Jump to content

Psihologija: Empirijska nauka (o duši)


DameTime

Recommended Posts

12 minutes ago, MilošVB said:

Možeš li mi preporučiti neki materijal o ovome?

 

Nisam čitao Serana i Savitri Devi, a koliko znam jedini autor iz akademskih krugova koji ovoj temi pristupa na akademski način je Nicholas Goodrick-Clarke. Normalno, ni jedno delo nije prevedeno na srpski.

 

Nicholas Goodrick-Clarke - Hitler's Priestess: Savitri Devi, the Hindu-Aryan Myth and Neo-Nazism

 

I blisko vezane za temu, svakako preporučujem ukoliko te zanima materija:

 

Nicholas Goodrick-Clarke - Black Sun: Aryan Cults, Esoteric Nazism, and the Politics of Identity

Nicholas Goodrick-Clarke - The Occult Roots of Nazism: The Ariosophists of Austria and Germany, 1890–1935

 

Bilo je zanimljivo dok su išle Senke nad Balkanom, a sve novine imale tekstove o tome ko je bila Marija Orišić. Da su se potrudili da malo pročačkaju stručnu literaturu koju je gospodin pisao shvatili bi da je u pitanju isfabrikovana, nepostojeća ličnost. 

 

Edited by robespierre
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam sve osim poslednje sezone, bazirana je na realpolitik problemima, slabo se dotiče ezoterije.

 

Ja bih ti samo skrenuo pažnju da, ne računajući ideološku literaturu kao što su dela Serana i Savitri Devi, većina autora koji obrađuju ovu temu su pseudonaučnici koji fantaziraju stvari u maniru Dena Brauna. 

Edited by robespierre
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo zbog svega navedenog i postoje "zdravi" i "patološki" narcis. Određene karakteristike prelaze u PL tek onda kada ometaju svakodnevno funkcionisanje osobe. U svakom slučaju, nivo empatije i razumevanja naravno da treba da postoje, ali će se lakše naći kod psihologa i psihijatara (koji imaju pojam o tome sa čim se oni suočavaju) nego kod laika. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Mali demanti: U ovom naslovu nema ni H od Hitlera. Knjnizicu je izdao Plavi Jahac ako se ne varam i citala sam je pre nego sto sam cula o Seranovom skretanju u misticni nacizam i antisemitizam,  pre cca 30 godina. Serano pise u prvom licu, obilazi Hesea i Junga u njihovim predsmrtnim godinama kada oboje zive u CH, vrlo blizu jedan drugog a da se nikad ne posecuju. Serano pise o Heseu, Jungu, pise kao neko ko im se divi i ko hoce da razume ta dva genija koja, koliko god da su posedovali kljuceve ljudske duse i uma, ne uspevaju da, u nekim aspektima svojih zivota, prevazidju neke svoje sasvim ljudske mane. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MilošVB said:

Možeš li mi preporučiti neki materijal o ovome?

 

Miguel Serrano’s Antisemitism and its Impact on the Twenty-First-Century Countercultural Rightists

 

 Sa gornjeg linka mozes da skines pdf. De Gruyter je izvor sa vrlo dobrom reputacijom.

 

Quote

This paper shows the impact of Serrano’s antisemitism on the twenty-first-century countercultural rightists, emphasizing both the local aspects –Latin American, Chilean– of his “Esoteric Hitlerism” and the global dimension of such an impact.

Edited by Cyber
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Pletilja said:

Mali demanti: U ovom naslovu nema ni H od Hitlera. Knjnizicu je izdao Plavi Jahac ako se ne varam i citala sam je pre nego sto sam cula o Seranovom skretanju u misticni nacizam i antisemitizam,  pre cca 30 godina. Serano pise u prvom licu, obilazi Hesea i Junga u njihovim predsmrtnim godinama kada oboje zive u CH, vrlo blizu jedan drugog a da se nikad ne posecuju. Serano pise o Heseu, Jungu, pise kao neko ko im se divi i ko hoce da razume ta dva genija koja, koliko god da su posedovali kljuceve ljudske duse i uma, ne uspevaju da, u nekim aspektima svojih zivota, prevazidju neke svoje sasvim ljudske mane. 

