Jump to content

Masovni turizam


Cyber

Recommended Posts

Ovo se ne moze sazeti u jednom postu, ali valja otskrinuti tematiku. Naglasavam da moj pristup ovoj temi nije aktivisticke prirode, jer to nije moja priroda, te u tu vrstu diskusije ne bih ulazila. Iako smatram da je problematika vrlo kompleksna i neresiva iz jednog poteza, ipak preovladjuje wishful thinking da se sto pre nekako zauzda vulgo uzurpacija nekih svetskih destinacija. To je nemoguce, ne samo zbog zbog isprepletanih socijalnih, ekonomskih, politickih i inih interesnih sfera i faktora, nego prvenstveno zato sto – hvala na tome! - zivimo u slobodnim, pravnim drustvima gde vulgo-stil nije zabranjen, ma koliko saznanje o tome bilo porazno. Isto kao sto nije zabranjeno svakom pojedincu da se prema tome postavi i deluje u skladu sa tim, ma koliko to bilo nedovoljno da se bilo sta bitno promeni. Slaba vajda od toga sto poneko ne zeli sebi da dozvoli da tamo negde bude quiri na meti lokalnog pokreta otpora, kad milioni hrle tamo? 

 

Ili ce vis major, tj. globalno zagrevanje i extremne vremenske prilike da doprinesu «resenju» problema koje masovni turizam sa sobom nosi? Ali to ”resenje” bi onda moglo da podrzaumeva i migraciju lokalnog stanovnistva (neka ovo ostane samo figurativna distopija!). Da paradox bude veci, u toj uzurpaciji ucestvuju i oni koji su svesni problema pa zato hoce da pozure i obidju hot-destinacije pre nego bude ”kasno”. To moze biti indicija da je vec kasno, kasno da se rehabilituje ljudsko dostojanstvo. 

 

Thousands protest in Spain's Canary Islands over mass tourism

 

 “The Overwhelmed City”: Physical and Social Over-Capacities of Global Tourism in Venice”

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Hm da, veoma aktuelna tema, pogotovo u ovom post-korona periodu, kada grana turizma ponovo dobija zamah a ljudi kao da zele da nadoknade godinu-dve sedenja u kuci i ispred zgrade.

Mislim da je pitanje jako škakljivo, jer bi potencijalna rešenja morala da uključe državu, s obzirom da bi na neki način moralo da dođe do ograničavanja kretanja ljudi, a znamo da čega god se država uhvati, vrlo često ispadne još lošije.

Juče mi je bila u gostima najbolja drugarica, bila u Rimu pre mesec dana, kaže sve extra, ali ko na vašaru u Šapcu.

Ovakve pojave prave veliki pritisak na lokalnu infrastrukturu, rezidentima dižu cene usluga, ali i samim turistima smanjuju kvalitet pitovanja.

Kao pojedinci teško da šta možemo da uradimo, moj pristup je da uvek idem van sezone i da rizikujem lošije vreme, a manje ljudi.

Prošlog januara smo išli u Atinu, sve ulaznice duplo jeftinije, pola dana kiša, ali 3 dana 19 stepeni, idealno za obilazak, mada su mi lokalci rekli da je to pretoplo vreme i za Atinu.

Na Santorini sam išao u drugoj polovni Septembra, pitam najmodavca odakle ovolike reke ljudi, on kaže to ti je 40% od ljudi u julu. Podnošljivo, ali bi bilo lepše da je bilo manje ljudi.

Ova ostrva, kao Kanari ili Grčka još i mogu da naprave neku opciju da uvedu broj slotova i da se svaki slot plaća, a da to ide za unapređenje infrastrukture, jer ipak ti do ostrva moras da doletis/doplovis, ali ne vidim kako bi se ovaj problem rešio u metropolama, kako ljudima zabraniti ulaz u Pariz, Rim, Barselonu.

