Jump to content

ABA liga 2023/2024. - Nikad jaca regionalna kosarka!


Kooineeperk

Hajde da vidimo kakvi smo prediktori...  

178 members have voted

  1. 1. Ko osvaja titulu?

  2. 2. Koji timovi ce se plasirati u playoff? (izaberite 8)



Recommended Posts

Ako se dobro sećam otprilike u vreme kada je izašao članak gde se predstavlja klub i projekat, pre oko mesec i po dana, pojavila se informacija da je planiran početni budžet oko 3.5m i da će shodno razvoju situacije možda biti veći, ali možda i manji.

 

Sad vidim da je Đoković napustio kk Dubai

 

https://mondo.rs/Sport/Kosarka/a1954950/djordje-djokovic-napustio-kk-dubai.html

Edited by Knipex
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, quentin said:

Pominjali su se, ali ja nisam vidio ništa zvanično.

Taj Dubai meni je i dalje misterija. I uopšte nisam siguran da imaju neki ozbiljan novac, čak i u ABA okvirima.

 

Misko je potvrdio za Andjusica. 

 

Naravno, moguce je da nece uloziti skoro nista, ali sam stekao utisak da prave pristojan roster. Trebalo bi da sve da se ozvanici u narednih 10-15 dana. 

 

Sa druge strane, Spartak je doveo tri nepoznata Amerikanca, centra iz ekipe koju je svako kantao u EC, krilnog centra kojem je karijera na nizbrdici, Momirova i Rudana koji su igraci za Igokeu. Nista njihov sastav nije mnogo bolji od Igokee, a to sto se porede sa Cedevitom, to treba pitati Tedeschija sta mu je zapravo bio cilj kada se selio u Ljubljanu i da li je odustao od sve te price nego mu je zao da gasi klub. 

Link to comment
Share on other sites

Prebacujem diskusiju ovde pošto mislim da više nije za temu o reprezentaciji. 

 

38 minutes ago, goldberg said:

Svi pobornici "jake domace lige" bi trebalo malo da pogledaju na sta lici fudbalsko prvenstvo Srbije, dakle pricamo o sportu u kojem ima i privatnog novca i ulaganja u klubove iz unutrasnjosti i mogucnosti velike zarade. 

 

Pa mislim da Kariju nije u glavi fudbalska liga kao nekakav reper kad priča o jakoj košarkaškoj ligi. Naravno da njegova ideja podrazumeva ozbiljan reset, ne proširenje KLS blata.

 

38 minutes ago, goldberg said:

I tu dolazimo do razloga zasto je ABA liga do sada bila superiornija - tu su postojali i postoje klubovi sa navijacima koji ISKRENO ZELE da vide te klubove u nadmocnom polozaju u odnosu na KKP i KKCZ, koji ne vole ni jedne ni druge, klubovi protiv kojih se igraju takmicarski mecevi, a ne revijalni dueli prijatelja. 

 

Ok, i gde su ti klubovi sada? Šta oni pružaju što ABA ligu ističe? Po čemu se razlikuju od klubova koje si naveo kao primer u fudbalu, ako pola njih deluje kao da je pred gašenjem? 

 

38 minutes ago, goldberg said:

Sta, nema vise takvih klubova u regionu? Pa da, resenje je povratak u domace okvire - logika kao kada bi lekar savetovao da se prestane sa terapijom jer ocigledno nema efekta, nego neka se pacijent vrati kuci, izlazi na Sunce i poveze sa prirodom, to ce svakako da doprinese ozdravljenju. 

 

Ako ABA liga vise ne pomaze, ok, probali smo, vise niko osim KKP i KKCZ nece da se igra, onda gasi profi kosarku i pravi Mege koje ce da guraju igrace na NBA draft. 

 

Ne, nije to poenta. Već da ABA liga više nema nikakvu f-ju, nije dobro uređena i na sve to ne garantuje čak ni prohodnost u Evroligu. 

 

KKP i KKCZ kakvi god da su zapravo donose popularnost i interesovanje za tu ligu, a svakako imaju finansijsku nadmoć u odnosu na sve klubove iz regiona. Ako bi se resursi u Srbiji adekvatnije preusmerili, možda bi oni zapravo dobili nekakvu konkurenciju. Ali naravno da se to neće desiti u skorije vreme, pa Kari svejedno priča u prazno. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DameTime said:

Prebacujem diskusiju ovde pošto mislim da više nije za temu o reprezentaciji. 

 

Slazem se. 

 

21 minutes ago, DameTime said:

 

Pa mislim da Kariju nije u glavi fudbalska liga kao nekakav reper kad priča o jakoj košarkaškoj ligi. Naravno da njegova ideja podrazumeva ozbiljan reset, ne proširenje KLS blata.

 

Problem je sto fudbalska liga ima mnogo vise potencijala nego kosarkaska. Koje mi to klubove imamo u kosarci, koju tradiciju? Od "nevecitih" imali smo Hemofarm, Radnicki i FMP, nijedan od tih klubova vise ne postoji u tom obliku. 

 

21 minutes ago, DameTime said:

 

Ok, i gde su ti klubovi sada? Šta oni pružaju što ABA ligu ističe? Po čemu se razlikuju od klubova koje si naveo kao primer u fudbalu, ako pola njih deluje kao da je pred gašenjem? 