Tih je godina Serano bio ambasador u Indiji, a bas u godini smrti Hesea postaje ambasador u Beogradu, ni Jung ni Hese nisu mogli

da imaju pojma o njegovom obozavanju Hitlera, verovatno ih je i sreo na nekoliko sati jer su obojica u to vreme bili i stari,

a Hese je umirao od leukemije. Znaci da ih nije bas mnogo obilazio nego je smislio pricu koju oni nisu mogli da demantuju

jer su umrli, a po logici stvari nije ni moglo da ih zanima bilo kakvo prijateljstvo s njim jer je jedan bio Nobelovac, a drugi

cuveni psihijatar.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

Tih je godina Serano bio ambasador u Indiji, a bas u godini smrti Hesea postaje ambasador u Beogradu, ni Jung ni Hese nisu mogli

da imaju pojma o njegovom obozavanju Hitlera, verovatno ih je i sreo na nekoliko sati jer su obojica u to vreme bili i stari,

a Hese je umirao od leukemije. Znaci da ih nije bas mnogo obilazio nego je smislio pricu koju oni nisu mogli da demantuju

jer su umrli, a po logici stvari nije ni moglo da ih zanima bilo kakvo prijateljstvo s njim jer je jedan bio Nobelovac, a drugi

cuveni psihijatar.

Nije bas tako, pricu o obilazenju dva umirovljenika Serano potkrepljuje pismima asistentkinja obojice i nakon sto su oni preminuli. Utisak je da su ga primali sa postovalnjem i uvazavanjem. Da nije tako, neko bi ga vec demantovao nako sto je objavio ta secanja.

https://www.knjizara.com/Jung-i-Hese-hermeticki-krug-Migel-Serano-22558

Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2023 at 3:21 PM, Pletilja said:

Mali demanti: U ovom naslovu nema ni H od Hitlera. K

 

Niko i ne kaze da ste reklamirali knjizicu sa H od Hitlera. Ovde je pitanje etike.....

 

da li zbog jedne knjizice u kojoj nema ni H od Hitlera, treba zaboraviti da je pisac te knjige zapravo ljubitelj nacizma i osvedoceni antisemita? On je jedan od onih odvratnih likova koje bi trebalo zaboraviti, ono kao kada se ne zna ni gde su grobovi raznih svetskih kretencina, npr. hitleru, bin ladenu i mnogima kojima se na vreme utre svaki traga kako pristalice i obozavetelji ne bi dolazile i odavale im pocast.

 

...kao sto se narcis ne postaje tako sto se jedno probudimo i odlucimo da cemo od sada biti narcisi isto i se ne probudimo jedno jutro da bismo odlucili da cemo biti nacisti - jer ovi  `velicanstveni kvaliteti` ako im je osoba sklona - samo cekaju momenat da se razmahnu....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Tih je godina Serano bio ambasador u Indiji, a bas u godini smrti Hesea postaje ambasador u Beogradu, ni Jung ni Hese nisu mogli

da imaju pojma o njegovom obozavanju Hitlera, verovatno ih je i sreo na nekoliko sati jer su obojica u to vreme bili i stari,

a Hese je umirao od leukemije. Znaci da ih nije bas mnogo obilazio nego je smislio pricu koju oni nisu mogli da demantuju

jer su umrli, a po logici stvari nije ni moglo da ih zanima bilo kakvo prijateljstvo s njim jer je jedan bio Nobelovac, a drugi

cuveni psihijatar.

 

Ne samo sto je Hesse bio Nobelovac nego njegove knjige su 1933. spaljivane na lomacama diljem nacisticke Nemacke jer se nisu uklapale u nacisticku ideologiju, nego se i zna Hesseov stav u vezi sa nacizmom koji se skroz kosio sa njim. Isto kao sto se zna da je Serrano tokom drugog svetskog rata sprovodio kampanju podrske nacistickoj Nemackoj i bio promoter antisemitskih teorija zavere.  O Jungovom odnosu prema nacizmu i antisemitizmu ima za pocetak ovde.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Cudi me da niko nije javio toj knjizari da su napravili lapsus. Ne radi se o "hermetickom krugu" nego o "hermeneutickom krugu" koji je pojam u okviru hermeneutike. 

