Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

 

2 hours ago, 40Wins said:

 

 

Moram da se vratim na ovaj post, nakon ovog snimka:

 

Ko zna sta bi tek bilo da je Vucic bio na Slobinom mestu, dal bi bilo jos gorih pokolja... No, nije lepo cak ni prema njemu tako nesto percipirati, ali ono sto moze da se kaze jeste, bez da sad branim nesto Milosevica, Slobodan je imao neki stav i drzao se tog stava do samog kraja, bio je ozbiljan covek za razliku od ovog prenamagaca, a moram da priznam i da je imao neki vid harizme, dok je ovaj lik hodajuci transfer blama, usiljen, lazan, isprazan, govno jedno huligansko obicno. 

 

Bold1: Izvini, ali ako neko izjavi "100 za jednog" i radikalski je izrod, meni je to nekako samo po sebi dovoljno da procenim da bi bio jos gori na Slobinom mestu. 

 

Bold2: Sad, Slobodanova harizma je bila diskutabilna, on je ovako kao pojava bio specifican i sa svim onim "ne znam kako cu da reagujem na to sto me vole". Pa je na momente bio i simpatican, da ne kazem smesan. Ostace ono "Volim i ja vas" 😄 Ja sam nekako ubedjen da Sloba i nije bio toliko zlo koliko je podlegao onom djavolcicu u vidu Mire Markovic koja mu je non-stop sedela na ramenu. 

 

Dok je Vucic bas ovo sto si naveo, i u fazonu "hocu da me vole, hajde volite me, ja sam vas drugar, bas sa svima sam drugar, molim vas volite me". 

 

 

A snimak iznad, ne znam sta bih rekao, novi nivo dna. Dno dna.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jutrošnje saopštenje tužilaštva:

Quote

Povodom događaja od 24. decembra 2023. godine, tokom protesta ispred Skupštine Grada Beograda, u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu tokom prethodnog dana i noći saslušani su osumnjičeni za izvršenje krivičnih dela Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja i / ili Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi javnom skupu.

Svi osumnjičeni su na saslušanju izneli svoje odbrane.

Sedmorica osumnjičenih su nakon saslušanja priznali krivicu i zaključili sporazum o priznanju krivičnih dela na uslovne kazne zatvora i novčane kazne, koji sporazumi će biti prosleđeni na odluku o potvrđivanju Višem sudu u Beogradu.

Četvorica osumnjičenih Zoran M. (68) Srđan S. (36), Nikola V. (32) i Marko R. (38) zaključili su sporazume o priznanju krivičnog dela Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi javnom skupu u sticaju sa krivičnim delom Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja na uslovne kazne zatvora od 6 meseci s rokom provere od 2 godine i novčanu kaznu od 20.000 dinara, odnosno Marko R. na novčanu kaznu od 10.000 dinara.

Relja Đ. (18), Luka Š. (23) ii Vojislav O. (48) zaključili su sporazume o priznanju krivičnog dela Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi i javnom skupu na uslovne kazne zatvora od 3 meseca s rokom provere od godinu dana i novčane kazne od 20.000 i 10.000 dinara.

Prema dvoje osumnjičenih tužilaštvo je ukinulo zadržavanje, Milici M. (37) i Stefanu M. (19) i oni su pušteni da se u daljem toku postupka brane sa slobode.

Nakon saslušanja tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da prema 11 osumnjičenih odredi pritvor, da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu.

Pritvor je predložen za Stanoja Š. (45), Andreja R. (18), Gojka D. (36), Dimitrija R. (19), Pantu J. (54), Dimitrija P. (21), Branislava T. (26), Slavomira R. (58), Mateja A.(39), Predraga P. (44), Sašu D. (54)

Protiv svih osumnjičenih podnete su krivične prijave zbog navedenih krivičnih dela, povodom kojih će biti sprovedene dokazne radnje u skaćenom postupku, nakon čega će tužilaštvo odlučiti da li će protiv osumnjičenih podneti optužne predloge ili će obustaviti postupke.

https://beograd.vjt.rs/aktuelnosti/saopstenje-600/?language=sr_lat

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

 Ono sto razlikuje opoziciju onda i sada je da su lideri iste mogli da izvedu 100K na ulicu , dok ovi danas jedva mogu da okupe 10K i to kolektvno. 

