Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

 

Boškov upad - je Boškov upad.

Bojkot - sad su svi pametni, a ko nije bojkotovao proglašen je saradnikom Vučića, perjanica poduhvata je bio Vuk Jeremić btw.

Sedi ne nasedaj - bukvalno ovo što sada Radomir Martin piše: "mi smo za mirne proteste a ubacili nam provokatore". Protest veče ranije su počeli i vodili ekstremni desničari, da podsetimo i stvar je bila gotova isto veče.

Zahtev za izborima: izbori su raspisani u trenutku i na mestima gde Vučiću odgovara, to nema nikakve veze sa onim što je opozicija tražila ili nije tražila.

 

Svetislav Kostić lupa za medalju.  Nema više apstinenata koje je moguće izvući na birališta, to je to, sada samo da se preuzimaju glasači sa druge strane. Gadljivi ZLFovci koji su sedali na ruku zato što su u koaliciji sa Đilasom bolje nek se obrate njihovom rukovodstvu prvo i pitaju ih zašto su na proleće odjednom promenili priču i otkačili DS i bivše drugove zelene. U svakom slučaju, i oni su deo stare političke garniture, aktivni su na političkoj sceni već godinama, rezultati su im vrlo ograničeni, nisu aktvivirali nove glasače niti apstinente, nego samo preuzimali bivše glasače DS, LDP i sl. i imali su sami niz promašaja za koji nikada nisu preuzeli neku odgovornostniti trpeli posledice.  

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, NMX said:

Ne lože teorije zavere nego iskustvo. Sad, ako iz 3 ili 4 ista slučaja i istih posledica nakon istih radnji i peti put uradiš isto, biće da nije paranoja nego da neko nešto radi pogrešno. Pa ostaje jedino da se vidi slučajno ili namerno.

 

Namerno - mrš u tri lepe.

Slučajno - ajd odmori malo, daj prilike drugima.

 

Meni iskustvo sa aktuelnom postavom pokazuje da je bilo dosta dečijih bolesti koje nisu uspeli da preleže u potpunosti. Uspeli su da se otarase Boškića, koji se jeste glupo pokazao kada je uzimao testeru i organizovao famozni štrajk glađu, a time je prvenstveno od samog sebe napravio budalu. Protesti su bili mlako orgaizovani, i to u više navrata i sa više grešaka, a najveći problem je što nisu imali ono famozno ILI i što je bio evidentan manjak energije, pa su se završavali uglavnom tako što ih niko nije dirao, a učesnici su se razišli sami. Problem u celoj priči oko građanskih protesta jeste i u tome što su bili mlaki, besciljni i što se nije iskristalisala neka ozbiljna ekipa koja ume da razmotri sve aspekte organizacije. SPN je koalicija, što podrazumeva da se svaki predsednik stranke pita. Čini se da je Ćuta počeo da se nameće, ali taj se pokazao kao loose cannon. Možda on može da dobije neke glasove, ali neke od akcija koje je organizovao deluju trapavo.

 

Od svih iz SPN-a najviše cenim Mariniku Tepić, ali mislim da joj je štrajk glađu veoma loš potez. Marketinški efekat će biti ograničen, a pošto ima mozga i ume da dobro nastupa, SPN je lišen njenog potencijala.

 

Sada nas čeka duga igra nerava, a ishod je neizvestan. Ipak, mislim da igru treba nastaviti, ali veoma hladne glave i racionalno.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, NMX said:

 

Imaće i manje od Tadića. Samo to nije poenta ovog teksta, rekao bih.

poenta je da kad si u koaliciji moraš biti spreman na kompromis a ne da pametuješ i predlažeš samostalnost, ne mislim na tebe nego na ovog Kostića i njemu slične

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

poenta je da kad si u koaliciji moraš biti spreman na kompromis a ne da pametuješ i predlažeš samostalnost, ne mislim na tebe nego na ovog Kostića i njemu slične

 

Ja bih rekao da su kompromisi godinama pravljeni zarad šire koalicije (kao što i treba). Samo da je epilog toga da uvek isti ljudi (čovek) donesu odluku koja nekako uvek ne ide do kraja u korist naroda koji takvoj koaliciji da podršku.