Jos jedan pokusaj: ima smisla i "hermeticki" i "hermeneuticki"jer Hese i Jung nisu primali nikog niti su davali intervjue tako da izdavac daje ovaj naslov jer je Serano jedini koji uspeva da dodje do njih i autorizuje svoj tekst od strane bliskih osoba i Hesea i Junga.   Hermenauticki, zato sto tokom poseta, vodi razgovor o znacenju i tumacenju nekih  postulata stvaralastva i Hesea i Junga  propustajuci ta saznajnja kroz vlastito bice. U knjizi je i poslednja Heseova pesma i razgovor o njoj.

Ner budite gadljivi, ako vam je stalo da jos nesto saznate o ova dva velikana, uzmite knjigu u ruke. Knjiga nije spaljivana javno, nije zabranjivana, rekla bih i da ne ujeda s obzirom da sam je citala. Predgovor je pisao Vladeta Jerotic ako vam to nesto znaci. 

Ne budite narcisi, procitajte ili bojkotujte, marim ja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Pletilja said:

Ner budite gadljivi, ako vam je stalo da jos nesto saznate o ova dva velikana, uzmite knjigu u ruke. Knjiga nije spaljivana javno, nije zabranjivana, rekla bih i da ne ujeda s obzirom da sam je citala. Predgovor je pisao Vladeta Jerotic ako vam to nesto znaci. 

Ne budite narcisi, procitajte ili bojkotujte, marim ja.

 

Zaista nema potrebe za ovim. 

Link to comment
Share on other sites

Sta reci a ne nasmejati se suocen sa potpunim nerazumevanjem. Ovaj gospodin serano o kome smo zapoceli iz poznatih razloga diskusiju, a razlozi nisu literarne prirode, ne samo sto je bio ovo sto kazemo da jeste, vec nije uspeo ni citaoce da uvede u stanje zvano samadhi vec u stanje ljutitosti. 

 

...takodje ovaj gospodin serano ima postovaoce ne samo na ovom forumu vec i sire po srbiji...naime jedan uspesni politicar i doktor potpuno deli njegove stavove u vezi vanzemaljaca i tako to, kad otkucate njegovo ime izadje nesto fenomenalno:

 

Miguel Serrano

Born

in Santiago, Chile

September 10, 1917

Died

March 09, 2009
Chilean diplomat and explorer. Serrano is one of the most important authors of esoteric Hitlerism, claiming that Aryan white people originated from an extra-terrestial visitors.

 

 

...i da obnovimo - knjiga ne ujeda, citajte nesto i od nestorovica ako je napisao....

 

 

ps. zao mi je zbog pletilje sto je ispalo ovako.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Mama_mia said:

 

 

 

ps. zao mi je zbog pletilje sto je ispalo ovako.

Hvala na... razumevanju, recimo.

Pratim prenos novogodisnjeg koncerta iz beckog Muzikferajna. Mislim da mi je ovo 55 put da mi nova godina dolazi tek sa muzicarima becke filharmonije, legat moje pok majke, mogli smo kucu da srusimo dok traje prenos, ne bi ni trepnula. 

Elem, pohvalim se, pre par godina, ovde na forumu, da mi se dopada novi direginet i njegov izbor repertoara, dobijem momentlno  linkove o "nacistickoj epizodi" Muzikferajna tokom II Sv. rata.

Ja znam ko sam, znam koliko celog mog trajanja nosim u sebi deo svetskog bola zbog svih monstruoznih zlocina pocinjenih i u moje ime, kao gradjanina ovog sveta koji, ne mogu da kazem da sad gubi razum, ne, nikad mu razum i nije bio jaca strana, o humanosti da i ne govorim. ALI, ako ista moze da prenese buducim generacijama tracak lepote, humanosti, dobrote, zajednistva, onda su to umetnici, knjizevnici, filozofi i zato su mi oni vazni, zato ih pustam u svoj zivot.