 

zar to nije onaj lik što broji ljude na protestima prilično jasno demistifikovao?

ono što smo doživljavali kao 100k ljudi 9og marta, je bilo zapravo nesto manje ili jedva onoliko koliko je bilo na par najbrojnijih okupljanja tokom maja

 

nezavisno od toga, pošto sam svakoga dana bio na studentskim protestima 96/7, odgovorno tvrdim da je standardan broj onih koji bi došli, varirao između 4-5k i 700 studenata

tek o nekim naj-hajp datumima se ukupno 4-5-6 puta pojavilo između 10k i 20k

 

nikada se građani beograda i srbije nisu nešto cimali da izlaze na ulicu, čak i kada nisu imali šta da jedu i slično

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da li sam jedini kome ovo deluje kao bajka?


 

Quote

 

Prvi građanin koji je seo za sto koji je postavljen od studenata i aktivista u Knez Mihailovoj ulici je po svom priznanju član Srpske napredne stranke.

On se nije složio sa ocenom da su "izbori pokradeni", ali je istakao da je "nepošteno".

"Nije ovde u pitanju smao da li je nešto strogo zakonito ili nije, jer to što će neko doći na svoju adresu i prijaviti samo zbog izbora, i za šest meseci otići u uzvratnu posetu u unutrašnjost je zakonito, ali je nepošteno. U oovoj zemolji konačno treba da se razdvoje pojmovi prava i pravde. Nešto može biti zakonski ispravno, ali može niti nepošteno i moraju da se podnesu političke konsekvence. Reči ću samo: 'Čega se pametan stifdi , time se budala ponosi'", ,istakao je on.

Dodao je da se zahtevima mora dodati i zahtev da se smeni opozicija.

"Ovi momci treba da preuznu. Ova opozicija 10 godina ništa nije uradila", istakao je on.

Naglasio je da priča u ime pristojnog broja ljudi u SNS koji se ne slažu sa svim što se dešava, kao i da ima mnogo onih koji su tamo zbog interesa.

 

 

Link: https://n1info.rs/vesti/izbori-2023/blog-studenti-protest-blokade-izbori-27-decembar-2023-godine/

 

Mogu i ja sa njim da se složim da su mnogi tamo zbog interesa, što znaju i vrapci na grani, ali mi 'pristojan broj ljudi u SNS koji se ne slažu sa svim što se dešava' deluje malo... znate već šta hoću da kažem.

 

Ako ovaj stvarno tako misli, biće mu mnogo veselo.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, uini said:

 

zar to nije onaj lik što broji ljude na protestima prilično jasno demistifikovao?

ono što smo doživljavali kao 100k ljudi 9og marta, je bilo zapravo nesto manje ili jedva onoliko koliko je bilo na par najbrojnijih okupljanja tokom maja

 

nezavisno od toga, pošto sam svakoga dana bio na studentskim protestima 96/7, odgovorno tvrdim da je standardan broj onih koji bi došli, varirao između 4-5k i 700 studenata

tek o nekim naj-hajp datumima se ukupno 4-5-6 puta pojavilo između 10k i 20k

 

nikada se građani beograda i srbije nisu nešto cimali da izlaze na ulicu, čak i kada nisu imali šta da jedu i slično

 

Mislim da je razlika izmedju ove opozicije i one pre, zapravo u marketingu. Zasto i dalje verujemo u 100k 91. ili 100k 96-7, ili milion ili koliko vec 5. oktobra? Zato sto je postojala konstantna presija i prisustvo opozicije. Čak i kad se Danas lepio u obliku postera na zidovima (zahvaljujuci tadasnjem ministru informisanja, sadasnjem parizeru), nekako smo svi uvek znali gde je opozicija, sta radi, sta zeli, sta veruje, sta nam je ciniti. Secamo se 'gotov je', 'stisni nos i glasaj za dos', i tolikih upecatljivih slogana, kampanja i momenata.