Link to comment
Share on other sites

Postoji naravno i druga strana medalje. Ja živim u raju na zemlji i ne želim da mi iko dolazi u moje mesto i remeti moj mir. Tako bi onda mogli da se postave ljudi svuda na svetu pa da se vratimo u srednji vek gde nepoznatog odma utuku ako ga vide na ulici. To je nemoguće odraditi osim da se prava ljudi ograniče u tom domenu. A i to bi onda moralo da važi i za celu zemlju.

 

Ograničenje broja turista vodi ka elitiziranju destinacije i još višim cenama svega tako da je to pucanje u sopstvenu nogu. Upravo siromašni turisti su ti koji omogućavaju da ne odu sve cene nebu pod oblake.

 

Sličan problem postoji u centru gradova. Tamo je sve poskupelo i onda ljudi kukaju kako im je život sada skuplji i da oni žele da to vrati na neko prethodno stanje. A to što se u centar ulaže najviše novca to im naravno nije smetalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo lokalne vlasti izvesnih, sada vec izvikanih mesta, kao i njihovo stanovnistvo su bili zeljni benefita masovnog turizma. Od sirotinjskih sredina postali su centri koje moras da vidis ili ces umreti. 

 

vi culi za `Vidi Napulj i umri`....normalno da ste culi. To je u putopisu napisao Gete i ljudi su pohrlili da dok ne poumiru vide sve sto je predlozio u to vreme jedan Gete, pre i posle njega i svi ostali pesnici, knjizevnici....citali smo papa H. posle toga ne mozes da ne iskoristis priliku ako ti se ukaze da pijes espresso u cafe florijan....

 

...npr. ima taj kuvajt i u blizini su emirati - utrkuje se svet ko ce pre u dubai i ne samo zbog posla vec onako da bleje....dok za kuv. nisu zainteresovani. Zasto? Pa zato sto sami kuvajcani nisu zainteresovani za masovni turizam i ne nude se, ne hvale se ponudom.

 

Angola je ludo lepa, ali nisam cula da se utrkuju da idu tamo, dobro, nikad nisi siguran da nesto ne podje po zlu po izvesnim zemljama, Iran da pominjem - lepota, ali stara evropa je sigurnija po svim pojmovima.

 

Nemam resenje za muke stanovnika turisticki preposecenih delova sveta. Na njihovom mestu ja bih u sezoni poseta njihovom svetskom cudu, otisla na neko mesto kao sto je npr. Vodnjan u hr. Zapravo koliko nenormalno privlacnih mesta je na ovom svetu, trebalo bi ih turistima nekako pribliziti da zaborave spanjolsku i italiju, dubai i tako to.

 

(...malo je bilo glupo sto se turizma tice - to `vidi napulj i umri` jer nije svejedno kad ga vidis i onda moras da umres, inace bi ziveo beskrajno)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2024 at 2:50 PM, Klotzen said:

Postoji naravno i druga strana medalje. Ja živim u raju na zemlji i ne želim da mi iko dolazi u moje mesto i remeti moj mir.

Na svu srecu vecina tih rajeva nema neki drugi izvor prihoda od turizma, tako da su primorani da raj podele sa drugima. Koji tip turizma je pitanje strategije, ali i mogucnosti. Dominikana je isla na masovnost i mega hotele, pre svega sa namerom da zaposli sto vise ljudi u istima. Anguilla, koja ima malobrojno stanovnistvo, se odlucila na elitni turizam, zahteva manje zaposlenih i donosi daleko vece prihode po posetiocu, ali njima je bilo lakse da idu tim putem kada imaju finansijsku potporu iz Londona.

Kanarska ostrva su jos 80tih uvela ogranicenje na useljavanje stranaca, poznajem Engleza koji je tamo kupio kuci bukvalno u zadnjem momentu. Oni pokusavaju vec decenijama da ogranice priliv turista, a narocito doseljavanje na ostrva.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2024 at 6:31 PM, DJORDJE said:

 

Kanarska ostrva su jos 80tih uvela ogranicenje na useljavanje stranaca, poznajem Engleza koji je tamo kupio kuci bukvalno u zadnjem momentu. Oni pokusavaju vec decenijama da ogranice priliv turista, a narocito doseljavanje na ostrva.


