Jump to content

Reci i izrazi koji se redje koriste


Dragan

Recommended Posts

4 minutes ago, Constantin said:

 Upoznako sam u Negotinu lika koji se zove Boža Ungurjanović....

Imao sam prijatelja u Alibunaru, nažalost preminuo je, a zvao se Kostić Marčelo, otav Oktavijan, sestra Smaragda, a majka je bila Madjarica, Eržebet. Za sebe je govrio da je Rumun. Pričao je Rumuski perfektno, a prilikom korišćenja srpskog, ništa se nije naslanjalo na taj Rumuski.

Imam drugara, sada živi u Nišu, majka mu je Vajna, u kući se pričalo vlaški, kad je došao Niš, takodje je čisto, bez zadrške, pričao srpski, kao i dan danas.

 

Da, i jedni i drugi govore srpski kao i njihove komšije. Pošto su praktično stalno upućeni na komunikacijus a Srbima, jezik nauče odlično. Imao sam i ja jednog drugara u vojsci iz Banata, a i dalje smo u konaktu. On je čak i bio neko vreme u Rumuniji, a srpski govori identično kao ja. Dobar primer je i Marinika Tepić, koja je i studirala rumunski, a čuli smo da joj je srpski perfektan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2024 at 2:08 PM, DJ_Vasa said:

 

Da, i jedni i drugi govore srpski kao i njihove komšije. Pošto su praktično stalno upućeni na komunikacijus a Srbima, jezik nauče odlično. Imao sam i ja jednog drugara u vojsci iz Banata, a i dalje smo u konaktu. On je čak i bio neko vreme u Rumuniji, a srpski govori identično kao ja. Dobar primer je i Marinika Tepić, koja je i studirala rumunski, a čuli smo da joj je srpski perfektan.

 

Eh, M. Tepic je perfektna na 100 nacina, ne samo jezicno... Kao matori jarac, mogao bih da nadjem neke nacine da se druzim s njom.

 

Rece neko jednom,

 

"

Iz krajine lepa vlajna
Srce mi je zalomila
Iz krajine lepa vlajna
U mene se zaljubila

............."

 

https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&sca_esv=061ef54448c79103&sca_upv=1&sxsrf=ACQVn0-CCWqtxmx9RHJuOS5Zq-JI-fx2PA:1704904584390&q=lepa+vlajna+tozovac&tbm=vid&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwiUkYPBoNODAxUrSzABHc6lC2sQ0pQJegQIDhAB&biw=1366&bih=625&dpr=1#fpstate=ive&vld=cid:e0ddbff8,vid:kSnGiv4Hank,st:0

 

edit: ne znam je li forum ili moj komp. Nekada sam stavio YT link pa se "embedovao" a sada samo ostaje kao link, ne vidi se odmah?

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

 

27 minutes ago, zoran59 said:

edit: ne znam je li forum ili moj komp. Nekada sam stavio YT link pa se "embedovao" a sada samo ostaje kao link, ne vidi se odmah?

 

Ovako?

 

 

Tvoj link je link na Google pretrgu, ja sam otvorio YT pa kopirao link, onda se automatski pokreće.

Edited by Div
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Posted (edited)
9 minutes ago, Constantin said:

Jel ovo realno ?

 

spacer.png

Jeste - zasto bi neko setao u kupacem kostimu po gradu 😉 

 

 -ica, -ka ,-inja je u duhu jezika... a moze i vodilja koja je zenski rod onog ko vodi...

Edited by ters
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ters said:

Jeste - zasto bi neko setao u kupacem kostimu po gradu 😉 

 

 -ica, -ka ,-inja je u duhu jezika... a moze i vodilja koja je zenski rod onog ko vodi...

Brate, ja sam tanak sa gramatikom, ovo je za mene previše...rogobatno mi zvuči. Još uvek nisam razrešio kako se naziva-zove, ženski trener....:smiley24:

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
42 minutes ago, Constantin said:

Brate, ja sam tanak sa gramatikom, ovo je za mene previše...rogobatno mi zvuči. Još uvek nisam razrešio kako se naziva-zove, ženski trener....:smiley24:

 

Ma sve OK, ponekad treba vremena da se ljudi naviknu...

 

Navikli smo se na arhimandrita, baksuzluk, srafciger, lokomotivu, legitimitet,palacinku,banku, ... Navici cemo se i na trenerku za zensku osobu koja vodi "trening" (na koji smo se isto tako navikli a koji bi bio vjezba). Ako ne ide nasoj generaciji, ici ce sljedecoj...

