Jump to content

VN Australije 2024, 24.mart


Radoye

Recommended Posts

28 minutes ago, Jurgen said:

 

Nije baš Checo dobio minut, nego je trka završena pod VSC, pa je Čeko jednostavno veći deo poslednjeg kruga vozio sporije.  Ponovo je bio užasan u Australiji slično kao prošle godine, tako da mislim da je ovo više do Čeka nego do RBa.

 

 

Pre VSC je bio +37s. Malo li je?

Link to comment
Share on other sites

Dobismo ovo jbt. 

 

Nije to sto smo dobili ono sto me raduje, vec sto ne sjebasmo ovo glupim odlukama. Posle duzeg vremena sve odluke bejahu logicne i pravovremene. Eto i to docekah da vidim.

 

Jasno je da ce Max opet na prvo mesto cim otkriju uzrok problema sa kocnicom.

Link to comment
Share on other sites

Bio sam siguran da ćemo da udovoljimo Oscaru da bude na podijumu na svom GP-u, čak sam i navijao za to. Na kraju solidan rezultat iako po race pace smo mogli ispred Leklera.

 

No dobro, meni dovoljno bilo da vidim zajapurenog Maksa, odmah mi lepši dan. Zalepila mu zadnja desna kočnica odmah na startu i nije se hladila uopše dok nije eksplodirala (tako je sam izjavio na intervjuu).

 

Što se tiče Nandove kazne, potpuno zaslužena. Verovatno nije ciljao da se Đole slupa onako, ali je svakako ciljao da mu destabilizuje bolid, i sam je par puta tu izleteo tokom vikenda. Ta krivina je ove godine izgleda bila najzahtevnija. I Albon se tu slupao. Đole prošao ok, nikakav problem, najdramatičnije je bilo kako je završio sa strane, podbočen gumom, ali po sagledavanju snimka odmah je bilo jasno da nije ništa strašno, odnosno da izgleda gore no što jeste.

Link to comment
Share on other sites

Utisci su slegli nakon trka, pa ovo pišem hladne glave.

 

Pre svega čestitke Ferariju. Grande!

Ovakav Ferari treba F1, brz, sa pravim odlukama u pravo vreme, sa vozačima koji su ostavili srce na stazi, sa maksimalnim korišćenjem situacije tokom trke. Bravo još jednom.

 

Sainc je odradio neverovatan posao, pogotovo kada se uzme u obzir da čovek još uvek ne može da se kreće kako treba jer je pre dve nedelje bio na operacionom stolu. Juče je uspeo da pobedi u trci F1. Fantastično!

Što se Leklera tiče, hm, malo ću kasnije o njemu.

 

Lando je tu gde je, mnogo veći hype, nego što su njegovi realni vozački kvaliteti. Dečko je mega simpatičan, ali je suvi prosek. Jbg.

 

Što se RB tiče, ilustrativno je to što se Max-u desilo. Kao da je univerzum hteo da ilustruje to samoubistvo tima koje se odigrava od početka sezone. Mene to ne raduje niti mi je ok. Napraviš zverinu od bolida, istog takvog "ludaka" imaš za volanom, a onda "menadžeri" krenu da "mere ćune" i ja sad treba da se redujem tome... Ma važi...

 

Što se tiče ovih "mojih"...brate...kao da taj auto ima nekog gremlina koji po slobodnom nahođenju odlučuje da li će tog dana biti prianjanja ili ne...opet su promašili. By the way, mislim da je kazna za Alonsa potpuno besmislena. Što sam rekao za Landa, mislim i za Džorža.

 

E sad, mislim da ćete mi oprostiti što ću na ovoj temi pričati o vozačkim postavama za sledeću sezonu. Iskreno mislim da se Ferari zajebao i da su odabrali 2 potpuno pogrešna vozača. Za Luisa navijam od njegovog prvog metra u F1, ali "enough is enough". Ok, kapiram njegovu želju da "reinvent himself" kao što Toto kaže za njegov transfer, ali koji će q to Ferariju?

Naravno da nisu mogli da predvide to samoubistvo RB koje se dešava, ali u ovom trenutku lagano bih odjavio i Luisa i Leklera i pravio triling Max, Sainc i Njui. Sa takvom postavkom bi imali šansu da ponovo Bron Šumaher priču. 