 

Ako je koalicija, valjda imaš i neka prava a ne samo obaveze. Mislim, kako god. Ja problem sa opozicijom nemam u smislu da se pop naljuti na selo pa odseče... Ja ću uvek biti prvi na biračkom mestu, ići na proteste kad god mi posao dozvoli. Samo se bojim da nam je to žmurenje na očigledne stvari u našim redovima, najblaže rečeno, naivno. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

Malo bi da upadaju u Skupštinu grada, a kad policija krene da pendreči (gle čuda, represivni aparat države!), onda su to ubačeni elementi... 

ne znam za sinoć ko je bio i šta se sve dešavalo ali znam sigurno da policija ima posebnu jedinicu koja je obučena za izazivanje nereda, kad su bili protesti 2020 to je bilo najbolje vidljivo    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

Malo bi da upadaju u Skupštinu grada, a kad policija krene da pendreči (gle čuda, represivni aparat države!), onda su to ubačeni elementi... 

 

Ubačeni elementi su oni koji su gađali policiju kamenjem, a što se tiče poslanika, oni imaju pravo da uđu u državnu instituciju. Koliko sam pratio, plan je bio da opozicioni političari odu na balkon gradske skupštine i da se obrate.

 

Ipak, evidentno je da su se preigrali i da su dobrim delom zasrali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je da su ubačeni elementi, samo što to više nisu likovi sa crnim vunenim kapicama i motorolama koji se šetkaju u pasažu kod Manijaka, nego random likovi koje realno nije moguće razlikovati od bilo koga drugog. I ima ih jedno 10x više. 

 

Pominje se 5 oktobar i sve moguće sličnosti i razlike, a prećutkuje se da suština - tog dana (noći, da budemo precizniji) je cela Srbija organizovano krenula u Beograd.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

ne znam za sinoć ko je bio i šta se sve dešavalo ali znam sigurno da policija ima posebnu jedinicu koja je obučena za izazivanje nereda, kad su bili protesti 2020 to je bilo najbolje vidljivo    

 

Naravno da imaju. Međutim, govorim o baš čestoj pojavi da čim se radikalizuju protesti, jbn opozicija bude u fazonu a ipak nismo hteli to, mi smo za gandijevske metode...

 

Ne možemo da radikalizujemo proteste bez da osetimo pendrek i suzavac, to je realnost, jer policija jeste oružje u rukama državnog sistema, koje između ostalog vrši različite vidove pritiska na narod. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Ja bih rekao da su kompromisi godinama pravljeni zarad šire koalicije (kao što i treba). Samo da je epilog toga da uvek isti ljudi (čovek) donesu odluku koja nekako uvek ne ide do kraja u korist naroda koji takvoj koaliciji da podršku.

 

Ako je koalicija, valjda imaš i neka prava a ne samo obaveze. Mislim, kako god. Ja problem sa opozicijom nemam u smislu da se pop naljuti na selo pa odseče... Ja ću uvek biti prvi na biračkom mestu, ići na proteste kad god mi posao dozvoli. Samo se bojim da nam je to žmurenje na očigledne stvari u našim redovima, najblaže rečeno, naivno. 

Nisi ti u krivu ali je situacija vrlo teška za svakog ko ulazi u koaliciju, uz to i tamo se gleda čiji je % veći i toliko i možeš da nametneš svoje stavove. Ne može neko ko nema ni 2% glasova da baš nametne svoje stvave kao jedino ispravne, neko je ovde pisao da je jedan Vuk Jeremić tražio da njegovi kandidati budu u prvih pet na zajedničkoj listi, naljutio se kad nije to dobio i sad je zijanio na izborima pa eto podnosi ostavku. Daleko od toga da branim bilo koga iz opozicije, imam i sam brdo zamerki za njih ali u ovom trenutku najpogubnije bi bilo da se raziđu. Za sve nas koji smo protiv ove vlasti a čini mi se i za dobar deo tih pokreta i partija. Da su zavetnica i boško otišli sa DSS na izbore imali bi preko 10% ovako će ostati van Skupštine pa neće imati gde ni da iznesu svoje stavove. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perkos2 said:

Nisi ti u krivu ali je situacija vrlo teška za svakog ko ulazi u koaliciju, uz to i tamo se gleda čiji je % veći i toliko i možeš da nametneš svoje stavove. Ne može neko ko nema ni 2% glasova da baš nametne svoje stvave kao jedino ispravne, neko je ovde pisao da je jedan Vuk Jeremić tražio da njegovi kandidati budu u prvih pet na zajedničkoj listi, naljutio se kad nije to dobio i sad je zijanio na izborima pa eto podnosi ostavku. Daleko od toga da branim bilo koga iz opozicije, imam i sam brdo zamerki za njih ali u ovom trenutku najpogubnije bi bilo da se raziđu. Za sve nas koji smo protiv ove vlasti a čini mi se i za dobar deo tih pokreta i partija. Da su zavetnica i boško otišli sa DSS na izbore imali bi preko 10% ovako će ostati van Skupštine pa neće imati gde ni da iznesu svoje stavove. 

