Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Pretnja bojkotom je izvrsna stvar. Stvar koja radi. Zasto je neko instrument pojedinih ambasada pa su ih ambasadw aktivirale to je pitanje za te organizacije, stranke, pokrete. Zato sto je atrani faktor obecao Vucicu da ce razbiti pretnju bojkotom i time omoguciti Vucicu miran san mi imamo ovo pucanje opozicije, da se ne lazemo. Iz mog ugla ovi koji idu na izbore su ambsadorska lista. Naravno da to nije jedini motiv ali jeste kljucan. Ja mislim i da ostali iz SPN zele izbore ali inzenjering ove ambasadorske liste je kvaran i sracunat. Pa SPN je na svoju stranu doveo i NDSs i Poks i oni cak bojkotuju izbore tj.raspolozeni su za to. Na kraju ako govorimo o cillju da li je moguc pad SNS-a bez jedinstva? Na toambasadorska lista ima odgovor i zna da je odgovor odrican ali sitnosopstvenicki interes za koji mandat vise je odneo  prevagu i biseri su pojedeni. Naravno pod biserima smatram tu vrednosnu ideju da pretnja bojkotom uspe.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Issey said:

Koliko znam NDBGD se profilisao u ZLF i postali su deo evropske ekipe zelenih. Imaju njihovu podršku, sami su o tome govorili, verovatno i finansijsku. Ako je strategija EU bila da opozicija izađe na izbore, nije nemoguće da su uticali na njih.

 

Očigledno da su nekome spolja bitni izbori u BGu. Nije tu sad samo kanalizacija u BG u pitanju, nego mesto gde bi mogla da se načne mafijaška vlast. A to bi pokvarilo nečije planove... koliko god Mek i ti tvrdili da BGD izbori nisu bitni ovima spolja, i da ih Vučić krade zbog sujete... Pa ne bih stavio pare na to... 

 

Ta udruženja stranaka baš i nisu neki izvor finansija i realno funkcionišu kada je neko na vlasti kako bi se ostvarili neki zajednički ciljevi. Mnogo izvesniji izvor prihoda je ono što se dobija od države ukoliko postoji poslanička ili odbornčka grupa. Ne znam ni kako bi vlast mogla da se načne jer je dovoljno ili da mediji bojkotuju ono što radi gradska vlast, ili da povremeno bude nekoliko vesti o zapaljenim autobusima, kolapsu u saobraćaju ili da na samo 5-6 km od centra nema kanalizacije. A te vesti ne bi bile netačne.

 

Vidim da se u međuvremenu i DS pridružio ovima što će na izbore, propali đeneral bi da izađe na izborima u drugim gradovima, tako da Đido ostade praktično sam. Niko njima ne brani da se povuku iz bilo kog organa vlasti, uključujući i lokalni nivo, a niko ih ne bije po ušima ni da ostanu u republičkoj skupštini. Mogu da se svi zajedno odjednom pokupe, što bi tek bio problem, i to mnogo veći od bojkota izbora.

Link to comment
Share on other sites

Meni kao opozicionom glasacu, i to smatram nadprosecnom glasacu, u smislu neko ko se trudi da prati desavanja ako ne iz dana u dan onda barem na nedeljnom nivou (sto smo valjda mahom svi ovde), nije bas najjasnije sve ovo...

 

Nije mi jasno kako opozicija misli da motivise svoje birace, kao i one koji ne glasaju jer im je muka od politike u Srbiji, da izadju na izbore ILI da ostanu kod kuce - a da im se jasno objasni koje su posledice i u jednom i u drugom slucaju. Da se ostave raznih demagogija i da objasne to na najprostije moguce nacine i za one sa IQ 80 (pa i nesto manje). 

 

Kakogod, sa ovakvim nejedinstvom, koji god da je cilj, on nece biti postignut. I to treba svima njima u opoziciji da bude jasno. Ako su demokratski orijentisani, i hoce u koaliciju, onda se demokratski glasa i kako vecina odluci svi rade tako. Ako nece da se povinuju vecini, sta onda uopste traze u koaliciji i odlaze na te razgovore? 

