Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Tužilac koji je napisao optužni predlog protiv mladog studenta (koji je navodno bacio kamenicu na zgradu skupštine Beograda) sa kvalifikacijom za rušenje ustavnog poretka nije samo za razrešenje već za otkaz.
Ko sve obavlja tužilačke i sudijske funkcije kod nas..madre mia..

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Edinburgh said:

Nebitno je sta smo ti i ili ja i nije o tome rec ovde.   Pises parole ovaj ovo, onaj je ono, bez pokusaja da prikazes zasto to mislis, a cini mi se da i ne citas bas sve.  Gradjanska opcija, nikad nije imala dovoljan procenat glasaca da bi svoje ideje sistematski sirila medju onim drugim. tj. nije mogla da samostalno bude na vlasti. Uvek je za to  bila neophodna neka alatka, kao sto je to 5.oktobra bio Velja Ilic. (Djindjic je vladao sa nekih 5-7% direktne podrske - o toj sinergiji sa nacionalnom opcijom govorim)  Ta alatka nije besplatna, jer bar na Balkanu niko nije u politici zbog cokolade sa lesnicima - mi bas i i nemamo nekog Martin Luter Kinga, dakle nekog ko je u politici iskljucivo zbog verovanja u ideju. 

 

Ranih 90-ih, o kojima ja govorim, gradjanska opcija jedva da je postojala.  Druga opcija u okviru opozicije je taominirala, i za to je zasluzan Draskovic, kao i za samo formiranje te opcije i njen uticaj na lokalnu politiku. Ne vidim kako bi srpska opozicija bila uspesnija, da nije bilo ovih, kada je pocetkom  90-ih jedva i postojala.  Ne bi valjda dovoljanu meru otpora Milosevicu pruzili UJDI, Gradjanski savez, Reformisti koji su se tada rasformirali i DS koja se tek formira (obnavlja), i to sve sa Kostunicom, Cavoskim i jos par njih koji su daleko od gradjanske opcije.   Bez delovanja 9. marta, ne bi bilo ni onog posle. BTW, da nije bilo onog plisanog, domet 9. marta bi bio mnooogo veci. 

Ne verujem da ne razlikujes nacionalistu od soviniste, a i da ne delis misljenje da je svaka drzava, po svojoj prirodi u jednom delu nacionalisticka - kod nekih je rec o etnickom nacionalizmu, a kod onih koji nemaju jasno definisanu naciju, o nacionalizmu zasnovanom na interesu vlasnika pasosa te drzave.        

O rehabilitaciji - to me ne interesuje mnogo, ne odrazava se na danasnja desavanja i bilo je pre 80-ak godina.  Svet je otputovao iz tog doba odavno.  

 

 

Građanska opcija je itekako postojala. Druga je stvar što su šovinisti i nacionalisti poput Vuka i Šešelja imali veći uticaj. To mnogo lošeg govori o prosečnom stanovniku Srbije, a ništa dobro o Vuku.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Građanska opcija je itekako postojala. Druga je stvar što su šovinisti i nacionalisti poput Vuka i Šešelja imali veći uticaj. To mnogo lošeg govori o prosečnom stanovniku Srbije, a ništa dobro o Vuku.

Koje stranke, % podrske?   Bila je rezervisana za uzan, zatvoren krug ljudi, nesumnjivo velikog znanja u svojim oblastima, ali bez velikog  politickog uticaja i narocito bez politicke vestine i pragmaticnosti.    Nadam se da ne racunas prijatelje istih svetonazora kao gradjansku opciju - mi se cesto zavaramo nasim okruzenjem. Tako su mnogi od nas mislili da Milosevic sigurno gubi izbore posle lude 93-ce, kao sto i mnogi danas kazu da ne znaju nikog ko podrzava avava, a on opet ima veliki broj glasova, cak i kada se oduzmu svi fantomski biraci i prevaranti.  