 

Gde su srpski klubovi? ABA liga pruza mogucnost da imamo 4-5 jakih klubova, kod nas ta mesta zauzimaju filijala, klub koji svakog leta razmenjuje igrace sa tom filijalom i klub menadzera.

 

Pa to kao da klub koji ne moze da popuni halu od 5000 mesta prica da mora da se gradi veca hala jer hiljade i hiljade gledalaca nece da dolaze jer je hala previse mala. 

 

21 minutes ago, DameTime said:

Ne, nije to poenta. Već da ABA liga više nema nikakvu f-ju, nije dobro uređena i na sve to ne garantuje čak ni prohodnost u Evroligu. 

 

Nece EL magicno promeniti svoje uredjenje jer se sad odjednom igra jedinstvena KLS. 

 

21 minutes ago, DameTime said:

KKP i KKCZ kakvi god da su zapravo donose popularnost i interesovanje za tu ligu, a svakako imaju finansijsku nadmoć u odnosu na sve klubove iz regiona. Ako bi se resursi u Srbiji adekvatnije preusmerili, možda bi oni zapravo dobili nekakvu konkurenciju. Ali naravno da se to neće desiti u skorije vreme, pa Kari svejedno priča u prazno. 

 

Koji to klub u Srbiji moze da imitira Buducnost ili bar Cedevitu? Sta je sprecavalo bilo koga u Srbiji da napravi takav klub? 

 

Srbija je imala vise od deset godina nakon propasti Radnickog (odlaska Dinkica sa vlasti) da ojaca ABA ligu sa barem jos jednim klubom koji moze da se bori za titulu i neko polufinale EC, sve sto smo dobili je imitiranje grckog rivalstva po kolicini novca i netrpeljivosti + Covic da koji milion i za svoj drugi klub. 

 

Zao mi je, ali srpska kosarka samu sebe ne postuje, ne znam kako bilo ko ocekuje da je neko drugi postuje. Ideal je KLS u kojoj ce KKP i KKCZ da gostuju sirom Srbije pred punim halama njihovih navijaca i da svi cekaju taj maj i njihovu finalnu seriju, ali ne daj Boze da ta serija bude ista bitna jer i jedni i drugi MORAJU da igraju EL, pa ce se ili poklati ili odigrati par revijalnih meceva. 

 

Kao sto rekoh, Pesic je doktor koji pacijentu saopstava da terapija vise ne deluje, pusta ga kuci i savetuje upijanje Suncevih zraka i stapanje sa prirodom. 

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljne su plate u Spartaku provereno znam. I svi ostali uslovi su odlicni. 

Jaci budzet ce imati i od Dubaia i od Cedevite, bar su tako projektovani. 

 

A to sto su doveli centra koga su svi kantali u EC je odlican argument, al kad bi znao cifru za koju je taj centar igrao u Gironi pa onda i u Slasku (gde je bio drugi ili treci po efikasnosti u Ec) bilo bi jasnije koje je pare ovde uzeo. 

 

Znam da su igraci kao bonus za ulazak u Aba1 dobili po 10-20k zavisno od ugovora. 

Edited by Igor_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, quentin said:

Za Dubai imaš neki info, neka izjava bila, tako nešto? 

 

Izjavili su da je budzet 4 miliona, s tim da nisam video da su precizirali jel toliko ukupan budzet ili samo budzet na plate. Pretpostavljam budzet na plate i da cemo imati jasniju sliku kad se kompletiraju.

 

Ovako nekako bi trebalo:

 

1. Zvezda i Partizan 

2. Dubai i Buducnost

3. Cedevita i Spartak

 

S tim da je razlika Zvezde i Partizana puta 3x veca u odnosu na ove ispod, a da ce ovi pod 3. biti dosta blizu ovih pod 2. Tako bi najverovatnije trebalo biti osim ukoliko ne bude nekih vecih promena.

 

Buducnost i Dubai ce imati veoma priblizan budzet, pod uslovom da je Dubaiu 4 miliona budzet na plate.

 

Cedevita za sada ima znacajno jeftiniji tim od Spartaka ali i manje igraca. Moguce da ce biti tu negde a moguce i da se Cedevita znacajnije pojaca pa ih prestignu.

 

Vidim da ljudi nisu bas u toku sa Spartakovim pojacanjima...

 