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

ev. trenerica...neki hrvatski oblik, a ? :smiley24:

Moze i ovo sto si napisao. Ali mozda je bolja neka slozenica to je vise zastupljeno u CRO. Kao ono okolostomacnipantalodrzac aka kais. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Koca Popovic said:

Moze i ovo sto si napisao. Ali mozda je bolja neka slozenica to je vise zastupljeno u CRO. Kao ono okolostomacnipantalodrzac aka kais. 

...ili okolokućno vodopišalo = oluk :s_w:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
30 minutes ago, Constantin said:

ev. trenerica...neki hrvatski oblik, a ? :smiley24:

Hrvatski pravi razliku izmedju trenerice (kazu da je ovo ispravno knjizevno) ili  trenerke ( a ovo je ispravno po tvorbi u duhu jezika - ali ne i knjizevno ) - kao osobe i trenirke kao odjece... Eto pogrijesih u prvom pokusaju - idemo dalje, sada znamo da je trenerica...

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo iznad, verovatno je najispravnije vodilja, a uzgred, mogao bi neki psiholog, ako ima ovde takvih, da pojasni da li je tačno ono iz vesti od pre par dana - često korišćenje rečenice "ovako je uvek bilo pa treba tako i da ostane" može da bude upozoravajući znak da je osoba možda sociopata :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

...moja baka je tu rec najnormalnije koristila, to je jelo, ali neki novi ljudi nikada nisu culi tu rec ....ok nije cesto u upotrebi i nemaju svi takve bake od kojih bi to culi, ali mogli su negde da procitaju a ne da pitaju sta ti je to:

 

SUFNUDLE

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 hours ago, Mama_mia said:

...moja baka je tu rec najnormalnije koristila, to je jelo, ali neki novi ljudi nikada nisu culi tu rec ....ok nije cesto u upotrebi i nemaju svi takve bake od kojih bi to culi, ali mogli su negde da procitaju a ne da pitaju sta ti je to:

 

SUFNUDLE

❤️

Ne pitam sta je to, jer izraz koristim od malena, a od svoje bake sam naucio i da ih pravim...

 

 Moze i sa sirom i s makom, a slane i kao prilog uz meso...

Jedan primer (nije moj, nadjoh na netu):

 

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

@zoran59

 

...u stvari ja sam sufnudle nepodnosila ranije kao klinka...

 

Pre neki dan sam ih videla u lidlu i kupila kao secanje na vreme moje bake, posle kazem nekim prijateljima - e ja kupila sufnudle oni kao - ma vazi a sta ti je to....

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Mama_mia said:

@zoran59

 

...u stvari ja sam sufnudle nepodnosila ranije kao klinka...

 

Pre neki dan sam ih videla u lidlu i kupila kao secanje na vreme moje bake, posle kazem nekim prijateljima - e ja kupila sufnudle oni kao - ma vazi a sta ti je to....

 

 

U Lidlu ima samo Spätzle, a to bi bilo slicno ( ako ne i isto) kao i ove sufnudle. Tvoja je postovaana baba iz AP`?

Samo sam od njih slusala, a i jela kod njih, fantasticne strudle, ali i knedle sa sljivama.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Selina said:

U Lidlu ima samo Spätzle, a to bi bilo slicno ( ako ne i isto) kao i ove sufnudle. Tvoja je postovaana baba iz AP`?

Samo sam od njih slusala, a i jela kod njih, fantasticne strudle, ali i knedle sa sljivama.

 

Sta je AP?

 

...Stagod, baka je sto bi se reklo stara bgradjanka, hvalila se kako se njena baba, prababa ili tetka ili tako neko - jedina vozila u kocijama po kalisu....A Sufnudle je rec koju je pokupila od svojih predaka - sa dvora sigurno :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Selina said:

U Lidlu ima samo Spätzle, a to bi bilo slicno ( ako ne i isto) kao i ove sufnudle. Tvoja je postovaana baba iz AP`?

Samo sam od njih slusala, a i jela kod njih, fantasticne strudle, ali i knedle sa sljivama.

 

Spatzle nisu slicne shufnudlama - najblize shufnudlama su gnjoke. AP je valjda Vojvodina, ali ovi izrazi nisu ograniceni samo na Vojvodinu, nego na sva podrucja bivse drzave koja su imala srecu da su barem neko vrijeme provela pod Austrijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...pojela bih bar pet knedli sa sljivama sada da imam 

 

 

da vas pitam da li je shne nokle isto izraz za slatkis koji se vise ne koristi jer se ne pravi? to bih sada jela dok mi se ne smuci 

 

 

p.s mogao bi malo kinik ili iron ili slicna gastro faca da nas posete, sta smo mi bogu zgresili da trpimo toliki bojkot.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...