 

Prilicno sam razocaran. Lomim se sta da uradim i verovatno necu znati do poslednjeg dana pred izbore, ako ostane ovako. Vise naginjem ka tome da treba izaci, ali ako ovako razjedinjeni izlaze, koja je onda poenta? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ZLF je o izlasku pričao još pre 10 dana. Pre glasanja u SPN su obavestili sve da su oni doneli odluku da izlaze na izbore što znači da ni oni ne bi poštovali preglasavanje da je bilo obrnuto.

 

Sinoć smo saznali da do sada nije bilo preglasavanja nego se o svemu razglabalo dok ne dođu do zajedničke odluke.

 

DS je i dalje za bojkot ali pošto većina izlazi idu i oni kao zbog jedinstva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"De facto Vucic" to je slogan za junske izbore.  Dupli pas Kvinta - Vucic. Vucic radi na de facto priznanju Kosova - decko je odlikas u tom smislu, a kvinta mu vraca sa "aktivistickom opozicijom" koju cine aktivisti na heterogenim temama, plus mlade stranke koje su zeljne izgradnje infrastrukture. Tim strankama je izgradnja sopstvene infrastrukture starije od izbornih uslova. Izborni uslovi predstavljaju gustera a interes za sopstvenu infrastrukturu predstavlja dzombu koja ima prioritet. "Delegitimizacija mafije" je gurnuta u drugi plan na jedan poziv iz ambasade.

Cuta mi je bas smesan sa izjavom: Ako ponovo pokusaju sa Arenom videce oni menne. Pa majstore sto nisi organizovao protest setnju do Grbovicevog stana. Sto mu niis natovario par desetina hiljada ljudi pod prozor kad je trebalo...Svakako masa ljudi koji glasa protiv Vucica u Beogradu je impozantna. Tako da su se rodila  dva sukobljena interesa - sta i kako sa tim plenom.  

Edited by suptil
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Lepo je to što oni hoće da grade svoju infrastrukturu, i bilo bi potpuno ok u standardnoj političkoj borbi. Ali pošto je nas okupirala mafija koja nam sisa krv i usput vređa inteligenciju, meni kao glasaču je prvi cilj borba protiv nje. Ne zanimaju me mnogo ti pokreti i strančice koji bi da se bave politikom u ovakvoj Srbiji a da prodaju veru za večeru zarad svojih sitnih interesa. Da nije nastao SPN, ne bih glasao ni u decembru. Sad neću sigurno, ionako je mafija već pobedila njihovim razbijanjem. Krivo mi je samo što je to urađeno ni zbog čega, obične bućke vlasti i keve mi obećanja koje ne znači ništa. A priča je išla u dobrom pravcu i davala neku nadu... Vidim da je nekima ovo super jer je kao odjeban Đilas, pa seire. Nije bitan ovde ni Đilas, ni niko od njih pojedinačno. Niko od njih nije dobio one glasove zbog svog imena ili programa, već što su se ujedinili. I što je posle onih tragedija ljudima pukao film od svega, i videli su neku nadu da će to zajedništvo doneti nešto pozitivno. I jeste, Vučić je poražen i spasila ga je samo krađa i milica zanoktica, a sad mu u pomoć uskaču ameri i evropski zeleni... 

 

 

Edited by Issey
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, suptil said:

Pretnja bojkotom je izvrsna stvar. Stvar koja radi. Zasto je neko instrument pojedinih ambasada pa su ih ambasadw aktivirale to je pitanje za te organizacije, stranke, pokrete. Zato sto je atrani faktor obecao Vucicu da ce razbiti pretnju bojkotom i time omoguciti Vucicu miran san mi imamo ovo pucanje opozicije, da se ne lazemo. Iz mog ugla ovi koji idu na izbore su ambsadorska lista. Naravno da to nije jedini motiv ali jeste kljucan. Ja mislim i da ostali iz SPN zele izbore ali inzenjering ove ambasadorske liste je kvaran i sracunat. Pa SPN je na svoju stranu doveo i NDSs i Poks i oni cak bojkotuju izbore tj.raspolozeni su za to. Na kraju ako govorimo o cillju da li je moguc pad SNS-a bez jedinstva? Na toambasadorska lista ima odgovor i zna da je odgovor odrican ali sitnosopstvenicki interes za koji mandat vise je odneo  prevagu i biseri su pojedeni. Naravno pod biserima smatram tu vrednosnu ideju da pretnja bojkotom uspe.

 

Ovo sto si napisao je kontradiktorno.