Dusan Miletic stize kao 3. najkorisniji igrac iz Evrokupa i takav igrac kosta. Fantasticne brojke: 15 poena, 6.8 skokova, 1.2 ukradenih i 1.8 blokadu uz procente od kojih nema dalje sto se tice centara: 73% za 2 i 40% za 3. Sve i da je ne znam kolko los defanzivac, ne mogu se zanemariti odlican defanzivni skok, prvi bloker u takmicenju i veoma dobar kradljivac lopti za visokog igraca. Nemam sumnju da je imao jos ponuda iz Evrokupa a jos manje imam sumnje da je ponuda Spartaka bila vise nego zadovoljavajuca da bi se on odlucio da igra samo Aba ligu. Stefan Momirov stize kao maltene dvocifren iz najjace lige u Evropi ako gledamo domaca takmicenja, ACB. 9.1ppg uz finih 35% za 3, ima 24godine i takav igrac sa maltene dvocifrenim brojem poena u najjacoj evropskoj ligi sigurno nije jeftin i sigurno mu ponuda Spartaka nije dosla kao jedina. Matej Rudan je imao nesto slabije brojke u istom klubu ali je imao i manju ulogu zbog konkurencije na svojoj poziciji. Vec se pokazao da je odlican igrac na nivou Aba lige i momak ima 23 godine i nemam sumnju da ce imati odlicnu sezonu i da ce mu ponovo skociti cena i zabosti opet neki jos jaci ugovor. Danilo Nikolic dolazi sa odlicnom sezonom u Limozu 12ppg, 5 skokova, 40% za 3. Legit bek ap opcija za sve Evrokup timove, igrac minimum kadra Fibine lige sampiona al on je dosao da igra samo Aba ligu sa Spartakom, nemam sumnje da je tu dobio najvecu ponudu a da je bilo i drugih ponuda nakon dobre sezone. Kaza Kajami-Keane je sigurno skup igrac (u smislu proseka abaligaskih plata) zato sto je igrao Fibinu Ligu Sampiona i tamo bio veoma dobar a dosao da igra Aba ligu, takvog igraca narocito stranca u tom slucaju moras da preplatis. On je belezio u Fibinoj LS 11 poena i 5,5 asistencija. U nemackom prvenstvu u plej of seriji protiv Albe je bio veoma dobar i bio je kljucan igrac tima koji je dogurao do polufinala nemacke lige, a ni protiv Albe se nisu obrukali sa 3-2 u seriji a pride puno manjim budzetom. Rasir Bolton je dosao kao 3. najbolji strelac BNXT lige (lige Belgije i Holandije ) uz odlicne procente suta. Koliko god slabija ta liga od Aba lige, ipak dolazi kao jedan od najboljih igraca odande. Evo Levi Rendolph je pre 2 sezone igrao tu ligu, prosle bio jedan od najboljih u Evrokupu a sada ce igrati Evroligu. Podosta igraca je igralo Evrokup nakon dobrih sezona u toj ligi, a mi pricamo o pojacanju za samo Aba ligu. Ovaj Devon Daniels on verovatno jeste najjeftiniji od pomenutih, stize kao jedan od najboljih igraca Poljske lige, al kapiram ako je tamo bio u par najboljih igraca da moze biti barem dobar abaligaski igrac. 

 

Takodje Spartak ima jednog od najskupljih trenera u Aba ligi. Pride pod uguvorima su jos uvek Gordic (koji je u sred sezone otisao iz tima koji je igrao Aba i tu bio pri vrhu prvi deo sezone i Fibine LS u Aba2), Tejic, Barna, Cvetkovic, Cerovina itd. Za sad su ih od znacajnih igraca napustili Mozli, Kutlesic i Lazic.

 

Spartak je trenutno 3. najskuplji tim u Aba ligi, ali kapiram da kad se kompletiraju Dubai i Cedevita da ce biti 5. po budzetu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Potpis MIletica nakon ovakvih brojki mi je zaista za nevericu i dokaz da imaju odlican budzet a i ostala pojacanja su za ovaj nivo kosarke odlicna i sigurno imaju u planu napad na prve 4 pozicije, a odatle sta urade. Ko finansira Spartak? Otkud odjednom pare tamo?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Romantik said:

Potpis MIletica nakon ovakvih brojki mi je zaista za nevericu i dokaz da imaju odlican budzet a i ostala pojacanja su za ovaj nivo kosarke odlicna i sigurno imaju u planu napad na prve 4 pozicije, a odatle sta urade. Ko finansira Spartak? Otkud odjednom pare tamo?

Ovo je takticki potpis, pre svega zbog saradnje sa Vladom. 

Moja procena je da ima nekih 250k mesecno. 

 

On i Rudan su na centru, neko je pitao za Mozlija, napustio je tim. 

Edited by Igor_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Nemam_ti_kad said:

Ja koliko znam , Buducnost ima tri igraca koji su placeni iznad nekog nivoa od 250h. Ostalo je na nivou osrednjih aba ligasa. Samo kazem. 

Cerovina je imao u megi fazon 2000mesecno, ovde ima 4-5x vise. 

Link to comment
Share on other sites

Ma da, sigurno Kari u glavi ima Danilovića kao vođu projekta zvanog domaća liga. Podrazumeva se da ako bismo hteli tako nešto, morala bi da se očisti kompletna garnitura takvih likova koja se zapatila u našoj košarci. Naravno, zbog toga i jeste neverovatno da se desi u nekom skorijem periodu.

 

10 hours ago, goldberg said:

Problem je sto fudbalska liga ima mnogo vise potencijala nego kosarkaska. Koje mi to klubove imamo u kosarci, koju tradiciju? Od "nevecitih" imali smo Hemofarm, Radnicki i FMP, nijedan od tih klubova vise ne postoji u tom obliku. 

 

Pošto ne pratim domaći fudbal, ako možeš da mi približiš koji to potencijal ima naša fudbalska liga? Realno nismo nikakav faktor u Evropi, u košarci smo daleko uspešniji (i talentovaniji).

 

10 hours ago, goldberg said:

Gde su srpski klubovi? ABA liga pruza mogucnost da imamo 4-5 jakih klubova, kod nas ta mesta zauzimaju filijala, klub koji svakog leta razmenjuje igrace sa tom filijalom i klub menadzera.

 

Pa to kao da klub koji ne moze da popuni halu od 5000 mesta prica da mora da se gradi veca hala jer hiljade i hiljade gledalaca nece da dolaze jer je hala previse mala. 