 

Nije tu bitan broj, nego tenzija, prisustvo necega u svesti ljudi, makar i malog zrna neke ideje. Tek ove godine sam video da se iskristalisalo nesto iole slicno, i gle cuda, tek od ovih izbora imamo naznake sukoba izmedju vlasti i opozicije koji moze dovesti do pomeranja desetogodisnjeg statusa quo. Slobi je trebalo od 90 do 96. da dodje dotle, parizeru od 2012 do 2023., ali tu smo. Ideja 'nema povlacenja pred sukobom' mozda i nije mogla da zazivi ranije, ali vec i sama poruka 'Srbija protiv nasilja' nosi u sebi nesto realno i upecatljivo, mnogo vise nego ista sto je opozicija proizvela posle 2012. (pa i vlast pre toga, jer je strategija DS 2006, 7, 8 bila - glasajte za nas samo da ne dodju radikali). Sada znamo sta hocemo, za sta smo, protiv cega smo...bice potrebno jos vremena da se to dalje kristalise. Ali, sto bi rekao Čerčil, možda ovo nije kraj, niti čak početak kraja, ali je kraj početka.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, uini said:

 

zar to nije onaj lik što broji ljude na protestima prilično jasno demistifikovao?

ono što smo doživljavali kao 100k ljudi 9og marta, je bilo zapravo nesto manje ili jedva onoliko koliko je bilo na par najbrojnijih okupljanja tokom maja

 

nezavisno od toga, pošto sam svakoga dana bio na studentskim protestima 96/7, odgovorno tvrdim da je standardan broj onih koji bi došli, varirao između 4-5k i 700 studenata

tek o nekim naj-hajp datumima se ukupno 4-5-6 puta pojavilo između 10k i 20k

 

nikada se građani beograda i srbije nisu nešto cimali da izlaze na ulicu, čak i kada nisu imali šta da jedu i slično

Cimali su se neki  ( i to desetine hiljada ljude 3 meseca , sirom Srbije), a 9 mart jeste doneo rezultate.

 

 

Iako je policija blokirala prilaze Beogradu, na "zabranjeni miting" na Trg Republike stiglo je oko 100 000 ljudi.

Bila je to pobuna protiv režima i uređivačke politike državne televizije, koja je tada prvi put nazvana "TV Bastilja". Glavni zahtjevi demonstranata bili su smjena generalnog direktora i četiri urednika Radio-televizije Beograd zbog teških optužbi i uvredljivih komentara na račun SPO i drugih opozicionih stranaka.

Demonstranti su pružili žestok otpor, što se pretvorilo u višečasovne sukobe sa policijom u kojima je povrijeđeno više od 200 ljudi.

U Masarikovoj ulici, bježeći od demonstarnata, poginuo je policajac Nedeljko Kosović. Nešto kasnije, policija je upotrijebila vatreno oružje i ubija sedamnaestogodišnjeg Branivoja Milinovića.

U popodnevnim časovima vlast je izvela tenkove na beogradske ulice. Uhapšen je lider SPO-a Vuk Drašković i zabranjen rad Televizije Studiju B i Radija B92. Slobodan Milošević je demonstrante nazvao "snagama haosa i bezumlja". Bio je to početak uličnih protesta opozicije u Srbiji na koje je vlast odgovorila silom.

Odgovor na državnu represiju stigao je sljedećeg dana iz Studentskog grada, kada su ka Terazijskoj česmi krenuli studenti, čime je počela je "srpska plišana revolucija".