 

Prva teza - strani faktor obecao Vucicu da ce razbiti bojkot i aktivirao svoje stranke/organizacije/pokrete.

 

Druga teza - Vucicev pad je moguc, ali samo ako se svi ujedine, a ambasadorska lista razbija opoziciju.

 

Vucic se plasi bojkota zbog toga sto je pritisnut od Evrope i SAD posle kradje i ako se bojkotuje za njih nema legitimitet. Za iste one koji "aktiviraju svoje" i tako... pomazu Vucicu da ne bude bojkota. 🧐

 

Nijedna druga prica o legitimitetu ne pije vodu. Vucica bas briga za legitimitet u vakuumu, jer da ga je briga ne bi radio sve ovo, a videli smo i da mu je bilo skroz okej kad je bio bojkot prosli put.

 

Za one koji ga ne podrzavaju on odavno nema legitimitet tako da se ni tu nista ne menja.

 

Ostaju samo EU i SAD, i cak da se ne slozimo oko toga da li tu ima pritiska ili nema (ja mislim da nema), besmisleno je da se onaj od koga se Vucic plasi njemu pomaze da razbije opoziciju. Potpuno besmisleno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod Зелено леви мислим да се напајају ит Немачке.  Свакако док испоручује Косово разне теме представљају бич којима се замахује. Западу је потребна чиста ситуација легитимност за Вучића у ситуацији када се решава Косово. За страни фактор је једино битно да ли ће домаћа држава испоручити оно што је на столу на међунарпдном плану. Све остало су ствари које склуже да се до тог циља на који се предметна држава обавезала дође.Ништа нелогично, напротив, класична шематска доктрина пуно пута виђена. Колико су пута амбасадори сугерисали да бојкот није опција?  Што? Не желе делегитимизацију њиховог пулена.  Свако има своје гледиште. Поштујем твоје, али то твоје гледиште није моје гледиште.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bojkot je najgora opcija bio i pre 4 godine, a i sada. Dobro je da je opozicija odlučila da ne bojkotuje.

 

Što se Đilasa tiče, tu su moguće dve varijante:

1. glup je kao k. Ništa preko toga, samo glup (uz kombinaciju despotizma) i nikad ništa neće naučiti. Vuk Drašković današnjice, samo sa kešom.

2. želi da razvali opoziciju u Beogradu kao što ju je razvalio van Beograda prošlim bojkotom. 

 

štetu je svakako napravio, sad je bitno da opozicija otkači debilka kao onomad Draškovića.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svakako više bio za izbore nego za bilo kakav oblik bojkota.
Još sam pre metar dana napisao da im ne treba prepustiti nijedno odborničko mesto bez borbe.

Takođe sam pisao da ih je još trebalo pritiskati..da se još nešto iskamči od uslova.
Ali sve ovo je važilo u scenariju u kojem je koalicija SPN jedinstvena.

Ako je bojkot - svi apstiniraju. Ako se izlazi,izlazi se zajedno.

Tačno,pisao sam i o tome da SPN ne bih bio u koži jer nije lako odabrati između dva loša rešenja.
Tragedija je u tome da su oni uspeli da odaberu oba!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drug Crni said:

Ja sam svakako više bio za izbore nego za bilo kakav oblik bojkota.
Još sam pre metar dana napisao da im ne treba prepustiti nijedno odborničko mesto bez borbe.

Takođe sam pisao da ih je još trebalo pritiskati..da se još nešto iskamči od uslova.
Ali sve ovo je važilo u scenariju u kojem je koalicija SPN jedinstvena.

Ako je bojkot - svi apstiniraju. Ako se izlazi,izlazi se zajedno.

Tačno,pisao sam i o tome da SPN ne bih bio u koži jer nije lako odabrati između dva loša rešenja.
Tragedija je u tome da su oni uspeli da odaberu oba!

 

Ja mislim da ovo što se sad dobilo pritiskom zapravo nije ništa, i da se nikad neće dobiti ništa. Ni sad, ni na jesen, nikad. Samo kozmetika. Dok je SNS na vlasti nema poštenih izbora, samo borba. I niko neće skinuti SNS sa strane, to je mit. A da će bojkot da ih natera na bilo šta smisleno i vredno, je tek mit.

 

Jedini način je maksimalna kontrola i angažovanost, još više nego u decembru. I da nas bude više nego njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Maharaja said:

 

 

štetu je svakako napravio, sad je bitno da opozicija otkači debilka kao onomad Draškovića.

