Jump to content

Košarkaška reprezentacija Srbije


Recommended Posts

- Savez/drzava da obezbede hitan odlazak nekog od Borisinih najblizih, da budu tamo sa njim koliko god to bude potrebno (jer sigurno nece smeti da leti nazad neko vreme). Naravno, da snose sve troskove za to. I da se ne jajare nekim low-budget letovima sa 300 presedanja i kojekakvim smestajem. Da svakodnevno (!) ali apsolutno svakodnevno neko iz saveza bude u kontaktu sa njim i da mu se organizuje privatni let nazad. 

- Savez/drzava, ukoliko je osigarala igrace, da odmah pokrene proceduru naplate. Ukoliko nije (mada sumnjam, to valjda i mora da se uradi) onda da kompletan Savez preuzme odgovornost i podnese ostavke (najmanje). 

- Drzava, bez obzira na eventualno osiguranje, i eventualni nastavak karijere i buduze uspehe sa reprezentacijom, donese odluku da Borisa dobije nacionalnu penziju u rangu zlatne medalje. 

- Savez/drzava da cim pre pokrenu istragu, kako je doslo do komplikacija i ukoliko postoje indicije da je to zbog loseg lecenja da se tuzi i organizator i FIBA i naplati odsteta (naravno, u korist Borise). 

- Da se Borisi pruzi svaka podrska u nastavku karijere, sta god to bilo. 

 

  • Like 30
Link to comment
Share on other sites

Katastrofalna vest ali kao što su neki već rekli, ovo će verovatno da bude dosta teže sa psihološkog nego sa fizičkog aspekta za Borišu. Nadam se da će na kraju proći sa što manjim posledicama ako već potpuno odsustvo posledica nije moguće. Možemo da mislimo šta hoćemo o njemu kao košarkašu ali ne postoji nigde nikakava naznaka da se ne radi o vrhunskom momku i dobrici. 

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

Predstojeca utakmica protiv Litvanije moze biti ako ne definisuca za ovu generaciju, onda bar dati jos jednu, verovatno poslednju priliku, da se u najjacem sastavu pojavimo na Olimpijskim igrama i uradimo nesto veliko. Sto je takva utakmica bas protiv Litvanije ima veliki simbolicni znacaj, pa hajde da se vratimo u proslost i podsetimo se zasto su ove dve zemlje sinonim za evropsku kosarku.

 

Godina je 1991. Jugoslavija u, ispostavice se poslednjem pohodu na zlato u tom sastavu, predvodjena MVPjem Kukocem, Radjom, Divcem, Danilovicem, Paspaljem, uz Djordjevica, Savica, Perasovica, Zdovca, prosto unistava sve pred sobom i bez poraza, razbijajuci Francuze sa 20 i Italijane sa 15 razlike u finalu, dominantno brani titulu osvojenu 1989. Ovaj post nece se baviti cuvenim SBB KBB i kako bi ta generacija promenila tok kosarkaske istorije da se nije desio rat i raspad Jugoslavije, ali ovakav uvod je po mom misljenju potreban da bi se definisalo to vreme u evropskoj kosarci.

 

Posle raspada SSSRa i Jugoslavije, kao ubedljivo najuspesnijih reprezentacija (od 1957. kada je Madjarska bila sampion, pa do 1991. kada smo mi osvojili, zlato su uspele da osvoje osim ove dve reprezentacije samo jos Italija i Grcka, po jednom), nastala je borba za ta upraznjena mesta. Od drzava koje su nastale, oci su bile uprte mahom u Hrvatsku i Rusiju, dok su reprezentacije koje su godinama zivele u senci takodje osetile svoju sansu. SR Jugoslavija je pod sankcijama, Hrvati igraju finale na OI sa Drim timom, 1993. Nemci pobedjuju Ruse u finalu EP, dok Hrvati uzimaju bronzu. 1994. na SP Ameri dominiraju, ali Rusi ponovo osvajaju srebro, a Hrvati bronzu.