Ja cu svake godine da pravim novog sneska, da imate sta da rusite....

Ziveli!

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2024 at 1:25 PM, Pletilja said:

 

Ja cu svake godine da pravim novog sneska, da imate sta da rusite....

Ziveli!

 

 

 

ok ziveli, nego nikada ne nazdravljati praznon casom, sad pravim izuzetak :wink2:

 

Plasim se kada ovako pretis da ces napraviti jos veceg, zaumnijeg i jezivijeg sneska od vec vidjenog na ovom topicu. Svejedno ja takve sneskove istopim cak i pre proleca samo ako ih ugledam - prvo im pojedem sargarepu.

 

Ipak, sad me to bas inspirisalo mislim, 0najbolje i za tog Sneska i za sve ovde da pokazete koliko-0toliko razumevanje o cemu neki pricaju/mo a da to ostane bez decije uvredjenosti i bez inata o jos gorem snesku od ovog serana....please. I niko nikoga ne nabedjuje da je saradnik nekih ozloglasenih sumnjivih ili dokazanih opskurnih likova cak i da izazivaju fantasticne vibracije kod ljudi zbog svojih ideja, stihova, rime i ostalih lepih stvari koje mogu da zavedu, tj. da normalnog odvedu na stranputicu, Pa videli smo kako je Srbija sasvim normalna zemlja sa nekom sjajnom perspektivom odvedena na stranputicu.......Ko ju je tamo odveo? Pa takvi likovi kojima ljudi pocnu da se dive a da pre toga nisu proverili o cemu se tu tacno radi, ko su ovi ljudi ...znaci kojekakvi zaludjenici i prevaranti iskrivljenih vizija su oni koji ruse malog, prijateljskog i benignog Sneska a ne neki nick sa foruma.

 

Nick sa foruma samo zvrlja svoje istine ali i prihvata tudje da se oko njih prepire ako treba, ako se ne slaze ne inati se vec obrazlozi konkretno u cemu je epicentar neslaganja a ne uopsteno - humanost, dobrota, zajednistvo, filozofi, umetnici.... A od svega toga videsmo samo migel serana, samoljubivog antisemitu i budaletinu oko koga se ova prica malo zavrtela - recimo da sam se ja divila nekome za koga nisam ranije znala ovo sto sada znam - bar bih rekla da to nisam znala i da je to jedini razlog sto sam ga uopste tretirala i spomenula a ne bih prizivala vec navedena opsta mesta da odbranim nekog stvora malog pesnickog kalibra a velikog straMputasa.

 

Ps. zvuci mi logicnije ako kazem Stramputas sto mozda nije tacno, ispravicu ako treba.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Let's talk about - LOVE BOMBING

 

Temu smo nekako ugrejali pričom o narcisima i ova podtema se savršeno naslanja na nju. Nekoliko puta sam bila na udaru ovog fenomena, poslednji put pre nekoliko dana i bilo je dosta jakog intenziteta, pa odatle inspiracija da pričam o njemu.

 

Neka uopštena definicija love bombing-a bi glasila: preplavljivanje tj. zasipanje druge osobe, najčešće romantičnog partnera, pažnjom, poklonima i generalno afektivnim signalima. Mada to nije obavezno, ovo se češće dešava na začetku romantičnog odnosa, kada osoba koja vrši love bombing želi da se osigura da će privući i zadržati tu osobu koja mu/joj je predmet interesovanja. Love bombing uglavnom ukazuje da ta osoba poseduje nezdrave obrasce afektivne vezanosti. 

 

Ovaj fenomen se dosta eksploatiše u pop kulturi i zapravo se često može naći u središtu zapleta romantičnih komedija. Znate one filmove kada glavnog junaka ili junakinju neko kroz ceo film juri u pokušaju da se smuvaju, iako nije preterano zainteresovan(a)? Ili kad muškarci kažu da ne j*** lep nego uporan? 

