Jump to content

KK Crvena zvezda 2023/24 - Zadovoljština


ćušpajz

Recommended Posts

Pokušavam već duže vreme da shvatim preveliko uzbuđenje, da ne kažem histeriju, u vezi navodne rupe u našem rosteru na poziciji 4.

Pa se onda preispitujem šta to nama fali što bi neka elitna četvorka (pod uslovom da sada uopšte možemo da dovedemo takvog igrača) donela. Prvo mi na pamet padoše skokovi... Ok, pogled na EL stats i tamo kaže: KKCZ drugi najbolji ofanzivni skok i peti ukupno. Znači u vrhu smo EL po tom parametru, skok nije problem. Onda razmišljam da se možda kuka za nekom dodatnom opcijom koja bi doprinela u poenterskom smislu. Opet na EL stats i posle malo matematike vidim da su naši igrači koji su korišćeni na poziciji 4 (Luka, Simon, Dalibor i DeDa) u proseku postizali 20 poena. Skoro četvrtinu poena smo ubacili sa pozicije 4 i to bez da u tu grupu računam Gedraitisa ili eksperimente sa Tobijem. Poređenja radi, naša centarska linija ubacuje manje od toga, 18.4 poena u proseku. Ok, sada ulazim u detalje i razmišljam u pravcu da se možda želi neka strech4 da nam popravi šut za tri poena, ali me i tu statistika demantuje: KKCZ je prva po broju uzetih trojki u EL i peta po broju ubačenih - 10 po meču tj. u proseku 30 poena od 81.6 dolazi od trojki, što je skroz ok. Procenat timskog šuta za 3 je 34.5%. U poređenju sa prethodnim sezonama to izgleda ovako: sezona 22/23 - 33.8%, sezona 21/22 - 32.6%, sezona 20/21 - 37.8% i da ne davim više sa ciframa, već da naglasim da mi trenutno u ovoj sezoni imamo treći najbolji procenat šuta za 3 u poslenjih 8-9 sezona koje sam gledao. Dakle, procenat i broj ubačenih trojki takođe nisu problem. U daljem razmatranju pomišljam na nekog Point forwerda. Na stranu što je takav profil igrača izuzetno redak u evropskoj košarci, samim tim i preskup za naš budžet. Takav igrač bi možda dodatno razigrao ekipu, podelio neke asistencije koje nam fale. A da li nam fale? Statsi sa EL kažu da je Zvezda sedma po broju asisencija po meču, dakle opet tu pri vrhu. Koji je onda parametar igre u pitanju koji toliko bode oči i koji nedvosmisleno ukazuje na nasušnu potrebu za igračem na poziciji 4? Evo, ja nemam odgovor na to pitanje.

 

Nisam od onih koji se teše podatkom da smo veliku većinu poraza doživeli sa razlikom od 5 poena ili manje. Ali mogu taj podatak, kao i onaj da mi imamo daleko bolju statistiku od pozicije na kojoj smo, iskoristim i zaključim da ovogodišnji tim Zvezde, pod oba trenera, nije imao neke očigledne, sistemske probleme koji su dovodili do poraza, a još manje se "raspadao" u tim porazima. Zato, ako bih tražio neki razlog ovolikog broja poraza, najpre bih gledao u promašaj sa Šabazom, koji je projektovan kao apsolutni lider ovog tima i neko ko bi na suv kvalitet rešavao mečeve u našu korist. Klačovao kad treba ili bar vukao tim do neke prednosti koja bi bila dovoljna da se meč privede kraju. Pošto smo tu omašili debelo, što je sada valjda svima jasno, mi u stvari cele sezone igramo bez ne Šabaza kao Šabaza, jer je ime nebitno, već bez i jednog igrača iz elite EL, nevezano za poziciju. Taj jedan dodatni iskorak u kvalitetu mi nismo imali i zato smo na ovom skoru kakav imamo. Da se vratim na temu posta. Ja nisam siguran da je u ovom trenutku moguće naći taj ekstra kvalitet koji nam evidentno treba ni na jednoj poziciji, pa samim tim ni na poziciji 4. Gomilati i dalje igrače sličnih uloga može biti samo kontraproduktivno. Pod Sferopulosom se igra timska košarka i sada su već jasnoije podeljene uloge i protagonizam. Verujem da ćemo tako i dalje igrati i prostor za napredak, ali i bolje rezultate, tražiti upravo u unapređenju timske odbrane i timskog napada, dodatno poboljšati atmosferu u timu i oko njega, unaprediti odnose među igračima i sa trenerom i iz tog nekog nukleusa zajedništva tražiti put ka uspešnoj sezoni.