A u tome ce opozicija imati podrsku Proglasa, Nove S i N1? 😄😄😄 Jel ti stvarno mislis da Lazovic i zeleno leva koalicija mogu bilo koga da nokautiraju na izborima? I sam priznajes da opoziciji nije vazna pobeda vec obracun sa Djilasom... 

Sinergije nema prilikom deoba. Mislim da ti je to jasno. 

Link to comment
Share on other sites

Delimično se i mogu složiti sa tobom,ali to je sad gotova stvar.
Na ovim izborima oni će samo da zacementiraju vlast.

I još jedna stvar:
Kada sam rekao da sam očajan,ja sam mislio i na to kako se lično osećam,ali i na to da očajnički hoću da im vidim leđa.. Nama treba opozicija koja je očajnički rešena da ih POBEDI.
Kao što je Đinđić bio očajan u nastojanju da okonča vlast crveno-crnih.

On je bio "pozitivno očajan"..njemu je Miloševićev režim bio nepodnošljiv: moralno,politički i intelektualno. Od 1999.bio mu je bio i pretnja po život. Zato je Zoran dao sve da ga sruši. Ove priče o "parcijalnom oslobađanju..o zauzimanju opštine po opštine..o kidanju komada po komad..jačanju stranačke infrastrukture" su šuplje. Mi više nemamo vremena za to!

Nažalost,njima je očito pod ovim režimom dovoljno dobro da bi učinili ozbiljan napor da ga smene. I ne mislim samo na opoziciju. Opozicija predtavlja nas i govori u naše ime. Nama je suviše dobro u našim udobnim egzistencijama i nemamo ozbiljan motiv da se potrudimo,da stvarno rizikujemo da bi do promene došlo.

Izgleda da Dobrica,Pavle,Miki imaju vremena..izgleda da je njima dobro..poslnici su,putuju po svetu..imaju neku pažnju javnosti.. Meni nije dobro i ja ne mogu da čekam!

Sa druge strane..Đilas,Ponoš..Lutovac..imaju luksuz da se bore za svoje principe. Ni isto ne želim. Hoću pravu borbu! To je ona za pobedu i smenu ovog režima koji me tišti.

Kao što rekoh - uspeli su da od dva loša izbora odaberu oba.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suptil said:

@McLeod Зелено леви мислим да се напајају ит Немачке.  Свакако док испоручује Косово разне теме представљају бич којима се замахује. Западу је потребна чиста ситуација легитимност за Вучића у ситуацији када се решава Косово. За страни фактор је једино битно да ли ће домаћа држава испоручити оно што је на столу на међунарпдном плану. Све остало су ствари које склуже да се до тог циља на који се предметна држава обавезала дође.Ништа нелогично, напротив, класична шематска доктрина пуно пута виђена. Колико су пута амбасадори сугерисали да бојкот није опција?  Што? Не желе делегитимизацију њиховог пулена.  Свако има своје гледиште. Поштујем твоје, али то твоје гледиште није моје гледиште.

 

Legitimitet za to već ima, a priznaje ga i sama opozicija. Taj legitimitet ima republička skupština, u smislu tela koje može da se pita za Kosovo. Nije mi poznato da se opštine ili gradovi mogu pitati za takve stvari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

Jedini način je maksimalna kontrola i angažovanost, još više nego u decembru. I da nas bude više nego njih.

Oni su krađu odradili davno pre samog izbornog dana ... Kontrola je, kad ništa drugo nije regulisano kao što nije u našem slučaju, loženje i igrarija za naivne ... Znam, bio sam posmatrač sad u decembru.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Delimično se i mogu složiti sa tobom,ali to je sad gotova stvar.
Na ovim izborima oni će samo da zacementiraju vlast.

I još jedna stvar:
Kada sam rekao da sam očajan,ja sam mislio i na to kako se lično osećam,ali i na to da očajnički hoću da im vidim leđa.. Nama treba opozicija koja je očajnički rešena da ih POBEDI.
Kao što je Đinđić bio očajan u nastojanju da okonča vlast crveno-crnih.