 

Deluje da su nove uloge podeljene, ali u 1995. dve reprezentacije su dosle na prvenstvo resene da karte ponovo promesaju. Litvanija i SR Jugoslavija, kojoj je prvi put posle raspada SFRJ dozvoljeno da se takmici. I tako je veliko rivalstvo rodjeno.

 

U teskoj grupi smo bili zajedno, a uz nas domacin Grcka, Italija, sampion Nemacka, Izrael i Svedska. Cetiri idu dalje, neko ce da izvisi, a to je bila Nemacka koja nije bila ni senka sampionske ekipe od pre dve godine. Mi smo dobili Grke posle produzetka i Litvance i sa 6-0 i 5-1 otisli dalje sa prvog i drugog mesta.

 

Francuzi i Grci u polufinalu za nas, Litvanci su u veoma emotivno nabijenoj utakmici eliminisali Ruse, a onda "spasili" nas iste protiv Hrvata i zakazali finale sa nama, gde su maltene imali domaci teren jer su nasa braca Grci listom navijali za njih.

 

Kucanje preko Sabonisa, Djordjeviceva rapsodija, umalo povlacenje sa terena gde smo morali da ih pobedimo jos jednom, silazak Hrvata sa postolja da se nikada vise ne vrate... to prvenstvo je po mnogo cemu bilo istorijsko.

 

I oznacilo je pocetak jednog novog rivalstva. Sve posle ovoga je po mom misljenju u nepravednoj senci ove utakmice, jer smo ih odigrali jos dosta, bilo je jos znacajnih, iako ne tog ranga.

 

1996. kao ekipa koja je povratila krunu i status najjace evropske reprezentacije idemo na OI u Atlantu u fazonu dajte Amere da se igramo odmah, da preskocimo ovo predjelo. Tako smo i igrali. Dominantnih 5-0 u grupi gde su nam samo Grci prisli ispod 10 razlike, cetvrtfinale sa nejakom Kinom kojoj smo naneli jedan od najvecih poraza u istoriji nokaut faze OI (128-61), a onda za finale sa Amerima, mi i Litvanci. Litvanci zeljni osvete, ali Zeljko, ovoga puta snaznom odbranom, za razliku od Dude kada ih je Djordjevic zatrpao trojkama, sa 66-58 resava Litvance, uz dominantnu partiju Danilovica. Litvancima nije pomogla momacka partija Kurtinaitisa sa 22 poena, pa se nadam da ce nam i Karinauskas zabijati sutra, ali da nece biti dovoljno. Ovom pobedom je ta generacija prakticno dokazala svoju dominaciju u odnosu na ovu najjacu litvansku generaciju, sto smo dokazali i sledece godine na EP.

 

1997. smo dosli kao glavni favoriti za zlato, ali nas je trans partija Karltona Majersa i poraz od Italije malo otreznio u grupi. Laganim pobedama nad Poljskom i Letonijom smo dosli do druge grupe, gde smo dobili Hrvate, a onda i Spance i Nemce i zakazali cetvrtinale sa Litvancima koji su u drugoj grupi pukli od Rusa i Grka i tako pokazali da bez Marculjonisa, Sabonisa i sa Karnisovasom kao nosiocem tesko da mogu da nam zaprete. Sto se ispostavilo kao tacno, laganih 75-60 i kasnije i novo zlato za nas.

 

1998. Litvanci su ispali od Rusa u QF, pa u pohodu na zlato nismo igrali sa njima, kao ni naredne godine kada smo osvojili bronzu.

 

Uzdrmani, dosli smo na IO u Sidnej, gde smo ponovo ocekivali medalju, ali nas je prvo Nes razmontirao u grupi i poslao u QF na Litvaniju, gde su oni konacno uspeli da nas pobede i tako nam prekinu niz medalja.

 

Ipak, dolazak Pesica i stasavanje nove generacije je porucio svima da ne idemo nigde i u 2001. i 2002. osvajamo dva nova zlata, a na tom putu nismo dobili priliku da se osvetimo Litvancima za Sidnej.

