Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Vukadinović uvek kaže da je moguća greška 2% na tom uzorku, a sada vidimo da ima nešto više ovih što se nisu izjasnili nego pre.

 

Uprkos svemu ako sam dobro sabrao 12% ispod cenzusa, to znači da sa ovim rezultatima SNS+SPS uzimaju 55% mandata. Nije da nismo očekivali ali nadao sam se da će bar biti ispod 50% pa da im manjine obezbeđuju većinu.

 

Bolje da je radio BG, ovo je manje više poznato iako ću ja biti veoma zadovoljan ako SPN dobije 25%. Prošle godine su svi zajedno imali oko 19% tako da bi 25% bio lep rast za godinu i po dana razlike.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Мене занима каква је београдска математика СНС-а? Очиглено заједно са СПС-ом неће бити близу власти. Претпостављам да ће очерупати нечји одборнички клуб. Међутим ни то им неће бити довољно. Да ли је по вама могуће да НДСС-ПОКС добију понуду пакет аранжман град - република од СНС-а?

Link to comment
Share on other sites

Just now, suptil said:

Мене занима каква је београдска математика СНС-а? Очиглено заједно са СПС-ом неће бити близу власти. Претпостављам да ће очерупати нечји одборнички клуб. Међутим ни то им неће бити довољно. Да ли је по вама могуће да НДСС-ПОКС добију понуду пакет аранжман град - република од СНС-а?

Zavetnike racunas kao opoziciju?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zvezdarac said:

Zavetnike racunas kao opoziciju?

Mislim da ce Zavetnike da ocerupa. Tj. da ce biti prelazaka iz Zavetnika ka SNS-u. Govorimo hipoteticki. Dakle da li NDSS-Poks prhvataju nepristojnu ponudu posle izbora ako istu dobiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zvezdarac said:

Pa nece im trebati NADA,sa Zavetnicima ima vecinu u BG sigurno.

 

Mislis i da ce Dveri u  paketu da pridju SNS-u u Beogradu? Mnogo je velika tu cena za SNS. Nekako mi cerupanje plus NDSS-PoKS paket arenzman rezervna opcija SNS. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, suptil said:

Mislim da ce Zavetnike da ocerupa. Tj. da ce biti prelazaka iz Zavetnika ka SNS-u. Govorimo hipoteticki. Dakle da li NDSS-Poks prhvataju nepristojnu ponudu posle izbora ako istu dobiju.

Zasto bi ih čerupao kada će oni prvi prihvatiti ponudu SNS u ime "visih nacionalnih interesa". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, suptil said:

Мене занима каква је београдска математика СНС-а? Очиглено заједно са СПС-ом неће бити близу власти. Претпостављам да ће очерупати нечји одборнички клуб. Међутим ни то им неће бити довољно. Да ли је по вама могуће да НДСС-ПОКС добију понуду пакет аранжман град - република од СНС-а?

 

Beogradska matematika SNS-a jeste čerupanje + velika seoba.

Ipak, ako zaista ogroman broj ljudi izađe da glasa - onda im možda ta matematika ne prođe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Zasto bi ih čerupao kada će oni prvi prihvatiti ponudu SNS u ime "visih nacionalnih interesa". 

Cerupanje je najjeftinije. Zavetnici ostaje njeno preduzece za glumatanje. Naravno da ce na poziv tj. prekomponovanje scene zbog visih interesa i oni pohrliti ka SNS-u. Ipak moja je pretpostavka da Zavetnici sami bez Dveri nece  mnogo pomovi SNS-u u Beogradu tako da se otvara prica sa NDSS-POKS ali iskljucivo paket aranzman. 

 

3 minutes ago, Sen said:

Beogradska matematika SNS-a jeste čerupanje + velika seoba.

Ipak, ako zaista ogroman broj ljudi izađe da glasa - onda im možda ta matematika ne prođe.

Apsolutno tacno. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne vjerujem da je Vukadinovic ciljano stavio 2,9 % da bi motivisao svoje birace da se aktiviraju, to bas moze da bude kontraefekat,da medju njima zavlada defetizam i da se odluce na sigurno,glas za SPN ili za neku desnicarsku opciju ako su im vec ti stavovi blizi.
Nije ni njemu u interesu da se igra sa svojim ugledom,ipak mu je istrazivanje javnog mnjenja primarna djelatnost,politicki aktivizam je nesto sekundarno.
Naravno da je veliko pitanje da li je istrazivanje mjerodavno posto mi se cini da se nidje ljudi vise ne boje da javno izraze svoj stav nego kod nas.