 

Mislim da je najveci greh danasnje vlasti pojacavanje podele na nekakvu prvu i drugu Srbiju - to je ubitacan scenario za bilo koju drzavu.  A sa druge strane, mislim da gradjanska opcija ume da odagna birace od sebe,  nekad kao da se ljudi trude  da ne sire svoj uticaj na one koji ih ne poznaju u politickom smislu. Da li je to forsiranjem iskljucive mantre o apsolutnoj krivici Srba za sva zla ovog regiona, ili naizgled minornim, nekim ultra dendi stilom / pojavom, nacinom nastupa i govorenja, svejedno je.  Racuna se samo jedan rezultat - koliko golova su dali, tj. koliko su glasova dobili.  Na kraju samo to ostane zapisano, a to sto je negde postojala manje ili vise plemenita namera koja nije nasla svoje sledbenike, ostane zapamceno samo kod par porodica i prijatelja.    

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Treba malo da se proguta ponos i da se ne poziva na ponavljanje republičkih izbora. Tu opozicija nema šanse jer će republički da preplave lokalne i lokalna kampanja će biti nevdiljiva kao i na ovim izborima. Dakle treba tražiti ponvaljanje izbora samo na lokalnim izborima jer za to jedino i imaju dokaze da su pokradeni.

Uff, ne mogu sa ovim da se složim. Ja baš smatram da treba da se ide na to da su izbori pokradeni, a kako se izlazilo istovremeno i ubacivali listići raznih boja, potpuno je nebitno što postoje dokazi za lokalne, a ne za republičke. Uostalom ja zaista verujem da su republički mnogo više pokradeni, ali dokazi su nebitni realno u ovoj borbi. Zaista nebitni. Drugo ovde nije ideja da se ide sa istim uslovima kao i na upravo održanim, onda bi zaista sve bilo besmisleno - dakle pričamo o celokupnom setingu, ponašanju predsednika, ponašanju REMa, prostoru za opoziciju u medijima, glasačkim mestima... Da uprostim, barem kako ja vidim stvari, izbori nam nisu potrebni da bi dali poštenu i verodostojnu sliku raspoloženja birača i tu sliku preslikali u parlament, nego kao stepenica koja vodi ka konačnom cilju, a to bi trebalo da bude pre i iznad svega, pad snsa i njihovo sledstveno uništavanje kao "političkog faktora".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Drug Crni said:

Tužilac koji je napisao optužni predlog protiv mladog studenta (koji je navodno bacio kamenicu na zgradu skupštine Beograda) sa kvalifikacijom za rušenje ustavnog poretka nije samo za razrešenje već za otkaz.
Ko sve obavlja tužilačke i sudijske funkcije kod nas..madre mia..

 

To su "tužioci" koji rade po diktatu mafije, odnosno njihovog šefa. Veze to sa pravom nema. Čista poruka zastrašivanja da ljudi ne idu na proteste, što negde govori čega se najviše plaše. Iskreno se nadam da neko beleži u nekom tefteru sve ove likove koji su se prodali mafiji... i rade za nju umesto po zakonu...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Treba malo da se proguta ponos i da se ne poziva na ponavljanje republičkih izbora. Tu opozicija nema šanse jer će republički da preplave lokalne i lokalna kampanja će biti nevdiljiva kao i na ovim izborima. Dakle treba tražiti ponvaljanje izbora samo na lokalnim izborima jer za to jedino i imaju dokaze da su pokradeni.

 

OEBS i SAD su prvenstveno kritikovali republičke izbore, a tu nema nikakvog gutanja ponosa. Izbori su ili pošteni, ili nisu. Ako SNS ima čiste glasove, niko se neće buniti, ali ako su pravili sranja, onda neka se nose.

 

1 hour ago, Drug Crni said:

Tužilac koji je napisao optužni predlog protiv mladog studenta (koji je navodno bacio kamenicu na zgradu skupštine Beograda) sa kvalifikacijom za rušenje ustavnog poretka nije samo za razrešenje već za otkaz.
Ko sve obavlja tužilačke i sudijske funkcije kod nas..madre mia..