On je bio "pozitivno očajan"..njemu je Miloševićev režim bio nepodnošljiv: moralno,politički i intelektualno. Od 1999.bio mu je bio i pretnja po život. Zato je Zoran dao sve da ga sruši. Ove priče o "parcijalnom oslobađanju..o zauzimanju opštine po opštine..o kidanju komada po komad..jačanju stranačke infrastrukture" su šuplje. Mi više nemamo vremena za to!

Nažalost,njima je očito pod ovim režimom dovoljno dobro da bi učinili ozbiljan napor da ga smene. I ne mislim samo na opoziciju. Opozicija predtavlja nas i govori u naše ime. Nama je suviše dobro u našim udobnim egzistencijama i nemamo ozbiljan motiv da se potrudimo,da stvarno rizikujemo da bi do promene došlo.

Izgleda da Dobrica,Pavle,Miki imaju vremena..izgleda da je njima dobro..poslnici su,putuju po svetu..imaju neku pažnju javnosti.. Meni nije dobro i ja ne mogu da čekam!

Sa druge strane..Đilas,Ponoš..Lutovac..imaju luksuz da se bore za svoje principe. Ni isto ne želim. Hoću pravu borbu! To je ona za pobedu i smenu ovog režima koji me tišti.

Kao što rekoh - uspeli su da od dva loša izbora odaberu oba.

isto, ocajna sam na vise nacina. Znamo sta je SNS radio poslednjih 12 godina. Sta je radila opozicija? Lutala od nemila do nedraga, oce kaki, nece kaki. Ako moja tetka od 86 godina nija bila svesna prozdirucih posledica rezima AV, svi koji su u prethodnih 12 godina bili opozicija, morali su da znaju. I? I - nista. Dozvolili su da narod toliko osiromasi, propadne u svakom smislu, da se javni prostor do te mere zagadi da to vise nisu ni one Augijeve stale, gore je. 

Bila sam svedok, kao simpatizer, borbe DS devedesetih, nacin na koji je ta stranka gradila infrastrukturu, rad na terenu, kako su stvarani lokalni timovi, edukacija, edukacija, edukacija.....od radionica o aktivnom slusanju, debatnih klubova do seminara o izradi planova razvoja lokalnih zajednica. Sta imamo danas? Dodje Marinika Tepic u nas grad, okupi se nas 50 da je cujemo a ona nam kaze sve ono sto mi vec znamo, razlaz. Sta rade lokalni lideri opozicionih stranaka, vecina ima ekspozituru u mom gradu? Ne rade nista. Zivi se ne cuju. Kako su spremili kontrolore za izbore 17 dec? Nikako. Prvo smo potpisali listu Srbija protiv nasilja sa sve prisutnim notarom, imali 1 h predavanja na temu kako se srema izborno mesto, kako se glasa i....razlaz. Ja nisam znala ostala 2 kontrolora te liste na mom izbornom mestu. Jedan se nije ni pojavio, zamenu nisu poslali, niko iz izbornog staba nije reagovao na poruke da imamo onesvescenog kontrolora (Tadicev kontrolor), da sam preglasana kada sam insistirala da se vreme intervencije hitne pomoci unese u zapisnik.... nisu reagovali ni kad sam im oko 16.30 h upala u prostorije da im kazem da im "SNS razbija izbore". Nista, do danasnjeg dana. Dok sam ziva niko iz DS nece dobiti moj glas, crni su mi kao crna zemlja. Ja sam jednom progutala zivu zabu, to je bilo u trenutku kada su otkriveni lazni potpisi na listi SNS, tada je trebalo dici kuku i motiku i spreciti da se izbori sa laznim listama odrze. Presla sam preko toga, prijavila se da budem kontrolor, mislila sam da je konacni obracun blizu. Nista se nije desilo osim sto sam danima slusala "Sta ce ti to, ne mozes sama nista da promenis.."Verovala sam, zelela sam pravdu za Obradovica, za helikopter, za pobijenu decu......ti, moji ljudi koji su se cudili sta mi je, oni su mi krivi i ne mogu vise ocima da ih gledam. 

Kada se samo setim plejade divnih profesora sa pravnog fakulteta iz cijih sam udzbenika ucila Ustavno pravo, Teoriju drzave i pprava, Politicki sistemi profesora Djordjevica, Pasica....ovo danasnje gazenje ustava, zakona, ova uzurpacioja zdravog razuma kojoj svedocim u ovim poznim godinama....sta da vam kazem, zgadjena sam ovim narodom, ovim "gradjanima" do te mere da mi nije tesko ni umretiu. Da ih vise ne gledam.