 

 

Nece EL magicno promeniti svoje uredjenje jer se sad odjednom igra jedinstvena KLS. 

 

Neće EL promeniti svoje uređenje, samo naglašavam da ni ABA liga više nema nikakvu f-ju jer osvajaču ne garantuje mesto u EL. Pa bio to KKP, KKCZ ili Borac.

 

10 hours ago, goldberg said:

Zao mi je, ali srpska kosarka samu sebe ne postuje, ne znam kako bilo ko ocekuje da je neko drugi postuje.

 

Upravo o tome i Kari priča 🙂 

 

10 hours ago, goldberg said:

Ideal je KLS u kojoj ce KKP i KKCZ da gostuju sirom Srbije pred punim halama njihovih navijaca i da svi cekaju taj maj i njihovu finalnu seriju, ali ne daj Boze da ta serija bude ista bitna jer i jedni i drugi MORAJU da igraju EL, pa ce se ili poklati ili odigrati par revijalnih meceva. 

 

Ne, to nije ideal i Pešićeva ideja sigurno nije da se KLS blato samo proširi. Ne znam da li ne čitaš šta pišem ili namerno ponavljaš tu mantru koja je rezervisana za položaj KKP i KKCZ; ali podrazumevalo bi se da se katuju troškovi dva bogataška kluba i uloži više u košarku u celoj Srbiji.

 

Kad bi se više ulagalo, možda bi postojali ti klubovi i imali neku ulogu. Pošto se ne ulaže, ne znam odakle očekuješ konkurenciju Zvezdi i Partizanu. 

 

10 hours ago, goldberg said:

Kao sto rekoh, Pesic je doktor koji pacijentu saopstava da terapija vise ne deluje, pusta ga kuci i savetuje upijanje Suncevih zraka i stapanje sa prirodom. 

 

Whatever. Pošto si protiv Vučićevih projekata, zanimljivo je da podržavaš ABA ligu koja niti je dobro uređena, a zapravo podržava postojanje ta dva projekta. Samo umesto srpskih klubova vreće za udaranje izigravaju Cibona, Zadar i Budućnost.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, goldberg said:

Problem je sto fudbalska liga ima mnogo vise potencijala nego kosarkaska. Koje mi to klubove imamo u kosarci, koju tradiciju? Od "nevecitih" imali smo Hemofarm, Radnicki i FMP, nijedan od tih klubova vise ne postoji u tom obliku. 

 

Nekada je stvarno teško razlučiti da li je kod tebe u pitanju neznanje ili bezobrazluk.

 

Prvi košarkaški grad u Srbiji je bio Zrenjanin, ljudi bili prvaci Jugoslavije nekoliko puta, igrom slučaja imam rodbinu koja je kolonizovana tamo, od pedesetih pa do kraja devedesetih je to bio grad lud za košarkom, i to bi se ponovo upalilo uz određeni podsticaj.

 

Takođe, Čačak i Kraljevo su imali stabilne prvoligaše u bivšoj Jugoslaviji, Čačak i sad ima solidan klub, Kraljevo ima tradiciju i publiku sa kojom može nešto da se radi. Pa i Užice se muvalo tuda, ispadali, ulazili. I Valjevo je sedamdesetih imalo prvoligaša.

 

Šabac je krajem osamdesetih ušao u prvu ligu SFRJ i devedesetih je bio ozbiljno košarkaško mjesto, tamo takođe postoji publika.

 

Svaki klub koji je u SFRJ došao do prve lige je bio ozbiljna firma, i sportski i organizaciono, a to znanje i ta tradicija ne nestaju baš tako.

 

Leskovac je krajem devedesetih i početkom dvijehiljaditih imao super ekipu i dvoranu punu kao šipak. 

 

Ovdje i ne računam neke privatne projekte koji polako rastu, tipa Jokićevog u Somboru i Karijevog u Pirotu.

 

Da ostavimo po strani još neke beogradske klubove koji su igrali prvu ligu i osvajali trofeje u njoj (OKK, Radnički, IMT), Srbija sigurno ima materijala za ozbiljnu ligu od 10 do 12 klubova: Partizan, Zvezda, FMP, Mega, Borac, Spartak, Vojvodina i još tri do pet ekipa van Beograda koji bi se mogli relativno brzo podići kad bi bilo volje da država da nešto para i da savez pomogne kadrovski, a toliko se može probrati između Kraljeva, Kragujevca, Leskovca, Šapca, Valjeva, Užica, Niša, Zrenjanina, Novog Pazara, Pančeva, Sombora.

 

Meni je čak i veći problem regularnost lige i obuzdavanje vansportskih aktivnosti Partizana i Zvezde, sa posebnim naglaskom na personu doktornebojše ali i njegov sukob interesa na relaciji CZV - FMP, nego i infrastruktura i sportski dio, pa čak i finansiranje tih klubova, ja iz pozicije saveza opšte ne bih oklevao da tražim da se smanje davanja Partizanu i Zvezdi (i neka igraju EC, taman da im glavni igrači budu Aleksa, Smajli, Dobrić, Davidovac i Luka Mitrović, to bi bilo odlično) a da se razlika rasporedi na ove sredine u kojima treba oživjeti košarku. 