To je bio relativno kratak trenutak, nakon naglog rasta sedamdesetih, a pre nastanka EU, posebno pre cuvenog balona s nekretninama. Sada se itekako trude da privuku stanovnike, ali biraju one s prihodima, dakle ljude koji rade na daljinu i penzionere iz EU. Mnogi od njih u sezoni izdaju svoje nekretnine i rekla bih da je to glavni razlog zbog kojeg se stanovnistvo mnogih spanskih gradova u tim mesecima udesetostruci. 

Moja Torrevieja nominalno ima 100 hiljada stanovnika, ali u vrhu sezone to bude milion. Pravih hotela u ovom delu Costa Blanca gotovo i da nema, svakako nikakvih resorta. Ali turizam tesko da moze da bude masovniji 😉.
I mnogi Spanci ovde poseduju nekretnine u kojima ne zive stalno vec im predstavljaju dodatni prihod. Da ne pominjem lanac prodavnica Kalinka na svakom cosku, zbog onih desetak plus posto stanovnika grada poreklom iz Rusije i Ukrajine (mnogi od pre rata).

 

Zato se i pitam ko su ti lokalci koji se po svim ovde pomenutim gradovima bune protiv masovnog turizma. Razumem npr gradjane Dubrovnika koji ne vole turiste s kruzera koji zakrce grad, a ne potrose nijedan evro. Ali vidjala sam duz jadranske obale kuce na vise od kilometar od obale, plus uzbrdo, koje se izdaju za jedva nesto manje novce od onih na samoj plazi. Da ne pricam o stanovima u Splitu s pogledom na brodogradiliste, ne tako davno siromasne radnicke cetvrti, koji se sada takodjer izdaju turistima. Nisam mogla da verujem kad mi se koleginica pohvalila kako je bila na letovanju u Splitu i stanovala na Kmanu! Alo, pa to je kao da ti se neko hvali kako se odlicno proveo u Kaludjerici. 
 

Znaci, volela bih da vidim ko su ti pobunjeni lokalci kojima smeta masovni turizam, sta bi oni hteli, a cega bi se rado odrekli. Izuzimam donekle velike gradove kao sto su Venecija, Barcelona, Amsterdam, pa i Dubrovnik, ali nisam sigurna da su u pravu i oni u manjim mestima koja iskljucivo od turizma i zive. Rekla bih da je tu vise pitanje konkurencije izmedju onih koji su se od turizma oparili pre i onih koji su nesto investirali pa bi i oni sada da na tome zarade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo danas baš slušam vest da Venecija uvodi kartu za jednodnevne turiste. Ništa specijalno, 5 evra za one koji ulaze u grad od 8:30 do 16:30. Time se obeshrabruju ti turisti koji samo prave gužvu što kažu Dubrovčani 🙂

 

https://www.pbs.org/newshour/world/venice-tests-5-euro-day-tripper-entry-fee-as-the-italian-city-struggles-with-overtourism#:~:text=VENICE%2C Italy (AP) —,livable for its dwindling residents.

 

Link to comment
Share on other sites

 

....mozda je sramota to reci, ali smrad kanalizacija Venecije je romantican, vredi para.... :classic_tongue:

 

 

....a takozvani smrad benzina dok pijes kafu na milimetar od ludih vozaca svega, npr. u Trstu - je kao parfem.....Ovo se ne salim, ako slucajno niste do sada primetili -tako dobro tamo mirise benzin...Ali Trst je nas.

 

...jos samo da mi je da odem u Laznu drzavu dok je jos lazna....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Klotzen said:

Evo danas baš slušam vest da Venecija uvodi kartu za jednodnevne turiste. Ništa specijalno, 5 evra za one koji ulaze u grad od 8:30 do 16:30. Time se obeshrabruju ti turisti koji samo prave gužvu što kažu Dubrovčani 🙂

 

https://www.pbs.org/newshour/world/venice-tests-5-euro-day-tripper-entry-fee-as-the-italian-city-struggles-with-overtourism#:~:text=VENICE%2C Italy (AP) —,livable for its dwindling residents.