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, suptil said:

@McLeod Зелено леви мислим да се напајају ит Немачке.  Свакако док испоручује Косово разне теме представљају бич којима се замахује. Западу је потребна чиста ситуација легитимност за Вучића у ситуацији када се решава Косово. За страни фактор је једино битно да ли ће домаћа држава испоручити оно што је на столу на међунарпдном плану. Све остало су ствари које склуже да се до тог циља на који се предметна држава обавезала дође.Ништа нелогично, напротив, класична шематска доктрина пуно пута виђена. Колико су пута амбасадори сугерисали да бојкот није опција?  Што? Не желе делегитимизацију њиховог пулена.  Свако има своје гледиште. Поштујем твоје, али то твоје гледиште није моје гледиште.

Tvoje glediste moze da bude suvislo/verovatno ako ga tako objasnis (ja se ne slazem i pisem to godinama, ne moram da ponavljam) ali ono sto je kontradiktorna je ta cinjenica da Vucic ne zeli bojkot, plasi se sta ce EU da kaze, a ta ista EU po tebi njemu pomaze da bojkota ne bude. Samim tim, ako je to tako, Vucic ne moze da se plasi jer mu onaj od koga se satro plasi njemu pomaze i legitimitet nije bitan kad mu taj isti entitet pomaze. Znaci ako je svaki element pojedinacno tacan ti ne mozes da izvuces zakljucak koji nameces jer je nemoguc. Isto tako, ako resenje zavrzlame bude "tvoje", ono sto vodi do toga nije tacno.

Link to comment
Share on other sites

Pukla sam, prastajte....

Da ne bude da je za sve kriva opozicija, kriva je intelektualna elita ovog naroda. Da se ne lazemo, u svakom drustvu takva elita postoji, bila ona institucionalizovana ili ne. Srpski univerziteti su se zavukli u misiju rupu isprepadani represijama Milosevicevog rezima, prvi su se prodali a za njim, sta ce, prodao se i narod. I lepo se pokazalo da riba, ipak, smrdi od glave. Svaka cast Proglasu ali zakasnili su 30 godina, najmanje. Definitivno, ovo drustvo nema drzavotvorni potencijal a trendovi liberalnog kapitalizma nam drzavu pretvaraju u koloniju a nas u roblje.  Moja deca zive u slobodnim, demokratskim drustvima koja nisu idealna ali su slobodni. Deca onih sto su me pitali shapatom "sta ce ti to".....e, pa oni su svoju decu osudili na ropstvo. Samo sto im to  jos nije doslo iz dupeta u glavu, da izvinete. 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vučića zabole za bojkot. Vladao bi doživotno bez bilo kakve opozicije da može. Sam je rekao da ga baš briga da li će opozicija da izađe i da su izbori u decembru bili najpošteniji ikad. Ali ovima napolju je bitna ta forma demokratije, da li zbog njihovih političkih poena, da ne ispadne da podržavaju diktatora koji maltretira građane i opoziciju. Neki razlog postoji. Bar tako deluje po svim dešavanjima. Ne bi se cimali toliko da ga koliko toliko unormale i da mu obezbede legitimitet. Jer hoće da sarađuju sa njim i dalje. A pri tome odlično znaju ko je on. Ali interesi su jači i lakše im je tako. On kontroliše desnicu i navijače, i može da odradi Kosovo, litijum i šta god treba, bez većih potresa. Ako smo do sad nešto skapirali, onda je to to. Ovo sa Kosovom u Savetu Evrope nije slučajno baš sada, kad mu treba podrška da pokrade izbore. Mora nešto i da isporuči. 

 

Pristajanje dela opozicije na ovu šaradu je tužna priča, jer je očigledno da idu da izgube ali da daju legitimitet koji se traži Vučiću. To će biti njihova stigma, i neće postojati za par godina. A te likove vidim kao deo neke Vucićeve administracije, jer glasove imati neće. Ako budu hteli da budu u politici, moraće sa Vučićem. Kao neke Čomićke, Đurišići, Čede, Čanci i ostali... Živi bili pa videli. Nisu oni ni bitni, nego je užas što mi gubimo vreme i ulazimo u još jedan ciklus mafijaške vlasti, bez ikakve šanse da se skoro bilo šta promeni. 