Poslije nekoliko dana protesta usvojeni su zahtjevi studenata, iz zatvora je pušten Vuk Drašković, ministar policije Radmilo Bogdanović podnio je ostavku, smijenjeno je rukovodstvo RTV Beograd, a Studio B i Radio B92 su nastavili rad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Selina said:

nikada se građani beograda i srbije nisu nešto cimali da izlaze na ulicu, čak i kada nisu imali šta da jedu i slično

A ja kazem da su se ihihi cimali.

 

bio sam na skoro svim protestima osim 9og marta, pa samo skrećem pažnju da je izlaznost na proteste retko bila zadovoljavajuća a još ređe velika, u smislu kapaciteta koje npr beograd ima.

 

ljudi ovde su većinski uvek bili u fazonu da to nisu njihove bitke;

malo ih boli pimpek, malo ih mrzi, malo se plaše a često misle da dobro žive ili imaju neki interes indirektan od vlasti, bilo da su uspeli da dofuraju paket mesnog nareska holandskog dela unprofora ili da danas mogu sebi da priušte da otputuju par dana za praznike + na more = nek' se cimaju naivčine, imam ja pametnija posla.

 

tako je bilo 90ih, tako je i sada.

izuzev užasno dramatičnih događaja, uglavnom je to tanko bilo. kažem iz ličnog iskustva. beograd bi trebalo da uvek može da izvede 10ak-15% građana, 100-200k ali to se dešava jako retko

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam upoznao podosta veterana i "veterana" studentskog protesta 1996. Od "svaki dan sam bio tamo", "svraćao sam koliko sam mogao", "dolazio tu i tamo, ali studentske vođe smradovi, imao pametnija posla, pa lepo učio". I naravno, u zavisnosti od aktuelnog političkog trenutka:  "JEBALI SMO IM KEVU", "JA SAM ŠETAO, DAJTE MI ŠTA MI SLEDUJE", "ČEDA-HOMEN-MAROVIĆ-GOVNARI-SVISUISTI". Najjači mi je bio jedan Čedin kolega sa faksa: "e baš smo se popičkarali nešto pre početka protesta, ali smo se posle pomirili. Ne može Miloševićev neprijatelj da bude i moj neprijatelj".

Link to comment
Share on other sites

....

nevezano za proteste ali po meni izuzetno vezano za nekakvu bazičnu empatiju ali i za značaj onoga što se desilo (tj na temu, koliko nas zabole )

roditelji ubijene dece u ribnikaru su pozvali građane da danas u 08:40h dođu ispred ulaza škole, ako žele upale sveću ili ostave cveće

 

mislim da je bilo 200-250 osoba, uključujući naravno i one koji su najdirektnije pogođeni ovom tragedijom, kao i nekolicina opozicionih političara.

 

mislim, kapirate valjda da su samo roditelji dece koja idu u ribnikar dovoljna da tu bude 10x više ljudi, a poziv je btw išao preko medija koje ljudi u beogradu bistre dnevno.

 

poenta je, nije nas briga. nije se meni desilo. žao mi je ali imam ja svoj život. ciao.

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Edinburgh said:

Znas, meni nekad bude zao ljudi koji na politiku gledaju kao neku uzvisenu delatnost, a pri tom zive na Balkanu. To je, bre, prljav posao, a kad se tu dodaju "divne" osobine naseg okruzenja, koje je tako "dobro" promovisao avav,  dolazimo do poznatog zakljucka da taj posao nije za svakog.  Ni u GSS-u nisu svi bili cvecke, iako je bilo i onih koji su zastupali svoje ispravne ideale,  ali na pogresnom mestu i narocito u pogresnom vremenu, i na pogresan nacin.  To je upravo nedostatak politicke vestine. 

 

P.S.  Bas je lepo videti da citiras konzervativca, skoro  da se moze reci desnicara 🙂

Tomas Sowel  nije desničar već pre klasičan liberal, a ja kao što sam ti rekao nisam komunista a ni sledbenik woke ideologije. Nemam ja ništa protiv legitimne građanske desnice, jedino što takva ne postoji u Srbiji.  U Srbiji postoji samo primitivna klerofašistička i nacionalistička desnica. Pravoj građanskoj desnici (ili barem centru) je bliži SPN nego razni "nedavači Kosova" i drugi slični budalaši.