Edited by Lovcenac MNE
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sta god mi mislili, uzme li SPN preko 25, to je odlican rezultat na republici, narocito s obzirom na to da su se u kampanji malo slepali uz Proglas a svoju nisu bas nesto sjajno odradili. U BG ce sve zavisiti od desnice, tj hoce li preci cenzus neka od ove dve liste, ili preleteti Dveri i Zavetnici ( ili samo Zavetnici ). I pored mogucnosti da pokidaju, savez SPN i NADA je nedovoljan za vlast na gradskom nivou ( realniji scenario je da tu ulete jos Dveri ili NS / SDS-DJB ako predju cenzus )

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ljudi su generalno kvarljiva roba,dosta je tu potencijalnih koji se mogu potkupiti ne samo kod Dveri ili Zavetnika, samo sto sve i da se tako nesto hipoteticki dogodi nevjerovatan mi je scenario da svi onda budu kao ok sa tim,preletjeli odbornici.ovi sad imaju vecinu i to je to,to bi po meni moglo lako da izvede narod na ulice i izazove bunt,pa vrlo vjerovatno i neke ponovljene prijevremene izbore za BG.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče Beograda sve zavisi koliko će ostati ispod cenzusa. Ako ih propadne 10% ovi će sa zavetnicima i dverima imati dovoljno za vlast. NDSS mi je ostavio utisak da je iskreno protiv SNS tako da neću da ga sumnjičim što sam do sada praktikovao.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2023 at 9:40 AM, Klotzen said:

 

Uvek je glavna krivica na onome ko je u manjini. Setimo se SPO-a i njegovog napuštanja DOS. Jeremić jednostavno ne može da pređe preko toga da mora da "uvuče rogove" ako hoće da bude u koaliciji i da se potčini većini. Njegovo nadmetanje sa Đilasom mu je pomutilo razum. I SSP će u SPN dobiti manje nego da ide sam ali će na ovaj način dobiti listu koja je nekoliko puta veća od njihove.

 

Da NS ne bi dobio siću na listi vidimo po tome šta je Aleksić dobio. Njegova NPS ima najviše predstavnika na listi ukupno 62, drugi je SSP sa 61. NS bi verovatno dobio još kog više.

 

Previdjas da je NPS proEU deo NS i da su se upravo zato odvojili i usli u SPN.

 

Sustina je da je u SPN sada sve sto je iole relevantno i ne gusla protiv EU, sto ce im doneti glasove ljudi kojima je bitna ideologija na ovim izborima, ali je koalicioni potencijal te liste krajnje problematican jer clanice te liste nemaju vise ideoloski nikog bliskog na ovim izborima (najblizi je SDS, ali oni su irelevantni).

 

On 12/11/2023 at 3:36 PM, ras kass said:

Ne bi bilo nikavog rasipanja glasova da su desnicari stali na jednu listu. A nisu , zato sto nisu hteli da se obavezu da nece sa sns posle izbora, tj, zaventici nisu hteli. To i ne cudi, jer im je pola odbornika po srbiji vec preletelo kod nazadnjaka. Tako da ne brinem da li ce sujetni Tadic ili Jeremic preleteti cenzus, bas me nesto zabole. Nemam nikavo poverenje u njihovo opozicionarenje.

SPN je jednom listom iznervirao i vlast a i desnicare. Slusam sinoc Cvijetina Milivojevica, sat vremena pljuvanja po SPN, kao izdali su opoziciju....moz misliti,

 

Jos jednom, kakve veze ima to sto su nacionalisticke stranke na jednoj ili dve liste u kontekstu cenzusa od 3%? Sta bi bilo da su se ujedinili svi zajedno i NDSS i POKS i Dveri i Zavetnici, da ih ne bi mozda onda ideoloski cistunci odjednom posmatrali kao snaznu alternativu rezimu i istinsku opoziciju.

 

Realnost je da ne postoji nista sto bi NDSS ili Dveri mogli da urade, a da ih proEU deo glasackog tela smatra istinskom opozicijom, jer vecina tog dela glasackog tela masta o 125+ proEU poslanika ili barem o 56+ proEU beogradskih odbornika i svi koji su sa drugacijeg dela politickog spektra smatraju se laznom opozicijom ili im je i "mesto u savezu sa SNS".

 

Jeremic je tu jedini koji nije bio sujetan i pristajao je na sve, ali njemu vise niko nije hteo nista da ponudi jer svako zna u kakvoj je ocajnoj poziciji. A za "bas me zabole" je malo kasno nakon 10 godina, treba izgleda jos deceniju da se prestrojavamo i "konacno imamo da glasamo za nekoga, a ne protiv", a to sto ce SNS da unisti sve sto moze da se unisti nema veze.

