Jump to content

Recommended Posts

1 hour ago, Baby said:

Kanda (izgleda), Djir (krug), Mindedj (Madjarska rec za mozda), gari (prijatelj), bureknuti (pasti), gajba (stan), djidjan (seljacic po ponasanju), erlav (iskrivljen), kremas (sminker po oblacenju), krkanluk (prejedanje), loma (malo).... i tako, ne mogu svega ni da se setim. 

Koriste se i neke od ovih reči u BG, kao npr. gajba, loma ili krkanluk, ali se javlja i kanda. Đir sam do sada čuo uglavnom od ljudi iz Hrvatske.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Constantin said:

 

spacer.png

 

Samo što je ovo litarska, a ja u nju držim domaću...oznojenu :smiley2:

Da baš, ovakva. Samo što su tadašnji klakeri hlađeni u koritu sa  većim komadima leda po pijacama. Sodažijska radnja.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pristevac said:

Da baš, ovakva. Samo što su tadašnji klakeri hlađeni u koritu sa  većim komadima leda po pijacama. Sodažijska radnja.

Klakeri, crveni i žuti, oranžada, citronada, kokta, kabeza i soda-voda....

Industrijski su bili Jupi i Cocta....tek kasnije, čini mi se, Zemun i Lipljan su počeli da pune Coca-colu...staklene flašice. Da ne zaboravimo Pepsi..

 

Retro - stare staklene flaše od 1 litre - Coca Cola (2)

 

Kolekcionarstvo : Stare flase pepsi i coca cola 17.05.2020 - ID ...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DJ_Vasa said:

Koriste se i neke od ovih reči u BG, kao npr. gajba, loma ili krkanluk, ali se javlja i kanda. Đir sam do sada čuo uglavnom od ljudi iz Hrvatske.

Đir je posuđenica iz talijanskog, giro = krug.

 

Proširilo se preko Istre, Dalmacije ili Dubrovnika, nevažno.

 

Da bi u Dubrovniku normalno funkcionirali trebalo bi znati šta znače riječi kao:

 

škavacjerna

kacavida

solad

saket

ankora

pilo

banda

kušin

lancun

komonćin

brokva

takuin

mul

ćalula

balancana

kapula

karota

 

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

Mali off-topic: tek nedavno sam saznao da u Novom Sadu za jaknu kažu gornjak. Ova reč mi je bila do tada nepoznata, iako do Novog Sada imam samo oko 80 km, a poznajem i dosta Novosađana. Doduše, prijatelj od koga sam ovo saznao je isto bio začuđen jer je video neku jaknu u BG, hteo da je kupi, ali ga prodavačica nije razumela kada joj je tražio gornjak. Nije mu bilo jasno kako ga prodavačica ne razume jer je mislio da se tako kaže i u BG.


Ah, gornjak 😁. Kao što reče baby, to je isključivo teksas jakna. Slično je reagovala i moja supruga, tada devojka, inače iz KŠ, kad sam je u menzi u Loli zamolio da mi doda gornjak koji je bio na stolici pored, bilo je u fazonu - šta da ti dodam?! Posle je naučila i ruksak, ševarku, tavu, platu i mnoštvo drugih vojvođansko/nemačko/kordunaško/ličko/multikulti izraza. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Klakeri, crveni i žuti, oranžada, citronada, kokta, kabeza i soda-voda....

Industrijski su bili Jupi i Cocta....tek kasnije, čini mi se, Zemun i Lipljan su počeli da pune Coca-colu...staklene flašice. Da ne zaboravimo Pepsi..

 

Retro - stare staklene flaše od 1 litre - Coca Cola (2)

 

Kolekcionarstvo : Stare flase pepsi i coca cola 17.05.2020 - ID ...

Koka kola se punila u Lipljanu, jer su Slovenci otvorili pogon, pošto su bili nosioci licence. U Skoplju se punio Šveps čini mi se,  a za Pepsi ne znam. Koka kole ovamo, kao ni Pepsija nema više u staklenim flašama, ali je ima u 0,33 punjenju, ali pretežno po bistroima. Jupi je bio domaći i punio ga je valljda BIP, a kokta je bila slovenačka. Kokte ima ovamo u Nemačkoj od 0,5L, a po Hrvatskoj sam video i 1,5L punjenje.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pristevac said:

Koka kole ovamo, kao ni Pepsija nema više u staklenim flašama,


U Nemačkoj? Naravno da ima, 0.25, 0.33, 0.5 i odnedavno na moju veliku radost, ponovo staklena od 1L.