 

Nazalost, naleteli smo na njih 2003. kada smo imali da kazemo kombinovani sastav predvodjen Vujosevicem i sa povredjenim Stojakovicem nismo imali sanse u QF - razbili su nas sa 99:82 na putu do svoje prve titule od raspada SSSRa, a trece ukupno. Posle tog prvenstva poceo je sunovrat nase kosarke iz kojeg smo privremeno uspeli da izadjemo 2009. U tim crnim godinama nismo dali Litvancima priliku da poprave H2H, bar na velikim takmicenjima, a 2009. na putu do srebra smo ih pobedili u grupnoj fazi.

 

2010. je nova reprezentacija trebalo da se etablira kao sila i ta misija je isla uspesno - pobede nad Argentinom, Australijom, Angolom, Jordanom u grupi, a poraz od Nemacke nas nije kostao prvog mesta, dok su Nemci sokantnim porazom od Angole ispali. Ocajna osmina protiv Hrvata kada je malo falilo da izgubimo, onda sokantna pobeda nad Spancima i cinilo se otvoreni put ka finalu sa Amerima, gde su se isprecile sudije i potpuno ispraznjene Litvanci nas dobijaju u borbi za bronzu.

 

2011. se vec cini da je 2009. bio samo bljesak, poraz od Rusa u QF, Litvanci nas dobijaju u grupi.

 

2013. u oprostajnoj Dudinoj godini smo dobili Litvance u grupi, ali su nas Spanci unakazili u QF, a Litvanci dosli do srebra na kraju.

 

2014. u pohodu na srebro nismo igrali sa Litvancima.

 

I tako dolazimo do 2015. i poslednjeg duela protiv njih na velikim takmicenjima. To je po mom misljenju bila najjaca SalOva reprezentacija, gde smo u prvom mecu pokazali Spancima da smo dosli po njihov skalp, dobili smo i Italijane, Turke, Nemce i Island u grupi i otisli sa prvog mesta u eliminacije. Lagano smo dobili Fince i Cehe, crtalo se finale protiv Spanaca (ili Francuza), gde bi se ova generacija vratila u velikom stilu. Ali Litvanci koji su se mucili sa Gruzijom u osmini, nekako provukli protiv Italijana u QF su nas prebili, spustili nas na 64 poena, Bogdanovic je promasio sut za pobedu i mi smo indisponirani izgubili i bronzu od Francuza. Naravno, Spanci su lagano odradili Litvance u finalu sa skoro 20 razlike i ostali na tronu.

 

Ukupno od atinskog finala na velikim takmicenjima smo odigrali 10 meceva i rezultat je 5-5 (dobili smo pre tog finala jos jednu u grupi 1995.). Nismo ih dobili u nokaut fazi u ovom veku.

 

Ovaj poslednji mec ce dati ton i narednom, bez obzira sto je od poslednjeg duela na velikim takmicenjima proslo osam godina. Pokusace da nas prebiju i udave, zaustave nam tranziciju da ostvare fizicku dominaciju.

 

Nadam se da ce se Kari setiti one svoje stare "Ma koliko da si jak, ima neko jaci!" i da cemo uci sa njima jako i u kost, pa nek pobedi bolji!

Edited by McLeod
  • Like 29
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

Puna podrška Boriši Simaniću,da se što pre i maksimalno oporavi i da ga opet vidimo na parketu kad tad.

Verujem da će mu puno značiti što su mu najmiliji došli.

 

Igračima bi poručio da igraju za svog druga,da ostave 200% na parketu sutra.

Koliko bi bilo lepo da osvoje medalju,posle svega što se izdešavalo.