O Njuiu je sve rečeno, mislim da čovek u sebi ima još minimum 2-3 vrhunska bolida, a Sainc-ov karakter bi mogao da obezbedi da tim funkcioniše sa Maxom. 

Sainc je izvrstan vozač, vrhunski sportista, ali pre svega veliki gosdpodin i očigledno dobar čovek. U kom god da je timu vozio iza sebe je ostavio dobru karmu, a u gadnom svetu F1 to baš nije česta pojava.

 

Lekler je mega simpatičan tip, ima tu neku auru francuskih vozača iz 70' koju ja volim, brz je do ludila u jednom krugu, ali ima neki "pakao" koji mu jednostavno ne da uđe u prvu ligu.

 

Napisavši sve ovo, ne mogu da se otmem razmišljanju zbog čega sve ovo Toto ne uradi. Da je Ceče CEO Mercedesa, budite sigurni da bi i Njui i Max i Sanc vozili za MGP sledeće godine. Ovako, sa onim švedskim tipom, ne verujem...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DASUBO said:

By the way, mislim da je kazna za Alonsa potpuno besmislena.

 

Davore, cenim tvoje misljenje kao i uvek ali se s ovim ne slazem.

Kao sto znas u trkanju - pa na kraju krajeva i u obicnom svakodnevnom saobracaju - bitno je da se svi ponasaju predvidljivo jer svoje odluke donosimo na osnovu toga sta ocekujemo da ce u datoj situaciji svi ostali oko nas da rade. Zato nema bespotrebnog vrludanja, menjanja putanje na kocenju, usporavanja kad se treba ubrzavati itd. Ili da prevedem na obicne situacije, ne moze se neko prestrojiti za levo, dati levi zmigavac i onda na zeleno svetlo skrenuti desno. Tj. moze ali jebiga bice kriv za udes koji ce neminovno da usledi kada svi oni iz trake za pravo krenu ne ocekujuci da ce ovaj da ih isece.

Jbg mozda bi neko vestiji od Rasela izbegao udes u ovoj situaciji, to mozemo samo da nagadjamo, ali cinjenica je da je Alonso nepredvidljivo i bez ociglednog razloga usporio sto je iznenadilo Rasela i nateralo ga da krene u izbegavanje udesa sa Alonsom sto je na kraju imalo rezultat da se sam skrsio. A moglo je ovo vrlo lako da bude k'o onomad kad je Veber u RBR leteo nakon sto je naleteo na Kovalainena u Valensiji.

Uostalom najmanje bitno ovde je to da li se Rasel slupao ili ne. Problem je sto se Alonso ponasao kao Maks iz "najboljih" dana, a od matorog ipak ocekujemo bolje!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DASUBO said:

Lando je tu gde je, mnogo veći hype, nego što su njegovi realni vozački kvaliteti. Dečko je mega simpatičan, ali je suvi prosek. Jbg.

 

Nisam malopre odgovorio pa zaboravih.

 

Ne mislim da je Lando prosek, jako je talentovan i brz vozač. Ono što mu zameram i što sve više izlazi na videlo je da je vozač bez tog killer instinkta. Nedovoljno je gladan pobeda i retko ulazi u bilo kakve rizične situacije.

 

Slično Jensonu Buttonu koji je uveliko bio poznat kao vozač koji malte ne ne pretiče na stazi nikoga.

Link to comment
Share on other sites

Meni su Lando i Lekler ista kategorija i ne smatram ih top vozacima. Vec su dovoljno dugo da bi se reklo da su mladi pa da to bude opravdanje. Cesto vise grese nego sto imaju dobrih poteza. 
 

I takodje bih se slozio da je Hamilton greska za Ferrari

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Nisam malopre odgovorio pa zaboravih.

 

Ne mislim da je Lando prosek, jako je talentovan i brz vozač. Ono što mu zameram i što sve više izlazi na videlo je da je vozač bez tog killer instinkta. Nedovoljno je gladan pobeda i retko ulazi u bilo kakve rizične situacije.

 

Slično Jensonu Buttonu koji je uveliko bio poznat kao vozač koji malte ne ne pretiče na stazi nikoga.