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Ha-ha 6
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, madafaka73 said:

Pokušavam već duže vreme da shvatim preveliko uzbuđenje, da ne kažem histeriju, u vezi navodne rupe u našem rosteru na poziciji 4.

Pa se onda preispitujem šta to nama fali što bi neka elitna četvorka (pod uslovom da sada uopšte možemo da dovedemo takvog igrača) donela. Prvo mi na pamet padoše skokovi... Ok, pogled na EL stats i tamo kaže: KKCZ drugi najbolji ofanzivni skok i peti ukupno. Znači u vrhu smo EL po tom parametru, skok nije problem. Onda razmišljam da se možda kuka za nekom dodatnom opcijom koja bi doprinela u poenterskom smislu. Opet na EL stats i posle malo matematike vidim da su naši igrači koji su korišćeni na poziciji 4 (Luka, Simon, Dalibor i DeDa) u proseku postizali 20 poena. Skoro četvrtinu poena smo ubacili sa pozicije 4 i to bez da u tu grupu računam Gedraitisa ili eksperimente sa Tobijem. Poređenja radi, naša centarska linija ubacuje manje od toga, 18.4 poena u proseku. Ok, sada ulazim u detalje i razmišljam u pravcu da se možda želi neka strech4 da nam popravi šut za tri poena, ali me i tu statistika demantuje: KKCZ je prva po broju uzetih trojki u EL i peta po broju ubačenih - 10 po meču tj. u proseku 30 poena od 81.6 dolazi od trojki, što je skroz ok. Procenat timskog šuta za 3 je 34.5%. U poređenju sa prethodnim sezonama to izgleda ovako: sezona 22/23 - 33.8%, sezona 21/22 - 32.6%, sezona 20/21 - 37.8% i da ne davim više sa ciframa, već da naglasim da mi trenutno u ovoj sezoni imamo treći najbolji procenat šuta za 3 u poslenjih 8-9 sezona koje sam gledao. Dakle, procenat i broj ubačenih trojki takođe nisu problem. U daljem razmatranju pomišljam na nekog Point forwerda. Na stranu što je takav profil igrača izuzetno redak u evropskoj košarci, samim tim i preskup za naš budžet. Takav igrač bi možda dodatno razigrao ekipu, podelio neke asistencije koje nam fale. A da li nam fale? Statsi sa EL kažu da je Zvezda sedma po broju asisencija po meču, dakle opet tu pri vrhu. Koji je onda parametar igre u pitanju koji toliko bode oči i koji nedvosmisleno ukazuje na nasušnu potrebu za igračem na poziciji 4? Evo, ja nemam odgovor na to pitanje.

 