 

Pepsija u staklu sam viđao samo po restoranima, mada nisam ga realno po prodavnicama ni tražio.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:


U Nemačkoj? Naravno da ima, 0.25, 0.33, 0.5 i odnedavno na moju veliku radost, ponovo staklena od 1L.

 

Pepsija u staklu sam viđao samo po restoranima, mada nisam ga realno po prodavnicama ni tražio.

Ja je ne pijem, ili veoma retko, ali ovde u BW (Ortenaukreis) nikako je ne videh. Po diskountima obično1,25 L, ima i 1,5L ali i od 2 L, što nikad ne kupujemo. Uzme supruga obično 6x0,33L pakovanje, jer se odmah popije, tako da ne izvetri kao iz većih pakovanja. Edeka i REWE prodaju pretežno u litarskim flašama. Inače u staklu sam viđao , kako ti reče staklene flaše, ali pretežno po bistroima i nekim restoranima od po 0,25 ili 0,33L

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Eddard said:

Ima ima, ne u svim radnjama, ali ima. Kod mene (NDS) u Edeki, delom u Netto-u, viđao sam još u nekim manjim radnjama. Kaufland, Rewe, Lidl, Aldi drže samo plastiku od 0.5/1/1.25/1.5/2L.

Ne sumnjam da ima.

Link to comment
Share on other sites

0a.jpg

 

bilo bi zgodno kad bi ovakve stvari ostale u vlakovima i nakon korone

 

...

 

IMG-20200602-071933.jpg

 

Banska planina i selo Zmajevac


IMG-4852.jpg

 

Labudje sazvijezdje izmedju Zmaja i Malog Medvjeda


IMG-4857.jpg

 

4.jpg

 

...

 

ovu razigranu dugu usnajpao je i Div

 

1.jpg


2.jpg


3.jpg

 

...

 

nekoliko fotki za moju (zlatnu) prijateljicu iz Banata

 

5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg

 

...

 

10a.jpg

 

sve je relativno. ovaj (hrast) orijas ima dobrih 25 m visine, i 350 godina starosti.

 

10.jpg

 

al sta je on spram 8 cm ovog frajera, i njegovih 35 dana mladosti?


9.jpg

 

nije se htio maknit s ceste ni kad je naisao rendzer u dzipu. ko smo mi da se On (Lucanus Cervus) mice?!

 

...

 

11.jpg


13.jpg

 

beee-eeee


14.jpg


15.jpg

 

18.jpg

 

...

 

e ova nije hercegovacka vec baranjska


16.jpg


17.jpg

 

na jednu posve malecnu, ne puno vecu od spomenutog jelenka, naisao sam uz Staru Dravu, nekih 15-ak km od ove pozicije. imala je do vode jos 200-300 m kroz gusto raslinje, pa sam ju prebacio tik uz obalu. cim sam se okrenuo, hop, odmah je zaronila i otplivala.

 

...


19.jpg


20.jpg

 

26.jpg

 

...

 

obnavljaju Titov dvorac u Tikvesu.


21.jpg


22.jpg


23.jpg


24.jpg

 

vidim da su dobili i flomastere.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Vjeko, nemoj toliko sjajnih fotki u jedan post, ne može jedan like da pokrije sve, nije dovoljno jak. 

Sve su odlične, recimo da labudovi za nijansu vode.

 

 

Jelenak ih sije za dve duzine, a i oprezna kornjaca ne zaostaje mnogo.

Link to comment
Share on other sites

ПОЈАМ МЛАДОСТИ
Говор Марка Аурелија (Римски цар)  (150 год.н.е)

Младост није један од животних периода, већ стање духа. Mладост  je
изражавање воље, способност упознавања и моћ осећања. Она представља
победу храбрости над запрепашћењем, победе жеље за авантуром над
угодним животом.

Особа не остари када достигне одређени број година. Човек постаје
стар, када изгуби своје идеале. Године остављају трагове на лицу, губитак
идеала оставља трагове на души. Предрасуде, неодлучност, страх и безнађе
су нам непријатељи, који нас гурају у земљу пре смрти

Млад је онај који још увек може бити изненађен и одушевљен, онај који као дете са одушевљењем пита: "А онда?" То је онај који изазива догађаје и ствара радост живота. 
Млади сте колико и ваша вера. Стар си колико и твоје сумње.
Млади сте колико и ваше самопоуздање и ваша нада. Стари сте колико и
ваша депресија.