 

Da su tako revnosni u drugim slučajevima, ona stadionska bagra bi sada gulila krompir u Zabeli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

Treba malo da se proguta ponos i da se ne poziva na ponavljanje republičkih izbora. Tu opozicija nema šanse jer će republički da preplave lokalne i lokalna kampanja će biti nevdiljiva kao i na ovim izborima. Dakle treba tražiti ponvaljanje izbora samo na lokalnim izborima jer za to jedino i imaju dokaze da su pokradeni.

 

Takvo taktiziranje bi imalo smisla da nisu krenuli protesti, da nisu objavljeni brojni primeri krađe, sada, ne. Dokazi o krađi na svim nivoima postoje, ne mogu da se dokažu kroz insritucije jer su institucije okupirane, birački spiskovi su isti i za lokalne i za parlamentarne izbore, ima skoro jednak broj birača kao i stanovnika, teško da je moguće da su tačni ili zanemarljivo netačni. Mediji su jednako zatvoreni i za promociju kandidata i lista i na jednim i na drugim izborima.

ProGlas traži ponavljanje izbora na svim nivoima i da se održe u roku od 6 meseci od uspostavljanja poštenih uslova, jednakih za sve. JAsno je da ako bi se samo ponovili izbori, glasanje, ne bi bilo nikakvih bitnih promene čak ni na lokalnim izborima, borba u prvo vreme ide za uslove a ne za mesta u parlamentima.

Quote

„Zahtevamo da se novi parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u celoj Srbiji održe u roku od šest meseci nakon procesa temeljne promene izbornih uslova“, rekla je Bojković.

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Edinburgh said:

Koje stranke, % podrske?   Bila je rezervisana za uzan, zatvoren krug ljudi, nesumnjivo velikog znanja u svojim oblastima, ali bez velikog  politickog uticaja i narocito bez politicke vestine i pragmaticnosti.    Nadam se da ne racunas prijatelje istih svetonazora kao gradjansku opciju - mi se cesto zavaramo nasim okruzenjem. Tako su mnogi od nas mislili da Milosevic sigurno gubi izbore posle lude 93-ce, kao sto i mnogi danas kazu da ne znaju nikog ko podrzava avava, a on opet ima veliki broj glasova, cak i kada se oduzmu svi fantomski biraci i prevaranti.  

 

Mislim da je najveci greh danasnje vlasti pojacavanje podele na nekakvu prvu i drugu Srbiju - to je ubitacan scenario za bilo koju drzavu.  A sa druge strane, mislim da gradjanska opcija ume da odagna birace od sebe,  nekad kao da se ljudi trude  da ne sire svoj uticaj na one koji ih ne poznaju u politickom smislu. Da li je to forsiranjem iskljucive mantre o apsolutnoj krivici Srba za sva zla ovog regiona, ili naizgled minornim, nekim ultra dendi stilom / pojavom, nacinom nastupa i govorenja, svejedno je.  Racuna se samo jedan rezultat - koliko golova su dali, tj. koliko su glasova dobili.  Na kraju samo to ostane zapisano, a to sto je negde postojala manje ili vise plemenita namera koja nije nasla svoje sledbenike, ostane zapamceno samo kod par porodica i prijatelja.    

Kako misliš "rezervisana za uzak krug"? Nisu građanske stranke 90-ih bile masonska loža i tajna udruženja za koja su znali samo posvećeni. 

 

Kako to građanska opcija "odagnava" birače od sebe? I ko u građanskoj opciji forsira "mantru o apsolutnoj krivici Srbije za sva zla"? To nije bilo tačno ni 90-ih ni sada.

Jedna je stvar sagledavanje i priznavanje sopstvene odgovornosti  a druga tvoja izmišljena mantra o tome kako građanske stranke forsiraju apsolutnu krivicu Srba. 

Ja 1993 nisam mislio da će tada Milošević izgubiti izbore pošto mi je bilo jasno u kakvoj zemlji živim, kao što mi je jasno i danas. Međutim tone znači da građanske stranke treba da se prilagođavaju onom,nažalost velikom, delu Srbije primitivnih nacionalističkih pogleda, koji se prodaje za sendvič i kilo parizera. Ti ljudi nikada ništa normalno neće podržati ako sami ne dožive transformaciju, a tu razni Vukovi i slični mogu samo da štete.