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino se plašim da bi EL iskoristila nestanak ABA da šutne u dupe naše klubove i kaže da pošto više nisu predstavnici ex-yu regiona, nego samo jedne države, sad mogu da igraju EC i to im je mjera. (A EL će na miru da se širi na nekošarkaške, ali bogate sredine gdje dede i babe u publici ne zvižde himni, ne ubacuju predmete i ne vrijeđaju sudije.) 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, quentin said:

Jedino se plašim da bi EL iskoristila nestanak ABA da šutne u dupe naše klubove i kaže da pošto više nisu predstavnici ex-yu regiona, nego samo jedne države, sad mogu da igraju EC i to im je mjera. (A EL će na miru da se širi na nekošarkaške, ali bogate sredine gdje dede i babe u publici ne zvižde himni, ne ubacuju predmete i ne vrijeđaju sudije.) 

Ja mislim da sem Partizana i Zvezde EL nema koga ni da ubaci, prošle sezone su iz Gran Kanarije otvoreno rekli da im se ne isplati ta gimnastika, ove godine iz Valensije nisu otvoreno, ali se definitivno nisu polomili od truda da učestvuju, plus tu ima jedna vještačka ekipa koja zavisi samo od jednog ruskog tajkuna (Monako), jedna sportski besmislena ekipa kojoj nisu strane finansijske malverzacije zbog čega su već na udaru matične lige (ASVEL) i jedna sportski besmislena ekipa koja ulazi u ozbiljan problem sa dvoranom za sezonu 25-26 i nadalje (Alba). Ovo će da vozi ovako dok god se ne vrate Rusi sa velikim parama, a to ko zna kad će biti, ja mislim da se neće desiti u ovoj deceniji, tako da je zapravo trenutak idealan za lansiranje srpske lige.

 

Doduše, ja mislim da ni za Partizan i Zvezdu EL nije održiva priča i da je dugoročno iznad naših mogućnosti (prava mjera za Beograd i Srbiju bi vjerovatno bila jedna ekipa kao stabilan evroligaš, dvije su iznad naših mogućnosti, i finansijskih, i sportskih), te da je neuporedivo održivije imati dva stalna EC contendera koji će se uglavnom zasnivati na domaćim igračima, nego davati milionske ugovore strancima da bi bio jedanaesti ili petnaesti u EL.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2024 at 9:00 AM, Nemam_ti_kad said:

Ja koliko znam , Buducnost ima tri igraca koji su placeni iznad nekog nivoa od 250h. Ostalo je na nivou osrednjih aba ligasa. Samo kazem. 

 

Sta su za tebe "osrednji ABA ligasi"? Verovatno mislis na Igokeu, Zadar, Split ili Mornar?

 

Buducnost trenutno pod ugovorom ima od stranaca Sulaimona, Ferrella, Wrighta i Morgana + su tu i Tanaskovic, Dreznjak, Kamenjas i Magee. Mislim da bi u bilo kojem klubu iz pomenute cetvorke bilo koji pomenut igrac bio platezno nedostupan.

 

On 7/21/2024 at 12:25 PM, DameTime said:

Pošto ne pratim domaći fudbal, ako možeš da mi približiš koji to potencijal ima naša fudbalska liga? Realno nismo nikakav faktor u Evropi, u košarci smo daleko uspešniji (i talentovaniji).

 

Ne pricamo ovde o reprezentaciji, to me i ne interesuje toliko, pricamo o domacim takmicenjima i njihovoj jacini.

 

Na primer, Crna Gora ima mnogo uspesniju kosarkasku od fudbalske reprezentacija, ali to ne znaci da imaju potencijala da naprave neku svoju jaku kosarkasku ligu.

 

On 7/21/2024 at 12:25 PM, DameTime said:

Neće EL promeniti svoje uređenje, samo naglašavam da ni ABA liga više nema nikakvu f-ju jer osvajaču ne garantuje mesto u EL. Pa bio to KKP, KKCZ ili Borac.

 

Ako je projekat regionalne lige propao, to znaci i da kosarka moze da se gasi na ovim prostorima - jer, projekat ABA lige je i zapocet nakon sto su domaca prvenstva u ex SFRJ zemljama prestala da budu ozbiljna.

 

On 7/21/2024 at 12:25 PM, DameTime said:

Upravo o tome i Kari priča 🙂 

 

Ne prica on o tome, on prica da je ABA liga problem i ako se ona ugasi, onda ce kosarka kod nas procvetati.

 

On 7/21/2024 at 12:25 PM, DameTime said:

Ne, to nije ideal i Pešićeva ideja sigurno nije da se KLS blato samo proširi. Ne znam da li ne čitaš šta pišem ili namerno ponavljaš tu mantru koja je rezervisana za položaj KKP i KKCZ; ali podrazumevalo bi se da se katuju troškovi dva bogataška kluba i uloži više u košarku u celoj Srbiji.

 

Kad bi se više ulagalo, možda bi postojali ti klubovi i imali neku ulogu. Pošto se ne ulaže, ne znam odakle očekuješ konkurenciju Zvezdi i Partizanu. 

 

Dobro, i sto se to sada ne uradi?

