće ime nego Lando, oba Haasa na bodovima, Perez sramotan a Sainz opet posle gubitka pozicije rapidan pad performanse. Da je trajala trka još 5 krugova obišao bi ga i Lewis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alberto.ascari said:

Sad sam pogledao jedno 10 puta snimak, ne razumem što ste (skoro) svi zapenili?

 

 

Zato sto se ne vrluda levo-desno u zoni kocenja. Bolidi nisu u punoj kontroli i onaj koji pokusava da pretice ne moze da izbegne udes ako ovaj ispred odluci da blokira na taj nacin. Zbog ovoga postoje pravila o ostavljanju jedne sirine bolida i samo jednoj promeni putanje jer ako dodje do kontakta tocak preko tocka imacemo ne udes nego avionsku nesrecu.

ff60e1f04bef491526da20368de4b754--f-cras

 

Maks ima celu karijeru ovakve situacije i cini se da nema namere da to ikad koriguje jer ne vidi u cemu je problem (plus sto ga iz tima pumpaju u tom ubedjenju da je to sve OK). Da je prvi put pa 'ajde. To je prvi problem.

Drugi problem je sto razmisljanje "trebalo je da ode na ivicnjak / napusti stazu da ga izbegne" ili "trebalo je da pokusa u krivini X umesto Y" zestoko masi poentu. Ivica staze je bela linija, ne ivicnjak, ne gumena ograda na kraju zone za izletanje vec bela linija. I pravila kazu da je Maks bio duzan da ostavi mesta do bele linije, sto on nije uradio. Vozac koji ide u preticanje racuna da ce preticani da postuje pravila i prema tome donosi svoje odluke - dakle u ovom slucaju Lando je imao svako pravo da veruje da Maks nece namotavati na njega i da ce ostaviti mesta do bele linije. Ako se neko na stazi ponasa nepredvidljivo to predstavlja opasnost za sve, i jos uvek pamtimo vreme kad su takvi gubili licence i bili izbacivani iz F1. Ako postane prihvatljiv standard ponasanja da je jedini nacin da se izbegne udes prilikom pokusaja za preticanje da se preticanje ne pokusava - onda vise u F1 nece biti preticanja. A Maks bi ovo isto uradio i u T4, T5, T77 - u bilo kojoj krivini da je Lando pokusao, nemojte se zavaravati da bi bilo drugacije.

Treci problem - i to ne samo vezano za Maksa - su ove ne-kazne FIA. Kako se ocekuje da vozaci koriguju nezeljeno ponasanje ako ono nema nikakve posledice i cak i profitiraju (recimo - Hamilton kad je poslao Maksa u zid na Silverstonu '21)? Kontroverza podgreva atmosferu i donosi novac, i FIA i FOM zadnjih godina to obilato koriste da pumpaju tenzije i drze F1 u fokusu publike. Samo sto je problem da ovo nisu sapunske serije pa da scenaristi svako malo ubace neko novo izgubljeno dete Blejka Karingtona vec jedno vrlo opasno zanimanje gde su rizici od telesnih povreda pa i smrti veoma stvarni pa je zato ovakva manipulacija dodatno odvratna.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...