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Edinburgh said:

A sa druge strane, mislim da gradjanska opcija ume da odagna birace od sebe,  nekad kao da se ljudi trude  da ne sire svoj uticaj na one koji ih ne poznaju u politickom smislu. Da li je to forsiranjem iskljucive mantre o apsolutnoj krivici Srba za sva zla ovog regiona, ili naizgled minornim, nekim ultra dendi stilom / pojavom, nacinom nastupa i govorenja, svejedno je.  Racuna se samo jedan rezultat - koliko golova su dali, tj. koliko su glasova dobili.  Na kraju samo to ostane zapisano, a to sto je negde postojala manje ili vise plemenita namera koja nije nasla svoje sledbenike, ostane zapamceno samo kod par porodica i prijatelja.    

Fascinantno je koliko dugo neki ljudi mogu da žive u iluzijama. Čak i posle 35 godina neki kao ti veruju da u Srbiji ima više od 20ak hiljada ljudi koji iskreno podrzavaju i prihvataju tzv građansku opciju. Sa onima koji ne izlaze na izbore, neka ih je 50,000. To je maksimum glasova koje "građanska opcija" može da dobije u Srbiji i maksimum ljudi koji u Srbiji iskreno podržavaju građanske evropske vrednosti, štagod one danas bile. Ostalo su raja i podanici.

 

Neki su i poremećene ličnosti, kao baba iz priče o vodi sa fekalijama. Takvih u Srbiji ima najviše, u procentima. Ako je u Srbiji građanska opcija stvarno građanska opcija, glasovi takvih joj i ne trebaju. Jer jedna stvar je da ako hoćeš da dobiješ izbore treba privući budale kojih u drustvu ima najviše da glasaju za tebe, što reko Hari Truman, ili neko takav iz USA, ali građanske budale, koje veruju u građanske vrednosti, a druga stvar je loviti glasove onih kojima su bliže ideje i vrednosti koje se u suštini ne razlikuju od ideja i vrednosti Trećeg rajha, kakvih je u Srbiji preko 90%. Neka im ih vala. I ideje, i vrednosti, i glasovi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Kako misliš "rezervisana za uzak krug"? Nisu građanske stranke 90-ih bile masonska loža i tajna udruženja za koja su znali samo posvećeni. 

 

Kako to građanska opcija "odagnava" birače od sebe? I ko u građanskoj opciji forsira "mantru o apsolutnoj krivici Srbije za sva zla"? To nije bilo tačno ni 90-ih ni sada.

Jedna je stvar sagledavanje i priznavanje sopstvene odgovornosti  a druga tvoja izmišljena mantra o tome kako građanske stranke forsiraju apsolutnu krivicu Srba. 

Ja 1993 nisam mislio da će tada Milošević izgubiti izbore pošto mi je bilo jasno u kakvoj zemlji živim, kao što mi je jasno i danas. Međutim tone znači da građanske stranke treba da se prilagođavaju onom,nažalost velikom, delu Srbije primitivnih nacionalističkih pogleda, koji se prodaje za sendvič i kilo parizera. Ti ljudi nikada ništa normalno neće podržati ako sami ne dožive transformaciju, a tu razni Vukovi i slični mogu samo da štete.

 


Mantru o Gradjanskom savezu Srbije, glavnom eksponentu gradjanske opcije u Srbiji devedesetih, kao o elitistickoj, ali minornoj kombi stranci, slusamo vec 30 godina. A ipak je ta stranka bila jasno profilisana i prepoznatljiva u celoj Srbiji. Plus su njeni kandidati za odbornike na lokalnim izborima (koji su tada bili po vecinskom sistemu!) prolazili znatno bolje od same stranke na republickom nivou. Infrastruktura te stranke, pre svega mislim na snagu lokalnih odbora, bila je takva da bi joj bilo koja danasnja opoziciona stranka mogla pozavideti. Mislim da je neprocenjiva steta sto je sve to kasnije utopljeno u do tada na lokalu nepostojeci LDP. Ali to je u krajnjoj liniji bio odraz kroz duze vreme tinjajuceg antagonizma unutar stranke, gde je stranacki vrh bio socijalno liberalne orijentacije, dok su lokalni odbori vise naginjali socijaldemokratiji. I tu bih mogla da se slozim s kolegom @Edinburgh da je vrhu stranke nedostajalo politicke vestine i pragmaticnosti. Ali sad vise nema pomoci, rock’n’roll je definitivno umro ☹️.