Nisam od onih koji se teše podatkom da smo veliku većinu poraza doživeli sa razlikom od 5 poena ili manje. Ali mogu taj podatak, kao i onaj da mi imamo daleko bolju statistiku od pozicije na kojoj smo, iskoristim i zaključim da ovogodišnji tim Zvezde, pod oba trenera, nije imao neke očigledne, sistemske probleme koji su dovodili do poraza, a još manje se "raspadao" u tim porazima. Zato, ako bih tražio neki razlog ovolikog broja poraza, najpre bih gledao u promašaj sa Šabazom, koji je projektovan kao apsolutni lider ovog tima i neko ko bi na suv kvalitet rešavao mečeve u našu korist. Klačovao kad treba ili bar vukao tim do neke prednosti koja bi bila dovoljna da se meč privede kraju. Pošto smo tu omašili debelo, što je sada valjda svima jasno, mi u stvari cele sezone igramo bez ne Šabaza kao Šabaza, jer je ime nebitno, već bez i jednog igrača iz elite EL, nevezano za poziciju. Taj jedan dodatni iskorak u kvalitetu mi nismo imali i zato smo na ovom skoru kakav imamo. Da se vratim na temu posta. Ja nisam siguran da je u ovom trenutku moguće naći taj ekstra kvalitet koji nam evidentno treba ni na jednoj poziciji, pa samim tim ni na poziciji 4. Gomilati i dalje igrače sličnih uloga može biti samo kontraproduktivno. Pod Sferopulosom se igra timska košarka i sada su već jasnoije podeljene uloge i protagonizam. Verujem da ćemo tako i dalje igrati i prostor za napredak, ali i bolje rezultate, tražiti upravo u unapređenju timske odbrane i timskog napada, dodatno poboljšati atmosferu u timu i oko njega, unaprediti odnose među igračima i sa trenerom i iz tog nekog nukleusa zajedništva tražiti put ka uspešnoj sezoni.

Problem je da nas svaku utakmicu ne skoluju sve protivnicke 4ke, ne okrecu kao malu decu u reketu i da ne primamo toliko poena sa te pozicije

  • Like 24
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, madafaka73 said:

Pokušavam već duže vreme da shvatim preveliko uzbuđenje, da ne kažem histeriju, u vezi navodne rupe u našem rosteru na poziciji 4.

Pa se onda preispitujem šta to nama fali što bi neka elitna četvorka (pod uslovom da sada uopšte možemo da dovedemo takvog igrača) donela. Prvo mi na pamet padoše skokovi... Ok, pogled na EL stats i tamo kaže: KKCZ drugi najbolji ofanzivni skok i peti ukupno. Znači u vrhu smo EL po tom parametru, skok nije problem. Onda razmišljam da se možda kuka za nekom dodatnom opcijom koja bi doprinela u poenterskom smislu. Opet na EL stats i posle malo matematike vidim da su naši igrači koji su korišćeni na poziciji 4 (Luka, Simon, Dalibor i DeDa) u proseku postizali 20 poena. Skoro četvrtinu poena smo ubacili sa pozicije 4 i to bez da u tu grupu računam Gedraitisa ili eksperimente sa Tobijem. Poređenja radi, naša centarska linija ubacuje manje od toga, 18.4 poena u proseku. Ok, sada ulazim u detalje i razmišljam u pravcu da se možda želi neka strech4 da nam popravi šut za tri poena, ali me i tu statistika demantuje: KKCZ je prva po broju uzetih trojki u EL i peta po broju ubačenih - 10 po meču tj. u proseku 30 poena od 81.6 dolazi od trojki, što je skroz ok. Procenat timskog šuta za 3 je 34.5%. U poređenju sa prethodnim sezonama to izgleda ovako: sezona 22/23 - 33.8%, sezona 21/22 - 32.6%, sezona 20/21 - 37.8% i da ne davim više sa ciframa, već da naglasim da mi trenutno u ovoj sezoni imamo treći najbolji procenat šuta za 3 u poslenjih 8-9 sezona koje sam gledao. Dakle, procenat i broj ubačenih trojki takođe nisu problem. U daljem razmatranju pomišljam na nekog Point forwerda. Na stranu što je takav profil igrača izuzetno redak u evropskoj košarci, samim tim i preskup za naš budžet. Takav igrač bi možda dodatno razigrao ekipu, podelio neke asistencije koje nam fale. A da li nam fale? Statsi sa EL kažu da je Zvezda sedma po broju asisencija po meču, dakle opet tu pri vrhu. Koji je onda parametar igre u pitanju koji toliko bode oči i koji nedvosmisleno ukazuje na nasušnu potrebu za igračem na poziciji 4? Evo, ja nemam odgovor na to pitanje.