 

Love bombing je naporan, iscrpljujuć i, mada u početku može delovati kao nešto pozitivno jer se neko trudi oko vas i jako je uporan, veoma brzo vam može postati neprijatno. I postaćete svesni da u tom ponašanju postoje neke "crvene zastavice". 

 

Kakve ovo veze ima sa narcisima?

 

Love bombing se vezuje za osobe sa narcističkim crtama zbog svoje manipulativne prirode. Osoba koja vas bombarduje afektivnim signalima, komplimentima i poklonima ima za cilj stvaranje osećaja zavisnosti. Naći ćete se u krugu u kom očekujete da ona prema vama postupa na taj način i emotivno ste zavisni od toga.

 

Stvaranje emotivne ko-zavisnosti između vas dovodi do brisanja granica, što narcisu dalje omogućava plodno tlo za različite vrste emocionalnog manipulisanja, gaslighting i zašto da ne i neke druge oblike emocionalnog zlostavljanja.

 

Love bombing je samo prvi korak ka krajnjem cilju narcisa, a to je potpuna kontrola. Ne samo nad vašim emotivnim odnosom, već i nad vama samima. Love bombing otprilike toliko i traje, sve dok ne stvori emocionalnu zavisnost koja zapravo daje tu kontrolu. 

 

Kako prepoznati love bombing?

 

Neki znaci i bihejvioralni paterni koji mogu ukazivati na to da vas neko afektivno bombarduje:

  • Osoba preterano brine o vama iako se poznajete veoma kratko
  • Daje vam poklone, često skupe i ekstravagantne, kakve ne biste očekivali u toku kratkog poznanstva
  • Konstantno naglašava i ističe kako ste vi sada par, treba da vodite računa jedno o drugom, imate jedinstvenu konekciju, sami ste protiv celog sveta, imate samo jedno drugo,...
  • Ističe kako ste srodne duše i svaku sličnost između vas koristi da to argumentuje
  • Ta osoba deluje savršena za vas, čini nešto što niko drugi nikada nije, sve deluje too good to be true
  • Obasipa vas komplimentima iako, racionalno gledano, nije imala dovoljno vremena da vas upozna kako bi tvrdila te stvari
  • Imate osećaj da vas konstantno "ubeđuje" kako treba da budete zajedno 

U ovom tekstu je ovaj fenomen dosta dobro objašnjen + na kraju imate dodatne reference koje možete da pregledate: https://www.berkeleywellbeing.com/love-bombing.html 

Još jedan solidan rad na temu: https://scholarworks.uark.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1000&context=hdfsrsuht 

 

Moj primer love bombing-a

 

U pitanju je tridesetogodišnji muškarac kog poznajem preko društvenih mreža - pratimo se duže vreme i diskutovali smo par puta. Javlja mi se i počinje da me obasipa komplimentima. 

 

Nastavljamo dopisivanje, pri čemu on nakon 2 dana komunikacije, svaku sličnost između nas dvoje - u interesovanjima, zanimanju, datumu rođenja, koristi da potkrepi tvrdnju da je suđeno da budemo zajedno. Sve to radi kako bi me ubedio da treba da izađem sa njim. 

 

Na moju konstataciju da se ne osećam dobro, pita me da li je potrebno da mi donese nešto (?) Imajte na umu da se mi lično ne poznajemo. Odgovaram da nije potrebno, da bi u nekoj od narednih poruka rekao - ja i sada želim da brinem o tebi, ali to mi ne dozvoljavaš. Kada mu odgovorim da sama brinem o sebi, njegova sledeća poruka glasi - ne može to tako, od sada ću ja da brinem o tebi i ti o meni, tako je mnogo lakše i lepše. Primećujete definitivan, gotovo imperativan ton koji koristi, ponovo da bi me ubedio i to prikazao kao nekakvu objektivnu činjenicu. 

 

Na moju tvrdnju da je potrebno vreme i upoznavanje kako bi se razvio takav oblik vezanosti, on odgovara - biće, ne brini, ne idem ja nikuda. Što je stvarno suludo "obećavati" osobi koju ne poznajete lično, jer postoji mogućnost da vam se taj neko uopšte ne dopadne kada ga bolje upoznate.