 

Bas bih voleo da vidim postizbornu matematiku, da mi ovde neko napise sta ocekuje i kako je moguce da se menja vlast makar i u BG. I to od ljudi kojima je iskreno stalo da dodje do promena, dakle, bez stavova, "nije toliko lose ni da ostane SNS".

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, erwin said:

 

 

Ne znam zasto umesto SPS, odnosno u kom scenariju - ako su potrebni i NO i SPS, onda je ovaj stav besmislen, ako su potrebni samo jedni, onda ce biti izabran SPS.

 

Inace, meni se cini da su tu Zavetnici i ovi likovi sto su napustili Dveri (Glisic, Parovic) 100% SNS, a Dveri su prosto u slicnom polozaju kao i NS - tesko im je da sami predju cenzus pa moraju da sklapaju sve ludje i ludje predizborne koalicije. Obradovicu se svakako ne isplati da nakon izbora bude desnicarski Krstic ili Gordana Comic, ako uopste ima neke ambicije da se bavi politikom mnogo mu je bolje da pomogne padu SNS i onda nakon toga moze da ima i 8-9%.

 

14 hours ago, Constantin said:

Kažu da je Čeda koncipirao svoju kampanju tako, da konačno i njegova žena glasa za njega....:smiley2:

 

Njegova zena je uvek glasala za njega, ali je Ceda glasao za SNS (ako se aludira na to da je na svom BM dobio samo jedan glas).

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ako su tacne ove ankete, onda izgleda da SPS vise nije u stanju da otima glasove ekstremnim desnicarima na temu rusofilije.

 

Kad samo pomislim kakva bi to poezija bila da SPS ostane ispod cenzusa u BG, ih lepote, ali, na zalost, pusti snovi, verovatno ce opet da prebace 6%.

Link to comment
Share on other sites

Pa nike SPS ni oteo glasove desnicarima na osnovu rusofilije,uzeli su na proslim izborima SNS par %,desnicari su prosli bolje nego sto su se nadali.

SNS je imao pad na racun rasta SPS

Videcemo ovoga puta obzirom da su jedne od glavnih poruka SNS bile upucivane bas onima koji su glasali ranije za njih a prosli put za SPS.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam da  mislis na desnicare koji glasaju za "opoziciju"

Pa vidi jedna od glavnih tema SNS je bila eto neki nasi koalicioni partneri i opozicija su pricali da odmah posle izbora uvodimo sankcije Rusiji a to se nije desilo...

Tacno su se obracali onima na koje ti mislis,pa je mozda urodilo plodom

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Realnost je da ne postoji nista sto bi NDSS ili Dveri mogli da urade, a da ih proEU deo glasackog tela smatra istinskom opozicijom, jer vecina tog dela glasackog tela masta o 125+ proEU poslanika ili barem o 56+ proEU beogradskih odbornika i svi koji su sa drugacijeg dela politickog spektra smatraju se laznom opozicijom ili im je i "mesto u savezu sa SNS".

 

 

Ja kao proEU deo glasackog tela smatram i Obradovica i Jovanovica istinskom opozicijom vladajucoj SNS+SPS koaliciji. 

 

 

Zasto ih smatram opozicijom? Pa prosto, zbog svega onoga sto su do sada i rekli i radili. I sta govore da ce raditi.

Da li ce me mozda posle izbora razocarati i ubediti u suprotno? Ne znam. Nadam se da ne, zato ih i smatram opozicijom. 

Da li ce oni doprineti ostvarenju mojih proEU stavova? Pa ukoliko pomognu da se smeni Vucic i njegov sistem, onda indirektno da, ali ne gajim iluzije da ce oni konkretno promeniti svoje stavove glede EU i biti neki aktivni partner proEU orijentisanom SPN-u.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Na to sam I mislio, glasovi SNS rusofila su presli SPSu na proslim izborima, sad izgleda da ce ih desnicari pokupiti. Dakle, SPS gubi tu privlacnu moc za rusofile, bez obzira koliko se Bajatovic glupira. Opet kazem, ako su tacne ove ankete.

 

Za dobru zabavu sa Bajatovićem u glavnoj ulozi, pogledati Reč na reč od sinoč. 😂

 

Ali samo ko ima dobar želudac da sluša i Malija kako diktira neke brojeve sa papira i u svakoj rečenici spomene 2012. godinu.

 

In other news, ovo istraživanje IPSOS-a kruži po twitteru

Screenshot-130.png

Nisam našao nikakv link koji vodi ka tom istraživanju, pa nemogu tvrditi da je verodostojno. No kakogod, najneverovatnije ovde mi je da je NS ovoliko nisko. Dal je moguče to?

Edited by L' Imperatore
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...