Neka je sa srećom sutra.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

EVROBASKET 1995

Grupa: Jugoslavija – Litvanija 70:61

/Đorđević 18 – Marčuljonis 22/

Finale: Jugoslavija – Litvanija 96:90

/Đorđević 41 – Marčuljonis 32/

OLIMPIJSKE IGRE 1996

Polufinale: Jugoslavija – Litvanija 66:58

/Danilović 19 – Kurtinaitis 22/

EVROBASKET 1997

Četvrtfinale: Jugoslavija – Litvanija 75:60

/Karnišovas 18 – Danilović 21/

OLIMPIJSKE IGRE 2000

Četvrtfinale: Jugoslavija – Litvanija 63:76

/Stojaković 20 – Einikis 26/

EVROBASKET 2003

Četvrtfinale: Srbija – Litvanija 82:98

/Ostojić 17 – Šiškauskas 27/

EVROBASKET 2009

Druga grupna faza: Srbija – Litvanija 89:79

/Teodosić 20 – Mačijulis 20/

MUNDOBASKET 2010

Meč za treće mesto: Srbija – Litvanija 88:99

/Veličković 18 – Kleiza 33/

EVROBASKET 2011

Druga grupna faza: Srbija – Litvanija 90:100

/Krstić 21 – Kalnijetis 19/

EVROBASKET 2013

Grupna faza: Srbija – Litvanija 63:56

/Krstić 20 – Kalnijetis 17/

EVROBASKET 2015

Polufinale: Srbija – Litvanija 64:67

/Teodosić 16 – Valančijunas 15/

 

Izvor: Mozzart

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Borišina majka i devojka su pored njega još od prve intervencije. Bukvalno je obe intervencije inicirao Dr. Radovanović. U bolnici su hteli samo da ga prate nakon prvog snimanja.
Moglo je da bude strašno.
Hm... Bez poznavanja stvarne prirode povrede, ne bih da pametujem, ali posmatranje i jeste u najvećem broju slučajeva terapija izbora (uz dostupne endovaskularne metode kojim se praktično neinvazivno zaustavlja krvarenje).

Otvorena operacija (otvaranje stomaka) se radi samo u izuzetno retkim slučajevima (da ne smaram sad sa konkretnim indikacijama, idu u spojler, a začudio bih se da je bilo koja od njih kod Boriše nastala, ali moguće)


In the meantime, there is only one urological-surgical indication for surgical treatment in cases of unstable circulation that cannot be stabilized with mass transfusion and intensive care measures (WSES grade 4) with severe vascular injuries to the main renal vessels and active bleeding (AAST grade 5) without immediately available interventional radiology (DSA, SAE)



a čak i tada se odstranjivanje bubrega radi u 30% otvorenih operacija. Ukratko, odstranjivanje bubrega u slučajevima tupe povrede, je iznimna retkost. Jebat ga šta se tu zaista desilo.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uini said:

@McLeod, dobar post; nego, zar nije duda bio selektor repke i 1996e a željko pomoćnik, pa je tek 1997 željko prvi put selektovao sastav?

moguće je da sam nešto prespojio, tako sam uvek zamišljao da je bilo

 

Mislim da je Zeljko vodio ovu utakmicu, ali provericu posle.

 

1996. na OI nas je vodio Obradovic definitivno.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, uini said:

@McLeod, dobar post; nego, zar nije duda bio selektor repke i 1996e a željko pomoćnik, pa je tek 1997 željko prvi put selektovao sastav?

moguće je da sam nešto prespojio, tako sam uvek zamišljao da je bilo

Duda je '95 vodio ekipu do zlaza na EP '95 i nemilih scena a onda Zeljko preuzeo i uzeo srebro na OI '96 i posle zlata na EP '97, na SP'98 i bronza '99

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Veliki ispit sutra. Fokus, koncentracija i čvrstina su preduslovi da dođemo u situaciju za pobedom.

 

Oni su taktički najspremnija ekipa na svetu, trebaće nam perfektna utakmica. Imaćemo svoje šanse. Individualno smo možda i bolji.

 

Jović stariji i Milutinov će imati veliki teret na leđima.