 

Ovo su otprilike najočigledniji znaci, mada bilo ih je još.

 

Kako sam razrešila odnos?

 

Otvoreno sam mu iskomunicirala da ne želim da izađem sa njim jer mi ne prija njegovo ponašanje. Primio je to prilično dobro, osim što je par dana kasnije ponovo pokušao da me kontaktira i ubedi. Ali, nije se mnogo potresao za nekog kome sam se navodno mnogo dopadala i jako dugo. 

 

To je još jedan simptom love bombing-a, ta osoba ne nastupa iz stvarnog interesovanja za vas, već ima neki drugi cilj, svesno ili nesvesno. Samim tim ga ni odbijanje nije previše "zabolelo".

Edited by DameTime
slova
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imala sam donedavno seficu koja je primenjivala goreopisano na citavu grupu, nas cetrdesetak. Svako se tu mogao osecati posebno, izabrano, bogomdano. Svako je bar neko jutro izgledao jako dobro, imao odecu ili frizuru koja mu jako dobro stoji, bio riba / frajer i po. Svako je radio jako dobar posao, resavao probleme, bio najvaznija karika u lancu, neko bez koga se ne moze…. Vremenom ljudi pocinju da shvataju da je jedina nagrada za toliku izuzetnost samo jos vise posla. Ipak, nejgore od svega bilo je sto je, gradeci bolesno bliske privatne odnose sa zaposlenima, uspela da ljudi pocnu da spijuniraju jedni druge, sve verujuci da cine vaznu stvar za kolektiv. Na kraju su ti isti ljudi poceli da se osecaju lose i da daju otkaze jedan za drugim. Ni za kim se nije ni okrenula, kamoli pokusala da ga zadrzi, samo se novom snagom bacala na preostale. Neki su cak i uspeli da iskukaju nekakvu privilegiju, ali bi im se to uskoro obilo o glavu, pa su i oni davali otkaz. Svako se u jednom trenutku mogao osecati kao privilegovani miljenik, a vec u sledecim kao istrosena i odbacena krpa. Ili jos gore, kao malo dete koje je razocaralo mamu koja ga toliko voli i duboko razume, cini sve za njega.


Mogla bih do sutra da opisujem kakvih je tu sve lomova bilo. Zavrsilo se tako sto je pomenuta sefica nakon neke dve godine manipulacija i pletenja svakakvih mreza, na kraju sama pukla. Nestala je jednog jutra bez zbogom, i vise je niko nije video ili cuo za nju. Od tada je proslo vise od pola godine, ali posledice se i dalje osecaju. Pre svega u vidu obeshrabrenih ljudi koji i dalje bez gundjanja rade vise nego sto bi morali, samo sada bez nekog da ih tapse po ramenu i ubedjuje da su izuzetni. Jedinu nadu mi pruza to sto od tada niko nije dao otkaz, a nema vise ni toliko bolovanja i potrebe da zamenjujemo jedni druge. Ipak, jos uvek smo dobro dresirana grupa, spremna za novog manipulatora. Nadam se da ce novi sef, kojeg jos nismo dobili, biti drugaciji. 
 

Edit: Zaboravih da dodam i licni deo. I sama sam u jednom trenutku dala otkaz i nasla drugi posao. Na rastanku mi je rekla ”steta, imala sam planove s tobom”. Nije mi rekla kakve ili pokusala da me zadrzi nekakvom ponudom. Mislim da joj je laknulo. Vratila sam se na isti posao nakon osam meseci i nakon sto je manipulatorka nestala iz nasih zivota.

Edited by vilhelmina
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DameTime said:

Let's talk about - LOVE BOMBING

 

Temu smo nekako ugrejali pričom o narcisima i ova podtema se savršeno naslanja na nju. Nekoliko puta sam bila na udaru ovog fenomena, poslednji put pre nekoliko dana i bilo je dosta jakog intenziteta, pa odatle inspiracija da pričam o njemu.