 

Ubijen momentum, razjebano najjače oružje... Nekima ostaje satisfakcija što misle da je Đilas završio priču. Nije, biće najjača opozicija ne sledećim izborima... I to živi bili pa videli... 

 

 

Edited by Issey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Pletilja said:

isto, ocajna sam na vise nacina. Znamo sta je SNS radio poslednjih 12 godina. Sta je radila opozicija? Lutala od nemila do nedraga, oce kaki, nece kaki. Ako moja tetka od 86 godina nija bila svesna prozdirucih posledica rezima AV, svi koji su u prethodnih 12 godina bili opozicija, morali su da znaju. I? I - nista. Dozvolili su da narod toliko osiromasi, propadne u svakom smislu, da se javni prostor do te mere zagadi da to vise nisu ni one Augijeve stale, gore je. 

Bila sam svedok, kao simpatizer, borbe DS devedesetih, nacin na koji je ta stranka gradila infrastrukturu, rad na terenu, kako su stvarani lokalni timovi, edukacija, edukacija, edukacija.....od radionica o aktivnom slusanju, debatnih klubova do seminara o izradi planova razvoja lokalnih zajednica. Sta imamo danas? Dodje Marinika Tepic u nas grad, okupi se nas 50 da je cujemo a ona nam kaze sve ono sto mi vec znamo, razlaz. Sta rade lokalni lideri opozicionih stranaka, vecina ima ekspozituru u mom gradu? Ne rade nista. Zivi se ne cuju. Kako su spremili kontrolore za izbore 17 dec? Nikako. Prvo smo potpisali listu Srbija protiv nasilja sa sve prisutnim notarom, imali 1 h predavanja na temu kako se srema izborno mesto, kako se glasa i....razlaz. Ja nisam znala ostala 2 kontrolora te liste na mom izbornom mestu. Jedan se nije ni pojavio, zamenu nisu poslali, niko iz izbornog staba nije reagovao na poruke da imamo onesvescenog kontrolora (Tadicev kontrolor), da sam preglasana kada sam insistirala da se vreme intervencije hitne pomoci unese u zapisnik.... nisu reagovali ni kad sam im oko 16.30 h upala u prostorije da im kazem da im "SNS razbija izbore". Nista, do danasnjeg dana. Dok sam ziva niko iz DS nece dobiti moj glas, crni su mi kao crna zemlja. Ja sam jednom progutala zivu zabu, to je bilo u trenutku kada su otkriveni lazni potpisi na listi SNS, tada je trebalo dici kuku i motiku i spreciti da se izbori sa laznim listama odrze. Presla sam preko toga, prijavila se da budem kontrolor, mislila sam da je konacni obracun blizu. Nista se nije desilo osim sto sam danima slusala "Sta ce ti to, ne mozes sama nista da promenis.."Verovala sam, zelela sam pravdu za Obradovica, za helikopter, za pobijenu decu......ti, moji ljudi koji su se cudili sta mi je, oni su mi krivi i ne mogu vise ocima da ih gledam. 

Kada se samo setim plejade divnih profesora sa pravnog fakulteta iz cijih sam udzbenika ucila Ustavno pravo, Teoriju drzave i pprava, Politicki sistemi profesora Djordjevica, Pasica....ovo danasnje gazenje ustava, zakona, ova uzurpacioja zdravog razuma kojoj svedocim u ovim poznim godinama....sta da vam kazem, zgadjena sam ovim narodom, ovim "gradjanima" do te mere da mi nije tesko ni umretiu. Da ih vise ne gledam.

Zbog svega toga trazi Americku vizu. Kad je dobijes, pakuj kofere i "put pod noge" sto bi rekli u mom kraju. Putuj i vjeruj mi bice ti lakse i bolje.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Koca Popovic said:

Zbog svega toga trazi Americku vizu. Kad je dobijes, pakuj kofere i "put pod noge" sto bi rekli u mom kraju. Putuj i vjeruj mi bice ti lakse i bolje.