 

Slucajno gledah juce bas o ovome o cemu se prica ovdje i bas o Veneciji. Ne zanm da li je tacno ali rekose da na godisnjem nivou kroz Veneciju prodje 20 miliona turista. Ako je ovo tacno pa onda i ne cudi nezadovoljstvo lokalaca. Posto sam malo u ovoj bransi ponesto mi je poznato. Na primjer ti turisti sa kruzera veoma malo ostavljeju u lokalu. Ovo sto cu reci je iz prve ruke. Jedno brdo sa restoranom ali i sa odlicnim mjestom za fotografisanje gdje mi vozimo turiste vlasnik restorana zakljuca vrata kad mi dovozimo turiste. Objasnjenje je jednostavno. Nista ne kupuju za tih pola sata. Idu samo u WC. Covjek ima samo trosak. Neko mora da ocisti WC a zarada 0 (nula). Sad mogu da zamislim sta misle Dubrovcani i ostali poznati turisticki gradovi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisma pristalica masovnog turizma, ali meni nije logicno da ne postoji nikakva zarada od pristajanja kruzera - kod nas je procjena da svako pristajanje kruzera upumpa oko $3,000,000 u lokalnu ekonomiju... 300 pristajanja godisnjei  to ne ukljucuje lokalne poslove vezane  direktno za krstarenja koji godisnje dodaju jos toliko u ekonomiju. 3000 putnika na kruzeru plati taksi da stigne do lokalne destinacije ili autobusku turu po gradu i to je vec pristojan iznos...

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mama_mia said:

 

....mozda je sramota to reci, ali smrad kanalizacija Venecije je romantican, vredi para.... :classic_tongue:

 

 

....a takozvani smrad benzina dok pijes kafu na milimetar od ludih vozaca svega, npr. u Trstu - je kao parfem.....Ovo se ne salim, ako slucajno niste do sada primetili -tako dobro tamo mirise benzin...Ali Trst je nas.

 

...jos samo da mi je da odem u Laznu drzavu dok je jos lazna....

Bio sam u Veneciji sa famlijom pre nekih 15 godina i prvi utisak je bio smrad, nedefinisana kombinacija pokvarene ribe, belog luka i prljavih carapa, sto bi rekao moj sin, kao kada udjes u indijski restoran. Onda su nas opljackali u kafeu, uz bezobrazne cene za pice, dodali i muziku.:classic_biggrin:

7 hours ago, Koca Popovic said:

Slucajno gledah juce bas o ovome o cemu se prica ovdje i bas o Veneciji. Ne zanm da li je tacno ali rekose da na godisnjem nivou kroz Veneciju prodje 20 miliona turista. Ako je ovo tacno pa onda i ne cudi nezadovoljstvo lokalaca. Posto sam malo u ovoj bransi ponesto mi je poznato. Na primjer ti turisti sa kruzera veoma malo ostavljeju u lokalu. Ovo sto cu reci je iz prve ruke. Jedno brdo sa restoranom ali i sa odlicnim mjestom za fotografisanje gdje mi vozimo turiste vlasnik restorana zakljuca vrata kad mi dovozimo turiste. Objasnjenje je jednostavno. Nista ne kupuju za tih pola sata. Idu samo u WC. Covjek ima samo trosak. Neko mora da ocisti WC a zarada 0 (nula). Sad mogu da zamislim sta misle Dubrovcani i ostali poznati turisticki gradovi.