 

Nisam od onih koji se teše podatkom da smo veliku većinu poraza doživeli sa razlikom od 5 poena ili manje. Ali mogu taj podatak, kao i onaj da mi imamo daleko bolju statistiku od pozicije na kojoj smo, iskoristim i zaključim da ovogodišnji tim Zvezde, pod oba trenera, nije imao neke očigledne, sistemske probleme koji su dovodili do poraza, a još manje se "raspadao" u tim porazima. Zato, ako bih tražio neki razlog ovolikog broja poraza, najpre bih gledao u promašaj sa Šabazom, koji je projektovan kao apsolutni lider ovog tima i neko ko bi na suv kvalitet rešavao mečeve u našu korist. Klačovao kad treba ili bar vukao tim do neke prednosti koja bi bila dovoljna da se meč privede kraju. Pošto smo tu omašili debelo, što je sada valjda svima jasno, mi u stvari cele sezone igramo bez ne Šabaza kao Šabaza, jer je ime nebitno, već bez i jednog igrača iz elite EL, nevezano za poziciju. Taj jedan dodatni iskorak u kvalitetu mi nismo imali i zato smo na ovom skoru kakav imamo. Da se vratim na temu posta. Ja nisam siguran da je u ovom trenutku moguće naći taj ekstra kvalitet koji nam evidentno treba ni na jednoj poziciji, pa samim tim ni na poziciji 4. Gomilati i dalje igrače sličnih uloga može biti samo kontraproduktivno. Pod Sferopulosom se igra timska košarka i sada su već jasnoije podeljene uloge i protagonizam. Verujem da ćemo tako i dalje igrati i prostor za napredak, ali i bolje rezultate, tražiti upravo u unapređenju timske odbrane i timskog napada, dodatno poboljšati atmosferu u timu i oko njega, unaprediti odnose među igračima i sa trenerom i iz tog nekog nukleusa zajedništva tražiti put ka uspešnoj sezoni.

Statistika je kao bikini... Ostalo znate. Sve to što si nabrojao je lepo a zamisli tek kad bi imali 4ku kako bi tek bilo. Ne treba Zvezdi da 4 igrača sa pozicije 4 daju ukupno 20 po meču. Treba nam jedan koji će dati oko 15, 20, pokupi neki skok i ne dozvoli da nas sve 4ke u EL pune kao papriku. A onda da ta trojica(Simon otišao) koje si pomenu ne moraju zajedno da daju 20 jer će imati i manje minuta nego da daju 10ak sa klupe i pokupe koji skok i dovoljno je. Zato nam treba 4ka.

Inače omaž rođendanku

Screenshot-20240117-151723-com-huawei-br

Ovo što on pruža kao 4ka u Zvezdi osim incidenta protiv Milana, u bilo kojem drugom klubu bi sedeo iza koša. U KK Crnokosi bi ovakav igrač sedeo iza koša čekao da kad neko padne i nakvasi parket, da uzme peškir i obriše da ne bi došlo do neke povrede igrača koji igraju. 

Edited by Čočo
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Po meni je tu glavni problem sto od igraca (sa pozicija 4 i 5) mi ne mozemo da slozimo duo da smo opasni na postu, na sutu za 3 a da odbrana ne trpi.

Ne mora 1 igrac da zna da izmisli poene i sutne iz daljine, ali nemamo ni kombinaciju 4 i 5 da moze to da pokrije.

Tobija ne racunam jer sa njim nemamo nikakvu odbranu, sut Bolomboja sa daljine je velika kocka. Mitar moze sam do poena ali opet nema ko da sutne.

 

Da Luka ima pristojan sut za 3 (oko 30%) mi bismo pevali. Ovako kukamo za nekim ko ima i sut a moze i sam nesto da uradi.

Kvalitetniji Bentil bi bio bombona.

 

Previse zavisimo od bekova (Teodosica), njihovog suta i kreacije.