Edited by Problem sa licnim greskama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neverovatno mi je ovo sto se desillo Borisi. Kao neko ko je apsolutno zaludjen borilackim vestinama i ko je pogledao hiljade raznih meceva od boksa, nekadasnjeg k1 sa kojim je i krenula ta moja strast, preko mma, klasicnog kik boksa, mui tai-a, 'ber 'nakl' boksa,... nikad, a da mi je poznato nisam video ovakvu povredu, a video sam mnogo udaraca u isto to mesto. Naravno namernih udaraca, svom silinom. Znam da ima pravila po kojima je udarac u bubrege nelegalan, ali se to odnosi na udarce u donji deo ledja. 
Ajde negde da te udarce iz boksa zanemarimo jer su tu rukavice i povrsina kontakta je mnogo veca i meksa, u vestinama koje dozvoljavaju nozne tehnike svi ti midl kikovi, sajd kikovi i front kikovi cesto zavrse na istom mestu gde je Borisa dobio udarac i opet kazem nikad da je meni poznato borac nije ostao bez bubrega zbog toga, a svi ti udarci su mnogo jaci od ovog sto je uradio nesrecni Sudanac. Tu imamo i tajlandski boks ili mau tai gde iz klinca borci udaraju kolenom stomak protivnika svom silinom, nekad i iz skoka opet bez ovakve povrede. Na kraju mozda i najslicniji primer je iz mma gde borci koji su na zemlju u gornjoj poziciji vrlo cesto rade laktovima "ground and pound" po stomaku protivnika i to su aposlutno isti udarci kao ovaj na kosarke, samo mnogo jaci i opasniji. 

Sta u stvari hocu da kazem, bez neke zelje da gresim dusu, ali iskreno mislim da ova prica udarac laktom > ode bubreg nije moguce bez nekih medjudesavanja koja su na ovaj ili onaj nacin kumovala da se ovako tragicno cela prica zavrsi. 

Edited by fedor
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

I ja bih jos dodao na fedorov post, da nesrecnog Omota ne treba sad razvlaciti zbog ovoga, ja stvarno nameru onde nisam video, a cak i da jeste bio nameran udarac, ne verujem ni da bi govnar poput ne znam, Rudija, ovako nesto radio sa namerom da ozbiljno povredi protivnika.

Edited by McLeod
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Miki28 said:

Duda je '95 vodio ekipu do zlaza na EP '95 i nemilih scena a onda Zeljko preuzeo i uzeo srebro na OI '96 i posle zlata na EP '97, na SP'98 i bronza '99

 

kakvih nemilih scena?

znam sve to, nego sam mislio da je željko '96e i dalje bio pomoćnik, pošto je duda bio na klupi

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, uini said:

 

kakvih nemilih scena?

znam sve to, nego sam mislio da je željko '96e i dalje bio pomoćnik, pošto je duda bio na klupi

Napadnuta mu je supruga na tribinama tokom meca. Tada su nas Grci bas mrzjeli, cak navijali za Litvaniju u finalu.

 

'96 su zamijenili mjesta odnosno Zeljko selektor a Duda savjetnik. Bio je intervju Dude povodom toga, kao Covic insistirao da i dalje ostane selektor i da posle OI prepusti posao Zeljku ali Duda insistirao da Zeljko bude selektor i da se on povuce jer je obecao da ce se povuci kada se vratimo na velika takmicenja da igramo i uzmemo medalju. Zeljko dugo nije htio da preuzme pa su napravili kompromis da mu Duda ostane savjetnik. Posle je Duda preuzeo Oly i uzeo EL sa njima

Edited by Miki28
typo
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

ma da, duda je bio tu, na klupi, zato sam i tripovao da je bio i dalje selektor

 

od ostalih vesti, carlos arroyo živi u neznanju i zabludi 😐

 

 

Da li vam je još neko zapao za oko od igrača iz Srbije?

“Onaj momak koji igra za Fenerbahče, levoruki bek“, kaže nam Arojo, mi odgovaramo – Marko Gudurić:

“Da. Uuu, taj momak mi se baš sviđa. Baš volim da ga vidim kako igra (mimikom pokazujeneke poteze sa terena prim. aut.). Sjajno donosi odluke, šutira, brze noge. Deluje kao da je sporiji kada dribla, ali onda samo krene i bup-bup, prođe do koša brzo. To mi se sviđa, kako menja brzinu kretnji, odluke koje donosi, ima dobar pregled igre, visok, a bek“.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Da, nisam se setio detalja, bravo Miki.