 

Edited by vilhelmina
Slova
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

tinjajuceg antagonizma unutar stranke, gde je stranacki vrh bio socijalno liberalne orijentacije, dok su lokalni odbori vise naginjali socijaldemokratiji. I tu bih mogla da se slozim s kolegom @Edinburgh da je vrhu stranke nedostajalo politicke vestine i pragmaticnosti.  Ali sad vise nema pomoci, rock’n’roll je definitivno umro ☹️.

 

Ukratko, 2023 AD - Malo nas je, al smo govna. :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Republički izbori daju parizeru dodatnih 3-5% na lokalu jer ne mora da priča o lokalu i šapiću nego se bavi standardnom propagandom i time mu dajemo mogućnost da pregazi lokalnu teme. Tome su i služili ovi republički izbori.

 

Nema dokaza da je bilo prevare na republičkom nivou, to su sve indicije, a ovi iz BiH imaju pravo da glasaju na tim izborima. Ono što nemaju pravo je da imaju dva prebivališta na osnovu čega glasaju na dva mesta na lokalnim izborima u različitim državama.

Link to comment
Share on other sites

Gledam sinoć na N1, ljudi protestuju u Kraljevu (!?!)

Gledam intervju sa likom odatle i mislim se - svaka čast šefe, držiš lekciju i beogradžanima. :Hail:

 

Imamo li nekoga da napiše koju o tome kako to izgleda s protestima po Srbiji van Bgd?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Republički izbori daju parizeru dodatnih 3-5% na lokalu jer ne mora da priča o lokalu i šapiću nego se bavi standardnom propagandom i time mu dajemo mogućnost da pregazi lokalnu teme. Tome su i služili ovi republički izbori.

 

S druge strane, i opozicione aktiviste i glasače motiviše kada je istovremeno kampanja za republičke i lokalne, nego kada je samo lokalna kampanja na koju, po pravilu, izlazi manje ljudi. Idealnog rešenja nema, Vučić izlazi i na izbore za MZ i ista mašinerija radi.

Link to comment
Share on other sites

onokad je sloba daleko iznad nivoa na kojem si 😐

 

“Milošević nije bio ovoliko napadan. Njega niste mogli da vidite da govori sat i po na jednoj, sutra pa sat i po na drugoj televiziji, pa prekostura sat i po na trećoj televiziji. Sećam se, kad je bio Vidovadnski sabor, bio sam deo delegacije DEPOS-a (Demokratski pokret Srbije prm.aut) u kojoj su bili akademik Nikola Tasić, Nebojša Popov i bio je neko iz sindikata s nama. Mi smo otišli u Predsedništvo da uručimo Slobodanu Miloševiću zahtev da podnese ostavku i da se povuče iz političkog života u interesu naroda Srbije. Ne znam, nikad mi ne bi palo na pamet da odem sa takvim zahtevom kod Vučića ili da na bilo koji način imam bilo kakvu komunikaciju sa tim čovekom, jer to je ispod svakog nivoa”, objašnjava nam sagovornik Nove."