 

Ne znam, mozda ja nesto ne vidim sto je toliko ocigledno, ali mislim da postoji nesto drugo sto je meni ocigledno, a sto drugima promice - ABA liga dozvoljava da Srbija ima maksimum 5 jakih klubova. Moje pitanje je (i molim da se ono barem razmotri zbog rasprave), zasto mi umesto pet jakih klubova koji mogu da igraju barem EC i bore se za titulu imamo KKCZ, KKCZ B, KK Raznatovic, KKP i KK Borac? Kako su Borac koji samo razmenjuje igrace sa FMP, filijala KKCZ i Raznatovicev klub za razvijanje talenata bilo kakva konkurencija EL projektima bilo po ambiciji, bilo po broju navijaca, bilo po tradiciji, bilo po ulaganjima?

Ti hoces da kazes da postoji potencijal za 10 jakih klubova u Srbiji (samo zla ABA ne da), a ne mozemo/necemo da napravimo i ulozimo u bilo sta od "dva kluba za koja ionako navija svaki Srbin koji prati kosarku"?

 

On 7/21/2024 at 12:25 PM, DameTime said:

Whatever. Pošto si protiv Vučićevih projekata, zanimljivo je da podržavaš ABA ligu koja niti je dobro uređena, a zapravo podržava postojanje ta dva projekta. Samo umesto srpskih klubova vreće za udaranje izigravaju Cibona, Zadar i Budućnost.

 

Podrzavam ABA ligu jer je u toj ligi moguce da cela hala navija za domacu ekipu kada im u goste dodje KKP ili KKCZ (nazalost, zbog nacionalizma), zato sto je moguce (odnosno bilo je moguce) da ta dva kluba dozivljavaju poraze koje ih bole, kao sto je 2014. KKP itekako zaboleo poraz od Cedevite, a 2017. KKCZ itekako zaboleo poraz od Buducnosti.

 

U ABA ligi je jos i moguce da imamo konkurenciju projektima, u domacoj ligi ce ta konkurencija da se svodi (kao sto se i do sada svodila) na pravljenje igraca za projekte i domacinske atmosfere na svakom njihovom gostovanju.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2024 at 12:58 PM, Beonegro said:

Nekada je stvarno teško razlučiti da li je kod tebe u pitanju neznanje ili bezobrazluk.

 

Mozemo da napisemo sta mislimo bez ovakvih uvreda.

 

On 7/21/2024 at 12:58 PM, Beonegro said:

Prvi košarkaški grad u Srbiji je bio Zrenjanin, ljudi bili prvaci Jugoslavije nekoliko puta, igrom slučaja imam rodbinu koja je kolonizovana tamo, od pedesetih pa do kraja devedesetih je to bio grad lud za košarkom, i to bi se ponovo upalilo uz određeni podsticaj.

 

Takođe, Čačak i Kraljevo su imali stabilne prvoligaše u bivšoj Jugoslaviji, Čačak i sad ima solidan klub, Kraljevo ima tradiciju i publiku sa kojom može nešto da se radi. Pa i Užice se muvalo tuda, ispadali, ulazili. I Valjevo je sedamdesetih imalo prvoligaša.

 

Šabac je krajem osamdesetih ušao u prvu ligu SFRJ i devedesetih je bio ozbiljno košarkaško mjesto, tamo takođe postoji publika.

 

Svaki klub koji je u SFRJ došao do prve lige je bio ozbiljna firma, i sportski i organizaciono, a to znanje i ta tradicija ne nestaju baš tako.

 

Leskovac je krajem devedesetih i početkom dvijehiljaditih imao super ekipu i dvoranu punu kao šipak. 

 

Ovdje i ne računam neke privatne projekte koji polako rastu, tipa Jokićevog u Somboru i Karijevog u Pirotu.

 

Nijedan od tih klubova ni gradova nema potencijal da postane sampionski niti da okupi nekih minimum 10 hiljada ljudi koji bi odvojili jedan deo svog vremena i razmisljali o njima.

 

U Hrvatskoj imas Zadar koji sve te klubove sije i po tradiciji i po broju navijaca. Hoce li to Jokicev klub u narednih 4 godine da bude ono sto je Buducnost sada? Ili Borac ili Sloga (sama cinjenica da pises mesta iz kojih su ti klubovi, a ne imena tih klubova jasno govori sta bi bila njihova uloga - da vecno budu ono najvise treci i da okupljaju samo prijatelje i rodbinu igraca i trenera, a ne ljude koji bi iskreno navijali za te klubove.

 

On 7/21/2024 at 12:58 PM, Beonegro said:

Da ostavimo po strani još neke beogradske klubove koji su igrali prvu ligu i osvajali trofeje u njoj (OKK, Radnički, IMT), Srbija sigurno ima materijala za ozbiljnu ligu od 10 do 12 klubova: Partizan, Zvezda, FMP, Mega, Borac, Spartak, Vojvodina i još tri do pet ekipa van Beograda koji bi se mogli relativno brzo podići kad bi bilo volje da država da nešto para i da savez pomogne kadrovski, a toliko se može probrati između Kraljeva, Kragujevca, Leskovca, Šapca, Valjeva, Užica, Niša, Zrenjanina, Novog Pazara, Pančeva, Sombora.

 

To imas i u fudbalu, TSC ima "nesto para", Cukaricki ima "nesto para", Vojvodina ima "nesto para", cak i ove siromasnije ekipe svakako imaju "nesto para" (Novi Pazar, Mladost, Napredak, Radnicki KG), pa je jedini razlog zasto mogu da se bore za 2. mesto sada taj da je i FKP drasticno slabiji nego sto je bio pre 10 ili 15 godina.