 

 

Politika nije "uzvisena delatnost" ali nije ni nesto prljavo osim u banana republikama i autokratijama poput Srbije. No i tu "prljavost" politike protura uglavnom vladajuća garnitura kojoj je lakše vladati pritupom masom nezainteresovanih (barem 75% populacije Srbije) koja nema pojma šta su njeni interesi i politikom "neće da se bavi" ali zna "da je Kosovo naše" i slične mantre. Zaboravljaju da to što se oni neće baviti politikom ne znači da se politika neće baviti njima. U svakom slučaju na kraju je istina istina, a laž je laž, bez pbzira na to koji procenat populacije preferira laž. I nema opravdanja za podršku bilo koje opcije koja podržava laži u koje populacija voli da veruje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Poenta je ovo: Zahvalnost premijerke Ane Brnabić, ruskim služba na, kako je rekla, informacijama koje ukazuju na zapadnu ruku u protestima opozicije, upućene su domaćem javnom mnjenju i predstavljaju spin vlasti da se pokaže da je Rusija čuvar srpskih interesa, a u stvari je čuvar određenog režima.....

 

 

...Cim su culi da postoji mogucnost da je u proteste Zapad umesao prste, nije im do protesta... Pa jel lepo pitao onaj covek - Zasto na protestima nismo videli ni pola eu zastave? Pa zato sto bi sa takvom zastavom protest bio diskreditovan....Brnabic je upravo zato i manipulasala na onaj gore navedeni nacin...

 

Da li je neko stvarno pomislio da kada se kaze - Udri vucicu ruka ti se pozlatila - da to ima veze sa pravim politickim osecajem i ljubavlju prema sns ili se to kaze iz potpune rezignacije i zgadjenosti vidjenim ponasanjima svih koji navodno zele da vide ledja ovom rezimu...Steta iz gluposti koja srbiju kosta vecitog tavorenja negde izmedju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Tomas Sowel  nije desničar već pre klasičan liberal, a ja kao što sam ti rekao nisam komunista a ni sledbenik woke ideologije. Nemam ja ništa protiv legitimne građanske desnice, jedino što takva ne postoji u Srbiji.  U Srbiji postoji samo primitivna klerofašistička i nacionalistička desnica. Pravoj građanskoj desnici (ili barem centru) je bliži SPN nego razni "nedavači Kosova" i drugi slični budalaši.

 

 

Politika nije "uzvisena delatnost" ali nije ni nesto prljavo osim u banana republikama i autokratijama poput Srbije. No i tu "prljavost" politike protura uglavnom vladajuća garnitura kojoj je lakše vladati pritupom masom nezainteresovanih (barem 75% populacije Srbije) koja nema pojma šta su njeni interesi i politikom "neće da se bavi" ali zna "da je Kosovo naše" i slične mantre. Zaboravljaju da to što se oni neće baviti politikom ne znači da se politika neće baviti njima. U svakom slučaju na kraju je istina istina, a laž je laž, bez pbzira na to koji procenat populacije preferira laž. I nema opravdanja za podršku bilo koje opcije koja podržava laži u koje populacija voli da veruje.

Liberal je u ekonomskom smislu, a u drustvenom konzervativac, vidi se to i po njegovoj ulozi u Reganovoj administraciji.  Meni je to sasvim OK.  Nisam ni mislio da si komunista, ne daj Boze.   Tacno je da prava desnica u nekom obliku organizacije, ne postoji u Srbiji, rekao sam u nekom od prethodnih postova nesto o buzdovanima koji misle da su desnicari jer, u figurativnom smislu, pevaju cetnicke pesme i nose kokardu.  Pazi tu desnicu kojoj je idol bivsi direktoir KGB-a ondasnjeg SSSR-a?!!?  Imam utisak da ce u SPN-u, ako opstane u danasnjem obliku, preovladati levi centar. 