 

https://nova.rs/vesti/politika/ljuba-simovic-je-1992-otisao-kod-milosevica-i-rekao-mu-da-se-povuce-sada-otkriva-zasto-je-s-vucicem-to-nezamislivo/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uini said:

onokad je sloba daleko iznad nivoa na kojem si 😐

 

“Milošević nije bio ovoliko napadan. Njega niste mogli da vidite da govori sat i po na jednoj, sutra pa sat i po na drugoj televiziji, pa prekostura sat i po na trećoj televiziji. Sećam se, kad je bio Vidovadnski sabor, bio sam deo delegacije DEPOS-a (Demokratski pokret Srbije prm.aut) u kojoj su bili akademik Nikola Tasić, Nebojša Popov i bio je neko iz sindikata s nama. Mi smo otišli u Predsedništvo da uručimo Slobodanu Miloševiću zahtev da podnese ostavku i da se povuče iz političkog života u interesu naroda Srbije. Ne znam, nikad mi ne bi palo na pamet da odem sa takvim zahtevom kod Vučića ili da na bilo koji način imam bilo kakvu komunikaciju sa tim čovekom, jer to je ispod svakog nivoa”, objašnjava nam sagovornik Nove."

 

https://nova.rs/vesti/politika/ljuba-simovic-je-1992-otisao-kod-milosevica-i-rekao-mu-da-se-povuce-sada-otkriva-zasto-je-s-vucicem-to-nezamislivo/

 

Postoje razlike između SM i AV ali nikada ne bih, ni za jednog, rekao da je bolji, čak ni da je manje loš.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Jedan od razlpga nedostatka šire popularnosti GSS 90-ih je i to što su iznosili nepopularne istine građanima Srbije, što su režimski mediji koristili za demonizaciju.

Nažalost većina više voli da čuje lepe laži nego surovu istinu.

1000022249.jpeg

Znas, meni nekad bude zao ljudi koji na politiku gledaju kao neku uzvisenu delatnost, a pri tom zive na Balkanu. To je, bre, prljav posao, a kad se tu dodaju "divne" osobine naseg okruzenja, koje je tako "dobro" promovisao avav,  dolazimo do poznatog zakljucka da taj posao nije za svakog.  Ni u GSS-u nisu svi bili cvecke, iako je bilo i onih koji su zastupali svoje ispravne ideale,  ali na pogresnom mestu i narocito u pogresnom vremenu, i na pogresan nacin.  To je upravo nedostatak politicke vestine. 

 

P.S.  Bas je lepo videti da citiras konzervativca, skoro  da se moze reci desnicara 🙂

Edited by Edinburgh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2023 at 1:10 AM, Kooineeperk said:

Nemojte ovo ovih dana da poredite sa 5. oktobrom. Idemo ka njemu, a da li cemo stici, zavisi da li ce ovi izbori biti priznati ili ne, i cak i ako bude "oslobodjen" Beograd, pa i mnogi drugi gradovi na prolece, naprednjaci svakako vladaju jos 4 godine na republickom nivou.

 

Ako izvlacimo paralele sa 90im, ovo je sada negde kao studentski/gradjanski protesti 1996./1997. Dakle mi smo sada tih nekih 4 godine dodatnog srozavanja i kradje drzave od jednog 5. oktobra. 

 

Uz to, Slobodan Milosevic je gospodin covek za onog psihopatu. Jedino losije kod Zlobe je njegova ispoljena genocidnost, Vucic tu svoju genocidnost (koju nesporno poseduje), jos uvek, na srecu, nije materijalizovao. Nadamo se da i nece.

 

 

Moram da se vratim na ovaj post, nakon ovog snimka:

 

Ko zna sta bi tek bilo da je Vucic bio na Slobinom mestu, dal bi bilo jos gorih pokolja... No, nije lepo cak ni prema njemu tako nesto percipirati, ali ono sto moze da se kaze jeste, bez da sad branim nesto Milosevica, Slobodan je imao neki stav i drzao se tog stava do samog kraja, bio je ozbiljan covek za razliku od ovog prenamagaca, a moram da priznam i da je imao neki vid harizme, dok je ovaj lik hodajuci transfer blama, usiljen, lazan, isprazan, govno jedno huligansko obicno. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tomas.hokenberi said:

Građanska opcija je itekako postojala. Druga je stvar što su šovinisti i nacionalisti poput Vuka i Šešelja imali veći uticaj. To mnogo lošeg govori o prosečnom stanovniku Srbije, a ništa dobro o Vuku.