Ja se iskreno nadam da ni Obradovic, a ni ova zamlata Zavetnica nece bataliti politiku nego ce se prikljuciti opoziciji.

Opoziciji je potreban Obradovic, Zavetnica ima takodje silne pristalice pa neka je to i 1,5%.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Selina said:

Ja se iskreno nadam da ni Obradovic, a ni ova zamlata Zavetnica nece bataliti politiku nego ce se prikljuciti opoziciji.

Opoziciji je potreban Obradovic, Zavetnica ima takodje silne pristalice pa neka je to i 1,5%.

 

Upravo je objavljeno da se vraća u lokalnu politiku u Čačku, a Zanoktica je osudila proteste, tako da za nju piši propalo.

 

11 minutes ago, Zvezdarac said:

Jel neko zna sta je sa Dobricom?

Prica se da je protiv ove cele taktike od pocetka a stvarno ga nema nigde.

 

Na FB nalogu je objavio poziv na protest za večeras u 18h.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima ovde dosta toga da se kaže i analizira, ali nešto što prolazi dosta ipod radara je brnabino zahvaljivanje Ruskoj Federaciji, što dovoljno govori o onome sa čime se treba boriti. Ovde pričamo o saradnji koja je već isprobana i dokazana sa Vulinom i ruskim opozicionarima i ovo je ozbiljna priča, mnogo ozbiljnija od neke jurnjave mačke i miša između opozicije i policije... 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

ne znam za sinoć ko je bio i šta se sve dešavalo ali znam sigurno da policija ima posebnu jedinicu koja je obučena za izazivanje nereda, kad su bili protesti 2020 to je bilo najbolje vidljivo    

 

Ta priča o policiji koja izaziva nerede i navijačima koji hapse je blago rečeno upitna. Kad su bili najžešći sukobi sa policijom, na stepeništu skupštine, uglavnom su bili navijači Partizana (Zabranjeni) koje su Belivuk i ekipa protetali sa stadiona.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, freethrow said:

Ima ovde dosta toga da se kaže i analizira, ali nešto što prolazi dosta ipod radara je brnabino zahvaljivanje Ruskoj Federaciji, što dovoljno govori o onome sa čime se treba boriti. Ovde pričamo o saradnji koja je već isprobana i dokazana sa Vulinom i ruskim opozicionarima i ovo je ozbiljna priča, mnogo ozbiljnija od neke jurnjave mačke i miša između opozicije i policije... 

Jutros, razmišljam,  kao da se nisam mako iz 90-te,,,,,da mi bar vrate i krštenicu za toliko godina....

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, robespierre said:

 

Ta priča o policiji koja izaziva nerede i navijačima koji hapse je blago rečeno upitna. Kad su bili najžešći sukobi sa policijom, na stepeništu skupštine, uglavnom su bili navijači Partizana (Zabranjeni) koje su Belivuk i ekipa protetali sa stadiona.

nije upitna uopšte, uostalom tu jedinicu policija baš i ne skriva nešto posebno 

Link to comment
Share on other sites

Meni je muka više da u 21. veku budemo zemlja trećeg sveta gde se vlast menja isključivo na ulici makljažom. Muka mi je. Hoću normalan izborni proces, pa neka pobedi ko god, ali da pobedi zaista voljom naroda, a ne stalnim ucenama, krađom, kupovinom glasova... uopšte više nije stvar ideologije, stvar je imanja ili nemanja normi državnosti modernog doba.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

Meni je muka više da u 21. veku budemo zemlja trećeg sveta gde se vlast menja isključivo na ulici makljažom. Muka mi je. Hoću normalan izborni proces, pa neka pobedi ko god, ali da pobedi zaista voljom naroda, a ne stalnim ucenama, krađom, kupovinom glasova... uopšte više nije stvar ideologije, stvar je imanja ili nemanja normi državnosti modernog doba.