O prljavoj politici - pa podvukao sam da govorim o politici na Balkanu, a tu vidim sve drzave koje tu pripadaju geografski, osim Slovenije. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Edinburgh said:

Liberal je u ekonomskom smislu, a u drustvenom konzervativac, vidi se to i po njegovoj ulozi u Reganovoj administraciji.  Meni je to sasvim OK.  Nisam ni mislio da si komunista, ne daj Boze.   Tacno je da prava desnica u nekom obliku organizacije, ne postoji u Srbiji, rekao sam u nekom od prethodnih postova nesto o buzdovanima koji misle da su desnicari jer, u figurativnom smislu, pevaju cetnicke pesme i nose kokardu.  Pazi tu desnicu kojoj je idol bivsi direktoir KGB-a ondasnjeg SSSR-a?!!?  Imam utisak da ce u SPN-u, ako opstane u danasnjem obliku, preovladati levi centar. 

O prljavoj politici - pa podvukao sam da govorim o politici na Balkanu, a tu vidim sve drzave koje tu pripadaju geografski, osim Slovenije. 

 

Jednodimenzionalna podela na levicu i desnicu je se odavno pokazala neadekvatnom, pa čak su i dvodimenzionalne podele gde je na jednoj osi odnos prema ekonomiji a na drugoj prema društvenim normama samo bolja aproksimacija.

U tom smislu po aspektu društvenih odnosa tipičan bible belt ultrakonzervativac je, osim po pitanju religije, blizi tipicnom staljinisti nego ekonomskom liberalu ili pomenutom Tomasu Sovelu. Naši "desničari" sa druge strane uglavnom zastupaju ideologiju četničkog samoupravljanja gde su od i kapitalizma i od socijalizma izabrali najgore i to spojili sa klerikalizmom i primitivnim šovinizmom što u krajnjosti svaki AI algoritam za pattern matching bi najbolje izjednačio sa fašizmom a kod nekih i sa nacizmom.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, uini said:

to bilcik i vucic mogu da nose zajedno danke eu zastavu, na protestu je besmislena, u snsu, ima smisla

 

ovo nisam razumela, pisi jasnije inace zvucis kao da znas nesto o cemu ja ne znam,

pa ako je tako bar mi bolje objasni da ne pisem stvari zbog kojih ce da se umire od smeha iza ekrana :smiley60:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Promenila se i Srbija, tada je postojala nada da ce odlaskom Milosevica stvari krenuti na bolje , da cemo se prikljuciti normalnom svetu, danas ni oni koji glasaju za opoziciju ne veruju da ce odlaskom Vucica biti mnogo bolje. Ukratko, Vucicu je poslo za rukom ono o cemu je Milosevic mogao samo da sanja, marginalizovao je sve ostale stranke i ostvario medijsku kontrolu bez formalnih zabrana.

Dodao bih i to da je 90-ih orijentalna despotija bila na ivici totalnog kolapsa i da su samo USA & co. bili relevantni faktori u svetu. 

 

Danas je orijentalna despotija ponovo ojačala (uz to ide i njen uticaj u banana-državama poput Srbije) i imamo "pravedni multipolarni svet" sa nikad većim trzavicama i ratovima u novijoj istoriji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uini said:

 

zar to nije onaj lik što broji ljude na protestima prilično jasno demistifikovao?

ono što smo doživljavali kao 100k ljudi 9og marta, je bilo zapravo nesto manje ili jedva onoliko koliko je bilo na par najbrojnijih okupljanja tokom maja

 

Okupljanja u maju ja ne bih nazvao opozicionim protestom, mislim da je ukupljanje bilo spontano,  a opozicija se na samom pocetku drzala po strani, upravo zbog straha da bi njeno aktivno pozivanje na protest dovelo do pada popularnosti istog. Videcemo kako ce ici oko izborne kradje u BG, da li ima energije za masovnije proteste, sada kada se otvoreno na njih poziva, priznajem da sam skeptican.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...