 

Neka uopštena definicija love bombing-a bi glasila: preplavljivanje tj. zasipanje druge osobe, najčešće romantičnog partnera, pažnjom, poklonima i generalno afektivnim signalima. Mada to nije obavezno, ovo se češće dešava na začetku romantičnog odnosa, kada osoba koja vrši love bombing želi da se osigura da će privući i zadržati tu osobu koja mu/joj je predmet interesovanja. Love bombing uglavnom ukazuje da ta osoba poseduje nezdrave obrasce afektivne vezanosti. 

 

Ovaj fenomen se dosta eksploatiše u pop kulturi i zapravo se često može naći u središtu zapleta romantičnih komedija. Znate one filmove kada glavnog junaka ili junakinju neko kroz ceo film juri u pokušaju da se smuvaju, iako nije preterano zainteresovan(a)? Ili kad muškarci kažu da ne j*** lep nego uporan? 

 

Love bombing je naporan, iscrpljujuć i, mada u početku može delovati kao nešto pozitivno jer se neko trudi oko vas i jako je uporan, veoma brzo vam može postati neprijatno. I postaćete svesni da u tom ponašanju postoje neke "crvene zastavice". 

 

Kakve ovo veze ima sa narcisima?

 

Love bombing se vezuje za osobe sa narcističkim crtama zbog svoje manipulativne prirode. Osoba koja vas bombarduje afektivnim signalima, komplimentima i poklonima ima za cilj stvaranje osećaja zavisnosti. Naći ćete se u krugu u kom očekujete da ona prema vama postupa na taj način i emotivno ste zavisni od toga.

 

Stvaranje emotivne ko-zavisnosti između vas dovodi do brisanja granica, što narcisu dalje omogućava plodno tlo za različite vrste emocionalnog manipulisanja, gaslighting i zašto da ne i neke druge oblike emocionalnog zlostavljanja.

 

Love bombing je samo prvi korak ka krajnjem cilju narcisa, a to je potpuna kontrola. Ne samo nad vašim emotivnim odnosom, već i nad vama samima. Love bombing otprilike toliko i traje, sve dok ne stvori emocionalnu zavisnost koja zapravo daje tu kontrolu. 

 

Kako prepoznati love bombing?

 

Neki znaci i bihejvioralni paterni koji mogu ukazivati na to da vas neko afektivno bombarduje:

  • Osoba preterano brine o vama iako se poznajete veoma kratko
  • Daje vam poklone, često skupe i ekstravagantne, kakve ne biste očekivali u toku kratkog poznanstva
  • Konstantno naglašava i ističe kako ste vi sada par, treba da vodite računa jedno o drugom, imate jedinstvenu konekciju, sami ste protiv celog sveta, imate samo jedno drugo,...
  • Ističe kako ste srodne duše i svaku sličnost između vas koristi da to argumentuje
  • Ta osoba deluje savršena za vas, čini nešto što niko drugi nikada nije, sve deluje too good to be true
  • Obasipa vas komplimentima iako, racionalno gledano, nije imala dovoljno vremena da vas upozna kako bi tvrdila te stvari
  • Imate osećaj da vas konstantno "ubeđuje" kako treba da budete zajedno 

U ovom tekstu je ovaj fenomen dosta dobro objašnjen + na kraju imate dodatne reference koje možete da pregledate: https://www.berkeleywellbeing.com/love-bombing.html 

Još jedan solidan rad na temu: https://scholarworks.uark.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1000&context=hdfsrsuht 

 

Moj primer love bombing-a

 

U pitanju je tridesetogodišnji muškarac kog poznajem preko društvenih mreža - pratimo se duže vreme i diskutovali smo par puta. Javlja mi se i počinje da me obasipa komplimentima. 

 

Nastavljamo dopisivanje, pri čemu on nakon 2 dana komunikacije, svaku sličnost između nas dvoje - u interesovanjima, zanimanju, datumu rođenja, koristi da potkrepi tvrdnju da je suđeno da budemo zajedno. Sve to radi kako bi me ubedio da treba da izađem sa njim. 