 

U Evropi je, naravno, misaona imenica da urade bilo sta.

 

On 7/21/2024 at 12:58 PM, Beonegro said:

Meni je čak i veći problem regularnost lige i obuzdavanje vansportskih aktivnosti Partizana i Zvezde, sa posebnim naglaskom na personu doktornebojše ali i njegov sukob interesa na relaciji CZV - FMP, nego i infrastruktura i sportski dio, pa čak i finansiranje tih klubova, ja iz pozicije saveza opšte ne bih oklevao da tražim da se smanje davanja Partizanu i Zvezdi (i neka igraju EC, taman da im glavni igrači budu Aleksa, Smajli, Dobrić, Davidovac i Luka Mitrović, to bi bilo odlično) a da se razlika rasporedi na ove sredine u kojima treba oživjeti košarku. 

 

 

E vidis, ti bi samo ligu u kojoj bi i dalje samo dva kluba imala navijace i samo dva kluba mogla da igraju u finalu i samo dva kluba igrala ozbiljno u evropskim takmicenjima, samo eto, bilo bi i igraca za Crvenu zvezdu i Partizan jer bi i drugi imali nesto para.

 

Ono sto mene interesuje su koliko to preplatnih karata mogu da prodaju ti klubovi, u kakvim halama igraju ti klubovi, koliko ljudi u tim gradovima navija za te klubove, a ne za KKP ili za KKCZ, da li ti klubovi mogu da osvoje titulu sampiona drzave, a da to ne bude vece svetsko cudo od pobede San Marina protiv bilo koga u kvalifikacijama za EP ili SP.

 

Po tebi bi idealan primer za "zdrav klub" bila Igokea, imaju "nesto para", razvijaju "neke igrace", igraju "neku kosarku", a onda im dodje KKP u halu i cela hala se ori od podrske gostujucim igracima, a o bilo kakvoj prici za neke vece ambicije besmisleno je i trositi tastaturu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

Ne pricamo ovde o reprezentaciji, to me i ne interesuje toliko, pricamo o domacim takmicenjima i njihovoj jacini.

 

Na primer, Crna Gora ima mnogo uspesniju kosarkasku od fudbalske reprezentacija, ali to ne znaci da imaju potencijala da naprave neku svoju jaku kosarkasku ligu.

 

?

 

Postavila sam ti vrlo konkretno pitanje, koji veći potencijal ima fudbalska liga Srbije u Evropi u odnosu na košarkašku?

 

2 hours ago, goldberg said:

Ako je projekat regionalne lige propao, to znaci i da kosarka moze da se gasi na ovim prostorima - jer, projekat ABA lige je i zapocet nakon sto su domaca prvenstva u ex SFRJ zemljama prestala da budu ozbiljna.

 

Možda tebi znači, jer ti veruješ da ako je ABA liga jednom uspostavljena to je to, za vjeki vjekova. No međutim, kao što je uspostavljena jer je postojao problem sa domaćim prvenstvima, isto tako može da se rasturi i da se okrenemo domaćoj ligi. Kad bi neko imao volju i dobru nameru da se time bavi, of course. 

 

2 hours ago, goldberg said:

Ne prica on o tome, on prica da je ABA liga problem i ako se ona ugasi, onda ce kosarka kod nas procvetati.

 

Mene jako smaraju ovi crno-beli zaključci gde je kod tebe sve ako X -> onda i samo onda Y. Čovek sve vreme priča o tome da ne postoji korist od ABA lige i da se umesto fokusa na nju treba fokusirati na domaće prvenstvo gde bi se više ulagalo u druge košarkaške centre u Srbiji. Apostrofirajući da mnoge druge evropske države imaju bolju organizaciju i jača prvenstva. 

 

I stvarno kad se pogleda, ABA nije nešto priznata od Evrolige (svejedno osvajač grize nokte svake godine da li će biti deo EL i šta će da im dune), niti je bogznakako uređena - opet tu imamo ova dva privilegovana kluba u odnosu na ostale. 

 

2 hours ago, goldberg said:

Dobro, i sto se to sada ne uradi?

 

Ne znam, mozda ja nesto ne vidim sto je toliko ocigledno, ali mislim da postoji nesto drugo sto je meni ocigledno, a sto drugima promice - ABA liga dozvoljava da Srbija ima maksimum 5 jakih klubova. Moje pitanje je (i molim da se ono barem razmotri zbog rasprave), zasto mi umesto pet jakih klubova koji mogu da igraju barem EC i bore se za titulu imamo KKCZ, KKCZ B, KK Raznatovic, KKP i KK Borac? Kako su Borac koji samo razmenjuje igrace sa FMP, filijala KKCZ i Raznatovicev klub za razvijanje talenata bilo kakva konkurencija EL projektima bilo po ambiciji, bilo po broju navijaca, bilo po tradiciji, bilo po ulaganjima?

Ti hoces da kazes da postoji potencijal za 10 jakih klubova u Srbiji (samo zla ABA ne da), a ne mozemo/necemo da napravimo i ulozimo u bilo sta od "dva kluba za koja ionako navija svaki Srbin koji prati kosarku"?

 

Tako je, to hoću da kažem. Nije Srbija Angola, ovde i te kako ima potencijala kada bismo imali ljude sposobne da se pozabave infrastrukturom tog takmičenja. 