Norveska je verovatno jedna od najskuplji zemalja na svetu, tako da to i nije neko cudo. Ja sam isao na krstarenja krajem 90tih , ali i prosle godine, razlike su drasicne i to na Karibima. Nekada si u lukama imao gomilu free shopova u kojima su ljudi kupovali parfeme, nakit i firmiranu odecu. Internet je bukvalno to ubio, po karibskim ostrvima danas imas  jednu prodavnicu i tu vecina kupuje cigarete, sve ostalo mozes da nadjes jeftinije preko amazona i ebeya. Panama je recimo bila cuvena po free shop prodavnicama, danas imas samo nekoliko, luka i aerodrom.

Za male zemlje samo pristajanje kruzera donosi prilican prihod, za Norvesku je to boranija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amsterdam 2022 belezi porast turistickih poseta od 133%.

Total poseta 2022, 20,4M (excl. cruise) turisti, kongresi itd.

13M turista boravi 1 dan, 7,4M duze od 1 dana. 

Za 2019 godinu su prihodi Amsterdama samo od turizma - €18,6 milijardi.

Cela Holandija je 2018 zaradila od domacih i stranih turista € 87,5 miljardi. 

Kako ovakvih prihoda moze bilo koji grad i drzava da se odrekne zarad dusevnog mira :classic_tongue: (posledicno i tanjih novcanika) stanovnistva? (ne moze).

Meni turisti ne smetaju, srecem ih svakodnevno i cesto razmenim ljubazne recenice sa njima.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Bio sam u Veneciji sa famlijom pre nekih 15 godina i prvi utisak je bio smrad, nedefinisana kombinacija pokvarene ribe, belog luka i prljavih carapa, sto bi rekao moj sin, kao kada udjes u indijski restoran. Onda su nas opljackali u kafeu, uz bezobrazne cene za pice, dodali i muziku.:classic_biggrin:

 

 

Bas mi je zao sto je tako ispalo i zbog divne Venecije i zbog indijskih restorana... Ono sto je nekome grozan miris ili smrad, nekome je muzika za culo mirisa ...

 

Npr. kad smo kod moje omiljene teme Smrad - ako si ikada dolazio u neki bliskoistocni grad, ili africki....takodje osetis to. Par centara gradova u kojima sam bila jasno i glasno mirisu na loj pomesan sa kanalizacijom. Mene to odusevljava. Pa i na menhetnu svaka ulica ima svoj odour. Ne mirisu sva mesta na Dior ili E. Arden niti se to ocekuje. Posebno ne od Venecije koja svojim smradom i cenama i dalje privlaci.....Ili ako je indijski restoran u `nasim cistim i mirisnim svetovima` smrdljiv, zamisli kako je kad sletis u Mumbai na primer....Tamo je kao kada udjes u miljardu indijskih restorana. 

 

 

Mislim da su turisti previse razmazeni i ne znaju da uzivaju u mirisima.

 

 

Znam sigurno da sam ako ne vise puta ono bar jedanput spomenula kako je Salvador Dali osvojio Galu. Tako sto pre susreta sa njom ceo dan kuvao kozu jarca, loj, znoj i razne smrdljive travke i stvari, namazao telo sa tom mesavinom i otisao da je upozna....Ona odmah odlepila za nim.

 

Znaci ako je grad ili osoba fascinantna ili drugacija na nacin da ima ono nesto - uopste nije bitno kako mirise - cak je sto gore to bolje. 

 

U nekim mestima sam bila samo kao dete, pa ne pamtim mnogo, pamtim samo te upecatljive mirise.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Mama_mia said:

 

Bas mi je zao sto je tako ispalo i zbog divne Venecije i zbog indijskih restorana... Ono sto je nekome grozan miris ili smrad, nekome je muzika za culo mirisa ...

 

Npr. kad smo kod moje omiljene teme Smrad - ako si ikada dolazio u neki bliskoistocni grad, ili africki....takodje osetis to. Par centara gradova u kojima sam bila jasno i glasno mirisu na loj pomesan sa kanalizacijom. Mene to odusevljava. Pa i na menhetnu svaka ulica ima svoj odour. Ne mirisu sva mesta na Dior ili E. Arden niti se to ocekuje. Posebno ne od Venecije koja svojim smradom i cenama i dalje privlaci.....Ili ako je indijski restoran u `nasim cistim i mirisnim svetovima` smrdljiv, zamisli kako je kad sletis u Mumbai na primer....Tamo je kao kada udjes u miljardu indijskih restorana. 