 

Na moju konstataciju da se ne osećam dobro, pita me da li je potrebno da mi donese nešto (?) Imajte na umu da se mi lično ne poznajemo. Odgovaram da nije potrebno, da bi u nekoj od narednih poruka rekao - ja i sada želim da brinem o tebi, ali to mi ne dozvoljavaš. Kada mu odgovorim da sama brinem o sebi, njegova sledeća poruka glasi - ne može to tako, od sada ću ja da brinem o tebi i ti o meni, tako je mnogo lakše i lepše. Primećujete definitivan, gotovo imperativan ton koji koristi, ponovo da bi me ubedio i to prikazao kao nekakvu objektivnu činjenicu. 

 

Na moju tvrdnju da je potrebno vreme i upoznavanje kako bi se razvio takav oblik vezanosti, on odgovara - biće, ne brini, ne idem ja nikuda. Što je stvarno suludo "obećavati" osobi koju ne poznajete lično, jer postoji mogućnost da vam se taj neko uopšte ne dopadne kada ga bolje upoznate.

 

Ovo su otprilike najočigledniji znaci, mada bilo ih je još.

 

Kako sam razrešila odnos?

 

Otvoreno sam mu iskomunicirala da ne želim da izađem sa njim jer mi ne prija njegovo ponašanje. Primio je to prilično dobro, osim što je par dana kasnije ponovo pokušao da me kontaktira i ubedi. Ali, nije se mnogo potresao za nekog kome sam se navodno mnogo dopadala i jako dugo. 

 

To je još jedan simptom love bombing-a, ta osoba ne nastupa iz stvarnog interesovanja za vas, već ima neki drugi cilj, svesno ili nesvesno. Samim tim ga ni odbijanje nije previše "zabolelo".

Da li se u love bombing racuna visesatno recitovanje Jesenjinovog opusa u originalnoj verziji, na ruskom, jeziku koji ja ne razumem?☺️

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Pletilja said:

Da li se u love bombing racuna visesatno recitovanje Jesenjinovog opusa u originalnoj verziji, na ruskom, jeziku koji ja ne razumem?☺️

 

Nikako, ovo bi bilo gaslajting😄

( u prevodu na srpski praviti nekoga budalom)

 

Glavni junak stvara posebnu psihološku atmosferu u kući sa ciljem da ubedi suprugu da je luda. Vizuelni simbol njegove psihološke obmane je prigušena svetlost plinske lampe, tipične za Viktorijanski period.

Ta vizuelna asocijacija iznedrila je glagol, koji u modernom engleskom jeziku znači svesnu i zlonamernu obmanu i insistiranje na toj obmani uprkos činjenicama, koje dokazuju suprotno, a sve u cilju izvlačenja lične koristi.

Žrtva počinje da sumnja u ispravnost sopstvenih misli, percepcije stvarnosti, sećanja i samim tim postaje zbunjena, gubi samopouzdanje, samopoštovanje, postaje emocionalno i mentalno nestabilna i zavisna od manipulatora.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Da li se u love bombing racuna visesatno recitovanje Jesenjinovog opusa u originalnoj verziji, na ruskom, jeziku koji ja ne razumem?☺️

 

Ako je u kombinaciji sa nekim drugim signalima, i naravno ako Vam nije bilo prijatno :classic_smile:

 

Link to comment
Share on other sites

Citajuci sve ovo, zakljucujem da su ljudi ponekad zastrasujuci. A ja zaglupljena, verujem kad mi ukazu na moju posebnost i ostale lepe stvari koje me krase... Kako bih mogla da poverujem da je sve to samo manipulacija ako i sama verujem da je bas tako kako ovi manipulatori umiljavajuci se pricaju....

 

Medjutim kod mene se nije dogodilo nista neprijatno zbog tih `manipulacija` za koje i dalje verujem da to nisu vec da je to sto mi kazu susta istina i to zbog toga sto pravi manipulatori su malo i lukavi, oni tacno znaju sa kim mogu i sta mogu...oko mene se ne zadrzavaju dugo, ili ja pored njih,  tako da traze laksu metu koja ce ipak malo duze od par minuta da im odoleva :lol_2:

 

A day without laughter is a day wasted

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...