Edited by NikolaTest
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nas su trpali i plejevi i bekovi. Krila i centri. Pa i četvorke. Jesta nam Alek Piters ubacio 28 poena, ali on je elitna EL četvorka. Slično je i sa Džabari Parkerom i Šengelijom. Podjednako, ako ne i više treba da nas brinu Lovernj i Brendon Dejvis sa pozicije 5. Odnosno Paris Lee i Maodo Lo sa pozicije 1. Mike James, Howard, Šilds... Svi su nas oni punili. Pa ne vidim da se toliko kuka na bilo koju drugu poziciju u defanzivnom smsilu.

 

Evo, dajte mi profil igrača na poziciji 4 koji bi zaustavio Šengeliju, Džabarija i Pitersa. Pa i Ledeja i Monekea. Voleo bih da vidim koji je to igrač koji je nama dostupan. A koji će, kad sačuva sve ove sjajne krilne centre, još i da ubaci 10-15 poena i pokupi još skokova.

Edited by madafaka73
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, madafaka73 said:

Nas su trpali i plejevi i bekovi. Krila i centri. Pa i četvorke. Jesta nam Alek Piters ubacio 28 poena, ali on je elitna EL četvorka. Slično je i sa Džabari Parkerom i Šengelijom. Podjednako, ako ne i više treba da nas brinu Lovernj i Brendon Dejvis sa pozicije 5. Odnosno Paris Lee i Maodo Lo sa pozicije 1. Mike James, Howard, Šilds... Svi su nas oni punili. Pa ne vidim da se toliko kuka na bilo koju drugu poziciju u defanzivnom smsilu.

 

Evo, dajte mi profil igrača na poziciji 4 koji bi zaustavio Šengeliju, Džabarija i Pitersa. Pa i Ledeja i Monekea. Voleo bih da vidim koji je to igrač koji je nama dostupan. A koji će, kad sačuva sve ove sjajne krilne centre, još i da ubaci 10-15 poena i pokupi još skokova.

Imali smo Monekea na početku sezone. Ali ne, mi smo dali 2m za ugovor od tri godine Davidovcu umesto Monekeu za 2 godine. Sad nema neki izbor. Ali bilo koji izbor i u ovom trenutku je bolji izbor od Davidovca. 

Edited by Čočo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nama je, sto se cetvorke tice, najveci problem sto smo defanzivno u hendikepu svaki put kad Mitar nije na parketu, mada preterivanje je reci da nas svaka cetvorka puni iz utakmice u utakmicu.

U vecini slucajeva je bilo tako, ali treba uzeti u obzir da smo usred sezone promenili trenera i ceo sistem odbrane, zatim smo se ratosiljali najgoreg igraca u rosteru, koji je igrao bas na 4, a onda smo imali i period od par utakmica bez Mitrovica koji je projektovan kao 5 a zavrsio na 4.

Sve ovo govori u prilog nestabilnosti i nekonstantnosti, ali i tome da je vrlo nezahvalno davati takve ocene iz prostog razloga sto su se okolnosti menjale ogromnom brzinom i do skora nismo mogli da uhvatimo bilo kakav kontinuitet u ulogama i minutazama igraca, iz kojih bi se mogla vrsiti ozbiljnija analiza.

Pa ipak, poslednjih nekoliko poteza trenera bili dobri, sto se ogleda u nacinu kako igramo odbranu i ukupnom rezultatu kluba.

Poenta, sve i da ne dovdemo vise nikoga, mi cemo smanjiti uticaj protivnickih cetvorki na utakmicu, prosto, to je proces koji je vec poceo i ide na bolje.

 

Zasto ipak treba dovesti krilnog centra?

 

Prvi i osnovni razlog, od koga se ne mora ici dalje - kadrovski problemi.

Nama je prva opcija na toj poziciji Mitar koji je u mladosti bio sklon povredama.

Poslednjih par godina se po pitanju snage i izdrzljivosti doterao ali ovo je vec treca sezona kako ga sa minutima turiramo vise od onoga koliko mu kvalitetom pripada.

Periodicno se zali na bolove u ledjima i pitanje je trenuntka kada ce opet van stroja, ukoliko mu se ne dovede zamena.