Lando je u karijeri imao maks 2 sanse da pobedi trku, Rusija i Monca, u prvoj situaciji je i izgubio zato sto je rizikovao, u drugoj bi bilo prilicno bezveze da rizikuje lagan 1 2 Meklarena da bi dosao do pobede.

 

Van toga, ne vidim sta je mogao da uradi i gde je mogao da rizikuje da dodje do pobede.

Link to comment
Share on other sites

Tesko da ce Sainz u RB sem ako se spanska serija nastavlja i njegov dolazak bude kao pritisak na tata Jos-a i generalno na previranja unutar "ekipe".

Matori Sainz i Jos u istoj garazi tesko 🙂 Bez obzira sto je Sainz dobra vozac taj momenat sa ambicioznom familom mi se ne svidja.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Ma ja navijam za Landa, ali mi deluje mrka kapa.

Ne bih ja bio toliko ostar prema njemu.

 

Momak je prosle godine 6x bio drugi, jedino je bio "blizu" u Singapuru ali tu trku bi zavrsio kao treci realno da mu Sainc nije pomogao DRS-om da zaustavi Luisa.

 

Mislim da samo ima nesrecu da je dobio relativno dobar bolid u eri gde je jedan vozac daleko ispred svih, i da je jedina sansa za pobedu da Maks odustane ili ima neke probleme, a to se desava vrlo retko.

 

Vidim ga komotno kao top 5 vozaca na gridu trenutno, a to je dovoljno da se u odgovarajucim okolnostima bori za titulu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hertzog said:

Meni su Lando i Lekler ista kategorija i ne smatram ih top vozacima. Vec su dovoljno dugo da bi se reklo da su mladi pa da to bude opravdanje. Cesto vise grese nego sto imaju dobrih poteza. 
 

I takodje bih se slozio da je Hamilton greska za Ferrari

 

Uh, mislim da nisu ista kategorija. LEC je užasno brz u jednom krugu. NOR ne pokazuje ništa od toga. Što neko reče, Button reinvented.

 

Ono što LEC pokazuje je nepreciznost i često nepouzdanost u trci.

2022 FRA, vodiš, imaš izglednu šansu za pobedu, ti odletiš sa prvog mesta u barijeru u brzoj krivini. Kad smo to videli od Ver ili HAM?

 

Njegove "bravure" na uskim stazama bi možda mogli pripisati traženju limita od bolida ali Baku i Monako su baš višestruki prestupi kakve se ne sećam da je imao Vettel u istom bolidu a nije ni bio sporiji pa da kažeš: vozio je konzervativno. Crne mentalne rupe njega iz creme de la creme grupe guraju u večitog talenta.

Edited by shonke
Link to comment
Share on other sites

LEC preteruje bolid. Po meni jedan od top 3 danas po suvoj brzini ali previse cesto pokusava da iz bolida izvlaci ono cega tamo nema. Kad bi Ferari bio dominantan poput RBR i Lekler bi lagano pobedjivao vozeci sa 80% kao Maks sada.

Sa druge strane Sains nije mnogo sporiji a opet mnogo je iskontrolisaniji pa to cesce pretoci u solidan rezultat ne pokusavajuci da dostigne nemoguce i ne upadajuci u nepotrebne greske zbog toga.

Lando je kontra Lekleru, nije toliko brz na jedan krug ali je sjajan u trkama i cesto zaista uspeva da ostvari plasmane koji su bolji nego sto bi to kvalitet bolida dozvolio. Ja ne bih rekao Baton, mozda pre Prost - naoko deluje dosadno, ali rezultat... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ferari je YoY u Australiji najvise napredovao:

- pobeda (1-2)

- najbrzi krug (Lekler rekord staze)

- prefekni pit stopovi i tajming

 

Slazem se za Leklera, uz malo vise srece i manje preterivanja imao bi 10 umesto 5 pobeda do sada.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Radoye said:

cinjenica je da je Alonso nepredvidljivo i bez ociglednog razloga usporio sto je iznenadilo Rasela i nateralo ga da krene u izbegavanje udesa sa Alonsom sto je na kraju imalo rezultat da se sam skrsio.