 

2 hours ago, goldberg said:

Podrzavam ABA ligu jer je u toj ligi moguce da cela hala navija za domacu ekipu kada im u goste dodje KKP ili KKCZ (nazalost, zbog nacionalizma), zato sto je moguce (odnosno bilo je moguce) da ta dva kluba dozivljavaju poraze koje ih bole, kao sto je 2014. KKP itekako zaboleo poraz od Cedevite, a 2017. KKCZ itekako zaboleo poraz od Buducnosti.

 

E ako je bold jedini razlog... 

 

2 hours ago, goldberg said:

U ABA ligi je jos i moguce da imamo konkurenciju projektima, u domacoj ligi ce ta konkurencija da se svodi (kao sto se i do sada svodila) na pravljenje igraca za projekte i domacinske atmosfere na svakom njihovom gostovanju.

 

Pitam te još jednom - ko je to u ABA konkurencija beogradskim projektima? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DameTime said:

 

?

 

Postavila sam ti vrlo konkretno pitanje, koji veći potencijal ima fudbalska liga Srbije u Evropi u odnosu na košarkašku?

 

Ozbiljno poredis potencijal klupskog fudbala i kosarke? Jedan sport pruza mogucnost klubovima da zaradi milione od evropskih takmicenja i od transfera igraca, u drugom sportu klubovi treba da finansiraju elitno evropsko takmicenje.

 

14 hours ago, DameTime said:

 

Možda tebi znači, jer ti veruješ da ako je ABA liga jednom uspostavljena to je to, za vjeki vjekova. No međutim, kao što je uspostavljena jer je postojao problem sa domaćim prvenstvima, isto tako može da se rasturi i da se okrenemo domaćoj ligi. Kad bi neko imao volju i dobru nameru da se time bavi, of course. 

 

Ono sto je uspostavljeno za vjeki vjekov je da se svuda u Srbiji ljudi interesuju samo za dva kluba, a sport se finansira zbog populizma i tu nema pomoci.

 

ABA liga je bila sansa da se na ovim prostorima napravi jedno sportsko takmicenje koje lici na sportsko takmicenje, a ne na trku dva kluba i ostale koji treba da proizvode igrace za te klubove i muljaju sa parama dobijenih od drzave ili nekih transfera.

 

 

14 hours ago, DameTime said:

Tako je, to hoću da kažem. Nije Srbija Angola, ovde i te kako ima potencijala kada bismo imali ljude sposobne da se pozabave infrastrukturom tog takmičenja. 

 

Srbija nije ni Spanija, ni Francuska, ni Turska i ne moze da ima 10 jakih klubova. Hajde da prestanemo da se zamlacujemo sa time, kao da smo USA i sve vrvi od kosarkaskih talenata i kolicine novca koja se ulaze.

 

Ono sto Srbija moze da ima to je nekih 4-5 jakih klubova, ja te pitam sta je ikoga sprecavalo da napravi nesto bolje od filijale, kluba koji razmenjuje igrace sa filijalom i menadzerskog kluba? Nikako da odgovoris na to pitanje.

 

14 hours ago, DameTime said:

E ako je bold jedini razlog... 

 

Naravno da je razlog, ako cemo da imamo prvenstvo u kojem ce stalno da se prica "dok god KKP ima ovakvu upravu ne treba da brinemo za titulu" (kao da niko drugi ne postoji i ne takmici, sto je, nazalost, realnost), ako ce u svakoj hali kada gostuje KKCZ da se cuje "ooo, zgazi ih sve...", a kada gostuje KKP "Partizane, napadaj!", onda hajde da ne prizivamo takvo prvenstvo.

 

14 hours ago, DameTime said:

Pitam te još jednom - ko je to u ABA konkurencija beogradskim projektima? 

 

Nije niko zato sto se i KKCZ i KKP ponasaju kao Fenerbahce i Efes i dovode koga pozele, trose milion ili dva miliona evra samo za ugovor jednog jedinog igraca. 

 

Ti mislis da bi se nesto magicno promenilo kada bi se igrala domaca liga sa mocnim Borcem iz Cacka, Spartakom iz Subotice, Vojvodinom i Megom (FMP da i ne pominjemo)?

 

Hajde malo realnosti - ti kazes, drzava treba da uzme KKP i KKCZ i da nekom drugom. Sto to sad ne uradi pa da imamo KKP, KKCZ i jos tri kluba sa pribliznim budzetima? Ko ili sta je smetnja tome? Ja cu ti reci sta je smetnja, to sto se podrazumeva da KKP i KKCZ treba da budu klubovi koji uveseljavaju narod i bore se za trofeje, ali eto, mora da postoje i ostali koji ce da imaju "nesto para" pa da razvijaju igrace za te klubove. Ako je tako, onda bolje da takvi klubovi ni ne postoje, pa da se sve slepo urusi.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je Pešić iskusno okrivio aba ligu kao krivca jer nije diplomatski da kaze najvećim klubovima da treba da stvaraju mlade igrače i da njima daju sansu. Tj da krivicu svali na klubove. A takav scenario bi se desio u roku od 3 godine u KLS-u. Neminovno. Ne bi bilo potrebe za skupim strancima i skupim domaćim povratnicima, jer znas da te na kraju niko ne SMIJE pobijedit...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...