Inicjalno, bekap je Davidovac koji je u fazi raspada i bitno doprinosi nasoj inferiornosti o kojoj gore pricamo, da ne trosim reci dalje.

Na sve ovo smo generalno matora ekipa u kojoj svako malo dolazi do sitnih povreda i pomeranja po pozicijama i rotacijama.

 

Bitan faktor u ovoj prici je i Gidraitis.

Promenom odbrane u totalno preuzimanje Gidra je pokazao da ume da se prilagodi i zaigrao nesto sto nije igrao u zivotu, niti je verovatno mislio da hoce.

Poceo je da koristi telo i snagu koju mu je Bog dao da igra isped centara i cetvorki u preuzimanju, da aktivno radi na obezbedjivanju skoka i tranzicije.

Od mekog igraca meke ruke postao je garant konzistentne odbrane nase petorke, promena za koju zasluzuje sve pohvale.

Inace, licno sam ga ovde branio od vecine, koga ne mrzi, neka prelista forum na period pre i oko spanske turneje, svasta je pisano na njegov racun.

Primera radi, da je umesto njega ostao Dobric, Janis ne bi bio u mogucnosti da sprovede ovaj nacin odbrane, bar ne sa Segijem.

 

Kako bilo, covek se poslednjih mesec i po nenormalno potrosio i pitanje je momenta kada ce opasti njegov intenzitet u odbrani, ili jos gore, doci do povrede.

Dovoljno je da sa 110% energije na koliko igra trenutno padne na ispod 100%, on nece biti u stanju da igra odbranu kakva se zahteva ukoliko zelimo rezultat u EL.

Kao i kod Tea, on fizicki nije napravljen da igra ovu vrstu kosarke i moze je igrati samo kada gazi u crveno.

 

Janisova trenerska lukavost ogleda se u tri kljucne promene koje je polako ali sigurno uveo u tim.

To su: Pomeranje Mitra na 4, zatim promena sistema odbrane i guranje Gidre na 4 naustrb Davidovca, na kraju davanje svih ovlascenja u igri Teu, koji mu je to vratio kidanjem na oba kraja terena.

Na kratke staze, ovo je dalo natprosecne rezultate, za nesto vise, potrebno je jos jedno osvezenje u sastavu.

 

To ne mora da bude Sengelija niti bilo koja cetvorka elitnog renomea.

Sasvim je dovoljno da to bude igrac koji fizicki moze ravnopravno da se nosi sa ostalima na svojoj poziciji.

Ukoliko ima sposobnosti da kvalitetno brani bekove na preuzimanju, pa jos moze da bocne neku trojku - dzekpot.

 

Izvinjenje sto sam ovako oduzio sa postom ali to je neka analiza ovog problema.

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moneke je izgledao katastrofalno u Monaku i nisam siguran da je letos neko predlagao njega nego je to sad naknadna pamet nakon što je odigrao brutalnu polusezonu (a cena mu u skladu sa tim verovatno skočila bar duplo). Takođe, mislim da smo svi očekivali ako ne pozitivan onda bar malo bolji doprinos Dede uz sve njegove atletsko-fizičke mane, ipak je neki kurčevi reprezentativac i imao je dobrih partija u prethodnom mandatu u Zvezdi. Verovatno je i on sam očekivao nekog solidnog startera ispred sebe u rotaciji pa bi ova igra skrivanja po terenu koju igra manje dolazila do izražaja. 

  • Like 21
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Čočo said:

Ajde da ovo,, vidimo se sutra" znači na terenu. 

P. S. Ovaj batica je mnogo lud, izgleda. 😂

 

Ovaj brat kad istrči pred 20k ljudi ima u prvom napadu da se zaleti da kuca 360 preko dva centra. Valjda doping kontrole nisu česte

  • Like 1
  • Ha-ha 18
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Ovaj brat kad istrči pred 20k ljudi ima u prvom napadu da se zaleti da kuca 360 preko dva centra. Valjda doping kontrole nisu česte

Ja se nadam da je od jet lega. 😅

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...