Meni hoce....ALI: zasto sam se danas rasplakala kad sam na radiju cula Jordana Nikolica i "Marijo, deli, bela kumrijo"...ja volim svoju zemlju, ja volim svoj narod, ponosna sam na dedu koji je presao Albaniju i drugog koji je ratovao sa Aleksom Dundicem, ponosna na mamine paore koji su jednog sina slali na "velike skole", drugog ostavljali da radi na porodicnom imanju a cerku skolovali za uciteljicu. Gde je taj moj narod, gde je ta moja domovina? Kako se moze voleti OVO danas, ovaj pravoslavni fundamentalizam, ova mafijaska drzava? Ako je drzava mafijaska, da li je i narod - mafija?Zasto je moja cerka 112 godina nakon svog pradede morala da ode u USA da tamo nadje svoju srecu, zasto to nije mogla da trazi ovde, pored mene? Da li zaista iko moze da izmeri koliko ce vremena, koliko generacija biti potrebno da se ovaj nakazni nacin zivljanja, ova prodaja morala, pameti, pravde i istine iscupa iz bica naroda? Dobro se secam 6 Oktobra 2000....sedela sam u mraku jer je bila restrikcija struje i racunala koliko ce nam biti potrebno godina da se, nakon pada Milosevica, sve dovede u red, i drzava i narod. Zakljucila sam - najmanje 20 godina i to me je prepalo, to su 20 godina zivota moje dece.....proslo je 30 godina od tada a danas je sve mnogo, mnogo gore. Deca su morala da odu, spremala sam ih i za tu opciju ali to nije resenje ni za drzavu ni za narod. I ostaje pitanje koje me muci: Zasto?

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da pokušam kroz primer da kažem šta se desilo. Pre X godina moj brat i snajka kupuju auto. Pogledali i svideo im se. Ali bio precenjen čak 1000 evra. Krene brat da se cenjka i spusti 300 evra cenu i umeša se snajka i krene ona da hvali auto i kaže bratu da ne zateže. Naravno prodavac kada je to čuo nije hteo više ništa da supsti. E to se i sada desilo, u sred cenjkanja gde je opozicija pretila bojkotom pola opozicije izađe u javnost da izlaze na izbore i naravno tu je kraj bilo kakvim pregovorima. Neću da brzam, vidim da će ove nedelje dobiti i otvoren RTS i tu komisiju pa da sačekamo da vidimo kakve će ingerencije biti i šta će dobiti na RTS.

 

Ja lično neću glasati ni za jedne ni za druge (ako se resto SPN odluči na kraju da i oni izađu) jer su pali na ispitu. Uništili su jedino što je bilo vredno unazad X godina, jedinstvenu listu, i sad gotovo sam siguran sve i da svi izađu zajedno pod imenom SPN nema šanse da ponove rezultat iz decembra. Veliko je pitanje i krug dvojke da li će sada dobiti a BG mogu odma da zaborave.

 

Ovde kod mene u NS ćemo imati listu BRAVO, nadam se da će izaći sami jer bih voleo njima da poklonim moj glas ovog puta. To su ljudi o kojima sam pisao na temi  o Novom Sadu koji su pobedili SNS na izborima za mesne zajednice.

 

Za ZLF i PSG nikad neću glasati (osim u nekim velikim koalcijama pa sistemu "zapuši nos i glasaj za ...." . Pokazali su da su totalni antitalenti za politiku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Zasto?

 

Aman, znaš i sama.

Zato što je narod koji je ovde ostao glup ko penis. Većinski. Da se ne lažemo.

To je surova posledica odlaska najpametnijih 90ih. I biće sve gore. Zatupljenost se množi i širi. Kao kancer.

 

Uostalom i ta prošlost o kojoj pišeš je uglavnom mit. Ni u ono vreme nismo se mogli pohvaliti većinski jakim IQom. Briljantni pojedinci, da, ali to su oni koji su znanje sticali van Srbije.

 

Ta Albanija koju su prelazili i taj rat koji nas je desetkovao je generalno posledica akcije nekoliko fanatičnih terorista koje Srbi i danas veličaju kao heroje.  Rtk hrj je samo posledica toga.

Ukratko, po rečima jedne popularne TV emisije: tražili ste - gledajte.

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Više o toj 'slavnoj' istoriji se može saznati iz jednog dela Nušića ili Domanovića nego iz svih tih knjiga o kojekakvim ratovima. Pravo lice ove teritorije su Vođa ili Dr, a ne tamo neko guslanje o slavnoj prošlosti. Prošlost postoji, ali nije slavna, već samo pokazuje primitivizam.

  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...