Ви ћете остати млади док имате перцепцију Лепог, Доброг и Великог, док сте пријемчиви за глас природе,  својих вољених, и нечег незамисливог. Ако се једног дана срце осуши због безнађа и растргне од цинизма, нека Бог буде милостив према вашој души – души старца.

Stiglo mi pisamce jutros....presabiram se da vidim gde sam ja po ovim kriterijumima....pa, prilicno dobro stojim, ako me nista ne boli u telu, tu sam, cca 12 godina.....🙂

Edited by Pletilja
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 10:03 PM, Honey Badger said:

Je li neko primijetio da je 50 godina od kako su se Neil Armstrong, Buzz Lightyear Aldrin i Michael Collins spustili na mjesec i prosetali se povrsinom? Osim Collinsa, on je cekao u moduli. :classic_sad: Zadnjih nekoliko dana sam odgledao 5-6 dokumentaraca na temu i fenomenalno je. Steta sto nema vise planova za ovakve poduhvate, mogu zamisliti koliko je ociju 16.07. '69 ociju bilo uprto prema nebu. :classic_smile:

 

On 7/21/2019 at 10:56 PM, ironside said:

@Honey Badger Gledao ja u direktnom prenosu (sutradan sam bio previše crknut da idem na plažu), prenos je komentirao dr Josip Kotnik. Kao jučer da je bilo, a vidi - proletilo pola vijeka.

 

On 7/21/2019 at 11:02 PM, Honey Badger said:

Mogu zamisliti kako je uzbudljivo bilo u ono vrijeme. Bilo bi i sada, bez obzira na sav tehnoloski napredak.

 

On 7/21/2019 at 11:10 PM, ironside said:

Bilo je neopisivo uzbudljivo, iz nekog razloga smo bili u Omišu i cijelu noć su nam nemilosrdno krv pile komarice s Cetine. TV je, naravno, bio crno-bijeli (uostalom i prenos je bio u C/B tehnici) i znam da kad smo prijepodne konačno brat i ja došli sebi i izašli van, nije se ni o čemu drugom razgovaralo. Ljudi su bili ushićeni, skoro sretni, kao da su oni osobno, a ne Armstrong i Aldrin skakutali po Mjesecu.

 

Polet interesa za istraživanje svemira, izazvan tadašnjim postignućima astronautike, posebno spuštanjem čovjeka na Mjesec...

 

220px-Zvjezdarnica_Visnjan_300x500.jpg

400px-Tican_Observatory_con2001.jpg

 

...

 

astronomija je tu, medjutim, samo vrh ledenog brijega. ona u biti sluzi kao platforma za poticanje / otkrivanje strasti znanstvenih otkrica.

 

 

...

 

ovdje ima rijeci i o Srbiji. nota bene, pozitivnih rijeci.

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Vjeko, @Vjekoslave, ako bi došao u Slavoniju, tj. Baranju posjetiti Kopački rit i recimo popiti kavu s mlijekom & mineralnu vodu(0.25l) u nekoj birtiji koliko bi me to zadovoljstvo koštalo?

 

Jučer sam poslovno putovao za Zagreb, reko' imam sat-dva vremena za relaksaciju... u konkurenciji Modrog, Crvenog i Zelenog jezera u okolici ImoCkog, Plitvičkih jezera i Cerovačkih špilja(Velebit) odaberem Plitvička jezera, em su na putu em su ostale lijepe uspomene kad sam tu bio kao dijete...

 

Parking 8kn/h - realno i očekivano. Ulaznica? 300 kuna! 😬 Ja sam bio sam, ali recimo obitelj sa dvoje djece bi trebala izdvojiti oko 1000 kuna samo za ulaznice... 

 

Odvezem se par kilometara do Slunja, reko ajde... zadnja postaja prije Zagreba, da popijem kavu... kava & mineralna - 39 kuna + 6 kn parkinga = 45 kuna za proćerušu u poluhladu od suncobrana u slunjskoj vukojebini... I onda kažu: Dubrovnik skup! 😂

 

Da ne bude sve u crnom tonu, bilo je i lijepih prizora poput ovog 😁

WTyE0Kv.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2020 at 12:00 PM, Bushman said:

Vjeko, @Vjekoslave, ako bi došao u Slavoniju, tj. Baranju posjetiti Kopački rit i recimo popiti kavu s mlijekom & mineralnu vodu(0.25l) u nekoj birtiji koliko bi me to zadovoljstvo koštalo?