 

Proveravao sam naravno neke stvari jer ne moze sve ovo po secanju, a u secanju mi je da je Zeljko vodio ekipu na OI 96, a nekako mi je izbledelo da je i Duda i dalje bio tu.

Ako se dobro sjecam, Duda je tada imao zvanje saveznog kapitena. ( tako nesto ). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam opet udarac, zaista nije delovao neuobicajeno ni strasno, pritom bubrezi obicno nastradaju udarcem u ledja. Nagledao sam se mnogo jacih udaraca bez tolikih posledica, recimo Mirko Cro Cop je imao ubitacan udarac u slezinu, ali niko nije ovako nastradao.

Verovatno nikad necemo saznati tacan razlog, da li je bio medicinski nemar, genetski faktor ili samo nevidjeni baksuzluk.

Borisa generalno vazi za mekanog igraca, ne znam da li to ima veze, ali trebalo bi mnogo manje napadati igrace zbog toga, nije svako isto krojen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Litvanija nije obična reprezentacija. Kod njih neki mediokritetni igrači kad obuku zeleni dres postaju najbolje verzije sebe. Oni od kad se Šaras povukao nisu imali posebno kompetentnog beka (možda su Kaukenas i Grigonis najbolji bekovi koje su proizveli od tada, eventualno Jokubaitis da ih prestigne ako prestane da stagnira u Barsi) međutim Kalnietis se redovno pretvarao u ozbiljnog floor generala, Milaknis u Klay Thompsona, a onaj buđavi Seibutis u Navarra. Takva je i ova generacija, tako da Kainiauskasa, Normantasa, Dimšu ili rahmetli Kuzminskasa ne treba posmatrati kao igrače na klupskom nivou nego likove kojima je ubrizgan nekakav zeleni serum i koji su na 100%. Opasan opasan test za Milutinova takođe jer je Valančiunas u svemu superiornija verzija njega. Jedva čekam utakmicu sutra.

  • Like 20
Link to comment
Share on other sites

Kod Litvanaca me fascinira nivo košarkaške pismenosti, koji neprestano izbija iz desetina mikrosituacija koje se dešavaju na terenu. Naročito me oduševi kad to gledam od druge lige njihovih igrača, gde možeš hiljadu stvari da zameriš u vezi talenta, atleticizma, tehnike, brzine, pa i šuta, ali oni će u velikoj većini situacija u odbrani i napadu uraditi tačno ono što bi trebalo da urade. I oni tako igraju uvek. To što igraju i čvrsto i jakim intenzitetom je samo dodatni segment, jer ne dobijaju oni utakmice zato što te prebiju, nego zato što igraju smisleno i koncentrisano, a ovo je samo dodatak.

 

Za one koji se nadaju da će Litvanci biti emotivno i energetski ispražnjeni posle velike pobede, ukratko, neće. Protiv nas će uvek biti na maksimumu.

 

I zato uopšte nije presudno da li po kvalitetu pojedinačno imamo više, jednako ili manje od njih. Budemo li sutra izašli na teren da odigramo "najlepšu košarku", pocepaće nas. U intenzitetu, čvrstini, borbenosti, skoku, ali i koncentraciji, poštovanju svake lopte i poseda moramo da budemo blizu njihovog nivoa. Tek onda, ukoliko ima tog ekstra kvaliteta na našoj strani, on može da znači nešto. 

 

Takođe, moramo da imamo doprinos sa klupe. Pre svega u smislu podizanja intenziteta odbrane. I uz to da bar neko iz grupe Gudura, Aleksa, Petrušev, Davidovac, Marinković bljesne i napadački.

 

I na kraju, mislim da je ovo pre svega na igračima. U smislu, spremiće svoje i Kari i Maksvitis, bio bih možda spokojniji da su uloge na klupama zamenjene, ali ovo su utakmice koje rađaju heroje, mnogo više je do igrača nego do trenera. Ukoliko u ovoj ekipi uopšte ima tog ratničkog i pobedničkog materijala, sportske drskosti, to mora da se pokaže sutra. 

 

 

  • Like 23
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...