 

Rasel nije izbegavao, nije morao da usporava extra zbog Alonsa. Apsolutno nikakve opasnosti nije bilo, osim sto se razlika smanjila i Rasel je bio u prljavom vazduhu i bez gripa na prednjoj osovini a to je vec njegov problem. Nije ovde bilo navlacenja na menjac. Po ovome cak i oni potezi u namernom cekanju za detekciju DRS zone i sl ne smeju vise?Sta cemo sada, da propisemo i putanju kroz krivinu? Tacno gde mora da pogodi apex? Onda i Hulk treba da bude kaznjen sto je koristio dodatnu snagu iz baterije na mestima na kojima mladjani vozac iz Ferrarija nije ocekivao na prosloj trci. Jbg ne vozi onako kako se ocekuje. Sta cemo sa proslogodisnjom voznjom Carlosa u Singapuru? Namerno usporavao, odmah kazna? Budimo malo realni. Ovo je toliko rastegnuto da postaje smesno. Ajde i da su ga kaznili tipa 5 sec ili novcano pa da kaze covek. Ali 20 sec. Potpuni debilizam. 

 

 

Edited by Dzoni_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Radoye said:

nateralo ga da krene u izbegavanje udesa sa Alonsom sto je na kraju imalo rezultat da se sam skrsio

 

Zaista ne vidim taj udes, pošto je bio dosta iza njega, nije mu bio na "repu".

 

Rasel je bukvalno izleteo napolje skoro, pa pravo. Ili je kasno kočio ili je izgubio prijanjanje usled bilo čega, pa i prljavog vazduha, ili čak vetar sa strane.

 

Ima jedna zanimljivost, video sam komentar, da je alonso to "usporavanje", već uradio koji krug ranije, na drugom mestu. Ako je to istina, onda ispada, da je kažnjen samo zato što se rasel slupao.

 

 

Edited by 033zero330
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Rasel nije izbegavao, nije morao da usporava extra zbog Alonsa. Apsolutno nikakve opasnosti nije bilo, osim sto se razlika smanjila i Rasel je bio u prljavom vazduhu i bez gripa na prednjoj osovini a to je vec njegov problem. Nije ovde bilo navlacenja na menjac. Po ovome cak i oni potezi u namernom cekanju za detekciju DRS zone i sl ne smeju vise?Sta cemo sada, da propisemo i putanju kroz krivinu? Tacno gde mora da pogodi apex? Onda i Hulk treba da bude kaznjen sto je koristio dodatnu snagu iz baterije na mestima na kojima mladjani vozac iz Ferrarija nije ocekivao na prosloj trci. Jbg ne vozi onako kako se ocekuje. Sta cemo sa proslogodisnjom voznjom Carlosa u Singapuru? Namerno usporavao, odmah kazna? Budimo malo realni. Ovo je toliko rastegnuto da postaje smesno. Ajde i da su ga kaznili tipa 5 sec ili novcano pa da kaze covek. Ali 20 sec. Potpuni debilizam. 

 

 

On je usporio, uradio downshift, seo na gas i upshift pa opet ukočio i tek tad skrenuo. Nije dobio kaznu jer je išao sporije i usporavao nekog iza. 

nc9svm4hx8qc1.jpg?width=640&crop=smart&a

7bq8jughx8qc1.jpg?width=640&crop=smart&a

Link to comment
Share on other sites

Totalno debilna kazna za Alonsa. Ne znam u sta je Rasel gledao i sta je tacno pokusao ovde...

 

Deluje kao da je zaspao u trenutku pa izvalio da se priblizava naglo Alonsu pa instinktivno trznuo volan...

Link to comment
Share on other sites

Telemetrija Alonsova, tacno se vidi - oduzeo gas na pravcu, prikocio, malo kasnije dodao gas, i onda prikocio ponovo za krivinu. 

Telemetry.thumb.PNG.a7f518e4ee8f98a95084272a6ffa9802.PNG

(Zeleno je prethodni krug i poklapa se sa kako je vozio prethodne krugove; belo je sta je uradio kad je doslo do incidenta.)

Alonso se brani da je pokusao da koci ranije jer je hteo da ima drugaciju putanju kroz krivinu da bi mogao da izvuce maksimalno ubrzanje na pravcu, i to bi bilo OK da je tako i uradio. Ali on je na pola pravca prikocio pa ponovi ubrzavao do krivine. Jbg to se ne radi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...