* Тридесет година је прошло од обнављања вишестраначја у Србији и где је Србија данас? Да ли је на новом почетку?

- Са дубоким ожиљцима из деведестих прошлог века, Србија је данас само кандидат за чланство у ЕУ. Европске интеграције кочи и саплиће домаћа неформална и моћна коалиција мрзитеља Запада, уз снажну и све делотворнију подршку разних иностраних пропагандних штабова.
 


Ми, деведесете, нисмо били нимало инертни. Били смо глас вапијућег у пустињи. Обишао сам сву Србију, руковао се са више од два милиона људи, упозоравао да Милошевић и генерали бране комунистичку идеологију, а не Југославију, да ће нас увући у крвави рат и несрећу, нудио програм СПО: ући у НАТО и Европску заједницу народа. Данашња опозиција не ради ништа слично.

 

- Свашта се данас чује, пише и говори. Деведесете је било више наде и народне снаге за промене, али не и слободе. О слободи из крвавих деведесетих могу да причају само они који не памте шта се тада догађало и они којима Милошевићеве службе безбедности нису никога убиле, јер су сви убијени, десетине њих, били чланови СПО, и јер сам ја једини лидер опозиције кога је режим, неколико пута, покушавао да убије. Десетине хиљада мртвих на разбојиштима разбијене Југославије животима су платили ондашњу слободу. Милиони расељених, раскућених, унесрећених. Била је то слобода злочина. Слобода смрти.

 

Ceo intervju

https://www.danas.rs/vesti/politika/vuk-draskovic-devedestih-je-bilo-vise-nade-ali-ne-i-slobode/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tomas.hokenberi said:

Loše vidiš. Ja svakako nisam desničar, ali sam još manje komunista. Vuk nije bio ni onda ni sada neko ko podržava liberalni kapitalizam ili istinski građanske vrednosti. Vuk je uvek bio i ostao srpski nacionalista i šovinista i bio je protivnik režima Slobodana Miloševića ne zato što se stvarno borio za građanske vrednosti već zato što ga je video kao naslednika komunističke ideologije i onih koji su osudili  njegovog idola koljača Dražu Mihajlovića. Za zločine četnika ima više nego dovoljno dokaza i iz nezavisnih izvora i mislim da tu nema materijala za rehabilitaciju osim u očima šovinista i nacionalista. A kakvo je 💩  Vuk bio i ostao pokazao je i u vreme svog upravljanja u Beogradu, pa pristankom da uđe u vladu "komuniste" Miloševića, da bi svaki kredibilitet izgubio saradnjom sa Vučićem. Srpska opozicija bi bila puno uspešnija da 90-ih nije bilo Vuka Draškovića i Vojislava Kostunice i sličnih.

Za Vuka Draskovica mozes da napises bilo sta i to ce biti tacno za jedan period njegovog zivota, jer je kontantno prolazio kroz metamorfoze, od komuniste je postao rojalista, od zagovornika rata postao je pacifista, od vodeceg opozicionara postao je ministar. Lutali su i drugi u opoziciji tokom 90tih, Djindjic je bio protivnik svih mirovnih planova, isao na volujsko pecenje , a onda je jeo zabe. Cak je i Nebojsa Popov potpisivao neke proglase o ugrozenosti srBstva. Ono sto razlikuje opoziciju onda i sada je da su lideri iste mogli da izvedu 100K na ulicu , dok ovi danas jedva mogu da okupe 10K i to kolektvno. Promenila se i Srbija, tada je postojala nada da ce odlaskom Milosevica stvari krenuti na bolje , da cemo se prikljuciti normalnom svetu, danas ni oni koji glasaju za opoziciju ne veruju da ce odlaskom Vucica biti mnogo bolje. Ukratko, Vucicu je poslo za rukom ono o cemu je Milosevic mogao samo da sanja, marginalizovao je sve ostale stranke i ostvario medijsku kontrolu bez formalnih zabrana.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...