Ništa za sad...uklapaj, ćuti i tepaj. Ritaj po džogljani i cevanke i puni guzicu s cipele. Oni za drugo nisu.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

42 minutes ago, John Terry said:

Meni je muka više da u 21. veku budemo zemlja trećeg sveta gde se vlast menja isključivo na ulici makljažom. Muka mi je. Hoću normalan izborni proces, pa neka pobedi ko god, ali da pobedi zaista voljom naroda, a ne stalnim ucenama, krađom, kupovinom glasova... uopšte više nije stvar ideologije, stvar je imanja ili nemanja normi državnosti modernog doba.

 Nije bas sasvim tacan citat ali ovako je rekao Djindjic: "Ja sam 6. oktobra hteo da smenimo sve sudije, sve tuzioce i sve nacelnike u SUP-u, ali sam bio preglasan."  Mnogi nisu hteli da ga slusaju, ovo danas je cena. 

Edited by Edinburgh
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Edinburgh said:

 

 Nije bas sasvim tacan citat ali ovako je rekao Djindjic: "Ja sam 6. oktobra hteo da smenimo sve sudie, sve tuzioce i sve nacelnike u SUP-u, ali sam bio preglasan."  Mnogi nisu hteli da ga slusaju, ovo danas je cena. 

i Đinđić je bio deo jedne široke koalicije u kojoj je bilo baš dosta bivših saradnika režima iz tog doba, mnogima nije odgovaralo da se sve očisti i obelodani. Nažalost tako je bilo sad je po eni još gore i teško da ćemo u skorije vreme videti političku partiju koja ima jasan i precizan plan obnove države, društva i institucijq a da ta partija dobije podršku većine birača. Meni je zlo kad vidim koalicije svega i svačega ali sam svestan da je to realnost u Srbiji.  

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Vučić ima dokaze o spoljnoj podršci protestima, rekao je ruski ambasador
Vučić je ruskom ambasadoru preneo dokaze o umešanosti Zapada u nemire

Podaci predsednika Srbije Aleksandra Vučića o podsticanju protesta u zemlji od strane Zapada su neoborivi, rekao je ruski ambasador u Republici Aleksandar Bocan-Harčenko na TV kanalu Rusija 24.

"Opozicija je počela proteste, koje se podstiču i podržavaju spolja. O tome je Vučić govorio, ne mogu da ulazim u detalje, jer je to poverljiva informacija. Ali on ima nepobitne dokaze da huškanje i podrška dolazi sa Zapada. “, rekao je diplomata posle sastanka sa srpskim liderom.

Prema njegovim rečima, protesti u Srbiji se organizuju i sprovode po principima i tehnologijama „majdanskih revolucija“. Zapad namerava da dovede opozicione snage na vlast u zemlji, ali, kako je napomenuo ambasador, „nikakvi ciljevi i šeme Majdana neće proći” zbog suprotstavljanja takvim akcijama.

„Sva nezadovoljstva i pokušaji da se uzdrma Vučićeva vlast su, pre svega, vezani za njegov čvrst stav o nepoštovanju antiruskih sankcija“, naglasio je Bocan-Harčenko.

Ambasador je dodao da je na današnjem sastanku sa Vučićem razgovarao ne samo o protestima opozicije u Beogradu, već i o saradnji Rusije i Srbije. To pokazuje da srpski lider i u sadašnjoj situaciji gleda u budućnost, napomenuo je Bocan-Harčenko.

Pristalice opozicionog bloka "Srbija protiv nasilja", koji se ne slažu sa rezultatima izbora 17. decembra, zauzeli su stepenice ispred zgrade uprave Beograda i blokirali susednu ulicu. Demonstranti su lomili stakla i bacali komade popločanog kamena na vrata i prozore zgrade, pokušali da probiju, a policija ih je prskala suzavcem.

Kasno prethodne noći, snage bezbednosti su za nekoliko minuta rasterale demonstrante, očistile trg i postavile kordon.

Prema rečima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, dva policajca su teško povređena, a više od 35 učesnika nereda je privedeno.

Šef države je, u obraćanju naciji, rekao da su protesti u Beogradu pokušaj da se Srbiji oduzme nezavisnost i suverenitet. On je zahvalio obaveštajnim službama partnerskih zemalja koje su, prema njegovim rečima, upozoravale srpske vlasti na predstojeće akcije.

https://ria.ru/20231225/serbiya-1917921496.html (prevod: Google translate)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

Pa lepo, neka ruski ambasador objasni ko koga podrzava ovde. Sasvim je dobro da se ne kriju ljudi iza nekih maski.

Za njega bi kombinacija iz snova bila vlast SNS+SPS+Nestjorov + Dveri/AVetnici/SRS kao dodatak. I to svaka vlast, do kraja vecnosti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...