 

parking ispred prijemnog centra nista ne placas, osnovna ulaznica je 10kn koju i ne moras platiti osim ako se ne zelis voziti brodom ili kanuom ili vec nekim ponudjenim programom. 

 

https://pp-kopacki-rit.hr/cjenik/

 

al nije ti to neki reper za usporedbu s Dubrovnikom, jer ovi su navikli da ih placa drzava, a ne turist. e sad, za kavu s mlijekom i 0.25 mineralne nisam siguran, obzirom da to nikad ne narucujem. 8kn je espresso, kava s mlijekom je mozda kunu dvije skuplja. al ja tamo rijetko i espresso popijem, jer ga (u cijeloj Baranji) ne znaju napravit kako spada. to ti je ko Talijan u Alziru kad se bunio da mu pizza ne valja. sto se mineralne tice, zasto 0.25 ako mozes u seoskoj birtiji u Kopacevu ili Bilju naruciti litru po 6kn? kad zvizne +40C tih 0.25 nije ni za vrhove prstiju proprat (prije fisha ili smudja na zaru ili sharana u rasljama).

 

 

On 6/15/2020 at 12:00 PM, Bushman said:

I onda kažu: Dubrovnik skup! 😂

 

pa jeste, skup je. :classic_biggrin:

ja cu radije na Konavoske stijene. ili u Rovinj, gdje mi necije gace vise iznad glave dok pijem espresso. ili u Trst, ako vec pricam o espressu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

parking ispred prijemnog centra nista ne placas, osnovna ulaznica je 10kn koju i ne moras platiti osim ako se ne zelis voziti brodom ili kanuom ili vec nekim ponudjenim programom. 

 

https://pp-kopacki-rit.hr/cjenik/

 

al nije ti to neki reper za usporedbu s Dubrovnikom, jer ovi su navikli da ih placa drzava, a ne turist. e sad, za kavu s mlijekom i 0.25 mineralne nisam siguran, obzirom da to nikad ne narucujem. 8kn je espresso, kava s mlijekom je mozda kunu dvije skuplja. al ja tamo rijetko i espresso popijem, jer ga (u cijeloj Baranji) ne znaju napravit kako spada. to ti je ko Talijan u Alziru kad se bunio da mu pizza ne valja. sto se mineralne tice, zasto 0.25 ako mozes u seoskoj birtiji u Kopacevu ili Bilju naruciti litru po 6kn? kad zvizne +40C tih 0.25 nije ni za vrhove prstiju proprat (prije fisha ili smudja na zaru ili sharana u rasljama).

 

 

 

pa jeste, skup je. :classic_biggrin:

ja cu radije na Konavoske stijene. ili u Rovinj, gdje mi necije gace vise iznad glave dok pijem espresso. ili u Trst, ako vec pricam o espressu.

Pa skup je, pogotovo ljudima kojima je Dubrovnik = Stradun i zidine. Tu je parking i po 75 kn/h. 

 

Samo su me malo šokirale ove cijene u Slunju i Plitvicama...

 

Mislim da je Rovinj u rangu sa Dubrovnikom što se tiče cijena... 

 

Blizu Konavoskih stijena ima predivna plaža Pasjača, ako je to u tvojoj sferi interesa...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bushman said:

Samo su me malo šokirale ove cijene u Slunju i Plitvicama...

 

pa el guzva barem? sta bi s onim famoznim korona popustima za "nas domace"? lijepo je (osvjezavajuce) na uscu Slunjcice u Koranu, tamo uvijek stanem.

 

...

 

btw. kako kod tebe, el imas turista? nemoj da ti ja dolazim spasavat turisticku sezonu sa spacekom, satorom, ronilackom puskom i tri toma njemacke klasicne filozofije.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

@Bushmankakve su cene apartmana i uopste cene tokom sezone u Cavtatu? Da li blizina Dubrovnika cini svoje ili sama lepota Cavtata..? Nisam bio,a bas me nesto privlaci da makar jednom odem..plus je blizina Boke i H.Novog za mane licno plus u celoj prici..

Ima svega, ali rekao bi da je Cavtat u prosjeku 50% jeftiniji od Dubrovnika. Što je opet bezobrazno skupo... 

 

Ali ima tu zanimljivih opcija u 'zaleđu' gdje se povoljno može uzeti vrhunski smještaj i sve obići jer se radi o površimom relativno malom području.

 

Kad uhvatim vremena napisat ću detaljno.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...