 

 

Mislim da su turisti previse razmazeni i ne znaju da uzivaju u mirisima.

 

 

Znam sigurno da sam ako ne vise puta ono bar jedanput spomenula kako je Salvador Dali osvojio Galu. Tako sto pre susreta sa njom ceo dan kuvao kozu jarca, loj, znoj i razne smrdljive travke i stvari, namazao telo sa tom mesavinom i otisao da je upozna....Ona odmah odlepila za nim.

 

Znaci ako je grad ili osoba fascinantna ili drugacija na nacin da ima ono nesto - uopste nije bitno kako mirise - cak je sto gore to bolje. 

 

U nekim mestima sam bila samo kao dete, pa ne pamtim mnogo, pamtim samo te upecatljive mirise.

 

 

 

Tako su i meni govorili da cela Indija smrdi ( ili mirise) na s oprostenjem govna, a Indija je meni jedna od najlepsih i najzanimljivijih

zemalja u kojoj sam bila ( a bila sam u mnogima). I onda sam ponovo odlazila tamo.

Loj , al samo govedji, prija i mom ukusu za miris, a narocito za ukus.

U Veneciju i Firencu treba ici u januaru, a jos ako je mraz, a sunce sija, to je ugadjaj za vecnost.

Covek je sam sa tom bezvremenskom lepotom, Venecija je zimi tako prijatno morbidna da moram da se

setim filma radjenog po noveli Dafne de Morije:

 

image.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2024 at 9:19 AM, Mama_mia said:

 

Bas mi je zao sto je tako ispalo i zbog divne Venecije i zbog indijskih restorana... Ono sto je nekome grozan miris ili smrad, nekome je muzika za culo mirisa ...

Ja licno ne podnosim miris curry-ja,  Indusi ga stavljaju valjda u svako jelo, a o ukusima ne vredi raspravljati. Svojevremeno sam iz pristojnosti morao da probam ukiseljenu haringu, to je negde delikates, ja samo sto nisam trcao u WC posle jednog zalogaja.

 

On 4/27/2024 at 9:19 AM, Mama_mia said:

 

 

Mislim da su turisti previse razmazeni i ne znaju da uzivaju u mirisima.

Nisi imala srece da ides na godisnji odmor sa par razmazenih tinejdzera, sa svakog putovanja sam se vracao uz komentar sada mi treba odmor od ovakovog "odmora". Samo slusanje o tome ko sta nece da jede i ko sta nece da vidi je dovoljno da ti presedne svaki godisnji odmor. O putu za Srbiju bi mogao i film da snimim, zato sam ih vodio samo jednom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2024 at 3:22 PM, DJORDJE said:

Ja licno ne podnosim miris curry-ja................haringu... samo sto nisam trcao u WC posle jednog zalogaja.

 

 

hahahaha, nisam probala ovu haringu ali svako drugo jelo je tako strasno ljuto, pritom nemam nista protiv ljutog, a indijski ljuto nije normalno. Inace abazavam curry, ako je normalan/umeren.

 

On 4/29/2024 at 3:22 PM, DJORDJE said:

 

 

Nisi imala srece da ides na godisnji odmor sa par razmazenih tinejdzera, sa svakog putovanja sam se vracao uz komentar sada mi treba odmor od ovakovog "odmora". Samo slusanje o tome ko sta nece da jede i ko sta nece da vidi je dovoljno da ti presedne svaki godisnji odmor. O putu za Srbiju bi mogao i film da snimim, zato sam ih vodio samo jednom.

 

Umlati ih od batina. Vezi to za radijator pa izadji i uzivaj sam na odmoru.....Sramota :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...